Se ftcnte LueteCd aan de anóichi (Van een onzer verslaggevers) Het hele jaar door liggen ze klaar. Bij duizenden. Ergens in een vergeten hoekje van een win kel in vakken of in speciaal ge construeerde draaimolens, leder een heeft er wel eens een geschre ven, iedereen heeft er wel eens een ontvangen. Daarmee oegin- nen we als klein kind tijdens het eerste klasse-uitstapje op de lage re school, bibberig geadresseerd aan oma en opa. Daarmee eindi gen we als oma of opa, net zo bib berig, maar anders, geadresseerd aan onze kleinkinderen. Voordat we oma of opa zijn, hebben we er alles op geschreven. Van de „hart. gr", tot de geheimtaal met de lange rij kruisjes waardoor nie mand zich laat misleiden en alles daartussen. Op een paar hoogte punten na: geboorte, huwelijk en overlijden. Die komen als rokkos- tuums op een galapremière in de geijkte mengelmoes van cliché en voornaamheid tot ons. Maar ver der wordt de korte mededeling ge regeerd door de bonte wereld van de ansichtkaart. Onderschat die wereld niet. De gebroeders Span- jersberg in Rotterdam, verreweg de grootste producent en impor teur in Nederland, verhandelt on geveer 35 miljoen kaarten per jaar, van Fred Flintstone tot de Russische kruiser, van Monseig neur Bekkers tot de Euromast, het Vredespaleis of de Dom, ze staan allemaal op de ansichtkaart. Wie aan ansichtkaarten denkt, denkt meestal aan stadsgezichten. Dat ks waarschijnlijk ook de oudste vorm en voor zover momenteel niet de belang rijkste, dan toch in elk geval de meest stabiele. Van de 150 tot 200 Rotterdam se stadsgezichten die in omloop zijn bij voorbeejd, worden er elk jaar 25.000 ge drukt. Soms is zo'n kaart nog binnen het seizoen uitverkocht en moet snel worden bijgedrukt. Op dezelfde manier gaan er duizenden naar Den Haag, naar Amsterdam, naar Tiel met „Groeten uit de Betuwe" en naar Otterlo met „Groeten van de Veluwe" en naar de campings. Hoek van Holland zet er per seizoen 20.000 om. Dit onderdeel van de collectie blijft vrij constant al zal de foto van „Monsieur Jacques" pas kun nen worden gemaakt als het trottoir rond hem niet is opgebroken en het perk achter hem bloeit, al zal de serie Groningen een keer vernieuwd moeten worden omdat het gemeentebestuur ae tram uit het stadsbeeld verbant en op autobussen overgaat en al zal in de ga ten moeten worden gehouden of een stad een „verkoopbaar" punt rijker wordt zoals De Doelen m Rotterdam Een bijkomstigheid is nog dat de wel vaart de vraag steeds meer doet rich ten op gekleurde kaarten en de zwart wit kaarten langzamerhand uit de pro- duktie verdwijnen. Maar de wonderlijke bonte wereld van de ansicht is veel groter. Smaken veranderen. Daar zijn poezen, honden, paarden en apen, al of niet aangexleed of met hoedje op. Daar zijn zo maar ge zichten van bolle blozende baby's. Of blote kleuters die met pijl, boog en pijl koker als amor poseren. Of kleuters die met Tiroler pakjes aan op een bank met de armen om elkaar geslagen te gen de achtergrond van de alpentoppen de volwassenen na zitten te doen. Er zijn scènes opgezet met poppen. Zo maar een jongen en een meisje. Of in de serie „Les amoureux célèbres". Denk niet dat Gabrielle d'Estree er in deze serie bij zit als op het curieuze erotische schilderij in het Louvre waar mee een anonymus haar voor eeuwig beroemd maakte. Het is een keurige pop van Peynet. Boerinnetjes En dan de boertjes en boerinnetjes. Typisch Nederlands, zult u zeggen. Maar als u verder kijkt en er toevallig de naam „Frankie" onder vindt, dan heeft u toch echt te maken met een Spanjaard die in Duitsland voor de gro te firma Kruger werkt. „Frankie" is een van de weinige top- tekenaars in de ansichtenwereld. Hij te kent Hollandse boertjes voor Holland, Spaanse danseressen voor Spanje, leder- hosendragers voor Duitsland en Zwit serland en ga zo maar door. Waarom we onze eigen boertjes niet tekenen? Omdat ansichten-tekenen een vak apart is, dat weinigen verstaan. Het is bijna een kunst apart om op anderhalve vier kante decimeter een beetje artisticiteit te bewaren en toch een maximum aan publiek te bereiken. Ruime keuze ook voor de ondefinieer bare, onpeilbare leeftijdsgroepen tussen vijftien en vijfentwintig jaar. Scènes van jeugdland. Wielrennende jongens in de toer der Verenigde Naties. Wille keurige scènes uit niet nader aangedui de voetbalwedstrijden. Uit Parijs een serie modieuze tekeningen van meisjes koppen getiteld „Charmes". Uit Duits land felgekleurde romantische foto's van (ringloos, dus verliefde) stelletjes met parelwitte glimlach, zeer in trek in de Nederlandse dorpen. Eveneens uit Duitsland frivole alleenstaande jongeda mes in bikini en te midden van scheep vaartattributen als stuurwiel, visnet en kabels, zeer geliefd in zeemanswijken maar moeilijk te accepteren voor min der ruimdenkende winkeliers. Uit België een (goedlopende) gekleurde serie met scènes van een tienerpartijtje waar de gezelligheid duimendik op ligt. Men verwacht op de achterkant een reclame kreet van een drankproducent o* üse rocks, maar op het plaatje zijn alle flesse-etiketten zorgvuldig weggedraaid. Enzovoorts. Enkele series lijken minder voor de „hartelijke groeten" te zijn gemaakt dan voor de albums van verzamelaars. De kunstkaarten, van Klee tot Van Eycks madonna van Lucca, vallen daaronder. De momenteel zeer populai re oude automobielen, waarbij een Franse serie ook de eerste fietsmodel- len onderbrengt. De oorlogsschepen, met voor de belangstellende op de achter kant waterverplaatsing, lengte, snel heid en volledige bewapening. Maar er is ook een categorie waarmee op abso luut elke koper wordt gemikt: de komi sche. Humor De humor op ansicht heeft een nadeel ten opzichte van de overige ansichten. Het plaatje moet hier immers niet al leen door een miljoenenpubliek aardig worden gevonden: het miljoenenpubliek moet ook de inhoud van de grap (al of niet met woorden aangeduid) kunnen begrijpen. Dat komt de fijnzinnigheid niet ten goede. De serie grappen op het militaire le ven bij voorbeeld, is bovendien slordig getekend. Maar via Cadi of Welzijns zorg vinden de kaarten altijd wel hun weg. Een voorbeeld uit de Italiaanse serie „Leve de vakantie": een automo bilist veroorzaakt een kettingbotsing wanneer hij plotseling remt omdat de rok opwaait van een meisje dat langs de kant van de weg zit. De serie „voet balspelregels" meldt op de achterkant een „Medaille d'or" van de „Croissade de la bonne humeur". Om een indruk te geven waar dat goud mee verdiend is: twee stoere voetballers zetten esn schouder aan weerskanten van een nog al zielig uitgevallen tegenstander. On derschrift: JHet is verboden een tegen stander m de „sandwich" te nemen. (Ook al heb je honger"). Het meest in teressante evenwel is het genre waar toe ook behoren wat in het vak ,bad- nimfen" heet, herkenbaar aan hun on metelijk dikke achtersten. De kaarten komen uit Italië, Frankrijk, België en Duitsland. Actualiteit Zo constant van tijd en land als dit genre humoristische kaarten is (sommi ge kaarten gaan al tientallen jaren mee) zo aan mode onderhevig is een ander deel van de ansichtenproduktie. Je moet feeling voor actualiteit hebben. B. M. Spanjersberg (59) en D. A. Span- jersberg (51), samen de „Gebr. Span jersberg" die men op miljoenen kaar ten tegenkomt, zijn opgegroeid met die feeling. Hun grootvader, die in 1860 de Dasis legde voor dit unieke bedrijf, moest al zorgen dat hij zakken vol knikkers en tollen in voorraad had wanneer de Knik ker- of tollentijd aanbrak. Pas aan bet eind van de vorige eeuw kwam de an sichtkaart ter wereld. Maar al in 1911 was het Spanjersberg die na de ramp van de Titanic snel zorgde duizenden ansichten van het schip in huis te heb ben. Ze vlogen de deur uit. Je moet voelen wanneer de rage in filmstencaar- ten verkoelt en die van beatbandjes be gint. Shirley Temple en Romy Sissy" Schneider zijn op een gegeven moment definitief „uit". Sean „Bond" Connery doet het nog wel, maar de sterren van „My fair lady" en „Sound of music" waren weer een fiasco. Je moet weten dat je geen kaarten van Bahamontes meer bij hoeft te drukken wanneer hij niet meer in de Tour de France mee rijdt. Je moet in september 1966 de beurzen langs om kerst- en nieuw jaarskaarten te kiezen die je in april 1967 aan je klanten kwijt raakt bij wie ze m december 1967 in de smaak van T publiek moeten vallen. Hetf gok om op een gegeven moM* stadsgezichten van oud-Rotter^ brengen. Maar het was een se1 roos: de nostalgie zorgde voof zet van een miljoen van dezi rt Je moet.weten welke populair wordt dat er vraag sichten komt. Stiefbeen, za en Flinstone, ze zijn er Je moet nu al lang werken ten met prinses Margriet, officiële foto's pas vlak lijk komen. Je moet ren wanneer die club cup-wedstrijden bijzonder (Maar Feyenoord vroeg te spelers kwamen niet op de zo verschijnt op een in de bakken en de cy Sinatra met haar „boots" nen, ook monseigneur De heer Spanjersberg: onsympathiek om van dood... weet u wel. We lijk gedaan door de vraag uit van het land. Er waren kleurenfoto's van de tien gulden vijftig te vonden de meeste De rage om foto's van Bekkers is alweer ten weer nieuwe rages, voorbeeld. Er is nog ge< tuur van de populaire vleermuisman op het scherm te zien geweest, copyright van de kaarten derhandeld. Batman zal Nederland tot de b van ansicht behoren, die, wanneer men hei bekijkt voordat de ,,h kruisjes of wat dan schreven worden, een afspiegeling blijkt te a dagelijkse leven..

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 10