Eh" van Henry Livings premiere bij „Studio kunst luchtige satire op oderae samenleving TALENTVOLLE KUNSTENAARS EXPOSEREN BIJ HEUFF Henk Wiegersma is vandaag 75 jaar SLOPEN 4.53 Zeg het met - ^bloemen 'CboóböaoO „Ich, Jan Cremer" in W-Duitslaiid verboden Bloemenveiling in Tegelen verkeert in moeilijkheden rDAO 7 OKTOBER 1966 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 17 IODERNE, CHAOTISCHE WAANZIN ADVERTENTIE (Van onz* kunstredactie) )e toneelgroep Studio" heeft in ,,De Brakke nd" te Amsterdam de Nederlandse première gegeven van l?", het stuk met op één na de kortste titel in de toneelgeschie- (de allerkortste was ,.A", maar het stuk dat zo heette zullen igen zich nog herinneren). De schrijver van ..Eh?" - dat igens best had kunnen worden vertazld met ,,Hè?" is Hen- ivings, een Engelsman die zich niet zonder succes toelegt op schrijven van kluchtige toneelstukken in een moderne, chaoti- stijl, waarvan vooral „Stop it, whoever you are" onlangs nog- at aandacht heeft getrokken. Ook ,,Eh?" is zo'n moderne en tische klucht, die twee jaar geleden in Londen een kort maar :nbarend leven heeft gehad, het laatste vooral, omdat de ^al Shakespeare Company" het stuk op haar repertoire nam e hoofdrol liet spelen door haar belangrijkste jonge acteur, d Warner. uit de psychologie van de acteur en niet vanuit die van de rol", heeft Greter verklaard. Daarmee heeft hij Dnzin met zin hoofdrol is een even luie als den jongeman, Valentijn genaamd, die een voor hem baan vindt bij een wasserij: )et 's nachts in de machineka- ip de stoomketel passen, af en knop drukken en de stand en twee keer per nacht de ;n beetje olie geven. Ver lag hij sla-pen. Maar van dat komt niet veel, want Valen- 'erdeelt zijn aandacht tussen weken van champignons in een het ruzie maken met de be- eider, de bedrijfspsychologe en drijf sdominee, en het verstop - an zijn biuid, die hij bij ge- an een andere woning maar ketelhuis laat logeren. Valen- ordt door de drie bedrijfsmen- volslagen psychopaat be rd, die ternauwernood geschikt het luie baantje bij de stoom- naar als zij hem willen ont- omdat hij het al te bont heeft kt, blij Kt hij zulke lekkere lignons te hebben gekweekt, j daarmee de harten van zijn ivers weer zou hebben ver ls hij de ketel niet juist moment had laten explode- handeliug van het stuk is nog onzinniger en verwarder luit deze samenvatting blijkt, n is toch niet helemaal n Henry Livings blijkt geval humor en originaliteit n flitsende dialogen te i schrijven. In zün stuk laat voelen van de chaotische t van het hedendaagse leven, (gelukkig niet zoals de mees- kderne toneelschrijvers op de (nte toon van zelfbeklag. Hü kan dus afgezien van de mogelijkheid om van de toneelfiguren zelfstandige, aan de fantasie van de schrijver ont sproten karakters te maken. Het is een als experiment interessante be nadering, maar de toneelspeelkunst wordt er eerder door afgeremd dan ontwikkeld. Mee deze methode be reikt het toneel precies het andere uiterste van wat een halve eeuw ge leden als het ideaal van toneelspeel kunst go|d: het „kruipen in de huid van de rol". Nu is het de rol, die in de huid van de acteur wordt geperst. Deze beperking liet zich vooral gel den bij Piet Kamerman. die als de bedrijfsleider méér een zeer woor denrijke tekst sprak dan een echte rol speelde. Aart Staartjes had van de a-sociale profiteur van de moder ne samenleving, die Valentijn in we zen is, een nozemachtige kwajongen gemaakt, maar binnen die opvat ting was zijn spel van een levendige, clowneske humor. Cocki Boonstra was heel grappig als de bearijfspsy- chologe-op-mannenjacht. Liesbeth Struppert speelde de ongelukkige bruid die haar bruidsnacht in de machinekamer moet doorbrengen. Verrassend goed was de jonge Krijn Terbraak in zijn eerste belangrijke rol: die van de rare dominee. Twee kwaliteiten De opvoering had twee kwalitei ten die bij liet Nederlandse toneel vrij zeldzaam zijn. Ten eerste werd er gesproken in een razendsnel tem po (waaronder de verstaanbaarheid zelfs af en toe leed) en ten tweede was het décor van Cor Hezemans niet alleen op het naturalistische af gedetailleerd, maar bovendien van een opvallende degelijkheid. anno 1815reeds 150 jaar natuurkwaliteit! 34 ct. f' ut» Dokter uit .Dorp aan de rivier Ook bekendheid als schilder (Van onze correspondent) Om vele en zeer verschillende redenen is dokter Henk J. M- Wiegersma, die maandag 75 jaar is geworden, een bekende en merkwaardige persoonlijkheid. De grootste bekenheid heeft hij waarschijnlijk gekregen door de romans die Anton Coolen ge baseerd heeft op het leven van zijn vader en diens gezin („Dorp aan de rivier", „De drie gebroeders"). i lachen laten En dat is tegenwoordig al Rol in de huid van acteur opvoering bij „Studio", onder 'van Johan Greter, had het i en het nadeel, dat zij meer op (elers dan op de rollen was af- md. „Je benadert het stuk van- ADVERTENTIE 7 oktober Bijzonder fraaie geborduurd met cordon, uitstekende kwaliteit. Royale maat 62 x 72 cm. Normale prijs 2.75 p. stuk. i 2 stuks voor Maar zélf heeft Wiegersma ook een naam verworven door activitei ten op verschillend gebied- Naast zün artsenpraktijk heeft hij kans gezien als schilder een peil te bereiken, dat in de kunstwereld volledig ernstig wordt genomen. Verder heeft hü zich intensief bezig gehouden met de uit stervende volkskunt en daarover een interessant boek samengesteld. Brabant, waar hü van kindsbeen gewoond heeft, is in vele opzichten ook bepalend geweest voor zün ar tistieke ontwikkeling. Dat wil zeggen dat hü. ondanks zün Friese afkomst, meer op het Zuiden, in 't- büzonder op Vlaanderen, dan op het Noorden gericht is geweest. Zün schilderkunst is zonder Permeke niet denkbaar, hoewel hy geenszins een slaafse na volger genoemd mag worden. De zware, donkere verflaag, de als ge beeldhouwde figuren, zün kenmer kend voor de op het aardse leven ingestelde Vlaamse expressionisten, die in Brabant en Limburg (en niet alleen daar) grote invloed hebben uitgeoefend. Behalve als schilder heeft Wiegers ma ook als tekenaar en beeldhouwer gewerk. In Deurne waar de kunstc- Plant nu uw bollen 1 bet wordt nu tijd om aan het llten van bollen te denken. Hoe I u het zich gedacht volgend jaar? ft er eens over met uw hovenier. |8amen met hem de basis voor menparadijsje in het volgen- In Waddinxveen Expositie Idonia Fraissinet In de expositiemimte van boek handel Veldwük houdt de Waddinx- veense Kunststichting weer een ex positie van schilderüen. Ditmaal wordt tot 22 oktober a.s. geëxposeerd door de Haagse kunstschilderes Ido Fraissinet. De expositie ,verd geopend door de voorzitter van de Kunststichting de heer H. M. van den Dool, die er zün vreugde over uitspraak ditmaal meer kunstliefhebbers te kunnen begroe ten dan voorheen. Hierna gaf een vriend van de kunstenaar Dook van Swam een uit eenzetting over kunst in het alge meen. In deze tüd van mateloze ver vlakking moet de mens zich meer inleven in de kunst en trachten zich deze eigen te maken. Vervolgens bewonderden de aan wezigen de schilderüen. Idonia Fraissinet genoot haar op leiding aan de Vrüe Academie in Den Haag. Van de beeldhouwer Dook van Swam zün zes plastieken tentoon gesteld. naar-arts reeds zo lang gevestigd is, zal deze verjaardag natuurlijk niet onopgemerkt voorbü gaan. Vanaf 14 oktober tot 18 december zal men er in het Dinghuis de recente tekenin gen van de jubilaris kunnen zien, omringd door het werk van bevrien de of verwante kunstenaars, de beeldhouwers Kogan, Zadkine en Leeser, de schilders Mathieu en Piet Wiegman en Van Rees. MIDZA Haarlemmerstraat' 172-174-179 Herenstraat 9 Boek door banvloek getroffen (Van onze correspondent te Bonn Terwijl de omstreden schrijver Jan Cremer naar de V.S. is terug gekeerd om daar met behulp van de journalist Sleutelaar met kunst en vliegwerk zijn tweede boek af te makenis zijn eerste boek „lk. Jan Cremer" nu in de Bondsrepubliek verboden. De z.g. ..Bundes Prüfstélle für Jugendgefahrliche Schriften" met zetel in Bad Go- desberg heeft Cremers eersteling (en laatsteling?met zijn ban vloek getroffen. Het praktische gevolg hiervan is dat IchJan Cre de Prix de Rome 1965: schone bouwkunst, heeft voor de gouden me daille de bouwkundige ir. C. J. M. Weeber uit Rotterdam voorgedragen en voor de zilveren medaille de Am sterdamse architect J. H. Bosch. Het onderwerp was een station in Amsterdam-Noord met daaraan ver bonden alle verdere verkeersmoge- lükheden. Deze mededeling vormde het feitelüke hoogtepunt van een openbare zitting van het college van een gepeperd bedrag in de Duitse boekwinkels te hoogleraren van de Rüksacademie. niet meer zal worden uitgestald, het moet onder de Daarin werd ook afscheid genomen Veelzijdige stijlen op niveau Vijf talentvolle en reeds gerijpte kunstenaars exposeren thans in Kunatzaal Heuff. Hoflaan 7. Wassenaar: vo gels van diverse pluimage, allen met een gevestigde reputatie- Daar is allereerst Matthüs Röling zün „Bespotting van Christus" ge uit Groningen: diens gewassen inkt- I tuigt daarvan. Bü hem ontbreekt tekeningen, impressies uit Marokko echter ook de humor niet, wü denken typeren volstrekt en büzonder fün- aan zün „Harmonikaspelers". Het zinnig de sfeer van huizen, bruggen, „Landschap met fatamorgana" open binnenhoven enz. Het land, zoals wü baart tevens een grote kleurgevoe- dat leerden kennen en beminnen,ligheid. Smartelük-kervende, groteske reëel en knap voor ogen I koppen, veelal herinnerend aan mas- REIN DOOL „Drie koningskinderen" gesteld. Hans Eschauzier is vertegenwoor digd met zijn O.I. forse inkt- en penseeltekeningen: de lugubere sfeer, geaccentueerd door veel zwart (o.a „De bezetting") is dikwüls huive ringwekkend, maar büzonder sug gestief. Origineel zün de linosneden var Frans de Haas, wiens fantasierijke invallen de nodige bizarre humoi verraden. Wü denken o.a. aan „De vrouw met de gebarsten bril", waar door zü de dingen anders ziet dan anders. Ook is er van hem een kleur- lino met collage „Met gesloten gor dijnen". De vindingrijkheid van De Haas is ongetwijfeld opmerkelük en veelzü'dig. De Leidenaar Rein Dool treft op nieuw door zün opvallende vooruit gang: het hierbü afgebeelde „Drie koningskinderen" is hiervan een sterk sprekend voorbeeld. Rein Dool heeft zich de laatste tüd bekendheic verworven door zün krachtige en in dringende bijbelse voorstellingen Prix de Rome 1965: schone bouwkunst De jury die aanbevelingen doet veiling. kers, lüken tot zijn speciaal domein te horen. Van al deze kunstenaars zün ook J opzicht vele scheppingen in mappen aan te treffen, die de visie op hun kunner verbreden. van der Vaart, wiens ambachtelü* meesterschap, waarin de eerlükheid prevaleert, sinds lang de aandacht trekt. Zowel qua vormen als wat d« glazuren betreft, geeft hü blük van een eigen karakter. Een expositie van sterk uiteenlo pende samenstelling en van hoog niveau, zonder dat de hier gepresen teerde stijlen elkaar ook maar in éér de weg staan. Tot 14 oktober te bezichtigen. (Van onze Venlose correspondent) Verleden maand werd in Tegelen met enige ophef de Centrale Bloe menveiling Zuid gesticht. De initia tiefnemers huurden een leeggekomen weverü af voor de tijd van tien jaar en stelden een datum vast wan deze voor Noord-Limburg unieke vei ling officieel en met enige plechtig heid zou worden geopend. Er kwam echter een Ielüke kink in de kabel, want de besturen van de twee veilin gen in Venlo waren helemaal niet in de speciale bloemen toonbank worden opgeborgen en mag alleen worden verkocht diegenen die uiteraard al van het bestaan van het boek afwisten, en met zoveel woorden om een exemplaar vragen. Van Cremers Duitse uitgever, Hel- tholicke kringen gedirigeerde Volks- muth Kron, is het al het derde boek i wartbund staat". In het protest wordt dat door een vonnis van Godesberg er op gewezen dat de meeste beslis- getroffen wordt. Het initiatief voor singen de laatste tijd direct van een het verbod van Crtmer ging van het I amotenaar, met n nu, „M.nisteriatrat denis het Weber" afkomstig zijn, die tevens de meld Ministerie van Sociale Zaken \i land Noordrijnland-Westfalen Ambtenaren hadden 57 schutting woorden en zinnen gevonden die niet door de beugel konden. Hoewel de meningen over het ver bod verdeeld zullen zün en men zich afvraagt in hoeverre het op zichzelf mogelijk moet sün een boek te ver- Dieuen, ondervindt de „Priifstelle" in Godesberg al lange tüd veel kritiek. In een oproep uitte een aantal litera toren onder andere Erich Kast- ner, Hermann Kesten, Walter Jens en Alexander Mytscherlich kort geleden hun misgenoegen over het feit dat: „de laatste tüd steeds meer politiek of conventioneel gekleurde motiveringen in tegenspraak zün met vroegere correcte beslissingen en doen vrezen dat het instituut toegeeft aan de massieve druk van intolerante en de hoogleraren prof. Walter Clé- nin en prof. dr. F. W. S. van Thie- nen. Tevens werd bekend gemaakt dat in hun plaats zün benoemd tot hoogleraar in de beeldende kunsten en in de architectuur prof. C. Hund tot nu toe buitengewoon hoogleraar tot hoogleraar in de kunstgeschie- i de esthetica zoals ge- - drs. J- N. van Wessem. <Di- Katholieke werkgroep Jeugdbescher- recteur van het museum „De Laken- ming" leidt"_ hal" in Leiden). Tekeningen van Toulouse-Lautrec een miljoen gulden voor 6 ruim 1897 Een anonieme kunstverzamelaar heeft 5500 pond (f55.000) betaald een litho van Toulouse-Lautrec. Het ls „La grande loge", gemaakt en door de kunstenaar in potlood getekend. Het is een afbeelding van twee vrouwen in de loge van een theater met de koetsier van de familie Rothschild op de achtergrond. Een woord voerder van de Londense veiling Sotheby heeft meegedeeld dat de litho is gekocht voor rekening van een zekere heer „Greenway". Dit zou echter niet de echte naam zijn. Het werk was onderdeel van een collectie van 30 tekeningen en 200 litho's van Toulouse-Lautrec, die door een eveneens anonieme Amerikaan een bepaald levensbeeld aanhangen- bij Sotheby ter veiling zün aangeboden. De eigenaar zou de collectie heb- de groepen". j ben overgenomen van de Duitse toneelproducent Ludwig Sharell. De schrijvers geven dan ook als hun De totaalopbrengst was 103.815 pond (f 1.04 miljoen). De meeste stuk- j auspiciën van de St. Cecilia muziek- "iening dat achter de meeste beslis- ken zouden door particuliere Londense kopers zijn aangekocht en niet academie en de Italiaanse radio en Zij lieten althans hun leden schrif telijk weten, dat de bloemen geveild behoorden te worden daar waar zulks tot dusver was geschied. De leden werden gewezen op hun veilplicht Wanneer deze niet werd nagekomen zou dit wel eens hun lidmaatschap in gevaar kunnen brengen, met alle ge volgen van dien. In het stichtingsbestuur van de nieuwe bloemenveiling ontstond uiter aard grote teleurstelling over de hou- ding van de beide veilingbesturen er men vroeg zich af hoe de inmiddels aangegane verplichtingen door het stichtingsbestuur moesten worden nagekomen. Wanneer er niet geveild kan worden, kan er ook geen geld binnen komen. De heer G. Dings uit Venlo, gewoon lid van de stichting, deelde mee, dat men elders in het land blij was met de bloemenveiling in Noord-Limburg. „Eindelük gebruikt men bij jullie zün gezond verstand", zo had men met name in het. westen van het- land verklaard, aldus de heer Dings. Hoogste lof oor Belg O O op Toscaniniconcours Op het Arturo Toscanini concours voor jonge dirigenten te Rome heeft de Belg Walter Crabells een prijs m 400.000 lire gewonnen. De jury besloot de Toscanini-prüs dit jaar niet toe te kennen, maar het bedrag van één miljoen lire te ver delen onder de drie deelnemers. Aan de Italiaan Bruno Martinotti Ondertussen is de officiële ope ningsdatum voor de nieuwe bloemen veiling al tweemaal verschoven. Tal van tuinders in Noord-Limburg, die zich de laatste jaren op bloementeelt hebben toegelegd en zelfs hun be- drüf geheel hebben omgeschakeld, zün het met de gang van zaken ndeC eens en hebben voor zondagmorgen in Venlo een buitengewone vergade ring belegd. Paus Paulus over gehoorzaamheid „De kerk heeft gehoorzaam heid nodig", dit heeft Paus Paulus gezegd in een toespraak op zRn w«- keüjkse algemene audiëntie van gis teren en waarin hü, naar hR zH, zich wilde richten tot die katholie ken die, in deze periode na het oon- ciiie, Iets goeds en nuttigs willen doen. De Paus zei op dit onderwerp terug te willen komen „gezien een zekere geest van ongedisciplineerdheid en emancipatie die hier en daar aan de dag treedt en omwille van de noodzaak de innerlüke samenhang van het kerkelijk lichaam te verze keren". Op de eventueel te stellen vraag of gehoorzaamheid wel strookt met de geest van het concilie waarop Juist de rechten van de eigen persoonlijk heid, het geweten, de vrüheid naar voren zün gebracht, gaf de Paue als antwoord: „Het concilie heeft over die onderwerpen gesproken maar ook over dat van de gehoorzaamheid, welke, verre van op die rechten In breuk te maken, deze beschermt en in toom houdt". Verder merkte de Paus nog op. naar aanleiding van wat in een ka tholiek blad was geschreven over het concilie als drijvende kracht in het denken en leven van personen en instellingen, dat sommigen het con- Pool Piotr Wolloy werd elk 300.000 ciiie hun eigen inzichten toedichten Ure toegekend. en al te gemakkelük het op het con- Het concours werd gehouden onder singen de „door achtergebleven ka- j door handelaren, aldus een woordvoerder van Sotheby, cilie besprokene identificeren hun eigen verlangens en aldus zich van de gevestigde normen proberen

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 17