1 1 1 Nieuwtjes op Parijse autosalon over vele modellen verspreid Hoe is dat mogelijk? VOL Prof. dr. Tinbergen: meer industrie naar ontwikkelingslanden WASCANA Smarties tuelkchocolai dragees! nHele bc- voor maa r één kwart pagina 2 Leidsch dagblad DONDERDAG 6 OKTOBE (Van onze Parijse correspondent) De opening van de 53ste internationale autotentoonstelling in Parijs in de Franse mond de .salon" genoemd - ging vandaag gepaard met een staking van alle metro's en bussen. Wanneer die openbare transportmiddelen de ..automobiel" zo eens voor haar eigen verantwoordelijkheden hebben willen plaatsen, dan zijn ze in die opzet zeker wel geslaagd, want de benenwagen is vandaag weer verreweg het snelste middel van vervoer in Parijs Niettemin worden er dus nog steeds maar meer auto's bijgemaakt en schijnt iedere fabrikant het als een heilige plicht te zien elk jaar met „iets nieuws" voor de dag te- komen. De Franse auto-industrie, die en kele jaren terug niet zo heel goed boerde, heeft het de laatste maan den weer aardig opgehaald en over de eerste helft van 1966 werd met bijna 1 miljoen nieuwe wagen zelfs een record in de geschiedenis gesla gen. Deze grote verkoop stimuleert uiteraard niet het inslaan- van ge heel nieuwe wegen. Het klink wel licht paradoxaal, maar zolang de cri sis in de internationale auto-indus trie nog op zich wachten laat, zul len de modellen maar weinig wijzi gingen ondergaan. In elk geval heeft de auto van de toekomst, die door elektriciteit of door atoomenergie wordt aangedreven haar schaduw ook dit jaar nog maar heel ondui- deiyk vooruitgeworpen. De elektri sche Renault waarover de laatste maanden zoveel te doen is geweest, wordt althans nog steeds in petto gehouden. Fraaie lijnen Niettemin kan men in de Parjjse salon natuurlijk toch wel weer ve le fraaie spullen zien. De Italianen, aan wie op de vyf carosserieën haar lijn en uiterlijke aanzien dankt, heb ben ze drie nieuwe Ferrari-model- len Ingezonden, die topsnelheden tussen de 210 en de 265 km. per uur halen. Naast de Italianen en natuurlijk de Amerikanen die weer hun zwaarste geschut op Fords, Chryslers en Ohevrolets op de Eu ropese kopers hebben gericht trekken ook de Japanners zowel by de bezoekers als vooral nog wel by hun concurrenten speciale aandacht. Het „gele gevaar" begint zich voor de Europese auto-industrie steeds klaarder af te tekenen, al echujLft dat gevaar, lykt het, dan voorlipig ook nog eerder in de lagare Ja panse pryzen dan in de originali teit van hun modellen of technie ken. Van het Europese front is, welbe schouwd, niet zo heel veel nieuws te melden. Van de vier grote Franse merken is alleen Peugeot met een volledig herzien 204-model versche nen. Een model, dat kenneiyk be stemd is om de Caraveile van Re nault en de Simsa-1000 klanten af te snoepen met redeiyke pryzen, die tussen de 11 en de 12.000 Franse franken zullen zyn gelegen. Renault, in afwachting van ge noemde elektrische wagen, heeft het nu wel heel kalm aangedaan, door alleen wat nieuwe technische snuf jes als een versiytingsmeter voor de remmen en een gewyzigd dashboard in zyn bekende modellen aan te brengen. Wat langer Simca die, zoals bekend, nu ln het wereldomvattende Chrysler con cern is opgelost, heeft haar Ameri kanisme menen te moeten manifes teren door tussen de 7 en de 14 cen timeters langer te worden. En Citroën is zich voor het leiyke eendje en zijn machtige broers de DS of de ID al evenmin in revolu tionaire ongehoordheden te buiten gegaan. Fiat schynt thans vooral wel ge absorbeerd te worden door zyn ver plichtingen in die Sowjet-Umüe, waar, zoals men weet. nu enorme eigen fi lialen zyn gesticht. ADVERTENTIE Rijk. Pittig. Zo smaakt Cinzano. Zondermeer de l mouth. Dat zegt uw slijter. Hij weet hij is de vakraa temeer om nü een fles Cinzano te kopen: de Cinzan hanger. Een zó fijn gemaakte miniatuur Cinzano-fi "tk op 't etiket zelfs 't alcohol percentage kunt lezen. Al a naar Nederland overslaat, worden de sleutelhangers eerste-uur geld waard. Cin Cin... Cinzano. Europ I Prof. dr. J. Tinbergen heeft giste ren tydens een koffiemaaltyd van het Koninkiyk Instituut voor de Tropen, die volgde op de algemene ledenvergadering, gesproken over: welke bedrijfstakken te vestigen in ontwikkelingslanden? Onder zyn ge hoor bevonden zich Prins Bernhard ese eer Daarentegen hebben de Zweden en ook de Nederlanders de eer voor Eu ropa nog wat opgehouden met een nieuwe Volvo en de nieuwe DAF-44, die zo ongeveer de enige onbeken de verschyningen zyn, waarmee de bezoeker vandaag kennis mocht maken- De conclusie? Wanneer men op deze 53ste salon geconfronteerd had hopen te wor den met de auto waarmee over tien of twintig jaar onder kinderen of kinds kinderen zich zullen mogen voortbewegen, dan moest men zich eens temeer bedrogen gevoelen. De bezoeker kan hoogstens, gewapend met wat technische kennis en nog meer fantasie die toekomstauto van de Jaren '80 zelf construeren uit de iwe stuntjes en noviteiten, die in de onderdelen van tientallen werken en modellen zyn verwerkt, maar, die bezoeker moet dan natuur lyk wel een fameuze knutselaar en adept van de doe-het-zelf-methode wezen. De nieuwe Peugeot 404 voor gronden rechts de nieuwe Pen- geot-Spider op de Parijse auto salon. ADVERTENTIE Snoep verstandig eet 'n appel MET EEN ENKEL WOORD ADVERTENTIE Het antwoord... melange-dek blad. Dit nieuwe dekblad - een melange van het beste uit de fijnste tabakken - maakt vol ledig automatische vervaardi ging mogelijk. Daarom is de prijs van Wascana ongelooflijk laag. met melange dekblad extra licht, extra geurig (erevoorzitter van het instituut) en Prins Claus. Aan de hoofdtafel zaten ook minister Bot en de gevolmach tigd ministers van Suriname en de Ned. Antillen. Prof. Tinbergen ging er van uit, dat men de ontwikkelingslanden kansen moet, geven voor het ontwik kelen van Industriële activiteiten. Deze landen hebben meestal het voordeel van de natuurgave, d.wz, van de aanwezigheid van natuuriyke hulpbronnen, voorts plegen zy te be schikken over een groot reservoir aan arbeidskrachten, zy het onge schoolde, doch over slechts weinig kapitaal. Daarentegen hebben de ontwikkelde landen een tekort aan arbeidskrachten (wat zy hebben zyn merendeels geschoolde arbeiders), doch beschikken zy wel over kapitaal. Hiermee dient rekening te worden gehouden by het vestigen van Indus trieën in de z.g. arme landen, het geen volgens spreker het beste kan geschieden in de vorm van z.g. „joint ventures", hoewel ook andere vormen soms denkbaar zijn. Van belang is de kwestie van de leertyd voor de ontwikkelingsgebieden, die uiteraard onontbeeriyk is. Men mag er volgens prof. Tinbergen niet ln berusten met te zeggen, dat nieuwe bedrijven in de z.g. ryke landen moeten worden ge sticht. Als voorbeeld noemde hy sommige secties van de textielindus trie, die naar de z.g. arme landen zouden kunnen worden verplaatst. De opleiding en scholing zal een belangryk en langdurig proces zyn. Echter zullen tevens correcties nodig zyn in het valutabeleld alsook in het handelspolitieke beleid. Men moet zi. die industrieën uitkiezen, die in de ontwikkelingslanden het minst slecht zullen gaan. Betoging tegen negergezin in blanke wijk In de Amerikaanse stad Philadel phia heeft de politie gisteravond 32 arrestaties verricht tydens ongere geldheden die zich voordeden, toen een menigte een van het opschrift „nikker" voorziene pop verbrandde voor de woning van het eerste neger gezin dat zich in de „blanke" wyk Kensington heeft gevestigd. Twee politiemannen liepen by botsingen met de betogers, voor het merendeel Jongeren, verwondingen op. Het was de vierde avond achter een dat werd gedemonstreerd tegen het gezin van Leon Wright, dat zon dag de woning betrok. Mevr Wright zei gisteravond vastberaden„Ik I biyf'. BINNENLAND Verdronken In de Prinses Bea- trixhaven in Rotterdam is gisteren verdronken de 44-jarige J, Resoort van Oostdyk in Oud-Beierland. Toen de heer Resoort van een dryvende krann aan wal wilde springen ver loor hy zyn evenwicht en viel in het water. Korte tijd later is zyn stoffe- lijk overschot opgehaald. Kustvaarder aan de grond De 239 ton metende Nederlandse kust vaarder Spray is vanochtend vroeg op vyfhonderd meter van de ingang van de haven van Lowestoft in Enge land aan de grond gelopen, zo meldt de Britse kustwacht. Het schip is niet in onmiddellyk gevaar! „Marco-plastic" De kunststof fen zetten hun stormenderhand be gonnen opmars voort. „We zyn nog maar aan het begin", verklaarde de organisator van de internationale kunststof fenbeurs „Macro-plastic", die van 19 tot en met 26 oktober in alle hallen van het Croeselaancom- plex van de Jaarbeurs in Utrecht wordt glhouden. Verwacht wordt, dat de kunststoffen omstreeks 1884 de metalen zullen hebben overvleugeld. Thans bedraagt het kunststof ver bruik per hoofd van de Nederlandse bevolkmg 7,2 kg per jaar oftewel 6,7 liter. In 1984 zal het 47 liter (54 kg) zyn tegenover 33 liter voor metalen. De ontslagen by „De NIaas" Het ontslag by de N.V. Staafwerken „De Maas" betreft 119 handarbeiders en 22 beambten, onder wie 5 vrouwen. De door diverse bedrijven in Maas tricht by het Gewestelyk Arbeidsbu reau aldaar bekend gemaakte be reidheid tot overname van perso neel van „De Maas" betreft reeds een groter aantal handarbeiders dan door het ontslag wordt getrofien Wanneer de betrokkenen dit wensen, hetgeen in een aantal gevallen liet kiezen van een ander beroep zal in houden, kunnen zy derhalve in hun woonplaats een nieuwe werkkring aanvaarde, aldus minister Den Uyl van Economische Zaken. Ambassadeur in Canberra Bin nenkort is de benoeming te ver van jhr. J. Q. Bas Backer, thans am bassadeur in Dublin tot ambassadeur in Canberra, zulks ter vervanging van de heer T. Eünk Schuurman, die de de dienst wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftyd zal gaan verlaten. BUITENLAND Stanley Het door Argentynse na tionalisten voor een bezetting van de Falkland-eilanden gebruikte passa giersvliegtuig staat nog steeds op de renbaan in Port Stanley. Berichten dat het vliegtuig, dat tot de assen in de zachte grond was weggezakt, na een gewaagde start naar Argentinië zou zyn teruggekeerd, berusten op een misverstand. Tito naar Japan President Tito heeft een uitnodiging aanvaard om in de tweede heft van maart a.s. een bezoek aan Japan te brengen. De vice-voorzitter van de Japanse libe raal-democratische (regerings-) par ty Kawasjima, overhandigde giste ren de officiële uitnodiging van pre mier Sato. Naslagwerk Het Britse Museum heeft gisteren bekendegemaakt dat- de catalogus van zijn boekenbezit van ongeveer vier miljoen tittels is vol tooid, Deze catalogus die 263 delen telt, wordt beschouwd als het slagwerk ter wereld. Alle 750 plaren zijn al verkocht, e.a. aan com- munistisch-China, de Sowjet-Unie en de V.S.. Het samenstellen heeft zes jaar geduurd. Nieuw voorschrift Krachtens een nieuw voorschrift van de Roemeense raad van state is medische onder breking van zwangerschap verboden. Hiermee is een einde gekomen aan de liberale opvattingen inzake abor tus die sedert 30 september 1957 van kracht waren. Onderbreking mag nu alleen plaats vinden in bepaalde ge vallen en met goedkeuring van de autoriteiten. De abortus heeft grote gevaren voor de gezondheid tot ge volg terwyl de bevolkingsgroei er on gunstig door beïnvloed wordt, aldus de overwegingen van het besluit. Samenspanning Een fedrale Jury te Greenville ln de Amerikaanse staat Mississippi heeft vyf blanken, onder wie een politierechter, beschul digd van samenspanning met het doel negerkinderen te beletten naar scholen in het by Greenville gelegen Granada te gaan die pas voor blank en zwart waren opengesteld. In de akte van beschuldiging wordt gezegd, dat de vyf van plan waren met knuppels, kettingen en andere wa pens naar twee scholen in Granada te gaan om door intimidatie en met geweld te voorkomen dat negerkin- i deren de lessen bywoonden. ADVERTENTIE Andere hoogtepunten: MODE THEATER 2 x 's middags 2 x 's avonds 40 opwindende modeflitsen in een feeëriek lichtspel NOVITEITENCENTRUM RUIMTESCHIP met KEUKEN wederom in Nederland 86" DAMESBEURS t/m 7 oktober behalve 's zondags IHOUTRÏÏST"DEÏTHAAEI PAVILJOEN van het KIND KOKEN en STOKE met AARDGAS VLOERBEDEKKING voor ieder vertrek Lynda Johnson gaat werken Lynda Johnson, de 22-jarige doch ter van de Amerikaanse president, heeft een baantje voor enkele dagen per week aangenomen by „McCall's Magazine". Ze zal in Washington blyven wonen en afwisselend werken by het bureau van het blad in Wash ington en het bureau in New York. Ze komt te werken by de afdeling van het blad, die zich bezighoudt met activiteiten en opvattingen van jongeren. Droogte Joego-Slavië heeft het gebruik van elektriciteit in de in dustrie en het huishouden drastisch moeten beperken omdat een lange pe riode van droog weer zyn stuwmeren voor hydro-elektrische energie heeft drooggelegd. De scherpen rantsoene ring is bevolen door het ministerie van Nyverheid en Handel. Zekere industrieën knjgen in het geheel geen elektriciteit, andere 25 procent min der. Piraterij berecht Vier Britse vis sers, die op hun treiler de pira ten vlag een doodskop met twee gekruiste beenderen hadden gehesen, hun schipper hadden gebonden en daar na in een reddingboot waren wegge varen, zyn gisteren in Aylesbury tot gevangenisstrafen, variërend van vyf tot twee jaar en een half jaar ver oordeeld. De mannen vertelden, dat zy teveel hadden gedronken. De mui- tery deed zich enige tyd geleden ter hoogte van de Nederlandse kust HAAGSE AGENDA HAAGSE AGENDA: Openingsconcert door vioolduo Bouw Lemkes-Jeanne de Vos, werken van Haydn en Bartok. ZATEKDAG 8 OKTOBER Frank Koom&n, 14.30 uur: poppen theater voor de Jeugd: „Het Zonne- Kon. Schouwburg, 20.18 uur: Haag- J'"" première „De Meteoor' ,eiaóe DONDERDAG Breeetraat 19: Spr. evangelist C. v. d. Sohans „Gelooft u in de geestelijke dood?", 8 uur nam. Hogewoerd 175: Dlenstvergadering van Jehovah's getuigen. 7.25 uur. Rest. Van der Heijden. Receptie J. van ^Weerlee (40 Jaar by onderwijs), Stadhuis (raadszaal): Jongerenpar- spreksavoi VRIJDAG Dr. Van Voorthuyzenschool (Mar- nixstraat)af scheids-receptie H. Kü- hler, 4.30 uur nam. KoningskerkRullchib 7.30 10 u Oude Vest 18: Evangelisatie Chris- zyn aspecten", Rapenburg 10: Tlenereoclëtelt ,,'t Veneter", 8 uur nam Rest. Van der Heijden: Leidenverga- derlng^ oNed. Handelsreizigers Verenl- Leldae Smal- evergreens, 8 Oude Ryn 5: Baptistengem. Gem. Rapenburg 10: Sociëteit „t Roefje", discussieavond „Ik wil vry zijn", 8 uur Stadsgehoorzaal: Jeugdconcerten My voor Toonkur nlsch Orkest 3.30 uur nam. MAANDAG Steenschuur 6: Spiritistisch Genoot schap. Seance door mevr. Stam-FUmer. Oudheden. Spr. prof. St. Antonlus Clubhuls. Blertapwed- strijd. 2.30 uur nam Stadsgehoorzaal (Kleinezaal)Mode show Ver. van Hulsvrouwen. 2.30 uur Stadhuis (trouwkamer): Spreekuur sociale raadsvrouw, 46 uur nam. ADVERTENTIE Snoep verstandig eet 'n appel kacheltje". 0NDAG 9 OKTOBER Kon. Schouwburg. 14.00 uur: Haag- poppen- Jeugd: „Het Zonne- Schouwburg, 20.18 uur, Haag- scne oomedle: „De Meteoor". Dlllgentla, 20.15 uur. Nieuwe Kome die: „Romeo en Julia". MAANDAG 10 OKTOBER Kon. Schouwburg, 20.15 uur. Nieuw Rotterdams Toneel: „De dood van een handelsreiziger" van Arthur Miller. Dlllgentla, 20.15 uur: Recital door Ettel Sussman, sopraan. Aan de vleu gel Géza Frld. St. Jncobuskerk, 20.15 uur, Toneel groep Ensemble: première „De koop- nteert het Haags Filmmuseum letzte Akt" van G. W. Pabst, be- t naar de fllmnovelle van E. M. WOENSDAG 12 OKTOBER Frank Kooman, 14.30 uur: poppen theater voor de Jeugd: „Manus, de vo gelverschrikker". Guldo van Deth, 14.30 uur. poppen theater voor de Jeugd: „De verdwenen PIKon'. Schouwburg, 20.15 uur: Neder landse Comedle: première „De dame uit Maxim" van Georges Feydeau. Kurzaal, 20.15 uur. Residentie-orkest o.l.v nd van de Haagse I medewerking van Leo 1 toine Gerson Lohman. BIOSCOPEN Luxor: „Hoe steel lk een miljoen", a.l. Dageiyks 2.30. 7 en 9.15 uur; dag 2.30, 4.45, 7 en 9.18 uur. Lido: „Sherlock Holmes contra Jack the Ripper", 18 Jaar. Dagelijks 2.30, 7 en 9.1ö uur; zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Studio: „Liefhebben", 18 Jaar. Dage- lhks 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag 2.30. 4.45. 7 en 9.15 uur. a.l. Dagelijks 2.30, 7 en ir; zondag 2.30. 4.45. 7 en 9.15 China", a.l. Dagelijks 2.30. 7 i uur; zondag 2.15, 4.30, 7 en 9: WASSENAAR Astra: Vrydag zaterdag 7 en 9.15 uur. zondag TENTOONSTELLINGEN Academiegebouw: graflek-expo Chavalit Soemprungsuk. Maand vrijdag 9 - - koorsteeg 12)Tentoonstelling en tekeningen Gert - - i 2.30 5.30 en 7 (tot 23 oktober). De Lakenhal: Werken van C, terlk en Wout van Heusden, da, 1 uur; zond. 1-5 uur. (Tot 17 oï De Lakenhal: Dag 10-5 urn. 1-6 uur Legermuseum Pesthuielaan] uitzondering van zaterdag van (zondag 1-5 uur) De Ruif (Janvoeseneteeg 69) manente actuele afflohe-tento "Jke 10 uur voorm. behalve zaterdag llng: Dageiyke 10 dag) KUtsmuseum voor VoLfcea (Steenstraat 1): Dag 10-17 ta; daga 13-17 uur 1 Rijksmuseum voor de geeot der natuurwetenschappen: D*( uu zond 1-4 uur Rijksmuseum van Oudheden: Eeuwigheid (Egyptisch derland). Dagelijks 10—6 1—5 uur (Tot 10 oktober). Tastevln (Beestenmarkt 14) flsch werk Marijke Man. D( 4.30 uur nem.—1 uur neohti t 1 november). g Avond, en nachtdienst der apol Geopend voor spoedeisende I len: apotheek Herdingh B! 1 Hogewoerd 171. tel. 20502. De zaterdag-, aondag-, wordt waargenomen Herdilngh ét Blanken. op dokterstelefoon 22222. In weekeinde dokter nodig? Bel 22222!! ADVERTENTIE Snoep verstandig eet 'n appel WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 nor Amsterdam Den Helder ypenburg Vllsslngen Eelde De Bilt Twen the Eindhoven Z.-Limburg Aberdeen Londen Brussel Luxemburg Purije Bc deaux Grenoble Niet Beriyn Frankf' M'lnchen ZllrtcL Geneve 'urt Wenen ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 2