Geschiedschri j ving of geschiedenisvervalsing m Vele plannen in Scheveningen 'tx KLAVERBLAD KOFFIE Communisten weer in Kamercommissies Nog geen spoor van Haagse bankrovers WOENSDAG 5 OKTOBER 1966 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA Africa Acldioen ,Slag om Algiers' (Van onze correspondent in Rome) De vertoning van Jacopetti's film „Africa Addio" heeft in ons land nogal wat opschudding verwekt. Hieruit bleek dat velen twijfelden aan de objectiviteit van de film. terwijl anderen vonden dat Jacopetti in ieder geval voor ,,een stuk interessante geschied schrijving" heeft gezorgd. Daarover menen wij iets meer te kun nen zeggen. Men zal zich herinneren, dait Jaco petti en zyn medewerkers voor de rechter werden gedaagd, daar zij zich er op zouden hebben beroemd een paar negerjongetjes te hebben laten doodschieten, teneinde daarvan een „mooie opname" te kunnen maken. Zij stonden dus terecht wegens moord. In de film, zoals die tenslotte in omloop werd gebracht, ontbreekt dit gedeelte, omdat reeds voor de film gereed kwam de aanklacht tegen hen was ingediend. Maai- de film bevat nog geen tiende gedeelte van het materiaal, dat Jacopetti tijdens een verblijf van drie jaren in Afrika bijeenbracht. De rechters hebben ook het niet in de film verwerkte mate riaal laten afdraaien en daar kwam de episode tenslotte aan de dag. Het leek er dus op, of de cineasten in I het gevang zouden eindigen. Jaco- petti en de zijnen hebben toen on der ede verklaard, dat die episode niet echt was, doch kunstig gerecon strueerd. Daar is heel weinig rucht baarheid aan gegevenhet zou de belangstelling voor de film niet ten goede zijn gekomen. Immers wanneer dat gedeelte niet echt is, wie garan deert dan dat de rest dit wel is? Onjuistheden En al heel gauw bleek, dat er van werkelijke documentatie weinig spra. ke is. Een Italiaans ingenieur, die in Zanzibar woont en daar aanwezig was bij de beruchte opstand, schreef aan een paar Italiaanse bladen, dat ADVERTENTIE I andere koffie |hè?krachtiger.| I lékkerder, r® hebt al geprobeerd? waard om speciaal te vragen! het aantal doden ongeveer twintig had bedragen en niet vele duizencCen, die men in de film van Jacopetti ziet. Bovendien had hij niet één punt her kend van de opnamen, die naar het heette in Dar-es-(Salaam zijn ge maakt. Een plaats die hJj door en door kent. Hij veronderstelde, dat die opnamen veeleer in Mozambique zijn gemaakt. Toen wij dit wisten, zijn wij de film nog eens gaan zien en niet wan trouwende ogen'. We bemerkten toen, dat die enorme massa lijken, die naar het heet zijn aangespoeld, stuk voor stuk in keurige witte boumoesen zijn gekleed en dat de lijken volkomen initact zijn. Na een verblijf van en kele dagen in een zee, waar het we melt van haaien? Men zal ook zien, dat alle lijken' netjes één hand on der het hoofd hebben gelegd. Het gaat kennelijk om levende figuran ten. die misschien helemaal niet heb ben vermoed, dat zü .lijken' moesten uitbeelden en die door die ene hand onder het hoofd, wilden voorkomen, dat zij teveel zand in hun kroezige lokken kregen Later schreef iemand, die vertrouwd is met Afrika en de zwarte bevolking van dat werelddeel, dat er mensen van zeer uiteenlopende stammen en rassen ln éénzelfde beeld voorkomen. Hij uitte de veronderstelling, dat men te doen heeft met figuranten die uit verschillende gedeelten van het zwarte werelddeel bijeen waren ge bracht. De film' heeft dus niet de histori sche waarde, die Jacopetti beweert, daifc hij zou hebben. Objectiviteit Een geheel ander geval is de film van Gillo Pontecorvo.De slag om Algiers". Pontecorvo beweert aller minst een decumentaire te hebben gemaakt. Integendeel: hij zegt uit drukkelijk dat er niet één originele opname is gebruikt en dat de gehele opstand werd gereconstrueerd. Maar ter plaatse en met deelneming van verscheidene personen, die een be langrijke rol hebben gespeeld bij dat gebeuren. En die film maakt nu juist een bijzonder „echte" indruk. Vrij wel de gehele bevolking van de kas- bah heeft er aan meegewerkt en men ging zelfs zo ver, dat gehele wijken, die bij de slag werden vernield, schijnbaar weer werden opgebouwd. Het gebruikte materiaal is echter schuimplastic. Vandaar dat men die huizen kan opblazen en doen ineen storten, zonder dat de mensen, die schynbaar onder 't puin werden be dolven, ook maar het minste letsel opliepen. Men kan slechts bewonde ring hebben voor de ongehoord knap pe wijze, waarop de film is gemaakt. Maar bewondering ook voor de ob jectiviteit. Er worden wel degelijk ook gewelddaden getoond, die begaan zijn door Algerijnen, terwijl de „para's" en hun leider Mathieu niet „zwarter" worden voorgesteld dan zij geweest zijn. De hoofdpersoon. All la Pointe, is voor de Algerijnen een nationale held; maar er wordt niet verheeld, dat hy zyn loopbaan begint als pooier. Eigenaardig is ook, dat deze film over een Arabisch onderwerp, door de producer, die Algeryn is. werd toevertrouwd aan Pontecorvo. een Joods-Italiaanse regisseur. We kunnen slechts hopen, dat het publiek ook de byzonder boeiende film van Pontecorvo, die ten volle verdiend de „Gouden leeuw van Ve netië" verwierf, zal kunnen zien. Het is een heel waft edeler werk dan dat Mr. H. J. Reinink geïnstalleerd Tydens een by eenkomst van de besturen, de programmaraden en de programmacoördinatiecommissie van N.R.U. en N.T.S. heeft minister Vro lijk de officiële installatie verrichl van de nieuwe voorzitter van de programmaraad van de N.T.S., mr. H. J. Reinink. Daarby bracht de be windsman dank aan de afgetreden voorzitter van de programmaraad, prof. drs. J. Henrick Mulder, voor hetgeen deze onder moëilijke omstan digheden ten gunste van de televisie heeft gedaan. Ook vertier in winter C.P.N. verheugd over „realistisch standpunt" Het grootste gedeelte van de kel ders van het voormalige Palace-Ho tel. thans kantoor Gasunie, zal de EMS gaan exploiteren als uitgaans centrum. Een van de binnenplaat sen zal in het nieuwe seizoen toe gang geven tot onder meer een bar, een nachtclub, een klein intiem res taurant en een jazzkelder. De beschutte binnenplaats zal van de landzyde af te bereiken zyn via een nog aan te leggen ganggalery. Op het terras van Palace, het vroe gere Solarium, komt een goed lichte midgetgolfbaan dergolfbaan. Oberbayern Promenade Dinsdag 1 november zal Feijenoord tn Rotterdam een liohtwedstrijd spe len tegen de Duitse kampioen Mün- chen 1860, die inmiddels in de twee de ronde is gekomen van de Europa Cup voor landskampioenen maken centra, één waar thee met gebak ge nuttigd kan worden en een voor de ontspanning van iedereen. Kwartjesstrand Hiermee is de stampvolle plannen- portefeuille van de EMWS nog niet leeg. Ter verbetering van het dienst betoon zullen z.g. „glimlachcheques" worden ingevoerd. Ook het kwartjes- strand keer terug, maar in andere vorm en onder andere naam. De di recteur van de EMWS, de heer A. Onstenk denkt aan een hotelstrand, misschien in de buurt van het hui dige „Luxe bad", speciaal bestemd vcor hotelgasten. Hy denkt ook aan een „twiener strand", waar tieners en twens „voor niets" kunnen doen en laten wat ze willen. Tot op zekere hoogte. In de herfst en in de winter zal Scheveningen gonzen van activiteit, v/ant ook voor de pier zyn er plan nen. Het wandeldek wordt over een afstand van 200 meter overdekt. Het crntract is inmiddels getekend voor de bouw van een drink-kuur-hal naar Duits voorbeeld, waar de gas ten een glas zeewater kunnen drin ken. Later zal dit object waarschyn- lijk worden uitgebreid met een sau na accommodatie. Veel van deze nieuwe projecten moeten gezien worden in verband mee het streven van de EMWS. Sche veningen ook in de winter te exploi teren. De EMWS richt de schynwerpers weer op de promenade. De winkel- galery zal, zoals beloofd worden ver bouwd. De winkels van de grote ge meentelijke trap af richting schiet- salon zullen worden vergroot. Zij kin- schuiven vyf meter zeewaarts en plaats toygen een lage drie meter brede De leden van de communistische fractie mogen weer zitting nemen in belangrijke Tweede Kamercommis sies. Dit is met 80 tegen 47 stemmen besloten, zoals wij gisteren in een groot deel van onze oplage berichten. Het ging er by het voorstel om d« voorzitter van de Tweede Kamer te machtigen af te wyken van een be sluit van 1948 om geen communisten in vyf belangryke Kamercommissies op te nemen: de commissie voor Buitenlandse Zaken, voor Defensie, voor Civiele Verdediging, voor de Handelspolitiek en de Kernenergie. Toen na de stemming de voorzitter de samenstelling van de commissies bekendmaakte, bleek dat de commu nisten geen belangstelling hadden voor de commissies Civiele Verdedi ging, Handelspolitiek en Kernenergie. In de commissie voor Buitenlandse Zaken zyn zy nu voortaan vertegen woordigd door hun fractielid Hoek stra en in de commissie voor Defensie door hun fractielid Jager. Motivering twee andere vermaak- luifel. Daarna komen de winkels de Palace-kant uit aan de beurt. Ge projecteerd is voorts een restaurant, dat de promenade aan de noordzyde zal afsluiten. Met de verwezenlyking van dit laatste zal volgende herfst begonnen worden. Tenslotte roept de EMWS een wel komstpaspoort in het leven, dat aan de houder verscheidene reducties zal bieden. Het paspoort, waar ook de andere Scheveningse zaken aan mee kunnen doen. zal onder meer via automobielclubs worden verspreid. In de motivering van de voorstan ders voor de opneming van de com munisten werd er onder meer op ge wezen. dat de situatie van de com munistische partyen in de hele vereld aan het veranderen is. Drs. Nederhorst (PvdA) zei, dat ook de Nederlandse communistische party losser van Moskou komt te staan. Hy wees erop dat een deel van zyn fractie zich voorts moeilyk kon voor stellen dat de regering ln de com missies alleen maar dingen bekend zou maken, die ook niet langs andere wegen te weten te komen zouden zyn. De heer Schmelzer (KVP) zei, dat de dringende redenen die lndertyd tot de uitsluiting van de communis ten hadden geleid thans niet meer ADVERTENTIE Kijk vanavond beslist om 5 vóór 8 naar de TV (eerste net)!! Verenigi mg van Het onderzoek naar de identiteit tan de bankovervallers, die woens dag 28 september in een bijkantoor van de Raiffeisenbank aan de Zui- dcrparklaan in Den Haag hun slag sloegen is dood gelopen. Van de da ders ontbreekt thans elk spoor. De Haagse politie heeft nog vertrouwen, dat mogelijk nieuwe tips worden ge geven om de naspeuringen te kun nen voortzetten. De citroën ID, waarmee de over vallers opereerden, is de nacht voor de overval gestolen uit de Segbroek- laan. De auto reed om ongeveer tien minuten na middernacht weg. Een omwonende heeft zich gemeld, die de auto heeft zien wegrijden. De auto werd na de overval te ruggevonden op de Groenteweg, te genover een niet meer gebruikte in gang van de groente- en fruitmarkt. Hy stond er „links" geparkeerd. De twee daders zyn om ongeveer elf uur weggelopen in de richting van de Hoefkade. Een van hen droeg een diplomatentas. Hy had toen een ge wone bril op met gouden of doublé montuur. De door deze man gebruik te zonnebril bestond wellicht uit zyn eigen bril met voorzetglazen. Het is de politie geheel onbekend waar de belde mannen naar toe zyn gegaan vanaf de Groenteweg. Ge zien de ernst van de misdaad en de mogelykheid, dat by herhaling de daders eventueel vuurwapens ge- biuiken, hoopt de Haagse politie, dat wie over inlichtingen denkt te be schikken, zich met haar verstaat. autobezitters Op verzoek van een aantal auto bezitters, dat de strijd willen aan binden tegen de steeds stygende kos ten van autobezit en- vervoer, on derzoekt een commissie van voorbe reiding de mogelykheid van oprich ting van een vereniging var autobe zitters, waarvoor men de naam „Economische Automobiel- Club" 'EA.C.i heeft bedacht. Het ligt in de bedoeling bij voldoend gebleken be langstelling de vereniging per 1 jan. op te richten. In de commissie heb ben zitting genomen: H. Coenen in Ernst, H. H. Warrink in Markelo en C. de Zeeuw in Deventer. Het secre tariaat is voorlopig gevestigd: Hoge Hondstraat 80, Deventer. In haar activiteiten wil men o m betrekken: het yveren voor verkoop punten van goedkope benzine en banden, het afsluiten van voordeli ge collectieve verzekeringen, beper king van risico bij aanschaf van gebruikte wagens, bevordering van het tot standkomen van autowasge- legenheden en doe- het- zelf- werk plaatsen, en het ontwikkelen van ac tiviteit tegen voortdurende verho ging van lasten door de overheid. Twee doden bij vliegongeluk Op het vliegveld Eierland op Texel is gistermiddag een Auster- vliegtuig van General Aviation in Rotterdam neergestort. De twee inzittenden zijn om het leven ge komen. De 27-jarige piloot N. J. v. d. Voorn uit Vlaardingen en de 45- jarige Haagse fotograaf W. Vros, een ambtenaar van Rijkswater staat, zijn daarbij om het leven gekomen. Het vliegtuigje maakte in op dracht van Rijkswaterstaat een fotovlucht boven Texel en is door onopgehelderde oorzaak afgegle den en met de kop in de grond ge boord ln die mate aanwezig zyn. Ook de heer Beernink (CHU) bleek van mening dat de situatie zich de laatste jaren heeft gewyzigd. Hy wilde het de communisten mogelyk maken om positief mee te werken aan het werk van de betrokken Kamercommissies. Geheimhouding De heer Roolvlnk (ARP) die tot de tegenstanders behoorde, vond dat men er niet op kan rekenen dat de communisten de voorgeschreven ge heimhouding zullen betrachten. De party-discipline zal maken dat de Inhoud wordt overgebracht aan het bestuur van de Communistische Par- i ty Nederland. De heer Toxopeus (VVD) was het daarmee eens. De heer Bakker, fractievoorzitter van de CPN, toonde zich verheugd over wat hy noemde „het realistische standpunt" Van het overgrote deel van CHU, de KVP en de PvdA. „De CPN ls een autonome party, zei hy, „die alleen aan het Nederlandse volk verantwoording aflegt en dat kan niet van ledereen in deze Kamer ge zegd worden". De uitsluiting van de communisten uit de commissies voor Buitenlandse Zaken en Defensie begon met een motie die de Tweede Kamer aannam op 18 maart 1948. Dat was kort na de communistische staatsgreep in Tsjecho-Slowakye. Later besloot de Tweede Kamer ook de communisten uit te sluiten van de commissies van Handelspolitiek. Kernenergie en Civiele Verdediging. De laatste maal dat de Kamer zich daarover uitsprak was ln 1957. NEDERLAND 1 NTS 7.00 uur Nieuws ln het kort 7.01 uur Pipo de clown, voor de kinderen 7.05 uur Mijn vrienden in de wereld: Akihiko uit Japan 7.15 uur Openbaar kunstbezit: geschilderde kerkinterieurs 7.30 uur Mona, familieserie 7.55 uur Uitzending stichting Socutera 8.00 uur Journaal, NTS 8.20 uur Zendtijd politieke partijen: CPN 8.30 uur De ontwrichten, film 10.25 uur Journaal, NTS 10.30 uur Sluiting NEDERLAND 2 NCRV 8.00 uur Nieuws in het kort 8.01 uur Sherlock Holmes, tv-serie 8.50 uur Een avond in De Waag. folksong-optreden 9.15 uur Uit de kunst, cultureel kykschrift 9.45 uur Attentie voor sport 10.05 uur Vanavond spreekt tot u: ds. A. C. D. van den Bosch 10.10 uur NTS-journaal 10.15 uur Sluiting UIT HET RADIOPROGRAMMA: HILVERSUM 1 7.45 uur 10.25 uur HILVERSUM 2 ew gioteren •Hip' Progressief is de Jonge AVRO- regisseur Bob Roovens zeker, maar af en toe op het ver moeiende af Gisteren riet hij zijn programma „Hip" zien. Wij geloven dat het tydstip vam uit zij ding niet helemaal juist geko zen was: een dergelyke uitslui tend op tieners geënit program ma kan men beter niet direct na het nieuws van acht uur op het scherm brengen. Wij kunnen ons voorts niet voorstellen dat oudere kijkers erg gelukkig met „Hip" waren, nog afgezien van het feit dat zy 'nu eindeiyk eens werden ingelicht over de bete kenis van dit mode-woordje. Na de derde (goede» afleve ring van „The Fugitive" volgde op Nederland I AVRO's Televi- zier met mr. Hilterman, die be langryke zaken als het proces- Soebandrio en het Labour-con- gres in sneltreinvaart besprak. Een niet altijd even intelligent vragende en soms zelf spijkers op laag water zoekende Roelof Kiers wist D66-vertegenwoordi- ger drs. Gruyters tóch ,te ont futselen dat D66 wel overeen komsten vertoom met het pro- votariaat. Ook D66 heeft een af keer van een aanmatigend ge zag, maar gooit géén rookbom men, vertelde drs. Gruyters, die bovendien kon meedelen dat er gemiddeld 100 schriftelijke reac ties per dag binnenkomen uit alle lagen der bevolking. Ir. Adams Drs. F. A. Hoogendyk noemde lr Adams een „zieke vrucht in de Eerste Kamer" en was het met de CHU-wens, bestemd voor het BP-lid: „Ga heen en spoe dig" volkomen eens. Hoogendyk had 's middags met een regis seur het verdedigingswoord van Adams gedeeltelyk gefilmd. Het is. konden we zien, een zielige vertoning geworden. Brabantse omroep Over enkele weken wordt waar- schyniyk ln Tilburg een vergade ring gehouden, waarin de oprichting van de „Stichting Brabantse Om roep" (8.B.O.) zal worden bezegeld. Het voorlopige bestuur onder voor zitterschap van de heer G. J. van Os in Eindhoven is inmiddels met de AVRO tot een voorlopig akkoord ge komen, waarby deze radio-omroep per week een uur zendtyd voor de S.B.O ter beschikking stelt. Als streefdatum voor de start is 1 januari 1967 aangenomen, waarby vooralsnog wordt gerekend op een half uur zend tyd. Voorts zullen losse produkties worden gemaakt, die ook voor andere omroepverenigingen dan de AVRO beschikbaar zullen worden gesteld. Het programma, dat van algemeen karakter zal zyn, zal zich primair richten tot de Brabanders zelf. Het zal bestaan uit actuele evenementen, gecombineerd met uitingen op aller lei gebied van het culturele leven. programma 5 OKTOBER Hllven organisaties. 18.50 Stereo: Licht In strumentaal ensemble. 19.00 Nws. en weerpraatje. 19.10 Radlokrant. 19.80 Muz. van Het Leger des Hells. 19.45 Wereldpanorama. 19.65 Stereo: Die Jahreszelten, oratorium v. Haydn (gr.). 22.15 Een voorgoed verloren Idylle?, praatje. 22.30 Nws. en herh. SOS-ber. 2240 Geestelijke liederen. 22.55 Neder lands en Nederduits, lezing. 23.15 Pla- tennws.nieuwe klass. en lichte gram. Nws. 18.2 beid: Socialistisch bekeken. 18.30 Even lichte gram. met praatje. -9.30 Artistieke 20.05 Franse wedstrijd SpartaFlorlana 23.30 Strijkkwartet PROGRAMMA (Over de 4e lijn) Liederen en danst Vente pa la nlna. i 18-20 uur. uit de Oekraïne, ite (Solano). En- l Cubanlto (Frel- Jouvln. Bugle call rag (Schoebel). Or kest Olen Gray. Uptown blues (Lunoe- ford), ld. Dlppermouth blues (Oliver), ld. Pfranclng (Davis). Miles Dnvls, John Coltrane. Hank Mobley. Wynton Kelly, Paul Chambers, Jimmy "Cobb, McCoy Tyner, Reggie Workman, Davis, Elvln Jones. Casanova (Da Johnny Hodges, Wild Bill Davis. Law- Grant Green, Hank Jo nes. Ben Dixon, Richard Davis. Dow de dow dow dow (Ellington), Id. Wings and things <Hodge6). Id. Imbo (El lington). Id. Take the ..A" train (Strayhom), Id. VOOR DONDERDAG 6 OKTOBER Hilversum 1, 402 gram. 8.30 Nws. 8.32 Voor de huls vrouw. 9.35 Waterst. 9 40 Schoolradio. 10.00 Aubade: gev. muz progr. 11.00 Nat King Cole El choclo (Schuger), id. Ansledad (Rodriguez), ld, Srenade Bailerlebenls (Bund), „Hollandse ruikeI•*, in Moskou In het grote tentoonstellingsge bouw in Moskou is gisteren de tra ditionele tentoonstelling van Neder landse bloemen geopend door de oud voorzitter van het produktschap voor siergewassen, dr. A. Verhage. Tlen- duizen rozen, anjers, chrysanten. Dahlia's, irissen en andere bloemen zyn op de tentoonstelling, die van de Russen de bijnaam „Hollandse ruiker" heeft gekregen, te bewonde- Oostelljk-Flevolatid. praatje. 13.0 14 40 Bariton i. TROS: 14 45 Van 1685 tot vandaag: muzikale lezing. 15.15 Voor de vrouw. NCRV: 1545 Klass. grammuz. 16.00 Bijbeloverden- klng. 16.30 Pianorecital: mod. muziek. 1700 Voor de Jeugd. 17.15 Kinderzang: Nederlandse liederen en -liedjes. 17 30 Stereo: Lichte muzprogr. (opn.). Hilversum 2. 298 m AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgyin. 7.20 Lichte grammuz. VPRO: 7.55 Me Morgenwijding. 9.00 Stereo: Klassieke grammuz. 9 40 Lichte gram muz. 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Lichte gram, muz. (11.00-11.02 Nws 12 00 Stereo: Licht Instrumentaal ensemble en zang- soliste. 12.27 Mededelingen t b v. land en tuinbouw. 12.30 Licht orkest. 13 00 Nws. 13.10 Act. 13.30 Stereo Klass koorzang. 14 00 Belaardcon- ;ert 1.15 Huishoudelijke de 14.30 Licht icntaal ensemble. 15.00 Voor de 6.02 Cultuur ln NCRV: 9.00 Nw JZ. 10.30 I 11.00 "Nws. /Intlg Nederlandse hitparade, fws. 12.02 Variant: act., repor- TELK VI Si El'KOG R A M M A Nederland I NTS: 19 00 het kort. 19.01 Pipo de Clown. 19.35 Sport, fllmverslag met hoogte punten uit de wedstrijd Beslktas-AJax. 20.00 Journaal. KRO: 20.20 Amster- jdams Kunstmaandorkest en soliste: Ik ga i Geprogrammeerde Nederland II NTS 20 00 Nws ln het kort. AVRO: 20.01 Run. Buddy, run. TV-fllm 20 25 WIJ willen wel es weten: Jonge mensen stellen vragen over belangrijke zaken. 21.15 De man van U.N.CXE. De zaak van de kik vorsmannen. TV-fllm. NT8: 22 05- 22.10 Journaal.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 5