LEIDSCH DAGBLAD ADAMS .DOOD' VERKLAARD Burgemeester in Noordwijk Loon- en prijsstop nu wettelijk verplicht JAMIN Mr .J. M. Bonnike uitgeput Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 5 OKTOBER 1966 No. 31990 DirecteurE. A. E. van Dlshoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 11,90 per kwartaal, f3,97 per maand, f0,93 per week, (by vooruitbetaling) losse nummers f 0.25 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singe) l, Lelden Giro no 57053 Koekoek „Hij moet zichzelf redden Het lijkt of ir. Adams i verontwaardiging van de Eerste (rechts) met een handgebaar de Kamer wil bezweren. Vergeefs Boerensenator Snoek Hij weg of ik weg ..Adams moet zichzelf maar redden". Dat zei boer Koekoek gisteravond na afloop van de vergadering van de Eerste Kamer, waarin de boerenafgevaardigde ir. Adams door de gehele Senaat ..dood" is verklaard. Hij voegde eraan toe, dat wie zichzelf niet kan redden vanzelf van het politieke toneel verdwijnt. „Ik heb mijzelf ook moeten redden", aldus de voorzitter van de Boerenpartij, die nog de vorige week zijn omstreden partijgenoot te hulp snelde toen deze in de Eerste Kamer om zijn oorlogsverleden was aangevallen en zich daartegen niet zou hebben kunnen verwe ren. ,.Een goede partijvoorzitter is er bij als er iets met z'n leden gebeurt", was toen de verklaring van boer Koekoek. controleerbare beschuldigingen uitte en zichzelf op de borst klopte als iemand, die altijd klaar staat om anderen te helpen en die „nooit en te nimmer verraad" heeft gepleegd. Niemand in de Senaat heeft hij kunnen overtuigen. Integendeel. Alle fracties hebben verklaard niet met de heer Adams te willen samenwer ken. Ir. Adams bereikte slechts een complete boycot. Zelfs zijn fractie genoot Snoek liet hem vallen, „Als Adams blijft zitten dan ga ik weg zo verklaarde deze NOG DEZE WEEK VERGADERING HOOFDBESTUUR (Van een onzer redacteuren) Bij Koninklijk besluit is met ingang van 16 oktober a-s. be noemd tot burgemeester van Noordwijk mr. J. M. Bonnike, eer ste burger van Maasdriel. Mr. Bonnike (41) is gehuwd en heeft vier zoons. Hij is rooms-katholiek. In een onderhoud, dat wij vanmiddag telefonisch met mr. Bonnike hadden, vertelde hij zeer verheugd te zijn over deze eervolle benoeming. Maasdriel in de Bomme- lerwaard, dat de kerkdorpen Kerk- driel, Velddriel, Hoenzadriel en Alem omvat, heeft byna 7000 inwoners en Noordwijk ruim 20.000. Het zal voor mij, zed Noordwijks. nieuwe burge meester, een hele overgang zyn. Want ADVERTENTIE Sikkens autolokken NIEUWE RIJN 49 WEERBERICHT Overwegend droog De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: overwegend droog weer met veel bewolking en ln hoofd zaak in het noorden van het land enkele opklaringen. Hier en daar mist. Overwegend matige wind uit oostelijke richtingen. Koudere nacht met in het noordoosten van het land kans op nachtvorst. Ongeveer dezelf de middagtemperaturen. Opgemaakt te 11.15 uur. 6 OKTOBER Zon op: 06.48 uur; onder: 18.07 uur Maan op: 21.17 u.; onder: 14.27 u. Hoogwater in Katwijk te 06.49 en 19.09 uur. Laagwater te 02.36 en 14.52 uur. Dit nummer bestaat uit 20 pagina's. Hoeioel boer Koekoek de ru moerige vergadering in de Senaat niet bijwoonde, 7uas hij na afloop aanwezig om ir. Adams een lift te geven in zijn Mercedes. van een agrarische gemeente ga ik nu naar Noordwük, de fraaie bloe- menbadplaats met al haar represen tatieve functies. Maar de overgang zal niet veel groter zyn dan van nict- burgemeester naar wei-burgemeester. Dat heb ik ook meegemaakt. Burge meester Bonnike, die aan de Rijks universiteit in Utrecht' rechten heeft gestudeerd en in 1951 zijn doctoraal examen deed, was van 1951 tot 1958 j voor de Stoomvaartmaatschappij 1 „Nederland" werkzaam ln Indonesië en Singapore. Daarna was hy twee jaar werkzaam by het kabinet van de Commissaris der Koningin in de pro vincie Gelderland. Op 16 september 1960 werd hij benoemd tot burge meester van Maasdriel. „Het zal me niet meevallen af scheid van Maasdriel te moeten ne men", zei mr. Bonnike, „want we» hebben daar een bijzonder prettige tijd gehad en konden goed met de burgery opschieten". Op onze vraag of mr. Bonnike Noordwijk kende antwoordde hy, dat hij met zyn echtgenote, mevrouw J. C. Bonnike-Weyers, voor hij naar deze pust solliciteerde eer kykje in de badplaats had genomen. Later was Zonnesteek in oktober ln West-Duitsland heerste gis teren een hittegolf met record temperaturen voor deze maand. Overal werden de al werkende verwarmingen haastig gedoofd en liepen de mensen te puffen onder een stralende zon. Berlijn meldde de warmste oktoberdag in zijn meteorologische geschiedenis met een middagtemperatuur van 26 graden. In zuid-Duitsland haalde de thermometer 27,8 graad in de schaduio. In Keulen, waar het kwik op dertig graden stond, had den de ambulances het druk met het ophalen van personen, die door een zonnesteek waren ge troffen. De 21-jarige F. Janssen uit Ven- ray, employé by een plaatselijk dag blad in Venlo, werd gistermiddag door de warmte bevangen en moest in het ziekenhuis worden opgenomen. In geheel Noord-Limburg was het gisteren drukkend warm weer. hy (Jan en Thys (91, Marnix (5) en Philip (2) uitgebreid gaan genie ten van al het moois wat de bloemen- badplaats biedt. Burgemeester Bon nike vertelde, dat hij vanmorjen, di rect na het bekend worden van de benoeming een uitvoerig telefoonge sprek had gehad met Noordwyks waarnemend-burgemeester, de heer G. Vogelaar. Deze had hem verteld, dat het college van B. en W. zeer in genomen was met de benoeming. B. en VV. zullen morgenochtend naar Maasdriel gaan om daar kennis te maken met mr. en mevrouw Bonnike en afspraken te maken voor de in stallatie op 16 oktober Mr. Bonnike volgt mi Berckcl, die dit voorjaar durige ziekte overleed, op. C. G. lang- Erhard krijgt liet vertrouwen De CDU/CSU-fractie in het West- duitse parlement heeft gisteren na een levendige discussie met ongeveer 150 tegen negen stemmen by drie onthoudingen haar vertrouwen uit gesproken in Bondskanselier Erhard. j Hieraan werd echter de els ver- I bonden dat de regering een „duide- jlijke stap" zou doen voor een oplos sing van de kwesties rond de Frans- Westduitse verhouding. De fractie keurde de verplichtingen ten opzichte van de VS op het gebied van de hulp en deviezen goed, maar eiste dat de regering bij de komende be sprekingen tussen West-Duitsland Engeland en de VS over de toekom stige strategie en het vraagstuk van de legering van troepen in West- Duitsland, Frankrijk en de overige NAVO-landen niet zou uitsluiten. Het gesprek tussen de „drie" moet voor alle NAVO-leden toegankelijk worden gehouden. Tydens het debat verweet Erhard Eugen Gerstenmaier, de voorzitter van de Bondsdag, dat deze zich zou beschouwen als kandidaat om Er hard op te volgen, maar Gersten maier antwoordde geen ambities in die richting te hebben. Het kon boer Koekoek, naar hij ons zei, niet veel schelen dat de Eerste Kamer zich unaniem van ir. Adams heeft gedistantieerd. „Dat interes seert mij helemaal niet", zei de boe renleider. die de vergadering van de Senaat niet had bijgewoond. Hij deelde ons mee niet van plan te zijn zich persoonlijk verder met de zaak te bemoeien. „Als Adams weg wil gaan moet hij dat zelf weten, als hij blijft zitten ook", aldus boer Koekoek. Gevraagd of het partijbestuur, dat zich gisteren zo goed als voltallig rond het. Binnenhof ophield, nog zou vergaderen, antwoordde hij: „Nee, Ondanks de ontkenning; van de boerenleider staat het echter vast, dat het hoofdbestuur van de party nog deze week bijeen zal komen om zich te beraden over de situatie rond de omstreden senator. Waar en wanneer deze vergadering zal plaats hebben was vanmorgen nog niet bekend. WOEDE Tevoren had ir. Adams in een Eer ste Kamer, die vrijwel onafgebroken loeide van woede en verontwaardi ging, gepoogd de beschuldigingen, die de liberale ir. Baas hem op 20 sep tember voor de voeten gooide te weerleggen. Hy deed dat in een ver ward betoog, waarin hij de lof van Duitsland zong, links en rechts on- TUMULI Zelden zal de plechtige Eerste Kamer zulke tumultueuze tonelen hebben gekend als gisteren. Het regende interrupties. Meermalen sprongen vier, vijf leden tegeiyk op uit de banken om schreeuwend en gebarend de soms met overslaande stem sprekende ir. Adams in de rede te vallen. Voorzitter Mazure moest de boer er om de haverklap op wij zen, dat hy zich aan zyn onderwerp moest houden. Maar de heer Adams ging onbekommerd door met de op merking: „Dat is moeiiyk, voorzitter. Ik spreek van een tekst, die ik van tevoren opgemaakt heb". Toen hy na de zoveelste waarschu wing van voorzitter Mazure, dat hy op de beschuldiging van Ir. Baas moest ingaan, doorging met een ver handeling over de corruptheid van de Nederlandse politiek, ontnam de voorzitter hem het woord. Hy ging mokkend terug naar zijn bank. voor zich heen roepend: „Met Baas heb ik niks te maken!". Vervolg op pag. 2 De Sovjet-Unie heeft mee gedeeld dat de energievoorzie ning van het onbemande ruim teschip Loena XI zaterdag is uitgeput, waardoor een einde is gekomen aan het onderzoe kingsprogramma dat gedurende de 277 omwentelingen rond de maan werd uitgevoerd. Sinds de Loena XI op 28 augustus gelanceerd werd is er 137 maal ra- dioconitact met de aarde geweest. Volgens het Engelse observatorium Jodrell Bank heeft de Loena tijdens zijn eerste omwentelingen waar schijnlijk maanfoto's naar de aarde gezonden. Hiervan ls nooit een be vestiging gekomen. Het Deense parlement heeft gisteren in buitengewone zitting de verloving goedgekeurd van Kroonprinses Margrethe met de Franse graaf Henri-Jean-Andrè de Laborde de Monpezat. Zelfs I harsen, fractievoorzitter I linkse volkssocialisten en, tot de 1 Hongaarse opstand van tien jaar geleden, leider van de Deense communisten, betuigde mede na mens zijn groep instemming met het huwelijk en voegde zijn ge lukwensen bij die van premier Krag, al hield dit niet in, aldus voegde hij eraan toe, dat de mo narchie de enig juiste staatsvorm voor Denemarken is en eeuwig ge handhaafd moet worden Besluit Britse regering (Va nze Londense correspondent) De Britse regering heeft gisteravond na een lange kabinets zitting besloten de loon- en prijsstop die in juli j.l- op vrijwillige basis werd afgekondigd, verplicht te stellen en koningin Elizabeth te vragen het besluit haar sanctie te geven. Binnen vier weken zal het parlement dit koninklijk besluit moeten bekrachtigen. Het par lement is tot 18 oktober op reces. De regering meende gedwongen te zijn tot deze maatregel omdat vori ge week de linkse vakbond van hoger personeel via de rechter de vrywil- lige loonstop had weten te torpede- Een werkgever die zich aan de loonstop had gehouden, zoals verre eg de meeste bedryven in Enge land, moest van de rechter deson danks een eerder aangekondigde loonsverhoging uitbetalen, want an ders zou hij zich schuldig maken in contractbreuk. De loonstop was hiervoor geen ex- ïus. Ook de dagbladeigenaren wa in onder druk van de bond van drukkers gedwongen de loonstop te negeren. De loonstop duurt tot jan uari en zeker tot augustus zullen slechts in enkele noodgevallen loons verhogingen mogen worden toege- De regering had by de aankondi ging van de loonstop reeds gezegd dat wanneer men zich niet vrijwillig aan de loonstop zou houden, hy wettelyk verplicht zou worden ge steld. Vandaag zal op het Labour- con gres in Brighton het besluit worden behandeld in het economisch debat en het zal er ongetwyfeld zeer fel aan toe gaan. Een vertegenwoordi- jniet met name krachtig veroor- i aeeld in zijn rede die hy eerder op 'de dag voor het partycongres hield, j De Britse regering trok fel van leer I tegen alle leden van de bevolking die I geen afstand wensten te doen van de j „conservatieve en versleten ideeën". I Hy zei dat ieders instelling zal moe ten veranderen, wilde men ooit tot een voorspoedig Engeland komen. Adempauze ger van Engelands groctste bond, die van de trasportarbeiders, noemde de maatregel een „afgryseiyke beslis sing", die de bond zou negeren, ook al zou het gevangenisstraf betekenen. De loonstop zou Indruisen tegen alle rechten van de arbeider om te on derhandelen over zyn loon. Premier Wilson heeft de houding van de transportarbeiders zy het J Wilson gaf toe dat de huidige be- I stedingsbeperking hard en pynlyk was. maar zy is een noodzakelyke „adempauze" om te geraken tot een volledige werkgelegenheid. Tegen een massale werkeloosheid, die velen hebben voorspeld, zou hy zich ten volle verzetten. „Wy zullen het in ons gestelde vertrouwen niet bescha men", zei de Britse premier als troost voor de duizenden die reeds is aan gezegd dat zy deze winter hun baan zullen verliezen als gevolg van de be stedingsbeperking en de huidige eco nomische crisis. Premier Wilson herhaalde opnieuw dat de bedoeling is dat het teveel aan arbeiders in jnproduktieve be drijven zal worden overgebracht naar die bedryven die een arbeids tekort hebben en van wezeniyk be lang zyn voor de Britse economie. Ogenblikkeiyk na zyn lange rede die de gedelegeerden als een nau- welyks vergulde pil te slikken kre gen. werd hy door partygenoten op het congres ervan beschuldigd pre cies dezelfde „verwerpeiyke" poli tiek er op na te houden als de con servatieven de laatste dertien jaar hadden gevoerd. Russen mengden zich in zaken van Uruguay De regering van Uruguay heeft gisteravond vier leden van de Sow- jetrussische ambassade in Montevi deo uitgewezen, zy moeten het land binnen 48 uur verlaten. President Al berto Heber Usher waarschuwde de ambassade eerder deze week op te houden met inmenging in arbeids- aangelegenheden. Voordien had hy verklaard dat er verband scheen te bestaan tussen een golf van arbeids onrust ln het land en de activiteit van de Russische ambassade. ADVERTENTIE niet duur wal heerlijk (9uc/ teuwo Dr. M. J. de Goeje, be noemd tot buitengewoon hoogleeraar bij de faculteit der wijsbegeerte en letteren aan de hoogeschool alhier, zal op Zaterdag a.s., den 5den dezer, des namiddags te 1 uur, die betrekking aanvaar den, met het houden eener plechtige redevoering in de groote gehoorzaal der Acade mie. In de vergadering van de Maatschappij voor Toonkunst op heden Dinsdag gehouden, is besloten tot instandhou ding der Muziekschool. Er is een commissie benoemd be staande uit de Heeren: Prof. C. G. Cobet, H. C Hartevelt en A. W. Sijthoff. Wij verheu gen ons zeer dat deze zoo hoogst nuttige inrichting in onze stad gevestigd zal blij-

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1