Meerderheid steunt Samkalden RITMEESTER Adenauer kiest partij voor dr. Gerstenmaier PIKEUR WEEDE KAMER VERWERPT LIBERALE MOTIE EGEN DE STRAFONDERBREKING VAN LAGES Straf, geen wraak Erhards opvolging aan de orde PPLAVS OP TRIBUNE IJ-tunnel eind 1968 in gebruik ÉTfe- OÈNHAagi moordpoging ONDANKS WETSVOORSTEL In de Benelux blijft groene kaart nodig Benelux-polis zou even duur uitkomen 'VfciNöiJALi o OiYiwbikh. iybb LL.AUS>LU UALADLAL) Fel debat levert nauwelijks nieuwe feiten op (Van onze parlementaire redacteur) [inister Samkalden (Justitie) heeft gisteren bij een grote meerderheid van de Tweede Kamer in gevonden voor zijn beleid in de kwestie- Lages. ten motie van de liberaal Berkhouwer, waarin de strafonderbreking van deze tot levenslang ver- [eelde Duit-se oorlogsmisdadiger werd betreurd, kreeg slechts de stemmen van de VVD. de PSP, en de Boerenpartij. Alle andere fracties aanvaardden het standpunt van de minister, dat de stand van Lages verdere strafuitvoering onmogelijk maakt, ook nu de strafonderbreking van maxi- il drie maanden verstreken is. advies, dat hem Indertijd tot zijn be slissing bracht, op grond van de toen bekende gegevens over de ziekte van Lages niet anders had kunnen zijn. De zeer ernstige ziekte van Lages is niet veranderd. Hij behoeft ernstige ret debat heeft nauwelijks nieuwe feiten opgeleverd. De minis- herhaalde in grote lijnen zijn verdediging, die hij reeds op 21 i bij de interpellatie van de communist Bakker had gegeven. voornaamste argument was, dat de beslissing om de straf van i les wegens levensgevaarlijke ziekte te onderbreken beoordeeld tt worden naar de omstandigheden, waaronder die beslissing is omen niet naar de situatie, zoals deze zich nu heeft ontwik- l Mr. Aalberse (KVP), prof. Versteeg (ARP) en mevrouw mr. jer Dekker (PvdA) bleken het met deze stelling eens te zijn. De rdvoerdster van de CHU vü. Wttewaal van Stoetwegen vond de dische argumentatie van de bewindsman niet sterk, maar stern- wel met het beleid in, omdat verdere straftoepassing zinloos is. rtzetting van de straf zou een wraakoefening worden, vond zij. verpleging en moet waarschijnlijk weer worden geopereerd. Nederlandse doktoren houden nauw contact met hun Duitse collega's. Er is volgens de bewindsman geen enkele aanleiding om aan te nemen, dat de Duitse dok toren andere maatstaven hebben en anders te werk zouden gaan dan Nederlandse. Geen uitzondering „Nederland", aldus minister Sam kalden, „heeft alleen met Lages te maken in verband met de tenuitvoer legging van het vonnis. Als dat niet mogelijk is ontvalt ook de rechts grond om Lages terug te vragen". Dat Lages bij strafonderbreking bui ten het Nederlandse rechtsbereik zou komen mag volgens de minister geen overweging zijn. „Dat zou leiden tot discriminatie van buitenlanders", al dus de minister. Bij herhaling betoogde de minister dat de situatie, waarin Lages nu ver- j keert, niet uitzonderlijk is. Het is eerder voorgekomen dat de gezond- j heidstoestand van delinquenten de strafhervatting, ook na onderbreking I van drie maanden, niet rechtvaar- digde. Bijna vijf jaar geleden wer den de werkzaamheden aan de IJ-tunnel in Amsterdam hervat. Een soort lustrum dus in de tunnelbouw, dat „ge vierd" werd, met een tunnel dag, een goede gelegenheid voor de bouwers van de IJ- tunnel om voor de pers een boekje open te doen over de stand van zaken. Het komt er op neer, dat zoals de zaken er nu voor staan er alle reden is om er op te vertrou wen, dat de tunnel over twee jaar klaar en in gebruik is. Van de tunnelstukken liggen er nu al verscheidene op hun plaats. De overigen zullen in het komend jaar gelegd wor den. Inmiddels is men op en kele punten al aan de afbouw begonnen, zodat er zelfs al een stukje tunnel is, dat hele maal klaar is. Een proef stukje, dat duidelijk toont hoe mooi en efficient de IJ- tunnel gaat worden. Tot nu toe heeft de tunnel al 134 miljoen gulden gekost. De foto toont de bouwput bij het Oosterdok. Op de achter grond de Prins Hendrikkade met de Zuidelijke ingang van de IJ-tunnel. inister Samkalden liet er geen tel over bestaan dat het lot van irie nog zittende Duitse oorlogs- iadigers (Kotalla, Ausderfünten Fischer) niet beïnvloed zal wor- door de beslissing ten aanzien Lages. Op de vraag, wat er zou len gebeuren indien de gezond- toestand van Lages eventuele fvoortzetting weer mogelijk zou :en wilde de bewindsman nauwe- ingaan. Hij verklaarde zich in dergelijk geval bereid om overleg plegen met de Tweede Kamer- missie voor Justitie, maar wees u al op, dat vrijwel geen enkel bereid is om eigen onderdanen een ander land uit te leveren, zou derhalve betekenen, dat de dsrepubliek waarschijnlijk wei- Lages uit te leveren als Neder- dat eist. „'grote tegenspelers in het debat Ijl; evenals tijdens de interpella- fón 21 juni ook nu weer de libe- woordvoerder mr. Berkhouwer le communistische fractievoorzit- Bakker. Mr. Berkhouwer vond, minister Samkalden de uitvoe- van het rechterlijke vonnis tegen es buiten toepassing heeft ge- Iht door een maatregel te nemen strafonderbreking van drif inden maximaal) die daar niet r geschapen is. „Door een admi- ratieve achterdeur wordt Lages onttrokken aan het Nederlandse ltsbereik", aldus mr. Berkhouwer nvergeeflijk le heer Bakker noemde het beleic ■Hde minister onvergeeflijk. .Alleen ixit politieke zindelijkheid had dit t mogen gebeuren", zei hij. De r Bakker was vrijwel de enige bker, die inging op de medische tergronden. „Er is alle reden om i te nemen, dat de onveranderlijke jt-and van Lages nu al een jaar jrt". De heer Bakker, die voorts I mening was, dat de minister in Lbeleid nu afhankelijk geworden van mededelingen van Duitse 5en, oogstte met zijn felle taal een ■x applausjes van bezoekers op de eserveerde tribune. Toen mr. Van lel de bezoekers waarschuwde niel !r te applaudiseren bleef het ver stil. Ir. Slotemaker de Bruine (PSP) ld, dat de feiten de minister on- jk hebben gegeven, een opvatting ir mr. Samkalden zich later heftig en verzette. Dat de geschiedenis rechter zou optreden vond hy een fatting, waaraan liever maar niet er herinnerd kon worden. Evenals [minister zelf wees ook mevrouw iger—Dekker op de ideële achter inden van de kwestie-, „De straf- jlerbreking wordt toegepast uit peet voor het rechtsstelsel, niet iwille maar ondanks Lages", aldus redenering van de minister. „Een lelijke straftoepassing geeft meer plaats van minder mogelijkheden de bestrijding van fascisme en dere totalitaire uitingen. We moe- de strijd daartegen voeren bij 6 zelf, in andere westelijke landen ook in Duitsland. De kiem van de rtogsmisdaden zitten vrees ik in Van onze correspondent in Bonn) bliek. Beide politici spraken zich in het recente interview "opnieuw ten Oud-kanselier Adenauer heeft zich, gunste van een vaste verbetering van vanuit zijn vakantieoord Cadenab- betrekkingen tussen beide landen Mr. C. Berkhouwer (VVD) zag zijn motie tegen het beleid van minister Samkalden inzake Lages verworpen. vrijwel ieder mens", aldus de minis ter. Voor een merkwaardig intermezzo zorgde de boerenafgevaardigde P. Voogd, die het beleid van de regering veroordeelde maar helemaal in ver warring raakte, toen een paar Kamerleden hem herinnerden aan de houding van zyn partijgenoot Adams, die juist op datzelfde tijdstip in de Eerste Kamer op de korrel genomen werd. „Ik ben een felle Nederlander en een felle oranjeklant", zei hij. „Ik heb als Nederlander mijn plicht ge daan". Daarna haalde hü uit zyn portefeuille een oranjestrikje te voor schijn, dat hij zich vol trots op de revers speldde. „Door deze vrijlating komen de neo-fascistische krachten weer naar voren", vervolgde hij onder hoongelach van de Kamer. „In meerdere landen steekt het nazidom de kop weer op". Minister Samkalden was zijn ver dediging begonnen met de medede ling dat „levenslang" in werkelijkheid bijna nooit levenslang is, ook niei voor politieke en oorlogsmisdadigers. Van alle 64 gewone misdadigers, die sinds de invoering van het Wetboek van Strafrecht in 1887 tot levenslang werden veroordeeld zijn er slechts negen in de gevangenis gestorven. In 1956 waren er 148 levenslang gestraf te politieke en oorlogsmisdadigers, nu nog drie zitten. Handleiding De minister herhaalde vervolgens zijn stelling, dat de straftoepassing niet mag verworden tot een niet meer redelijk te rechtvaardigen handlei ding. Dat de medische gegevens nim mer een mathematische zekerheid geven achtte de bewindsman geen reden om de beslissing achterwege te laten. Minister Samkalden zei er van overtuigd te zijn dat het medische bia, gemegd In de stryd rond de per soon van zijn opvolger Erhard. In een televisie-interview liet Adenauer 1 weten dat hij, „hoewel hij besloten had zich niet meer over politieke pro blemen in het openbaar te uiten", zich toch gedwongen voelde „Het Duitse volk te zeggen welke grote gevaren haar bedreigen". Hoewel de oud-kanselier zich na zijn aftreden in oktober 1963 zelden of nooit optimistisch toonde over de gang van zaken in de wereld en in de bondsrepubliek in het bijzonder, oefende hij nu speciaal kritiek uit op Erhard en diens activiteiten tij dens zijn recente besprekingen met de Amerikaanse president Johnson in Washington. Adenauer zei er vast op te rekenen, dat ook de Amerika nen van plan zjjn een deel van hun strijdmacht uit Europa terug te trekken. De oud-kanselier wees in dit verband op recente militaire ma noeuvres in de Oostblok-staten, die aan het licht dienden te brengen hielang het zou duren voor de Ame rikaanse troepen weer op de nood zakelijke- sterkte zouden zijn terug gebracht bij een Oostelijke aanval op vliegvelden in de Bondsrepubliek. In de vertrouwenscrisis, die rond kanselier Erhard ontstaan is, stelde oud-kanselier Adenauer zich in zyn televisie-interview achter bondsdag voorzitter Gerstenmaier, die vorige week had verklaard dat hjj weliswaar loyaal achter de persoon van Erhard staat, maar dat „in geval van grotere gevaren voor het vaderland, het landsbelang voorging boven persoon lijke loyaliteiten". Algemeen wordt verband tussen Gerstenmaiers ma- het interview van Ade- gelegd. De bondsdag-president ontkende enige dagen na het doen van bovengedane uitlatingen dat hjj zelf het kanselierschap amblëerde, zoals uit zyn eerste uitlatingen viel op te maken. Gerstenmaler en Adenauer hebben steeds dezelfde opvattingen gehad over de noodzaak van een binding tussen Frankrijk en de bondsrepu- Andere hoogtepunten: MODE THEATER RUIMTESCHIP met KEUKEN wederom in Nederland 86e DAMESBEURS t/m 7 oktober behalve 's zondags Geen rondleiding meer op Schiphol Als gevolg van het toegenomen verkeer op de luchthaven en om vei ligheidsredenen heeft de directie van Schiphol besloten geen rondleiding meer te geven voor de bezoekers van de luchthaven. Op 30 september maakte de „Schiphol Expresse", waarin de bezoekers over het terrein werden gereden, zijn laatste ronde. Op het nieuwe areaal, dat in de loop i van het volgend jaar wordt geopend, i zal geen rondleiding meer worden gegeven. Sinds 1935 hebben ongeveer 5.800.000 bezoekers aan de rondlei- ding deelgenomen. In het afgelopen seizoen telde de luchthaven 140.765 j belangstellenden voor een rit langs de diverse gebouwen en hangars. De toegang tot de luchthaven, waarvoor op het huidige Schiphol j neg een kwartje betaald moet wor- len, komt op het nieuwe ve -keers- I areaal te vervallen. Wil men echter vanaf de dakpromenades op de pie ren van de nieuwe luchthaven het luchtveerkeer gadeslaan, dan zal het publiek hiervoor f 0,50 moeten beta len. Landingsgeld Nu de uitbreiding van het nieuwe I Schiphol 100 miljoen gulden duurder j is uitgevallen dan aanvankelijk was begroot, zullen ook de landingsgel den worden verhoogd. Hierdoor zal het nieuwe Schiphol tot de duurde re luchthavens in de wereld gaan be heren. Er zijn diverse landen, waar de prijzen hetzelfde zijn of zelfs ho- j ger, maar op de meeste luchthavens wordt minder betaald. Het landen j van een Douglas DC-8 of een Boeing 707, die gemiddels 120 tot 140 pas sagiers kunnen vervoeren, kost op het huidige Schiphol f750,-. Op het nieuwe areaal wordt dit bedrag met ruim 200 gulden verhoogd. Op ande re luchthavens wordt soms bedui dend minder betaald'. telt deze Canadees graag 1-0 dollarcent (34 cent!) neer. Wees blij dat u in Nederland woont. U koopt - zonder invoerrechten - zo'n echte Ritmeester-Pikeur voor 17 cent. Waarom zou u er dus vandaag al niet van genieten? Pikeur is in Nederland overal verkrijgbaar. dien wordt gesteund door de voorzit ter van de Beierse CSU, de vroegere minister van Defensie Straüss vormt daarmee tegelijkertijd een heftige aanval op het beleid van de minister van Buitenlandse Zaken Schroder, d'e goede betrekkingen in de eerste plaats met de Verenigde Staten nastreeft en voor de bonds- 1 republiek van het grootste belang acht. De Christedemocratlsche partij is niet gelukkig met het initiatief van Gerstenmaier hy zal het ook j niet met het interview van Adenauer zijn om de persoon van de kan- i selier en diens opvolging al op dit moment in openbare discussie te brengen. Voorlopig doet het bestuur j nog wanhopige pogingen om de lang- zamerhand klassiek geworden haat en nijd onder de CDU-prominenten te bezweren en een gesloten front achter de kanselier op te bouwen, zolang dit nog mogelijk is. (Van onze Roermondse correspondent) De Maastrichtse rechtbank veroor deelde gisteren een 30-jarige Itall- se mijnwerker uit Hoensbroek tot jaar onvoorwaardelijke gevan genisstraf. Hij stond twee weken ge leden terecht, omdat hij op 30 no vember van het vorig jaar zijn ïw naar het leven had gestaan. Met een puntige ijzeren staaf van 30 i lengte bracht hy zijn Nederland vrouw van wie hij al een half ir gescheiden leefde zware ver wondingen toe. Ook de vader van de ïw werd ernstig mishandeld door de Italiaan. Het Openbaar Ministerie by de Maastrichtse rechtbank vorderde 14 I degen geleden drie jaar onvoorwaar delijke gevangenisstraf. De Italiaan ontkende toen die bewuste avond zijn vrouw te hebben aangevallen. Ky weigerde ook de hulp van een raadsman. „Iedereen in Nederland, politie, werkgevers, raadslieden, rech ters en psychiaters hebben zich ty- dens het onderzoek al tegen my ge keerd". motiveerde de Italiaanse my n werker die weigering. Van onze parlementaire redactie) Kan dat zo maar? Er wordt een wetsontwerp ingediend tot wijziging van de wet aansprakeiykheidsverze kering motorrij-tuigen, waarby wordt bepaald, dat w.a.-veraekeringen voor motorrijtuigen voortaan zullen gelden voor het gehele Beneluxgebied. Of wel voor België en Luxemburg zal men geen groene kaart meer nodig hebben. En hoe reageert het verzekerings bedrijf? Zo: de contactcommissie mo torrijtuigenverzekering van de Neder landse Unie van Schadeverzekeraars geeft de richtiyn uit: „Geef alle ver zekerden, die er nog geen hebben een groene kaart tegen de gebruikeiyke prijs dan hebben ze meteen dek king voor België en Luxemburg. Wie dat persé niet wil, moet een schrif telijke verklaring tekenen, dat hy met zyn auto, motor of scooter het land niet uitgaat". Of wel: de groene kaart wordt min of meer verplicht gesteld door de verzekeringsmaatschappijen I Mag dat? Het ministerie van Justitie (een van de drie ministeries, die de wets wijziging voorstelt»: „Ja, de verze keraar mag afwykende bepalingen I maken". I De voorlichtingscommissie uit een schadeverzekeringsbedryf: „Het is j nog wel wat ingewikkeld, maar het mèg niet alleen, het is zelfs min of meer logisch". Zo ïykt de voorgestelde wetswyzi- I ging averechts te zullen uitpakken. Volgens het wetsontwerp zullen voortaan slechts w.a.-verzekeringen mogen worden gesloten met een dek king voor het hele Benelux-gebied. De verzekeraars, die zich aan de richtUjn houden, zullen zich daar evenwel niet aan storen. Ze overwe gen daarbij dat de huidige w.a.-ver- zekering. die alleen voor Nederland geldt, net to°reikend is. Ze moeten een extra risico dragen als ook scha degevallen in België en Luxemburg gedekt moeten zijn. De maatschap pijen moeten relatief in België de hoogste schadebedragen betalen. Of. zoals de voorlichtingscommissie zegt: „Benelux-dekking staat voor ons wat ris.co btreft geiyk aan complete bui tenland-dekking. Als we een speciale Bcnelux-dekkmg in het leven zouden roepen, zou de premie geiyk moeten zyn aan die voor de ccmplete groene kaart, zo'n 25 tot 40 gulden boven de w.a.-premle". Voor de automobilist verandert er r.tet veel. Wie tot nog toe de grenzen passeerde, had ook een groene kaart, nodig. Alleen hy die binnen de lands grenzen blijft, kan ei bulten. Dat zal straks ook nog kunnen. Hy moet dan evenwel een verklar'ng tekenen, waarbij hy belooft in het land te biy- ven. Gaat hy toch de grens imet Bel gië) over en maakt hy dan brokken dan moet zyn verzekeraar de schade betalen: wetteiyk zullen er namelyk alleen maar verzekeringen zyn met Benelux -dekking De verzekeraar is dus ook als er een „Nederlandse" verzekering is ge sloten aansprakeiyk zyn voor de brokken, die zyn klant elders in de Bf-olux maakt.. Met de schrifteiyke verklaring in de hand kan hy de klant de rekening presenteren. Om te kunnen geuren met ...IN HET HELDER GELE BLIKJE PIKEUR-INTERNATIONAAL IN 82 LANDEN VERKRIJGBAAR

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 13