LEIDSCH DAGBLAD MOEILIJKE DAGEN VOOR WILSON Suurhoff: geen Pakistan bezuiniging op de wegenbouw JAMIN VEERTIEN DOOR KOLENDAMP Honderden doden in MODE en KWALITEIT Aardolie- produkten duurder Essa in 'n ster matras baan over de polen n.v. v. <1. velde Citroën Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 4 OKTOBER 1966 No. 31989 Directeur: E. A. E. vaD Dlshoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 11,90 per kwartaal, f3,97 per maand, f0,93 per week, (bij vooruitbetaling) losse Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel l, Lelden - Giro no 57055 Labourcongres in Brighton De Britse Labourpartij is gisteren in Brighton haar jaarlijks con gres begonnen. Hoewel voorzitter Padley ,.1966 een jaar van triomf voor Labour" noemde en onderstreepte, dat de regering- Wilson in genen dele het socialisme heeft opgegeven, is premier Wilson toch het middelpunt geworden van demonstraties tegen zijn beleid- Linkse studenten hebben zondag in Brighton een kerk dienst onderbroken door kreten als ..Wilson is conservatief", .moordenaar" en „huichelaar". De premier was daardoor gedwon gen een voorlezing uit de bijbel te staken, waartoe hij volgens de traditie wilde overgaan. Toen negen betogers zich gisteren voor de rechter moesten verantwoorden, kwam het in de rechtszaal tot schermutselingen. Zij zullen een week worden vastgehouden Gisteren deed zich een tweede de monstratie voor: duizend arbeiders uit autofabrieken, die met ontslag worden bedreigd, scholden premier Wilson, toen hij zijn hotel in Brigh ton uitkwam, vo<>r „verrader" en .draaitol" uit. De betogers waren per trein en bus uit Schotland, Zuid- Wales en de Midlands gekomen om werk te eisen in afwachting van een herziening van het ingrijpende be zuinigingsprogramma van de rege ring. Het duurde verscheidene minu ten voordat Wilson zich door een megafoon verstaanbaar wist te ma ken. Hü bood aan een delegatie van de demonstranten te ontvangen om de grieven te bespreken. Dit gesprek vond later in het hotel plaats achter de grote ramen van de hal, onder de ogen van pers en politie. Allen, een leider van de betogers, zei later tegen journalisten, dat Wil son had beloofd dat de regering naar voren gebrachte eisen en klachten zou bestuderen. Allen zei verder, dat hü bezorgd was, dat er geen overleg tussen de autofabrikanten en de vak bonden over de ontslagen was ge weest. Naar schatting 100.000 werk nemers in de auto- en aanverwante industrieën worden met ontslag be dreigd. Ofschoon Wilson dus het gevaar van een groot tumult op het partij congres wist te vermijden een aantal betogers had de zaal willen binnendringen staan zijn regering nog grote moeilijkheden te wachten bij haar pogingen landelijk de prij zen en lonen te bevriezen. Kopstuk ken uit industrie en vakbeweging hebben reeds met de minister van Economische Zaken, Stewart, gespro ken over de bevoegdheden die de re gering deze week wil vragen om al les te verbieden, dat zou indruisen tegen de loon- en prijsstop. Dit ka binetsbesluit zou waarschijnlijk mor gen in het hotel van Wilson in Brighton worden genomen en het zou wel eens van beslissende invloed kunnen zijn. Het is zeker dat een dergelijk be sluit zal leiden tot een verbeten ge vecht in de arbeidsbeweging tussen vakbondsbestuurders die trouw aan Wilson zijn en zij die secretaris-ge neraal Frank Cousins van de vak bond van een miljoen transportar beiders volgen. Cousins is van de zo mer afgetreden als minister voor de Technische Ontwikkelinge uit protest tegen de regeringsplannen om de economische groei in te dammen en de lonen te bevriezen. Hij voert op het ogenblik een cam pagne tegen wat hy noemt „rege ringsinmenging" met het onver- vreembare recht van de vakbeweging vrij over cao's te onderhandelen. Op het partijcongres verkreeg hij gis teren het vecht een spoedresolutie in te dienen waarin aangedrongen wordt op regeringsingrijpen ten be hoeve van de arbeiders in de auto industrie. Het kabinet-Wilson heeft dit jaar de bestedingen met ongeveer vier miljard dollar ingeperkt ten einde devaluatie van het pond sterling af te wenden. Vrouw door hond gered Record warme oktobernacht We hebben een record warme oktobernacht achter de rug. In De Bilt, icaar het kwik vannacht niet lager dan 16 graden kwam, is sinds 1850 eenmaal een even war me nacht gemeten, namelijk o-p 14 oktober 1876. In Twente en in Limburg daalde de temperatuur deze nacht niet verder dan tot 18 graden, een zomernacht gelijk en in oktober niet eerder waargeno men Gistermiddag kwam Zuid- Limburg op 23 en Keulen op 25 graden. Belangrijk koudere lucht is met temperaturen van 9 a 10 graden en een noordelijke.storm tot Ierland en Schotland doorge drongen. Na vandaag zijn ook in ons land geleidelijk lagere tempe raturen te verwachten vergezeld van een aantal buien, doordat de pressies nog dicht bij ons land liggen. Een zeer zacht en nat be gin van oktober. ADVERTENTIE C.i.E.B.A. LEIDERDORP WEERBERICHT Tijdelijk regen Het K.N.M.I. verwacht van heden- tot morgenavond: Veel bewolking met tijdelijk re gen. Overwegend matige wind, draaiend naar richtingen tussen West en Noord. Lagere middagtem- peraturen. (Opgemaakt om 11.15 u.) 5 OKTOBER. Zon op: 06.47 u.; onder: 18.09 u. Maan op: 20.30 u.; onder: 13.18 u. Hoogwater in Katwijk te 06.09 en 18.25 uur. Laagwater te 02.07 en 14.16 ui rkp Dit nummer bestaat uit 28 pagina's Veertien personen zijn de afgelopen dagen (voorzover bekend) tenge volge van kolendampvergiftiging om het leven gekomen. Voorts moesten tientallen personen, in min of meer bedwelmde toestand in ziekenhuizen worden opge- Ondanks waarschuwingen is geble ken dat veel mensen hun schoor steen niet op tijd schoonmaken. Bovendien verzuimen degenen die hun kolenkachel weer voor het eerst aanmaken, een paar dagen flink te stoken om de natte schoor steen droog te krijgen, waardoor er vooral bij windstilte niet ge noeg trek in zit. Spectaculair was dit weekeinde de redding van de 69-jarige mevrouw A. J- van Waardenburg uit 's-Gra vendeel. Zij dankt haar leven aan de 6-jarige hond Milord. De vrouw vertelt: „Ik maakte om half vijf 's middags de kachel aan. Het luk te niet zo best, want door de neer slag wilde de kachel niet helemaal trekken. Maar goed, je let daar eigenlijk niet zo op. De boel is trouwens pas schoongemaakt en nagekeken". In leder geval gingen haar man (68) een 74-jarige inwonende man Vrouw van Hess vraagt zijn vrijlating Mevr. Ilse Hess, de echtgenote van nazi-leider Rudolf Hess, die in de geallieerde gevangenis van Spandau een levenslange gevangenisstraf voor oorlogsmisdaden uitzit, heeft de staatshoofden van Frankrijk. Enge land. de VS en Rusland brieven ge schreven waarin zij pleit voor vrijla ting van de 72-jarige voormalige rechterhand van Hitier. Mevr. Hess tl haar zoon hebben dergelijke brie- en ook geschreven aan de VN-com- missie voor de rechten van de mens en leiders van verscheidene kerken. Zi.i stelt hierin, dat de huidige vol ledige isolatie van haar man wreed is en niet in de bedoeling heeft ge legen van de geallieerde rechtbank in Neurenberg, die de straffen in 1946 oplegde. In alle beschaafde lan den duurt levenslange gevangenis straf niet langer dan 25 jaar, zo meent mevr. Hess. Haar man bevindt zich in gevangenschap sinds zijn eigenmachtige mislukte vredesmissie in 1941 naar Engeland. Hitiers mi nister van Bewapening, Speer en jeugdleider Von Schirach, sinds 1946 de medegevangenen van Hess, zijn vorige week in vrijheid gesteld. De Westelijke geallieerden zouden Hess wel vrij willen laten, doch de Russen hebben dit tot nog toe ge weigerd. Wall Street daalde 8V2 miljard dollar De Newyorkse Effectenbeurs is gis teren het laatste kwartaal van dit jaar begonnen met een van de krachtigste dalingen van dit jaar. Daarmee zette de krachtige netto koersdaling van de afgelopen 9 maanden zich voort. Er ontstonden koersdalingen van meest 3 punten. De koerswaarde van de aandelen op de beurs daalde opnieuw met naar schatting 8.5 miljard dollar. Aanleiding voor deze daling was dat het dow jones gemiddelde voor industriefondsen daalde tot onder het laagste slotpeil voor dit jaar van 767,03, dat op 29 augustus werd be reikt. Vergeleken met het slot van vrijdag sloot dit gemiddelde 16,26 punten lager op 757,96. al bed tegen z> dat zij zich niet zo lekker voel den. Mevrouw Van Waardenburg zette zich met haar haakwerk by de televisie. „Het nieuws heb ik nog gezien. Daarna moet ik in slaap zfln gevallen. De hond lag. zoals gewoonlijk, naast mijn stoel te slapen. In mijn slaap mertke ik dat Milord opeens tegen me aan begon te duwen, eerst met zijn kop, later met zijn poot. Toen de hond steeds maar zijn nat te snuit In mijn gezicht drukte drong het tot me door dat er iets moest zijn, want zoiets heeft Mi- lord nog nooit gedaan. Ik probeer de te kijken, maar dat lukte niet helemaal, want alles draaide voor men ogen. Toen ik probeerde te staan, werd ik duizelig en misse lijk en viel ik terug in de stoel". Maar de hond bleef doorgaan om de halfslapende vrouw te waarschu wen en plotseling besefte zij dat er wellicht iets met de kachel aan de hand kon zijn- Met inspanning van al haar krachten gelukte het haar bij het raam te komen, dit open te doen en vervolgens, terwijl zij zich moest vastgrijpen aan ta fel en stoelen, de kamer uit te strompelen. In de slaapkamer daarnaast kon zij nog juist het raam opendoen, voordat zij op bed neerviel. Al die tijd was Milord bij haar gebleven. Dat open raam zorgde ervoor dat mevrouw Van Waardenburg weer enigszins bij kennis kwam. Ze kroop op handen en voeten naar boven, samen met de hond en pas toen ze uitgeput op bed was ge vallen ging ook Milord slapen. De volgende dag realiseerde men zich pas goed voor welke ramp Milord de familie heeft behoed: Milord wordt nu nogal wat verwend; het is tenslotte óók werelddierendag. Vervolg op pag. De wervelstorm die dit weekeinde in oost-Pakistan tevens een vloed golf veroorzaakte, heeft op het ei land Sandwipal meer dan 350 slacht offers gemaakt. Honderden personen worden nog vermist. Waarnemers vrezen dat het totale aantal doden in de vier cijfers zal lopen. Volgens de autoriteiten zijn in het kustgebied en op de voor de kust ge legen eilanden 85% van alle huizen vernield en 60% van alle vee gedood. De vloedgolf was ruim drie meter hoog. De orkaan Inez, die zich al gerui me tijd in het Caraibisch gebied op houdt, bevindt zich thans boven de Bahama-eilanden, na bijna twee da gen stationair gehangen te hebben boven het noordoosten van Cuba. Inez heeft tot dusverre de volgende verwoestingen aangericht: Guade loupe, 26 doden, honderden gewon den, materiële schade ruim vier mil joen dollar, 30.000 personen dakloos; Dominicaanse Republiek: 67 doden, 25 gewonden, materiële schade miljoen dollar; Haiti: 1000 doden 25 gewonden, materiële schade 1% zijn verbroken); Cuba: een dode. 30 gewonden, enorme schade aan sui ker- en koffieplantages. Premier met zijn vrouw op weg naar de jaarvergadering van de Labourpartij in Brighton. Links: een van de twee dedectives, die na de jongste demonstraties over zijn veiligheid waken. Minister Suurhoff (Verkeer en Waterstaat) heeft zich gistermiddag op een bijeenkomst van de Stich ting Bevordering Wegenbouw fel ge keerd tegen beweringen, dat er op de rijksbegroting voor het komende jaar is bezuinigd op de wegenbouw. Met feiten en cijfers bestreed hij de „paniekverhalen in de pers en elders", als zou Den Haag het mes hebben gezet in de bestedingen voor de wegenbouw. Er komt meer geld uit het Rijkswegenfonds. Er is meer beschikbaar voor verbetering en on derhoud van wegen. Provincie en gemeenten krijgen meer geld voor aanleg van wegen. Daar komt vol gens minister Suurhoff nog by, dat de gemeenten meer kansen zullen krijgen op de kapitaalmarkt, nu het Rijk nadrukkelijk heeft verklaard geen beroep op deze markt te zullen doen. „Een absolute zekerheid dat er daardoor weer meer kapitaal voor gemeenten en provincies beschikbaar komt, is er niet, wel een royale mo gelijkheid", aldus de verkeersminis ter. De minister zei in het slot van zijn rede dat er van bezuinigingen, laat staan van het „domme potlood" op de wegenbouw geen sprake is en dat er voor Jonge mensen geen reden is waarom zij niet him beroep en be staan in de wegenbouw zoeken. Voor een nu nog onafzienbaar aantal Ja ren, aldus minister Suurhoff, zal de behoefte aan nieuwbouw, verbetering en onderhoud van wegen in omvang toenemen. De Leidse 3 oktober optocht zorgde ditmaal voor een boeiende reis door Europa. Duizenden heb ben deze optocht, welke ditmaal tot motto had: „Tussen Keulen en Parijsgade geslagen. Over deze optocht waarvan hier een foto van de spectaculaire Belgi sche groep van ,£,es Gilles de la Louvière" en het Weidse feest der feesten" geven wij elders in dit blad een uitvoerige reportage. (Foto LD.'Holvast) ADVERTENTIE ADVERTENTIE caramels niet duur wel heerlijk Namens de Nederlandse oliever koopmaatschappijen wordt meege deeld dat als gevolg van gestegen aanvoerprijzen met ingang van van daag de verkoopprijzen hier te lande van een aantal aardolieprodukten zyn verhoogd. Autogasolie uit pompen, gasolie voor andere doeleinden en huis brandolie 1 worden met f 0,30 per 100 liter in prijs verhoogd. De prijs voor autogasolie uit pom pen zal dan 18.1 cent per liter be dragen. De prijzen voor misbrandolie 2 en dunne stookolie zullen met f 0.25 per 100 liter worden verhoogd. ADVERTENTIE Met een drietraps Delta-raket ls op de luchtbasis Vandenberg een 145 kg. wegende weersatelliet gelan ceerd. De satelliet, de Essa III. zal dagelijks televisiebeelden van het weer naar de aarde seinen. De Essa III heeft de vorm van een hoedendoos met een hoogte van 55 cm. en een doorsnee van 105 cm. De Essa kwam in een bijna per fecte baan over de polen. De omloop tijd bedraagt 114 minuten, de hoogte tussen 1382 en 1485 kilome ter. Het was de eerste lancering aan de Amerikaanse westkust waarbij van een Delta gebruik werd gemaakt. De raket bestaat uit een Thorraket met drie extra raketjes met vaste brand stof eraan bevestigd voor extra-stuw kracht. Bovendien is de Thor voor zien van een tweede en derde trap van kleinere omvang. In februari Jl. werden de Essa I en II gelanceerd. ADVERTENTIE LEIDEN Haarlemmerstraat 163 Tel. 41 85 2 ROTTERDAM DEN HAAO LEIDEN HAARLEM AMERSFOORT ZOETERWOUDSEWEG 23 LEIDEN TELEFOON 21156 (Duet ^Iteutvo t Uit het Leidsch Dagblad van 2 October 1866: i De berichten omtrent den i hongersnood in Britsch-Indië luiden voortdurend hoogst ongunstig. De spoorweglijn Venlo Eindhoven is heden Maandag geopend, zoodat men thans met den eersten trein van Leiden naar Rotterdam over Helmond des avonds te 7 3/4 uur te Maastricht kan zijn.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1