LEIDSCH DAGBLAD Sehirach Ir. Adams vrijgelaten Sp eer en vannacht BOOT Inkomen van Koningin op andere leest? JAMIN Boerderij Meerrusl Warmond Alleen Hess nog in Spandau 1 zou toch raan l 3 oktober volgens de klok f Vele slachtoffers van kolendampvergiftiging Twee ton gestolen V/y/r/// Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 1 OKTOBER 1966 No. 31988 Directeur; E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 11,90 per kwartaal, f 3,97 per maand, f 0,93 per week, (bU vooruitbetaling) losse Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21607 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 67056 Geruchten in Boerenpartij £8 In de gelederen y J partij deed gisteren Vannacht precies om 12 hebben de 61-jarige architect Albert Speer, die onder Hitier minister van Bewapening was en de 59-jarige Baldur von Schi rach, leider van de Hitlerjugend en gouverneur van Wenen, de gevangenis van Spandau verla ten, waar zij een straf van twin tig jaar hebben uitgezeten we gens oorlogsmisdaden- Deze straf werd hun in 1946 tijdens het proces in Neurenberg opge legd. Speer vertrok naar Heidel- berg en Von Schirach naar Beie ren. Daar moeten zij zich bij de politie melden voor het verkrij gen van indentiteitspapieren. De enige, die nu nog in Spandau gevangen wordt gehouden, is de 72-jarige Rudolf Hess, eens Hitiers plaatsvervanger, die destijds tot le venslang werd veroordeeld. Mede om dat hij geestesziek is hjj lijdt aai vervolgingswaanzin en meent steeds te zullen worden vergiftigd door v gere kameraden, die hem zijn vlucht naar Engeland niet zouden hebben vergeven willen de Westelijke ge allieerden (Amerikanen, Engelsen en Fransen) ook hem in vrijheid stellen, maar de Russen verzetten zich hier tegen. Volgens waarnemers speelt voor Moskou in deze kwestie het feit, dat de gevangenis van Spandau in West-Berlijn staat, een belangrijke rol. Aangezien het gebouw beurtelings door de V.S., de Sowjet-Unie, Enge land en Frankrijk wordv bewaakt, vormt het in zekere zin een soort Russisch bolwerk in het westelijk stadsdeel. Toen de auto's vam de binnenplaats van de gevangenis naar buiten kwa men kwamen zij terecht in het ver blindende licht van schijnwerpers, opgesteld door cameramannen aan de overzijde van de Wilhelmstrasze te genover de gevangenis. Aan de gevangeniszijde van de straat stond Britse militaire politie, de Westberlijnse politie stond aan de andere zijde. Honderden toeschou wers verdrongen zich achter hekken, die geplaatst waren aan beide zijden van een afgezet stuk van de straat bestemd voor de tientallen journa listen. Sommige toeschouwers rolden een spandoek uit met het opschrift: „Het Perzische volk begroet Speer en Von Schirach in vrijheid". Het werd in beslag genomen door de politie. De menigte joelde en floot. Von Schirach, die door zijn drie zoons werd afgehaald, was bereid de pers even te woord te staan. Hij zei geen persconferentie te villen hou- WEERBERICHT Het weer op 3 oktober Veel bewolking Traditiegetrouw hebben wij tot het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut in De Bilt het verzoek gericht voor ons Blad een speciale prognose op te stellen voor het weerbeeld op 3 ok tober in ons verschijningsgebied. Vanmorgen omstreeks 10 uur deel de men ons telefonisch mede dat de vooruitzichten helaas niet erg gun stig zyn. Het bestendige herfstweer schijnt te zijn afgelopen en een de- pressiegebied afkomstig van Enge land, nadert ons land, morgen hier en daar buien veroorzakend. Achter deze depressie nadert een tweede depressiegebied, doch er zit enige ruimte tussen, zodat de kans bestaat dat het weer daarvan maan dag in ons land profiteert. Het weertype maakt het niet mo gelijk om op langere termijn een betrouwbare prognose op te stellen, doch vrijwel zeker moet worden aan genomen, dat er veel bewolking zal zijn en waarschijnlijk enige regen,. Erg bemoedigend klinkt dit alle maal niet, doch we zullen maar hoop putten uit de ervaring van enkele jaren geleden toen De Bilt eveneens veel bewolking en regen had voor speld en de zon niettemin de gehele dag aan de hemel straalde. OKTOBER Zon op: 6.42 uur; onder: 18.16 uur. Maan op: 19.16 uur; onder: 9.32 u. Hoogwater te Katwijk te 4.35 en 16.50 u.; laagwater t.e 0.44 en 12.51 u. bestaal uil 22 paf. de Boeren- met grote hard nekkigheid het gerucht de ronde, dat de veelomstreden boerensenator, ir. H. Adams uit Velp, zijn zetel in de Eerste Kamer ter beschikking zou stellen. Bevestiging was moeilijk te krijgen. Het hoofdbestuur noch de noodraad wilde erop ingaan: Wel varen beide organen kennelijk met de gedachte min of meer vertrouwd. Men was er niet verbaasd over en ontkende niet. Het andere eerste-kamerlid van de boeren, de heer A. Snóek uit Rot terdam, zei dat hij over het eventuele verdwijnen van zijn collega niets kon zeggen. Het hoofdbestuurslid (en lief van de Tweede Kamer», de heer P. I Voogd uit Bergambacht, zei: „Een beslissing is er niet genomen. Ik wil niet op de dingen vooruitlopen. Op de hoofdbestuursvergadering, die wordt gehouden kort nadat de heer Adams in de eerste kamer zal heb ben gesproken, zal worden beslist". De heer F. Schregardus te Haar lem, de voorzitter van de noodraad wist nog van niets. „Maar als de partij de heer Adams ter harte gaat, dan gaat hij weg. En dan moeten wij hem de kans geven geluidloos te re tireren. Dat kan in gemoede. Er hoeft uit deze strijd in de Boeren partij geen overwinnaar te voorschijn te komen". I I ZATERDAG 1 OKTOBER: n—12 Taptoe vanaf de Kaasmarkt, ïur nam.: Lunapark Schuttersveld MAANDAG 3 OKTOBER: 7 uur vm.: Reveille Stadhuisplein 7.309.30 uur: Uitdeling haring en wittebrood In de Waag 8 uur vm.: Koraalmuziek V. d. Werffpark 8.158.45 uur vm.: Poppenkastvoorstelling Lage MorswegP. C. Hooftlaan mi.: Idem P. Bothstraat \k vm: idem Zeemanlaan vm.: idem Bevrijdingsplein. Waterskiën Kanaalweg. i.: Lunapark Schuttersveld Platenprogramma Joost de Draaier 9.00—9.30 UU 9.45—10.15 u 10.30—11.00 1 9.00—10.15 u 9.00—24.00 nam. 9.30—10.15 uur: Bevrijdingsplein 9.30 uur vm.: Militaire Parade langs Stadhuis 10.0012 uur vm.: Museum „De Lakenhal" en Molen „De Valk" geopend 10.30 uur vm.: Herdenkingsdienst Pieterskerk, Spr. ds. Joh. Poort 1 uur nm.: Optocht „Tussen Keulen en Parijs" 78 uur nm.: Openluchtdansen Lammermarkt. 7.30 uur nm.: A'dams Volkstoneel ;,Rooie Sien", Stads- k gehoorzaal. q 'u 8.00 uur: Musical „Festival in Venetië", Stadsgehoorzaal. 11.00 uur: Vuurwerk Schuttersveld je 8 5 In tegenstelling tot mevr. Von Schirach, die echtscheiding heelt aangevraagd, heelt mevr. Speer (links) op de terugkeer van haar echtgenoot gewacht. den, maar alleen in het Engels uiting te willen geven aan zijn erkentelijk heid jegens de artsen en verpleegsters van het Britse militaire ziekenhuis in West-Berlijn, waar hij enige oogope raties heeft ondergaan. Ook richtte hij woorden van dank tot de Britse militaire politie en „in het bijzonder tot mijn vrienden de bewakers". Hij noemde dezen mat iniaime en zei te hopen dat zij hem zullen komen op zoeken. Von Schiraoh zag er sterk verouderd uit, welke indruk nog werd versterkt door zijn ouderwetse kle ding. De Westberlijnse burgemeester Brandt heeft gisteren een boeket bloemen gestuurd aan de dochter van Albert Speer om uiting te geven aan zijn eerbied voor haar onvermoeide streven om clementie voor haar va der te verkrijgen. In verband met de feestdag van Leidens Ontzet zal ons Blad a.s. maandag niet verschij- nen, terwijl onze bureaus de ge- hele dag gesloten zullen zijn. Von Schirach werd bij zijn ver trek uit de Spandau-gevangenis ontvangen door zijn drie zoons. Een van hen helpt zijn vader LEERFABRIEK GAAT SLUITEN De chroomleder-fabriek Holland N.V. in Waalwijk zal per 1 januari haar produktie van overleder voor de schoen- en lederwarenindustrie sta ken en tot sluiting van het bedrijf overgaan. Het 45 man tellende personeel is dezer dagen van het besluit van de directie op de hoogte gesteld. Giste ren zijn het Gewestelijk Arbeidsbu reau en de vakbonden ingelicht. Het bedrijf werd in 1939 opgericht. De sluiting van het bedrijf is een gevolg van de moordende concurrentie in eigen land en op de Franse en Ita liaanse exportmarkten, de sterk ge stegen huidprijzen en produktiekos- ten. De directie wil in nauw overleg mat de vakbonden in de resterende drie maanden een oplossing vinden van nen neipe zijn vaaer in af' de auto, waarmee hij naar een het personeel. Berlijns hotel reed. (Van onze parlementaire redactie) In politieke kringen circuleren be richten, dat de regering het plan heeft, het wetsontwerp tot verho ging van de inkomens van de Ko ningin en enkele andere leden van het Koninklijk Huis grondig te wij zigen. De belangrijkste wijziging zou zijn, dat de kosten van de hof houding niet meer ten laste van het inkomen van de Koningin zul len worden gebracht, maar recht- streeks op de rijksbegroting zullen j J|| worden verantwoord. In juli stelde de regering aan de Tweede Kamer voor, het inkomen van de Koningin te verhogen van f 2.5 miljoen tot f 5,2 miljoen. Deze verhoging werd vooral gemotiveerd door te verwijzen naar de enorm gestegen personeelslasten. Deze verhoging heeft aanleiding ge geven tot veel kritiek. Velen meen den, dat de regering haar wets voorstel onvoldoende heeft toege licht. Vooral bij de P.v.d.A. leven grote bezwaren tegen het wetsont werp. Daarbij speelt de belasting vrijdom die de koningin geniet een belangrijke rol. De bezwaren van de P.v.d.A.-fractie in de Tweede Kamer kunnen door de regering niet worden verwaarloosd, aange zien het wetsontwerp volgens de grondwet een tweederde meerder heid in het parlement nodig heeft. Een verhoging van het inkomen van de Koningin zou wellicht achter wege kunnen blijven, wanneer de regering de kosten van de hofhou ding en wellicht ook de kosten van de staatsbezoeken rechtstreeks voor haar rekening zou nemen. Hoewel hiermee voor de schatkist geen financieel voordeel is gemoeid, zou een dergelijke oplossing, psy chologisch gezien, minder weer stand oproepen. De zachte weersomstandigheden zijn er oorzaak van geweest, dat zich in het noorden van het land en in het oosten gisteren een aantal geval len van kolendampvergiftiging heeft voorgedaan. De 58-jarige H. van Goor uit Almelo kwam door deze ver giftiging om het leven, zijn echtge note en twee andere personen moes ten in een ziekenhuis worden opge- De 67-jarige mevrouw Joh. Spij ker-Hulst werd gisterochtend dood in haar woning m Rhenen gevonden. De omvang van de gevallen van kool monoxidevergiftiging in het noorden en oosten van het land was voor de politie aanleiding de bevolking op het gevaar ervan te wijzen. Zij deed dit via de televisie. In Winschoten wer den in de loop van de dag door één arts al zeven personen behandeld voor vergiftigingsverschijnselen. Drie van hen zijn er ernstig aan toe. De politie van Winschoten reed met een luidsprekerwagen door de straten een ieder, die met kolen stookt, aan te raden de ramen open te zetten en de kachel goed door te laten branded. In de twee Apeldoornse ziekenhui zen waren gisteravond zeven perso nen opgenomen met vergiftigings verschijnselen. veroorzaakt door ko lendamp, in Zutphen acht, in Ens chede werden zes gevallen genoteerd, waarvan drie ernstig, In Den Ham, in Overijssel één, en in Oude-Pekela ne- Vannacht is in de zuivel! briek van de N.V. Lijcmpf in Tolbert (provincie Groningen) een bedrag van ongev. f 220.000 ontvreemd. Toen een nachtwaker om streeks half vier vanmorgen ge stommel in het kantoor van de fabriek meende te horen ging hij op onderzoek uit. Bij dit on derzoek is gebleken, dat er een bedrag van bijna een kwart mil joen gulden uit de in hef kantoor aanwezige brandkast werd ont vreemd. De politie werd onmid dellijk in groot alarm gebracht. Het onderzoek is in volle gang. Ede Ontslagen bij textielfabriek Het textielbedrijf N.V. Da la in Ede heeft aan dertien werknemers ontslag? aangezegd. Als motief hier voor gaf de directie op. dat de finan ciële positie van het bedrijf zorgwek kend is geworden. Door de finan ciers van de N.V. Dala zijn strin gente voorwaarden gesteld om de gang van zaken in de hand te hou den. Een van deze voorwaarden is be perking van de produktie. hetgeen voor dertien van de ruim honderd werknemers ontslag meebrengt. Het moet niet onmogelijk worden ge acht, dat meer ontslagen zullen vol gen, wanneer de situatie in het be drijf niet snel verbetert. Voor de vakbonden kwamen de ontslagen als een complete verras sing. Tevoren werd op geen enkele wijze hierover overleg gepleegd, hoe: wel de onbevredigende gang van zaken bij direotie en financiers reeds ge ruime tijd bekend moet zijn ge weest. De vakbonden pogen nu als nog te komen tot een bevredigende afvloeiingsregeling. Het resultaat van de onderhandelingen hierover zal in j zeer belangrijke mate afhangen van el fa- j de vraag, of de financiers van de N.V. Dala hieraan medewerking zul len willen verlenen. Luchtmacht steunt VS-mariniers Amerikaanse B-52 bommenwerpers hebben twee aanvallen uitgevoerd op Noordvietnamese strijdkrachten die in gevecht zijn met Amerikaan se mariniers, even ten zuiden van d< gedemilitariseerde zone tussen Noord en Zuid-Vietnam. Er werden tonnen bommen geworpen op infiltratierou tes, verzamelgebieden en bevoorra dingsterreinen in het zuiden van de zone. De mariniers zijn bezig aan het uitvoeren van „operatie Prairie". In de twee maanden dat de opera tie nu duurt zijn 933 gesneuvelde Noordvietnamezen geteld. Te Qoei Nhon aan de kust zijn ongeveer 2500 man Amerikaanse troepen aan land gegaan. Het aan tal Amerikaanse troepen in Zuid- Vietnam is daarmee gestegen tot 317.500, dat is meer dan de 317.000 man van het geregelde Noordviet namese leger. gen. In Zwolle werd een echtpaar naar het ziekenhuis gebracht. In Koevorden werden enkele mensen in het ziekenhuis opgenomen. Ook hier reed de politie met luidsprekerwa gens door de straten. In zeer vele gevallen bemerkten de bewoners zelf tijdig, dat de schoor steen niet wilde trekken en wisten ze erger te voorkomen. ADVERTENTIE Heeft O onze collectie ai gezien? Zo niet, kom dan spoedig kijken Ruime parkeergelegenheid ADVERTENTIE ORGELS - PIANO'S ELEKTRONISCHE ORGELS ADVERTENTIE Het modieuze niéuws voor de elegante vrouw 5 van egmond^ creativiteit in bont-couture Ttroc.traal 173 Tel. 23337 leiden ADVERTENTIE chocolade niet duur ave# heerlijk Tel. 01726-2541 Vraagt geïllustreerde prijslijst ADVERTENTIE TELEFOON 01711—851 PRESENTEERT VANAF 1 OKTOBER HET METEOR KWARTET bekend van radio en t.v. HEDENAVOND TOT 2 UUR GEOPEND. MAANDAG 3 OKTOBER GROOT BAL TOT 4 UUR GEOPEND. f Uit het Leidsch Dagblad van 4 j 1 oktober 1866: J Het concert, door het mu- 4 ziekgezelschap „Vermaak 4 J door Toonkunst" Donderdag- 4 a avond op Zomerzorg gegeven, e heeft ten behoeve van de na- gelaten betrekkingen van 4 aan de cholera overleden personen zuiver opgebracht 4 een som van f 165,35, terwijl 4 voor kosten der verlichting door den heer Couvée niets in rekening is gebracht. (Advertentie) Steenkolen vrij aan huis per 18 Mud New Castle f 20,-, Sunderlandse f 18,-, Ruhrort f 15,-. Per 10 mudden kan tegen genoemde 4 prijs ook ontvangen worden. Ph. van der Heijden, 4 in de Kraaierstraat bij de 4 Hoogewoerd. 4

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1