LEIDSCH DAGBLAD &REUK NU COMPLEET Ir. Stam wil nieuwe partij Russen bezorgd over toestand in Indonesië uit breiden JAMIN Noodraad gisteravond opgericht SARI DEWI VERWACHT IN MAART BABY Commentaar in Prawda Argentijnse „kapers" op Falklandeilanden gaven zicli over.... Sfeer van angst in Rood-Cliina Wobu/effe E.E.G. f399,- GE BR. HUISMAN 'n ster matras ROYAL [B wmmum gaat produktie yzie pagina 5 (9ud gericht 1 maart 1860 VRIJDAG 30 SEPTEMBER 1966 No. 31987 gcfêur; E. A. E. van Dlshoeck Dofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 11,90 per kwartaal, f 3,97 per maand, f 0,93 per week, (by vooruitbetaling) losse nummers f 0.25 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57055 (Van onze parlementaire redactie) j Schregardus. die het uiteraard niet De oppositie in de Boerenpartij heeft zich gisteren gebundeld. De noodraad. waarvan al een ^ta^en zldfop heT'suJid- r- t t i i i uuct ivucnuen cii <giuh uu ïieu ai-aiiu- ar dagen sprake was, is gisteren tijdens een m Utrecht gehouden vergadering van verontruste punt stel^ da(. Jn vertegenwoordigen- jren opgericht. Doel: een landelijke democratische verkiezing van een nieuwe bestuursorganisatie. ,je lichamen personen zitting moeten gen van de voornaamste ideologen van de Boerenpartij, ir. W. Stam uit Castricum die de vergade rt meemaakte. wil echter veel verder gaan. Hij is uit de partij gestapt en zoekt medestanders onder He integere raadsleden", die er net zo over denken. Hij wil de stoot geven voor de oprichting van nieuwe rechtse partij. politiek verleden „onbegrijpelijk ge \oer Koekoek zelf doet nog steeds of zijn neus bloedt. Na een ver te geheim gehouden hoofdbestuursvergadering in Ede liet hij de retaris van de Boerenpartij, de Apeldoornse wethouder Harmsen, gen dat het hoofdbestuur de noodraad niet erkent. Over de kwes- Adams heeft het hoofdbestuur geen beslissing genomen. Deze is te venvachten, nadat ir. Adams volgende week dinsdag in de 'ste Kamer zijn verdediging heeft gehouden. Gisteravond legde de r Koekoek zelf dit standpunt nog eens uit in een stampvol Sport- el in Nieuwkoop. KOEKOEK HEEFT verontrusten besch°uwt ais AFGEDAAN" Stam, fractievoorzitter van de a in de gemeenteraad van ricum is er echter vast van over- dat Koekoek heeft afgedaan Boerenpartij van Koekoek is eden", zei hij na afloop van de Gering. „Iemand, die een joden- f als Adams de hand boven het houdt, heeft het bij het Neder - Ise volk verspeeld. Daarvoor ken >ns volk te goed". In een per- Ëiike verklaring zegt de heei (Tzich uitdrukkelijk van de party Riet dictaroriaal optredende lid èkoek" te distantiëren, omdat het Sfdbestuur onwillig is besmette aren uit de partij te zetten. Hij is pan overtuigd hiermee te hande- iin overeenstemming met de wil 1 de overgrote meerderheid van lezers, die dit jaar op de Boeren- hebben gestemd, leden van de Boerenpartij, die ren de noodraad oprichtten kwa- afgelopen dinsdag al bijeen in cum. Toen lieten zij hun plan en noodraad op te richten voor- nog varen omdat zij eerst wil- afwachten welk standpunt het dbestuur zou innemen tegenover i met een besmet politiek ver- De geboorte van de noodraad chter verhaast, nadat KoekoeF Ie televisie heeft laten weten, dal ist blokkeert luchtverkeer onze weerkundige mede werker) wnorgen hing er in een groot I van ons land een dichte mist, irdoor de Friendship van de M. vanmorgen voor het eerst És de opening van het binnen tuis luchtnet niet van het vlieg- <ld Eelde kon vertrekken, daar de morgenuren het zicht be ien de honderd meter lag. De tede helft van september heeft wel nergens meer dan eén wmeter regen gebracht, een mgteperiode van 15 dagen, zo- l na oktober van verleden jaar R meer is voorgekomen. Het Ie-drukgebied laat ons lang ton. in de steek, waardoor de Ks op een enkel licht builtje pier wordt. September heeft pi, na een nat begin, rustig ge iten als een goede herfst wind. Oktober zal morgen met 't komende weekeinde zacht start gaan door luchtaanvoer Frankrijk. In Zuid-Limburg rd gistermiddag nog 19 graden weten tegen 14 grafLen in Den I der. WEERBERICHT KNMI verwacht vaar heden- tot genavond over het algemeen be let weer met plaaitselijk enig regen ook hier en daar mist. ■anvankelijk weinig wind later ■kke tot matige wind tussen zuid West. Vrij zacht. (Opgemaakt om 11.15 uur) 1 OKTOBER ton op: 6.40 uur; onder: 18.19 uur. ®n op: 19.03 uur; onder: 8.20 uur. ogwater te Katwijk te 4.10 en 16.24 k. laagwater te 0.14 en 12.34 uur. nummer bestaat uit 30 pagina's „mannetjes zonder enige betekenis, die zullen worden weggevaagd". De leden van de noodraad vinden het onjuist, dat Koekoek dit zonder het hoofdbestuur er in te kennen in het openbaar zegt. Onbegrijpelijk In het communiqué, dat na afloop van de oprichtingsvergadering werd uitgegeven, wordt het in bescherming nemen van leden met een besmet Het hoofdbestuur van de P.B. f vergaderde gistermiddag in het 4 geheim. Dat er een vergadering 4 zou worden gehouden was bij f velen bekend, maar niemand 4 van de hoofdbestuursleden wilde f vertellen „waar en wanneer". 4 „Het Is geheim", we hebben ge- 4 noeg last van de pers gehad", 4 zei het tweedekamer-lid, de heer 4 E. J. Harmsen. Maar de heer 4 Harmsen had buiten de waard 4 gerekend. In dit geval de vrouw 4 van een van de bestuursleden, 4 die vertelde dat de vergadering f in Ede zou worden gehouden, f Waar precies wist ze niet. Een f van onze redacteuren belde daarop alle café's en restaurants 4 In Ede en vond eindelijk het adres: café-restaurant Nieuw J Ede. Samen met een collega 4 ging hij op verkenning. Tot hun 4 stomme verbazing bleek het J café van 23 september tot 8 ok- J tober wegens vakantie gesloten J te zijn. Bij een zorgvuldige in- J spectie rondom het gebouw, zag f men wat schimmen achter vi- rMIISI 4 trages. Spoedig stond vast dat J p'"? t het hoofdbestuur van de B.P. or^ 2 druk aan hef vereaderen vas in noemd. Geconstateerd wordt verder, dat de pogingen om het hoofdbestuur te overtuigen van de ongerustheid over het optreden van het bestuur geen resultaat hebben gehad. De noodraad roept „alle weldenkende en goedwillende leden en kiezers van de Boerenpartij" op om zich met de noodraad in verbinding te stellen met het doel een landelijke democra tische verkiezing voor een nieuwe bestuursorganisatie te houden. De noodraad is als volgt samen gesteld: F. Schregardus. fractie-voor zitter in de gemeenteraad in Haar lem (voorzitter), M. G. M. Rooster, fractievoorzitter in de gemeenteraad Blaricum secretaris-penning - meester), leden: H. Hessel. B. J. Ber ger en J. W. Wouterse. alle drie uit Utrecht en deze laatste tevens lid van de raad, J. A. Bomans, raadslid in Heemstede, J. P. Deudeij, raadslid in Haarlem, J. Looman, raadslid in Rijswijk en A. van der Sande in Oisterwijk, lid van de Provinciale Staten in Noord-Brabant. Niet weglopen In een onderhoud, dat wij gister avond met de heer Schregardus in Haarlem hadden, zeide hij het niet juist te achten, dat leden van ver tegenwoordigende lichamen bedan ken voor het lidmaatschap van de Boerenpartij. Dit zou z.i. een verraad aan de kiezers betekenen. De heer hebben met een onbevlekt politiek verleden, ziet het als een eerste taak van de noodraad om te komen tot een ombuiging van het beleid, gericht op democratische grondslag. Wij zul len daarbij, aldus de voorzitter van de noodraad. van onderop moeten beginnen, omdat van bovenaf alle leiding ontbreekt. Als enige redding van de Boerenpartij ziet de heer Schregardus: boer Koekoek tot andere gedachten te brengen. Bin nenkort belegt de noodraad een lan delijk congres, waarin een uitspraak zal worden gevraagd over het te vol gen beleid en de houding, welke men t.a.v. de heer Koekoek moet innemen. Voor de oprichting van een nieuwe partij voelt de heer Schregardus mo menteel nog niets. „Fout besluit De 26-Jarige Ratna Sari Dewi, de Japanse (vierde) echtgenote van de 56-jarige president Soekarno, Is vier maanden in verwachting. Volgens vrienden verheugt zy zich op de komende blijde gebeurtenis. Zy hoopt dat het een meisje is. Soekar- no heeft bij zijn andere drie vrou wen vier zonen en drie dochters. Dewi zal de komende maanden niet in het openbaar verschynen en voor de verlossing, eind februari of begin maart, naar Tokio vliegen. In Djakarta gaat voorts het ge rucht dat mevr. Hartini Soekarno naar het buitenland is vertrokken. Deze echtgenote van de president had in de volksmond de bynaam „Gerwani Agoeng". Agoeng herin nert aan de eretitels die Soekarno zich heeft laten toekennen, Gerwani is de naam van de communistische vrouwenorganisatie. Het verhaal wil j dat de kennismaking tussen Hartini en de president indertyd is georga niseerd door de P.K.I., de commu nistische party. De zuster ven Har tini is voorzitster geweest van de in middels verboden Gerwani. Mogeiyk verblyft Hartini thans in Pnom Penh de hoofdstad van Cambodja. De voorzitter van de afdeling Utrecht, het raadslid Holleman, acht het fout, dat er 'n noodraad is opge richt „Dinsdag is overeengekomen, dat het standpunt van het hoofdbe stuur zou worden afgewacht. Dat Koekoek nu gesproken heeft, zegt my niets. Koekoek is het hoofdbestuur niet", aldus de heer Holleman. In het hoofdbestuur heeft hy alle vertrou wen. HU zal definitief zyn standpunt bepalen, nadat het hoofdbestuur zijn mening kenbaar heeft gemaakt over de resolutie, die in Haarlem is aan genomen. De vice-voorzitter van de afdeling Utrecht, de heer J. Agterberg, heeft dezer dagen uit eigen beweging van wege zyn politiek verleden zyn func tie beschikbaar gesteld. druk aan het vergaderen v as in het gesloten café. Koekoeks ge heimpje was ontdekt. De heren Koekoek en Harmsen waren wat verrast, toen zij na afloop toch een fotograaf zagen wachten. Twintig Argentynse nationalisten, die zich woensdag meester maakten van een verkeersvliegtuig en de be manning dwongen te Port Stanley op de Britse Falklandeilanden te landen, hebben zich gisteravond aan de autoriteiten overgegeven. Hiertoe had een uit Amsterdam geboortige priester, pater Rodolfo Roel, hen we ten te bewegen. Aanvankelyk wilden de Argentynen het nog minstens een etmaal uithouden op de renbaan var Stanley, waar de DC-4 var Argentijnse luchtvaartmaatschap pij bij gebrek aan een vliegveld van de grond was gezet. Tenslotte kon de geestelijke lien er van overtuigen, dat zij zich beter konden overgeven. De DC-4 is met zijn landingsge stel in de zachte bodem weggezakt. Het toestel had trouwens ook door de geringe lente van de renbaan niet kunnen opstygen. Gewapende leden van de defensiemacht van de archi pel. geleid door zes Britse mariniers, hadden een kordon om de renbaan gelegd. De nationalisten kregen bo vendien last van voedselgebrek en de lage voorjaarstemperaturen van omstreeks het vriespunt. De 26 passagiers van de DC-4. die met de actie van de nationalisten niets te maken hadden, gaan morgen per schip naar het vasteland, teza men met drie van de zes beman ningsleden van het vliegtuig. President Ongania van Argentinië verklaarde in een communiqué, dat de kaperij een „ernstige rebellie" was, waarvoor het herkrygen van de Falklandeilanden geen excuus is. In de verklaring wordt de aanspraak van Argentinië op „soevereine rech ten" over de eilanden echter her haald. Prins Philip, de echtenoot van Ko ningin Elizabeth van Engeland, die reeds enige dagen in Argentinië ver toeft ter bijwoning van de wereld kampioenschappen concours hippique heeft gisteren, omringd door tien tallen politieagenten een bezoek ge bracht aan een grote elektrische centrale in een buitenwyk van Bue nos Aires. De politie heeft ook de be waking van de Britse ambassade versterkt, nu de prins er verblyft. Het verkeer wordt omgeleid en mag niet langs de ambassade ryden. Woensdagavond was de ambassa de door revolverschoten getroffen. Het was kennelyk een demonstratie tegen de Britse weigering de soeve reiniteit over de Falklandeilanden over te dragen aan Argentinië. (Van onze correspondent in Moskou» Na de gebeurtenissen in Indonesië lange tijd met terughouding te hebben gadegeslagen, heeft Moskou thans officieus zijn bezorgdheid uit gesproken over de ontwikkelingen in dat land. „De nationale onafhanke- lijkheid en de democratische toe komst van het vryheidslievende In donesische volk" zijn door de activi teiten van .reactionaire kringen" in gevaar gekomen. Zo staat te lezen in een niet on dertekend en dus als officieus te be schouwen commentaar, dat gisteren werd afgedrukt in de Prawda, het officiële orgaan van de Russische communistische party. Onder verwyzing naar de berich ten die de Westeiyke persagent schappen uit Indonesië verspreiden, wordt in het artikel gewaarschuwd voor een herhaling van de anticom munistische terreurdaden ter gele genheid van de 30ste september, de dag waarop een jaar geleden de op stand plaatshad. Achter deze woorden schuilt, naar de mening van waarnemers in de Russische hoofdstad, de bedoeling, de positie van Moskou in Indonesië te versterken en in het byzonder de in gevaar verkerende president Soekar no moreel een duwtje in de rug te geven. Want hoewel men ln Moskou over de onttakeling van de Chinese invloed in Indonesië nauwelyks be droefd kan zyn, is men over de poli tieke heroriëntering van Djakarta niet te spreken. voor geheel Indonesië, met inbegrip van West-Irian de zg. nieuwe roe- piah (gellyk aam 100 oude) werd in gevoerd, is gedeeltelyk ongedaan ge maakt. Met ingamg van 15 septem ber is by besluit /an de waarnemend minister voor Economie en Finan ciën voor West-Irian de zg. „Irtan- bara't-roepiah" weer ln ere hersteld. Het besluit is genomen in het be lang van de economische stabiliteit van het gewest en moet in verband worden gebracht met de toegezegde Nederlandse subsidie. De terugkeer naar de oude munteenheid zal voor de bewoners van West-Irian alleen betekenis hebben, indien er voor nieuwe, rechtstreekse Importen wordt gezorgd. Importen wel te verstaan voor Irian zelf, voor plaatseiyke consumptie. Men heeft het b.v .In Soekarna- poera (het voormalige Hollandia) en kele jaren geleden beleefd, dat er een schip met tv-toestellen arriveer de. die onmiddeliyk overgeladen werden op een schip met bestem ming Djakarta (Op W.-ïrian is nog geen televisiezender te bespeu ren). ADVERTENTIE Roepiah Onze correspondent In Djakarta schryft: Het besluit van president Soekar no van 13 december 1965. waarby Hotel Rest. „SAVOY" Boulevard-Noord 1 KATWIJK AAN ZEE telefoon 01718—5645 Het gehele jaar geopend. Gezellig restaurant. Specifieke winterschotels. Unieke gelegenheid voor familie reünies. recepties, promotie-, verlovings- en trouwdlners. ADVERTENTIE Er verschijnen in Peking steeds meer aanplakbiljetten met gegevens over „zwarte bandieten" die „ge zocht" worden, aldus schrijft de cor respondent in Peking van het Sow- jetrussische jeugdblad Komsomols- kaja Prawda. Het blad schildert hoe de Chinezen nu in een sfeer van angst en vrees leven die aan de laat ste jaren van Stalins bewind doet denken. „Het aantal Chinese schrij vers, toneelspelers, filmdirecteuren, journalisten en ingenieurs, die als „zwarte bandieten" worden betiteld, is eenvoudig niet meer by te houden", aldus het blad- De meest gekochte bromfiets NOG Uil VOOKKAAD LEVERBAAR. HOGEWOERD 66—68 LEIDEN landse Zaken Adam Malik, toen hy onlangs met een gezelschap blnnen- en buitenlandse journalisten het ge bied bezocht. Malik toonde zich zeer verbolgen over de gepleegde „roof bouw". dat wil zeggen het wegsle pen van radio's, transistors, zelfs zeep naar andere delen van Indo nesië. Hetgeen echter niet wegnam, dat de journalisten, die met een „Hercules" van de luchtmacht, terug verden gevlogen nauwelijks plaats hadden vanwege het grote aantal nieuwe fietsen! ADVERTENTIE niet duur rol heerlijk ADVERTENTIE ADVERTENTIE •chrijfmachinefabriek Rooseveltstraat 20 Leiden ADVERTENTIE euwo Uit het Leidsch Dagblad van 9 29 September 1866: Vrijdag morgen viel een 4 jongen van 12 jaar, Gernt 4 Boer genaamd in den Nieu- 4 wen Rijn bij de Korenbrug; 4 de agent van politie Olden- 4 burg, dat ziende, sprong er 4 dadelijk bij en redde hem het 4 leven. 4 4 Als hoogste triomf der 4 kunst kondigi het .jiippo- 4 drome" te Parijs thans de 4 kunsten aan van een paard- 4 rijdster, die zulke toeren doet, 4 dat men zweren zou „een aap 4 te zien". 4

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1