EIDSCH DAGBLAD eugd dringt op naar aleis van Soekarno Wordt Koekoek aan de kant geschoven SOCIALE LASTEN VEEL HOGER JAMIN }rikkeldraad en wapens ter escherming van president VONNIS VAN JAAR VRIJHEID Weerbericht taes op mist Werkgevers waarschuwen ACTIE VOOR NIEUWE BOERENPARTIJ Waarschuwing tegen kolendamp RAMP TREFT GUADELOUPE „Flora" bereikt 31 miljoen TRESLONG-HILLEGOM Geminivlucht twee weken uitgesteld Eenvoudiger wandeling voor Aldrin SAMEN gericht 1 maart 1860 DONDERDAG 29 SEPTEMBER 1966 No. 31986 jteur: E- A. E. van Dlshoeck Uredacteur: J. Brouwei DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 11,90 per kwartaal, f 3,97 per maand, f 0,93 per week, (by vooruitbetaling) losse nummers f 0.25 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro do 57055 'ienduizenden jonge Indonesiërs hebben vanochtend een luid- itige betoging gehouden voor het paleis van president Soe- io in Djakarta. Zij eisten het aftreden van het staatshoofd piepen in spreekkoren: ..Boeng Karno, huwelijksmaniak" en Karno, blaaskaak". Gewapende soldaten hielden de eeuwende jongelieden op een afstand. Er werden prikkel- idversperringen opgericht, waarbij soldaten met geweren en matische wapens de betogers tegenhielden. Deze droegen borden mee met leuzen als ,,Waar was Boeng Karno op rtober vorig jaar" (de datum waarop de mislukte staatsgreep tsvond"), .Boeng Karno, opperste held van de Gestapoe" voor de communistische beweging, die achter de staats- p stond) en ,.In 1945 Soekarno ja, in 1966 Soekarno neen". dat zij bij het paleis waren gehouden trokken de jongelui itudenten" en anderen naar linese wyk, waar de ambassade 'eking dit jaar al tweemaal is inderd. Later reden zij in vracht- is door de stad. Volgens infor- van het Amerikaanse pers- u Associated Press hadden de odslagpoging bewezen [Van onze correspondent) de Rotterdamse rechtbank erzake van poging tot dood op zyn vrouw begin van dit veroordeeld tot een gevan- traf van drie en een half jaar iftrek is een25-jarige opper- lit Rotterdam' gisteren door het e gerechtshof ter zitting op voeten gesteld. procureur- generaal by het iste gisteren dat de man zou D vrijgesproken van poging tot dag en dat hem wegens mis- een gevangenisstraf van mden zou worden opgelegd, totterdamse advocaat rar. W nering vroeg en kreeg vervol- onmiddellijke in vrijheid van zijn cliënt, gens de tenlastenlegging zou de op 7 januari in een pand Ie Erasmusstraat in Rotterdam gepoogd zyn 19-jarige vrouw irgen, uit woede over het feit lij niet. meer by hem wilde te men. Toen hy hard wegliep jj bewusteloos zyn geweest volgende dag deed de vrouw ifte by de politie. De Rotter- K politie-arts, D. Vroege ver- rce gisteren voor het hof lat tijn mening de vrouw door de treep in levensgevaar heeft ver dachte zelf daarentegen meen et zij heeft gesimuleerd. „Ik helemaal niet trachten te iffl. Ik greep haar by de keel Bngerde haar vrijwel meteen me af. Ze was ook beslist niet Bteloos, want toen ik wegliep me na dat ze me nog wel «stromingen In Laos Naar tóng 200 Laotianen heb- het leven verloren by de tnaan- toge overstromingen van de Me- Nadat het water was gezakt men in de buurt van Vientia- stoffelyke .resten van vieren- l personen geborgen.. Ongeveer Hg procent van de rystproduktie Tloren gegaan. H KNMI verwacht van heden- norgenavond: droog en tamelyk weer, maar in de nacht en tod plaatselyk mist of lage wol- Zwakke tot matige wind uit tojto richtingen en weinig ver tong in temperatuur. (Opgemaakt om 11.15 uur) 30 SEPTEMBER 6.38 uur; onder: 18.21 uur. an °p: 18.51 uur; onder: 7.09 uur fcwater te Katwyk te 3.41 en 15.58 kagwater te 11.57 uur. jongelui de gehele nacht gewaakt bi, de plaats waar op 1 oktober van het vorig jaar zes Indonesische generaals door communisten op gruwelijke wijze werden vermoord. Ook van andere zijde duren de aanvallen op president Soekarno voort. Zo zegt het Actiefront van Indone sische geleerden, „Kasi", in een in Bandoeng uitgegeven verklaring dal Soekarno's aanwezigheid op de lucht basis Halim Perdana Koesoemah, op de dag van de mislukte staatsgreep van vorig jaar, duidelyk aantoont dat hij een belangryke rol in de machtsstrijd heeft gespeeld. Het speciale militaire tribunaal dat lei ders van de staatsgreep berecht, dient een grondig onderzoek in te stellen naar Soekarno's aandeel in het hoog verraad, aldus „Kasi". In de straten van Bandoeng zijn overal leuzen aangebracht als „Weg met Soekarno" en „Soekarno betrok ken by de communistische staats greeppoging". „Kasi" heeft er voorts bij de rege ring op aangedrongen haar pogingen om de „leerstellingen" van Soekarno in overeenstemming te brengen met de grondwet en de Indonesische staatsleer te staken. Soekarno's „leer stellingen" kunnen alleen worden toegepast in totalitaire staten, zoals Hitiers Duitsland, Stalins Sowjet- Unie en communistisch China. Zelfs in gewyzigde vorm zouden de opvat tingen van de president bijdragen tot de „gevaarlyke persoonsverheeriy- king die alleen in totalitaire staten hoogty viert". Kappi", het Actiefront van leer lingen van middelbare scholen, be schuldigt de president ervan alleen aan zichzelf te denken en armoede en slavernij over het volk te hebben gebracht, terwijl hij voor zichzelf en zijn naaste medewerkers overdadige feestjes organiseerde. Het front noemt Soekarno verder een „aarts- De Raad van Bestuur in Arbeidszaken heeft aan de leden van de Tweede Kamer een nota toegezonden over de kostenontwik keling op het gebied van sociale verzekering. De raad, waarin centrale werkgevers-, middenstands- en landbouworganisaties samenwerken, is na een onderzoek tot de conclusie gekomen dat indien de door de regering voorgestelde maatregelen in 1967 worden doorgevoerd, met een aanzienlijke stijging van de uit gaven voor de sociale verzekering rekening moet worden ge houden. Nog los van de stijging van de uit gaven, die het gevolg is van het in een aantal wetten, zoals de A.O.W. e.d., neergelegde automatisme voor ziet de raad een stijging van de uit gaven van f 1.260.000.000.waarvan een bedrag van f283.000.000,— ten laste van de overheid komt. De raad meent, dat dit belangrijk afwykt v ;n de in officiële publika- ties gevestigde indruk, dat de uit breiding van de sociale verzekering Nadat dinsdag twee vrijwel herstelde Vietnamese kinderen naar hun vaderland zijn terugge keerd, heeft de stichting Terre des Hommes Nederland gisteren opnieuw vijf van deze oorlogs slachtoffertjes op Schiphol lief derijk in ontvangst genomen. Het zijn vier meisjes van 15 jaar, 13 jaar en twee van 5 jaar en een 15-jarige jongen. Zij lijden aan kinderverlamming. De Raad van Bestuur in Arbeids zaken is tot de conclusie gekomen, dat de kosten van de sociale verzeke ring in 1967 zozeer zullen stygen, dat van een naar zijn oordeel zorgwek kende ontwikkeling gesproken moet worden. De indruk, dat in totaal slechts 1 procent kostenstyging zal ontstaan wordt onjuist geacht. Het premiepercentage voor de interim- wet invaliditeitsrentetrekkers byv. zal van 2.4 tot minsens 3 procent moeten stygen, evenzo de zieken fondspremie van 5,8 tot 7 procent. „De ervaring heeft bovendien ge leerd, dat bij de invoering van nieuwe wetten meestal met te lage premies wordt gestart", aldus de nota. Vervolg op pag. 5 leugenaar die de historische feiten verdraait". Mohammed Dahlan, vice-voorzit- ter van Indonesië's grootste moham medaanse partij, „Nahdatoel Oelama" verklaart dat Soekarno moet kiezen of hij mohammedaan of marxist wil zijn. Het is onmogelijk beide te zijn daar het marxisme tegen God en godsdienst is, aldus Dahlan. Vervolg pag. 2 (Van onze parlementaire redactie) De scheuring in de Boerenpartij begint zich te voltrekken. De Rijswijkse fractie van de partij, bestaande uit de heren J. Looman en R. Gütlich» het gisteravond besloten uit de partij te treden. Zij hebben de andere raadsfracties in het land opgeroepen het zelfde te doen en zich aaneen te sluiten om in- de toekomst geza menlijk te kunnen optreden. Voorts is binnen de partij een werk groep bezig met de organisatorische opzet van een nieuwe Boeren partij. Het is niet onmogelijk dat de oppositie de komende dagen zal trachten boer Koekoek aan de kant te schuiven door de vor ming van een nieuw bestuur. De heer Koekoek heeft gister avond in een vraaggesprek voor de televisie laten weten dat hy er niet aan denkt ir. Adams te laten vallen. Het feit, dat dezer dagen en kele personen als gevolg van koolmonoxydevergiftiging, in de volksmond kolendampvergifti ging genoemd, het leven verlo ren, is voor de hoofdinspectie voor het brandweerwezen aan leiding geweest een waarschu wing uit te geven. Daarin staat: speciaal bij windstil en mistig weer plegen kolenkachels slecht te trekken en ontstaat er gevaar voor kolendampontwikkeling. Wanneer dan bovendien de schoorsteen niet of onvoldoende is geveegd, neemt dat risico nog toe. De hoofdinspectie voor het brandweerwezen adviseert te zorgen voor een goed geveegde schoorsteen en kachel vooral 's nachts niet te laag te laten branden. Nog beter is het deze geheel te doven. Maar in het bijzonder is het van belang in een vertrek waarin met kolen wordt gestookt, altijd voor toe voer van frisse lucht te zorgen. Hij vond het ingezonden stuk dat ir. Adams in het naziblad „De Mist hoorn" schreef en waarin termen als jodengif en Jodengespuis werden ge bruikt, geen reden om ir. Adams de laan uit te sturen. Volgens Koekoek heeft ir. Adams niemand kwaad ge daan en moet ir. Baas eerst maar eens met bewijzen komen voor het verhaal dat hy in de Eerste Kamer heeft gedaan. De heer Koekoek deed in dit verband een aanval op de oud ministers ir. Schermerhorn en ir. Staf, wier verleden volgens hem ook niet brandschoon zou zyn. De oppositie binnen zyn party werd door de heer Koekoek afgeschil derd als een onbetekenende groep mensen, die het graag in zyn party voor het zeggen zou willen hebben. De wyze waarop Koekoek de leden van de noodraad kleineerde, heeft gisteravond kwaad bloed gezet in de kring van de verontruste raadsfrac ties. De voorzitter van de noodraad. de heer F. Schregardus, noemde Koekoek de meest eigenwyze man die er rondloopt. Hy vond diens ver klaringen voor de televisie een klap in het gezicht van de kiezers. van de Ryswykse raad bbjven om het vertrouwen dat de kiezers in hen hebben gesteld, zo goed mogehjk waar te maken. „Misschien kunnen wy, wanneer andere fracties in het land ons voorbeeld volgen, in de toe komst tot een samenwerking komen", aldus de heer Looman. Een ochtendblad wist te melden dat de voorzitter van de Eerste Ka mer, dr. J. P. Mazure (PvdA), van plan is een onderzoek in te stellen naar de beschuldigingen die ir. J. Baas (WD) op prinsjesdag over het oorlogsverleden van ir. Adams heeft geuit. Wanneer ir. Adams dinsdag aanstaande de beschuldigingen mocht ontkennen, wil de se naatsvoorzitter een speciale kamer commissie in het leven roepen die de beschuldigingen moet onderzoeken. Dr. Mazure meent dat de senaat er recht op heeft te weten waar deze met de senatoren Baas en Adams aan toe is. De kamervoorzitter was vanochtend niet te bereiken. Het nieuwe gedeelte van rijksweg 4 bij Het Haagsche Schouw in Leiden zal half okto ber in gebruik worden genomen. Dan zal de beruchte flessehals die zoveel stagnatie voor het ver keer opleverde, tot het verleden behoren. Over de Oude Rijn is een brug gebouwd, die met de oprit ten een lengte heeft van 230 me ter. De doorvaarthoogte is 10.50 meter en de brug heeft tweemaal 9.50 meter rijbaan. De brug met bijkomende werken betekent een enorme verbetering voor het ver keer tussen Den Haag en Amster dam. De wervelstorm „Inez", die dins dag Guadeloupe (een der Kleine An tillen heeft geteisterd, zou zes k tienduizend mensen dakloos ge maakt en talrijke huizen vernield hebben. Vyftien personen kwamen om en ruim 70 werden gewond. Vit Dominica, het tussen Marti nique en Guadeloupe gelegen eiland, is gemeld, dat hoogspanningsdraden door de storm zijn vernield. Jachten en een schoener zijn door hoge gol ven vernield. In het noordeiyke ge bied van het eiland is 70 procent van de bananenoogst vernietigd, in het zuiden 20 procent. ADVERTENTIE Ontstemd Ook de Ryswykse fractievoorzit ter, de heer J. Looman, was byzon- der ontstemd over het optreden van de boerenleider. „Ik wil het woord boer niet meer horen", zei hy gister avond. De heer Looman vond Koekoek in dit stadium een gevaarv00r de hec(, ,s dit h.drae voor de kiezers. Hy deelde mee dat reeds met drie miljoen gulden over- zowel de heer Gütlich als hijzelf lid Ischreden! Het wordt morgen een mijlpaal in de geschiedenis van de bloemenvei ling „Flora" in Rijnsburg: een omzet van 31 miljoen gulden wordt dan bereikt. De omzet aan deze veiling Is het laatste jaar met sprongen omhoog gegaan. Wel een bewijs, dat „Flora" een voorname plaats inneemt in de bloemenhandel. In 1965 bedroeg de omzet 28 mil joen gulden. Dat was toen een re cord. Nu men nog drie maanden I dagelyks diner en soirée-dansante f Isspeciallteiten oa. bouillabaise escargots oesters zalm kreeft paling tong forel inktvis scampi heilbot schelvis schol stokvis fondue de poisson in diverse exquise bereidingen Reserveringen: 025205347 Cs Maandags gesloten). nummer bestaat nit 24 pagina's ADVERTENTIE NATUURLIJK - GEZELLIG! Maar ook voor recepties, bruiloften e.d. bieden wy plaats tot 50 pers. In ons gezellig restaurant op de lste etage I 10 DAGSCHOTELS f 27,50 (Ind.) RESTAURANT PETER LEENEN GANGETJE 14 - TEL. 24905 De volgende Amerikaanse ruimte- vlucht van twee man met de Gemi ni XII is van 31 oktober uitgesteld tot 15 november, hebben ruimte vaartfunctionarissen op Kaap Ken nedy meegedeeld. Ook heeft men het plan laten vallen tydens deze vier dagen durenoe vlucht ruimtevaar der Edwin Aldrin met een nieuwe rugzak met raketjes een lange zweef tocht te laten maken. Hy krygt dit pak niet mee omdat ruim tevaarder Gordon by zyn zweeftocht buiten dje Gemini-XI begin de ze maand buitengewoon vermoeid raakte. Inplaats van door de ruim te te suizen met een massale raket eenheid op zyn rug moet Aldrin an- idere minder vermoeiende taken uit- I voeren. De vlucht is uitgesteld omdat meer tijd nodig biykt te zyn om de ma noeuvreereenheid uit de bevestiging achter in het ruimteschip te verwy- deren. Aldrin. die met James Lo- i veil omhoog gaat, heeft ook meer tijd nodig om zich in te werken i in de nieuwe taken die hy tydens |de rulmtevlucht moet uitvoeren. ADVERTENTIE chocolade niet duur wel heer!l|k (Sue/ ^)lü leuwo Uit het Leidsch Dagblad van 9 28 September 1866; Te Amsterdam is over- f leden de heer Wolff, ten ge- j volge van een kicetsuur die t hem is toegebracht op het t oogenblik, dat hij den burge- i meester Fock bij de onlangs 4 plaats gehad hebbende wan- t ordelijkheden, hulp wilde verleenen. f AdvertentieMen vraagt ten spoedigste een fatsoenlijk j jongeling van beroep boek- f binder in eene photogra- j phie-zaak waar des Zondags niet gewerkt wordt. Salaris f 3 tot f 5 per week naar be- kwaamheid vast werk. In- lichtingen bij den Boekhan- delaar C. Kooijker, Nieuwen Rijn. t

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1