V Kolendamp eist leven Ds. Van Malssen in A.Z. geestelijk verzorger S.R.O. Intrede in Pieterskerk viert feest <zx>& Renniesjl Mannen lagen nacht gewond in weiland POLITIEKE JONGEREN STICHTEN FEDERATIE Portugal protesteert ambassade in Kongo tegen plundering van Piet Noordijk grote man bij Mengelberg Dit weekeinde in Leiden 2 gevallen van vergiftiging SEPTEMBER -Voor classis Leiden in N.H. Kerk Met de bevestiging en intrede van ds. P. J. D. van Malssen ijsteravond in de Pieterskerk is een voor de classis Leiden an de Ned. Herv. Kerk lang gekoesterde wens in vervulling ge~ aan: een predikant, die zijn volledige dagtaak zal vinden op het jrrein van het Acad. Ziekenhuis in Leiden. Reeds jaren geleden heeft de lassis, deze pastorale zorg, die iCh voorzover gewenst Ul uitstrekken over patiënten, Qedici en verplegend perso- 69], ieel van het A.Z., als hoog- loodzakelijk gezien. Ook de 1 "generale Financiële Raad van t N.H. Kerk heeft dit erkend. Mede op grond van deze fi- itnciële medewerking heeft de Tovinciale Kerkvergadering in de loop van dit jaar een pre- S iikantsplaats gevestigd bij de 0 jassis Leiden voor de arbeid n het Acad. Ziekenhuis en op Is, Van Malssen (58), her vormd predikant te Franeker, beroep uitgebracht. i. Van Malssen, die dit be- ook aannam, werd gister- J' vond in de Pieterskerk door praeses van de classis Lei- n, ds. H. J. van Achterberg, z|jn ambt bevestigd, met een iredikatie over Paulus' woord lit Kollossenzen 4 17 „en >t tot Archippus: zorg dat de bediening, die gij in den v>r aanvaard hebt, ook ver- jult". Ds. Van Malssen, die mïjn „Leidse" pastorale werk- aamheden in deze zelfde ienst aanvaardde, koos als »lcst voor zijn intrede Psalm 34 „Zelfs al ga ik door een lal van diepe duisternis, ik geen kwaad, want Gij zijt bij nij; uw stok en uw staf, die ver- roosten mij". Goede Herder tBij de uitwerking van dit tekst- >ord wees ds. Van Malssen er o.m. I, dat in een ziekenhuis om het be- loud van het leven van de patiënten rordt gestreden. Voor de geestelijke en! te hilips jubileert, Ij Een „gloeilampenfabriek in het liden van het land" bestaat zoals ^Bkend vijfenzeventig jaar. Dit jubi- üïum is ook voor het personeel van mit Röntgen in Leiden, een doch- ronderneming van Philips, aanlei- geweesb om, in Den Burcht feest vieren. festijn, waaraan vele artiesten un medewerking verleenden, werd verzoek van het jubilerende be- 'ijf op touw gezet door de perso- Seelsverening van de Leidse onderne- ling S.R.O. De directeur van Sinit Öntgen, ir. A. Jacobs, dankte daar- n de raad van bestuur van het indhovense bedrijf het bestuur van ijle Leidse ontspanningsvereniging V" de voortreffelijke organisatie Mi dit jubileumfeest. Wat het programma betreft, het 6s samengesteld onder het motto Sterren in het licht" en het bood oor elk wat wils. Het trio Los Pajaros bradht Spaan- en Mexicaanse melodietjes ten ge- tre, waaronder „La Paloma" de mu- Ikale clown Rexis zorgde met zijn rüet' rappen en grollen voor veel hilari-. eit, het Rivers-trio verscheen met en aantal acrobatennummers op het meel, de Niberco Brothers oogstten ïzonder groot succes met hun ma- ipulatieshow, de zangeres Ina Boss erraste met haar internationale edjesrepertoire en de jongleur Rif aW; Serardy bleek een knap evenwichts- iffistenaar. De muzikale omlijsting »erd verzorgd door het kwartet Piet tolhuizen. Na de voorstelling was er tei gezellig samenzang, met mede werking van The Rythm Combo on er leiding van Henny Mieremet. ADVERTENTIE Zoekt U een goed ANKER HORLOGE voor f 30.en 140.— Ol het allerbeste van f 200.- en f 400.-. Horloger v. d. WATER Haarlemmerstraat 181. heeft het: Eterna - Certina Prisma - Junghans - EWE Anker - Roamer. Altijd voordelig. '8 Maandags gesloten. verzorger ligt er de opdracht om de mensen in nauwe verbondenheid met God te houden, dan wel ze er toe te brengen. Waar God komt, gaat het er voor een mens beter uitzien. EERSTE PRIJS VOOR MUSICA Op het zaterdag ln Nijmegen ge houden nationaal zangconcours heeft het dubbel gemengd kwartet „Mu- sica", o.l v. de heer J. Ar noldus uit Leiden, een eerste prijs behaald in de ere-afdeling. Het verplichte werk „Hora Est", van Herman Nieland en het vrije werk „Ergebung" van van, Hugo Wolf werden voortreffelijk uitgevoerd. De jury deelde mee dat het voor een dubbel gemengd kwartet een moeilijke en gedrufde zaak was deze werken zo te kun nen brengen. Zij honoreerde dit met 347 punten met een eerste prijs. ADVERTENTIE Brandend maagzuur? helpen direkt! De Goede Herder, die niet buiten de poort van een ziekenhuis blijft staan, is bij ons, zelfs in het diepste donker van de nacht en ons leven. Hij wil ons met zijn stok en staf ver troosten. In Jezus Christus wil Hij ons alle dingen schenken. Onder de velen, die deze bevesti ging en intrede bijwoonden, waren o.m. de burgemeester, mr. G. C. van der Willigen en wethouder Harmsen, als vertegenwoordigers van het ge- I meentebestuur, de directeur-genees heer van het Acad. Ziekenhuis, dok ter M. W. Jongsma, tal van predi kanten uit de classis Leiden, een ver tegenwoordiging van het breed-mo- deramen van de classis Franeker, de Classicale commissie voor de geeste lijke verzorging in het A.Z. en tal van Leidse kerkelijke colleges. De dienst werd besloten met het zingen van Gezang 132 6 „Wij zegenen, o Heer, uw goedheid al den dag". LEIDSCH DAGBLAD MEISJE VALT LIT BOOM De ll-jarlge Cornelia Mast uit Leiden is zaterdagmiddag omstreeks vijf uur op de rooms-katholieke be graafplaats bij de Zijlpoort, toen zij met een aantal andere meisjes in een boos was geklommen om kastanjes te plukken, uitgegleden en van zeven meter hoogte gevallen. Het kind, dat vermoedelijk zware inwendige kneu zingen had, is door de E.H.D. naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd. Ernstig gewond bij botsing Op het kruispunt Churchilllaan- Telderskade-Cornelis Schuytlaan zijn vanochtend omstreeks kwart over negen een Leidse bromfietsberijdster en een personenauto in botsing ge komen. De bromfietsbestuurster kreeg een dubbele breuk aan het lin kerend erheen en een zware hersen schudding. De E.H.D bracht haar naar het Academisch Ziekenhuis. ADVERTENTIE NCVB houdt actie voor „Bartimeus" De afdeling Centrum van de Ned. Chr. Vrouwenbond' kwam voor 't eerst in het nieuwe seizoen bijeen in het Logegebouw. O.m. werd bekend gemaakt, dat ter ere van het 50-jarig bestaan van de bond in 1969, een actie voor Bar timeus zal worden gehouden. Het ligt in de bedoeling om alsdan een groot bedrag aan te bieden voor een kapel bij den ieuwe inrichting voor meer voudig gehandicapte kinderen. De heer P. J. Eyer uit Zaandijk hield deze avond een lezing over „Mu ziek - spiegel van de Bijbel". Afge wisseld door muziek van de bespro ken comopisten gaf de heer Eyer een overzicht van de ontwik keling van de kerkmuziek door de eeuwen heen. Ds. B. van Smeden bedankt voor Leiden Ds. B. van Smeden, chr. geref. pre dikant in Amsterdam, heeft bedankt voor het beroep (vacature dr. W. H. Velema) van de Chr. Geref. Kerk in Leiden. Het is vrjjwel zeker dat M. J. Smeets (22) en zyn vriend Piet Willems (21) uit Gulpen de hele nacht zwaar gewond in een weiland hebben gelegen, eer xe daar gis terochtend rond acht uur door pas serende kerkgangers werden ontdekt. Gooise jongeren, die in junior po litieke organisaties als K.V.P.-J.G., APtJ.O.S. en C.H.J.G., theoretische politiek bedrijven door middel van vergaderingen en de geregelde bij eenkomsten van politiek jongeren contact „Het Gooi", hebben zich ver enigd in een federatie. Deze Christelijke Politieke Jonge- renfederatie werd zaterdag ten doop gehouden. Het doel van de federatie is te komen tot één partij, of door pressie uit te oefenen op de partijen of als dit niet luikt met andere lan delijke politieke jongerenorganisaties van KVP, AR en OHU die zich bij de pas gevormde federatie kunnen aansluiten zelf te werken aan de samenstelling van een eenheidspartij. Er zal nooit worden gebroken met de bestaande drie partijen. Een commis sie, gevormd door vijf leden uit de jongerengroepen, had de discussies in het voorgaande jaar geleid en daar uit de conclusies neergelegd in een reglement. De bespreking van dit reglement maakte bijna het hele middagprogramma uit. Het tweetal was zaterdagavond om half acht per motor op weg ge- gaan van Gulpen naar het vier kilometer verderop gelegen Wijlre. j Tussen Wittem en Wijlre moeten ze j met hun motor uit een bocht gere- i den en door 'n. haag an. t weiland te- j recht zfjn gekomen. Op welk tijdstip het ongeluk is gebeurd, is nog niet 1 bekend. De eigenaar van de motor ir. Smeets ook wellicht de be- I stuurder is gistermiddag aan de gevolgen van het ongeluk overleden in een ziekenhuis in Maastricht. Zijn kameraad liep o.a. een schedelbasis- I fractuur op. Voor het leven van Piet Willems hij was gisteravond nog steeds bewusteloos wordt ge vreesd. De politie van Wijlre heeft van verscheidene mensen te horen gekregen, dat ze de twee jongens al eerder hadden zien liggen. Ze hadden echter gedacht, dat die twee in het weiland lagen te slapen. Het Portugese ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft bij de Veilig heidsraad van de Ver. Naties gepro testeerd tegen plundering van de Portugese ambassade in de Kongo lese hoofdstad Kinsjasa Leopold- stad). Portugal vraagt de veiligheids- Goede start van Leids jazz-seizoen De Leidse jazz society Folk Beat 14 kan op 'n geslaagde openingsavond van het nieuwe seizoen terugzien. Het optreden van het Mis ja Men gelberg kwartet mogelijk dank zij de samenwerking van FB 14, „De Ratel" en het Leidse Volks huis wan vam uitstekend gehalte en de na-genoeg tot de laatste plaats bezette grote zaal van het Leidse Volkehuis reageerde er bij zonder enthousiast op. Het kwartet Mis ja Mengelberg met Piet Noordijk op altsax, Misja Mengelberg zelf achter de piano, Rob Langereis als bassist en Han Bennink, drums liet in het wat te kort durende optreden een aan tal nummers van hun nieuwste plaat (die vandaag uit Is gekomen) horen. Duidelijk werd, dat Piet Noordijk winnaar van de Wessel Hioken-tro- fee met zijn rauw en hard aan doende spel een dominerende rol vervult in het kwartet, dat na het succesvolle optreden in Newport de kant van de „avant-garde" is op gegaan zonder direct over te hellen naar free-jazz. In „Finche eye" kwam drummer Han Bennink overigens wat te hard zelfs met I een aantal klokken en bellen op- I draven, die het geheel een enigszins I „exotisch ritme" gaven en sterk de den overhellen naar de zgn. „Voe- doe-ceremonieën. Hoogtepunten van het optreden van het kwartet Misja Mengelberg wa ren „Drikesman total loss", de ba- led „If I should lose you" en „Zam- ba Zumby". Het eerste gedeelte van de avond werd verzorgd door een Leids trio bestaande uit (leider) pianist Wim van Hoorn, Ruud Bogaards (drums) en Rob de Tombe (bas) en een jazzballet o.l.v. Marjolein Briër. PIET NOORDIJK dominerend spel raad de Kongolese regering onmid dellijk haar verantwoordelijkheid on der het oog te brengen en de nodige maatregelen te nemen om de levens en de buitenlandse bezittingen in dat gebied te beschermen. Ook wordt in de verklaring inter ventie gevraagd van de secretaris generaal van de V.N., van de apos tolische nuntius in Kinsjasa en van het Internationale Rode Kruis. Er zijn ernstige bedreigingen geuit tegen de Portugese kolonie en voorts merkt Portugal op, dat de Kongolese poli tie passief heeft toegezien bij de ge welddaden. De verantwoordelijkheid berust ge heel en al bij de Kongolese regering. De aanvallers gehoorzaamden dui delijk aan orders. Ooggetuigen heb ben gezegd, dat tot de menigte die de ambassade plunderde en in brand staken vele anti-Angola terroristen behoorden. De Portugese zaakgelastigde An tonio Ressano Gracia en drie andere Portugezen zijn uit de handen van de woedende menigte gered en wor den thans in het stadsziekenhuis be handeld. In welke mate zij gewond zijn is niet bekend. De drie anderen waren de eerste secretaris van de ambassade, een stenotypiste en een klein meisje. Radio Kinsjasa heeft intussen ge meld, dat de 200 Afrikanen die de ambassade bestormden en ten dele verbrandden Angolezen waren, geen Kongolezen. Onrustig Kisangani Twpe vliegtuigen met gewonde soldaten van het Kongolese leger en Europese huurlingen zijn gisteren uit Kisangani (Stanleystad) in Kint- jasa (Leopoldstad) aangekomen. In Kisangani woedden gevechten tus sen Katangese muiters en troepen die trouw zijn aan de regering. Een van de huurlingen heeft verklaard, dat de gevechten in Kisangani niet buitengewoon hard of moeilijk wa ren. Hij zei. dat de Katangezen geen goede leiding hadden en dat de ver bindingen gebrekkig waren. Het is nog steeds niet bekend hoeveel slachtoffers er gevallen zijn. Er is evenmin iets bekend over het lot van Kongolese of buitenlandse burgers in Kisangani. Ongeveer 125 buiten landers zouden zioh in veiligheid gesteld hebben in gebouwen in de binnenstad van Kisangani. Radio- Klosjasa zei dat de Kar'.amgese mui ters onder leiding staan van voormalige premier Moise Tsombe., „die bevelen vanuit Spanje geeft om de burgers te doden". Botsing: 2 doden Bij een verkeersongeluk op de Apeldoornseweg in Arnhem zijn dit weekeinde de 19-jarige J. W. Dienske uit Den Haag en de even oude W. G. van der Meijden uit Apeldoorn het leven gekomen. Beide zaten met twee uit Apeldoorn afkomstige meisjes in een huurauto. Door moei lijkheden met de verlichting raakte de wagen van de weg en botste tegen een boom. Voorzover thans bekend kwamen .t weekeinde ten gevolge van verkeersongelukken nog negen per sonen om het leven. Henny Langeveld wereldkampioen accordeonspel In Leiden hebben zich in het af gelopen weekeinde twee gevallen van kolendampvergiftiging voorgedaan. In een van deze gevallen werd het leven op geëist van de 69-jarige me vrouw A. Mieloo. De vtouw overleed in haar woning aan de Willem de Zwijgerlaan vermoedelijk zaterdag avond omstreeks tien uur. Pas om half tien gisteravond ontdekte een zoon van het slachtoffer, dat zjjn moeder een onnatuurlijke dood was gestorven. De zoon drukte een ruit) in de voor deur in, toen op zijn herhaalde aan bellen niet werd gereageerd. Hij trof zijn moeder levenloos in bed aan, terwijl een bij de vrouw inwonende fabrieksarbeider, bewusteloos in een aangren zende kamer lag. De inmiddels ge alarmeerde E.HD. heeft de slachtof fers naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht. De toestand van de fa brieksarbeider is zodanig, dat hij nog niet door de politie kon worden ge hoord. Vermoed wordt dat hij de kachel zaterdagmiddag of -avond heeft aangemaakt, enkele uren waar na de vrouw is overleden. Een arts heeft als vermoedelijk tijdstip van overlijden zaterdagavond tien uur ge- Advocaat trekt zich terug uit HENNY LANGEVELD Onze stadgenoot, de 24-jarige Henny Langeveld heeft gisteren in Versailles (Frankrijk) de eerste prijs behaald op het wereldconcours accordeonspel, waaraan door dertien landen werd deelgenomen. Jacqueline Hofto uit Tacoma (Washing ton) werd tweede en Gertrude Kiffer (Oostenrijk), derde. Henny Langeveld heeft in ons land en in onze stad grote be kendheid. Hij begon reeds op zijn zevende jaar met het accor deonspel. Reeds vier keer heeft hij deelgenomen aan bovenge noemd concours, dat jaarlijks in het gemeentehuis van Versailles wordt gehouden. Dat hij ditmaal de hoogste onderscheiding ont ving mag zeker als een hoogte punt in zijn muzikale loopbaan worden beschouwd. Henny Langeveld. die een gouden medaille en een reusachtige beker ontving, behaalde met rijn spel 85.76 punten (tweede prijswinnaar 85.11, derde prijswinnaar 83.94). Henny Langeveld ontving zijn op leiding van de bekende accordeon- leraar Louw Boelaard en bezocht ook enkele Jaren het Conservatorium te Den Haag (pianospel). Voor zijn schitterende prestatie is hij luide toegejuicht. proces Barka noemd. Toen dit geval van kolen dampvergiftiging een etmaal later werd ontdekt, brandde de kolenhaard nog. Zowel de vrouw als de fabrieks arbeider zijn zaterdagmiddag om streeks 3 uu voor 't laatst gezien. Uit 't door de brandweer ingestelde on derzoek is om. gebleken, dat de ka chelpijp door roet was verstopt en dat de schoorsteen niet voldoende was Het andere geval van kolendamp vergiftiging deed zich zaterdagavond omstreeks kwart voor elf in de Mar- grietstraat voor. Daar waren man, vrouw en dochter alsmede een be zoekster door kolendamp onwel ge worden. De E.H.D. heeft de vrouw, de dochter en de bezoekster zuurstof toegediend. Andere maatregelen be hoefden niet te worden getroffen. De E.H.D. werd gewaarschuwd door de heer des huizes, die een vreemde lucht in z\jn woning waarnam en nog juist op tijd alle ramen en deuren open kon zetten. Vermoedelijk heeft zich kolendamp in de kamer ge vormd, doordat de schoorsteen t« weinig trok. (Van onze Parijse correspondent) Mr. Hayot, een der drie advocaten van de dubbelspion Antoine Lopez, die er door de vrouw van een andere beklaagde (Souchon) van was be schuldigd haar tot een valse beschul diging te hebben aangespoord, heeft zioh zaterdag uit de verdediging te ruggetrokken. Hayot verklaarde in een brief aan de president van de rechtbank, dat hij geen obstakel wil de vormen voor een normaal verloop van het proces dat de waarheid over de verdwijning van de Marokkaanse oppositieleider Ben Barka aan hert licht moet brengen. Daarom liet hij de verdediging van Lopez nu maar verder over aan zijn beide collega's Tixier Vignancour en Biaggl. Inderdaad was door het incident- Haoyt het proces-Barka de laatste dagen nog wat verder in de hoek ge duwd. Sinds een halve week werd in de rechtszaal van het Parijse Paleis van Justitie de naam van Ben Bar ka nauwelijks meer uitgesproken. Terwijl vandaag het oorspronke lijke proces dus weer zou worden her vat, zal mr. Hayot het objeot vormen van een dubbel onderzoek naar zy-n gedragingen ten aanzien van mevr. Souohon. Over het algemeen neemt men aan dat de 40-jarige carrière van deze ad- vooaat, die in vele belangrijke straf zaken is opgetreden, door zijn be moeienissen met het proces-Ben Bar ka nu een triest einde zal vinden, Kantongerecht Bij k. b. van 6 september is mr Fruytier met ingang van 12 oktober a.s. herbenoemd tot kantonrechter plaatsvervanger in het Kanton Lei den. Staking van 500 chauffeurs in BMC-fabriek (Van onze Londense correspondent) In de BMC-autofabrlek in Long- bridge werd vandaag gestaakt door de 500 chauffeurs die de nieuwe auto's uit de fabriek moeten rijden. Meer dan 300 van hen z\jn met in gang van volgende week ostslagen. Zij zyn de eersten van de 5000 ar beiders die de BMC in de loop van de volgende maand zal ontslaan in haar fabrieken in Engeland, Wales Schotland. De chauffeurs hadden werkverde ling voorgesteld, zodat ieder minder zou werken, maar niemand ontsla gen zou behoeven te worden. De di rectie heeft het voorstel van de hand gewezen. Wanneer de staking enkele dagen zal duren, zal de hele fabriek worden stopgezet, omdat dan de vol tooide auto's niet meer uit de fa briek kunnen worden gereden. Gemiddeld worden er 1000 auto's per dag afgeleverd. De stakers heb ben nog geen officiële steun van de vakbonden, maar een gedelegeerde van de transportarbeidersbond zei op de stakingvergadering het geheel met de stakers eens te zijn. Ook de lei ding van de bond meent dat werk verdeling zal moeten worden toege past. De regering echter meent, dat dit geen oplossing is voor het hui dige economische probleem van En geland, omdat in andere fabrieken nog steeds tekort aan arbeiders zou zijn. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Ellen Pauline Marquérite. d v J E P. Nettekoven en P. A. Nettekoven; Marcel-ine Allda Johanna Maria. d. v. J. M. Kreuger en J. M. Duivenvoorden CatharLna Franctsca, d. v. J. w. van Staden en J. J. E. de Groot: Joan El len, d. v. J. Veerman en T, Tah&mata; Marco Phillppus, z. v. B. Tervooren en N. W. Stiefelhagen; Eiric Peter, z v. D. van der Niet en N. M. Boezaard; Ronald, z. v. W. Brakel en J. Koore- main; Ellen. d. v. J Perreijn en W. van r A. P. OVERLEDEN

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 3