Grote aandacht voor jeugdproblematiek Zonder rijtoer, maar iet de gouden koets Indonesië weer in Ver. Naties Koningin Juliana zegt in troonrede toe: <00^ "€Si Chefarine .4 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 Koningin Juliana heeft heden middag de nieuwe zitting van de Staten-Generaal geopend met het uitspreken van de volgende troonrede. Leden van de Staten-Gene raal, Onrust en onzekerheid hebben ook in het afgelopen jaar de wereld beïnvloed. De strijd in Vietnam, waarvan ons bijna dage lijks de beklemmende beelden voor ogen komen, doordringt ons meer dan ooit van de noodzaak geschillen te beslechten door overleg en niet door geweld. Een spoedig einde der gevechtshandelingen In Vietnam acht de regering thans alleen moge lijk, indien beide partijen zich be reid verklaren tot vredesonderhan delingen, zonder vooraf voorwaarden te stellen. In de Verenigde Naties blijft ons Koninkrijk zyn volle steun geven aan het gezamenlijk streven naar vrede, veiligheid en welvaart. Het neemt actief deel aan de pogingen om in internationaal overleg een verdere verspreiding van kernwapens te voorkomen. NAVO onmisbaar Tezamen met de Atlantische bond genoten streeft de regering naar een vermindering van de spanningen tussen Oost en West. Kan er van enige verbetering gesproken worden wat betreft de verhouding tot de landen achter het Ijzeren gordijn, de ontwikkeling in China vereist daarentegen bijzondere waakzaam heid. In de gegeven situatie blijft het geïntegreerde verdedigingsstelsel van de NAVO onmisbaar voor onze vei ligheid. Daarom zal ook ons land zijn bijdrage moeten leveren aan de oplossing der moeilijkheden, die door het optreden van Frankrijk zijn ver oorzaakt. In de Benelux worden nieuwe ini tiatieven voorbereid om de voltooi ing der economische unie te bespoe digen. De werkzaamheden van de Euro pese gemeenschappen konden geluk kig in het begin van dit jaar met hernieuwde kracht worden voortge zet. Sindsdien zijn er in de EEG, vooral op het gebied van de land bouw, belangrijke resultaten bereikt. Dat neemt niet weg, dat principiële verschillen van mening zyn blijven bestaan. Deze betreffen in het bij zonder de versterking van de parle mentaire invloed en de toetreding van Groot-Brittannië en andere Europese landen. De regering zal hiervoor blijven ijveren, evenals voor het slagen van de onderhandelingen in de Kennedy-ronde. De EEG kan aldus een belangrijke bijdrage leve ren tot uitbreiding van de wereld handel, die ook ten goede zal komen aan de ontwikkelingslanden. Ondanks de Inspanningen die men zich in en buiten deze landen ge troost, blijven de vooruitzichten op een menswaardig bestaan voor een groot deel van de wereldbevolking zorgelyk. De u onlangs aangeboden nota ontwikkelingshulp schetst de zware taak waarvoor onze generatie zich geplaatst ziet. De regering meent daarom, dat de financiële be perkingen die thans noodzakelijk zyn, geen beletsel mogen vormen de Nederlandse hulpverlening opnieuw te vergroten. Het verheugt de regering, dat een oplossing kon worden gevonden voor de schuldenregeling met Indonesië. Voor een verdere gunstige ontwikke ling van de betrekkingen tussen bei de landen is daarmee de weg vrijge maakt. DS VERHOUDING tussen de lan- van het Koninkrijk blijft ge kenmerkt door goede samen werking en vriendschap. Mijn man en ik mochten dit, evenals onze dochter Beatrix en haar echtgenoot, tydens onze bezoeken aan Suriname en de Nederlandse Antillen dank baar ervaren. De regering blijft bereid met fi nanciële en technische hulp by te dragen tot de oplossing van de so ciale en economische problemen, waarvoor Suriname en de Neder landse Antillen zich gesteld zien. ONDANKS moeilijkheden die zich hier en daar in het be drijfsleven voordoen en die vooral samenhangen met aanpassin gen van structurele aard, is de eco nomische groei van onze volkshuis houding niet onbevredigend. In de huidige fase van de conjunctuur be staan er echter grote spanningen zo wel op de geld- en kapitaalmarkt als op de arbeidsmarkt, terwyl de beta lingsbalans een tekort vertoont en de prijzen aan een opwaartse druk onderhevig zijn. De regering ziet het als haar eer ste taak eraan mee te werken dat meer evenwichtige verhoudingen worden bereikt. Daartoe is zy by het vaststellen van de begroting uitge gaan van een sobere uitvoering van haar program. Desondanks is daar mee een aanzieniyke stijging der uitgaven gemoeid, zodat het onver- mydelyk is enkele belastingen te verhogen. Ook door haar loon- en prysbeleid en door het bevorderen van besparingen tracht de regering het evenwichtsherstel te bespoedigen. By dit alles streeft zy naar een zo rechtvaardig mogeiyke lastenverde ling. Wat de belastingen betreft stelt de regering voor de heffing op gasolie en uitsluitend voor het jaar 1967 de accyns op benzine te verho gen. Voorts wil zy de tydeiyke ver hoging van de vennootschapsbelas ting voor het Jaar 1967 handhaven. Met deze maatregelen kan voor het komende begrotingsjaar worden vol staan dank zy het inhalen van de te grote achterstand in het opleggen van aanslagen voor de inkomstenbe lasting aan een bepaalde groep be lastingplichtigen. Op 1 januari 1968 kan echter een algemene verhoging van de omzetbelasting niet achter wege biyven. Tegenover deze verho gingen staat in de voorstellen der re gering een verlaging van de belas tingdruk voor ongehuwden boven 40 jaar, die tegehjk met de algemene verlaging van de loon- en inkom stenbelasting op 1 januari 1967 zal ingaan. By het voorgestelde beleid behoeft voor de financiering van de begro ting 1967 geen beroep op de open kapitaalmarkt te worden gedaan. Al dus wordt ook een gezonde financie ring van de gemeentelyke investerin gen bevorderd. Loonontwikkeling Het is noodzakelyk, dat ook de loonontwikkeling een bydrage levert tot het herstel van het economische evenwicht. De regering is zich er van bewust, dat deze ontwikkeling niet uitsluitend bepaald wordt door de groei van de arbeidsproduktivi- teit. Duideiyk is echter, dat mede uit een oogpunt van werkgelegen heid het tempo van de loonsty- ging by dat der laatste jaren moet achterblijven. Door haar beleid wil de regering dit mogelyk maken. Me de daarom is het samenstel der be lastingmaatregelen zodanig gekozen, dat in 1967 voor vrijwel alle werk nemers en kleine zelfstandigen de voordelen ervan groter zyn dan de nadelen. Tevens stelt de regering voor, de ingangsdatum van de huur verhoging naar 1 juli 1967 te ver schuiven. Ook een aantal nieuwe so ciale voorzieningen zal eerst op die datum kunnen ingaan. Door een krachtig prysbeleid zal de regering ernaar streven de loonstyging zo reëel mogelyk te doen zyn. Zy ver trouwt, dat over de loonvorming voor 1967 een vruchtbaar overleg zal kunnen plaatsvinden, waardoor het door de SE.R. uit te brengen advies inzake het systeem der loonvorming van groot belang is. Voor het evenwichtsherstel, alsme de voor een verdere vergroting van welvaart en welzyn van geheel ons volk is een verhoging van de bespa ringen noodzakelyk. Het zou van be lang zyn, indien een deel van de loonstyging daartoe werd aange wend. De regering acht het in ie der geval gewenst, dat er maatre gelen worden genomen ter verhoging van het niveau der besparingen. Binnenkort zal zy u over deze maat regelen een nota aanbieden, alsme de een ontwerp van wet tot instel ling van een bezitsvormingsfonds. De regering hecht er waarde aan ,aar beleid af te stemmen op de economische groei van on ze volkshuishouding in de komende jaren. Daarvoor acht zy de studie van het Centraal Planbureau over de Nederlandse economie in 1970 van grote betekenis. Haar opvatting over zulk een beleid is neergelegd in de nota inzake groei en structuur van onze economie, die u een dezer dagen zal worden aangeboden. De daarin geschetste ontwikkeling op langere termyn opent een gunstig perspectief voor het bereiken van de doelstellingen van haar program, dat voor iedere burger grotere mogelyk- heden wil openen om zowel in gees telijk als in materieel opzicht tot ontplooiing te komen. Aan die doelstellingen houdt de regering onverkort vast. Juist om de verwezenlyking daarvan niet in ge vaar te brengen moest het tempo der maatregelen enigszins worden gematigd. De koers is echter niet ge- wyzigd en de regering vertrouwt, dat u haar in staat zult stellen deze vas te koers te biyven volgen. Daarby zal ook van u veel 6tudie en werkkracht worden gevraagd. Be langrijke wetsontwerpen zyn nog in behaindeliTig. Morgen vangt de open bare beraadslaging aan over de volksgezon'diheidönota. Bionen enke le dagen zultu ln het bezit zyn van een nota inzake ruimteiyke ordening en van de zeehavennota. Wetsont werpen tot wyziging van de ontei geningswet en tot invoering van een speculatiewinstbelasting zullen spoe dig volgen, evenals een wetsontwerp, dat beoogt door verhoging der mo torrijtuigenbelasting de financiering van een goed rykswegennet te waar borgen. In de loop van deze week zal de Stichting Ontwikkeling en Sanering van het Midden- en Kleinbedrijf tot stand komen, die tot doel heeft de structuur van dit deel van het be drijfsleven te verbeteren. Op het gebied van de landbouw en vlssery wordt ter verhoging van de concur rentiekracht een hoge prioriteit ver leend aan het structuurbeleid. Van grote betekenis is daarby. dat de gemeenschappelyke Europese markt haar voltooiing nadert. Dit jaar zullen ongeveer 120.000 woningen gereedkomen. De regering streeft ernaar dit niveau te hand haven. De achterstand zal dan bin nen enkele jaren zyn ingehaald. T elef oongeheim De regering wil in het komende jaar een begin maken met de sub sidiëring en verbetering van het wegverkeer en het openbaar vervoer in en naby de steden, alsmede van de bouw van sporthallen. Binnenkort zal u, als één van de maatregelen ter bescherming van de persoonlyke sfeer van de burgers, een wetsontwerp worden aangeboden tot regeling van het telefoongeheim. Een nieuw besluit tot regeling van het buitengewoon lager onder- wys kan eveneens binnenkort wor den tegemoet gezien, alsmede de indiening van het ontwerp voor een nieuwe leerplichtwet. De één dezer dagen te installeren Raad van Ad vies voor het wetenschapsbeleid be oogt Nederland op het terrein va<n het onderzoek tot een slagvaardig op treden in staat te stellen, y haar beleid op cultureel en -L maatschappelyk gebied schenkt de regering haar byzondere aandacht aan de Jeugdproblematiek. In samenwerking met particuliere organisaties zoekt zy naar oplossin gen, die recht doen wedervaren aan het streven naar vernieuwing, dat zich zowel op geestelyk en sociaal als politiek gebied steeds sterker openbaart. Ook al uit de vernieuwingsdrang zich niet zelden in felle kritiek op gevestigde meningen en instellingen, in een democratische gemeenschap moet deze tot ernstige bezinning lei den. De regering zal daaraan naar vermogen medewerken, zy wil be vorderen dat de kritische belang stelling, die by velen voor het open baar gebeuren bestaat, zich positief ken richten op het vervullen der taken, waarvoor ons volk zich ge steld ziet. Dit zal alleen mogelyk zyn als gy, leden van de volksvertegenwoor diging, in voortdurend contact met ons volk in al zyn geledingen, daar aan uw medewerking verleent. Harerzijds wil de regering. ge steund door een toegewijd ambte narenkorps, in het zittingsjaar dart; heden aanvangt, trachten de zojuist aangekondigde plannen te verwer- keiyken. Zy vertrouwt daardoor uw steun te verkrygen in een openhar tig overleg, dat aan ons volk de be tekenis duidelyk zal maken van de grote taken, die wy tezamen moe ten volbrengen. Met de bede, dart; God ons allen wysheid en kracht moge schenken by het verrichten van deze verant- woordeiyke arbeid, verklaar ik deze zitting van de Staten- Generaal geopend. (Van onze Haagse correspondent) insjesdag 1966. Zonder rijtoer, maar met gouden koets. Den is weer in stijl, compleet met afzettingen en vlaggen. Met menigten voor paleis Lange Voorhout, langs Schelpenpad Mterdijk. Met kleuren en muziek rond Vijverberg en Binnen st het koninklijk gezin in gala en het „leve de Koningin via dsprekers buiten de Ridderzaal. Den Haag, regeringsstad, wtöruit heel Nederland hoort en ziet hoe de vorstin de troon- uitspreekt en besluit met het traditionele: Hiermee verklaar ik der Staten-Generaal voor Haag, stad ook van Prinsjes- t-mensen. Uit Appingedam, ork, Londen en Ulvenhout. Van tn met suikerspin en papieren Van draaiorgels op het- Spui en 'walsten in de passage. Van Jen op de Haagse kermis en tafels op de Hofweg. Ver- beeld van Den Haag op de dinsdag in september. tuigen dén uur kondigt de komst ,e le8e rjjtuigen op het Voor bat gebeur enreeds aan. Hon- jjnnen van het ere-squadron de Koninkiyke Luchtmacht, e| en vaandelwacht verfraaien Jbrlge uniformen het statige «it. De Luchtmachtkapel zorgt bbtdlg als steeds voor de mu- attractie voor het publiek e b-fzetting, dat nonchalant rot- en neuriet. ïoed komt me- achter de hek- bbtie, wanneer uit het paleis Jn Juliana, Prins Bernhard, Beatrix. Prins Claus en de en Margriet en Christina ihm! nin8ln en Kroonprin- ;J2 ^htgenoten nemen plaats n koets, de beide Prinses sen in de calèche. Onder applaus en gejuich rijdt het statiekaros, bespan- ne<n met acht paarden, via Schelpen pad, Kneuterdyk en vyverberg naar de Ridderzaal. Een koetsier naast elk paard en vier lakeien aan elke zyde van het schitterende rytuig, van waaruit het koninkiyk gezin vrien- delyk het gezwaai van het publiek beantwoordt. Langs de route heerst vrolykheid. Op verschillende punten spelen fanfarekorpsen. Schoten Ondertussen is op het Malieveld honderd man van de tweede afde ling rijdende Artillerie druk in de weer met zes stukken om van het ogenblik waarop de Koningin het paleis verlaat totdat zy daar weer ls gearriveerd, de minuutschoten af te lossen. Slechts de klanken van de Mari nierskapel en tamboers- en py per korps der Mariniers doorklieven de stilte, wanneer langzaam de gouden koets, gevolgd door de calèche en het traditionele ere-escorte. het poortje van het Binnenhof doorrollen. Een eerste „hoera" wordt onmid- deliyk overgenomen door de vele honderden, die al uren hebben ge wacht om dit te aanschouwen. Al geruime tyd wacht een volle Ridderzaal op de komst van het ko ninkiyk gezelschap. De historische Ridderzaal, met de kleurige provin- cievlaggen, de even feestelijke toilet ten der dames en het plechtige zwart van de heren. Hierbinnen kan men gedempte tonen opvangen van het Wilhelmus, dat buiten wordt gepro duceerd door de Marinierskapel. Commando's kondigen de komst van de stoet aan. Opnieuw gejuich en applaus op het Binnenhof. De acht paarden houden in. De gouden koets staat voor de Ridder zaal. Daar verschynen de Koningin en Prins, Prinses Beatrix en Prins Claus. Zy neigen naar het vaandel, evenals de Prinsessen Margriet en Christina, die kort daarna uit de calèche stappen. In de Riddereaal verheffen zich de honderden gastena De Koffidngin en Prins Bernhard begeven zich naar de twee kroonzetels. De Prinsessen en Prins Claus nemen op één der eerste ryen stoelen plaats. Deze nieuwe plaatsing zal de komende Ja ren gehandhaafd worden, gezien de omvang van de koninkiyke familie. Laatste glimpje Dan klinkt in de Ridderzaal, op het Binnenhof en in de Nederlandse huiskamers vla radio en televisie de stem van de vorstin, die na het lezen van de troonrede, de nieuwe zitting der Staten-Generaal voor geopend verklaart. Tegen half twee opnieuw het Prinsjesdagbeeld. De koninkiyke stoet rydt dezelfde route terug naar ROND PRINSJESDAG*? Hei gebruiken een troonrede isafkom shg uir Engeland De gouden koets is een geschenk van Amsterdam Heel hei jaar werker de Rijksbegroting D^Rijksbearotitvj v.d.financielesiru- tie en de plannen De miljoenennota is inhei leven ge roepen doordegrond- wekleNoiain 1906 De Staten-Gene- roal is de volledige bij eenkomst v.d. Eerste en Tweede Kamer Hei is altijd opeen dinsdag om ie voor komen dat men op een zondag moer De naam Prinsjes dag is vermoedelijk een overblijfsel v.p. verjaardag win pnns V/i llem Y( 1748-1806) het paleis Voorhout. Wuivende en juichende mensen langs de kant. Er zakt iemand door een klapstoeltje op het Kneuterdyk, Kinderen worden op hun dagje-vry-van-school op schouders gehesen om een laatste glimpje op te vangen van het derde dinsdag-feest. Mensen hollen van het Binnenhof naar het Lange Voorhout. Tenslotte moeten ze het dit jaar zon- len wat er in zit". Op het Voorhout wacht men nog gespannen tot de deuren van het pa leis op de eerste verdieping open gaan, waar het koninkiyk gezin nog even op het balkon zal verschynen. Opnieuw gejuich en gewuif. Dan is het gebeurd. De balkondeuren wor den gesloten. Het officiële deel van Prinsjesdag 1966 is voorby. Telegram van ambassadeur Indonesië heeft gisteren formeel verzocht weer tot de Ver. Naties te worden toegelaten. Indonesië heeft zich in januari '65 uit de V.N. terug getrokken omdat Maleisië lid was ge worden van de Veiligheidsraad. Het verzoek is gedaan in een „zeer dringend" telegram van de Indone sische ambassadeur in Washington, Palar, aan Oe Thant. Met ingang van 20 september neemt Indonesië zyn plaats in de wereld organisatie weer in, aldus het tele gram. Vandaag begint de nieuwe Assembleezitting. Op de gisteren in Tokio begonnen tweedaagse conferentie van landen aan welke Indonesië schulden heeft, is een door generaal Soeharto onder tekende verklaring voorgelezen, waar ln Indonesië de toezegging doet van een realistische nieuwe benadering van de economische vraagstukken van het land. De conferentie behoort tot de pogingen om orde te schep pen in de economische chaos van In donesië en een oplossing te vinden voor het vraagstuk van de Indone- sisohe schulden van naar schatting tezamen 2,68 miljard Amerikaanse dollars. Op de conferentie zyn de credi teurlanden van Indonesië het erover eens geworden dat Indonesië een adempauze moet worden toegestaan, opdat het zyn geweldige schulden kan afbetalen. Een woordvoerder van het Japanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft medegedeeld dat men het eens ls geworden over de noodzaak een nieuw afbebalingssche- ma op te stellen, waarmee de verval data naar later worden verschoven. Onststeltenis Gemeen te grenzen In voorbereiding zyn gemeentelyke herindelingen voor de west-Betuwe, de Krimpenerwaard, Voorne-Putten/ Rozenburg, de Hoekschew aard en oosteiyk Groningen. Voorbereid wordt gebiedsuitbreiding van een aantal steden om. Breda. Deventer. Doesburg, Harlingen, 's-Hertogen- bosch, Sneek en Zutphen. De vereniging van Indonesische economen „Isei" heeft haar „ontstel tenis" tot uitdrukking gebracht de met Nederland gesloten overeen komst volgens welke Indonesië zes honderd miljoen gulden compensatie zal betalen voor genationaliseerd Nederlands eigendom. De vereniging vindt deze som te groot en een extra last voor het land. Regeringstroepen hebben op mid den-Java een communistisch bol werk bezet. Hieraan ging een kort doch hevig vuurgevecht vooraf. Dit deelde luitenant-kolonel Moeljadi vandaag mee. Hy zei dat hy een aan tal communisten levend ln handen heeft gekregen, doch dat anderen er in geslaagd waren het oerwoud in te vluchten. Het is de eerste maal in de afgelopen maanden dat melding wordt gemaakt van openJyke vuur gevechten met communisten op Java. Een byzondere militaire rechtbank ln Medan heeft gisteren de vroegere gouverneur van noord-Sumatra. bri gade-generaal Oeloeng Sitepoe, ter dood veroordeeld wegens zyn aan deel in de mislukte staatsgreep van vorig Jaar. Auto niet boenwas uitgebrand Een laaiende met boenwas en ander hoogst brandbare poetsartike len geladen vrachtauto heeft gisteren negen uur lang het verkeer ge stremd op de Ryksweg tussen Weerb en Eindhoven. De trekker met oplegger van de redery We6t-Friesland uit Rotter dam was met de lading op weg naar Limburg. Rond twee uur zag de heer De Vries uit Brunssum, die ln zyn personenauto achter de vrachtwagen reed. een vuurgloed rond het rechter- achterwlel van de oplegger. HU stuurde zyn auto langszy van het gevaarte en beduidde de chauffeur te stoppen. Nauweiyks had deze de wagen op een varkeerstrook weggezet en de trekker los van de oplegger ge koppeld, toen de vlammen uit de lading sloegen. Van twee uur 's nachts tot elf uur gisterochtend heeft het gevaarte als een enorme fakkel langs de weg gestaan. De brandweren van de gemeente Weert en het Duitse legerkamp in Budel konden niet anders uitrichten dan het steeds wegvloeiende brandende was indammen. De brand is vermoe- deiyk ontstaan door een vastgelopen rem. De schade bedraagt ongeveer 40.000 gulden. AD VERTE. ITE 4 beroemde middelen doen wonderen! Vier middelen in één tablet helpen elkaar endoen wonderenl De vier middelen, verenigd in één tablet Chefarine „4", zijn elk afzon derlijk in de hele wereld beroemd en hebben miljoenen mensen baat ge bracht. Tezamen werken zij nog beter en doen werkelijk wonderen. Eén der bestanddelen is het betrouw bare maagmiddel Chefarox, dat een teveel aan maagzuur neutraliseert. De combinatie is ideaal om pijn of griep doeltreffend te bestrijden.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 7