Racistisch en wreed Mej. Van Wijk 40 jaar bij kleuteronderwijs Ministers voor rechter in proces-Ben Bar ka? AFRICA ADDIO' Gedupeerde bewoners van woonboten SCHUDEL's CITROEN De Groot in Leiden toont najaarsmode j 16 SEPTEMBER 1966 LEIDSCH DAGBLAD LIDO Het is de Italiaanse regisseur Jacopetti (maker van jtfondo cane") gelukt in fraaie kleuren een uitgesproken zwart- 1 wit tegenstelling te creëren Africa Addio". De racistische J^ten van deze film zijn de laatste weken nogal in het nieuws en als dat ongewild als reclame heeft gewerkt, is dat wel jammer. Veel mensen die de klok hebben horen luiden, willen nu de klepel zien hangen, en jacopetti heeft er voor gezorgd dat het een mooie blanke klepel Dat feit wordt bedolven onder een vloed van weerzinwekkende raferelen (het afslachten van dieren in reservaten bijvoor beeld). Na zijn voorgaande films mag het geen verwondering wek- Deserto Rosso STUDIO Deze tyd heeft eigen problemen; deze mo- tyd waari" landelijke ijes steden wor en steden jaarbakken voor arbeiders die reusachtige betonnen fabrie- werken, waarvan schoorste- spuwen en rook uitbra- Zo gaat dat nu, zo zal het de toekomst in een steeds oordender tempo gaan. n hoe zal het met de men- gaan? Zij zullen robots wor- radertjes ln een groot on- iraichtelijk niets. Velen zullen :h daarby neerleggen, zich in, anderen gaan eraan gronde. Dit is vrij vertaald de die meesterfilmer Mi- elangelo Antonioni ons voor- udt in Deserto Rosso, de rode lestjjn. Antonioni heeft in terst subtiele kleuren dit dra- kunstzinnig geschilderd, in- togen, zonder bombast. Sober, onica Vitti verpersoonlijkt de ouw die na een ongeluk lock) niet geheel meer is ge en verdwaasd ronddoolt huizen en buizen van fa- en staalmassa's van t, door verpeste landerijen Idode terreinen vol afval, eens ttbare akkers. Ze heeft ïwee met een tic naar het >je van weleer, dat nu één itrie-woestijn is. Haar man niet, diens vriend wel, hy denkt uiteindelijk meer |k dan geestelijk, zodat een lurtje voor de hallucine- vrouw uiteindelijk ook een lusie wordt. Richard Harris ;lt de zeer begrijpende vriend Monica Vitti is om te stelen, heeft Antonioni ook inge- i. Vorig jaar is hij met haar >uwd. i7i» „Zeventien" bf:' ieek TRIANON „Zeventien", n Deense film met als onder op de belevenissen van een ngeman op de onrustige leef- gaat de derde week in in theater aan de Breestraat. verhaal poogt te steunen op ior en realiteit, maar het Jn noch het ander is voldoende >00 fgtdiept, zodat „Zeventien" •in of meer tussen de wal en 6t schip is beland. iniek ken, dat het sadistische element sterk spreekt. Maar het morali serende toontje van het com mentaar doet hypocriet aan, wanneer men bedenkt, dat Jaco petti diezelfde wrede scènes ge duldig en vlijtig heeft laten fil men, zonder een poging tot in grijpen te doen. Hij heeft ook niet willen ingrijpen, want, zo verdedigde hij zich toen hem dit werd verweten, „ik ben journa list". Alsof een journalist een koele, registrerende machine is, die naar zijn notitieboekje grypt als hij iemand ziet verdrinken. Maar er zyn andere dingen die sterker doen twijfelen aan de integriteit van de heer Jacopetti. Dat hy een warm, ongenuan ceerd pleidooi houdt voor het „wonder Zuid-Afrika" zoals hij het noemt, is zijn goed recht. Dat hij dit doet ten koste van de jonge Afrikaanse staten en met de grofste middelen, is op z'n zachtst gezegd oneerlijk. Enkele scènes zijn uitgesproken gla- mour-advertenties voor Vorsters „De vreemde lialve sabel" REX Onder de wat vreemde titel „De vreemde halve sabel" gaat het verhaal schuil van een Amerikaanse kapitein, die we gens lafheid in het aangezicht van de Indianen wordt gedegra deerd en uit het leger gezet. Al spoedig blijkt echter dat hy niet zo laf is geweest als de krijgs raad heeft bepaald. Hij hangt daarna diep vernederd en ont goocheld in kroegen rond, maar de lieftallige dochter van een be- langryke senator in Washington haalt hem terug in het normale leven. Hy wordt daar op een ge geven ogenblik opgepikt door de geheime dienst en naar de pre sident van de V.S., Grant, ge bracht. Die geeft hem opdracht uit te zoeken wat er nu precies aan de hand is aan de Mexi caanse grens, waar een onrust barende terreur wordt uitge oefend door een onbekende ben de. Dat lijkt een beetje vreemd voor een president, want op de kapitein rust tenslotte nog een smadelijk vonnis. Maar wat krom is wordt zeer netjes recht- „Gejaagd door de wind" CAMERA „Gejaagd door de wind", in 1939 gemaakt naar Margaret Mitchells wereldbe roemde roman, beleeft by zyn zoveelste terugkeer in Leiden nog een prolongatie. Het is het vlammend-felle romantische liefdesverhaal van Scarlet O'Hara (Vivian Leigh) en Red Butler (Clark Gable) met op de achtergrond de Amerikaanse burgeroorlog. „wonderland", waar de was veel witter is dan in de buurlanden. Daarvan hangt Jacopetti alleen de vuile was buiten en waar de beelden nog niet denigrerend ge noeg zijn, suggereren muziek, ge luid en commentaar de rest. Er zyn de afgelopen jaren in Afrika elder ook trouwens, maar juist Afrika maakt nu een moei lijke periode door) afschuwelijke dingen gebeurd, maar Jacopetti geeft een volstrekt eenzijdig en onvoldoende (niet zelden on juist) toegelicht beeld. Door uit- stuitend excessen te filmen nimmer de keerzijde, nimmer het normale en nog wel zo suggestief mogelijk, drukt hij de Afrikaanse neger het generalise rende stempel van wreed en pri mitief op. We kunnen ons voor stellen, dat deze film voor velen, niet alleen Afrikanen, kwetsend is en vooral in een tijd waarin zo druk wordt geijverd voor een „beter begrip tussen de volkeren" is dat een schadelijk verschijn sel. Judith" 9* LUXOR Veel beroemde boe ken zijn de laatste jaren gefilmd of herfilmd: Ben Hur. Alleen op de wereld, Gejaagd door de wind en de Kanonnen van Navarone om er enkele van te noemen. Er blijken intussen al heel wat personen te zyn die het vonnis van de krijgsraad met een kor reltje zout nemen. De ex-kapi tein volbrengt de missie al scheelt het maar heel weinig of men had hem dit keer een nog ongemakkelijker vonnis op de hals geschoven. SOPHIA LOREN „Judith", deze week te zien in het theater aan de Stationsweg, is gemaakt naar een boek van de Engelse auteur Lawrence Durrell. Aan de ene kant een avonturenfilm, aan de andere kant een oorlogsfilm. „Judith" voert ons terug naar 1947, toen de staat Israël werd uitgeroepen. Sophia Loren (vertolkster van de titelrol), die in het concentratie kamp Auschwitz heeft gezeten, is op zoek naar haar echtgenoot, generaal Gustav Schiller, een oorlogsmisdadiger. Zij is niet de enige die achter de Duitser aan zit: joodse troepen in Palestina willen Schiller in handen heb ben omdat hy als wapen- en oorlogsdeskundige voor de Ara bieren werkt. Zo wordt het dus touwtrekken om een man, door de één om persoonlijk rancunes, door de anderen om een gevaar lijke vyand te liquideren. De Pa- lestijnen schakelen Judith in om haar man op te sporen; het doel wordt bereikt. Komt in de film de haat die de Arabieren jegens de joden koesteren niet goed uit de verf, wel toont hij ons de oor log die tussen beide volkeren is gevoerd. Het steeds weer op nieuw proberen de vijandelijke aanvallen te doorstaan om te komen tot de oprichting van een eigen joodse staat wordt hier ten voeten uitgetekend. Jack Haw kins heeft ln deze film de rol van een zeer sympathieke En gelse kolonel en Peter Finch beeldt een belangrijke strijder voor de vrijheid van Irraël uit. Afrika Addio BEGONNEN IN LEIDEN, THANS IN ALPHEN Raadslid stelt vragen Het gemeenteraadslid, de heer E. R. Frans (PSP) heeft zich met de volgende vragen tot het college van B. en W. van Leiden gewend: Is uw College op de hoogte van het feit, dat in het Lido-Theater de film vertoond wordt van Jaccopetti geti teld .Africa Addio"? Is uw College ln verband hiermede eveneens bekend met het feit. dat deze film in Berlijn en in Amster dam grote verontwaardiging heeft opgewekt onder de in deze steden wonende studenten van Afrikaanse landaard of afkomst, aangezien deze film een racistische teneur zou heb ben of in ieder geval als zodanig wordt ervaren? Is uw College voorts bekend met het feit, dat naar aanleiding van de grote wanordelijkheden hierdoor ont staan, de film ln Berlijn en in Am sterdam niet meer in het openbaar vertoond mag word? Is uw College bereid te bevorderen, dat voor genoemde film een verto ningsverbod in Leiden wordt opge legd, teneinde moeilijkheden te voor komen en de in onze stad levende Afrikaners, Surinamers en Antilianen niet te kwetsen? eerlijke stand leiden GEBOREN F10 Alessandro Giuseppe, z. v. piazzl en R. C. M. Bonnet; 'Maria, d. v. T. J. P. van de A. C. M. T. Schaepman; H. Hu ij ding en C. G. Bernardus Jacobus Maria, Verdel en M. T. C Appel- tonlus Johannes Gerardus, •Vrljbloed en A. C. M. Belle- 7 Christian, z. v. G. C. Weij- M. A. Koolloos; Klazlna v J. K. Guijt en N. de Rjwca. d. v. J. Catshoek en Elisabeth Theresia, d. v. F. 1 Qlezen en C. M. T. Kerk- ■■to; z. v. A. Flelemon en T. C. nobertus, z. v. A. J. Voskuil C. M. Devilee; Nathaly, d. v. ^jngaerden en E. J. Stokreef; v. J. A. F. van Gyzen; Hendrlcus H. P. Verkade en M. M. Verhijen; D. Vreeswijk en W. B Elsinga; B. J. Erades en M. E. de Wa- H. Knol en A. S. P. de Graaf: J. Korenhof en J. F. Sloos; C. _J. J van Agmond en A. Kamphues; M. van Adrichem Breugelmans Cornells, Holswllder. ONDERTROUWD en B- Oosterhoff; T. JWttrs en j. m. Nijssen; sch en W. Ligtvoet; A. B. 1 .«rgh en a. E. s. M. Elshc van der Lans °n j. w. fe M. Lelieveld; J. de Boer: G. P. der Hoorn en M. F. de Romljn; w. F. Nieuwenburg en J. C. Piket; H. A. M. de Kruif en C. A. K. Overduin; Cuno en C. G. Sanders; C. J. Hartevelt en J. P. Vermeulen. GEHUWD B H. Venekam] Hal; C. van der Klaveren. A. W. M. Mosseveld en D. van Wa- veien; J. A. van Buuren en W. H. Kempers; M. R. Thomas en E. A. Rijsaam; C. Phlllppo en H. van Leeu wen; C. van Tongeren en M. Zand vliet; F. J. Smit en L. Vermeer; T. van Ree en B. C. van Es; W. van Beelen en Y. H. de Graaf; I. Onder water en M. Verhoeven; F. H. Noor- dermeer en M. Pijnnaken; R. C. H. van der Riet en W. Paalman; M. Vonk en D. A. Rooda; G. van Dijk en R S. van den Hoed; H. O. F. Emmert en J. J. Beem: L. Poldervaart en J. M. de Kier. OVERLEDEN A. van Duin, 83 jaar. man. J. Schouten, 78 jaar. man; G. Kool- scnljn, 5 Jaar, zoon; kom. 43 jaar, man; jaar, naan. Erkenning van tJ' e I Griekse bisschoppen De Grieks-orthodoxe hiërarchie heeft gisteren aan de Griekse minis ter van onderwijs en godsdienst, Al- lamanis. verzocht, de 17 bisschoppen te erkennen, die vorig jaar november door de kerk waren benoemd zonder instemming van de regering. Deze zaak scherpte zich tot een crisis toe in de betrekkingen tussen kerk en staat. In het parlement zou vandaag een wetsontwerp worden ingediend, dat voorziet in erkenning van 15 van deze 17 bisschoppen. De bisschoppen hebben tevens aan de minister ver zocht de kerkelijke aangelegenheden, die door het betrokken wetsontwerp moeten worden opgelost, over te dra gen aan een gezamenlijke commissie van leken en bisschoppen. Het wets ontwerp voorziet ondermeer in Volgende week vrydag zal het op nieuw feest zijn in de Prinses Bea trix Kleuterschool in Alphen-Oost. Dan is het namelijk de dag, dat het hoofd van deze school, mejuffrouw P. van Wfjk. de dag hoopt te herden ken, dat zy 40 jaar geleden haar taak aLs kleuteronderwyzeres in Leiden begon. Dat was in een school aan de Herensingel. Haar vader was destijds hoofd van een lagere school in Lei- Na het behalen van de benodigde diploma's gaf de jubilaresse drie jaar onderwijs aan de kleuters van Voor burg, maar toen in Alphen aan den bezoeken. Rijn de betrekking van hoofd van de kleuterschool in de St.-Jorisstraat vrij kwam, solliciteerde zij en volgde zy mejuffrouw De Ridder op. Sinds dien is zij deze school trouw geble ven Gedurende haar verblyf in Al- vanwege het trouwen van Prinses phen is zy met haar kleuters ver- Beatrix, daarna trouwde er een van de kleuterleidsters en nu weer het feest vanwege het 40-jarig arbeids- jubileum van mejuffrouw Van Wyk. Vrijdag zal zy van half vyf tot huisd. Het uit 1909 daterende gebouw in de St.-Jorisstraat was niet het al lermodernste in Alphen, vandaar ook, dat reeds lang door het bestuur naar een nieuwe school werd uitgezien.zes uur in de school recipiëren. Zelfs heeft mejuffrouw Van Wyk in I de oorlogsjaren les gegeven m de 1 TJoilc winkel van de firma Van der Spek L^gei (ie» IICUS Na al de omzwervingen door Alphen heeft zy thans een byzonder mooie i De samenkomsten van het Leger school aan het eind van de Vondel- j des Heils worden zondag geleid door straat in Alphen-Oost, die tachtig 1 mevr. brigadier W. Doek. Deze thans kinderen uit dit deel der gemeente gepensioneerde Leger-officiere ver vulde in het begin van haar loopbaan Natuuriyk wordt ook voor de kin- diverse korpsaanstellingen. Nadien deren volgende week weer een groot werd zy secretaresse aan het Divisie- feest. Ook al om deze redenen is het 1 kwartier in Groningen. Op maat niet vreemd dat de kinderen deschappelyk terrein vond zy haar WAARSCHUWING VAN RIJNLAND Op 19 augustus 1965 werd, zoals bekend, een nieuwe verbods bepaling in Rijnlands algemene keur van kracht tot het in boezem wateren van Rijnland ligplaats innemen met permanent, periodiek of op ongeregelde tijden bewoonde woonboten. Bij die gelegenheid werden belanghebbenden van Rijnlandswege op de hoogte gesteld van het bestaan van die verbodsbepaling. Desondanks treft men herhaaldelijk in dagbladen en periodieken advertenties aan, waarin hetzij door bedrijven hetzij door particulieren woonboten te koop of ter overname worden aangeboden met de ten onrechte gedane verzekering er bij. dat een ligplaats aanwezig is. nieuwe school „de feestschool" zijn gaan noemen. Immers vorig jaar no vember was er feest vanwege de in gebruikneming van deze school, daarna kwam er het St.-Nicolaas- feest en kerstfeest. Vervolgens feest taak als hoofd van het Reclasserings bureau van het Leger des Heils voor het Arrondissement Rotterdam. In Den Haag had zy nog enige tyd de leiding van het Reclasseringsbureau. Er zijn slrenge voorschriften Het is reeds meerdere malen voor gekomen, dat personen die tot aan koop of overname waren overgegaan nadien tot de teleurstellende ontdek king kwamen, dat voor het innemen van zodanige ligplaats Rynlands ontheffing was vereist en dat op een verzoek om verlening daarvan afwy- zend moest worden beschikt. Het behoeft geen betoog, dat be doelde kopers van woonboten, ln de meeste gevallen door verkopers mis leid, aldus ernstig worden gedupeerd. De achteruitgang van de kwali- Uit van het boezemwater noopt het Hoogheemraadschap van Ryn- land op het punt van het woonboten- vraagstuk een strak beleid te voeren. Door bevolkingsuitbreiding alsmede door voortgaande industrialisatie en waterrecreatie nemen de bronnen van vervuiling en de kwaliteitsver mindering van het boezemwater geleideiyk toe. Daartegenover ne men de mogeiykheden van boe zemverversing met water van re- deiyke kwaliteit geledeiyk af. Het woonbotenbeleid is er op gericht op het zoveel mogeiyk te rugbrengen van het omvangrijke aantal thans binnen het Hoog heemraadschap ligplaats hebben de woonboten, welke als gevolg van rechtstreekse lozing van huishoude- ïyk afvalwater op de boezem een ern stige bedreiging vormen voor de wa terkwaliteit. Niettemin worden zy die vóór de datum van inwerkingtreding van het verbod, (19 augustus 1965) met een permanent, periodiek of op ongeregelde tyden bewoonde woon boot ligplaats in boezemwatereren van Rynland innamen, geacht van Dykgraaf en hoogheemraden van Rynland ontheffing van het verbod te hebben verkregen. Deze ontheffingen zyn persoon- ïyk en gaan niet over op opvolgen de bewoners. Aan hen, die na 19 augustus 1965 met een bewoonde woonboot ligplaats innamen of innemen, waar onder zy die een reeds ligplaats heb bende woonboot overnamen of over nemen wordt door Dykgraaf en hoogheemraden slechts in gevallen van hoge uitzondering ontheffing verleend. Als regel moet op daartoe strekkende aanvragen afwyzend worden beschikt. Zo kan op ont- heffingsaanvragen voor het innemen van ligplaats met van buiten Ryn land afkomstige woonboten alsmede met binnen Rynland nieuw ge bouwde woonboten alleen gunstig worden beschikt ingeval de plaats wordt ingenomen van een aan de bewoning onttrokken woonboot en de boezemsituatie zulks veroorlooft, gelet op de belangen van waterkwa liteit en doorstroming. Clandestien By overname van een reeds met ontheffing ligplaats hebbende boot kan voorts geenszins zonder meer op het verlenen van de vereiste nieu we ontheffing worden gerekend. Belanghebbenden wordt dringend aangeraden om alvorens tot aankoop ovtr te gaan, zich by het Hoogheem raadschap omtrent eventuele ont- heHlngsverlening te vergewissen. Voor zover Rynlands bevoegdheden heffing van de overplaatsingen van j strekken worden voorts aanvaardba- bisschoppen van arme naar rykere i re vrijkomende plaatsen bestemd diocesen en in salariëring van de voor woonboten die reeds met een ten aanzien van de waterkwali teit ontoelaatbare plaats. Belangheb benden dienen tevens te weten, dat het clandestien innemen van een lig plaats strafrechtelyk wordt vervolgd, terwyi Dykgraaf en hoogheemraden bevoegd zyn om ln dergelyke geval len de woonboot te doen ontruimen dan wel te doen verslepen. Heath wil een spoedbijeenkonist over Rhodesië De Britse oppositieleider. Heath, heeft gisteren premier Wilson ver zocht het parlement van reces terug te roepen voor een spoedvergadering over Rhodesië in het licht van de resultaten van de Gemenebestconfe rentie. Het kabinet zou vandaag pra- ten over Wilsons voorstel om een de- legatie onder leiding van de minister voor Gemenebestzaken, Bowden, naar Salisbury te zenden die de jongste Britse voorstellen inzake een rege ling van het Rhodesische vraagstuk ter kennis zal brengen van de 1 gouverneur, sir Humphrey Gibbs. Een ontmoeting tussen Bowden en de Rhodesische premier Smith, wordt niet geheel uitgesloten. In Londen verklaarde Wilson gis teravond op een persconferentie, dat het Gemenebest door het eerste al- De jubilaresse, temidden van Ier vuren was gegaan en het had haar kinderen, leest een verhaal overleefd. Maar het zou nooit meer voor uit het grote vertelboek. I geheel hetzelfde zyn als vroeger, zo (Foto Leldsch Dagblad1) zei hy. ADVERTENTIE DUBBEL GESTOOKTE N V. DE CONDOR - DISTILLEERDERIJ - LEIDEN Onregelmatigheden in onderzoek (Van onze Parijse correspondent) Het is waarschijnlijk dat de Franse regering zich niet zal kun nen onttrekken aan het verlangen van de advocaten om alle be schuldigden van medeplichtigheid aan de ontvoering van Ben Barka als getuigen te horen, dus ook premier Pompidou en de minister van Binnenlandse Zaken Frey. Daar de regering echter al eer- onbegrijpelyk dat de Franse rege- der had geweigerd dat ministers als gewone getuigen voor het hekje zou den verschynen, is het waarschijn- lyk dat die verhoren schriftelijk of onder vier ogen in de ministeriële kabinetten zullen worden afgenomen. Inderdaad is het proces nu, in ze kere zin, in zyn politieke fase getre den. Niemand heeft uiteraard ooit in ernst enig lid van de Franse re gering kunnen beschuldigen directe verantwoordelykheid in de verdwy- ning van Ben Barka te dragen. Geen zinnig mens zal kunnen veronder stellen dat de regering van presi dent De Gaulle enig belang zou heb ben gehad by de gewelddadige eli minering van Ben Barka, die in de wereld der gekleurde volkeren zich in een hoog aanzien mocht verheu gen. Niettemin is na de eerste tien zit tingen nu wel duideiyk gebleken, dat het onderzoek verscheidene onregel matigheden heeft vertoond, waar voor de verantwoordelykheid door twee hoge politiechefs die als getui gen zyn gehoord, in nauweiyks ver holen termen op rekening van de regering moest worden geschreven Aan het licht Is gekomen dat de re sultaten van de verhoren van twee politie-inspecteurs, die aan Ben Bar ka's ontvoering hebben meegewerkt, gedurende tien dagen geheim zyn genouden voor de rechter van in structie. Zollinger, die met het ge- rechteUJke vooronderzoek was be last. Deze ongebruikeiyke ingreep van de regering in de normale justi tionele gang van zaken, heeft minis ter Frey al eerder in de kamer ver klaard met een beroep op het staats belang. Verdenking lydens die tien dagen waren en kele hoge functionarissen van het ministerie van Buitenlandse Zaken inderdaad naar Rabat gestuurd om de jonge koning op de hoogte te brengen van de zware verdenking van moord, die op zyn minister van Binnenlandse Zaken, generaal Ouf- heifing elders ligplaats hebben op kir, rustte. Het was dus niet geheel ring eerst de resultaten vi (mislukte) missie wilde afwachten alvorens het gerechtelijke onderzoek in Frankryk publiekelyk voort te zetten. Te begrypen valt desnoods nog eveneens dat de Franse minis ter van Binnenlandse Zaken zyn Marokkaanse collega, Oufkir, die even tevoren in Parijs vertoefde, niet terstond in zyn nekvel heeft laten grypen op die zelfde verdenking die toen nog slechts berustte op de ver klaringen van de dubbelspion Lopez en van een erkende boef, die even eens by de ohtvoering betrokken was geweest. Minder verklaarbaar wordt echter al. dat de Marokkaan se handlangers van minister Oufkir, die zich die dagen eveneens onder het bereik van de politie bevonden, ook geen strobreed in de weg is ge legd tenslotte kan men zich dan met nog wat meer klem afvragen of met de mantel van het staatsbelang ook het feit te dekken viel, dat tydens de campagne voor de presidentsver kiezingen het gerechteUjke onder zoek in de yskast werd gestopt om zo de oppositie geen extra munitie tegen de regering in handen te spe len. En ln dat licht moet vermoe de: yk ook wel de zonderlinge om standigheid worden verklaard dat de voornaamse Franse kroongetuige, de literaire gangster George Figon, zich drie weken met succes aan de „na speuringen" van de politie wist te onttrekken. Ook zyn vrijwillige of geforceerde zelfmoord biyft in dit verbsind nog altyd tot de grieze lige mysteriën van deze affaire be horen. In restaurant Van der Heijden heeft het Leidse modehuis „De Groot" gistermiddag en -avond als eerste de najaarsmode 1966 getoond aan een groot aantal da mes. Er waren veel gedistingeerde mo dellen te zien. ontworpen door inter nationale grootheden op modegebied. In het byzonder kwamen de dames tydens deze show aan hun trek. Voor de jongeren w^s de keus echter niet zo groot. We zagen tydens deze show veel mantelpakken, ensembles en deux- en trois piècesses, die zeer gedistin geerd waren. Hanro toonde fraaie mantelpakken, die uitmuntten door een schynbaar eenvoudige coupe en bontkragen. De deux-piècesses van Spagnoli stonden gratieus. Het bleek echter, dat deze ontwerper niet veel van styi was ver anderd. Van Tricosa zagen we iets jeugdiger en gedurfder toiletten. In het byzonder werd duideiyk, dat men by modehuis „De Groot" zeer ensemble van Tricosa in bouclé met satln douchesse! Het stond beeldig. Met jasje zeer gekleed en zonder jas je uitstekend geschikt voor de cock tailparty. Veel byval oogstte ook een import kostuum van zwarte stof met een witte nertskraag. Het Jasje was van achteren iets langer dan van voren en getailleerd. Voor de twen waren er de Marie Bonheur-modellen met hoog ingezette mouwtjes. Tijdens deze show bleek, dat de ontwerpers hadden gestreefd naar schynbare eenvoud en dat byzondere aandacht was geschonken aan coupe en kleur. Het accent van de kleur viel op groen, maar ook allerlei nuances zwart, bruin, camel en grijs ontbraken niet. Wat de stoffen betreft werd dui- deiyk, dat de ruim nog niet heeft afgedaan, evenmin als de bloemen- patroons. De effen toiletjes waren meestal met kralen of bont gegar neerd. Het was een show, „De Groot goed terecht kan voor gelegenheids- waardig, waarvan de aanwezige da- kleding. Wat te zeggen van het fraaie mes byzonder genoten hebben.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 7