NIEUWE SCHOOL VAN DOOR MINISTER MSG GEOPEND s In optocht naar het nieuwe schoolgebouw Aanwinst voor het Leidse onderwijs Royale ruimte Voor onderwijs is in '75 elf miljard nodig Gebouw voldoet aan alle eisen van het technisch onderwijs VRIJDAG 16 SEPTEMBER 1966' LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 „Dat uw onderwijsinstelling moge leven, groeien en bloeien J» tot in lengte van jaren". Met deze heilwens verklaarde de minister van Onderwijs en 'Wetenschappen, prof. mr. I. A. Diepenhorst, gistermiddag het nieuwe schoolgebouw van het Koninklijk Genootschap „Mathesis Scientiarum Genetrix in Leiden officieel voor geopend. Met de totstandkoming van dit voornamelijk uit beton, staal en glas omgetrokken gebouw kosten vier miljoen is het scholenrijke Hout- mortier een belangrijk onderwijsinstituut rijker geworden. Zoals het L.D. gisteren nog meldde, dient het fraai ontworpen complex, waarin èn overdag èn in de avonduren les wordt gegeven, ter vervanging van de oude, vit 1S6C daterende school van het genootschap aan de Pieters- hrkgracht. gonnen werd in enkele kamers van het huis van Pieter Rijk één van de oprichters gelegen aan de He rengracht. Na twintig maanden ten huize van deze Pieter Rijk gastvrij heid te hebben genoten, kreeg men in 1787 van het Leidse stadsbestuur „vrije vergunning ten gebruike van enige vertrekken in de stads-Latijn- se school". Na de Franse bezetting voerde MSG een jarenlange strijd met hel genootschap Ars Aemula Naturae, de tekenacademie, die ook nu nog bloeit, om een tekenzaal boven de Rijns- burgerpoort. Pas m 1802 werden bei de genootschappen het eens. Daar bij werd o.m_ bepaald, dat MSG geen tekenlessen zal geven naar het naakt of gekleed model. Toen de Latijnse school werd opge heven vestigde MSG zich in het ge bouw van de gemeentelijke h.b.s. aan de Pieterskerkgracht (welk gebouw in 1863 werd gesloopt om plaats te maken voor het huidige, uit 1866 da terende, pand, red.) d Ap: var rEMi Uiï - w - Nl*s' Aangezien MSG de functie van treeksehool vervult, woonden behal- tentTe de Leidse burgemeester en een an i aantal van zjjn wethouders, enkele burgemeesters en wethouders uit om- liggende gemeenten de ingebruikne ming van het aan ruim vierhonderd .leerlingen plaats biedende gebouw DM Naast al deze persoonlijke telling waren er de gebruikelijke ge- roelens van dank en waardering en de stoffelijke blijken daarvan Vele flê t iraardevolle cadeaus werden ter ge- 1 legenheid van de officiële opening, het bestuur van het koninklijk ge nootschap ter hand of in het voor ga uitzicht gesteld. Als eerste bracht op deze voor zo feestelijke middag de voor- "tter van het genootschap, ir. M. C. Jong, uitdrukking aan zijn vreug- over de verwezenlijking van het 'iuwbouwplan, dat na de stichting een dag-UTS in 1951 in de kring 'an het bestuur is gerezen. voorzitter herinnerde er aan, dat gemeente Leiden zich in 1957 be- Apjfreid verklaarde om in het Houtkwar- 18 P tier, waar de school nu gevestigd is, lii grond ter beschikking te stellen, dat iog in datzelfde jaar aan de Voor- jurgse architecten J. A. Lucas en E, Niemeijer opdracht werd ge geven voor het maken van een voor- ipig schetsontwerp, dat in 1958 de ouwplannen bij het departement 'erden ingediend, dat in 1959 het de finitieve ontwerp, gebaseerd op een gebouw, uitgevoerd in staalconstruc- enHt^ gereed kwam en dat in 1963 kon I rc*en overgegaan tot de aanbeste ding, waarbij de NV Nederlandse Bouwmaatschappij als laagste in- ijswi) Khrijfster uit de bus kwam. Geschiedenis De heer De Jong greep op deze liddag de gelegenheid aan om de geschiedenis van „Mathesis", dat op- D gericht m september 1785 tot de oud- ïle opleidingsinstituten in West- Europa behoort, te belichten. De les sen werden aanvankelijk zonder ver goeding gegeven ten huize van één oprichters> en wel in reken- NMI prode, wiskunde, tekenkunde, bouw kunde en werktuigbouwkunde. Be- Zoekt u moderne of klassieke modellen gouden verlovingsringen Constant, Love, Anjer, Desiree Juwelier v. d. WATER heeft ze. Haarlemmerstraat 181. Zeer grote keuze. Op het graveren kunt U wachten en zonder kostenverhoging. Altijd voordelig. 's Maandags gesloten. Een van de ruime iverkloka- len in het nieuwe schoolgebouio van M.S.G.. dat gistermiddag of ficieel is geopend. (Foto LD./Holvast) Aan het slot van zijn inleiding bracht de heer De Jong dank aan al degenen, die aan de totstandkoming van het nieuwe MSG hun bijdrage hebben geleverd. Hij noemde onder meer de tuinarchitect, jhr. Roeters an Lennep en de kunstenaar Peter Struyeken, die voor een aantal kunstvoorwerpen heeft gezorgd. Op deze openingsmiddag werd ook het woord gevoerd door de directeur van MSG, ir. W. Engels, die met een ge voel van romantische weemoed de onhoudbaar geworden situatie in het oude gebouw aan de Pieterskerk gracht schilderde. Zo maakte hij ge wag van de achtentwintig kachels, die elke dag opnieuw met stukjes hout moesten worden aangestoken, en van de straffen, die in verband daarmee aan de leerlingen in de vorm van houtjes hakken konden worden opgelegd. De heer Engels sprak tenslotte de wens uit, dat de onderlinge band tussen alle Mathe- sianen met de verkregen grotere ruimte niet losser zal worden. Na mens de leraren en al het overige personeel van MSG bood de direc teur het bestuur van het genoot schap een album met kleurenfoto's van het oude gebouw aan. Het ca deau van de leraren voor de nieuwe school bestond uit een elektrische windwijzer, die inmiddels een plaats in de hal heeft gevonden. De leerlingen, zowel van de dag als van de avondschool, lieten zich evenmin onbetuigd. Hun vertegen woordiger overhandigde de voorzit ter van MSG een geschenk onder couvert en verrastte de school gemeenschap bovendien met een fraaie, gezellige bar. Oud-leerling Een bijzonder aardig moment was het, toen de heer J. G. Kooy uit Den Haag, die zeventig jaar geleden aan de Mathesis-sehool onderwijs genoot, namens alle oud-leerlingen een bloembak, eveneens voor de hal, aanbood. De krasse Hagenaar was vergezeld van de heer C. Sweris uit Leiderdorp, die voorzitter van de vereniging van oud-leerlingen is. Geschenken werden worts toege zegd door de heer J. B. Volkers na mens „de naaste buur aan de gracht", de teken- en schilderacade- i mie Ars Aemula Naturae, de heer i P. Niersman teen oud-leerling) na mens de Leidse Aannemersvereni- l ging en de NBM, die resp. een schets j van het oude schoolgebouw, een gla zen uitstalkast en een rustbank be- j loofden. Na de officiële plechtigheid wer den de aanwezigen uitgenodigd om j het grote, nieuwe gebouw te bezich- tigen en het MSG-bestuur met deze aanwinst te feliciteren. Zij tot slot nog vermeld, dat ter gelegenheid van de ingebruikneming van de school in de bibliotheekruimte een expositie was ingericht, die betrekking had op het verleden van het aloude MSG. „Iets nieuws" ..Ik heb al heel wat vreemde ver halen van winkeldieveggen aange hoord. maar dit is toch weer iets nieuws", aldus de officier van Justi tie bij de Haagse politierechter. Een 40-jarige huisvrouw uit Lei den verklaarde nl. onbewust een pakje boter en kaas in een zelfbedie ningszaak te hebben meegenomen. Ze had voor f 14.- aan boodschap pen gekocht, doch de boter en kaas had ze op den koop toe gekregen Vcigens verdachte was ze die dag erg gejaagd, doch de cassière had gezien dat zij de kaas en boter in een apar te tas deed en dus vond de officier, dat er sprake was van voorbedachte rade. zodat hij f 100,- boete eiste. De rechter veroordeelde tot f 50,- boete. De fraaie, bijzonder artistiek uitgevoerde hoofdingang van de school van het Koninklijk Ge nootschap M.S.G. in het Leidse- Houtkwartier. (Foto LD Hol va Koninklijk Wat de banden met het Konink lijk Huis betreft, noemde de heer De Jong de datum van 27 augustus 1788 als die waarop de erfstadhouder beschermheer van MSG werd. Als Koning Willem I heeft hij het con tact met de school steeds behouden, en hielp financieel uit eigen midde len met aanzienlijke bedragen. Ook Koning Willem II en Koning Willem III hebben in de vorige eeuw het be schermheerschap van MSG op zich willen nemen. Het beschermvrouw - schap werd achtereenvolgens aan vaard door Koningin Wilhelmina en door Koningin Juliana. Op 14 september 1935 mocht MSG, bij het 150-jarig bestaan, het predi kaat „Koninklijk" ontvangen. ADVERTENTIE VOOR EXCLUSIEVE DAMESSCHOENEN DONKERSTEEG 14 Protest S.V.B. De komst van minister Diepen horst. had de Studenten vakbeweging aangegrepen om te protesteren tegen de maatregelen van de regering t.a.v. studentenvoorzieningen. Het lag in de bedoeling om de minister bij zijn aankomst aan het nieuwe schoolge bouw van M.S.G. een „smeekschrift der studenten" aan te bieden. Men heeft hiervan afgezien omdat enkele uren van tevoren bekend was gewor den, dat de minister erin had toege stemd om hedenochtend een delega tie van de SVB in zijn ministerie te ontvangen. De protestdemonstratie, waaraan ook plm. 40 Amsterdamse studenten deelnamen, had een ordelijk verloop. der Willigen rechtstijdens de bezichtiging van het pas geopen de M.S.G.-gebouw. (Foto LD Hol vaat) ADVERTENTIE TOONZALEN IMENEXCO Hoge Rijndijk 25, Leiden Dag. geopend van 8.30 tot 17.00 uur ZATERDAG van 9.30 tot 13.30 uur. Minister I. A. Diepenhorst bij opening van school in Leiden: Verbaasde minister „Het cijfer van vier miljoen, mijnheer de voorzitter, dat U zojuist noemde waar het over de bouwkosten van de school ging, heeft mij enigszins ver baasd. Op mijn departement staat namelijk een bedrag van drie komma zes miljoen geno teerd en ik ben dan ook zeer benieuwd waar U de overige vier ton vandaan hebt gehaald. Wat. dit betreft is er voor mijn opvolger dus nog wel enig werk aan de winkel Deze woorden sprak minister Diepenhorst gistermiddag na- de inleiding, die de voorzitter van M.S.G., ir. M. C. de Jong. bij de opening van het nieuwe schoolgebouw in het Leidse Hout-kwartier hield, 's Minis ters verbazing verwekte uiter aard grote hilariteit onder de officiële gasten van het ko ninklijk genootschap. De nieuwe Mathesis-sehool aan de Dieperpoellaan in het Leidse Hout kwartier bltikt al bii de aanvang van het cursusjaar 1966—'67 te voldoen aan de eisen die aan een technische school gesteld behoren te worden. Het gebouw bestaat uit één leslokaal van drie bouwlagen met in totaal vierentwintig lokalen, een werkplaatsencomplex met werkplaatsen voor elektrotechniek, metaal- en houtbewerking, voorts een directievleugel, waarin r«n ondergebracht een overblijflokaal met daarboven ruimten voor de directeur, de leraren, de administratie en de (school) arts. Daarnaast is er een sportvleugel met gymnastieklokaal, was- en kleedruimten. De inhoud van het totale gebouw is 35.000 kubieke meter. Als bijzonderheid kan nog worden vermeld dat de achttien meter hoge stalen toren aan de voorzijde van het gebouw, een gewicht heeft van ruim acht ton. Collecte voor reclassering Graag wil ik de reclasseringscol- lecte heel warm aanbevelen, want de reclassering is nog steeds een onder werp, dat alle aandacht van ons mag vragen, en dat zal ook wel zo blijven, vrees ik, zolang onze maatschappij zal bestaan. Want altijd zullen er wel mensen zijn, die maatschappelijk vallen en die dus weer opgebeurd moeten worden en reclasseren is toch eigenlijk als het goed is vóór alles opbeuren. Opbeuren in tweeërlei zin: zowel in de betekenis van de moed er weer inbrengen, als wel in die van wat ondersteunen en vasthouden, wat leiden, omdat de gang terug naar de maatschappij dikwijls zo zwaar zal zijn. Men kan dit alles natuurlijk ook van de andere kant bezien en zeggen, dat zij, die de straf verdienen, daar van de gevolgen ook maar moeten dragen, en degenen die dat zeggen hebben ook nog gelijk. Maar we moeten wel bedenken, dat de straf bedoeld Is niet alleen als een vergel ding (eigenlijk helemaal niet als ver gelding), maar dat gehoopt wordt, dat "ij ook de gestrafte zal verbete ren. En hoe meer de straf aan dit doel. de verbetering, heeft beant woord. hoe meer we die verbetering moeten helpen om door te zetten, moeten helpen om werkelijkheid te worden. En dat doet de reclassering. En voor de zuivere vergeldingsden kenden gelde, dat het dan ook uit I moet zijn daarmee, als de straf beëin- j digd is: dan moet er weer opnieuw begonnen kunnen worden, waarvoor I hulp nodig ls. En dat doet de reclas sering ook. VAN DER WILLIGEN. Burgemeester van Leiden. De Reisduif Wedvlucht vanaf Mons. In concours 153 duiven. Aan komst eerste duif 10.27.35 uur. Uit slag: 1, 3. H. de Haas; 2, 6. W. Does burg; 4. 8. W. Tolboom; 5. 7, 10. T. v. Duuren; 9. A. Pracht. Minister I. A. Diepenhorst heeft gistermiddag in Leiden bij de opening van het nieuwe M.S.G.-gebouw gewezen op de minder rooskleurige financiële toestand, waarin het Neder landse onderwijs zich op het ogenblik niet alleen, maar ook straks bevindt. Een berekening voor 1975 heeft, volgens de mi nister aangetoond, dat het on derwijs in ons land in dit jaar aan de gemeenschap een bedrag van niet minder dan elf miljard gulden ten koste zal leggen. Het zal bovendien voor Nederland als dichtstbevolkste land ter we reld, moeilijk zijn om de aan was bij het onderwijs op te van gen. zodat er in meer dan één opzicht reden is om op bepaalde ogenblikken met de handen in het haar te zitten, aldus de mi nister van Onderwijs en Weten schappen. Hij betrok in zijn sombere beschouwing over het Nederlandse onderwijs ook de lerarennood en het bestaan van een „bouwvolume". Niettemin verheugde het de minister, dat het onderwijs in ons land ge stadig blijft groeien, ook het on derwijs aan de uitgebreid tech nische scholen. Hij deelde in dit verband mee, dat er volgend jaar in Nederland driëntwintig uitgebreid technische scholen zullen zijn met in totaal negen tienduizend leerlingen. De minister wenste de be- bestuursleden van M.S.G. gelul met de totstandkoming van de nieuwe school en wekte dit be stuur vervolgens op om niet op de verkregen lauweren te gaan rusten, omdat het onderwijs nu eenmaal slagvaardig moet blij ven. HU zei ervan overtuigd te zijn, dat ook op een technische school als M.S.G. sterke karak ters gevormd kunnen worden, 'n mogelijkheid, die volledig uit gebuit moet worden. Minister Diepenhorst sprak tenslotte de wens uit. dat M.S.G. als Leidse onderwijsinstelling tot in lengte van jaren zal leven, groeien en bloeien. AOAOEMISOHE EXAMENS Aan de Leidse Universiteit is ge slaagd voor het doctoraalexamen kunstgeschiedenis de heer C. H. A. Broos (Leiden). In optocht zijn vanochtend dz leerlingen van het Koninklijk Genootschap M.S.G. van de oude school aan de Pieterskerkgracht naar het nieuwe schoolgebouio in het Leidse-Houtkwartier getrok ken. De M.S.G.-ers vormden een bont gekleurde feeststoet, waar van het spektakel ni de stad de nodige belangstelling trok. Met spandoeken, met tractoren en auto's, met draaiorgels en met grote zwarte hoeden op het hoofd j begaven de jongelui zich iii de J richting van het zich steeds uit breidende Leidse scholenkwartier. Het verhuizingsf eest bereikte on getwijfeld een hoogtepunt, toen de leerlingen na aankomst in de Dieperpoellaan het gisteren offici eel geopende M.S.G.-gebouw in bezit namen. De foto met op de achtergrond het enkele dagen ge leden geopende St.-Agnes-lyceum geeft van deze aankomst een beeld. (Foto LD, Holvast)

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 3