(IJ fllietef fficiency en welvaart in de R.A.Ï. ^bloemen Botanische tulpen nog steeds duur Veel ruimte en comfort in de nieuwe D A F-11 Josephine Baker? Zwaarste druk op bloembollenmarkt is nu voorbij Regeringssteun voor Nieuwe uitgaven De gladde vogel, door E. Wallace. Nachtmerrie in Manhattan, door Th. Walsh. Duel in het duister, door J. Munre. Engel des doods, door E. Wallace. De dodenrit van Gideon, door J. J. Marric. Witte Raven-pockets. Uitg.: „West-Friesland", Hoorn. ...the famous taste of New York 0IGARETTES |DAO 16 SEPTEMBER 1966 LEIDSCH DAGBLAD "ieuive ontwikkelingen in vele sectoren Middenklasser komt in 1969 heeft tekstdelen te kunnen uitwis sen en zo nodig vervangen. Het meest interessante by de com puters is eigenlijk de technische ont wikkeling. De nieuwste computers zijn alle met geïntegreerde schakelingen uitgerust, dat zijn minuscule, met monolieten aangeduide blokjes, waar op draden, weerstanden, condensato ren e.d. ter grootte van zandkorrels zijn bevestigd. De uiterst korte stroomwegen van deze blokjes maken zeer snelle, in micro- en nanosecon den uit te drukken schakeltijden mo gelijk. Als geheugens doen nog steeds magneettrommels, magneetkernen en magneetbanden dienst. Daarnaast worden evenwel nieuwe geheugenvor- men geïntroduceerd, zoals vliesfilm- geheugens en geheugens van mag neetdraden, die minder plaats inne men, minder stroom verbruiken en nog sneller toegankelijk zijn. Van groot belang zijn ook de ont wikkelingen op het gebied van infor matietransmissie, die de weg vrijma ken voor steeds intensiever gebruik van de computer als op afstand be stuurbare verwerkingseenheid, en van de conversie en onvertraagde in voer van meetwaarden, voor gebruik van de computer als regelautomaat. By vele op de Efficiency beurs ge toonde artikelen heeft de vernieu wing uitsluitend betrekking op de vormgeving. Maar misschien valt dit op, omdat hieraan in het ver leden te weinig aandacht is besteed. Is ook een tentoonstelling, 3e stijgt nde welvaart duide- =3tc uiting komt. Want wie Ier vroeger aan klimaatrege- poo kantoren, aan tem- I irrerelingen, aan onzongehal- nlflU lij en in de RAI hebben 'ff tlstalaties hun plaats gekre- di< enorme hoeveelheid ar- ïte, dii variëren van een paper- eiA en peperdure computer, aarfcinvloeden ziet men ook t kntoor meubilair; de di- »C%nt<ren kunnen volgens de in- j n»g weelderiger en wie zal Becrtaresse niet een fraai bur au en een fijne mod er- li gum en? Thuis zit ze immers iet ui oude spullen? schvoor 1966 is misschien ook de ;entoonstelling geëxposeer- •ili(ingssystemen tegen bank en andere diefstallen. Voor S zin er nieuwe bureaus, die op een knop de geldla achter dikke tralies En ze zijn even met knal-effecten op de vlucht te ja- bezoekers 60.000 bezoekers ver wie vele kantoorbedien- uit interesse of omdat zij werkgever op nieuwe of -meubilair wil- naar de RAI komen. 16 september ^Inrijl 6c zomer afscheid neemt... oeien de herfsttinten op In vele Bi chrysanten. Dankbare bloe- om te geven: de warme tinten 6n nog intenser in de herfstzon. u hebt er lang plezier van, Mechts weinig geld. i H het met De Efficiencybeurs. Tussen de wijzerschrijf machine van de Ame rikaan John Becker (1886) en de moderne schrijfmachine ligt een ontwikkeling van tachtig jaren, die thans naar het schijnt vrijwel is vol tooid. In het principe van de schrijf machine is sinds tientallen jaren maar weinig meer veranderd. Uit de veelheid van schrijfmachines, rekenapparatuur, meubelen, boek houdsystemen en' archiefmappen zul len directeuren, procuratiehouders en afdelingschefs hun keuze doen om de doelmatigheid op hun kantoor te ver groten en daarmee de produktiviteit te verhogen. Ondanks alle apparatuur wordt er nog steeds ook met de hand geschre ven op de kantoren. Op de Efficien cybeurs blijkt, dat de ontwikkeling in De Frans-Amerikaanse revue-ster, Josephine Baker, die na de eerste wereldoorlog al beroemd werd van wege haar liedje „Yes, we have no bananas", dat zij in haar minirokje van enkele bananeschillen plachte te vertolken, duikt ook de laatste ja ren nog regelmatig op in het nieuws wanneer haar veelkleurige kinderko lonie in Les Milandes, die ze in 1950 stichtte, weer eens door verscheidene schuldeisers op de hielen wordt ge zeten. Kort geleden had de Amerikaanse filmster Elisabeth Taylor zich het lot van het dozijn kinderen aangetrok ken. Zy bood de kinderen onderdak aan in een van haar kastelen in Califomië. Die volksverhuizing schijnt achteraf echter niet op rol letjes te zijn verlopen, want nu circu leren in Parijs weer geruchten dde willen, dat Josephine een beroep zou hebben gedaan op de minister voor de jeugd, Missoffe, om de schuld eisers die met de dag opdringeriger worden en by wie zy voor f3 min in het krijt staat, tot wat meer begrip en vriendelykheid te helpen brengen. De minister, dievzelf vader van een kinderkolonie van acht koppen is, heeft zich voor Josephine's smeek beden moeiiyk doof kunnen tonen. Hij heeft beloofd te zullen nagaan wat hy kan doen voor het behoud van het kasteel, dat gelegen is in het departement Dordogne. De gedach ten van de nog jonge excellentie gaan in de richting van een stichting die in binnen- en buitenland propagan da zou kunnen maken om toeristen aan te trekken en die Josephine en haar 12 kinderen zou moeten bescher men tegen de kruideniers, slagers bakkers en melkboeren, die hun reke ningen als waslijsten nu ook eens be taald willen zien. Al eerder had Jose phine getracht ddt doel te bereiken door op haar oudere dag als revue ster in een nieuwe tournee rond de wereld opnieuw de boer op te gaan. Ook al werd er al een internationale collectie voor Les Mi landes georganiseerd, waaraan on der meer Brigitte Bardot en de ko ning van Marokko met forse en ro yale hand hadden bijgedragen. Les Milandes bleef onder het niet al te kundige financiële beheer van Jo sephine en haar echtgenoot, orkest leider Jo Bouillon, echter 'n put zon der bodem. Voor de 12 kinderen en hun pleegouders is het daarom maar te hopen dat de Franse minister voor de jeugd nu tenslotte eens een einde aan al die zorgen en narigheden zal weten te maken. Het is wel te merken, dat de zwaarste druk op de bloembol lenmarkt voorbij is. Een aantal exporteurs is al zover met het pakken" gevorderd, dat er wei nig meer behoeft te worden bij- gekocht. De inkopers gaan wel steeds vaker op zoek naar kleine hoeveelheden, die zo hier en daar nog ontbreken. Dat er overigens nog wel bloembollen nodig zijn is aan de prijzen te merken. Er Is voor de veilingen van Ho- baho in Lisse nog steeds een flinke belangstelling, waardooT de, naar verhouding grote, aanvoer van alle artikelen stevig doorstroomt naar de export. Zoals dat In een dege lijke situatie gebruikeiyk is, begint de prijs zo hier en daar af te brok kelen. Vooral in de narcissen is dat duideiyk te merken. Ook de grote mate van de crocussen komen op een weer wat normaler niveau. De postorderbedrijven zullen, als ze nog niet veel hebben gekocht, zo hier en daar wel moeten zoeken naar tuintulpen, vooral de botanische tul pen zyn nog steeds duur. Schuiven in maten zal ook niet veel helpen, want alle maten zullen wel boven de begroting liggen. Een vrij gewone als Stresa kost f 21 per 100 voor zift 12, maar voor de tien tot elf be taalt men ook nog van 24.35 tot Duut Bizarre tuintulpen als Artist, zalm met donker groene vlam, Groenland wit met eveneens een groene vlam zyn in deze groothandel zo'n vijftien tot zeventien gulden per honderd. De grootste tuintulpen als Halcro, die betrekkeiyk goedkoop is met f 6 tot f 7.50 voor de twaalven, Mrs. J. T. Scheepers tot f 17.00 en Renown f 23.10 snijden er stevig in De zift 11 zyn wel wat goedkoper. Aangezien Hollands Glorie, ook een tuintulp by uitstek, tot f 15 gul den kost mag men wel aannemen, dat er een flinke verkoop aan par ticulieren is of wordt verwacht. Nog steeds biyft het wit in de tul pen en hyacinten duur. Als een tulp als Pax, helemaal geen byzonderheid, van zeventien tot vijftien gulden per honderd voor zift twaalf opbrengt dan zyn andere vergelykbare tulpen heus niet goedkoper. We schrijven nog steeds met ver bazing de pryzen van de hyacint l'Innocence. waarvoor soms nog f 63.00 wordt gegeven. De kleinere I maten zyn ook duur. By Carnegie I registreerde de veilingklok tot f 64.10. Even verbazingwekkend is nog steeds dt prys van Jan Bos, die jarenlang de tophit is geweest. De dikste ma- j ten brengen f 24 op als ze goed zyn, de iets kleinere komen tot f 25 en f 26. De donkerblauwe Ostara van z. 19 kost f 35.20 tot f 30.30 en de z. 18 gaat grif Voor f 38.00 tot f 33.00 per honderd weg. Vervangen mag niet. Verder zal het niet moei iyk zyn om de orders uit te voeren, want de kleinere maten, vooral die voor de tuinen, zyn redeiyk in prys. iets dergelijks is ook by de nar cissen het geval. Er zun narcissen, waarvan de grootste bollen nauwe lijks te verkopen zijn. De kleinste maten Dn 111 blyven regelmatig gevraagd. Er is van bekend, dat zy veel in doosjes worden verpakt. De echte broeinarcissen, de gele trom petten meestal, zyn duur. De grote maten van Golden Harvest, Dutch Master en Unsurpassable brengen tussen de 25 en 30 gulden per hon derd op. Alfred en Rembrandt volgen kort daarachter. Een dure van enkele weken geleden als Texas is terug gezakt tot onder de twee dubbeltjes per stuk, daarby trouw gevolgd door de andere dubbele Van Sion, die zelfs tot beneden de achttien cent daalde. De narcissenmarkt heeft wel wat te leurgesteld na een vry hoog begin. Ditzelfde kan worden gezegd van de irissen. Ook hier wordt de handel wat gemakkeiyker, wat duideiyk merkbaar is aan de pryzen, waarvan de hoogste pieken rijn neergehaald. Ook de crocussen komen wat by de mensen, hoewel er heus nog niet kan worden gesproken van een sterk da lende markt. De aanvoer van bloembollen by de Coop-Veiling H.B.G. in Lisse begint nu wel iets te minderen; de pry zen blyven goed by een vlotte ver- koop. Tulpen zyn prijshoudend, hya cinten gaan vlot van de hand te gen goede notering, behalve Delfts Blauw, welke soort iets teruglopend is. Ook de narcissen gaan nu iets zakken in prys, hoewel de dikke ma ten van Unsurpassable en Golden Harvest nog beste pryzen noteerden. Irissen en Crocussen zyn uitgespro ken duur en gingen vk>t van de hand. (Van één onzer redacteuren) De gloednieuwe DAF 44, die gisteren aan de Nederlandse 100.000 wagens per Jaar te produce ren. De Luxe tr Interieur van de nieuwe DAF 44 de Luxe, die binnenkort op de markt komt. De bekleding bestaat uit kunstleer dat in vijf kleuren verkrijgbaar zal zijn. stoelen in hun achterste stand staan hebben ook lange personen op de achterbank nog voldoende ruimte om de benen te bewegen. Ook de achter bank heeft voorgevormde zitplaatsen, hetgeen voor een auto In deze prys- klasse ultzonderiyk is. Het interieur biedt trouwens een zeer verzorgde er luxueuse indruk, met een eenvoudig en overzlchteiyk instrumentenpaneel. Opvallend breed zyn de deuren en byzonder prettig is het uitzonderlyk groot glasoppervlak: 21/4 vierkante meter. Het reservewiel rust naast de motor voorin, zodat de aan de ach- terzyde beschikbare kofferruimte ook geheel als zodanig gebruikt kan wor den. De sieriyke UJn maakte veel chroom onnodig. Wieldoppen, raam- ïysten en bumpers zyn uitgevoerd van roestvrij staal. Aan de roep om veel veiligheid ia bij de D.A.F.-44 gehoor gegeven, geec gevaarlyke uitsteeksels en scherpe randen, bevestigingspunten voor vei ligheidsgordels, reservewiel voorin korte stuurkolond, ruime remmen en een extra bergrem. Ontwerper Giovanni Miche- lotti en ontwikkelingsingenieur Joh. van der Brugghen van DAF discussiëren over de drie modellen (schaal 1 5), waaruit uiteindelijk de voorste werd gekozen als basis voor de DAF 44 de Luxe. pers is getoond en waarmee de buitenlandse dag- en vakbladen, dealers en verkopers in de ko mende dagen kennis zullen ma ken, gaat in oktober in produktie. Kort daarop zullen de eerste van deze sierlijke 850 cc wagentjes voor f 6250 aan de man worden gebracht. Het nieuwe Nederlandse produkt zal een geduchte concurrent in zyn klasse worden. De heer W. van Doorne heeft er gisteren nog eens nadrukkeiyk op gewezen, dat deze wagen geen vervanger van de Daf fodil zal zyn, maar de eerste uitbouw van de hjn D_AJF\-personenauto's, welke in 1969 verder zal worden uit gebreid met een middenklasse-wagen. Deze uitbreiding van het assortiment moet worden opgevangen in de nieu we fabriek, welke In het Zuidlim burgse Bom wordt gebouwd en waar voor 290 miljoen gulden Is uitgetrok ken. Medio volgend jaar verwacht D.A.F., dat het eerste gedeelte ge reed ls. In 1970/1971 rekent D.A.F In de winter Maar zolang de nieuwbouw ln Borr nog niet gereed is wordt de DA.F.-44 (gewoon een getal om de grootte aan te geven; in hetzelfde licht gezien zou de Daffodil een 33 genoemd moe ten worden) in Eindhoven vervaar digd naast de Daffodil. Daarom ls er dan ook maar één uitvoering: de 44-De Luxe. Zoals gemeld ls deze wagen weer uitgerust met de Vario- matic, de automatische transmissie. De krachtige luchtgtekoelde 850 c< motor levert 40 SAE pk. Als accele ratie wordt opgegeven 0-80 km in IE seconden. Wat wy uiteraard niet lr de praktyk hebben kunnen beproe ven omdat er nog slechts een zeer be perkt aantal van de wagens ter eerst kennismaking aanwezig is. Als maximumsnelheid wordt ge noemd 123 kilometer per uur en een benzineverbruik van 7 of 8 liter oi 100 kilometer. Aantrekkelijk Maar meer nog dan deze opgegeven kwaliteiten werden wy getroffen door de direct waarneembare uiteriyke aantrekkeiykheden. Een zeer sieriyke door de befaamde Italiaanse stylist Giovanni Michelotti carrosserie welke de Inzittenden verrassende ruimte en comfort biedt. Zelfs wan neer de kuipvormige met kunstleren Bouwnijverheid kan weer doorwerken (Van onze Haagse oorrespondent) Ondanks de schuld van het risico fonds voor de bouwnyverheid, die op dit ogenblik nog ruim 50 miljoen bedraagt, zal het fonds deze winter toch weer het doorwerken in de bouwnyverheid financieren. De in het fonds samenwerkende werkge vers- en werknemersorganisaties be reikten overeenstemming over maat regelen die de financiering rond moeten maken. Hoewel het ulteindeiyice fiat van minister Bogaers nog moet komen heeft de Stichting Verlet bestrijding Bouwnyverheid (8.V.B.) in het be reikte akkoord aanleiding gezien de nieuwe verletregeling voor de komen de winter bekend te maken. De nieuwe verletregeling wykt in enkele onderdelen af van de regeling die het vorig jaar gold. Uit onderzoekin gen van de resultaten van het door- i werken ln de vorige winter is een I produktiewinst bereikt van ruim 400.000 man-dagen of 64 miljoen gul den. Uitgedrukt in woningwetwonin gen ls de produktiewinst 3200 stuks. Volgens lr. Gout moet dit getal min stens verdubbeld worden omdat de bereidheid van doorwerken in de winter groter is geworden ln de ge hele bouwnyverheid, ook by bedry- ven die niet als deelnemer aan de i verletregeling zyn Ingeschreven. J Van paperclip tot peperdure computer de sector van de schryfmiddelen niet stilstaat. Er wordt overal gewerkt aan nieuwe ballpointmechanieken, aan betere inkten, aan viltpennen, aan radeerplactic, aan correctiemid delen, enz. By de tekenmiddelen ziet men nieuwe zelfklevende materialen, waar mee lynen, fantasieranden enz. ge plakt kunnen worden en de trans fertekens, letters, cyfers en symbo len, die door over een dragervel te wry ven op het papier worden overge dragen. Op het terrein van de microfilm apparaten is er een verfyning te zien, o.a. door sneller en gemakke lijker terugvinden van de gefilmde gegevens en het aflezen ervan. By de machines voor kantoor druk blyken steeds meer eenvoudiger en goedkoper apparaten voor foto-elek trische beeldoverdracht t-e worden aangeboden. Onder de automatische schrijfmachines, die ook by de kan- toordrukmachines zyn ingedeeld, is een recente ontwikkeling het gebruik van de magneetband, die het voordeel I efficiencybeurs. die van 20 tot en met 28 september in het 4 fyebouw in Amsterdam wordt gehouden, wordt de ..duurste hostelling" van de RAI genoemd: de fabrikanten en impor- IJpan kantoormachines en andere administratieve hulpmiddelen -Jn voor tientallen, miljoenen guldens aan artikelen in de RAI- n bijeengebracht.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 21