LEIDSCH DAGBLAD Grote concentratie van communisten nabij Djakarta JAMIN Pamflet Wilde achtervolging over drukke Rijksweg Duizend man politie Teixeira-groep lieeft 130 miljoen schuld Oe Thant zal niet blijven Duitse minister dient zijn ontslag in Noorse tanker vlot WARME VEILIGE MANDEN BEDDEN ■S alles Vlieland )pgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 16 SEPTEMBER 1966 No. 31975 ujteur; B. A. E. van Dlsüoeclt „ttietecteui: 3. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 11,90 per kwartaal, f3,97 per maand, f 0,93 per week, (by vooruitbetaling) losse nummers f0.25 Teieloon Directie en Administratie: 25041; Redactie; 21507 Witte Singel 1, Lelden Giro no. 67065 ONTHULLINGEN VERWACHT IN PROCES-DHANT (Van onze correspondent in Djakarta) campagne tegen Soekamo neemt in hevigheid toe en daar- pelen vreesaanjagende geruchten een grote rol. De laatste en kan men in Djakarta horen dat in de stad en omgeving vele duizenden gewapende communisten zouden zijn geconcen- rd, die het op maar liefst 300.000 politieke tegenstanders den hebben gemunt. Al enkele maanden geleden heeft gene- Nasoetion gezegd dat Djakarta een ideaal opvangcentrum zijn voor communistische infiltranten, die vooral in de rand- ipongs zouden kunnen onderduiken. katholieke dagblad „Kompas" :eerde een dezer dagen de in- van een in een van Djakarta's teden, Kebajoran, verspreid let, De aanhef ervan luidde: de drie-eenheid Soekarno-sol- •volk. De illustratie toonde een en een hamer vastgehouden twee handen. Op de tweede pa- men onder meer: „Boeren, iers, soldaten en andere revo- lairen verenigt u tegen de raad de generaals. Denkt aan de makkers die vermoord zijn door van generaals. Wacht op ommando van vader. Werpt de tische dictatuur van de raad pneraals omver". En op de der- gina wordt vermeld dat septem- en historische maand zal zijn. Spanning moeten afwachten in hoe voorspelling uitkomt. Al uit geruchten en publikaties als iven aangehaald de steun voor ent Soekarno, vooral de cam- tegen hem heeft toch aller cht. Met spanning wordt afge- welk nieuws de komende pro- tegen Omar Dhani en Soe- io zullen brengen. Op 8 sep- ir heeft president Soekarno tig een zogenaamde „ereraad ministers en oud-ministers" ge leerd en er ls ln de pers open- ;especuleerd over de mogelij k- dat Soekarno door die raad als Soebandrio zou willen B. Anderzijds zou het nieuwe im ook kunnen functioneren als wort „zuiveringsraad", die de Jtwoordelykheid voor een ver- ling van Soebandrio zou afwen- van Soekarno's schouders, kwaardig is overigens dat het idonesische pers is ontgaan dat esident al op 12 mei openlijk «mmunistenleider Aidit pos- heeft veroordeeld. Hij tekende namelijk een besluit dat Aldits )lle ontslag inhield als lid van dviescollege voor het nationale omdat de P.K.I.-leider betrok ken was geweest bij de contra-revo lutionaire 30-september-beweging. Volgens paleiskringen heeft het be sluit tussen een stapeltje te tekenen stukken gelegen en is het zodoende aan Soekarno's aandacht ontsnapt. Actiefronten In de campagne tegen het staats hoofd loopt het studentenblad Kami (afkorting van de naam studenten actiefront) uiteraard voorop, maar ock andere bladen brengen op hun voorpagina's de verklaringen van Kami en Kasi (het actiefront der academici De Kasi's van Djakarta en Ban doeng hebben onlangs in een ge zamenlijke verklaring uiteengezet waarom zij Soekarno niet meer als president wensen en hem voor de „mahmilloeb" gedaagd willen zien. De mahmilloeb Ls het buitengewo ne militaire gerechtshof waarvoor binnenkort Dhani en Soebandrio zullen verschijnen. Naar verluidt zul len belde laatstgenoemde processen voor de pers, ook de buitenlandse, ditmaal toegankelijk zyn. Men re kent al bij het proces tegen lucht- maarschalk Dhani op interessante onthullingen. Dhani zou namelijk hebben laten weten duidelijk te wil len vertellen in opdracht van de pre sident te hebben gehandeld, toen die via een dagorder de kant van de 30- september-beweging koos. Vrouw vluchtte vol gas na aanrijding «en datum voor [lopen bijstand lan Amsterdam onze A'damse correspondent) ministerie van Binnenlandse i zal voortaan geen termijn vaststellen, waarop de bijstand ie hoofdstedelijke politie zal af- L Voortaan zal het ministerie anwijzingen van de gemeente erdam bepalen hoe lang de by- I nodig zal zijn. gslieden bij het ministerie zei dat voor deze maatregel ver lende redenen waren aan te in. In de eerste plaats vervalt teeds weer terugkerende vraag er moest gebeuren als de "liter- datum van bijstand afliep, ter men ook van mening is, dat het psychologische redenen beter is. wordt niet steeds de aandacht situaties in de WEERBERICHT '4Koude nacht et KNMI verwacht van heden morgenavond: toog weer met enkele zonnige °den. Matige wind tussen noord- H-1 en west, maar in het binnen- vannacht weinig wind. Koude ht. morgen overdag ongeveer Mde temperaturen als vandaag. Opgemaakt om 11.15 uur). 17 SEPTEMBER op: 06.17 uur; onder: 18.51 u. op: 09.46 u.; onder: 20.04 u. Oogwater in Katwijk te 04.40 en 1.04 uur. &gwater te 00.49 en 13.02 uur. (Van onze Groningse correspondent) Met snelheden van soms ver boven de honderd kilometer per uur heeft een automobilist uit Breda gis termiddag op de Ryksweg Assen- Zwolle ,een 44-jarige automobiliste achtervolgd, nadat deze automobi liste een aanrijding had veroor- kaakt en vol gas vluchtte- De wilde achtervolging die by Havel- te begon, had na een uur vol le vensgevaarlijke situaties en gillen de banden by Zwolle succes. Daar zag de voortsnellende dame haar weg versperd door dwars over de weg geplaatste vrachtauto's. De jacht was ten einde, de automo biliste, een vrouw uit Odoomer- veen, werd ingerekend. De vrouw kwam even na zes uur uit de richting Assen, toen zij op de Rijksweg langs de Smildervaart even voor Havelte tegen de ach terste wagen van de file stilstaan de auto's botste. Zij bedacht zich geen moment, reed haar bescha digde auto achteruit, draaide het fietspad op en passeerde de stil staande auto's. Enkele automobi listen die de aanryding hadden zien gebeuren, zetten zonder aar zeling de achtervolging in. Eén van hen was de heer Peters uit Breda. Bij de Boskampbrug pikte hy een rykspolitieman van depost Havelte op, waarna de spectacu laire rit over de op dat moment zeer drukke weg vol gas werd ver volgd. De vrouw wrong haar auto als een stuntrijdster door het verkeer en toerde haar snelheid tot het maxi mum op. De heer Peters en de po litieman reden echter in een snel lere wagen en zij slaagden er in als gangsters rijdend, hun auto drie lot vier keer voor de wagen van de vrouw te manoeuvreren. De stoptekens die de politieagent gaf. maakten klaarblijkelijk geen enke le indruk op de vrouw, die met haar voertuig de gevaarlijke tocht met onverminderde snelheid voortzet te, nadat zij er steeds weer in slaagde langs de wagen van de heer Peters te schieten. Zelfs de dreigende gebaren met het dienst pistool van de politieman vermoeh- ien niet de vrouw tot andere ge dachten te brengen. De auto's raasden voort langs Mep- pel en Staphorst in de richting Inbraak en heling Negen Leidenaars j nummer bestaat uit 26 pagina's van Zwolle. Voorbij Staphorst werd de taktiek van de heer Pe ters en de by hem inzittende politieman veranderd. De heer Peters voerde zyn snelheid zo hoog mogelyk op, waardoor hy de auto van de vrouw enkele kilometers achter zich kreeg. Deze voorsprong gaf de ttyd om in Zwolle, bij de iotonde enkele vrachtauto's aan te houden en chauffeurs te verzoeken hun zware voertuigen dwars over de weg te zetten. Juist op tyd was deze geïmproviseer de, maar zeer solide versperring ge reed. Voor de vluchtelinge beteken de dit het einde van de dolle rit. Zij bleek in het bezit van een gel dig rijbewijs en verkeerde niet on der invloed van drank. Volgens de politie vertoonde zij geen spoor van emotie .Zij is vroeger verpleegd geweest in een psychiatrische in richting. PRINSJESDAG (Van onze Haagse correspondent). De Haagse politie brengt met Prins jesdag duizend man op de been, achthonderd in uniform en twee honderd in burger. Dat betekent een sterkere politiemacht dan ooit tevoren. Commissaris J. W. H. Planje, hoofd van de geüniformeer de dienst, verklaarde bovendien, dat de politie dit jaar „nog iets scherper" zal optreden als ln voor afgaande jaren. Het waterkanon zal gebruiksklaar in reserve worden gehouden. Dit alles, omdat de politie geruchten hebben bereikt, dat provo's uit alle delen van het land met Prinsjes dag zullen trachten de orde te ver storen. De Haagse politie krijgt versterking van zestig man reservepolitie en van honderdvijftig man uit de ste den Delft, Dordrecht, Gouda, Kat wijk, Monster, Naaldwijk, Rotter dam, Schiedam, Vla&rdingen, Voor burg, Rijswijk en Wassenaar. De gehele route van de gouden koets wordt met hekken afgezet. Alle ver loven en vrije dagen van Haags po litiepersoneel zijn ingetrokken. Het Binnenhof is slechts toegankelijk op vertoon van kaarten. De Amsterdamse Teixeira-groep heeft een totale schuld van bijna f 130 miljoen. Het aantal schuldeisers van de groep benadert de 2.000, zo blijkt uit de thans ter griffie van de Amsterdamse rechtbank gedeponeerde cre- diteurenlijsten van de in staat van voorlopige surséance verkerende Amster damse vennootschappen van de Teixeira-groep. Het gaat hierbij om het bankierskantoor gebr. Teixeira de Mattos, zijn enige beherende vennoot, de dochteronderneming Forum-Bank N.V., de effectenfirma Dunlop en Co en het commissionairshuis de weduwe Gerbert Rebel. Deze luchtfoto geeft een beeld van het gat in de ringdijk van Zuidelijk Flevoland, de nieu- I we IJsselmeerpolder. Vandaag is I de dijk voltooid. Oe Thant heeft gisteren op een perslunch in New York verklaard dat hij zeker van plan is als secretaris generaal van de V.N. op 3 oktober af te Ireden. Hij verzocht de leden van de V.N. te moeken naar „een nieuwe roerganger" en dat discreet en zonder fanfare te doen. Oe Thant had op 1 september be kendgemaakt dat hy wil aftreden. Sindsdien is voortdurend druk op hem geoefend om aan te blyven. Nu zei hij tegen zijn gehoor, onder wie vele afgevaardigden van V.N.-landen. dat hij „een soort schuldgevoel heeft omdat hij zich ietwat ongevoelig heeft getoond tegenover zoveel vrien delijkheid. Vele regeringsvertegen woordigers hebben my gezegd dat zy niet aan de kwestie van een geschik te opvolger willen denken. Men heeft my gezegd dat mijn vertrek nu een grote crisis in de V.N. zal ver oorzaken. Laat mi) in alle nederig heid zeggen dat ik het met dergelijke beweringen niet eens ben. Het spreekwoord zegt: waar een wil la, la een weg". ADVERTENTIE Bent u wel eens in een nieuwe auto gestapt met f100.000.. in uw achterzak? Dat kan u op 7 november ge beuren,want dan vindt do trek king plaats van de Nationale Najaarsloterij 1966. De hoofd prijs van deze aktie bedraagt f 100.000,- plus een Fiat 1500. In totaal meer dan 18.000 geld prijzen. In ieder boekje ten minste één prljsbepalend lot. Bij elke 3 loten een gratis coupon en een gratis (1 jaar lang) verzekering. Loten 5,- per stuk) zijn overal te koop. ook rechtstreeks: Nationale Najaarsloterij, Heemraadssin gel 303, Rotterdam, giro 6200, telefoon: 010-250.000. (Ggk. door de Min. v. Just, onder nr. LO 650/031/075 dd. 12 8.'66). Baten zijn be stemd voor de St. Fondsenwervlngsakties Volksgezondheid en het Koningin Juliana Fonds 'e-Gravenhage. Nationale Najaarsloterij De Gemini-astronauten Conrad (rechts) en Gordon breed lachend over hun precisielandingdie de kroon zette op een bijzondere ruimtevlucht, aan boord van het vliegdekschip Guam. Rechterhand van Erliard (Van onze correspondent ln Bonn) De man, die als de schaduw van Bondskanselier Erhard gold, is afge treden. Minister Ludger Westrick heeft gisteren zijn ontslag Ingediend en Erhard heeft dit, zy het „met diep leedwezen", aanvaard. Het the ma „kabinetshervorming" is nu in Bonn actueler dan ooit geworden, maar meteen is Erhard meer dan te voren alleen komen te staan. In Westrick verliest hy niet slechts zijn .alter ego", doch tevens de man, die voor de regeringsschef de zaakjes bij elkaar hield, ja, volgens sommi gen teveel de zaken beheerste. Formeel was Westrick minister zonder portefeuille, toegevoegd aan Erhards kanselary. In werkeiykheld trad hy op als plaatsvervanger, waardoor het tussen hem en de „echte" vice-kanselier Mende slecht boterde. Mende had al herhaaldelijk zyn beklag er over gedaan, dat hy door Westrick gewoon terzyde werd geschoven, maar Erhard bleef ln blind vertrouwen koersen op de man, die al op het ministerie van Econo mische Zaken zyn naaste medewer ker was geweest. De beweegredenen voor het ontslag zijn onbekend. „Dit is een persoonlyke aangelegenheid tussen ons beiden", zei Erhard in het parlement. Bijzonder Westrick verhuisde met Erhard toen deze Adenauer opvolgde. Tot 1964 bekleedde hy de functie van staatssecretaris, welke rang ook Ade nauer's intimus Globke had gehad. Omdat echter staatssecretaris een ambteiyke rang is in de Bondsre publiek en wel de hoogste), moest Westrick twee jaar geleden officieel met pensioen gaan. Hyzelf deed Er hard toen de oplossing aan de hand, waarmee de kanselier in juni 1964 op een zitting van het Bondskabinet alle collega's verraste: Westrick was gearresteerd By een inbraak in een Leidse tex tielwinkel aan de Haarlemmerstraat is de vorige week een aanzienlijk( hoeveelheid textielgoederen ont- yreemd. Terzake van deze diefstal zijn door de Leidse politie drie Leidenaars aangehouden, die inmiddels voor de officier van Justitie in Den Haag zyn voorgeleid. De politie heeft in verband met deze diefstal nog zes Leidenaars gearresteerd, die van heling worden verdacht. ADVERTENTIE limonade niet duur weheerlijk De Noorse tanker „Anc O. State" (9000 ton), die gisterochtend vroeg by zwaar weer op de noorderpier van Hoek van Holland was vastgelopen, is gistermiddag om half vijf by hoog water door de sleepboten Schouwen- bank en Maasbank vlotgetrokken. De tanker moest nog 24 uur buiten de pieren van Hoek van Holland bly ven. Vanochtend hebben Rykshaven- dienst, brandweer en GGD aan boord een inspectie gehouden, alvorens zou worden besloten tot toelating van het schip tot de Nieuwe Waterweg. In het bevestigende geval zou het schip vanmiddag omstreeks vyf uur kunnen binnenvaren. tot minister zonder portefeuille, doch met byzondere opdrachten benoemd. Een maand voor zyn 72ste ver jaardag heeft de grijze excellentie, die de laatste tyd steeds sterker werd bekritiseerd, zich nu teruggetrokken. Volgens velen die Westricks machts positie een gevaar voor de Bondsre- publikeinse democratie achtten, komt dit rykeiyk laat, maar hy ls altyd nog 16 Jaar jonger dan Adenauer toen deze wegging. Het behoeft voor Westrick ook nog geen definitief af scheid te betekenen, want rijn naam wordt genoemd als buitengewoon am bassadeur ln Parys, met het oog merk het verstoorde klimaat by pre sident De Gaulle wat te verbeteren. In Bonn zal waarschyniyk geen opvolger als minister worden be noemd. De christendemocratische fractie, die de by geen enkele party aangesloten en in tegenstelling tot zyn collega's ook niet ln het parle ment zetelende technocraat. Westrick eenvoudigweg niet kon luchten of zien, heeft er by Erhard op aange drongen van de gelgenheid gebruik te maken, om althans de schyn van een zek re nationalisering en bezui niging op te houden. ADVERTENTIE Gun hond of poes een eigen warm plekje in Uw kamer. Een grote sortering in alle vormen en maten maken uw keuze gemakkelijk. Altyd de mand die U zoekt. SPECIALE AANBIEDING KLEINE HONDENMAND (ook voor de poes) 5.95 met warm dekentje 9,9» Nieuwe Ryn 50. Tel. 2 08 24 (017 10) ($)ud QZte, euws i Uit het Leidsch Dagblad van 15 September 1866: Bij het openen der verga- dering van de Staten-Gene- raai, op aanstaanden Maan dag, zullen reeds 3 officieren t en 50 dragonders met de kol- bak getooid en met de sabel- tasch gewapend zijn. 1 Van bevoegde zijde wordt 1 verzekerd, dat de Fransche troepen een jaar noodig zul len hebben, om de behande ling van het Chassepot-ge- weer te leeren.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1