EIDSCH DAGBLAD Bevredigende groei van ionze economie verwacht GEMINI OP ZEE GELAND Nieuwe politieke partij De nieuwe DAF44 de luxe Ramp met duikboot 14.59 JAMIN Gaat Sari Dewi scheiden van Soekarno? Behouden terug 0111 uur D'66 WIL GEKOZEN MINISTER-PRESIDENT GEBR. HUISMAN SAMEN Nationale Najaarsloterij Jpgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 15 SEPTEMBER 1966 No. 31974 E. A. E- van Dlshoeclc it: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 11,90 per kwartaal, f 3,97 per maand, f 0,93 per week, (btf vooruitbetaling) losse nummers f 0.25 Telefoon Directie en Administratie; 25041; Redactie. 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no 67055 ICentraal Planbureau gematigd optimistisch (Van onze parlementaire redactie) Ungenomen dat lonen en prijzen laag worden gehouden, ziet Centraal Planbureau tot 1970 mogelijkheden voor een be zigende verdere groei van de Nederlandse economie. Ut een vandaag gepubliceerde verkenning over de economische wikkeling voor de komende jaren valt af te leiden dat de toe- isf van ons land bij een gericht beleid met gematigd optimisme imoet kan worden gezien. Het planbureau acht tot 1970 onder aaide voorwaarden een groei mogelijk in de orde van grootte een gemiddelde totale produktiestijging in bedrijven van 5.2 rent per jaar. hetgeen iets meer is dan in de afgelopen vijf jaar. entiële voorwaarde voor deze - Hekeling, die een vertraagde t twh aanhoudende prysinflatie f geven, is dat de verslech- f van de concurrentiepositie van uitvoer (door buitensporige ustijgingen) een halt wordt toe- i. Voorwaarde is ook een ver ing van het percentage der be ter financiering van de uv groei en infrastructuur) takelijke investeringen, hetgeen Binder sterke stijging van het van de consumptie impliceert. verkenning is het Planbureau uitgegaan dat een anti-infla- tiek zal worden gevoerd, die de ïjging drukt en de loonontwik- beperkt tot een stijging van jxjnsom met gemiddeld 6 tot 7 nt per werknemer per jaar, jij een uitbouw van de sociale keringen van 0,5 procent per is Inbegrepen. Overschot wenselijk hulp aan onderontwikkelde jen, andere structurele kapi- Itvo'er en een zekere aanwas van deviezenvoorraad te kunnen [eieren, wordt voor 1970 een chot op de lopende rekening n 1 miljard |n wenselijk geacht. De per be- opgestelde prognoses zijn end bij een belastingdruk van jrocent (in 1965 was de druk iet.) en de daarmee correspon- de overheidsuitgaven. Aange- n is dat de immigratie van bui- oorverki ezin geil waren gunstig voor Johnson lident Jonhnson kan zich in zijn i ten aanzien van Vietnam en assen vraagstuk in zijn land wat iraagd voelen door de uitslagen de voorverkiezingen, die dinsdag lf staten van de VS. gehouden en waarbij het erom ging de iblikeinse en Democratische kan ten aan te wyzen die elkaar in mber zullen bekampen bij de res. en gouverneursverkiezingen. n worden algemeen gezien len nederlaag voor de tegenstan- van Johnsons politiek, „vredeskandidaten", gekant te- 'I het Amerikaanse optreden in nam, kregen zware klappen. Zij «lden slechts tien tot vijfender- Procent van de stemmen. Ook de tegenstanders van rassen- [ratie was weinig succes wegge- Een uitzondering daarop was yland, waar George Mahoney rassenscheiding voorstaat als locratisch kandidaat voor het temetirschap werd gekozen. WEERBERICHT Wisselvallig ët KNMI verwacht van heden- morgenavond: wisselende be- ktog met enkele buien. Matige Jachtige, aan de kust tijdelijk I stormachtige wind tussen zuid en noordwest. Dezelfde tempe len als vandaag of iets 'agere. (Opgemaakt, om 11.15 uur) 16 SEPTEMBER Zon op: 6.15 uur; onder: 1854 uur. Waan op: 8.16 u.; onder: 19.48 u SWater in Katwijk te 3.59 en 16 24 uur *»mter te 0.05 en 12.22 uur. Dit bestaat mt 80 pagina's. Prognoses tot 1970 gevolg van autonome factoren als huurverhogingen, verhogingen van indirecte belastingen en EEG-effec- ten. De prijsstijging zal nog sterker zijn, indien de inflatoire druk op de prijzen in het buitenland onverhoopt groter mocht tyijken dan werd ver ondersteld. De kerngegevens laten markante verschillen met de ontwikkeling in de afgelopen vijf jaren zien. Het werk nemersaandeel in het nationaal in komen ondergaat nauwelijks wijzi ging en dienovereenkomstig valt enig herstel in het percentage der parti culiere besparingen te verwachten. Onder deze omstandigheden blijft de stijging van de particuliere consump tie iets achter by die van het natio naal produkt en er is dus ruimte voor meer investeringen, nodig om de geprojecteerde groei te verwezen lijken. De hoge eisen t.o.v. de in frastructuur hebben voor de over heidsinvesteringen een sterker stij gingstempo tot gevolg dan voor welke andere bestedingscategorie ook. Voor de arbeidsmarkt bestaat de indruk dat de spanning daar overigens bij nog aanhoudende immigratie van arbeidskrachten iets zal vermin- dery. vooral als gevolg van meer diepte-investeringen. V ervolg pag. (Van onze correspondent) Sari Dewi, president Soekarno's vierde echtgenote, zou een echtschei ding hebben aangevraagd. Dit wordt bericht uit hooggeplaatste bronnen J in Djakarta. Sari Dewi is de Japanse nacht clubgeisha, die door president Soe karno naar Indonesië werd gebracht en in Djakarta in een dure ommuur de villa werd geïnstalleerd. Het echt- scheidingsverzoek zou reeds eind augustus zyn ingediend. Dewi werd onlangs nog genoemd in het geruchtmakende proces tegen de nu ter dood veroordeelde bank directeur Dalam. Zij zou volgens ge tuigenverklaringen betrokken zyn geweest bij de grootscheepse corrup tie, waarbij enorme sommen geld voor vriendendiensten werden uit betaald. (Van onze parlementaire redactie) tenlandse arbeidskrachten blijft aan houden en dat de arbeidsduur met ongeveer 5 procent wordt gereduceerd (zowel door verkorting van de werk dag als door verlenging van de vakanties). Uitgegaan is ook van een woningproduktie van 125.000 Een mogelijke nieuwe party heeft huizen per jaar onder verbetering zich gepresenteerd: „Democraten van de kwaliteit. j '66". Om na te gaan of deze partij Met zijn verkenning tot 1970 heeft moet worden opgericht hebben 37 het Centraal Planbureau, dat iedei Nederlanders, onder wie de oud- jaar een plan publiceert, voor het eerst aandacht geschonken aan de economische ontwikkeling op mid dellange termijn. Het blijft een pro jectie van de toekomst zonder dwin gend karakter, die gebaseerd is op bepaalde veronderstellingen waarvan de uitkomsten sterk afhankelijk zijn. Zo is aangenomen dat de wereldcon junctuur en de buitenlandse vraag zich gunstig blijven ontwikkelen en dat de wereldhandel in volume dien- overeenkomsitg met gemiddeld 6 a 7 procent per jaar toeneemt. Prijsstijging Volgens de kerngegevens, die het Planbureau heeft gehanteerd, zijn de macro-perspectieven voor 1970 gun stig uit een oogpunt van groei van produktie en accres van arbeidspro- duktiviteit. Er ligt evenwel een ver dere prijsstijging in het verschiet, voor een niet onbelangrijk deel als V.V.D.-er drs. J. P. A. Gruyters uit Amsterdam, zich verenigd in het ini tiatiefcomité D '66. Men heeft een pamflet uitgegeven onder de titel „Appel": het is gericht aan „iedere Nederlander die ongerust is over de ernstige devaluatie van onze demo cratie". Het pamflet wordt via de erkende boekhandel verspreid. De initiatiefnemers willen het van het aantal adhesiebetuigingen laten afhangen of inderdaad een nieuwe partij zal worden opgericht. Op 15 oktober wordt de stand van zaken beoordeeld en bij positieve beoorde ling zal men laten weten dat de partij een feit wordt. Medio novem ber hoopt men dan een oriëntatie- congres te houden. Omstreeks 15 januari 1967 heeft dan het officiële oprichtingscongres plaats, waarbij een campagneplan voor de kamer verkiezingen zal worden vastgesteld. De initiatiefnemers gaan er zelf van uit, dat „de enige manier om werkelijk pressie uit te oefenen (op bestaande partijen, red.) is gelegen ADVERTEi TIE De meest gekochte bromfiets Wobu/etfe E.E.G. f399.- NOG Uil VOORRAAD LEVERBAAR. Kan ook gefinancierd worden In 6 - 12 - 18 maanden. Ie aanbetaling van f90, HOGEWOERD 66—68 LEIDEN in een bedreiging met electoraal ver lies. De onwrikbare consequentie van die conclusie is het oprichten van een nieuwe politieke partij. Het stich ten van een nieuwe partij is echter geen geringe onderneming. Wy voe len er niet voor om als zoveel ste splinterpartij het democratisch functioneren van de Tweede Kamer nog verder te ontkrachten". Men wacht dus af of er veel adhesiebetui gingen komen. Bij de initiatiefnemers zyn veel voormalige V.V.D.-ers. De namen van sommigen van hen prijkten reeds op de voorlopige kandidatenlijst van de V.V.D. voor de kamerver kiezingen. Zij hebben zich echter ijlings teruggetrokken. Tot de initia tiefnemers van D'66 behoren onder meer mr. A. R. I. Aris, Leidischendam; drs. H. Gajentaan, Wassenaar: A. F Luyendijk, Oegstgeest; drs. E. Nypels, Rijswijk, drs. G. Rignalda, Den Haag: en mr. J. Wessel, Voor burg. Democratie Het pamflet „Appel" bevat onder meer een plan voor een nieuwe vi tale democratie. Men wenst recht streekse verkiezing van de minister president en verkiezing van de Tweede Kamer volgens een distric tenstelsel. Men Tieeft voorts enige uitgangs punten voor een politiek program ge formuleerd. Men wenst ten strijde te trekken tegen „het alles beheersen de compromis" en wil streven naar een ingrijpende democratisering van het politieke bestel. Opkomstplicht bij de verkiezingen zou moeten worden i afgeschaft. Het bestuur van gemeen- i ten en provincies moet worden her vormd. De burgemeester moet worden ADVERTENTIE NATUURLIJK - GEZELLIG J i Maar ook voor recepties, bruiloften e.d bieden wij plaats tot 50 pers in ons gezellig restaurant op de lste etage Praat eens met onze CHEF KOK Bespreek vroegtijdig RESTAURANT PETER LEENEN GANGETJE 14 - TEL 24905 gekozen i.p.v. benoemd. Men streeft voorts naar invoering van de mo- Na een vlucht van bijna drie etmalen zijn de ruimtevaarders Conrad en Gordon in de Ge- mini XI hedenmiddag om M.59 uur Nederlandse tijd, veilig ge land in de Atlantische Oceaan, ongeveer 1110 kilometer ten zuidoosten van Kaap Kennedy. 1 De landing kon ook in Ne- j derland op de televisie gevolgd j worden, doordat de Early Bird was ingeschakeld. De remraketten werden om 14.24 uur in werking gesteld toen de Ge mini zich in de 44ste omwenteling midden boven de Stille Oceaan be vond. Door de verminderde snelheid gelijkheid, wethouders te kiezen die j begon de capsule zijn lange val naar geen lid zyn van de gemeenteraad de aarde, in het laatste stadium I en gedeputeerden die geen lid zyn steeds sneller afgeremd door de wrij- van de Provinciale Staten. Ook wil j ving van de atmosfeer. Nadat de tem men individualisering van het kies- I peratuur van de cabine door deze recht in de P.B.O. De Nederlandse staatsvorm mo narchie of republiek zal worden beoordeeld volgens normen van de mocratische doelmatigheid. „Vanzelf sprekend is de waarde van histo risch gegroeide verhoudingen, dan mede in de beschouwing betrokken". De partij zal zich verzetten tegen elke inbreuk, hoe gering ook, op de geestelijke vryheid. De partij is voor het invoeren van een nationale om roep in Nederland (in de zin van de B.B.C.) met daarnaast anders geor ganiseerde en gefinancierde omroe pen. Vervolg op pag. 2 wrijving tot een maximum was opge lopen ontstond een lacune in de ra dioverbinding met de aarde, zoals ook bij vorige landingsmanoeuvres. Toen de radiostilte was opgeheven zwaaide de Gemini reeds aan de gro te parachute, die het ruimtevoertuig veilig op zee liet landen. Automatisch Systeem De landingsmanoeuvre was ditmaal volgens een geheel nieuwe methode geautomatiseerd. Nadat de remraket ten door de ruimtevaarders in wer king zyn gesteld, nam een computer aan boord van de Gemini de leiding van de landingsoperatie over. De be manningsleden zouden slechts ingrij pen wanneer het nieuwe systeem ken- nelyk fout functioneerde. By de vo rige Mercury- en Geminivluchten was de landing zuiver ballistisch, dus zonder enige besturing, of vond zy plaats door middel van handbestu ring door de ruimtevaarders. Men wil ervaring met automatische landings- oeperaties opdoen om te kunnen be oordelen welk systeem het meest vol doet. Op de plaats waar de landing werd verwacht lag een grote vloot van ber gingsschepen met als vlaggeschip het vliegkampschip Guam. Aan boord daarvan bevonden zich de helikop ters met de ploegen kikvorsmannen, die onmiddellijk nadat de Gemini in zeer terecht kwam een luchtkraag om het vaartuig bevestigden om het voor zinken te behoeden. De landing geschiedde met een on gelooflijke precisie. Vanaf het vlieg- dekschip kon de enorme parachute met het drie ton zware gevaarte tij dens het laatste deel van de afda ling en het neerkomen ln zee worden waargenomen. Nog nooit is een ruim tecapsule zo dicht bij het doel geland. Het is nog niet bekend, of dit een ge volg is van de automatische afhande ling van de landingsmanoeuvre. De afstand van de gelande Gemini tot het vliegdekschip Guam bedroeg ongeveer viereneenhalve kilometer. Aanvankelijk meende men dat de ruimtevaarders in hun capsule zou den blijven in verband met de woe lige zee en het gevaar dat de cap sule zou kunnen vollopen door het openen van de luiken. Conrad en Gordon besloten even later echter, zich door helikopters uit de cabine te laten halen en naar het vliegdek schip te brengen. Zij stapten daartoe eerst over in een rubberbootje, dat met de kikvorsmannen was neerge laten. Dit ophalen van de ruimte vaarders geschiedde in een record tempo. De helikopters met de ruimtevaar ders landden om 15.23 uur op het vliegdekschip, waar de astronauten de traditionele grandioze huldiging ondergingen. Zij waren in uitste kende conditie. WELLICHT 20 DODEN (Van onze correspondent in Bonn) Een kleine Westduitse duikboot, die voor opleidingswerk werd gebruikt, is gisteravond omstreeks zes uur met 21 man aan boord bij de Doggers- bank in de Noordzee gezonken. Vol gens de laatste berichten is slechts één van de opvarenden, bootsman Silberhaben, gered. Hij is aan boord genomen door de Britse trawler „St.- Martin". Volgens de berichten die de Duitse marine vanochtend van deze boots man had ontvangen, was gisteren, toen het schip zich aan de opper vlakte bevond, een lek ontstaan in de machinekamer. Acht opvarenden waren in de gelegenheid geweest in zee te springen. Silberhaben vreesde echter dat van deze acht alleen hij is gered. De Britse admiraliteit heeft onmiddellijk drie mijnenvegers naar de plaats van de ramp gezonden, maar men heeft weinig hoop dat nog overlevenden zullen worden gevon den. De enige mogelijkheid lijkt nog te zijn dat in de buurt vissende trawlers mannen aan boord hebben genomen en nog niet in de gelegen heid zyn geweest de autoriteiten hiervan op de hoogte te brengen. Vanochtend bevonden zich ook drie Duitse militaire vliegtuigen en twee Deense helikopters boven het gebied. De Nederlandse koninklijke marine, die onmiddellijk hulp aanbood, hield drie helikopters in gereedheid, om eventueel eveneens aan het opspo ringswerk deel te nemen. De duikboot had Lübeck als thuis haven. Het is een nog uit het einde van de oorlog- daterend schip, dat in 1945 in de Oostzee tot zinken is ge bracht, in '56 pas is gelicht en drie jaar geleden is toegevoegd aan de Duitse Bundesmarine-in-opbouw. Het is gemoderniseerd en ingericht voor opleiding. De Bundesmarine beschikt thans over 10 duikboten, waarvan er ver schillende aan het eind van de oor log tot zinken zijn gebracht en later voor soortgelijke doeleinden als de „Hai" zijn verbouwd. De „Hal" nam nu met drie andere onderzeeboten deel aan een manoeuvre voor de Duitse noordkust. Hieraan werd ook deelgenomen door de torpedoboot Beieren", die thans aan het red- ■ir Dit is de nieuwe DAF 44 de Luxe, die binnenkort op de dingswerk deelneemt De „Hai". die te zien zal zijn. De i tonnage van 232. De normale bezet- wagen heeft een ttag bedraagt 17 man. Het is voor het eerst dat de West- - en kruissnel- Duitse marine een onderzeeboot ver beid van 123 km/u üest. bij een verbruik van ADVERTENTIE Honderdduizenden Nederlanders jratis verzekerd! Kopers van loten van de Na tionale Najaarsloterij 1966 ont vangen een gratis ongevallen verzekering. De hoofdprijs be draagt f 100.000,- plus een Fiat 1500. In totaal meer dan 18.000 geldprijzen. Hieraan moet u meedoen! Bij elke 3 loten een gratis coupon en een gratis (1 jaar lang) verzeke ring. Dit mag u niet voorbij laten gaan. Loten f 5,- per stuk) zijn overal te koop, ook rechtstreeks: Nationale Na jaarsloterij. Heemraadssingel 303, Rotterdam, giro 6200, te lefoon 010-250.000. (Ggk. door de Min. v. Ju6t. onder nr. LO 650/031/075 dd. 12 8.'66). Baten zijn be stemd voor de St. Fondsenwervingsactie* Volksgezondheid en het Koningin Juliana Fonds 's-Gravenhage. (Duet teutvo 7-8 üter benzine op 100 km. De motor is een luchtgekoelde 2 dl. 4 takt boxer van 844 cc. De overbren- 7ing geschiedt door 'e DAF-variomatic ADVERTENTIE i Er bestaat een plan om t met 1 Januari a.s. te Leiden een nieuwe regeling van de f politie in te voeren, waarbij r de manschappen der nacht- r wacht als agenten van poli- t tie der 4de klasse zullen wor- r den benoemd, en aan een elf- f tal, die door ouderdom of J lichaamsgebreken daartoe ongeschikt zijn, waaronder J één van 79 en één van 73 jaar, een pensioen wordt toe- gekend. J Heden namiddag zijn van J 's Hage naar Amsterdam J vertrokken twee eskadrons J dragonders en uit Leiden J veldartillerie. Het is een ge- J volg van de ongeregeldheden gisteren avond voorgevallen.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1