R KORS - VAKKLEDING verkoopster Britse regering geeft Smith nog een kans HONDERD GULDEN SCHOON Te koop: II' Slachtoffers van liet Corps Diplomatique' mer met keuken in de maand dan ORATEUR - LAKSCHRIJVER HENS' SIGARETTENFABRIEK Eet nu Ie kwaliteit RUNDVLEES de levertraan met sinaasappelsmaak waar kinderen dol op zijn Te koop nieuw te bouwen Bogaers-woningen toOERDAO 15 SEPTEMBER 1968 lL JRDEELDHEID IN GEMENEBEST Britse regering heeft Smith een laatste kans gegeven om ,et' eind te maken aan de Rhodesische rebellie. Is dat binnen een ,eptl |je termijn (die naar verluidt aan het eind van dit jaar zal 1 verstreken) nog niet gebeurd, dan zullen de Britten al hun 3^ -stellen tot minnelijke schikking intrekken en zullen zij de verzoeken maatregelen te nemen om de invoer van belang- Rhodesische produkten te verhinderen. Bovendien zal Lon- jan niet meer bereid zijn Rhodesië onafhankelijkheid te ver- voordat een meerderheidsregering, waarin dus niet-blan- meeste posten bezetten, zal zijn gevormd. (Van onze Londense correspondent) oorwaarden Ede van het „onwettige" be door de gouverneur een wet ering zal worden benoemd vertegenwoordiging op brede van de bevolking zal vormen. overgangsperiode zouden |dkrachten en de politie onder iag van de gouverneur vallen, punten z\jn vastgelegd in een vond. na vyf dagen van vaak ichtig onderhandelen, uitge- communiqué van de Gemene- iferentie in Londen. Het com- ié draagt duidelijk de sporen verdeeldheid tussen de lan- n het Gemenebest, hetgeen jis van Afrikaanse zijde open- Met name de minister ^ancien van Zambia, Wina, jjn grote teleurstelling en het ltste vertrouwen dat men in Wilson zou hebben gehad, dit kort nadat hij Wilson had aangeboden voor het trag van zyn collega van Bui ig Zaken, Kapwebwe, die dagen geleden uit protest over tg van zaken de conferentie trlaten. Hij had toen gezegd Britten „te walgen" en later, vliegveld, dat Wilson bezig racist te worden. Militair leeste landen van het Geme- verlangen dat militair tegen iê wordt opgetreden, hetgeen se regering niet zal doen. Zij bovendien de garantie dat niet onafhankelijk zal wor- ordat een meerderheidsrege- gevormd, een wens waaraan iritse regering ook niet geheel gekomen. Voorts hebben zij voorgesteld via de Verenigde Naties de handel met Rhodesië ge heel te laten verbieden, een maat regel waar men natuurlijk niet zoveel van behoeft te verwachten wanneer niet ook Zuid-Afrika ermee instemt. En het is hoogst onwaarschijnlijk dat de regering-Vorster dat zal doen. Franse minister beschuldigd in zaak - Ben Barka Op het proces in Parijs over de ontvoering van de Marokkaanse op positieleider Ben Barka is gisteren gezegd, dat de Franse minister van Binnenlandse Zaken, Frey, kennelijk opdracht heeft gegeven om zijn Ma rokkaanse collega, generaal Oufkir, niet over de ontvoering van Ben Barka te ondervragen toen deze in november van het vorig jaar in Pa rijs was. De beschuldiging was afkomstig van Pierre Stibbe, de advocaat die optreedt voor de broer van Ben Bar ka. Stibbe vroeg Max Fernet, het hoofd van de Franse recherche, waarom men generaal Oufkir niet benaderd had toen hij in Parijs ver toefde kort na de ontvoering van Ben Barka op 29 oktober, hoewel de agent van de Franse geheime dienst Lopez de politie toch had laten we ten dat Oufkir betrokken was ge weest bij de ontvoering. Fernet antwoordde hierop, dat de politie Oufkir niet had kunnen ar resteren louter en alleen op grond van de door Lopez geuite beschuldi gingen. Zoals bekend behoort Lopez tot het groepje mannen dat terecht staat in verband me de ontvoering van Ben Barka. Op een knappe manier heeft Wil son alle partijen in het Gemenebest iets gegeven. Daardoor is het Geme nebest zelf niet erger aan het wan kelen gebracht dan al het geval was, maar ztfn inmiddels geen maatrege len genomen waar men veel van mag verwachten. Het is namelijk vrijwel zeker dat premier Smith, de Britse onderhandelaar, die juist in Salisbury is aangekomen, sir Morrice James, zal laten weten niets van de Britse eisen te willen weten. De Britse pers was vanochtend algemeen van mening dat Wilson inderdaad het Gemenebest staande heeft weten te houden, maar zo vroeg de Daily Mirror „Gelooft Wilson werkelijk in de kans dat zijn laatste dreigementen Smith op het pad van recht en trouw zullen bren gen?". „Er zal geen ontspanning kunnen zyn", aldus de Times, voor dat iedere Rhodesiër, ongeacht zijn kleur, de kans heeft gekregen volle dige burgerrechten te verwerven". G.J.V. en C.J.Y: stichten nieuw jeugd-maandblad Met ingang van deze maand ge ven het Centrum voor Gereformeerd Jeugdwerk en het christelijke Jon geren Verbond gezamenlijk een maandblad uit, bestemd voor leidinggevenden in het zogenaamde open jeugdwerk. Het blad draagt de naam „Parsepartout" en is een voortzetting van het reeds geduren de 9 jaar, voor het C.J.V. uitgege ven tijdschrift van dezelfde naam. In het nieuwe blad wordt vooral aandacht besteed aan de persoonlij ke toerusting van de leidinggevenden in het jeugdwerk. Daar zullen arti kelen in verschijnen met toelichting over opzet en organisatie van ver schillende vormen van open jeugd werk, programma's voor instuif, jon- gerensociëteiten en hobby- interesse- groepen. Door de gezamenlijke uitgave van het blad, hopen de beide organisa ties samenwerking tussen C.J.V. en G.J.V. in het werk te bevorderen. De eindredaktie van „Parsepartout' berust bij ds. J. Goumare voor het CJ V. en de heer G. J. Timmer voor het G.J.V. LEIDSCH DAGBLAD ,,Geen provo's" Groep jeugdige automatenkrakers voor rechtbank Tegen acht Jongemannen heeft de officier van Justitie bij de Amster damse rechtbank, wegens een groot aantal gelddi^fstallen uit sigaretten automaten in en buiten Amsterdam, diefstallen uit auto's of medeplichtig heid aan een en ander, gevangenis straffen geëist variërende van een jaar waarvan vijf maanden voor waardelijk met aftrek van het voor arrest plus voorwaardelijke terbe schikkingstelling van de regering tot een maand geheel voorwaarde lijk met een boete van honderd gin den. Er waren 99 gevallen van diefstal len uit sigarettenautomaten bekend geworden. Maar enkele waren ten laste gelegd. Volgens rechtbankpresi dent, mr. J. Bletz, ging het in totaal om vele duizenden guldens. De officier van Justitie, mr. L. van de Berge, vroeg aan een 18-jarige hoofdverdachte of hij nog andere vrienden dan de provo's had. Ver dachte zei dat er geen echte provo's bil de diefstallen waren betrokken. .Fchte provo's, onder wie Rob Stolk, hadden gezegd, dat wij er mee moes ten ophouden", aldus de verdachte. ,Dat is tenminste een gelukkig ge luid", repliceerde de officier. Bij de arrestatie van de jongelui door de Amsterdamse centrale recherche was indertijd de indruk gewekt als zou het hier een provo-affaire zijn. De verdachten bekenden op een enkel punt na de feiten. Een zaak werd bij verstek behandeld. In de hoofdstad zijn 84 aangiften van geiddiefstallen uit automaten bij de politie gedaan. Vrijwel alle politiebu reaus in Amsterdam hebben er mee te maken gehad, zo merkte de presi dent op. De 15 overige gevallen be troffen diefstallen in Haarlem, Bent veld, Rotterdam en de omgeving van Alphen a/d Rijn. De jongelui hadden zich tot één merk automaat beperkt. Familieberichten (Overgenomen uit andere bladen) Getrouwd: M. L. Hekking en P. J. F. Daniëls, Nijmegen; A. G. Schille- mans en M. Pais, Amsterdam. Geboren: Tirza Yasmin, dr. van J. GoesBrems. Overleden: A. A. J. van der Ven, mn, 60 jr, Eindhoven; M. A. van Leuven, mn, Amsterdam; H. Janssen, mn, 65 jr, Veenendaal; A. J. E. van Notten, vr, Lunteren; G. Butter, mn, 77 jr, Amsterdam; B. Csénky, mn 68 jr. Amsterdam; R. D. A. Verspyck, mn, 46 jr, Amsterdam; W L. F. van Minnen, mn, 66 jr, Amsterdam; S. M. B. A. Bigot—Kossen, vr, 82 jr, Laren. Albanië heft Voorlichtingscentrum van Sikkens geopend ministerie van Justitie op I Het nieuwe voorlichtingslaborato- moment, werd het wel zeer duidelijk, I rium In Sassenheim. de trots van de I dat de lakkerij een aanzienlijk be- Albanië heeft, zijn ministerie van Slkkens Groep N.V., ls gisteren ge- Zangrijkere plaats zou gaan innemen. Justitie opgeheven omdat het voort bestaan ervan onder de huidige so cialistische wetgeving niet langer ge rechtvaardigd is. zo heeft de Alba nese premier Sjehoe in het parle ment meegedeeld. Het Albanese pers bureau Ata meldde gisteren dat de voormalige minister van Justitie Klosi tot secretaris van het parle- mentspresidium is gekozen. Vier leden van het presidium zijn heen- gezonde, onder wie Todi Loebonja, de hoofdredacteur van het commu nistische partijorgaan. Premier Sjehoe leverde in een toe spraak kritiek op Joego-Slavië en Griekenland, maar betitelde de be trekkingen met Italië, Frankrijk en Oostenrijk als „normaal". opend. De zeer kostbare inrichting. De Sikkens Groep N.V., een bun- verspreid over een oppervlakte van deling van enkele tientallen gespe- 1500 m2. is geheel afgestemd op de cialiseerde. chemische ondememin- inodeme ontwikkelingen op het ge- gen in Europa, heeft deze ontwikke- bied van de laktechniek. ling reeds vroeg ingezien. Het gereed komen van het nieuwe voorlichtings- Het nieuwe voorlichtingscentrum is j laboratorium, bedoeld als vervanging in de eerste plaats bestemd voor de van een kleinere en mindere ge- lakverwerkende industrie, onder meer outilleerde ruimte, is dan ook een rijwiel-, auto- en meubelindustrie. waardevolle bijdrage hiertoe. Hoewel ook zonder lakafwerking een volwaardig produkt kan ontstaan, middel van experimenteren bitikt het uit oogpunt van de ver- Sikkens jn snaat advies te geven koop, noodzakelijk de produkten van ?,«>r de inrichting van een lakafde- teu laklaag te voorzien. Deze laag apparatuur die ln de lak ken zowel voor berscherming als voor van Industrie te vinden ie, verfraaiing dienen. De steeds toenemende groei van de produktie vereist een snelle verwer king door de lakafdeling. Vanaf dat In W.-Duitsland club van: (Van onze correspondent in Bonn) Op initiatief van een dame in Bad Godesberg heeft een aantal door diplomaten gedupeerden zich in een coöperatie verenigd, teneinde te trachten hun recht en, wat belang rijker is, hun geld, te krijgen. „De vereniging van CD-slachtoffers" noemt men zich. Iedereen, die zich door een lid van het Corps Diplo matique benadeeld acht, kan zich bij de belangengroep aanslui ten. De club zal gezamenlijk een advocaat in de hand nemen, die zich dan wat kan specialiseren in de moeilijke materie, hoe van di plomatiek onschendbare personen toch schadevergoeding te verkrij gen. De Westduitse hoofdstad is waar schijnlijk wel de eerste plaats ter wereld, waar de bevolking zich zo gecoördineerd afzet tegen het euvel, dat diplomaten, door politie en rechters als „boven de wet staanden" geacht, in de praktijk toch allerlei menselijke zonden uit halen als aanrijdingen veroorzaken en zijn schulden niet betalen. Schrikbarend In Bonn en vooral in de residentie Bad Godesberg heeft het kwaad schrikbarende vormen aangeno men dankzij de op zichzelf verheu gende omstandigheid, dat Weet- Duitsland met praktisch elke nieuwbakken Afrikaanse staat, volledige diplomatieke betrekkin gen onderhoudt. Dit betekent een ambassadeur in een Mercedes-250, die geen voorrang geeft, waarop de verzekering het af laat weten om dat de premie niet is voldaan, ter wijl zich reeds de garagehouder aandient aan wie de wagen nog niet is betaald en hij op de stoep de huiseigenaar treft, die geen nuur vangt. Zelfs onder omstan digheden. dat elke normale burger onmiddellijk uit huis pleegt te wor den gezet, kan de politie niet in grijpen. Veel rekeningen kunnen nog sussend worden vereffend via de ontwikkelingspot, waarbij men dan de overschrfjvingskosten van en naar Afrika meteen vermijdt. Nog vaker echter trachten diplo matie en Buitenlandse Zaken de vorderingen zonder meer in de doofpot te 6toppen. Natuurlijk zijn er heel wat Bon ner en Godesberger ingezetenen, óie eenvoudigweg speculeren op ten voordelige transactie, de prij zen opschroefden en toen het lid op de neus kregen. Anderen ech ter werden volkomen nietsvermoe dend op straat of achter de toon bank met de vriendschap der re gering voor alle nieuwe volkeren geconfronteerd. Voor beide catego rieën zegt de „club der CD-slacht offers" open te staan. wordt zonodig door technici van Sikkens nog meer geperfectioneerd en op de praktijk afgestemd. Behalve een commerciële nood zaak is er ook een technische. De juiste inrichting van een lakkerij is belangrijk. Een moeilijk punt voor de fabrikant is: elk type lak kan niet op alle ondergronden worden worden aangebracht, elk type lak [kan niet met elke apparatuur wor den aangebracht en niet elke appa- I ratuur is geschikt voor ieder voor- Werp. Hieruit blijkt, dat de techni- jsche samenhang tussen apparatuur, lak en het te behandelen produkt |een zeer gecompliceerde zaak is. Het laboratorium is daarom vereist voor het doen van de nodige research. Elke praktische situatie in de in dustrie kan namelijk in het voor lichtingscentrum worden overgezet. Voor iedere industrie is dit een prachtige gelegenheid om de moei lijkheden, die zich op lakgebied voordoen, op te lossen. Dit spreekt des te meer, als men bedenkt, dat de inrichting van een lakafdeling een vrij kostbare aangelegenheid is. De hoofdzaak blijft te Romen tot snellere en meer efficiënte lakmetho- den met gebruikmaking van de juiste apparatuur en lak. waarbij tevens de eigenschappen van het te lakken pro dukt niet uit het oog mogen worden verloren. Regeringswijziging in Kongo Fresident M oboe toe van Kongo heeft gisteren een regeringswijziging bekendgemaakt. Negen ministerpor tefeuilles zijn in andere handen overgegaan en drie nieuwe ministe ries zijn er bijgekomen. Door de wij ziging is het aantal ministeries op 21 gekomen. Aan het hoofd van elk ministerie staat een vertegenwoordi ger van een van Kongo's 21 provin- cies. ior onderwijzeres aan de LEIDSEHOUT Liefst in de omgeving van de school. Leidsehout School, Adriaan Pauwstraat, Lelden VOOR DE ZENDING DE NED. KERV. KERK aatweg 11 te Oegstgeest 01710—52940 onge vrouwelijke krachten die een werkkring ambiëren op ons bureau, dat in dienst staat van het apostolaat overzee der Ned. Herv. Kerk, bieden wij goede plaatsingsmogelijkheden, tegen een salaris vastgesteld volgens kerkelijke rege ling. Jgd worden voor aanstelling op korte of lan- rmijn: loekhoudkundige medewerkster VOOR DE HOOFD ADMINISTRATIE. o.m. te belasten met de grootboekadministratie 20 jaar of ouder; mulo- en boekhouddipl. alsmede kennis van typen vereist. tri. jongste bediende 16 of 17 jaar oud. Itatles mondeling of schriftelijk aan boven- ®d adres. oreanstaand modemagazijn te Leiden zoekt jonge decorateur 20 jaar. Voor iemand met ambitie wacht bij ons een prettige werkkring, onder no. 22744 aan het bureau van dit blad. kt verdient U, vanaf 23 Jaar, per week by ^TSSTRAAT 40 DEN HAAG Mannelijk en vrouwelijk personeel (tot 45 Jaar) "geschakeld bij de vervaardiging van onze merken, zoals Caballero. genist eens praten aan de fabriek (te berel- dus 30 - Binckhorst - vanaf Holl. Spoor) op "bandag tm. vrijdag tussen 10 en 4 uur. Rrm™ onze chef-personeelszaken aanwezig in STEENSTRAAT 59 te LEIDEN op SOAGAVOND van half acht tot half tien. Alle runderlappen 50 CENT PER KILO VOORDELIGER. 250 gram RUNDERBIEFSTUK. lekktr mab U Origineel LAMSVLEES 2e pond HALVE PRIJS. 98 150 gr. rookvlees 150 gram ham 150 gr. pekelvlees QQ 150 gr. rosbief 150 gr. cervelaat 5 croquet ten Vlees voor Uw hond VLEESSNIPPERS 1.—. Mager poelet 1,50; mager hart 2,per 500 gram. JAAP BOLLE Hogewoerd 37 Leiden 's Maandags tot 1 uur geopend. een in prima staat verkerend WOONHUIS. Indeling: beneden; kamer en suite, grote keuken, kelder. Boven: 2 grote slaapkamers, 1 kleine slaapkamer, badkamer. Grote tuin met achterom en schuur. Brieven aan het bureau van dit blad onder nummer 22748. puur natuur iedere avond om zeven uur! f_ 1 A Sanostol u veikriigbaar in gezimflacon (f 3,90) en nojmalc flacon (f 2,10) V f 7 Per 1 november vragen wij een beschaafde met ervaring in de textielbranche. Goede salariëring. Haarlemmerstraat 241/243 nabij Oranjelaan aan de Hoge Rijndijk Zoeterwoude. Telefoon 01715—236

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 13