Nederlandse scheepswerven met moeten krachten bundelen plastiek geen raad. kunst Rapport Commissie Scheepsbouw WGSt Fiscale faciliteiten zijn dringend nodig Expositie van Vlaamse en Nederlandse kunst Leids Tooiikunstorkest heeft een clavecymbel WOENSDAG 14 SEPTEMBER 1966 LEIDSCH DAGBLAD Buitenlandse scheepswerven presteren eigenlijk niets wat ook L|et door de Nederlandse scheepsbouwers zou kunnen worden verricht. Betere organisatie, hogere arbeidsproduktiviteit en vooral ook de financiële steun van de overheid maken evenwel idat Nederlandse werven geen voordeel hebben getrokken van de opleving, die er in de wereldscheepsbouw te constateren valt. Pe bouw van schepen levert ons land verlies op. Bij de grote Lrerven is dat wel 12% van de omzet. Dit wil zeggen dat voor Like duizend gulden, die een reder aan een nieuw schip uitgeeft, door de werf f 1120,moet worden uitgegeven om het te bouwen. In de scheepsreparaties was de winst gemiddeld slechts 1 van He omzet. Als gevolg van de grote verliezen konden de werven (slechts op beperkte schaal concurreren en daardoor daalde het aandeel van de Nederlandse scheepsbouw in de wereldproduktie Lteeds meer. Commissie Nederlandse ktheepsbouw, welke op instigatie van Centrale Bond van Scheeps- meesters door de minister van tomische Zaken werd geïnstcl- heeft in verband met de on- ontwikkeling een uitgebreid aderzoek ingesteld naar de moge- cheden tot het voortbestaan van t Nederlandse scheepsbouw en het eer tot bloei brengen van de be- rijfslak. Voor de nationale econo- heeft de scheepsbouw, hoewel L»n slinkende betekenis, nog altijd ilekenis: ca 2.5 pet. van het natio- 1 inkomen, 2 pet. van de werkge- 3 pet. van de export. Teveel koks in de keuken maken t de soep niet goed wordt en de erlandse scheepsbouw kenmerkt i door teveel koks. want er zijn liefst 180 scheepswerven, die elkaar nog niet de produktie i van een tiende van hetgeen Japanse werf produceert. Eén werf bouwt al tweemaal zo- leel schepen als de 180 bij ons. Drie groepen Geen wonder dat de commissie anleiding ziet tot het doen van vele lanbevelingen, .welke tot verbetering pinnen leiden, en dat een van de i aanbevelingen is tot een gro- 9 bundeling van krachten te ko- i Volgens de commissie zouden er e groepen van wei-ven moeten ko- die elk een eigen taak toebe- jeeld zouden krijgen. Eén van de drie zou zich moeten icialiseren op de seriebouw van fehepen tussen 50.000 en 200.000 ton idweight, de tweede dient zich te |chten op de seriebouw van tankers, en vrachtschepen klei- r dan ca. 40.000 ton dw., het der- i produktiebedrijf zou het maat- prerk moeten gaan verzorgen: de van passagiersschepen, spe- iiale vrachtschepen, oorlogsschepen, veerboten, het samenstellen a booreilanden. Arbeidsklimaat wlMet grote sP°ed moet worden over- ;aan tot samenwerking tussen alle 'en, die schepen groter dan ca ton dw. bouwen. De samenwer- ig zou betrekking moeten hebben een studie ter verbeteringe van arbeidsklimaat, op het onderzoek f verbetering van de werkme- eHjtJhoden en de outillage, op de moge- ijkheden op het gebied van research ontwikkeling, voorts op het ter- tin van het ontwerpgebied. Zij zou A een gezamenlijke acquisitiepoli- ik dienen te omvatten. Om een structurele reorgani- Tijdens een nationale demon Aac ftratie in Djakarta icerd de vlag i gedragen door het dochtertje van president Soekarno, Rachmawati. lij is hier omringd door een ere wacht, die op de hoofddeksels de Oaropda-vogel heeft. I2)i fct: van de scheepsbouw mogelijk te maken is van belang het creëren van fiscale en andere financiële facili teiten, bijvoorbeeld door investerings bijdragen. Seriebouw zou leiden tot verbetering van het werkklimaat op de werven. Zwaar rapport I Scheepsbouw wordt tot de I zware industrie gerekend en wellicht is het daarom dat de commissie, die belast werd met j een onderzoek naar de situatie I op de werven, met een zwaar I rapport voor de dag komt. Het I rapport weegt in totaal 4 kilo I en 1 ons. Het is te zwaar om het I I per post te verzenden, want de I I PTT accepteert niet meer dan I I 4 kilo per briefpakje. De turf I papier is maar liefst 9,5 cm dik. I Het geheel omvat 747 pagina's J I tekst. Nader overleg Met de in Nederland geves tigde aardolie-industrie zal nader overleg moeten worden gepleegd in hoeverre, meer dan tot nu toe, op drachten bjj Nederlandse werven kunnen worden geplaats. Voor het verwezenlijken van een scheepsrepa- ratiebedrijf in Europoort is overleg, zowel met landelijke als plaatselij ke autoriteiten, alsook met andere belanghebbenden dringend nodig. Op financieel gebied spelen de fiscale faciliteiten bij de ons be concurrerende scheepsbouwlanden 'n niet onbelangrijke rol. Het is van belang dat uit structurele overwe gingen de scheepsbouw bij haar stre ven naar een structuurwijziging ge steund zou worden door faciliteiten, welke niet onderdoen voor die in de concurrende landen. Ten aanzien van de kredietver lening ter financiering van scheeps- bouwopdrachten verkeert Nederland in een ongunstige positie. Het is niet te verwachten, dat tot een ingrijpen wijziging van de structuur van de bedrijfstak en tot omvangrijke nieu we investeringen zal worden overge gaan, indien de concurrentievoor waarden op dit gebied niet in grote lijnen worden gelijk getrokken met die van de voornaamste concurren ten in het buitenland. College Het zal noodzakelijk zijn dat re gering en georganiseerd bedrijfsle ven voortgaan in internationaal ver band te trachten tot afspraken te komen teneinde concurrentie-verval- sende maatregelen zoveel moge lijk tegen te gaan. De door de commissie bepleite voorstellen kunnen niet worden ver wezenlijkt zonder de bereidheid van alle belanghebbenden om hun mede werking te verlenen. De medewerking zou gestimuleerd dienen te worden door de instelling van een college voor de scheepsbouw. Als taken van dit college worden gezien het behulpzaam zijn bij: 1.) het interne overleg in de bedrijfs tak en het overleg met de over heid, vakverenigingen en bedrijfsle ven buiten de bedrijfstak, om na te gaan in hoeverre de in het rap port gedane voorstellen kunnen wor den verwezenlijkt., 2.) het op de voet volgen van ontwikkelingen in de scheepvaart en scheepsbouw om alle betrokkenen te kunnen adviseren, welke actie van hen gevraagd wordt in het licht van verand er de omstandigheden 3.) het zonodig nemen van initia tieven op het stuk van internationale samenwerking. Het college zou dienen te bestaan uit een klein aantal, bjj voorkeur drie, niet direct - belanghebbenden. Het college voor de scheepsbouw zou voor een periode van 4 a 5 jaar die- 1 nen te worden ingesteld, in wel ke periode de voorgestelde structuur wijzigingen haar beslag zouden die nen te krügen. Kolen industrie in EEG is er slecht aan toe De toestand op de kolenmarkt in de zes landen van de Europese ge meenschappen is de afgelopen maan den nog slechter geworden. Dit heeft het Duitse lid van de Hoge Autori teit van de Europese gemeenschap voor Kolen en Staal medegedeeld aan de commissie voor energie van het Europese parlement. Oorzaak zijm niet alleen de struc turele omstandigheden, maai- ook het weer en de ontwikkeling van de in dustrie. die vooral in de Duitse Bondsrepubliek heeft geleid tot ver mindering van het kolenverbruik. Schatte de hoge autoriteit begin van dit jaar de stijging van de ko- lenvoorraden voor 1966 op 10 mil joen ton, thans wordt gerekend op een extra stijging van de kolenvoor- raden tegen het einde van dit jaar tot twaalf miljoen ton. Alleen al het cokesverbruik voor ruw ijzer zal naar schatting in 1966 een miljoen ton lager zijn dan in 1965. Geschat wordt voorts, dat in 1970 de kolenvoorraden in de „Zes" zullen verdubbelen om de 20 miljoen ton te bereiken. Machinefabriek in moeilijkheden (Van onze Zwolse correspondent) Het voortbestaan van de construc- tiewerkplaats en machinefabriek J. Brood N.V. is in gevaar. Het bedrijf heeft volgens de directeur de heer J .Brood een welgevulde orderpor tefeuille, maar verkeert in liquidi teitsmoeilijkheden. De heer Brood heeft dit gisteren aan zijn 35 perso neelsleden meegedeeld. „Al onze crediteuren willen ons de tijd geven" zegt de heer Brood. „Maar een instelling, het gemeenschappelijk administratiekantoor niet. Als het G.A.K. zijn vordering, de derde ter mijn van de jaarlijkse aanslag door zet komen we in moeilijkheden. Ik zou een kreupel bedrijf krijgen en daar pas ik voor". De heer Brood zegt dat hij in onderhandeling is met kredietgevers uit scheepvaartkrin gen, die hem uit de liquiditeitsmoed- ij kir eden zouden helpen. Die onder handelingen vergen echter tijd. Da heer Brood wil door kredietverstrek kingen zijn bedrijf weer gezond krij gen. Deze week in Voorschoten: In het Cultureel Centrum in Voor schoten wordt deze week een expo sitie gehouden, waaraan acht Bel gische en zeven Voorschotense kun stenaars hun medewerking verlenen. In aanwezigheid van de voltalli ge gemeenteraad van Voorschoten, afgevaardigden van het gemeente bestuur van het Belgische Schoten, besturen van Voorschotense vereni gingen en onderwijzend personeel van de scholen, opende burgemeester L. de Kool deze grote tentoonstelling, waarin vooral de schilderkunst een grote plaats inneemt. „De jumelage" (België) en Voorschoten heeft deze tentoonstelling tot stand gebracht. Nadat in juni Voorschotense kun stenaars deelnamen aan een soort gelijke tentoonstelling in België, is het verheugend dat nu ook Voor schoten kan kennismaken met de Vlaamse kunstenaars. Alhoewel de tentoonstellingen over het algemeen slecht bezocht worden, gaat het ge meentebestuur van Voorschoten toch door, deze tentoonstellingen te orga niseren en het gemeentebestuur ge looft op de goede weg te zijn. Ook al zijn we gescheiden door lands grenzen, we zijn met Schoten ver bonden door culturele banden, al dus de burgemeester. De schepen van ben in de schilder- en beeldhouw kunst. Ook de Voorschotense kun stenaar W. Schrofer roemde het kunstzinnige „groot-Nederland". De tentoonstelling bestaat voor een groot deel uit schilderwerken, daar naast- zijn werken van de Vlaamse beeldhouwer Cornelissen, verder kan men de moderne „wandlappen- kunst" en het pottenbakken bewon deren. Uit Voorschoten nemen de volgende Voorschotense kunstenaars deel: W. Schrofer en zijn echtgenote Hannie Bal, H. H. Kamerlinck-On- nes, N_ Gerritsma, mevrouw M. J. Van Wattingen- van Vlierden, mevr. J. Muller-Limburg, mevr. A. M. J. Westgeest-Otto en mevrouw Sirks. Uit het Belgische Schoten zijn wer ken van: R. Bettens, H. Cornelis, G. Landuyt, J. Legrand, R. Vandenbus- sche, G. van den Keybus H. Vonek. Helaas exposeert H. Cornelissen niet zfjn rellgieuse werken. Hij is voor al in Vlaanderen bekend als de ver nieuwer van de religieuse kunst. Ook ontbreekt de catalogus, welke voor een dergelijke tentoonstelling vrijwel onmisbaar is. Meubelfabriek in Waddinxveen Kempkes gaat weer langer werken De arbeidsweek, die bij Kempkes Meubelfabrieken N.V. (Formule) in Waddinxveen eind augustus tot 32 uur moest worden bekort, is thans voor een deel van het bedrijf weer op de normale 45 uren gebracht. Voor de overige afdelingen is de werkweek verlengd tot 40 uur. Deze voor Formule-meubelen gun stige ontwikkeling betekent, dat de destijds aangevraagde vergunning voor een werkweekverkorting tot 32 uur, slechts voor een deel behoefde te worden benut. Beethoven op bet Prinsjesdagconcert Onder auspiciën van het Algemeen Haags Comité zal het jaarlijkse Prinsjesdagconcert dit jaar op dinsdag 20 september in de Hout- rusthal worden gegeven door het Re sidentie-Orkest- Willem van Otterloo zal het con cert dirigeren en Herman Krebbers zal solistische medewerking verlenen. Het programma is geheel samenge steld uit werken van Ludwig van Beethoven: Ouverture „Leonore" nr. 3. Vioolconcert, Symfonie nr. 7. dus de Durgemeester. ue scnepen van Schoten. Baron Van Pottersbergen de f ,/f f| (fOV) IVP I la Prvftario r\r\ »iin hPllT-t. Cfl.f een I la Potterie op zijn beurt gaf uiteenzetting over de plaats Schoten, dat een kunstenaarsdorp bij uitstek is. Tot slot van de officiële openings plechtigheid werd het woord gevoerd door de Vlaamse beeldhouwer, H. Cor nelissen, die allereerst bezwaar maakte tegen het gebruik van het Franse woord „jumelage" en graag hiervoor in de plaats wilde zetten „broederband." De heer Cornelissen wees erop, dat steeds de „Lage Landen" Europa onderwezen heb- Door een belangrijke gift van het Anjerfonds Zuid-Holland, en de spontane medewerking van een groot aantal vrienden van het orkest, heeft het Toon kunstorkest Leiden het reeds lang gewenste clavecymbel kun nen aanschaffen. Omdat een groot onderdeel van het orkestrepertoire uit barokmuziek be staat, zal het clavecymbel bij de komende concerten van het orkest veelvuldig gebruikt kunnen worden. Eind november zal het Toonkunst- orkeest het nieuwverworven instru- Sonsbcek-expositie druk bezocht Op de internationale tentoonstel ling van beeldhouwwerken in Park Sonsbeek in Arnhem is de 75.000ste bezoeker geboekt. Dit aanta-l is meer dan het totaal aantal bezoekers van de vorige Sonsbeek-expositie. De 75 duizendste bezoeker was de die renarts G. A. van Exel uit Nijverdal, die uit handen van de voorzitter van het stichtingsbestuur, de heer J. A. de Goeyen, het standaardwerk over moderne beeldhouwkunst van Her- bert Read ontving. De tentoonstelling duurt nog tot en met 25 september aanstaande. ment met een feestconccrt in gebruik nemen. O.a. zal het concert in f voor clavecymbel een strijkorkest van Bach gespeeld worden. Egperanto-beeld in Leeuwarden Op 24 september zal in het dr. Za- menhofpark in Leeuwarden, ge noemd naar de „ontwerper" van de wereldtaal Esperanto, een beeld wor den onthuld dat een uitbeelding wil I 1 zijn van het ideaal van de wereld- eenheid die met deze synthetische taal wordt nagestreefd. Het beeld, ongeveer drie meter hoog, abstract van vorm en vervaar digd door de Friese beeldhouwer Tjeerd Visser, wordt geplaatst op initiat ief van de Frisa Esperantist a Rondo in samenwerking met de ge meente Leeuwarden en enkele parti culiere fondsen De Friese afdeling van Esperan tisten zal de onthulling aangrijpen om tevens haar 40-jarig bestaan te vieren, dat eigenlijk pas in het ko mend najaar een feit zal zijn. Om de verbondenheid van espe rantisten over de gehele wereld tot uiting te brengen is in het park een pad aangelegd van de ingang naar het te onthullen monument, be staande uit natuurstenen uit tiental, len landen van de wereld. De Culturele Raad voor Overijssel lanceerde enkele jaren geleden zijn plan om in het gewest een ..beeldenroute" te scheppen. Sindsdien zijn, via rechtstreekse bemiddeling van de raad, twee kunstwerken aangeschaft: in Zwolle prijkt een afgietsel van Rodin's „Adam" terwijl in Dalfsen een bronzen plastiek van de Italiaan Mario Negri is gearriveerd. Deze plas tiek Groot Paar" geheten, werd tijdelijk neergezet in de hal van het gemeentehuis, maar zal in de toekomst het plein vóór het gemeentehuis gaan sieren. „Groot Paar" moet worden beschouwd als een kunstwerk van internationale betekenis. Het werd door aankoop ver worven nadat het op een expositie in het Rotterdamse mu seum Boymans-Van Beuningen was getoond. De hoge kunst waarde en de daarmee corresponderende koopsom zullen on getwijfeld aanleiding hébben gegeven de plaats van de plas tiek langs de geprojecteerde route met zorg te kiezen. De keuze viel op het dorp Dalfsen en aangenomen mag worden, dat de culturele raad de gemeente Dalfsen daarmee een plezier heeft willen doen. Uiteindelijk gebeurt het niet iedere dag, dat een gemeente met een kunstwerk wordt ver rast. Mocht veenwél de culturele raad hebben verwacht, dat zijn royale gebaar in Dalfsen met gejuich zou zijn beloond, dan is hij tot dusver in die verwachting bedrogen uitgekomen. Tot op dit ogenblik namelijk is er in Dalfsen over „Groot Paar" nog geen goed woord gesproken. Wel kan worden vastgesteld, dat na de komst van de plas tiek de moderne kunst zo langzamerhand tot gespreksstof is geworden. Er wordt geregeld over „Groot Paar" gepraat en op zichzelf is dat een niet te verwaarlozen winstpunt. Di de vergaderingen van de Dalfser gemeenteraad is „Groot Paar" in de verstreken maanden keer op keer ten tonele ge voerd en bij al die gelegenheden kon worden vastgesteld, dat het bestuur der gemeente niet bijster in zijn schik is met het geschenk, dat dankzij de Culturele Raad zo onverwacht vit de lucht is komen vallen. Een gegeven paard kijkt men niet in de bek en in dezelfde lijn doorredenerend: een gegeven beeld dient men niet al te hardvochtig te beoordelen. Zo ongeveer dacht de Dalfser raad toen enkele maanden geleden de burgemeester mededeling deed van het plan van de Culturele Raad om in Dalfsen een beeld te plaatsen. „Wat voor beeld"? wilden de raadsleden weten. „Een bronzen plastiek", antwoordde de burgemeester en hij liet een plaatje zien uit de Boy mans-catalogus. De raadsleden haalden de schouders op. „Een modem ding, waarvan je niet eens kunt zien wat het voorstelt". „Groot Paar" werd aldus schouderophalend geaccepteerd. De vroede vaderen van Dalfsen deden er verder het zwijgen toeVermoedelijk omdat de komst van de moderne kunst naar Dalfsen niet gepaard zou gaan met het brengen van een gemeentelijk financieel offer. Maar ziet: de ietwat onverschillige houding van de Dalfser raad verdween toen de kunst-aap iets verder uit de mouw kwam. Voor rekening van de gemeente zou een voetstuk aan geschaft moeten worden. Bovendien zouden de verzekerings penningen door de gemeente moeten worden betaald. „Nee", zei de raad, „laat t beeld maar wegblijven". Pas na enige aandrang van de burgemeester werd dit volledige nee veranderd in een gedeeltelijk nee. Het beeld mocht komen en mocht op een gemeentelijke sokkel worden neergezet. Maar voor een verzekering tegen diefstal en be schadiging voelde de raad niets.' Er is sindsdien weer enige tijd verlopen. De bronzen plastiek is aangekomen en in de hal van het gemeentehuis opgesteld Telkenmale als de raad vergadert worden de leden ermee ge confronteerd en wordt hun gevoel van „moet dat nou in Dalfsen" versterkt. Geen wonder, dat Groot Paar" meer dan eens in de be sprekingen te voorschijn komt in ironische opmerkingen en vragen. Toen aan nieuwe wegen namen gegeven moesten worden iverd uit de raad sarcastisch de naam „Graat Paar"-ioeg voor gesteld. Toen een nijver ambachtsman ter plaatse het ge meentebestuur een model van een handgesmede zonnewijzer aanbood lieten enkele raadsleden duidelijk blijken met dit geschenk méér in hun schik te zijn dan met de bronzen plas tiek van de Italiaanse meester Negri. Wat in de raad wordt gezegd blijft in Dalfsen niet onbe kend. Dat geldt ook voor de opmerkingen over „Groot Paar". Zo is langzaam maar zeker „het kunstwerk van internationale betekenis" in Dalfsen aan de algemene bespotting ten prooi gevallen. Binnen niet al te lange tijd zal de bronzen plastiek van Negri onbeschermd op het plein voor het gemeentehuis staan. Zal het daar, na alle commentaren, veilig staan? Zal er vol doende respect voor het kunstwerk worden opgebracht om het kunstwerk rustig op zijn sokkel te laten rusten? De tijd zal het antivoord geven. (De tijd ook zal leren of de Culturele Raad in-zijn begrijpelijk enthousiasme in Dalfsen niet al te voortvarend is opgetreden. Mogelijk is v&nuit een ivorentoren-gedachte te simpel gehandeld in de geest van: ..hier heb je een beeld en wees er blij mee". In Dalfsen heeft het duidelijk aan goede voorlichting ontbroken, ook aan het gemeentebestuur Volgens de plannen van de Culturele Raad zullen nog meer gemeenten in de „beeldenroute" worden opgenomen. Gezien die ervaringen in Dalfsen lijkt het gewenst in komende ge vallen juist aan die voorlichting (tevoren) meer aandacht te besteden. Het moet toch immers de bedoeling zijn, dat de reeks van kunstwerken in de gemeenten zélf als waardevol bezit volledig zal worden geaccepteerd. Zo ver is het in Dalf sen nog niet. En zou nu Dalfsen veel verschillen van andere gemeenten?red.). ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 7