Tekort van 2,25 miljoen reld is duur - gemeente heeft ;een financiële armslag meer Nog geen aanbesteding van veemarkthal - ^leidse begroting (71 miljoen) is voor 1967 niet sluitend Zwarte bladzijde Niet goedgekeurde raadsbesluiten WOENSDAG 14 SEPTEMBER 1966 *1- - LEIDSCH DAGBLAD Jchtpimtje 55 Hoewel het streven van het Leidse College van B. en W. er in het verleden steeds op ge dicht was om de raad een sluitende begroting jan te bieden, voor het komende jaar, is men \jaarin niet geslaagd- Op een totaal van <{71.154.618 sluit de begroting voor het jaar ]l967 met een tekort van 2!4 miljoen gulden, (hetgeen o.a. een gevolg is van de stijging van i i In de geschiedenis van de gemeenten van vele deceni a. zo Schrijven B. en W. in hun geleidebrief bij deze begroting, is de stand op de kapitaalmarkt nog niet zo moeilijk geweest als _ns het geval is. De rentevoet is gestegen tot een ongekende Kjgte, zowel die voor het korte als die voor het lange krediet, rwijl aanwijzingen, dat zulks op korte termijn zou kunnen ver- inderen, thans nog geheel ontbreken. j Een „zwarte bladzijde" uit deze 'eidebrief vormt de opsomming i door Ged. Staten van Zuid-Hol- d nog niet goedgekeurde raads- esluiten tot een totaal bedrag van vim vijftig miljoen gulden. Het geld h duur en de gemeenten hebben iraktisch geen financiële armslag er. Was het tot voor enkele jaren j 20, dat de gemeenten geheel Zelfstandig op de kapitaalmarkt uien opereren, zij 't dat men ge- hden nxts aan een rentevoet, nu weer enige tijd is ook dat uitge- lonen en prijzen, een noodzakelijke verhoging van de gemeentelijke subsidies (ook bij de ge subsidieerde instellingen zijn de lonen en prijzen gestegen) en het toenemen van de kosten van sociale zorg louter als gevolg van de krachtens de Algemene Bijstandswet bestaande voor schriften. felhouder P. S. HARMSEN tekort van 2'/, miljoen. (Foto LD/Holvast) lê'fVoor kapitaalsleningen is men aan iden en voeten gebonden aan de van Ned. Gemeenten. Blijft lening uit, dan betekent dit dat geen financieringsmiddelen be- likbaar zijn voor een door de raad ;ekeurd voorstel boven de 25.000. De omstandigheid, dat de voor iwe investeringen beschikbaar lende financieringsmiddelen ach- iblyven bij de in een raadsverga- verleende nieuwe kredieten, 'Jt bij B. en W. de vraag doen en of het in de bestaande omstan- igheden zin heeft op de normale jse voort te gaan met het doen nieuwe voorstellen aan de raad. jewel B. en W. ervan overtuigd in, dat voor vele besluiten, welke in jongste verleden door de raad |n genomen, zal gelden, dat het lange tyd zal duren alvorens zij larvoor de nodige financierings- nidelen zullen hebben ontvangen, ibben B. en W. gemeend, dat het inbeveling zou verdienen met het van voorstellen in de toekomst w^oveel mogelyk op de normale wijze voort te gaan, ook al bestaat omtrent nr'de uitvoering van de werken nog [een enkele zekerheid. Ook al Is dit o.l. een loffelijk stre ven men moet met de plannen weed zjjn op het moment, dat de inancleringsmiddelen weer wat mi- Her gaan vloeien een kostenbe- ttming komt bij een voorstel toch *el erg op losse schrooven te staan, tonen en prezen stijgen nog steeds, 'n het recente verleden hebben wij dit gezien by de kostenberamlng van «n nieuwe schouwburg, welk voor del ook thans nog behoort tot de door G.S. niet goedgekeurde raads besluiten. Moeilijk vraagstuk In de bepalingen van de Finan- clele-Verhoudingswet, welke al weer dateert van 1960, is sedert de aan- lk"J: van de begroting voor 1966, laten B. en W. in hun thans ver benen geleidebrief weten, geen wij- dgekomen. Aangezien binnen het raam van deze wet nu eenmaal Snerkt moet worden met algemene «gelen, geldende voor alle gemeen- t«n binnen de grenzen van een be paald inwonertal Leiden valt de groep van 60.000 tot 250.000 inwoners ka nde Financiële Ver houdingswet 1960 slechts tegemoet komen aan de bijzondere problemen van groepen van gemeenten door het Instituut van de zogenaamde verfij ningen. Tot nu toe profiteert Leiden van een tweetal verfijningen. In de eer- te plaats betreft het die voor het hebben van een inrichting voor we tenschappelijk onderwijs en voorts geldt er nog een verfüning voor de monumenten in onze gemeente. De totstandkoming van nieuwe verfijningen verloopt vooralsnog traag. Het ministerie van Binnenlandse Znken zoekt nog naar een verfij ning in verband met gemeenteiyke lasten van de aanleg van een riool Ten behoeve van bestaande woonker nen. Het Is niet de bedoeling de riolering in de nieuwe wyken daar in te betrekken. In de praktyk gaat het om de aansluiting van de open riolen, waarover Leiden nog beschikt, op een centraal rioleringsstelsel Hoewel B. en W. niet de indruk hebben, dat spoedig een Koninklyk B* sluit zal verschynen, zien zy in |een totstandkoming van de bedoelde verfyning toch wel een mogelykheid om het probleem van de open rio len, dat in onze gemeente nog slechts in Incidentele gevallen is op gelost, systematischer aan te vatten. Dat het vraagstuk van de verfy- n/ngen moeilyk is, hebben B. en W. overigens ook in ander opzicht on dervonden. In het najaar van 1965 hebben zy het initiatief genomen om te trachten een verfyning van de alge mene uitkering uit het gemeente fonds te verkrijgen voor gemeenten, die beschikken over een algemene veemarkt. Een enkel lichtpuntje dringt lot deze begroting in de geleidebrief door B. en W. delen mee, dat thans is gebleken, dat de dienst 1965 sluit met een batig exploitatiesaldo van f 281.668, zodat uit de saldi-re- serve nog resteert een bedrag van f 3.185.632. Voorts spreken zij het vermoeden uit, dat ook de uitkoms ten over 1966 een beroep op de saldi- leserve overbodig zullen maken. 3y de begrotingsbehandeling van vorig jaar werd echter de verwach ting uitgesproken, dat het dienstjaar 1966 zou moeten sluiten met een na delig saldo van f 1.210.368, dat dan uit de saldi-reserve zou moeten wor den geput. Dit blykt thans niet no dig te zyn. Geen verhoging' Met uitzondering wellicht van een verhoging van het vastrecht der elek triciteitstarieven. achten B. en W. het niet verantwoord om de raad voorstellen te doen tot verhoging van de tarieven van verschillende gemeentelijke belastingen en heffin- jgen. B. en W. hebben daarby over- j wogen, dat de tarieven in Leiden in I de laatste jaren zodanig zyn opge- j v >erd, dat zy de toets der kritiek in vergeiyking met andere gemeenten I stellig kunnen weerstaan. Voor ruim 50 miljoen Indien het Leidse College van B. en W. zou afwijken van de tot dusverre gevolgde gang van zaken: het de raad voorleggen van voorstellen, dan nog zou er in de komende jaren voldoende „werk aan de winkel" blijven Momenteel wachten nog 43 raadsbesluiten, met een totale in vestering van ruim vijftig miljoen gulden, op de goedkeuring van het College van Ged. Staten van Zuid-Holland. Ged. Staten ver lenen deze goedkeuring niet omdat de voor de uitvoering vereiste financieringsmiddelen nog niet zijn verkregen. Een dergelijke lange lijst is - nog niet eerder voorgekomen. Het zijn de volgende raadsbesluiten: Datum raads besluit 21-10-1963 4- 5-1964 5-10-1964 4-10-1965 15-11-1965 29-11-1965 27-12-1965 Bedrag 24- 1-1966 14- 2-1966 7-3- 1966 1.318.350, 18.070.320,— 87.200, 27.300.— 82.430.— 1.500.000.— 169.600.— 73.000,— 234.400,— 30.041.— 32.000,— 82.500.— 4.786.318.— 380.000.— 350.000.— 1 088.100.— 43.075.— 6.053.300. 2632.500.— 5.194.000.— Hoe Leiden reilt en zeilt De ook aan Leiden van hogerhand opgelegde financierings beperking en mede doordat Ged. Staten van Zuid-Holland be zwaren hebben gemaakt tegen het exploitatietekort van een nieuwe veemarkt, hebben er toe geleid, dat tot dusverre de aan besteding van een veemarkthal-sporthal nog niet kon plaats vinden. Pa rkeermeters Dit staat te lezen in de informa tieve nota, welke het College van B. en W. ook dit jaar ,,als bijhang- selheeft toegevoegd aan de con ceptbegroting voor het jaar 1967. In deze nota geven B. en W. een over zicht hoe Leiden, gehandicapt door financiële maatregelen, „reilt en zeilt". Hoewel de parkeerschijven in de binnenstad redelijk voldoen, zijn er toch ook wel bezwaren aan verbon den, onder meer wat de controle betreft. B. en W. achten het daarom gewenst om op enkele weggedeelten parkeermeters te plaatsen. Zodra het gedeelte van de noord zuid-verbinding, gelegen tussen, Hooigracht en Levendaal, voor het erkeer kan worden opengesteld, zul len ingrypende verkeersvoorzienin- gen moeten worden getroffen in het stadsdeel, omsloten door Jan van Houtbrug, Hogewoerdsbrug. Nieuwe Rijn. Hooigracht, Geregracht. Een plan daartoe is in voorbe reiding. Gezien de moeiiyke ver keerssituatie by de Jan van Hout- brug. zal vooruitlopende op dit plan, dienen te worden overgegaan tot de plaatsing van verkeerslichten by de ze brug. Verkeer buiten binnenstad Door de A.N.W.B. is een voorstel ingediend de bewegwijzering van de grote rykswegen naar Leiden-Zuid- West zoveel mogelyk buiten de bin nenstad om zullen worden geleid. Zodra de totale kosten hiervan be kend zyn, zal hiervoor een krediet by worden aangevraagd. Aan Ged. Staten van Zuid-Hol land hebben B. en W. verzocht te bevorderen, dat voor de Kanaalweg en de Voorschoterweg een maximum snelheid van 70 km wordt vastge steld en voor de Haarlemmerweg, voor zover gelegen buiten de be bouwde kom, een maximum snel heid van 50 km. Nu onlangs de werkzaamheden aan en naby de Wilhelmina- brug zyn voltooid, is in overleg met de provincie door B. en W. het be sluit genomen de Hoge Ryndijk aan ,te wyzen als voorrangsweg. Met het gereed komen van de doortrekking van de Vondellaan zal j de zogenaamde Plesmanrotonde aan- zienlyk meer verkeer te verwerken krijgen dan thans het geval is. B. en W. hebben daarom besloten met het oog op de aansluiting van de Morssingel op deze rotonde zodanige voorzieningen te treffen, dat op de gehele rotonde éénrichtingverkeer kan worden ingevoerd. In de komende maand zullen B. en W. de raad voorstellen doen tot inrichting van de Kaasmarkt als parkeerterrein en tot uitbreiding van de parkeergelegenheid op de Nieuw* Beestenmarkt Slopen aan het Levendaal Tenzy onverhoopt de kosten van de noodzakelyk te treffen voorzie ningen een belemmering biyken te zyn, waaromtrent thans nog een on derzoek gaande is, komt een naar de voorlopige indrukken passende, ver vangende huisvesting op korte ter- myn voor de Stichting Huishoude- lyke- en Gezinsvoorlichting beschik baar, zodat de ontruiming en slo ping van het bij de Stichting in ge bruik zynde pand Levendaal 1, naar redelijke verwachting, nog in de loop van dit begrotingsjaar zouden kun nen plaatsvinden. Met de bouw van een gezondheids centrum in Leiden-Noord is thans een aanvang gemaakt. Verwacht kan worden, dat het centrum in het voor jaar van 1967 in gebruik kan worden genomen. De realisering van een soortgelyk centrum in Zuid-West moet. mede met het oog op de voort schrijdende stadsuitbreiding als een hoogst urgente aangelegenheid wor den aangemerkt. De financieringsmoeilijkheden zijn er de oorzaak van, dat belangrijke projecten, waarvoor de raad in het jongste verleden kredieten beschik baar stelde (restauratie paviljoen Mannen-D, uitbreiding theehuis en aanbouw van een koffiekamer aan het ontspanningsgebouw) voor alsnog niet kunnen worden gereali seerd. Met het oog op deze moei lijkheden hebben B. en W. zich ge noodzaakt gezien voorlopig af te zien van de indiening van plannen Inza ke op zichzelf noodzakelijke investe ringen (nieuwe verwarming zuster huis, restauratie cn verbetering ver warming Kasteel en Weide-pa viljoen). Personeelsstop 5. Met betrekking tot de onlangs bekend gemaakte personeelsstop bij de overheidsdienst hebben B. en W. besloten voorlopig alleen in die va catures te voorzien, waarvan de ver- vulling strikt noodzakelyk ls voor een normale taakvervulling van de be- dryven en diensten; wenseiyke, doch niet strikt noodzakelyke, aantrekking van personeel zal voorlopig tot 1 ja nuari 1967 achterwege biyven. Omlegging vaarroute j Geleidelyk komt er schot in I de voorbereidende werkzaamheden voor de omlegging van de vaarroute, welke van provinciewege zal worden I aangelegd. De bouw van de Hoogh- kamerbrug over de Korte Vliet is 1 reeds aanbesteed. B. en W. bly ven de (hoop koesteren, dat bedoeld omleg- I gingsplan, waarvan vele grotere werken in de binnenstad afhanke- ïyk zyn, in 1970 zal kunnen zyn I voltooid. Inmiddels zullen de aanleg van de Noord-Zuidverbinding en van de Oost-Westverbinding verdere voort gang kunnen vinden, zolang ook hier toe nog de nodige middelen beschik baar worden gesteld. Met de werk zaamheden voor de demping van de Langegracht is reeds een aanvang gemaakt. Stadsuitleg De verwerving van gronden voor de stadsuitleg vindt gestadig voort gang. Het betreft hier voornamelyk de Broek- en Simontjespolder, waar na 1968 de Merenwyk moet verry- zen, en een deel van het Morskwar- ticr, welke gebieden bij de grenswy- z'ging naar Leiden zyn overgegaan, alsmede het gebied De Waard: Met de gemeente Oegstgeest voe ren B. en W. o.a. overleg over de mogelykheid om een aantal recrea tieve voorzieningen onder te brengen in het aangrenzende gebied, van die gemeente, gelegen tussen de spoor baan en de Haarlemmertrekvaart. Met de gemeente Warmond wordt veraer gesproken over het plan tot zandwinning uit de Zwanburgerpol- der. Voor het Morskwartier zyn diverse objecten in nader onderzoek geno men. Omtrent de realisering van de in dustriële bestemming van een ge deelte van De Waard zijn besprekin gen gaande met een bouwmaat schappij. De sanering van de binnenstad blijft gericht op een reconstructie van de gebieden HerengrachtZyl- singel, de Camp en die rond de Noord-Zuid- en Oost-Westverbindin- gen, welke ingevolge het basisplan daarvoor allereerst zyn aangewezen. Inzake de detaillering van het uit breidingsplan ln onderdelen en het opstellen van een verkavelingsplan voor de gronden in het gebied van het industrieschap ,X>e Grote Polder" zijn uitvoerige besprekingen gevoerd, o.m. met de, met het ontwerpen van het gedetailleerde plan belaste, stede bouwkundigen van Stad en Land schap en met particuliere grondeige naren. In grote lynen ls thans overeen stemming verkregen. Vuilverbranding B. en W. biyven streven naar ver betering van het euvel der veront reiniging van straten, wateren en onbebouwde gronden. Voor het door spoelen van de stadswateren is over leg gaande met Rynland. De inge voerde periodieke grofvuilophaal- dienst voldoet, mede door de regel matige perspublicaties, aan de ver wachtingen. De voltooiing van de vuilverbran dingsinrichting kan nog dit jaar te gemoet worden gezien. Het overleg met omliggende gemeenten heeft tot resultaat gehad, dat zeker zes ge meenten direct gebruik zullen willen maken van de inrichting. Helaas Helaas ls nog steeds niet bekend, wanneer de Rijksgoedkeuring voor de uitbreiding van het Gemeente-ar- ctiief zal worden verleend. Het noodgebouwtje achter het Ge meente-archief is reeds geplaatst, terwijl binnenkort zal worden begon nen met het vergroten van de lees zaal en het aanbrengen van een handlift. Voorts zyn enige oude op stallen, welke in verband met het plan tot uitbreiding van het Archief gebouw moesten verdwynen, ge sloopt. Wijziging netspanning In verband met de moeiiykheden inzake de financiering van kapitaal- werken zal in 1966 worden volstaan met de voortzetting van de inleiden de werkzaamheden tot de overscha keling', tw. de wyziging van de spanning van delen van het hoog spanningsnet van 3000 volt in 10.000 volt. Uitbreiding gemeentearchief Nieuwe schouwburg R.-K. school Vrouwenkerkhof Restauratie veld II Leidse Hout Voorzieningen Civiele Verdediging Omschakeling netspanning Gymnastieklokaal Rembrandtlyceum Handvaardigheidslokaal Gymnasium Bedryfsmiddelen Reinigingsdienst Meubilair school Plesmanlaan Verkeerssituatie Maresingel Registratierecht diverse aankopen Verhoging krediet Veemarkthal Restauratie Paviljoen D Endegeest Verbouwing theehuis Endegeest 28- 3-1966 Aanleg 2e deel sportvelden Kikkerpolder Brandveiligheidsvoorzieningen scholen Investeringen 1966 Elektriciteitsfabriek 1966 Gasfabriek Ombouw aardgas Terzake is wegens geldlening 1.000.000, ontvangen. 18- 4-1966 Brandveiligheidsvoorzieningen scholen Ontsluiting Merenwyk Restauratie St. Caeciliagasthuis Slopen Stationsgebouw Herensingel Verkeerslichteninstallatie kruispunt Haarlemmerweg/Rynsburgersingel 9- 5-1966 Aankoop grond Boerhaavelaan Aanvullende hypothecaire geldlening Huize Roomburg 6- 6-1966 Slopen van krotten Aankoop percelen Oude Vest 197 t/m 203a en Pelikaanstraat 2 Aankoop teelland en water in de Waard Verbeteren voorgevel Stadsgehoorzaal Verhoging krediet bouw gezondheids centrum-Noord 27- 6-1966 Aanleg speeltuin by de Korte Vliet Verandering van inrichting stookinstallaties Geref. g.l.o. en uJ.o. scholen 18- 7-1966 Bijdrage aan provincie Hoogkamerbrug Onteigening pand Stationsweg 3/3a Geldlening Stichting Tehuizen voor Geesteiyk Gehandicapten Geldelining Prot. Chr. Tehuis voor Geestelyk minder validen 22- 8-1966 Aankoop 9.68.20 ha grond in de Broek- en Simontjespolder Aanvullend krediet bouw vuilverbrandings inrichting 1.500.000.— Aankoop zweminrichting ,De Overdekte" 475.300,— Stichten schoolgebouw voor imbeciele kinderen a/d W. de Zwygerlaan1.300.000,— Bouw van een arbeldstherapiegebouw Endegeest 1.520.000,— 51.630.912,— Buiten beschouwing zyn in deze jyst gelaten de kredieten niet hoger dan een bedrag van 25.000,—, daar deze op grond van een bestaande regeling in de praktyk door G.S. kunnen worden goedgekeurd ook zonder dat daar voor financieringsmiddelen zyn verkregen. Voorrang Hoewel al deze raadsbesluiten urgent zyn, yveren B. en W. er sterk voor om allereerst de volgende goedgekeurd te krijgen: bydrage Hoogkamerbrug, aankoop grond in Broek- en Simontjespolder, omschakeling netspanning, gymnastieklokaal Rembrandtlyceum, bedryfsmiddelen reinigingsdienst en investeringen voor S.L.F. 79.670.— 585.000.— 755.261.— 95.000 163.750,- 56.178.- 45.000.- 67.500- 1.200.000.- 68.529,- 80.000,- 70.000,- 198.565,- Voortgang scholenbouw Om de scholenbouw verder voort gang te doen vinden ls, in nauw overleg met de Rijksinspecteur van het gewoon lager onderwijs, getracht n«>g enkele scholen aan de tweede serie systeembouwscholen toe te voe gen. In het overleg werden ook de gemeenten Katwijk en Oegstgeest bc trokken. Het is mogelijk gebleken aan de serie nog toe te voegen een school voor g.l.o. in Katwijk en een Duur moet het voorlopig bij blij ven: verticaal in de grond opge slagen palen voor de veemarkt- sporthal. De Leiden opgelegde financieringsbeperking honden een aanbesteding van de hal tegen. (Foto LD/Hol vaat) Voorts is het gelukt voor nog enke le andere scholen urgentie-verklarin gen te verkrijgen, waarbij echter als voorwaarde is gesteld, dat wederom in het systeem HB-80 dient te wor den gebouwd. Een derde serie kan dus nu worden voorbereid, die naar het zich thans laat aanzien, zal kun nen bestaan uit 2 scholen voor Kat wijk. 1 school voor Oegstgeest en 2 scholen voor Leiden. Kan biykens het voorgaande van een bevredigende ontwikkeling wor den gesproken, toch leven voorname- iyk ten behoeve van het buitenge woon lager onderwys nog verschil lende wensen, welke nodig moeten worden vervuld. Dit laatste geldt vooral enkele protestants-christelijke scholen, te weten, die voor slechtho rende en spraakgebrekkige kinderen, de thans nog in een ondeugdeiyk gebouw aan het Plantsoen gehuisves te school voor zwakzinnige kinderen en de nog te stichten school voor kinderen met leer- en opvoedings- moellykheden. Voor elk van deze drie scholen ls medewerking voor de bouw van een school verleend. Voor de op één terrein aan de Wil lem de Zwygerlaan geprojecteerd* openbare en rooms-katholieke scho len voor imbeciele kinderen zyn de definitieve plannen thans goedge keurd. Gevreesd moet echter worden, dat de totstandkoming van het ge bouw door het gebrek aan financie ringsmiddelen zal stagneren, i Voor wat betreft het beroepsonder wijs is thans uitzicht op spoedige uit- breiding van de huisvesting van de rooms-katholieke lagere technisch* school ,,Don Bosco". Wat de huisvesting van de open bare scholen voor v.h.m.o. betreft moet worden opgemerkt, dat geen van deze scholen over voldoende ru.mte beschikt. Voor het Rem- brandt-lyceum (voor welke school het ruimtegebrek het grootst ls) zijn B. en W. er nog niet in geslaagd de nodige grond voor een nieuw gebouw te verwerven. In verband met het te verwachten leerlingental van de in een h.a.v.o. en atheneum om te zetten Louise de Coligny-HJ3.S., heeft de directrice van deze school een gedetailleerd plan ingediend voor de uitbreiding van het gebouw met 5 vaklokalen en een gymnastieklokaal. Deze plannen Izyn thans in studie- Aan gymnastieklokalen voor het lager onderwys bestaat nog steeds een tekort.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 3