Huisartsen verhogen de particuliere tarieven Geperfectioneerde spionage-satelliet DEMONSTRATIES IN DEN HAAG LEEDSCH DAGBLAD MAANDAG 12 SEPTEMBER 1966 Zet in conflict met ziekenfondsen HUISBEZOEK KOST 12 GLD. (Van onze Haagse correspondent) De huisartsen gaan hun tarieven per 1 oktober verhogen. Hoewel dit de tarieven voor particuliere patiënten betreft, betekent deze maatregel een eerste tactische zet in het conflict met de ziekenfondsen, waarvoor nu geen oplossing meer mogelyk lUkt. Tot de tariefsverhoging is vrijdag avond besloten in de ledenvergade ring van de Landelijke Huisartsen Vereniging in Utrecht. De particuliere patiënt zal volgen de maand minimaal acht gulden in rekening worden gebracht voor een consult en twaalf gulden voor een huisbezoek. Met het hoge tarief willen de art sen bij voorbaat de ziekenfond sen het argument uit handen slaan, dat er geen verschil is tussen het minimum voor particulieren en het „tarief per verrichting" bij fondspa tiënten. Hoewel het er de artsen niet op de eerste plaats om te doen is om ook dit verrichtingstarief te verho en, zullen zij hiertoe zeker over- aan. Dat gebeurt dan per 1 januari 967 als de huisartsen hun medewer ing aan de ziekenfondsen zullen op eggen. Voor de ngen miljoen Ne derlanders, die bij een ziekenfonds zyn verzekerd, betekent het contan te betaling aan de dokter. De fonds patiënten moeten dan de rekeningen zien terug te krijgen van dé zieken fondsen. Het is na de vergadering van vrij dagavond uitgesloten, dat er voor het nieuwe jaar nog een nieuw contract tot stand komt tussen de ziekenfond sen en de artsen. De artsenvereni ging handhaaft onverkort haar eis van bijna 50 procent verhoging van het abonnementshonorarium (het vaste bedrag dat de fondsen be talen per patiënt, ongeacht het aan tal verrichtingen). De artsen blijven bovendien de bemideling afwijzen Geen contract De ziekenfondsen, zo staat vast, zullen op deze basis geen contract afsluiten. Dat zij ondanks de weige ring van de artsen toch vragen aan de wijze mannen alleen maar worden gezien als voorziening. Vrijdag bleek tijdens de vergadering geen voorkeur voor het individueel treffen van een derge lijke voorziening. Pensioensplan Vrijwel iedereen bleek te vinden advies voor een gezamenlijk pensioenplan, kan dat dan ook in een motie werd aan genomen. Naar verluidt, zouden de poging toch een contract op te stel- artsen, die wel voelen i len. Dit contract zou dan niet worden gefimancieerd de arts vereniging worden voorgelegd, door de ziekenfondsen, hun honora- Van haar kant bereid de huisart- lijkheid tot een gesprek met de ziekenfondsen voor te bereiden. De eisen tot honorariumverbetering van baseert de artsenvereniging vooral den op de zorgen van de huisartsen over niet de financiering van hun oude dag- ratie zou als een gesprekspart ner de ziekenfondsen kunnen op tre in de onderhandelingen over een w te sluiten contract. Sinds 29 juli om de aarde Het Newyorkse dagblad Daily News weet te melden dat de Amerikaanse luchtmacht een aardsatelliet heeft gelanceerd, waarmee foto's worden genomen van Russische en Chinese militaire bases en die pakjes belichte film naar de aarde terug kan zenden op bevel van grondstations. De revo lutionaire spionagesatelliet kan zelfs een televisiesysteem gebruiken, dat op de aarde kan worden gevolgd, aldus het blad. De satelliet zou een nieuwe versie zijn van de Samos, de spionagesatel liet die reeds meer dan vyf jaar Russische en Chinese militaire in stallaties fotografeert. Het blad wijst op een zeer korte verklaring van de luchtmacht op 29 juli. de dag dat deze hoogst moderne satelliet gelan ceerd zou zijn. In de verklaring staat alleen dat de luchtmacht van de luchtbases Vandenberg in California een satelliet heeft gelanceerd met een Titan IIIB/Agena-combinatie. De camera van het ruimtevaartuig zou zo scherp zijn dat een voorwerp van zestig centimeter doorsnee van een hoogte van 160 km boven de aarde kan worden gefilmd. De cas- MARKTBERICHTEN KATWIJK AAN DEN RIJN, 10 sep tember Groenteveiling: waspeen per kist Al 2.602.80; A2 2 404 30; BI 2.503.20; B2 1120; C2 1.80; bospeen 3638; bloemkool per stuk. per bak: 1 4061; KL st. per bak: 23—39; 2 15—17; andyvle 10; sla per stuk 10; snijbonen 1.40, september Bloe- Max Arthur 1317; Shoh. Pink 1418 Brandaris 1317; Harvest Moon 22 lum 240440; Dahlia 370680; Zinnia klein 220—320; Scablosa 440—620; Lia- trlx 14001900; Chrysanten per bos: Deldigith Full 85—115; Koen Elite 80— Graze 110145; Gladiolen p. 100 Hoch- ^10. Beatrlx 780—920; Os Leeuwenhorst 8601040; Sneeuwprinses 670-850; Mem. Day 580- 340365; 3de kwal. 3.153.3'5; varkens lev gew. ct. per kg 2.432.47; 2.38 2.4,3; 2.35—J2.38: 3.30—2.35; süisfren 2.95—3.20; stijver; varkens Iets minder, rede- Veluwse 328.160 stuks. Han del redelijk. Prijzen per 100 stuks: 46/52 gram 7.52-9.11. 52/57 gram 63/70 gram 13.07-14.55. 9 10-11.11. 57/63 gram 11.15-13.36, BARNEVELD. 12 sept. Vette kalve- renmarkt. Aanvoer 824 stuks Handel redelijk. Prijzen: le kwal 3.75—4.00, 2de kwal. 3.55-3.70, 3de kwal. 3.30- Vietnam, Rood-China en film „Africa Addio" jarige studerende Ni- De residentie is zaterdagmiddag en -avond het toneel geweest van verschillende demonstraties over ver schillende onderwerpen. Het rustigst verliep een demonstra tie met vergunning van ongeveer tachtig jongeren van de PSP, die tegen de gebeurtenissen in Vietnam Hij kondigde aan dan maar zonder protesteerden voor de Amerikaanse ;dot papiertje te zullen demonstreren, geriaanse jurist, die ook graag tegen de film wilde demonstreren en daar toe vergunning kwam vragen. Met de mededeling, dat niet de politie, doch de gemeente deze vergunningen af geeft, nam de man geen genoegen. Rinrfferlijkc Stand Noordwfjkerhout: Geboren: Sylvia M, d. v. W. J. Priins en M M. Mooije- J. H. A. SchJil- i M. E. H. Persoon; Anthoruie T. M. F. A. Walters; PetruB settes met belichte film zouden door vliegtuigen worden opgevangen of door een Agena-raket d!ie vanaf de grond wordt bestuurd. De nieuwe satelliet zou ook op commando van de grond van koers kunnen veranderen. ambassade, het ministerie tenlandse Zaken en 's lands verga derzaal op het Binnenhof. De enige wanklank was een poging van een 16-jarige verkoper uit Den Haag, die een spreekkoor wilde uitlokken. Om dat hiervoor geen verlof was gege ven, werd hy opgebracht. Nadat pro ces-verbaal was opgemaakt, mocht hy naar huis. Geen vergimnine Ook betrekkeiyk rustig verliep een demonstratie in de buurt van de Chi nese ambassade aan de Adriaan Goe- kcoplaan. Daar wilden ongeveer 25 jongelui uiting geven aan hun on genoegen over de Chinese Volksre publiek. Spandoeken met o.a. de woorden „Weg met Mao en zyn rode revolutie" onderstreepten dit. De ver eiste vergunning voor deze betoging ontbrak evenwel, met het gevolg dat acht deelnemers tussen 15 en 21 jaar mee naar het bureau moesten voor een proces-verbaal. Een rookbomme- tje slaagde er niet in een sensatio neel tintje aan het geheel te geven- Rumoeriger was het 's avonds in de Spuistraat, waar in een bioscoop de omstreden film „Africa Addio", van Jacopetti publiek blyft trekken Oiidanks het zwygend protest van enkele jongelui, die zich met borden en met gemeentelyke vergunning tydens de voorstellingen tegenover het theater opstellen. Heftig verzet In de vooravond vervoegde zich by de wachtcommandant van het bureau Jan Hendrikstraat een 29- hetgeen hy later ook deed, met keie andere studenten. Hierop greep de politie in. De man verzette zich heitig tegen zyn overbrenging naar he1" politiebureau, zodat van de kne velketting gebruik moest worden ge maakt. Tegelyk met hem werden nog twee studenten van resp. 18 en 20 jaar, beiden uit Amsterdam, opge bracht wegens belediging van de po litie. Een uurtje later moest de politie weer ingrypen. Toen werden, ook we gens belediging van de politie, een 34 jarige leraar uit Leiden, een 20-jarige Hagenaar zonder beroep en een 22-jarige Amsterdammer, ook al zonder beroep, aangehouden. Uitgezonderd laatstgenoemde, kreeg het hele gezelschap proces-ver baal, en later de vryheid. Gifmoord „Ik had een slecht leven bij hem (Van onze Haagse correspondent) „Ik had een slecht leven by hem Dit verklaarde de 47- jarige vrouw, die samen met haar 18-jarige zoon haar man, een Haagse bouwvakarbeider (48), op diens verjaardagsfeest heeft ver moord door een kleine hoeveelheid parathion aan een flesje bier toe te Laait Belgisch artsenconflict weer op? Het Belgische artsenconflict I trekt weer de aandacht. „YVy heb. hen de geneesheren gemobiliseerd. Mobilisatie is geen oorlog, maar wij zijn op alles voorbereid", heeft zater. I dag de voorzitter van de Belgische Federatie van syndicale kamers van I geneesheren, dr. Henrard, verklaard. Het is echter niet duideiyk welk percentage van de Belgische dok ters achter dr. Henrard staat. In de commissie van geneesheren en zie kenfondsen, die het slepende pro- bleem van de ziekte- en invalidi- teitsverzekering met de regering zou regelen, heeft zyn federale namelijk slechts 1 zetel tegen 8 van het „Na tionaal verbond". Het gaat nog steeds om het vraag, stuk van de verhoging van de ho- noraria der dokters. Deze worden voor het grootste deel door de zie- kenfondsen betaald, die de gemaak- te kosten, (na aftrek van een klein basis-bedrag) aan de patiënten res titueren. Een zelfde regering geldt voor de geneesmiddelen. Dr. Henrard verwyt de zieken fondsen, dat zy de patiënten tegen de geneesheren opzetten. Een groot deel van het bezwaar van de dokters wordt voorts gevormd door de zo genaamde „fiscale strook", een opga ve van hetgeen de patiënt aan de dokter heeft betaald, waardoor het de belastingen mogelijk zou worden diens inkomen nauwkeuriger dan tot dusverre vast te stellen. voegen, in nadere verhoren tegenover de politie. De vrouw en haar zoon hebben toegegeven dat zy samen de moord hebben gepleegd. Het motief is nie duidelyk geworden. In elk geval i niet gebleken dat de eveneens aan gehouden 23-jarige Haagse loswerk, man, die een verhouding zo ben gehad met de vrouw, iets met de moord uitstaande heeft. De politie heeft hem dan ook zondagmiddag heengezonden. By de verhoren is ook ebleken, dat de twee flesjes, waarin parathion heeft gezeten, direct na de moord ii het water zyn gegooid. De zoon Ha een kleine hoeveelheid van het vergil meegenomen in een neusdruppelfles- L je van de tuindery in Pynackejj L hy sinds kort werkte.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 10