LEIDSCH DAGBLAD Crisis-psychose Gemini start hedenmiddag JAMIN Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs viert 50-jarig jubileum Hagenaar op zijn verjaardag vermoord VANDAAG) BOLLEN Ti BESTELLEN/ TT ROYAL ffl, Jpgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 10 SEPTEMBER 1966 No. 31970 Jrecteur: E. A. E. van Dishoeck joofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 11,90 per kwartaal, f 3,97 per maand, f0,93 per week, (bij vooruitbetaling) losse Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1. Lelden - Giro no. 57055 19 (Van onze Utrechtse correspondent) l.Met de industriële activiteit in de E.E.G. is het op het ogen- |c niet zo slecht gesteld. De order-portefeuilles blijven gevuld ook in ons land is van een dalende orderpositie in algemene geen sprake. Er is een verschuiving geweest van winsten naar ïen en de factor arbeid is duur geworden. Daarentegen blijft jduktiviteit zich normaal ontwikkelen. Als gevolg daarvan lest er worden bezuinigd op die factor, is er werkgelegenheid doren gegaan en zijn bedrijven in moeilijkheden gekomen. Door kapitaalschaarste zullen we gedwongen zijn met een iets lager jeipercentage genoegen te nemen." ant wij kunnen de toekomst, ook van de Jaarbeurs, met vertrouwen tegemoet zien. De gestegen arbeids kosten, de toegenomen internationale concurrentie en het zich ervan be wust worden door de consument dat het niet alleen gaat om lage prijzen, maar wel degelijk ook om goede kwa liteit, maken dat wij ons in het kleine Nederland bijzonder moeten inspannen om onze positie in de we reld te veroveren en te behouden. Aan die inspanning wil de Jaarbeurs een bijdrage leveren", aldus ir. Van Osselen. Vertrouwen in toekomst woorden sprak de voorzitter de Jaarbeurs, ir. W. van Osselen in Utrecht. Hij meent sis-psychose in het be- jfsleven sterk klimaat-bedervend kt. „Dat is schadelijk en onnodig, \\Het monument van Laurens isioon Coster op de Grote Markt marlem is gisteren verplaatst. 'eld is over een afstand van f meter verschoven naar de an het marktterrein. De ver- ng van het monument was 00 in het kader van het verkeers- [voor de Haarlemse binnenstad 5 doorgaande verkeer uit het Wrum weert, en de Grote Markt t geheel teruggeeft pan de voet WEERBERICHT [Iets hogere fclgens het weeroverzicht van het pH van 10 uur zullen de tempe- nFen dit weekeinde in het alge- p iets hoger worden, bij zwakke matige, zuidwestelijk winden. 1 [zullen opklaringen voorkomen, er zullen ook af en toe enkele fcnvelden overdrijven. SEPTEMBER. 1 op: 6.07 uur; onder: 19.05 u. laan op 0.40 u.; onder: 18.10 u. 'gwater te Katwijk te 12.11 uur, ■water te 7.28 en 20.08 uur. U/9 hoogwater te 0.43 en 13.20 ter te 8.55 en 21.24 uur). nummer bestaat uit 22 pag. Perspectieven Minister Den Uyl had eerder een redevoering gehouden, waarin hij onder meer zei dat hij het eens is met diegenen die menen dat er gun stige perspectieven zijn voor onze volkshuishouding. De rimpelingen die zich voordoen kunnen wel worden weggestreken, zo zei hij. Overigens wilde hij zo kort voor de derde dinsdag in september geen nadere kwalificatie van de economische toe stand geven. Wel merkte hij op, dat Nederland het zich minder dan ooit kan permitteren fouten te maken. Koningin Juliana en Prins Bern- hard brachten gisteravond een be zoek aan de Jaarbeurs. Zij maakten een gedeelte van de viering van het 50-jarig jubileum van de beurs mee. Vliegreis en 3 studiefonds Een vliegreis voor een drie- A daags verbluf op het eiland Ibiza (Balearengroep). Dat is 9 het geschenk dat de deelnemers van de Jaarbeurs eik personeels- lid van de beurs hebben aange- boden ter gelegenheid van het J gouden jubileum van de Jaar- Z beurs. In een overvolle Mar- J griethal. waar 3500 genodigden 9 bijeen waren, deed de voorzitter van het huldigingscomité, de 2 heer Honig, gisteravond deze mededeling. Hij maakte tevens melding van A de oprichting van een studie- fonds, waarin de deelnemers a 15.000 gulden hebben gestort en waaraan in overleg met het be- 9 stuur van de beurs een nadere A 3 A bestemming zal worden gege J ven. Voor vlucht van drie dagen De driedaagse ruimtevlucht van Conrad en Gordon in de Gemini XI, kan vanmiddag om 15.25 uur Nederlandse tijd be ginnen, wanneer zich tenminste op het laatste moment geen nieuwe technische storingen Scotland Yard heeft zijn toevlucht genomen tot een middel, dat eens in het Wilde Westen toen dat nog echt wild was veel opgang deed: het aanplakbiljet waarop een belo ning staat vermeld voor de opspo ring van een moordenaar. Het gaat in dit geval om Harry Roberts, die wordt gezocht in verband, met de recente moord op drie rechercheurs. De prijs op het hoofd van Roberts is 10.000 gulden. voordoen. Het lek in de brand stoftank van de Titan lanceer- raket, dat gisteren tot uitstel noopte, is gedicht. Het ligt in de bedoeling dat de Agena doelra- ket, die in de ruimte geënterd moet worden, om 13.48 uur wordt gelanceerd. Het lek in de brandstoftank bleek een minuscuul gaatje van 0.05 mm diameter te zijn. Het kon door een eenvoudige ingreep worden gedicht. Het is de bedoeling, dat de Agena- raket reeds in de eerste omloop in de ruimte door de Gemini wordt ge- enterd, ongeveer 80 minuten na de lancering. Morgenmiddag hoopt Gor don een ruimtewandeling van ruim anderhalf uur te kunnen maken, en maandag gaat de Gemini naar een recordhoogte van bijna 1400 kilo meter. De Gemini moet dinsdagmid dag tegen drie uur Nederlandse tijd weer landen in de Atlantische Oceaan. De Jf-jarige Nicolme Graadt van Roggen kwam gisteravond in moei lijkheden bij het overhandigen van bloemen aan de Koningin, die een bezoek bracht aan de vijftigjarige Jaarbeurs in Utrecht. Na een duw tje van haar moeder liep het meisje op de hoge gasten toe, maar in haar nervositeit liep zij de Koningin voorbij. Maar uiteindelijk heeft Ko ningin Juliana toch de bloemen van Nicoline gekregen. Flinke winst bij Zwanenberg Vergif in bier De N.V. Koninklijke Zwanenberg- Organon meldt dat in het eerste halfjaar 1966 de stijging van de zet aan derden kan worden gesteld op 11,6 procent, vergeleken met de zelfde periode in 1965. Bovendien kan een toeneming van de exploita tiewinst worden berekend van 20,3 procent en een stijging van de net towinst met 22,3 procent. In de toe neming van omzet en resultaten hebben nagenoeg alle vennootschap pen van de KZO-groep bijgedragen. Meegedeeld wordt nog dat de li quide middelen per ultimo juni 1966 een bedrag vertegenwoordigden van f. 81 miljoen tegen f. 64 miljoen per ultimo december 1965. (Van onze Haagse correspondent) Een 48-jarige Haagse bouwvakar beider blijkt op zijn eigen verjaar dagsfeest, dat op vrijdagavond 2 september in de familiekring werd gevierd, te zijn vermoord. Hij over leed aan het eind van het feest, zit tend in een stoel na een fles bier te hebben gedronken, waaraan zijn zoon Johan (18) in het bijzijn van de 47-jarige echtgenote van de bouwvakarbeider (moeder van der tien kinderen) parathion had toege voegd. De Haagse recherche heeft giste ren de zoon. die op een tuinderij in Pynacker werkt, en de echtgenote van het slachtoffer op verdenking v moord gearresteerd. Ook werd een 23- jarige Haagse loswerkman, die een verhouding had met de vrouw, aangehouden. De motieven voor deze parathion- oord zijn nog niet duidelijk: het onderzoek is nog maar net op gang geKomen. Gisteren is het stoffelijk overschot van de vermoorde bouw vakarbeider opgegraven, vandaag zal er sectie worden verricht. Op het verjaarsfeest in de woning van de bouwvakarbeider werd stevig gedronken. Na ongeveer zestien fles jes bier te hebben gedronken werd de jarige onwel. Familieleden waar schuwden een arts en de politie. Toen zij arriveerden bleek de man al te zijn overleden. Niets wees even- wel op moord SHAPE GAAT NAAR BELGIE Frankrijks 14 bondgenoten in de I NAVO hebben gisteren in beginsel besloten het Belgische aanbod te aanvaarden tot huisvesting van het hoofdkwartier van de geallieerde strijdkrachten in Europa 1 SHAPE». Een vast besluit kon niet genomen worden omdat men het nog eens moet worden over de verdeling van de kosten. Het nieuwe hoofdkwartier zal naar schatting 50 miljoen gulden kosten. Volgende week maandag zul len de 14 NAVO-landen de financiële j kant van de zaak bespreken. België 1 I heelt een terrein aangeboden in j Chièvres-Casteau. 50 km ten zuid- 1 westen van Brussel. Verwacht wordt dat de permanen- te NAVO-raad volgende week woens- dag een definitief besluit over de plaats van het nieuwe hoofdkwartier zal nemen. De Belgische regering j stelt er prijs op uiterlijk 15 leptem- j bei te vernemen of haar aanbod wordt aanvaard of niet. De echtgenote van de bouwarbei der vertelde geheel overstuur de politie dat haar man zich de laat ste week niet zo lekker had gevoeld. Geruchten Vijf dagen later woensdag 7 september werd de man begra ven. In de loop van de week bereik ten de politie evenwel geruchten, dat de verhoudingen in het gezin v van ideaal waren. Toen werd een der onderzoek Ingesteld. Bij zyn arrestatie bekende de zoon dat hij op de avond van het feest wat pa rathion, meegenomen van de tuin derij. in een flesje bier had gegooid. Dat gebeurde volgens zijn verklaring in een zijkamertje, in het bijzijn zijn moeder. Ook heeft de zoon verklaard dat zijn moeder hem gevraagd had het parathion mee te nemen. ADVERTENTIE als "toetje" na He maaltijd IjS van niet duur wel heerlijk ADVERTENTIE uit de nieuwe V\ gratis bollencatalogus' van Bakker. 64 pagina's, 162 prachtige kleurenfoto's Goedkoper dan U denkt Vraag vandaag nog de gratis kleurrijke bollencatalogus aan voor een opvallend' mooie tuin. Stuur ons de bon of bel even. Straat- Minister besluit: Landelijke verkeersschool gemeentepolitie De minister van Binnenlandse Za ken heeft besloten een landelijke verkeersschool voor de gemeente politie in het leven te roepen, waar voor het gehele geüniformeerde per soneel cursussen zullen worden ge geven in verkeerstoezicht en behan deling vanr verkeersongevallen en te vens de voortgezette rij-opleiding zal plaatshebben. Daarnaast ligt het in de bedoeling voor een beperkt aan tal politie-ambtenaren cursussen te organiseren in meer specialistische werkzaamheden, zoals het verrichten van technische onderzoeken, ver keerstechniek en bijzondere rijtech- niek. Voor deze verkeersschool zal een nieuw gebouw worden gezet op een terrein waar ook een nieuwe ver keersschool voor de rijkspolitie zal worden gebouwd. Teneinde met de voortgezete verkeersopleiding voor de gemeentepolitie spoedig een begin te maken, wordt eerst een tijdelijk on derdak gezocht. Drie Nederlanders in Nigeria verongelukt Drie Nederlandse ingenieurs zijn gisteren om het leven gekomen bij Nigeria. De drie Nederlanders en een Canadese piloot zijn met een heli kopter neergestort in de Nigerdelta bij het plaatsje Punta Fscravos, in het midden-westen van Nigeria. De namen van de slachtoffers lul den: Ibbele Wipkink uit Fries land, Rjjk Koudijs uit Nijmegen en de 24-jarige Cees A. Langeveld uit Alphen aan den R ijn. De drie ingenieurs waren in dienst van de AVarri. De stoffelijke overschotten zijn overgebracht naar Lagos. De he likopter, die eigendom was van een Amerikaanse particuliere onderne ming, raakte een boom en stortto brandend naar beneden. ADVERTENTIE Ui I modieuze nieuws voor de eleg.mte vrouw in bontooutun Breestraat 173 TeL 23337 Leiden ADVERTENTIE schrijfmachinefabriek Rooseveltstraat 20 Leiden ^zie pagina 5 ©uc/ ©©e> 'UWÓ In een der kerken te Lon den hebben eenige personen zich Zondag 1.1. schuldig ge maakt aan het stelen van hoeden. Zij kwamen ter kerk met een pet, die zij in den zak staken, waarna zij nog tijdens de godsdienstoefening het kerkgebouw verlieten en alsdan de hoeden van andere personen medenamen. (Advertentie) Gymnasium. De jaarlijkse promotie en prijsuitdeling onder de leer lingen van het gymnasium zal gehouden worden op Maandag 10 September 1866 des namiddags te één uur, in de Stadsgehoorzaal. De Rector van het Gymnasium, W. H. D. Suringar.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1