LEIDSCH DAGBLAD VER WOERD GEDOOD Wederzijds verkennen JAMIN Wilson op de doet beroep vakbonden VS willen schema over ontruiming van Vietnam geven Sultan bij Koningin I Soldaat sticht vakbond weekend-systeem 1 Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 6 SEPTEMBER 1966 No. 31966 Directeur: E. A. E. van Dlshoeck Hoofdredacteur: J. Brouwe: DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 11,90 per kwartaal, f3,97 per maand, f0,93 per week, (by vooruitbetaling) losse Telefoon Directie en Administratie: 25041; Kedactie: 21507 Witte SlngeJ l. Lelden - Giro no 57055 ,j Parlementsbode steekt eerste-minister met mes De Zuidafrikaanse premier dr. Hendrik Verwoerd is vanochtend in het parlement door een parle mentsbode neergestoken. De man trof de eerste- minister drie keer met een lang mes in hals en borst. Een der Zuidafrikaanse ministers, Ben Schoeman, heeft meegedeeld dat de eerste- minister ..niet langer in leven is". Deze berichten bereikten ons bij het ter perse gaan van deze editie. Het incident gebeurde toen de bel werd geluid voor het begin van de parlementszitting van vandaag. Kort nadat de premier zijn plaats had in genomen kwam een man in het uniform van parlementsbode kwam zeggen, maar deze stak toen plotseling de premier met een mes. Het bloed spoot uit de premier toegebrachte wonden in hals en borst en vormde een grote plas op het kleed onder zijn zetel. Een dokter- In de enkele seconden, die verlie pen voordat de zich in de buurt be vindende parlementsleden zich reali seerden wat er gebeurde en de man vast konden grijpen, had deze de premier verscheidene messteken toe gebracht. De dader zou van Griekse afkomst zijn. Nationalist Brandfort rwoerd zou erjaardag hem toe. Dr. Verwoerd keek op alsof I parlementslid paste mond-op-mond- hu verwachtte, dat de man hem iets beademing toe. Hendrik Verwoerd was van Neder landse afkomst. Hij werd op 8 sep tember 1901 te Oudekerk bij Amster dam geboren Zijn ouders, Wilhelm Johannes en Anna Verwoerd, emi greerden naar Zuid-Afrika toen hij ras. Zij vestigden zich in Oranje-Vrijstraat. donderdag zijn 65ste •en. Hij werd in sep tember 1958 premier van Zuid-Afri ka. Hij wordt beschouwd als de grondlegger van de apartheidsleer, J die volledig rassenscheiding betekent. (Voordat hij werd gekozen tot leider van de nationalistische party was hij zeven jaar lang minister voor in heemsen. j Verwoerd is sinds zijn schooldagen een vurig nationalist geweest, die streefde naar onafhankelijkheid van liet land. Zijn politiek wekte grote openbare controverse, in 1960 ont snapte hij ternauwernood aan de werken hard De vakbeweging is vooral ontsteld over de mogelijkheid van een wet telijk afdingen van de loonpolitiek. De regering blijft echter (waar- r (Van onze Londense correspondent) De Britse premier Wilson heeft gisteren in een felle rede op ee vakbewegingscongres in Blackpool de daar voor de regering drei gende crisis bedwongen. Voordat hij zijn rede 'had gehouden was het congres verdeeld over I scnynlijk tegen beter weten In) ho de voor zes maanden afgekondigde loon- en prijzenstop, te volgen pen, dat de loon- en prijsstop vry- door nog eens zes maanden uiterste economische zelfdiscipline. Wil- willig zal worden uitgevoerd son slaagde erin een belangrijke groep twijfelaars van de onvermij delijkheid van de regeringspolitiek te overtuigen, zodat algemeen kan worden aangenomen dat na het debat van vandaag de vak beweging, zij het zonder geestdrift, de regering zal steunen. Het i l bittere pil, die Wilson hebben grotere werk- de vakbondsleiders en gedelegeerden liet slikken. Maar de meerderheid be seft dat de harde maatregelen het kleinste kwaad vormen omdat het al ternatief van een inkomens- en prijspolitiek, gekoppeld aan opvoe ring van de produktiviteit, algemene chaos en massale werkloosheid zou kunnen zijn, niet van anderhalf of twee procent, maar van anderhalf of twee miljoen en volgens de premier misschien zelfs een terugkeer van de economische wereldsituatie uit de Jaren dertig- Wilson was overigens niet zwartgallig. Het enorme (van de Conservatieve regering geërfde) te kort op de betalingsbalans is in een jaar tot de helft - teruggelopen. De export is belangrijk gestegen, spe ciaal op een zwaar concurrerende Diorkt als die van de Verenigde Sta te. Maar de invoer is nog veel te hoog. Door economische doelbewust en selectief te werk te gaan, met name wat betreft de ontwikkelings gebieden, is de regering vol hoop voor de toekomst. •sheid leiden. Hij waarschuwde: „Wij kunnen de problemen van morgen niet Te kort De tijd is echter te kort om de aanval op het pond, door allerlei fac toren buiten de macht van de Brit se regering teweeg gebracht, anders dan met orthodoxe middelen af te slaan. Desniettemin verschilt de La- bourpolitiek volgens Wilson van de deflatiemaatregelen der Conservatie ven doordat de sociale voorzienin gen niet worden aangetast en omdat ondanks de moeilijkheden ervoor ge zorgd wordt, dat voortgang wordt gemaakt met de modernisering en de technologische omwenteling van de Britse industrie. Hij bezwoor het Engelse volk eindelijk het verleden de rug toe te keren en bestreed met name de gokmentaliteit. Wilson sprak het verlossende woord, dat van hem bij deze gele genheid verwacht werd. Hy riep na- meiyk de vakbonden op eindelyk hun vaak schandalige- produktiebe- perkende voorschriften, die de arbei ders voor de oorlog moesten bescher men, op te geven omdat ze thans precies het omgekeerde resultaat WEERBERICHT Opklaringen Het KNMI in Den Bilt verwacht van heden- tot morgenavond veran derlijke bewolking met morgen zon nige perloden. Op de meeste plaatsen droog weer. Tot matig of zwak af nemende westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt 11.15 uur) 7 SEPTEMBER Zon op: 06.21 uur; onder: 19.15 uur Maan op: 21.56 uur; onder: 14.14 uur Hoogwater in Katwyk te 07.17 u. en 19.38 uur. Laagwater te 03.06 uur en 16.17 uur. Dit nammer bestaat ait J.0 paHua'i ook de latere loonpolitiek op vrijwil ligheid zal kunnen berusten. Maar een dergeiyke situatie hjkt zelfs voor Engeland, dat zo'n grote mate van zelfdiscipline bezit, te idyllisch. Van daar dat de regering wettelijke dwang als stok achter de deur ge reed houdt. Wel met tegenzin zal de regering eventueel niet aarzelen de gisteren bestrij- ioon_ en prysstop af te dwingen. dood by een aanslag. Twee revolver kogels raakten zyn hoofd, hy her stelde hiervan zo goed dat daar nog maar weinig van te merken was. Hij was een harde werker, aan wiens aandacht niets ontsnapte. Hy was zoals veel van zyn landgenoten lid van de Ned. Herv. Kerk en ba seerde zijn rassenpolitiek op het evangelie. Oppositie van buiten zyn partij kon hy goed, van binnen zyn partij echter niet verdragen. Na een studie aan de universiteit te Stellenbosch behaalde Hendrik Verwoerd een graad in de psycholo gie en de filosofie. In 1928 werd hy benoemd tot pro fessor in de toegepaste psychologie in Stellenbosch later werd hy pro fessor in de sociologie en sociaal werk waardoor hij volgens eigen zeggen in de politiek kwam. In 1927 huwde Hendrik Verwoerd Elizabeth Schoombee, het echtpaar kreeg zeven kinderen, vyf zoons en twee dochters. Verwoerd was een rustige huisvader, die zelden boos werd. EERSTE BESPREKING MET INDONESISCHE DELEGATIE De militaire ceremonie voor de geallieerde gevangenis in Spandau (Berlijn), waar de oor logsmisdadigers gevangen zaten die bij het proces van Neurenberg in 1946 teerden veroordeeld, zal waarschijnlijk voor de laatste rijlating, eind deze maand. Speer en Von Schirach blijft al leen Rudolf Hess levenslangi nog over. Frankrijk, Engeland en de V.S. hebben Rusland voorge steld de gevangenis op te heffen en Hess naai een gewone gevan genis over te brengen. De kosten voor de ene gevangene acht men te hoog. Maar na Hanoi (Van onze correspondent inWashington) President Johnson heeft gisteren een nieuwe nuance in de diploma tieke Amerikaanse positie betref fende Vietnam aangeduid door ty- dens een rede in Detroit nadrukke- iyk te zeggen dat Washington een tijdschema voor de terugtrekking der Amerikaanse troepen uit Zuid- Vletnam op tafel zal leggen zo gauw de Noordvietnamezen van hun kant bereid zijn een tijdschema te produ ceren inzake de stopzetting van hun „agressie en infiltratie". Daarmee antwoordde Johnson op de suggestie die de Franse president De Gaulle vorige week in Cambodja deed en die inhield dat de Ameri kanen een tijdschema voor de terug- a Haagse correspondent) Terwijl sultan Ilamengkoe Boewo- no. de Indonesische minister van Economische Zaken vanochtend in paleis Soestdyk werd ontvangen door Koningin Juliana, en daar een geschenk aanbood namens de Indo nesische delegatie, werd omstreeks twaalf uur in het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag het Nederlandse-Indonesische contact informeel hervat. Vanmiddag zouden de zes Neder landse en negen Indonesische onder handelaar* (mogelijk in de Trèves- zaal aan het Binnenhof omdat in de grote zaal van het ministerie de Ne- d erlandse delegatie voor de komende Algemene Vergadering van de Ver enigde Naties zou worden geïnstal leerd) het officiële overleg voortzet ten. Goede verstandhouding De besprekingen van gisteren, die in de avonduren aldus minister Luns .a.an het regeringsdiner in kasteel Oud-Wassenaar in informele sfeer" zijn voortgezet, hebben geleid tot. een aantal „technische verduide lijkingen". Van Indonesische zyde heeft men erop gewezen, dat de ver standhouding daarby byzonder goed is geweest. Het is echter duidelijk, dat het onderhoud in een aantal groepen onder andere ook in een on deronsje van beide delegatielei ders minister Luns en sultan Ha- mengkoe, nog een verkennend ka- De Indonesische delegatie leider temidden van vier Neder landse ministers. V.l.n.r. Bot, Vondeling, Hamengkoe, Luns en Den Uijl. Onzekerheid Rapport naar ons land Toestand van Lages nog onveranderd (Van onze correspondent in Bonn) De directeur-geneesheer van het ziekenhuis in Braunlage (Bruns- wyk). waar de oorlogsmisdadiger La- ges zyn laatste dagen slyt, heeft een rapport over zyn toestand naar de geneeskundig inspecteur voor het gevangeniswezen en de Kinderbe scherming, de heer N. de Voogd ge stuurd. Dit is gedaan omdat, men in Braun lage van mening is dat met het ook op de afloop van de strafonderbreking van Lages op 9 september diens ver voer naar Nederland ongewenst is. Dr. Utsch zei vanochtend niets over Lages te kunnen zeggen maar liel. doorschemeren dat zyn toestand nog steeds levensgevaarlyk is. Het feit dat Lages na drie maanden ver lof tegen de verwachting van de Nederlandse artsen nog in leven is, vei klaarde hij door te zeggen dat de zieke een succesvolle operatie had doorstaan, die het ziekteproces enigszins ten gunste had beïnvloed. De ziekte van de oorlogsmisdadiger is echter ongeneeslyk. In het uitvoeri ge rapport, dat reeds een week ge leden naar Den Haag blykt te zyn verstuurd, zegt dr. Utsch onder meer van mening te zyn dat de toe stand van Lages een verblijf in wel ke gevangenis in welk land ook niet biliykt. conferentietafel te effenen. Johnsons uitspraak, die met don derend applaus door duizenden toe hoorders begroet werd, betekent dat de Amerikanen De Gaulles suggestie niet zonder meer verwerpen, maai de bereidheid een dergelyk schema op te stellen koppelen aan de eis dat eerst Hanoi met een soortgelijke dienstregeling op de proppen komt, waarmee uiteraard het oude Ameri kaanse standpunt gehandhaafd wordt dat Noord-Vietnam de oorlog begonnen is en daarom ook de eer ste stap naar de vrede moet doen. De vergroting der Amerikaanse souplesse lijkt echter voornamelyk in te houden dat Washingtoi. thans be reid is nog voor de onderhandelin gen op gang komen zich voor de hele wereld vast te leggen op een on trui- mingstydschema. De hele kwestie is evenwel louter theorie, zolang Noord-Vietnam niet over de brug komt met een onder handelingsaanbod dat beantwoordt aan de Amerikaanse denkbeelden. (Zie ook elders) Meisje krijgt schaar in hartstreek (Van onze Groningse correspondent) Het veertienjarige atelier-meis je Gerdina Ludema in Zwagerveen is door een even oude collega in het atelier van de N.V. kledingindustrie Weeber bij een ruzie met een schaar in de hartstreek geraakt. Het gewon de meisje moest in het Leeuwarder Diaconessenhuis worden geopereerd. Het levensgevaar is geweken. Volgens de politie van Zwagerveen zyn de verwondingen met de schaar niet op?ettelyk toegebracht. Het meisje kreeg tydens het werk ruzie met de 17-jarige Anna Ludema. een zusje van Gerdina over o.a. de werkverde ling. De meisjes vlogen elkaar letterlyk in de haren. Gerdina wil de haar zusje te hulp komen en de vechtenden scheiden. Daarby werd zy getroffen door een schaar die het meisje nog in haar hand hield. Er is niet bewust mee gestoken volgens de politie. Op positieve wyze de belangen van de militairen behartigen dat wil dienstplichtig soldaat H. M. C. Oosterbeek uit Gouda. Daar om heeft hij in de Elias Beeck- mankazerne waar hy is gelegerd, de stoot gegeven tot oprichting van een „Vereniging Voor Dienstplich tige Militairen", kortweg V.V.D.M. Het doel van de vereniging wordt In een stencil uiteengezet. Zy wil de sociale positie van dienstplichtige militairen beneden de rang van onderofficier by de verschillende strydmachtonderdelen verbeteren en als contactorgaan dienen tus sen de legerleiding en de dienst plichtige militairen. Naast deze „vakbonds"- activiteiten staat verder vermeld een betere samenwerking tussen leger en bur- gersamenlevimg. Het programma van actie van de vereniging noemt een reeks con crete punten, zoals vergoeding van weekeind diens ten, stemrecht voor alle militairen, vrijheid van dra gen van burgerkleding na de dienst, soepeler avondappels, af schaffing van de plicht van koper- poetsen. Volgens een voorlopig commentaar van het ministerie van Defensie heeft soldaat Oosterbeek stel lig vanuit een positief standpunt gehandeld Er is al overleg geweest tussen de initatiefnemer en zijn bataljonscommandant, luitenant- kolonel Slager. Uiteraard hebben dienstplichtigen het volste recht een dergelyke vereniging op te richten. Vervolg op pag. 2 ADVERTENTIE I rakter heeft gehad. In Haagse politieke kringen is men ervan overtuigd, dat aan Nederland se zyde de oprechte wens bestaat met de Indonesiërs tot een akkoord te komen, ook gezien de belangstelling van het Nederlandse bedryfsleven voor deelnemeing aan de economi sche wederopbouw van Indonesië, een belangstelling, die slechte wordt geremd door de onzekerheden over de politieke situatie in het land. By geruchte is vernomen, dat de Indo nesiërs als nieuw krediet en als ga rantie voor aankopen in Nederland een bedrag van vyftig miljoen gul den is genoemd. Geen rijtoer op prinsjesdag Ook dit ja-a-r zal de koninklijke fa milie op prinsesdag geen rytoer door Den Haag maken. Een van de overwegingen voor deze beslissing is de omstandigheid dat het huwelyk van Prinses Margriet in januari van het komende jaar in Den Haag plaats heeft. Ongetwyfeld zullen de festiviteiten dan geconcentreerd wor den rond een rijtoer van bruidspaar es koninklijke familia. Grondverf droog na 50 minuten. Plamuur hard na 15 minuten I ADVERTENTIE niet duur wel heerlijk (§ud Uit het Leidsch Dagblad van 5 September 1866: i Bij den Gemeenteraad is i ingekomen een adres van in- i gezetenen tot het doen afbre- i ken van de Rijnsburg sche- poort, alsmede een daartoe strekkend voorstel en teeke- i ning der Commissie van Fa- i bricage, betreffende tevens den aanleg van een nieuwe ijzeren brug over die Singel- l gracht vóór die poort. Men vraagt een knappe keukenmeid, die tevens huis werk kan verrichten, liefst tegen 1 October e.k. Loon f 60,per jaar. Adres in per soon bij de Boekhandelaars T Hooiberg Zoon alhier.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1