NIEUWS prijzen Ontmoetingscentrum Leidse jongens en meisjes Belangrijk EINDELIJK ZIJN WIJ DAN ZO EER Herv. Jeugdraad in eigen huis Diamanten bruiloft GROENEN EN FACULTEITEN I Route kraak wagen Leids Volkshuis gaat weer open DE LEIDSE VEEMARKT Wolveemet ruime aanvoer beheerste het marktbeeld ZATERDAG 3 SEPTEMBER 1966 LEIDSCH DAGBLAD EINDELIJK ZIJN WIJ dan zo ver Dat zongen gister avond niet alleen de zes charmante meisjes, die deel uitmaakten van de Moriaancabaretgroep, maar het leefde ook in de harten van de velen, die in eendrachtige samenwerking hebben gebouwd en gesjouwd aan de totstandkoming van het nieuwe ..open" jeugdcentrum van de Leidse Hervormde Jeugdraad, dat thans is ondergebracht in het voormalige wijkgebouw van eertijds ds. Punselie en (nog kortgeleden) van ds. Vossers aan het Leven daal. Een jeugdcentrum, dat gisteravond onder veelzijdige be langstelling door de burgemeester, mr. G. C. van der Willigen, officieel is geopend. JEUGDGEMEENSCHAP Eindelijk zijn wij dan zo ver Dat zei in de eerste plaats de her vormde jeugdpredikant, ds. A. J. Lamping, die sinds zijn komst in Lei den (in januari 1962) sterk geijverd heeft voor een permanent en vooral, ook modern jeugdcentrum, waarin alle activiteiten erop gericht zijn om een ware jeugdgemeenschap op te bouwen Blij Ds. Kloek, die namens de Centrale kerkeraad gelukwensen overbracht, was enorm dankbaar, dat de kerk voogdij in een tijd van zware finan ciële zorgen de inrichting van dit jeugdcentrum heeft mogelijk ge maakt. Een centrum, waarin het ook voor de jeugd zal moeten gaan om de leefbaarheid van haar bestaan. Ook de heer Zunderman, sprekende namens de L.J.A. en de Stichting Leidse Jeugdverblijven, toonde zich blij verrast over de mogelijkheden, die in dit nieuwe centrum aan de jeugd worden geboden. Eindelijk zijn wij dan zover dat leefde ook in de gedachten van de vele kerkvoogden, die deze restau ratie financieel mogelijk hebben ge maakt en waaiwan de president- keikvoogd, de heer M Struijs, met dankbaarheid gewag maakte. Einde lijk zijn wij dan zovertot deze conclusie kwam ook de voorzitter van de Centrale kerkeraad der Leid se Hervormde Gemeente, ds. P. Kloek, die er blij om was „dat de Leiase jeugd zich in dit nieuwe cen trum kan uitleven". Eindelijk ben ik dan zover dat was ongetwijfeld ook de heer K- de Fey naar wiens in zicht dit jeugdcentrum vorm en kleur heeft gekregen en waarvoor hem terecht alle eer werd gege ven. Eindelijk zijn wij dan zo ver dat zullen in de komende tijd ook alle medewerkenden in de Leidse Hervormde Jeugdraad zeggen zodra zij zich op dit centrum wat hebben ingeschoten". Een centrum, dat vooral de Leidse jeugd, ongeacht haar godsdienstige ondergrond, enig hou vast denkt te geven. Feest Onder de velen, die deze feeste lijke opening bijwoonden, waren o. AMSTERDAMSE POLITIE-METHODEN „Arresteren om strafbare feiten te voorkomen en dan vrijlaten, zoals de Amsterdamse politie en in het bij zonder hoofdinspecteur Koppejan tweemaal heeft gedaan met groepen deelnemers aan een demonstratie, waarvoor opzettelijk geen toestem ming was verleend, is niet in strijd met het Europese verdrag van 1950 tot bescherming van de rechten van de mens en de fundamentele vrijhe den". Prof. mr. J. M. van Bemmelen, hoogleraar in het strafrecht, de strafvordering en de criminologie aan de Leidse Universiteit, schrijft dat in een artikel in het vandaag versche nen nummer van het Nederlands Ju ristenblad. Prof. Van Bemmelen meent, dat wie het ene mag ml.' arresteren, verhoren en na verhoor vasthouden of vrijlaten ook het andere mag doen ml. arresteren om strafbare feiten te voorkomen en dan vrij laten. Prof. Van Bemmelen spreekt de hoop uit dat één van de personen, die aan de methoden van de Amster damse politie onderworpen rijn &e" weest, een klacht daarover zal door- zeten en dat de Hoge Raad der Ne derlanden geroepen zal zijn cm uit te maken of die methoden in strijd zijn met art. 5 van het verdrag. Het zou zelfs de moeite waard zijn als een beslissing zou kunnen worden uitgelokt van de commissie voor de rechten van de mens en van het Europese hof voor de rechten van de mens over de rechtsgeldigheid van daarop betrekking hebbende artike len van de ambtsinstructie voor de rijkspolitie van het wetboek van strafvordering, aldus prof. Van Bem melen. Een kopje koffie voor ds. A. J 'Lamping. Na alle drukte en inspan^ ning heeft hij het wel verdiend (Foto LD/Holvast) m. de burgemeester, de wethouders S. Sannes en P. S. Harmsen, tal van predikanten, een vertegenwoordiging an K. en O., de Leidse Jeugd Actie, de Stichting Leidse Jeugdverblijven, de hervormde wijkgemeente „Leven daal" en afgevaardigden van wijk- kerkeraden en zusterorganisaties in het jeugdwerk. Na een inleidend oord van de hei-vormde jeugdpredi- kant, ds. Lamping: „het is vandaag een feestelijke dag", wees de presi dent-kerkvoogd, de heer M. Struijs, op de ontwikkeling van het hervorm de jeugdwerk, waarvoor zich inder tijd reeds de predikanten Van Soest en Gijsberts hebben ingezet. Met de komst van ds. Lamping kwam het jeugdwerk echter eerst goed op gang. Als eerste jeugdpredikant kon onder zijn leiding het werk worden uitge bouwd. Via „De Moriaen" een ge bouw, dat reeds spoedig te klein bleek te zijn heeft de Jeugdraad thans een onderkomen gevonden in het vooimalige wijkgebouw „Levendaal hetgeen mogelijk was door de bouw van kerk en wijkcentrum „Vredes- kerk" aan de Burggravenlaan. „Van het eertijds bij zovelen in goede her innering staande wijkgebouw Leven- daol, heeft de heer De Fey een cen trum weten te maken, dat geheel op het jeugdwerk is afgestemd", aldus de heer Struijs, die hierna namens kerkvoogden het nieuwe centrum aan de Hervormde Jeugdraad over droeg. Ds. Lamping, die dit bezit met gi oot enthousiasme aanvaardde, was ervan overtuigd, dat een dergelijke aanvaarding ook tot grote verplich tingen opriep. In die toekomst hoopt de L.H.J. dit waar te maken. De heer J. D. den Os (82) en me vrouw M, E. Den OsGroeneveld (82), Juli anas traat 73 in Leiden, zijn zestig jaar getrouwd. De heer Den Os heeft tot zijn 63ste jaar als de kenwever gewerkt bij de fa. Zuur deeg. Tot zijn pensionering werkte de heer Don Os bij een steenfabriek in Alphen aan den Rijn. Op het ogenblik verblijft de heer Den Os in een rusthuis zodat de diamanten bruiloft niet al te druk kan worden gevierd. Het echtpaar Den Os is al zestig jaar geabonneerd op het L.D. Willem Breddels exposeert Willem Breddels exposeert van 9 september tot 2 oktober schilderijen en objecten in de Galerie Walen kamp, Nieuwsteeg 11. Zijn tentoon stelling wordt 9 september om half negen ingeleid door de heer J. M. Joosten, hoofd afdeling moderne kunst van het Rijksbureau voor kunsthistorische documentatie te Den Haag. Damkampioenschappen De Nederlandse dameskampioen schappen van Amateurs (seizoen '66- '67) worden dit jaar in de Stads gehoorzaal gehouden. De voorronden vinden plaats op zondag 21 mei, de finales op vrij- 26 mei. Van deze finales zal AVRO een televisie uitzending verzorgen. Van de 308 groenen, die zioh heb ben gemeld voor het lidmaatschap va.n het LSC, zijn er 3 die een theo logische studie zullen volgen, 137 die gaan studern in de juridische facul teit, 85 in de medische, 53 in de filo sofische, 14 in de literaire, 13 in de sociologische en 3 in de psychologi sche faculteit. Subsidie Burgemeester Van der Willigen, die hl-ma het gebouw officieel opende, ut es op de grote betekenis van jeugdwerk. „Aan gewichtige gezichten van ouderen heeft de jeugd maar zeer weinig. Daarom bei. ik zeer ver heugd. dat de kerkvoogdij haar schouders onder deze tak van jeugd werk heeft gezet en daarvoor ook financiële offers heeft willen opbren gen", aldus de burgemeester, die ver der meedeelde, dat de raad een voor stel zal bereiken om dit open-jeugd werk ook met een subsidie te steunen. De Gaulle nu in Nieuw Caledonië President De Gaulle is gisteren na zijn bezoek aan Cambodja, waar hü een geestdriftig onthaal van regering en bevolking vond, naar Nieuw-Caledonië vertrokken om van 3 tot 7 september een bezoek te bren gen aan de Nieuwe Hebriden in de Stille Zuidzee. Voor zijn vertrek tekende hij sa men met Prins Norodom Sihanoek her. Cambodjaanse staatshoofd, in de troonzaal van het koninklijk pa leis in Pnom Penh een communiqué waarin beide staatslieden voorstellen geheel Indo-China tot neutraal ge bied te verklaren en de neutraliteit op grond van een internationale over eenkomst te garanderen en te con troleren. In het communiqqué wordt de hoofdschuld voor de Vietnamese oorlog toegeschreven aan buiten landse inmenging. „Ondanks de me ningsverschillen die de Vietnamezen veideeld hebben gehouden en dit nog altijd doen, is het in hoofdzaak buitenlandse inmenging welke de vUandehjkheden tot de huidige om vang heeft uitgebreid, doordat zij een burgeroorlog in een internatio naal conflict heeft veranderd". Belangstelling voor het jeugd- werk. V.l.n.r. de wethouders Harm- sen en Sannes, de burgemeester en diens echtgenote en de heer en me vrouw Struijs. (Foto LD/Holvast) In gelijke geest spraken tenslotte de heer Swager namens de Hervorm de Diaconie, de heer Knotter, voor zitter van het Jeugdontmoetingscen- tr Mm Rehoboth en een vertegenwoor diger van „De Moriaan". Aan het einde van het officiële gedeelte gaf ds. Lamping in een uiteenzetting van de in het nieuwe centrum te ont- .kelen activiteiten, waarover wij reeds schreven. Tijdens de pauze was er gelegenheid om de „nieuwe aanwinst" te bezichtigen, waarna de Moi'iaan-cabaretiers het nog eens met zoveel woorden zeiden„dat het eindelijk zo ver was". De „kraakwagen" voor het opha- j I len van extra-huisvuil komt de ko- komende week in de volgende Leid se wijken: Maandag 5 september Stations- i plein, Stationsweg, Paviljoenhof, Pie- 1 ter Huibertshof, Morssingel, Ryns- burgersingel (van Marislaan tot I Stationsweg), Morsweg, V. d. Tas- j i straat, Paul Krugerstraat, Trans- vaalkade, Transvaalhof, Joubert- j straat, Wolmarenstraat. Lopsen- I straat-, Floralaan, Rijnzichtstraat. De j Wettstraat, Reitzstraat, De La Rey- straat, Pretoriusstraat, P. Paaltjes pad, Pesthuislaan, Cronjestraat. I Dinsdag 6 september Lammen- schansweg (van Koninginnelaan tot Zoeterwoudsesingel)Narcissenstraat, Pieter de La Courts traat. Pioen straat. Lindenstraat, Pioenhof, Re sedastraat, Leliestraat, Bloemis tenlaan, Zoeterwoudsesingel, (van Herenstraat tot Lammenschansweg Jan van Houtkade, Hoefstraat, St. Jacobsgracht, Garenmarkt Kore- vaarstraat. Donderdag 8 september Hoge Morsweg, Bothstraat. Morskade, Herman Costerstraat, Lage Morsweg, Morslaan, Damlaan, Dljkstraat, Conradstraat, Leeghwaterstraat, Ca- landstraat. Leemansstraat, Storm Duysingstraat, Sluisstraat. Dr. Lely- laa-n, Duykerstraat, Stuwstraat, To paaslaan, Parelstraat, Smaragd straat, Amathishof, Onyxhof, Gra- naatnof. Robijnstraat, Diamantlaan, i P. C. Hooftlaan, Vondellaan, Van Bearlestraat, Jacob Catslaan, Ge rard Brandstraat, Coornhertstraat, Constantijn Huygenslaan, Bredero- straat, Spieghelstraat, Roemer Vis serstraat, Tesselschadestraat. Vrjjdag 9 september Plantsoen, 4de Binnenvestgracht, Pakhuissteeg, Rijnstraat, Kraaierstraat, Haver - straten. Gortestraten, Levendaal. Geregracht, Oranjeboomstraat. Ca- thrijnestraat, Gerestraat, Barbara- steeg, Kaardesteeg, s£. Jorissteeg. Kraauwelsteeg, Koenes teeg, Nieuwe Brugsteeg, Wielmakersteeg, Spilsteeg, Bolwerkstraat, Dwars Bolwerkstraat, Plantage - laan, Hogewoerd, Water- steeg, Utrechtse Veer, Veerstraat. ADVERTENTIE Dinsdagmorgen 9 uur startTeekens in alle15 filialen met de nieuwe najaarscampagne. 56 met zorg gekozen artikelen zullen maandagavond a.s. in een speciale advertentie uw aandacht vragen. Zij vormen tezamen een ruime greep uit onze wel gevulde toonbanken. 56 aanbiedingen uiterst klein geprijsd. De allerscherpste prijzen voor zo'n kwali teit vlees en zulke fijne vleeswaren. En omdat wij met onze tijd meegaan introduceren wij deze artikelen onder het motto Nu de winter nadert Met het aflopen van de zomer begint deze maand in het Leids Volkshuis het clubwerk, zowel voor de jeugd als voor de oude ren. Het programma voor het seizoen 1966 '67 bevat weer vele vormen van creativiteit. Er worden cursussen georgani seerd, 'toneel- en muziekclubjes gevormd en familiebijeenkom sten belegd. Bovendien worden ook de tieners in de gelegenheid gesteld om elkaar op de instuif- avonden te ontmoeten, plaatjes te draaien en te dansen. Aan het bestaande clubwerk voor jongens en meisjes apart en voor jongens en meisjes gezamenlijk knutselen, volksdansen, tafeltennis sen en cursussen Engels, Frans, Duits en Nederlands worden in het ko mende seizoen enkele nieuwe clubs toegevoegd. Zo zal de mogelijkheid worden geschapen om balletlessen te nemen, kano's te bouwen en te knut selen op het terrein van de elektro techniek. 's Woensdagsmiddags is er instuif zowel voor kinderen van 4 t/m 7 jaar als voor jongens en meis jes van 8 t/m 12 jaar. Speciaal voor deze kleintjes zal er een ruilhoek worden ingericht. Wat de tieners be treft, jongelui van 13, 14 en 15 jaar deze kunnen op vrijdagavond naar hun eigen instuif in d'e jeugdsoclë- teit. ,,'t Spinneweb" is een tienersociëteit voor jongens en meisjes van 15 t/m 19 jaar op zaterdagavond. De ..Rocking Society", die in het af gelopen seizoen een enorme toeloop heeft gehad, gaat eind september weer open voor jongelui van 15 jaar en ouder, die bp zondagmiddag bij elkaar willen zijn. Beide clubs zijn uitsluitend toegan kelijk voor ingeschreven leden. De instuif voor volwassenen is voor lopig op de woensdagavond gepro jecteerd. De ouderen kunnen er kaarten, dammen, schaken, biljarten en lezen. Trouwens, de volwassenen behoeven zich niet bij de jeugd ten achter gesteld voelen, want speciaal voor hen zijn er weer allerlei cursus sen op touw gezet, zoals naailes, bloemschikken, handenarbeid en huisvrouwengymnastiek. Verder zal er in het komende najaar een vrou wenontwikkelingsgroep worden ge vormd met op het programma lezin gen en filmvoorstellingen. Familiebijeenkomsten worden ge houden op zaterdagmiddag 22 okto ber en zondagmiddag 20 november met film- en poppenkastvoorstellin gen. Op donderdagavond 3 november zal het feest zijn in het Leidse Volks huis. want dan komt Sempre Avanti met een geheel nieuw programma een voorstelling geven. Voorts is men er in geslaagd om het poppentheater „Fabella" voor een reeks voorstel lingen te engageren. „De Ratel", werkgemeenschap van het Leidse Volkshuis, organiseert een aantal zondagochtendbijeenkomsten, een jazz-concert in samenwerking met de jazzsociëteit „Folk Beat 14" op zaterdagavond 24 september, een herfst (bus) tocht op zondag 9 okto ber en een grote feestavond op zater dag 5 november. Behalve aan de Apothekersdijk komt het VolkshUis- werk ook in Leiden-Noord en in Zuidwest in september weer op gang. Op donderdagavond 15 september en vrijdagavond 16 september be staat er gelegenheid om voor de ver schillende cursussen en club6 in te schrijven. (Van een deskundige medewerker) Ondanks het herfstachtige weer, waarmee d'e septembermaand zich heeft aangekondigd, was er gisteren op de Leidse veemarkt een goede bedrijvigheid waar te nemen. Aangetrokken door de goede prijzen van de laatste paar weken, was het vooral de zeer ruime aanvoer in de sector wolvee, waardoor het totaal-aanvoer- cijfer een hoge top bereikte. Goede prijzen Met een goed en vlug-dure handel beheerste de sector wolvee dan ook het marktbeeld van gisteren. De stemming van de handel in andere sectoren was echter wat verdeeld en varieerde van vlug- en stug-duur voor de rubrieken vette kalveren en varkens tot iets williger en mistig tot kalm voor de rubrieken slachtrunde- ren en gebruiksvee. Gebruiksvee De aanvoer op deze afdeling liep niet ver uiteen met die van verleden week. Ook de handel gaf nog geen of weinig opleving te zien. De slechte zomer en het koude natte weer hebben de handel geen goed ge daan, terwijl bovendien in de na-tijd de belangstelling voor melk- en wei- devee veelal afneemt. Hoewel prijs houdend, verliep de handel in melk en kalfkoeien dan ook rustig tot zeer rustig en voor vare koeien kalm. On der de korte aanvoer van vare koeien zagen we weinig goede kwaliteiten. Dieren met vlees bleven nog wel prijs houdend, doch de magere koeien waren slecht te verkopen en aanmer kelijk minder in prijs. Notering: melk- en kalfkoeien van f 900,tot 11200,en f 1400,vare koeien van f 600,— tot f 925.— en f 1225,—. andere markten behoorlijk minder dan verleden week. De handel gaf echter iets meer beweging te zien en toonde zich wat williger, doch er kwa men nog steeds geen hogere prijzen uit de bus. Dank zij de korte aanvoer, konden de prijzen van vorige week zich handhaven en waren er maar weinig dieren die boven de notering uitkwamen. Notering per kg geslacht gewicht: vette koeien van f3,25 tot f3,95 en f4,25; slachtstieren van f4.— tot f4,15 en f4.40. Vette kalveren Onder de klei nere aanvoer van vette kalveren, za gen we heel wat meer dieren van goede kwaliteit dan vorige week. We gens de grote afzet naar het buiten land is het aanbod, ook op de bedrij ven, wat verminderd terwijl de vraag nog steeds goed blijft. De prijzen lie pen dan ook weer behoorlijk op waar door de handel aanvankelijk werd af geschrokken en zich terughoudend hield, maar werden de dieren al gauw vlug- duur verkocht. Notering per kg levend gewicht: van f3,60 tot f3,90 en f4,16. Enkele luxe dieren brach ten zelfs f 4,25 op. tVolvce Zoals reeds gemeld, be heerste deze afdeling met een zeer ruime aanvoer en een goede handel het marktbeeld van de veemarkt- Aanvankelijk zag het er naar uit dat de handel met lagere prijzen genoe gen moest nemen. Wegens een goede vraag en concurrentie, moest men er vlug bij zijn om beslag te kunnen leggen op de goede koppels. De han del in vette lammeren kreeg daardoor .al vrij snel een vlug verloop; de prij zen wisten zich goed te handhaven. De aanvoer van beste kwaliteiten was echter niet zo ruim, zodat maar weinig dieren boven de top van de notering uitkwamen. Ook de handel in vette schapen had een goed ver loop. Wegens het ruime aanbod wa ren de prijzen van deze dieren weer iets gedrukt. De handel in fokschapen had bij iets meer belangstelling ook een williger verloop by iets opgetrok ken prijzen. Notering: vette schapen van f85.— tot fllO.— en f125,—; vette lammeren van f110,— tot f 130,en f 145,fokschapen van f 110,— tot f140,—. Varkens (voor fok cn mestertJ) De aanvoer was iets korter dan verleden week. De goede vraag by een vrij klein aanbod houdt de die ren duur. Notering: drachtige zeugen van f375,— tot f400— en f450.— schrammen van f 100,— tot f115 en f125,— biggen van f74,— tot f80,— en f84.—. Slachtvarkens (bulten dc markt) Ook de handel in slachtvarkens had wegens de hoge pryzen een iets terug houdender karakter en zyn er min der slachtingen geweest. Van een hausse in de varkenshandel was al thans hier in het westen niet veol te merken. Het aanbod is wel krap maar toch weer iets ruimer dan voorgaan de weken, terwyi de vraag iets terug gelopen is. De prijzen kwamen dan ook niet boven die van verleden week uit Pry zen per kg geslacht ge wicht: lichte slachtvarkens van plm. f 2.44 tot f 2.48 en f 250; lichte slacht- zeugen van plm. f2.— tot 12,05; iyn« dieren tot plm. f 2,10,

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 3