LEIDSCH DAGBLAD Bankrovers snel in cel Aantal doden in Vietnam van V.S. bijna 5000 JAMIN Honderd man op jacht Oe Thant treedt af Bewolkt Spectaculaire vlucht uit jeugdgevangenis NLM liet passagiers in steek Chauffeur voorkomt ramp op overweg Wobuleffe f399.- VOOR HOND POES DIEPVRIES balles (Sud Qlie, Vlieland Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 2 SEPTEMBER 1966 No. 31963 Directeur: E. A. E. van Dlshoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 11,90 per kwartaal, f3,97 per maand, f 0,93 per week, (by vooruitbetaling) losse Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Qlro no. 67056 „Ze hadden geen voorsprongue konden hun route als het ware op de kaart volgen De snelle oplossing van de bankoverval in IJsselstein, waar bij drie mannen er met 41.000 gulden vandoor gingen, is vol gens de politie te danken aan snelheid in berichtgeving en een voortreffelijke samenwerking tussen de politie-onderdelen. ,,De daders hadden in feite geen voorsprong, want we zaten ze steeds op de hielen en konden bij wijze van spreken op de kaart hun route volgen zei majoor mr. J. W. Buitendijk, comman dant van de Rijkspolitie in het district Utrecht gisteravond. Bijzonder snel na de overval werd de rijkspolitie gewaar schuwd. Even snel werden de po litiekorpsen in het land gealar meerd. Twaalf minuten na de overval was het hele land op de hoogte. Secretaris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties heeft gisteren de volkenorganisatie laten weten dat hij niet beschikbaar is voor een tweede ambtstermijn. De Birmese diplomaat zei in een brief aan de leden dat hij tot zijn besluit is ge komen door teleurstelling over het tekortschieten van de V.N. bij het bewaren van de vrede alsook over de financiële zwakte van de vol kenorganisatie. Over Vietnam schreef Oe Tnant dat volgens hem de gebeurtenissen daar leiden naar een grote oorlog en dat de pogingen om deze ont wikkeling te keren daarbij rampza lig achterblijven. Een tragische fout van de Vietnam-situatie noem de de secretaris-generaal dat al leen wordt vertrouwd op geweld en militaire middelen. Zelf zei Thant te - geloven dat alleen door eerbied voor de grondslagen van de Geneefse conferentie van 1954 en voor die der V.N. vrede in zuidoost-Azië bewerkstelligd. Vervolg pag. 2 WEERBERICHT De Bilt verwacht heden- tot mor genavond wisselend bewolkt met plaatselijk enkele buien. Krachtige tot matige wind tussen zuidwest en west. Iets lagere temperaturen. (Opgemaakt om 11.15 uur). STRAND VERWACHTING De depressie bij Schotland voert onstabiele lucht aan. Morgen enkele buien maar ook opklaringen. Vrij krachtige westenwind en te koel weer. Overdag 16 k 17 graden. 1 Vooruitzichten: onstabiele en te I koele zeelucht. 3 SEPTEMBER Zon op: 5.54 ur; onder: 19.24 uur. Maan op: 20.43 uur; onder: 9.19 uur. Hoogwater te Katwijk te 5.06 uur; en 17.25 uur, laagwater te 1.16 en 13.24 uur. Gebleken is inmiddels, dat de drie mannen allen Amsterdammers, van wie er twee by de politie bekend zyn dinsdagavond de zwarte Ford BX 19-23 op de automarkt in Utrecht hebben gekocht van een inwoner van Vianen. De prijs van het overjarige „kneusje" bedroeg f275, „Ze deden wat vreemd en wilden hun naam niet zeggen", verklaarde de autoverkoper aan de politie. Hij kon zich het signalement nog wel her inneren. Het bleek te kloppen met de door de personeelsleden van de Mid- denstandsbank opgegeven beschrij ving. Van uur tot uur verliep het opspo ringswerk aldus: 10.30 uuf: De eigenaar van het kenteken BX 19-23 is bekend. 10.45 uur: De zwarte Ford wordt op de Lekdijk bij Lopik teruggevonden. De mannen zijn overgestapt In een witte Fiat. 11.15 uur: De Fiat 600 met linnen dak wordt bij klein Scheveningen aan de Lek gevonden, nadat een weg werker de politie had getipt. De man nen zijn overgestapt in een kajuit boot. 11.30 uur: De witte kajuitboot wordt op de Lek gesignaleerd. Vijf jongens binden bewakers niet lakens aan tredies vast Vijf jongens, die verbleven in de Rijksinrichting voor jongens 't voormalige Lloydhotel in Amsterdam waar delinquenten worden opgesloten zijn vanmorgen heel vroeg op een spectaculaire ma nier ontsnapt. De jongens, die met zijn vijven op één kamer shepen, hebben de twee bewakers, die op dat moment dienst hadden, in deze kamer gelokt, door dat een van hen deed alsof hij gewel dige buikpijn had en misschien een zware blindedarmontsteking. De twee bewakers, die op het gekreun van de jongen afkwamen, bogen zich over het bed van de jongeman. Op dat mo ment sprongen de vier anderen hen op de nek en voor de bewakers goed en wel wisten, waar zij aan toe wa ren, werden zij vastgebonden met bedlakens aan de tralies van het raam van de kamer. Vrij spel De vyf jongens namen hen de sleu tels af en hadden vanaf dat moment vrij spel. Zij begaven zich allereerst naar het kledingmagazijn, waar zij hun gevangeniskleding verwisselden eigen burgerkleding. Daarna wandelden zij het huis van bewaring uit, de vrijheid tegemoet. Het duurde tot ruim twee uur voor de bewakers er in slaagden alarm te maken en de directie van de inrichting te waar schuwen. Toen de politie in de ge beurtenis werd gemengd hadden de vijf jongens al een voorsprong van driekwartier. Voor twee mocht dit echter niet baten. Zij werden van morgen omstreeks zes uur aangetrof fen in de weilanden rond Duiven- drecht en konden worden gegrepen. De andere drie zijn echter nog voort vluchtig. Bij deze drie hoort er een, die het gepresteerd heeft al 25 keer bestaat uit 20 pagina's. Prinses Irene in Soestdijk (Van onze Hilyersumse corresponden t Prinses Irene is gisteren per trein in Amsterdam aangekomen en van daar naar het paleis Soestdijk ge gaan. Verwacht wordt, dat ook haar echtgenoot zal komen. Prinses Bea trix en Prins Claus, die thans op fa miliebezoek in Duitsland zijn, worden vanavond in Drakesteyn verwacht. uit diverse inrichtingen te ontsnap- Verhoor De twee opnieuw gepakte jongens zijn ondergebracht in cellen van het politiebureau Meyerplein voor nader verhoor. Het is niet zeker of de drie voortvluchtigen over geld beschikken. Het is niet uitgesloten dat zij, voor zij het Lloydhotel verheten, daar zich van wat geld hebben meester ge maakt, of sindsdien kleine diefstallen hebben gepleegd. Er ontbreekt van hen ieder spoor op het ogenblik. In de grote veilinghal in Aals meer wordt hard gewerkt aan de opbouw van de wagens voor het grote bloemencorso van morgen. Op de foto is men bezig aan de praalwagen ..Aladdin en de wonderlamp". Jï Een rechercheur met speur hond onderzoekt de plek. waar de bankrovers de tweede vlucht auto. een witte Fiat-600 achter lieten. Dit is tevens «/e plaats, waar de daders overstapten in een witte kajuitjacht. die zij de avond tevoren daar hadden ge meerd. zak. 13.30 uur: Een van de daders legt een bekentenis af. 13.40 uur: Derde verdachte in boot bij de Van Brienenoordbrug aange houden. Reeds op vijfde dag A'damse correspondent) (Van De door de KLM in het leven ge roepen Nederlandse Luchtvaart maatschappij, die maandag jl. met het binnenlandse luchtnet is gestart, heeft vandaag op de vyfde dag van haar bestaan reeds een steek laten vallen. De luchtlijn van Schipnol naar Eindhoven en Maastricht is uitgevallen. Ruim dertig reizigers, die zich op Schiphol voor het toestel van negen uur hadden gemeld, kregen te horen, dat zij op eigen kosten per taxi naar het Centraal Station moes ten gaan en daar eveneens op eigen kosten de trein moesten nemen Oorzaak van het uitvallen van de vlucht was een defect aan het vlieg tuig. De maatschappij beschikt slechts over twee toestellen. Een sto ring bij een ran de vliegtuigen heeft tot gevolg, dat de vlucht naar Gro ningen of die naar Maastricht moet „Met de trein bent u maar twee uur later in Maastricht", aldus de KLM-employé met een opgeruimd gezicht. Het aantal gesneuvelde Ame rikaanse militairen in Vietnam na dert de 5.000. Volgens een bekend making van het ministerie van De fensie in Washington zijn in de pe riode van 1 januari '61 tot 27 augus tus jl. 4.919 militairen gesneuveld, 27.149 gewond en 72 gevangengeno men. Volgens deze cijfers worden nog 287 Amerikaanse militairen vermist. Deze cijfers betreffen uitslui tend slachtoffers van vfjandelyke activiteit. Door andere oorzaken zijn tot desver 1.044 Amerikaan- se militairen om het leven gekomen De Sowjetrussische regering heeft in een boodschap aan pres. Ho Tsji- minh van Noord-Vietram en andere leiders in Hanoi gezegd dat de Sow- I jet-Unie de zending van materieel, militaire technische uitrusting en specialisten „voor het succesvol af- I slaan van de Amerikaanse agressie' voorbereidt. De boodschap werd ge- I zonden ter gelegenheid van het 21- jorig bestaan van comm. noord-Viet nam. en was ondertekend door par tijleider Brezjnew. pres. Podgorni en premier Kosigin. By een ruzie met een taxi-chauf feur heeft een Amerikaanse militair gisteren in Saigon een schot gelost waardoor per ongeluk een 33-jarige Vietnamese vrouw, die brood ver kocht, gedood werd. Volgens een Amerikaanse woord voerder was de toedracht van het incident als volgt. Drie Amerikaanse negersoldaten, kregen ruzie met een Vietnamese taxi bestuurder die hen niet wilde meenemen. Toen de auto snel wegreed schoot een der militairen zijn wapen leeg in de rich ting van de taxi. Een kogel trof het vrouwtje. De drie militairen zijn ge arresteerd. Jachtbommenwerpers van de Ame rikaanse luchtmacht hebben gisteren de ..Rode rivier" spoorweg bestookt die wordt beschouwd als de belang rijkste aanvoerweg van Noord-Viet- nam uit zuid-China. De met een snelheid van 2.250 km pei uur vüegende bommenwerpers troffen de spoorlijn op tien plaatsen en vernielden twee spoorbruggen in de lyn op ongeveer 100 km ten noordwesten van Hanoi. Ontkennen De politie heeft de indruk, dat de bankovervallers de Fiat bij „Klein Scheveningen" in het Lekwater heb ben willen rijden om elk spoor uit te wissen. Ze deden dat evenwel niet wegens angst voor verdrinken. Van wie deze auto was, is overigens nog niet bekend. Wel weet de politie, dat de witte kajuitboot eigendom is van de in Rotterdam aangehouden 28- jarige Amsterdammer zonder beroep. Hij ontkent trouwens iets met de overval te maken te hebben gehad. De 24-jarige autohandelaar en de 23- jarige kelner, die in Lekkerkerk tegen de lamp liepen, kennen elkaar wel, maar naar hun zeggen de man in de boot niet. De kelner heeft inmiddels een bekentenis afgelegd. Hij had f27.000 bij zich, zyn vriend f14.000. De kelner was het ook, die in de bank over de balie stapte en de greep in de kas deed. Het tweetal werd wandelend op de dijk bij Krimpen aan de Lek aangehouden door twee rijkspolitiemannen, die met hun zij- spanmotor op verkenning waren ge gaan. Uit het rykspolitievliegtuig was het tweetal trouwens ook al gesigna leerd. Een 49-jarige Haarlemse vrachtwa genchauffeurs heeft gisteren in Amsterdam door zijn koelbloedig optreden een catastrofaal onge luk weten te voorkomen. De Haarlemmer naderde een file van ongeveer tien auto's, die stilstond voor de gesloten spoorbomen van de spoorwegovergang op de Trans formatorweg. Toen hij zich ach ter de file wilde opstellen, bleken zijn remmen te weigeren. Onmid- delijk gooide hy het stuur om en reed, om de file heen, over de linderwegheft dwars door de spoorboom. Nu dreigde de vracht auto echter met een snelheid van tegen de 50 km per uur op de aan de andere kant van de overgang opgestelde file in te rijden. Opnieuw had hy echter de vertegenwoordig heid van geest om met een snelle ruk aan het stuur naar rechts uit te wijken, waar hy dwars door de tweede spoorboom reed. Op datzelf de moment reed de sneltrein uit de richting Centra al-Station rake lings achter zyn wagen langs. Overigens was de vrachtauto nog lang niet van plan te stoppen. Na haar weg eerst nog ongeveer 50 meter over de Transformatorweg te hebben vervolgd, ging zy door de bocht de Hemweg op. Hon derd meter verder verloor de wa gen een wiel, vloog tegen de hoge berm op en kwam tenslotte half op de helling tot stilstand. De chauffeur kwam er vrywel onge deerd af. De Amsterdamse politie gelooft, dat de ramp niet te overzien zou zyn geweest als de vrachtauto achterop de (eerste) file was gereden. „De wagen zou de lichtere personen auto's zonder meer dwars door de spoorboom op de trainrails heb ben geduwd" aldus de politie. v Wat de 47-jarige Joop Seggelink in Vervol» OJ) pa». deze benauwde ogenblikken had De motorrijdende agenten ver trouwden de twee mannen niet en trokken reeds hun revolvers, omdat de bankovervallers als gevaarlijk wa ren gesignaleerd. Ze vertelden, dat hun auto zonder benzine was komen te staan en wezen in een richting, waar hun auto zou staan. gevoeld? Hy zegt nu met gryns: ..Op dat ogenblik niet. Ik reageerde onbewust. Ik dacht er niet aan, dat het van my afhing of hier een ramp ging gebeuren. Maar toen ik uit myn wagen stap te en bedacht wat er had kunnen gebeuren, kreeg ik wel even de bibber. Dat verzeker ik je". Het weigeren van de remmen schryft hy toe aan een even losgeraakt wiel, hetgeen volgens hem elke chauffeur kan gebeuren, want tech nisch was zyn wagen prima in orde. Spoorwegstaking in Canada is geëindigd Er is een einde gekomen aan da poorwegstaking in Canada, die I zeven dagen heeft geduurd en een I nationale ramp dreigde te worden. Dit geschiedde nadat een wetsont- werp van de regering door het par- i lement was goedgekeurdgister- avond werd de wet in slechts drie uur tyds door de Senaat ln de ver brede vereiste drie lezingen aangeno men! Ogenblikkelyk daarna kreeg het wetsontwerp koninklijke goed keuring en daarmee kracht van wet. De leiders van de stakende spoor- wegemployé's besloten vervolgens ge hoor te geven aan de wet, wa&rbU de staking onmiddeliyk beëin digd moest worden. In Montreal heb ban echter duizend stakers laten we ten, dat zy niet gelukkig zyn met de wet en dat zij een protestmars naar het parlementsgebouw in Otta wa zouden ondernemen. ADVERTENTIE De meest gekochte bromfiets NOG UIT VOORRAAD LEVERBAAR. Kan ook gefinancierd worden ln 6 - 12 - 18 maanden. Ie aanbetaling van f 90, GEBR. HUISMAM HOGEWOERD 66—68 LEIDEN ADVERTENTIE 55ct. 65 ct. 110 t. BLIKVLEES REKLAMES 3 blikjes liter 1.80: NU 1.47 3 blikken V* liter 3.30; NU 2.75 3 blikken 1 Mter 6.—; NU 4,95 EXTRA voor de hond: 2 grote blikken vlees 1.69 EXTRA voor de poes: 3 blikjes vis en vlees l,— Koop goed. Koop goedkoop. ADVERTENTIE chocolade niet duur wel heerlijk teuwo Naar wij vernemen tullen de openbare vergaderingen der Leidsche af deeling van de Hollandsche Maatschappij van fraaie kunsten en we tenschappen den 3den Dins dag van October e.k. weder een aanvang Sedert een paar dagen heeft men het branden van teertonnen op de openbare straat en op sommige erven te Scheveningen gestaakt. De epidemie, welke aldaar zoo vele slachtoffers heeft ge- eischt, mag er. den Hemel zij dank, als geweken worden beschouwd. NT

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1