Jury een aanfluiting Holland sprak woordje mee Super tijd Groen Succes Oostduitsers en Russen INGEBORG PAKTE HAAR KOFFERS Cijfers Boedapest J Woedende Jan Derksen na rijstebrijberg herkansingen ONDESKUNDIG Motorzesdaagse SPORT van vandaag A. J. H. Dokkuni chef de mission ONGEVOELIG yuJWNöDAU ai. aouuoi c. (Van onze speciale verslaggever) Groen maakte de beste wereldtijd, ooit gereden op cementen baan. Met de nodige eerbied deed ieder een een stapje op zij toen Tiemen Groen gisteravond van de baan naar het rennerskwartier stapte. De Fries die 's morgens in de series al zyn beste verrichting op de 4.000 meter achtervolging amateurs had verbeterd, had daar eventjes in de kille, vochtige avondlucht op de Frankfurterbaan een super-wereld tijd gemaakt. En dat gebeurde op zo'n speelse, jongensachtige ma nier, dat men het bijna niet gelo- Jïaar de mechanische tijdmeting kent geen twijfel: 4.51.76, de beste tijd ooit ter wereld op een cementen piste in de buitenlucht gemaakt. De Italiaan Simonich fietste de afstand in 1958 in 4.50.4 maar dat was op een zomerse avond op de snellopende lattenbaan van Vigo- relli in Milaan. Op diezelfde baan reed de Belg Van Loo bij de wereld kampioenschappen in 1962 4.51. Energie De 20-jarige Fries, die by het van de baan stappen simpeltjes opmerkte: „Ja, ik sta er wel van te kijken", had de Rus Bykov als gangmaker gebruikt. Groen blaakte van ener gie. Die moest hij even beteugelen, toen Bykov snel na de start de hand opstak voor een lekke band. Maar bij de tweede start schoot Groen naar voren. In soepele, ge lijkmatige gang rende hjj op de Rus toe, die zich krachtig verweer de, maar tegen het Nederlandse geweld machteloos stond. Hjj werd zelfs op enkele meters na nog in gelopen en dat terwijl hij toch een tyd van 5.07.00 produceerde. Groen sprintte naar de Rus toe alsof hy even een ommetje had gemaakt en zich nu even haastte om op tijd thuis te zjjn. Niemand kan bij Groen zoals hij nu rijdt in de schaduw komen. De anderen hebben zich er al bij neer gelegd. Zij strijden om de zilveren en bronzen kruimels die de Fries voor hen laat liggen. Vanavond worden de halve finales en de finale gereden. Voor de halve fina les plaatsten zich naast Groen de Olympische kampioen Ursi (4.58.10) en de Tsjechen die het op dit nummer voortreffelijk doen Daler (4.58.33) en Kolar (5.00.19) Ursi versloeg de Rus Moskwin, Daler dipte Guerra en Kolar reken de af met Rodriguez, de verrassing van het vorige wereldtoernooi. Bij de damesachtervolging was er de traditionele strijd tussen Burton (Groot-Brittannië) en Reynders (België). De Engelse heroverde de wereldtitel, die ze in 1964 aan Yvonne Reynders had moeten prijsgeven. Stayers De Nederlandse stayers doen het bui tengewoon goed in de strijd om de wereldkampioenschappen. Na het succes van de amateurs, die zich alle drie plaatsten voor de finale, kwamen nu gisteravond de prof stayers Van der Lans en Legrand, de Nederlandse kampioen, voor het eerst in de baan voor de eerste serie. Het werd een complete Nederlandse triomf, want Van der Lans achter Walraven eindigde als eerste en vlak achter hem finishte Legrand met Stakenburg als gang maker. De Belg Verachtert plaatste zich als derde ook voor de eind strijd. De grootste verrassing dat de Spanjaard Timoner, veel vuldig wereldkampioen, de her kansing nodig heeft om zijn titel te prolongeren. Van der Lans, in tweede positie ge start, ging snel over de Italiaan Pellegrini heen en hij liet de eerste plaats niet meer los. Legrand heeft het achter hem heel wat lastiger gehad. De Amsterdammer rukte op naar de tweede plaats, maar onder de aanvallen van Timoner Verachtert viel hij terug naar vierde positie. Maar Legrand kwam terug naar de tweede plaats. Timo ner, die rustig als derde naai finale dacht te rijden, werd 8 m ten voor het einde door Verachtert gepasseerd. Vanavond gaat Oudkerk proberen als derde Nederlander rechtstreeks naar de eindstrijd te rijden. Daar mee zouden dan de kansen v oranje maximaal zijn geworden. (Van onze speciale verslaggever) FRANKFURT, dinsdagavond ..Het is een aanfluiting. Het is de hoogste tijd. dat die oude kerels daar van die toren verdwij nen." Zeer kwaad wees Jan Derksen in de richting van de jury- toren. waar een gezette heer met witte strohoed op. de Fransman Chadelle, de lakens uitdeelde over de gang van zaken bij de sprin ters. samen met de Zwitser Burtin en de Italiaan Gorla. Baancoach Derksen liep grommend naar zijn collega's. De oud-kampioenen Toto Gerardin uit Frankrijk, Oscar Daemers uit België en Guido Dosta uit Italië. neden, toen de Rus Jelinek en de Deen Sarko in de bocht vlak voor hem zeer langzaam reden. Normaal >r afgebeld zijn. Nu moest Koop- in de herkansing verschijnen, in hij de eerste rit fraai won de Oostenrijker Malicek en de Fin Nieminen, maar vervolgens in de halve finales van het extra-toer nooi werd uitgeschakeld in een tocht wel goed gereden rit quatre te gen de Deen Sarto, de Belg Van Lanker en de Oostduitser Linke. Voor Koopman, die zonder zijn val gemakkelijk in de eerste serie had kunnen winnen, was het toernooi afgelopen. Van Lanker, de winnaar Koopman's halve finale was de gelukkige van de 33 „herkansers". Het was maar goed dat de drie ju ryleden hoog in een toren zetelden, e zich ongenaakbaar wisten, want de Australiër Perkins die door defect aan de fiets ook gehan dicapt en uitgeschakeld werd, kon nu tegengehouden worden bij de trap naar de jury. Hy had be paald geen plannen om een vriende lijk kout met de heren op te zetten. „Een aanfluiting", zij stemden met Derksen in. Daar moesten door de ondeskundige regeling van de her kansingen bij de sprinters 33 man overrijden om zegge en schrijve één ilaats voor de laatste achttien. ,Hier worden twee wereldkampioen schappen gehouden. Die herkansin gen", zo riep Derksen woedend uit, „zijn kleine wereldkampioenschap pen. De jongens moeten herkan singsseries rijden, daarna halve fi nales en een finale om zich te plaat sen. Dat is een compleet toernooi. Belachelijk. Als „Arie van Vliet nog in de jury gezeten had, was dit nooit gebeurd". Derksen had gelijk. De gang van zaken by de amateursprinters leek nergens op. In de normale series werd iedereen, die domme pech kreeg, naar de herkansingen gewe zen. De rit werd niet overgefeden, zoals gebruikelijk is. Het had dus kunnen gebeuren dat cracks als Trentin, Moreion en Phakadze door pech uitgeschakeld zouden zijn. Dat betekende nu o.a. dat de Italiaanse kampioen Verzini, die een lekke band kreeg en zeker een van de fa vorieten voor de titel was, moest pro beren om zich uit de rij van 33 coureurs te plaatsen via de extra rijstebrijberg van ritten. Dat lukte hem niet. Met Wim Koopman was het al net zo. De Rotterdammer gleed naar be- Bij stralend zomerweer zijn dins dagmorgen vroeg in het Zweedse plaatsje Karlskoga 290 rijders gestart voor de 41ste motorzesdaagse, die zondag wordt besloten. Het parkoers, 146,7 km lang was bijzonder zwaar en voor 20 deelnemers was de eerste dag van het grote motorevenement met een al de laatste. Helaas moesten twee van de 21 Nederlanders op de openingsdag de strijd staken. Rudi Boom, die deel uitmaakte van het Zundapp fabrieksteam, had eerst ont- stekingsmoeilykheden en moest later wegens een gebroken zuigerveer op geven. Een triest ongeval overkwam de Hagenaar Henri Zijdemans. In strijd met de reglementen reed een Zweedse motorrijder tegen de deelne mers in. Hij kwam in botsing met de Nederlander, die weliswaar met de schrik vrijkwam doch wiens motor zo zwaar werd beschadigd, dat zelfs aan een provisorische reparatie niet viel te denken. Door het uitvallen van Zij demans is het Nederlandse Vaas B- team op slag kansloos geworden. Het niet verder rijden van de Hagenaar kost de ploeg n.l. elke dag 100 straf- punten, zodat een goede klassering niet meer tot de mogelijkheden be hoort. Het 20-jarige Oostduitse zwem- stertje Ingeborg Renner is zater dagavond tijdens het slotfeest na de Europese kampioenschappen met een Westduitse zwemmer in diens auto naar West-Duitsland gevlucht. De Oostduitse ploeg heeft van de verdwijning van het meisje niets laten merken. Het programma van zondag (rondrit door Nederland) werd normaal afgewerkt. Maandagochtend om 9 uur is de ploeg naar huis gereisd. Van de vermissing van Ingeborg is geen aangifte gedaan. Officieel weet niemand in Utrecht ergens van. Het uit Oost-Berlijn afkomstige meisje had haar vlucht goeC voorbereid. Met de tot dusver on bekend gebleven Westduitser reed zij naar het Europese dorp aan de Ina Boudier-Bakkerlaan en haal de daar haar koffersdie ze al klaar had gezet. Ingeborg profi teerde van de omstandigheid dat de uit de oostzone afkomstige zwemmers tijdens het feest niet erg goed bewaakt werden. Aangenomen wordt dat zij met de Westduitser een romance heeft. Ze heeft namelijk geen fa milie in West-Duitsland. Uitstekend Jan Jansen had geen pech in zijn trie en reed uitstekend. Hij had in Oostduitser Klunker en de Ja panner Nakatani trouwens geen las tige rivalen. Hij wipte dus zonder alle narigheid van vele ritten over rijden naar de kwart-finale, die trois werd gereden. Kipping werd op normale wijze naar de kant verwe- De narigheid voor Jansen be gon pas in die finales. De gebrilde Nederlandse kampioen, die toch niet kwaad was ingedeeld met de Brit Booker en de Oostduitser Geschke liet zich volkomen overrompelen. Geschke dook onderdoor, Jansen trachtte hoogrijdend zijn wiel te pakken en vergat Booker, die tussen het tweetal naar boven zwenkte en door deze manoeuvre de pas afsneed voor Jansen. Het was geoorloofde actie omdat het voor de tweehonderd meterlijn gebeurde. Jansen kon fietsen wat hij wilde, hij kon Geschke (Ie) en Booker niet te pakken krijgen. de Rus Phakadze (wereldkam pioen 1965) de Italiaan Turini (vo rig jaar tweede), de Fransen Mo reion (vorig jaar derde) en Trentin (Wereldkampioen 1964) en de Australiër Johnson hun grote kracht. linek overtroeven. De Amsterdam mer liet zich byna weer insluiten, maar herstelde zich tydig. Daarna brak hij in de herkansingsfinale de tegenstand van de Tsjech Kratina Jansen moest dus proberen om door onmiddellijk na de start een zich via de herkansingen nog te 1 surplace van bijna 6 minuten te win- plaatsen. Dat gebeurde na een pit- j nen. Met Jansen bezette de Deen tig programma. Eerst moest hy de Freborg de nog vacante plaatsen TIEMEN GROEN geweldige tijd 10.000 meter (finale) 1. Haase (O.D.) 28.26.0 2. Mecser iHongi 28.27.0 3. Mikitenko (Rusl 28.32.2 4. Letzerich (WD) 28.36.8 5 Rushmer (GB) 38.37 8. 20 km snelwandelen (finale) 1. Lindner <O.D.i 1.29.25.0 2. Glolub- nirschi <R1> 1.30 06.6 3. Smaga (Rl) 1.30.18.0. Kogelstoten dames (finale) 1. Nadezhda Chizhova (Rl) 17.22 m 2. Margitta Gummel (O.D) 17.05 3. Ma rl'a Lange (O.D.i 16.96. ^00 meter heren Eerste serie: 1. Maniak (Polen) 10.7 2. Giani (It) 10.7 3. Campbell (GB) 10.7 Tweede serie: 1. Kickenberg (W.D.) 10.6 2 Anie- lak (Polen) 10.8 3. Vanhee (Belg) 10.8 Derde serie: 1. Bambuck (Fr) 10.4 2. Erbstosser (O.D.) 10.6 3. Metz (W.D.) 10.6. Vierde serie: 1. Kelly (GB) 107 2, Berger (Fr) 10.7 3. Felsen (W.D.) 10.8 4. Ozolin (Rusl) 10.8. Vijfde serie: 1. Piquemal Fr) 10.7 2. Sguazzero (It) 10.8 3. Hoenger (Zwits) 10.8. Zesde serie: 1. Giannattasio (It) 10.5 2 Ivanov Rusl) 10.6 3.Nikolaidis (Griekenl) 0 7 5. Heemskerk (Ned) 10.8. 400 meter heren Eerste serie: 1. Bedenski (Polen) 46.7 2. Boccar- do (Fr) 47.1. 2 serie: 1. Konig (W.D.) 46.7 2. Weiland (O- 46.9 3. Sverbetov (Rl) 47.3 4. Fred van Herpen (Ned) 47.8. 1. Gredzinski (Polen) 46.6 2. Gra-' ham (GB) 47.0. 1. Kinder (WD.) 47.0 2. Adey (GB) 474. 5e serie: 1. Savchuk (RL) 46.9 2. Krusmann (WD.) 47.1. 1500 meter heren: 1. Norpoth (W.D) 3.44.9 2. Jazy (Fr) 3.45)1 3L Wilkinson 'GB) 3.45.4 8. Snepvangers (Ned) 3.51.5. 2e serie: 1. Dehertoghe 'Belg) 3.40.7 2. Tüml tW.Dld) 3.41.1 3. May (ODldt 3.41.2. 3e serie: 1. Wadoux (Fr) 3.45.3 2. Simpson (G 13.45.5 3. Allonsius (Belg) 3.45.6. J 400 m dames Eerste serie: 1. Paola Pigni (It) 54.8 2. Karin Wallgren (Zweden) 55.3 3. Grazyna Chodorek (Polen) 55.7, j Tweede serie: 1. Anna Chelkova (TsJ. SI) 53.6 2. Lia Louer (Ned) 545 3. Dorde Wat- kinson (GB) 54.9. Derde serie: 1. Zsuzsa Szabone Nagy (Hong) 54.6 2. Stans Brehm (Ned) 54.9 3. Tove Bakkeford (Noorw) 55.1. Vierde serie: 1. Rosemary Stirling (GB) 54.2 2. Berit Berthelsen (Noorw) 54.4 3. Hiida Salman (Ned) 54.7. In de andere kwartfinales bewe- Amerikaan Disney en de Tsjech Je- 1 voor de kwartfinales. Vijfde serie: 1. Antonia Munkacsi (Hong) 54 0 3. Monique Noirot (Fr) 54.4 3. Helga Henning (W.D.) 54.5. 100 meter dames: Eerste serie: 1. Irena Kirszenstein (Polen) 11.6 2. Wilma van der Berg -Ned) 11.8 3. Jutta Stoeck 1WD.1 11.9. Tweede serie: 1. Ewa Klobukoska (Polen) 11-4 2. Eva Lehotska «Tsj SI, 11.6 3. Nicole Montandon (Fr) ll.A. Derde sene: 1. Karin Frisch (W.D.) 11.7 2. Imrene Nemeshaazi (Hong) 11.8 3. Lydy Vmk (Ned) 11.9. Vierde serie: 1. Hannelore Trabert (WD 11.7 2. Vera Popkova (Rl) 11.8 3. Jill Hall (GB) 11.9 4. Corrie Bakker (Ned) 120. A. H. DOKKUM Tot chef de mission van de Neder landse -afvaardiging bij de Olympische Spelen van Mexico 1968 is benoemd de heer A. J. H. Dokkum. De heer Dokkum, die op 19 mei 1904 te Sneek werd geboren, is sedert eind 1964 voorzitter van de Nederlandse Roei- bond. Over enkele maanden zal hij deze functie neerleggen om zich ge- heel aan zyn taak bij de Olympische voorbereidingen te kunnen wijden. De nieuwbenoemde chef de mission, op volger van Simon de Wit, die deze belangrijke taak in 1964 in Tokio ver vulde. is neus-, keel- en oorarts te Amsterdam. Mino Denti, winnaar van de Ron-» de van de Toekomst van dit jaar, kan zich begin oktober tot het korps van beroepswielrenners rekenen. De Italiaan heeft een contract getekend bij Salvarani, waar wielercracks zo-,, als Felice Gimondi en Vittorio Adornl de toon aangeven. (Van onze speciale verslaggever) Jurgen Haase, de 21-jarige blon de Oostduitser, bereikte dins dag op de eerste dag van de achtste Europese atletiekkam- pioenschappen het grootste suc ces in zijn loopbaan. Op de 10.000 meter, het onbetwiste hoogtepunt van dinsdagavond wist hij in een enerverende slot- aanval de Europese titel te be machtigen. Op het moment dat hij zegevierend met de handen hoog geheven door de finish ging, liep een verslagen Gaston Roelants, de man die als groot favoriet was gestart, meer dan 200 meter achter hem. Geen me daille voor de tengere Belg, om dat hij ten offer viel aan zijn eigen tempo-verhogingen. Nog meer successen voor de Oostduitsers door snelwandelaar Dieter Lindner, die over 20 km zijn Russische rivalen geen kans gaf. en een zilveren en een bron zen medaille door de kogelstoot- sters Margitta Gummel en Ma- rika Lange, die alleen voor het geweld van de Russische Na- deszha Chizhova (17.22 meter) moesten buigen. Voor de ruim 400 Nederland se supporters, die met bussen naar de Hongaarse hoofdstad waren gekomen, was er eveneens reden tot juichen, omdat alle da mes over 100 en 400 meter glans rijk uit hun series te voorschijn kwamen en zich op waarlijk grootse wijze plaatsten voor de halve finales. De Nederlandse heren, Rob Heemskerk, Fred van Herpen en Henk Snepvan gers echter verlieten het reusach tige NEP-stadion in de weten schap dat voor hen de titelwed- strijden waren afgelopen. Op nieuw werd nog eens duidelijk dat onze heren gewoon de macht niet hebben net internationale niveau te kunnen bereiken. Maar dat was geen verrassen de zaak. (Van onze speciale verslaggever) Holland sprak een woordje mee. dinsdag in Boedapest en het was daarom helemaal niet verwonderlijk dat de bekende yell her haaldelijk weerklonk. Want de Nederlandse afvaardiging zorgde althans bij de dames voor een aantal verrassingen. In de race over 400 meter kwamen Lia Louer. Stans Brehm en Hilde Slaman geweldig te voorschijn en op de 100 meter gaven Lidy Vonk. Hilda van der Berg en Corrie Bakker niets om de reputaties van de bui tenlanders. blessure, moest het in de buitenbaan opnemen tegen onder andere de Fran?aise Evelyne Lebret en de Noor. se Birgit Berthelsen, die haar in de eindfase nog bedreigden. Maar het kittige Amsterdamse huisvrouwtje wist zich te handhaven, werd derde in 54.7 en liet in de strijd om de tweede plaats de Noorse atlete voor gaan. Rosemary Sterling won deze serie in 54,2. Lia Louer, gestart in de tweede serie, was ongevoelig voor het hoge aanvangstempo van de Ierse Mave Kyle, verdeelde haar race uitmuntend en werd tweede achter de verrassend goed lopende Tsjechische Anna Chel kova, die met 53.6 de snelste tijd van de dag produceerde. Lia Louer maak te 54.5. Stans Brehm, de debutante, die na haar Nederlandse bitel ineens de sprong moest maken naar het inter nationale niveau, toonde haar uitste kende wedstrijdmentahteit. Op van de zenuwen verscheen zij aan de start en al was dat aan haar te merken vóór de race, tijdens de wedstrijd trok zij mee met de sterksten van Europa en eindigde zij eveneens op de tweede plaats. Haar serie werd gewonnen door de Hongaarse Szuzsu Nagy in 54.6. Stans noteerde 54.9. Minuten lang bleef zij, de emoties verkrop pend, zitten en het heeft haar meer moeite dan anders gekost haai- trai ningspak aan te trekken. Hadden zo wel Lia Louer als Stans Brehm het voordeel van de binnenbaan, Hilde Slaman, toch al onzeker door haar Nimmer Nog nimmer in de geschiedenis van de atletiek heeft Nederland op één nummer zoveel halve finalisten ge had en hoe sterk Nederland verte genwoordigd is, blijkt uit het feit, dat geen enkel ander land tot een derge- I eindigde en Frits ïijke verrichting kwam. Zelfs de Rus- een 400 meter Examen Na het succes van de 400 meter loopsters deden Wilma van der Berg, Lidy Vonk en Corrie Bakker examen. De vierde plaats was voldoende voor de halve finales, maar Wilma van der Berg, die in de eerste serie startte ging als een flits uit de blokken en werd op magnifieke wijze tweede achter de Poolse Gazelle Irina Kirs- zensitein. De tijden waren 11.6 en 11.8 sec. Ge sterkt door dit optreden wilde Lidy Vonk in de derde serie te snel uit de blokken. De valse start bleek haar moreel niet te hebben aangetast, al vertrok zij later dan de anderen, aan gezien een tweede foutieve start uitsluiting zou hebben betekend. Het werd een derde plaats in 11.9 sec. Corrie Bakker eindigde in de laatste serie als vierde in 12 sec. rond, even eens voldoende voor de halve eind strijd. Kansloos Rob Heemskerk, die zwak sprintte 1 in 10.8 sec. als vyfde in zijn serie Herpen met ïc. bleven niet. Integendeel. De Russische geheel volgens de verwachtingen ove- meisjes, die, nu de Europese kam- rigens onder de maat. Henk Snep- pioene Maria Itkina niet start, hun I vangers, geïmponeerd door het feit volle vertrouwen hadden gesteld in dat hij in de series 1500 m. niemand Lilita Zagere, Natalia Runova en minder dan de favorieten de Duitser Ludmilla Samotesova. zagen hun Harald Norpoth. de Fransman Michel kandidaten in eerste instantie ge- Jazy, de Brit Wilkinson en nog en- elimineerd. Door de achterdeur zij kele atleten 1 langzaam gelopen wedstrijd. 400 meter voor de finish, toen er gesprint werd om de plaatsen, liet hij zich terugvallen. Hij wist dat de kans op de finale voor hem verloren was gegaan. Henk Snepvangers passeert als winnaar van de 10.000 meter de eindstreep. Rus Oleg Ralko en de winnaar van - indigde de zilveren medaille in Tokio, d© wereldfaam tegen- als achtste in 3 minuten 51.5 sec. en Tsjech Josef Odlozil. zagen zich ge- bleek van de nummers vier de snel- over zich kreeg, liep bijzonder teleur- j dat betekende de slechtste tijd, die 1 stagen en zullen eveneens op de in state zijn plaatste Samotesova zich j stellend. De atleet uit Bergen op hij dit seizoen gelopen heeft Overi- bune toekijken hoe hun rivalen hot uiteindelijk toch nog. Zoom, die met een tijd van 3.42.2 het I gens was het geen schande, want de I eraf brengen. I Zoom, die met een tyd van 3.42.2 het I gens

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 7