Kit: Vis werd duur betaald SCHEEPS ERICHTEN ÏÏBSL. §1igiS -gas*" mm£. „de zilveren hamer" LEIDSCH DAGBLAD PAGINA '15 dagelijks vervolgverhaal Uit het noors S. T. v'. d. Nolle- Oomkens door Vera Hendriksen 21) Behalve Olve en haar eigen dienstbode Gyda wist nog niemand van Signds toestand af. De feesten in Maerin zouden ver scheidene dagen duren en hoewel Si grid het niet prettig vond, Olve zo lang te missen, genoot ze ervan tij delijk van haar schoonmoeder ver- ost te zijn. Tora had de sleutels aan Ragnhild willen overdragen, maar ïoor deze ene keer was Olve flink tegen zijn moeder opgetreden. En Tora had toegegeven, toen ze zag dat het Olve ernst was. Het ging beter met het personeel, dan Sigrid had durven hopen. Het gehoorzaamde haar zonder tegen stribbelen en het werk op de hoeve werd net als anders gedaan. Sigrid 1 cgreep al spoedig, dat haar eigen personeel van Bjarköy zich niet fcileen door werken hier nuttig rn maakte, doch ook door goede dingen ik ever haar te vertellen, hetgeen de .'temming onder Olves dienstvolk er verbeterd had. Ingebjörg was bij haar gebleven, maar Gyda had toe stemming gekregen met man en kind mee te gaan naar de offerfees ten. In de laatste nacht, voordat allen veer terug zouden komen, werd Si grid gewekt door Ingebjörgs wanho pige kreet: Sigrid. -"ordt wakker! Ragnhilds kind moet men! Half in haar slaap drong haar stem tot Sigrid door. Het kind werd niet voor de volgende nieuwe maan verwacht en er waren dan ook nog geen voorbereidingen voor de beavl- U.g getroffen. Sigrids handen beef den bij het aankleden en ze voelde zich weer onpasselijk worden. Ragnhild lag in het vertrek ach- lei de keuken en bood een jam merlijke aanblik, toen Sigrid daar binnenkwam. Half liggend, half zittend klemde ze zich aan haar man, Guttorm vast. Haar nagels grolven zo on barmhartig in zijn arm, dat het bloed door zijn hemd heen zichtbaar werd en haar gezicht stond onher kenbaar verwrongen. - Wat kan zo'n kind als jij bent me nu helpen! kreunde ze bittor, toen ze Sigrid zag. Sigrid besefte zelf wel, dat ze hier weinig kon uitrichten. De enige kraamhulp, die ze ooit verleend had, was vroeger op Bjarköy geweest, toen de zeug moest biggen. Maar er was op het 'ogenblik niemand in huis, die hier hulp kon bieden en op de naburige hoeven was ook al les uitgestorven, doordat -vrijwel ie dereen naar de offerfeesten was De enige was misschien De jar) Svein was thuis in zijn hoeve, Steinkjer. Ze wist dat hij christen was, dus zou hij en zijn personeel zeker niet naar de offer feesten zijn. Ze wist alleen niet, of zt een dergelijk aanzienlijk man wel in zijn nachtrust durfde storen Hoewel, hij was immers familie van Olve Ragnhild stootte een schorre schreeuw uit. Sigrid voelde de misselijkheid in zich omhoogslaan en ze greep zich aan een stutbalk vast, om niet te vallen, maar ze beet de tanden op elkaar. Ze moest, ze wilde hier de helpende hand bieden. Haar stóm klonk dan ook vastberaden en gebie dend, toe ze Guttorm beval, naar Steinkjer te rijden om daar bijstand te vragen. Hi) wilde protesteren: Maar Niets maar. beet Sigrid hem toe, het is de enige hoeve in de buur' ■•aar we hulp van kunnen verwachten. Hij boog het hoofd en verliet de keuken. Ragnhild gilde opnieuw, zodat het Sigrid door merg en been ging. Wan hopig trachtte ze zich het beetje, dat Hild haar van kraamhulp geleerd had, voor de geest te halen. Zijn alle banden van haar kle ren losgemaakt? vroeg ze, zodra ze zich verstaanbaar kon maken. De dienstmeisjes haastten zich alle ban den en knopen los te maken. Ragn hilds haar hadden ze al direct ont bonden, dat hing los over haar schouders. Ragnhild merkte nu pas, dat haar man weg was. Guttorm! riep ze wanhopig. Guttorm! Sigrid ging naast haar zitten. Heb je al weeën? vroeg ze. Zo veel wist ze er wel van, dat ze wist, dat die de spoedige verlossing aan kondigden. Ragnhilds-ogen fonkelden van wiede. Ga toch' weg onnozel kind! riep ze fel. ga terug naar waar je vandaan komt! Sigrid werd woedend. Voordat ze oesefte wat ze deed, had ze de vrouw een klinkende oorvijg toege diend. Een ogenblik bleef Ragnhild doodstil liggen, maar toen de volgen de wee zich aankondigde, hield ze zich kalm. Het zijn nog geen persweeën, zei ze zacht, toen het voorbij was. Dan kun ie je krachten beter spa ren vond Sigrid kortaf. Er zal nu wel spoedig hulp van Steinkjer komen en tot zolang moeten we de goden om bijstand bidden. Tabel geeft sterkte van bont aan Er is een bontsterktótabel opge steld voor de Stichting Bontwaar- borg, die nog geen twee jaar gele den werd opgericht. De tot nog toe gebruikte sterktótabel was meer dan veertig jaar oud en de opgege ven waarden waren voor een groot aantal bontsoorten onjuist geworden. De onjuistheden namen toe in de mate waarmee in de loop der jaren verbeteringen werden ingevoerd in de bereiding van bont. Ook veran- derae het gebruik van bontkleding. Dcbontsterke liet de Stichting Bont- waarborg testen door het T.N.O. Uit de tabel, blijkt dat de bontsoort otter dc sterkste is met een gemiddelde levensduur bij normaal gebruik en behoorlijk onderhoud van 25 jaar. Een haas gaat nog geen twee jaar mee, een mol ruim twee jaar. Van 81 bontsoorten heeft het T.N.O. de sterkste bepaald. Bij de Stichting bontwaarborg zijn thans 42 zaken in Nederland aangesloten. Er zullen ongeveer 200 bcntspeciaalzaken in ons land zijn, van wie er naar het bestuur van de stichting veronderstelt 75 in aanmer king komen om lid van de stichting tc zijn, waartoe aan een reeks voor waarden moet worden voldaan Twaalf zaken, die zich hebben aan gemeld, konden niet al deelnemers worden geaccepteerd. De Stichting garandeert klanten van leden, dat een bontartikel van goede kwaliteit tegen een redelijke prijs is geleverd. Bij geschillen kun nen leverancier en klant naar commissie stappen, die het geschil zal beslissen. Nieuwe uitgaven I)e Nederlandse Boek I Nieuw B. W. vijf voordrach- H. Cohen Jehorf (Wordt vervolgd) luitg.: A. E. Kluwer, Deventer. Staatsvissershavenbedrijf in IJmuiden M Het staatsvissershavenbedr'f in IJmuiden kreeg In de maand juli een visaanvoer te verwerken van 6.004.832 kg .Dit is 1.639367 kg min der dan in juli 1965, toen de aan voer 8.244.199 kg bedroeg. De oor- zaait van deze teruggang ligt voor namelijk bij de schelvis en de ma kreel. Desondanks vertoonde de op brengst een stijging met f 470.717, waarvoor in hoofdzaak de tong zorg de. De opbrengst was namelijk f 5.142.495, tegen f 4.671.778 in juli 1965. De aanvoer van verse naring gaf een stijging te zien met rond 150.000 kg, waardoor de opbrengst f 56.000 hoger was. Ook kwam er wat meer gezouten haring de de afslag van IJmuiden zonder dat dit invloed had op de gemiddelde prijs De aanvoer van makreel daalde echter van 695.139 tot 232.485 kg. Ondanks een hogere gemiddelde prijs per kg daal de de opbrengst van f 256.870 tot f 160.303. De schelvisaanvoer viel tot min der dan de helft terug, nJ. van 2 636.497 tot 1.265.774 kg, hetgeen niet van de opbrengst kan worden gezegd, want deze daalde slechts van f 591.108 tot f 447.813. De aanvoer van kabeljauw daalde met rond 65 000 kg, de opbrengst met f 60.000. Ook de aanvoer van koolvis en wij ting liep wat terug. Bij de wijting sieeg desondanks de opbrengst met f 55.000, waaraan de schaarse schel vis mede debet was. Roodbaars, vorig jaar juli vertegenwoordigd met 245.094 kg en f 106.212, liet nu ver stek gaan. i schol steeg met 22 000 kg tot 871.129 kg, maar de opbrengst daalde van f 694.461 tot f 666,136. Aanvoer en opbrengst van schar werden verdubbeld. De aan voer van tong werd verdrievoudigd en bedroeg f 656.344. Van de op brengst kan dit niet gezegd worden, hoewel deze niet onbelangrijk steeg, nl met f 850.000 tot f 2.083.150- De esultaten van juli hebben de totalen over de tot nu toe verstreken maanden nog verder uit elkaar ge trokken. Gedurende de eerste zeven anden van dit jaar bereikte de het totaal van 52.089.278 kg. Dit is 3.770.415 kg. minder dan in de overeenkomstige periode van 1965, toen de aanvoer 55.859.693 kg was. De opbrengst was over de eerste ze- maanden van 1966 f 44.096.679, zijnde f 7.952.731 meer dan In het zelfde tfjdvak van 1965, toen de op brengst op f36.143.948 kwam. PANDA EN DE MEESTER KRISTAL KIJKER 1090. Joris Goedbloed verliet het krantengebouw en begaf zich naar een dure winkelbuurt. „Nu men mijn gaven onder het oog van het krantenlezend pu bliek gaat brengen dien ik iets aan mijn kleding te doen!" prevelde hij. „Van een geslaagd ziener verwacht men in deze westerse wereld nu eenmaal een verzorgde uitzet. Hoewel dat strijdig is met mijn afkeer van stoffelijke rijkdom. Maar helaas men moet zich aan passen!" En gesteund door die gedachtengang stapte hij een kleding magazijn binnen. ,,Goedenmiddag!" sprak hij tot de winkel-eigenaar. „Ik zoek een jas van eerste kwaliteit!" „Wij verkopen niets anders!" verzekerde de ander. Godefridus haal mijn meetlint!" „Iets met een Oxford-type manchetten!" vervolgde Joris. „In handgeweven Sublima-stof met een Bond-streepje! Let niet op de kosten, goede man!" GodefridusNoteer dat!" beval de winkelier zijn helper. „En de kosten zijn niet belangrijk denk daaraan!" RECHTER TIE EN DE MOORD IN HET FORT 39. Het definitieve bewijs tegen Shih Lang zal natuurlijk ge leverd worden zodra zijn Koreaanse handlangers zijn gearresteerd" zegt Rechter Tie. „Maar als hij een verwonding aan zijn voet heeft, staat zijn schuld eigenlijk al vast." „Goed, trek dan nu uw sandalen uit, Shih Lang", buldert de com mandant". Bewijs uw onschuld, als u dat kunt!" Shih Lang staat op en blijft lange tijd zwijgen. Hij leunt met zijn handen op tafel en de gevierde atleet lijkt plotseling moe en oud. ,Jet is niet nodig" zegt hij eindelijk met doffe stem. „Ik héb een verwonding aan mijn rechtervoet en ik ben inderdaad de moordenaar van Soe. Het was niet mijn bedoeling hem te vermoorden, maar ik had geen keus meer toen hij de diefstal van zijn zegel ontdekte. Ik had grote schulden gemaakt en mijn schuldeisers dreigden me voor het ge recht te slepen. Dat zou mijn ondergang zijn geweest. Toen ont moette ik die Koreanen Pak en Yie. Zij brachten me aan het ver stand hoe makkelijk ik het fort kon oplichten. Ik bezweek voor de verleiding Het zou maanden hebben geduurd voor het bedrog zou zijn ontdekt. Ik zou dan allang in veiligheid zijn geweest, want ik wilde over een week verlof vragen en nooit meer terugkomen. Alles zou goed zijn gegaan als die Rechter zich er niet mee bemoeid had". DE WONDERLIJKE AVONTUREN VAN BRAMMETJE FOK 608. De goochelaar en Tutu deinsden achteruit, toen een gele, verstikkende rook optrok uit de verdwijnkist. Het duurde even voor de goochelaar zich genoeg had vermand om een hand op het deksel te durven leggen. ,,Open", kraste Tutu ongeduldig. „Jaja, natuurlijk open zei de goochelaar en langzaam tilde hij het deksel op. Tutu wrong zijn kopje tussen deksel en kist. „Verrrrrrrdwenen", zei hij schor. Een glimlach vloog over het gezicht van Formidablo. Jaja", zei hij verheugd, „ik ben het vak nog meester. Niet ieder een zou dat verdwijnen zo vlug en netjes hebben afgewerkt. Het Is eigenlijk jammer, dat er geen publiek bij is. Anders „Laat terugkomen"zei Tutu woedend. Dat bracht de goochelaar weer tot zijn positieven. Even was hij 'vergeten, dat het voor een goochelaar niet voldoende is een horloge kapot te stampen, maar dat hij het ook weer heel moet maken. En hij moet ook niet alleen iemand laten verdwijnen, maar ook weer terugbrengen. Zou hem ditmaal gelukken, wat de vorige keer zo grandioos was misgegaan? '*^1 ÏSIÜ:'Sr.*tsau. SS&mUT', "S„«-G SSSSSnVL' Zopulpppva ar

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 15