e zomer van het sprookje Leek Valkenburg Hellendoorn Rotterdam Zuidlaren Recordbezoek aan Nederlandse sprook j estiainen De Nederlandse sprookjestul - nen hebben tot dusver een goede zomer gehad, juist omdat het niet zo'n goede zomer was. Dat staat er nogal paradoxaal, maar het is koele logica. Koude en regen ontluisterden de sprookjes van vrij en blij bi vakkeren op een camping en zonnebaden aan zee. Met het gevolg, dat tienduizenden men sen met kinderen tenminste één vakantiedag inruimden voor sprookjes van een meer weer- bestendig karakter. De Efteling en het Sprookjes bos Valkenburg in het zuiden. De Elf Provinciën in het oosten en de Sprookjeshof Zuidlaren in het noorden, noteerden de afge lopen maanden record-bezoek cijfers. tiet kasteel van Doornroosje in de Sprookjeshof Zuidlaren waar kleine kinderen op hun gemak kunnen kijken en de ruimte hebben om te rennen. f De jeugd verdringt, zich voor een van de Sprookjesboeken (diorama's) in Hellendoorn Uver De Efteling in Kaats- heuvel kan men alleen maar i in de overtreffende trap spre- I ken: het is de bekendste, grootste en mooiste sprookjes- tuin in Nederland en uiteraard ook de drukst bezochte. Vorige zomer ontving De Efteling 600.000 bezoekers. Dit jaar waren het er op 3 augustus twee maanden vóór de grote winterslaap in het natuurpark - al 850.000! Een bezoekerstal van een miljoen zit er ditmaal dus dik in. Opvallend is het grote aantal Belgen, dat deze zomer de weg naar Kaatsheuvel heeft gevonden. Zij kwamen vooral voor het nieuwste pronkstuk van De Efteling: de uitbeelding van het door hun koningin geschreven sprookje „De Indische waterlelies". Maar liefst twee jaar arbeid zit ten in deze aanwinst, die dit voor jaar voor het publiek werd open gesteld. De fantasie van Fabiola heeft Anton Pieck, de vaste ont werper van De Efteling. geïnspi reerd tot een bijzonder sfeervol beeld, dat met veel technisch ver nuft is gerealiseerd. Via een rots- ingang komt men eerst op een heel ruim voorplien met een vijver en metershoge „gouden" tempelwach ters. Een in rotsen uitgehouwen ga lerij geeft toegang tot een onder aardse grot met een meertje, waar in de Indische waterlelies bloeien. Onder de betovering van mane stralen en een zingende heks klap pen de lelies open en komen feeën tevoorschijn, die een bevallig dans je uitvoeren. Het is een geraffineerd werkstuk, dat niet alleen bij de Belgen erg in de belangstelling staat. De dag dat wij De Efteling bezochten (en het KNMI gelijk kreeg: buiig weer met wisselende bewolking), moesten de mensen minstens een half uur in de rij staan, voordat ze een glimp je konden opvangen van de dan- spnde feeën. Het was trouwens bij elk sprookje dringen en duwen. Wie rle dingen op z'n gemak wil bekij ken, doet er verstandig aan in het if Hoeveel plezier dit jongetje beleeft aan de sprookjes in De Efteling valt duidelijk van zijn gezicht af te lezen. door TRITS KOFTIJBERG if De Langnek n de Sprookjeshof Zuidlaren voorjaar of in september naar Kaatsheuvel te gaan, natuurlijk op een doordeweekse dag. Het kost niet veel moeite kinde ren een hele dag zoet te houden in De Efteling. Behalve een dozijn voortreffelijk uitgebeelde sprookjes vindt men in het tachtig hectare g) ote natuurpark een roei- en een l'anovijver, speelweiden, tennisba nen, een stoomcarrouseleen kin- derspeelbad, een spoorbaantje en lest best, want door de meeste kinderen is dit toch wel de uit smijter een grote speeltuin met diverse (gratis) draai- en zweefmo lens. Van de vier sprookjestuinen tiekt die in Zuidlaren het kleinste aantal bezoekers, maar toch heeft men ook hier geprofiteerd van het herfstachtig zomerweer. Werden in voorgaande seizoenen tachtig- tot negentigduizend kaartjes ver kocht, dit jaar zat men op 1 au gustus al boven de honderddui zend. Onder de bezoekers telde men veel Duitsers en campinggasten. Het Sprookjesbos Valkenburg (vier hectare met vijftien sprook jes, een kabouterdorp en een speel tuin) telt jaarlijks zo'n 170.000 gas ten. Maar deze zomer had men op 10 augustus al 15.000 kaartjes meer verkocht dan andere jaren op de ze datum. Een wandeling door het Sprook jeshof Zuidlaren kan men uitste kend combineren met een bezoek aan het landgoed Nieoord in Leek, een kleine dertig kilometer verder, waar het Nationaal Rijtuig Muse um is ondergebracht. Nu zijn die rijtuigen hoe kostelijk deze col lectie sjezen, coupés en calèches ook is niet zo bijster interes sant voor jonge kinderen. Maar bij het museum horen ook een grote kinderboerderij (drie hectare), waar de jeugd naar hartelust met allerlei dieren kan spelen, en een miniatuur-treintje, waarin kinde ren tot ongeveer tien jaar een rit je van vierhonderd meter kunnen maken. Het laatste doet het 'm na tuurlijk. In het hoofdgebouw van de kinderboerderij is bovendien een permanente modelspoor- exposi tie. Op het landgoed vindt men verder een hertenkamp, een volière, een midget-golfbaan en een Bwembad. Voldoende vertier dus. Weer wat drukker dan in Zuid laren en Leek is het in Hellen doorn. Daar is bij het restaurant. De Elf Provinciën een sprookjes- tuin ingericht, die de indruk maakt van een plaatjesboek. De meeste sprookjes zijn namelijk onderge bracht in houten huisjes, waar ze achter glas kunnen worden bewon derd. De druk-op-de-knop sprook jes zijn het leukst: twee hout za gende kabouters, vrouw Holle ijve rig kleedjes kloppend, een hoofd schuddende rattenvanger van Ha- meln, de wolf en de zeven geitjes, Roodkapje en de Wolf. Sneeuwwit je heeft net als in andere sprook jestuinen weliswaar een echte ademhaling, maar zij is omringd door een stelletje boosaardig kij kende dwergen. In Hellendoorn hebben de obligate paddestoe len een middenweg gekozen: ze zin gen kinderliedjes. Overigens is de sprookjestuin maar een bescheiden onderdeel van dit vijf hectare grote Twentse- pretpark. Er is een hele serie at tracties: een dwaaltuin, een lorrie- baan, botsbootjes, een speeltuin, lachspiegels, trekautomaten, een hertenkamp enz. Echt een ont spanningsoord voor de hele familie. Vorig jaar kwamen hier 200.000 bezoekers. Dit Jaar rekent men op minstens 250.000 „Het koele weer is voor ons heel gunstig geweest". Zo heeft dus elke windstreek in Nederland zijn eigen sprookjes- tuin (en), alleen het dichtbevolkte westen niet, dat echt wel wat feeëriek tegenwicht zou kunnen ge bruiken'voor zijn industriële steen woestijnen. Maar ook daar komt verandering in. In Rotterdam liggen de plannen klaar voor het Lage Bergse bos achter Hillegersberg en in het voorlopige ontwerp is een zoge naamde ruige hoek" van acht, negen hectare uitgetrokken voor de aanleg van een Indianen bos, een oord waar de Jeugd niet zozeer moet komen om te kijken als we! om iets te doen, een vuurtje sto ken b.v., een blokhut belegeren of in bomen klimmen. De gronden moeten echter nog worden verwor ven, zodat we heus wel een Jaar of tien verder zijn, voordat de jeugd er Bonanza en soortge lijke sprookjes van deze tijd kan opvoeren. Maar dan hebben we als Geesinks plannen tenmin ste doorgaan er inmiddels ook al een hypermodern .sprookjes land" in Amstelveen bijgekregem Holland Promenade. Kinderen kunnen soms evenwel een ver draaid „ouderwetse" smaak heb ben, vooral als het sprookjes be treft. r Een van de succesnummers van De Efteling: het huisje van de heks die zulke onaardige Unnen heeft met Hans en Grietje. Als de klink van het tuinhekje omlaag wordt geduwdkomt de fks tevoorschijn om te vragen wie er aan haar huisje knabbelt. Van het diepe zuiden naar het hoge noorden, naar Zuidlaren om precies te zijn, „de parel van de Hondsrug". Zuidlaren heeft een sprookjeshof, die een beetje aan De Efteling doet denken. Maar dan zonder de technische perfectie, wel ke De Efteling ook voor volwasse nen aantrekkelijk maakt. De paddestoelen die in Kaats heuvel sprookjesachtig tinkelen, biengen in Zuidlaren profane mu ziek voort als „O mein Papa". De ïode schoentjes zijn hier platte slofjes, waarvan het ene geheel niet en het andere gebrekkig beweegt. De kabouters die in grote getalen dit bos van twee hectare bevolken, /.yn in rood en blauw plastic gekle de poppen met aangeplakte baar den. En toch is het een leuk sprook jesland. Want vooral de kleinere kinderen zullen zich niet storen aan schoonheidsfoutjes. Ze hollen door het kasteel van Doornroosje en door de paddestoelen-met,brug getjes, achtervolgd door het reus achtige gesnurk van de reus van Klein Duimpje- Maar het fijnste is voor hen vermoedelijk, dat deze ruin niet druk is, dat ze de ruimte nebben om te rennen en dat ze net zo lang naar Sneeuwwitje kunnen kijken als ze willen zon der weggedrukt te worden tussen grote kinderen of volwassenen. Er zijn herten, volières, veel zitban ken. een speeltuin, trekautomaten (voor papa) en een kijkdoos, if Deze botsbootjes zijn voor kinderen een van de grootste attracties van het Twentse pretpark De Elf Provinciën.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 9