pe Amerikaanse vrouw en haar irouwelijkheid Kindervriendschap Vakantieherinnering "De ivelvarendste maar ook de ongelukkigste ATERDAG 20 SEPTEMBER 1966 LEIDSCH DAGBLAD L.D.-EXTRA 8 De Amerikaanse vrouw is alleen de rijkste, fysiek ge- dste, best geklede en meest afhankelijke vrouw ter we maar zij is ook de onge- Jcigste", aldus een uitspraak .1 de Duitse journalist en so- jloog Herbert von Borch in jn boek „Amerika: die unfer- Gesellschaft". Is dat waar? let aantal „zuurgezichten" on- de vrouwen van Amerika's :kgezichten lijkt wel in die :hting te wijzen» maar er is flfcch ook reden voor enige e ^tepsis ten aanzien van geci jferde uitspraak. Dè Ameri- mse vrouw bestaat immers Er zijn namelijk tientallen vol- komen uiteenlopende vrouwen typen in de Verenigde Staten, I gebaseerd op de grote variëteit in ras, afkomst en welstand van de Amerikaanse bevolking. Toch is de hierboven geciteer de uitspraak niet zo maar uit de lucht gegrepen. Hij dekt zeker een realiteit als men hem laat slaan op het vrouwentype dat in de Verenigde Staten overheerst: de blanke „middle class" vrouw, die in de meestal redely k groene woonwyken van de steden en plaatsen of ook in de buitenwij ken woont, die haar boodschap pen met de auto doet, vaak als taxichauffeur voor haar kinde ren optreedt, soms een baan heeft, maar meestal zich beperkt tot sociaal werk of activiteiten voor kerk of school. Het is de vrouw, die het leven leidt dat doorgaat voor gemiddeld Ameri kaans: redelijk welgesteld, voor zien van allerlei comfort, op het eerste gezicht rimpeloos. TWEE WORTELS Dit vrouwentype heeft een aantal karakteristieke trekken, daarover zijn bijna alle sociolo gen en andere waarnemers van het Amerikaanse leven het eens. Deze trekken vinden hun oor sprong in twee wortels. In de eerste plaats in het vrouwentype dat eeuwenlang het gangbare was in Amerika's feodale zuiden, en dat omschreven zou kunnen worden als „de vrouw op het voetstuk van eer, zuiverheid, hu welijkstrouw en geloof", waarbij het voetstuk paradoxaal genoeg meteen garandeerde dat de man zijn superioriteit in alle prakti sche aspecten van het leven kon handhaven. De liefde, die de zui delijke Amerikaan aan deze vrouw bond was traditioneel ro mantisch. Een tweede wortel van het vrouw-zijn in Amerika is te vin den in het type zoals zich dat ontwikkelde bij de pioniers in het noorden, midden en westen van het continentIn het waag- halzige leven van de pionier, met zijnt ontberingen en geva ren was de vrouw een kostbaar wezen in totaal andere zin dan in het [eodale zuiden. zy was onontbeerlyk by de vestiging op maagdelyke grond. Zy moest niet alleen kinderen voortbrengen, die op het land zouden kunnen helpen, maar zy moest een geweer kunnen han teren als de nood aan de man kwam, paard kunnen ryden, koeien kunnen melken, vee kun nen hoeden, op het land kunnen werken en huizen kunnen bou wen als een timmerman. Daar tussendoor werd van haar na- tuurlyk verwacht dat zy de kin deren opvoedde en de schamele kost kookte. Meer dan een alter ego van de zwoegende man moest zy zyn, zy hoorde zyn su per ego te zyn. Deze twee tradities, van geres pecteerde vrouwelykheid aan de ene en van doortastendheid en van-aanpakken-weten aan de andere kant, zyn een merk waardig huwelyk aangegaan in de hedendaagse Amerikaanse vrouw. Van aanpakken weet zy nog steeds, geen efficiëntere vrouw dan de Amerikaanse. De problemen van het gemecha niseerde huishouden kan zy goed aan, evenals vaak de fi nanciële zaken van het gezin. De emancipatie van de vrouw (so ciologen maken onderscheid tus sen de vier aspecten daarvan: politieke en andere rechten; de seksualiteit; zeden en gewoon ten; tydsbesteding door de me chanisatie van het huishouden) heeft haar dan ook tot een ge duchte concurrent van de man gemaakt, wat byvoorbeeld blykt uit de schatting dat zeventig procent van Amerika's nationa le rykdom in handen is van vrouwen. Deze drie modenieuw- w komen uit het hoge \orden: Boven een tas uit igen: dankzij et grote kandvat kan ook worden gedra- tn als schoudertas. Rechts: Qerda Lind- een 22-jarige pro- 'orsdochter uit Lund Jb Zweden, maakt kle- en die anders zijn dan tiders. Een voorbeeld m parvan Is deze strand- t wïïibinatie, die veel i weg heeft van een lap endeken. I Daarnaastde Deen- fjt kapver Steen Nag- boel kapt niet alleen, maar is ook mode-ont- Verper. Zijn klanten P&an vaak met een nieuw kapsel èn een Hieuwe jurk de deur uit. *1 Hier een creatie in joranje wol, beslist niet geschikt voor elk fi- (W)ETENSWA ARD Nu de kinders weer naar school gaan een kleine vakantieherinnering in de vorm van een paar Italiaanse recepten. Zeker als u ooit rijst- croquetten of pizza hebt gegeten, zult u deze receptene ens willenpr oberen. Polpettini del riso Fruit een halve gesnipperde ui goudgeel in één lepel boter. Bak een half kopje ryst goedgeel hierin en voeg daarna 1 kopje water met een bouillonblokje toe Kook de rijst gaar in ongeveer 20 minuten. Zorg dat het geheel nog wat smeuïg is. Meng 1 pakje Mon Chou met 1 ei tot een glad mengsel en roer dit door de gare ryst. Maak de massa op smaak af met oregano, knoflook, tym, aroma, zout en pe per. Laat alles goed koud worden Jaenne Mansfield, een mooi voorbeeld van de J Amerikaanse boezemeul- t tuur* 4 en rol er croquetten van (ongeveer 8 atuk.s Haal ze tweemaal door paneermeel en eenmaal door losge klopt ei en bak ze in hete olie. Velonté de céléris halve struik bleekselderij. 3 lepels bloem, 50 gram boter, uitje, peper, zout, melk. peterselie, geraspte kaas. Maak de selderijst-engels schoon en snijd ze in tweeën. Kook ze gaar en zacht in water met zout (onge veer drie kwartier). Druk de selde- rystemgels door een zeef en voeg het koeknat weer by het aldus verkregen moes. Maak met de bo ter, bloem, uitje en het kookvocht een mooie blanke roux. Laat de soep even doorkoken en maak deze af met de melk. Strooi er vlak voor het opdienen wat geraspte kaas en fijngehakte peterselie over. Hiernaast krijgt de vrouwe lijkheid echter grote nadruk, zoals te zien is aan het uitge breide opmaken, dat voor vrou wen van alle leeftijden een con stant ritueel is, aan de hang naar het slanke figuur met de filmsterrenboezem, enz. Voor een Europeaan mag de Ameri kaanse vrouw niet het toppunt van vrouwelijkheid zijn, in Amerika zelf merkt men al gauw dat het streven een „aan trekkelijke vrouw" tc zijn een wijd verbreide obsessie is. die handig wordt aangewakkerd Amerika de „moms" of „mum- mys" genoemd, waren geen suc ces. Vooral hun steeds als baby's vertroetelde zoons groei den op tot zachte kneuzen of tot lieden, die hun kwetsbaarheid begroeven in groepsgewelddadig- heid. Betty Friedan heeft in haar boek „The feminine mystique" een vlammend pleidooi afge stoken tegen de terugkeer tot „momisme", die zy over al waarnam. Als een van de oorzaken voor deze ontwikke ling noemt zy de voortduren de reclame-campagnes van lieden, die er belang by heb ben dat de vrouw een huis- welyke bevolking werkt buitens huis en zestig procent daarvan is getrouwd. De statistici ver wachten dat in 1970 meer dan 28 miljoen werknemers vrouwen zullen zyn, tegen rond 45 mil joen mannen. SLACHTOFFERS 99 door fabrikanten en verkopers van kosmetica, enz. Deze historische spanning tus sen doortastende efficiëntie en vrouwelykheid (waarby uiter aard huwelyk en moederschap horen) lykt voor vele Ame rikaanse vrouwen nog een onop gelost probleem te vormen. Voor al diegenen, die zich hebben la ten verleiden door wat de Ame rikaanse journaliste Betty Frie dan de „vrouwelyke mys tiek" genoemd heeft en die hun kennis, intelligentie en belang stelling aan de kapstok gehan gen hebben ten bate van een vrouweiyk leven tussen de luiers, maken vaak een verzuurde in druk. Het huishouden, dat in Amerika eigenlyk nog maar wei nig tyd hoeft te vergen, geeft weinig bevrediging terwyl de mannenwereld door de enorme nadruk op een vrouweiyk be staan zo'n gesloten boek is dat vrouwen ook daaraan geen en kele stimulans of bevrediging ontlenen. Een uitweg lykt soms sociaal werk en dat is het wellicht ook nu en dan. Een gevaarlijker be strijding van de problemen van vele vrouwen is de overdreven concentratie op het moeder schap, iets wat teruggrijpt op de situatie voor 1920, toen de maatschappelyk nog niet ge- emancipeerde Amerikaanse vrouw haar vry gekomen energie ook op haar kinderen uitleefde. Die overmoederlijke moeders, in is. Deze tendens, die in feite een reductie is van de vrouw tot haar biologische bepaaldheid noemt ze mensonterend. En zy haalt een paar overtuigende cy- fers aan, zoals over het perma nent teruglopen van het percen tage meisjes dat naar de uni versiteit gaat of het hoge cyfer van meisjes, die hun studie na één of twee jaar afbreken (zes tig procent). Toch gaat het te ver om te beweren dat de hui dige Amerikaanse vrouw de tra ditionele vrouwelykheid zozeer heeft omhelsd dat alleen man nen nog banen hebben. By na de helft van Amerika's totale vrou- De slachtoffers van de „femi nine mystique" vindt men ech ter onder dat deel der Ameri kaanse bevolking, dat intelligen tie, energie en geld genoeg heeft om een universitaire studie te volgen. De vrouwen uit deze groep, die om der wille van de vrouwelykheidsmythe de dagen doorbrengt met luiers wassen, kinderen vervoeren, kokkerellen en stofzuigen, zyn de zuursten onder Amerika's zuurgezichten. By hen is de nadruk op het vrouw zyn vaak nadrukkeiyk, meer veeleisend dan speels, meer benauwend dan charmant. Zy zyn vaak tragisch in hun men selijke en intellectuele onbevre digdheid. Op hen ls Adlai Ste vensons verzuchting van toepas sing: „in vroegere tyden praat ten zulke vrouwen over kunst en filosofie tot laat üi de nacht, nu zyn zy zo moe dat hun ogen dichtvallen zo gauw de afwas klaar is. Eens schreven zy poëzie, nu wasiysten". De werkende vrouw lijkt wat gelukkiger en daarvan lijkt ook haar gezin te profiteren. Maar ook in haar lijkt de spanning tussen passieve femininiteit en doortastendheid uit de „Annie- get-your-gun-traditie" voort te bestaan. Ook zij heeft 't even wicht tussen een zinvolle car rière en speelse vrouwelijke charme dikwijls niet binnen haar bereik. Een laatste punt: in welke richting gaat de Amerikaanse vrouw? Verder in het geloof aan de vrouwelyke mystiek? Of ten slotte toch in de richting van Een blauuxvit ensemble van de Parijse ontwerper Ted Lepidust een mini-jurk met jasje en bij» passende kousen en baret. een steeds geiykwaardiger rol in de maatschappij naast de man? Misschien heeft het boek „The feminine mystique" op vele vrouwen een ontnuchterende werking. Het intermenselijk verkeer h nogal moeilijk, vind ik. Er zijn zo veel mensen. Waar je ook komt. staat, zit of ligt: overal zie je mensen, in alle maten en leeftijden en het is onbegonnen werk om zelfs maar te gissen of xe je goed, kwaad of onver schillig gezind zijn. Meestal het laatste en dat is ook verve lend. Soms maak je kennis met iemand en je denkt: Wat een naarling. Leer je hem daarna iets beter kennen dan denk je: Hé, hij valt toch wel mee, het is een geschikte vent. En leer je hem heel goed kennen dan denk je weer: wat een naarling. Soms ook ontmoet je mensen die zó schynen weggelopen uit een cartoon, een satyre, een humoris tische romen en je denkt: Die kan niet echt zyn, zulke mensen be staan alleen in boeken, films en andere onwaarheden. En toch zyn ze er, je ziet ze bewegen, je hoort ze praten en het klopt allemaal: ze zyn absurd maar levenswaar! Zouden ze het zelf weten? En dan vraag ik my af: Heb ben kinderen het nu ook zo moet- ïyk? Rollen die ook van de ene verwarring in de volgende ver bazing, moeten die ook hun oor deel voortdurend wijzigen tot ze het zelf helemaal niet meer weten Ja. Of neen. Ik weet het niet. Het dochtertje verklaart: ..Ik hou niet van mensen". Ze bedoelt: ik hou niet van volwassenen en daar kan ik inkomen. Volwasse nen verlangen de onmogelykste dingen van haar: hoge rapportoy- fers en keurige manieren en din gen eten die ze verafschuwt en op tyd naar bed gaan. Gelukkig wordt haar mening gedeeld door een paar miljoen geestverwanten die onder dezelfde tirannie leven, ook niet van volwassenen houden en daarom onderling vriendschappen «luiten. Hoe ontstaat een kinder- vriendschap? Joo6t mag het weten! Tien minuten nadat wy de tent hebben opgezet en nog eer ik d« koffie klaar heb komt Marian over het grasmatje aanstormen met in haar verlengde een meisje-met- vlechten. Ze doorbreken de geluids barrière en het dochtertje kondigt aan: „Myn vriendin". Moederlijke overpeinzing j We zitten zevenhonderdvijf tig kilometer voorbij de Neder landse grens, maar de nieuwe vriendin spreekt vloeiend Ne derlands en is afkomstig uit de buurt van Alkmaar. Ze heet Willy' is al twee dagen hier en zal Marian nu eens even alle geheimen van de omgeving uit de doeken doen. Daarna zijn ze uren weg. Zolang wij op deze plek kamperen is Marian nooit „thuis", ze mist de meeste maaltijden, wandelingen, uit stapjes. Ze heeft het druk met haar vriendin. Wanneer de tijd van afscheid nemen is aange broken. rroferen ze eikaars adres en beloven plechtig te zullen corresponderen. En het gekste is: ze doen het nog ook. Jarenlang schrijven ze elkaar brieven. Ze zien elkaar niet mr-er, want de volgende zomer brent Wil ly haar vakantie door ln Spanje, en wy in Bohemen of zoiets waar' Marian opnieuw vriendschap sluit, ditmaal met een kind uit Eindho ven), maar ze biyven elkaar schry- ven. ruilen speldjes, postzegels, si garenbandjes. ze sturen elkaar kaarten, ze feliciteren elkaar met verjaardagen, overgangen, examens kortom, het ls een hechte vriendschap, die trouw wordt on derhouden. Vonden ze elkaar zo aardig? Je zou denken: dan moeten ze (och sterven van verlangen om elkaar eens op te zoeken, by elkaar te komen logeren, maar daarover wordt niet gekikt Ze zyn vrien dinnen, en ze zyn het niet. Er is geen touw aan vast te knopen. Intussen trekt Marian vier jaar lang op met hetzelfde schoolvrien dinnetje. Ze komen by elkaar over de vloer, delen hun sinaasappels, hun snoepjes, hun zorgen. Ze Kaan samen zwemmen, samen jongens uitdagen, samen schoolblyven en maken samen rommel. Alles heel gezellig en kennelijk mogen '1- kaar wel. Opeens gaat de vriendin verhuizen, en de vriendschap sterft. Zomaar, binnen één dag. Waar om Schrijven ze elkaar niet? Neen, t is uit. Zonder ruzie, zonder aan leiding, behalve dan die verhuizing. Probeer er maar uit wys te wor den. Ik ben van slechts één ding zeker. Kinderen gaan af op de eerste indruk. En die schijnt al tijd juist te zijn. Voor de rest nemen ze het zoals het valt. Een probleem maken ze er niet van en daar om zijn ze gelukkig. Waarom moeten mensen op latere leeftijd dat verrukkelijke vermogen om onbekommerd vriendschap te sluiten verlie zen?

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 11