Max Tak (75): „Huldiging moet men maar vergeten a „STEM UIT NEW YORK" EVEN I MET VAKANTIE IN NEDERLAND I Groot succes voor Beatles in Amerika tt DONDERDAG 18 AUGUSTUS 1966 LEIDSCH DAGBLAD L.D. OVER RADIO EN T.V. L.D. OVER RADIO EN T.V. L.D. OVER RADIO EN T.V. i mini liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinm (Van onze Amsterdamse correspondent) Max Tak, uit New York overgevlogen voor een korte vakan tie in Amsterdam, zal zijn medewerking weigeren aan een spe ciale gala-avond ter ere van zijn vijfenzeventigste verjaardag. Dit zei hij ons in het hoofdstedelijke Amstel-hotel, waar hij jaarlijks een weekje zijn intrek neemt. Natuurlijk ben ik dankbaar, dat mijn \cerk in Neto York erkend en vooral dat men mij hier in Holland nog niet is vergeten, maar ik vind zo'n huldiging niet juist. Dat ik vijfen zeventig ben geworden is geen prestatie. Laat men deze zaak vooral niet overtrekken. Ik wil wel komen op de cocktail-partydie voor mij in het Tuschinsky-theater ivordt gegeven, maar daar heb ik dan ook heerlijke herinneringen liggen". In Amerika ben je niks Als hij even later aan de telefoon \rordt geroepen, loopt hij trots als een haan door de hal van het ho tel. Max. de zoon van een werkloze diamontbewerker, die van zes gulden steun per week moest zien rond te tomen, heeft een veelzijdige loop baan achter de rug en als het aan r,em ligt nog voor de boeg ook. De jfugdige chasseur krijgt een uit brander van de hotel-portier: „Je mag mijnheer Tak niet zo'n eind raar de telefoon laten lopen". Niet, cal mijnheer Tak een oude man is, maar een voornaam gast roep je xiet naar de telefoon, maar je- brengt de telefoon naar hem toe. Voor de niet meer zo jonge portier Is mijnheer Tak nog de eerste violist van het Concertgebouworkest van weleer en meer nog de populaire di ligent van het Tuschinski-theater- orkest, dat hij elf jaar lang heeft geleid en misschien zelfs de gezag hebbende kunstcriticus van het ad „De Telegraaf" in de jaren ïwüi+ig. Zo kennen en waarderen velen Max Tak. Voor anderen is hij |de columnist uit „Elseviers Week blad" de Amerika-expert of de man van de wekelijkse gesproken brief voor de radio „Hier is Max Tak uit New York". Journalist Vorige week werd hij 75. Dit jaar ls hij 45 jaar werkzaam als journa list. Na het uitbreken van de oorlog it hij aan de greep van de bezet- Urs te ontkomen en kwam hij te- recht in Amerika. „In 1945 heb ik I nog overwogen om naar Amsterdam terug te komen, maar velen van mijn vrienden waren er niet meer en vooral het feit, dat' Abraham Tuschinski het slachtoffer van de oorlog was geworden, deed mij be sluiten in New York te blijven. Ik vas 54, bezat niets meer, niemand kende me en ik was niets, helemaal 'Liets, Nu kan ik zeggen, dat ik niet ontevreden mag zijn. In de 23 jaar, „Incident werd door Egypte aangesticht" De Britse regering heeft Egypte er gisteren van beschuldigd aanstichter te zijn van het incident, waarbij twee uit Jemen afkomstige- „Mig"-straal- jagers het dorp Noekoeb (staat Bi- han) in de Zuidarabische Federatie hebben beschoten. Verwijzend naar een recent debat over deze kwestie in de Veiligheidsraad, waar geen en kele resolutie werd aanvaard, ver klaarde de woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken: „Wij beschouwen de Egypti sche weigering zich aan een onpartij dig onderzoek te onderwerpen als een teken vaii schuld". Hij herhaalde de bereidheid van zijn regering tot samenwerking met secretaris-generaal Thant, die door de Veiligheidsraad gemachtig is in deze zaak zijn goede diensten aan te bieden. dat ik in New York woon is er geen dag geweest, dat ik mijn brood niet heb verdiend". Met trots vertelt hij van zijn op rijpaarden verzotte 20-jarige doch- ei, die hij nu dankzij zyn vele re laties op een exclusief college kan ja ten studeren. Ieder jaar komt hij oij zyn oude kennissen in Amster dam buurten, maar voor het eerst I is nu ook zijn Amerikaanse vrouw meegekomen. „Nee, ik denk er niet aari om me weer in Nederland te i vestigen. Daarvoor ben ik nog te .:ong en heb ik daarginds nog te veel i werk. Maar ik blijf een volbloed Hollander, en wie weet zal ik toch nog eens repatriëren". Handen te kort Bezige Tak komt in New York handen te kort. Zijn werkzaamheden voor de culturele afdeling van de Nederlandse ambassade vindt hij met zo belangrijk, al moet hij toe geven, dat hij het was die de suc cesvolle toemees van het Concert gebouworkest en het Residentieor kest in eerste aanleg mogelijk maak te. Trouwens, tal van artiesten, jour nalisten en anderen, die in Amerika komen werken, zijn in handen ge vallen van Max Tak, die hen voor vele teleurstellingen behoedde. En wie niet uit zichzelf bij hem komt wordt wel door hem opgevangen. Er gaal geen week voorbij of hij staat n New York op de luchthaven Ne- cerl anders op te vangen om hen let terlijk bij de hand te nemen. „Amerika is een fijn land, maar je moet niet denken dat ze op een Ne derlander zitten te wachten. Dat ik zowel relaties en contacten heb, komt omdat ik daar 23 jaar aan heb gezwoegd. Niemand komt naar e toe met: leuk dat je er bent. De grootste namen in Nederland zeggen in Amerika absoluut niets. Ik vang nog al eens artiesten op die denken rets te kunnen bereiken. Dan zeg ik altijd: vijfentachtig procent van de artiPsten in New York. waaronder mensen met groot talent, zijn wer keloos, Ga maar gauw terug. In Hol land ben je wat, en de vraag is of :e hier ooit aan de slag komt". Douanier redt zes verdwaalde bergbeklimmers Een ambtenaar van de Italiaanse oouane heeft gisteravond zes Belgi sche bergbeklimmers gered die bij de oeklimming van de 3000 meter hoge Marionberg in een storm waren ver dwaald. De Belgen, een geestelijke en vijf ïonge vrouwen waren in de loop van de dag van een kampeerterrein bij j het dorp Ollomont vertrokken. Toen de groep laat op de avond nog niet terug was, waarschuwden andere kampeerders de autoriteiten. De douanier Antomio Salvischiani *rok er alleen op uit, vond het ver kleumde groepje op een sneeuwveld Ip 2600 meter hoogte en bracht hen l'trug naar beneden. Drie jonge Zwitsers, die maandag- i ochtend vertrokken voor de beklim- niing van de Jungfrau, zijn gisteren al: vermist opgegeven. Er is geen Ipoor van het drietal gevonden, en oaai de weersomstandigheden het afgelopen etmaal zeer verslechterd Warentijdschrift DM keert terug NEDERLAND 1 VARA: 7.00 uur Nieuws ln het kort. NTS 7.01 uur Klaas Vaak. voor de kleuters 7.05 uur De verrekijker, jeugdjournaal 7.15 uur Van gewest tot gewest, regionaal programma 7.35 uur Lucv show 8.00 uur NTS-journaal 8.20 uur Achter het nieuws, actualiteiten 8.45 uur De zielsverhuizing, tv-spel 9.45 uur Achter het nieuws: toestand in Joegc-Slav-' 10.00 uur Jan Lemaire vertelt 10.35 uur NTS-journaal 10.40 uur Sluiting. NEDERLAND 2 NCRV: 8.00 uur Nieuws in het kort, NTS H 8.01 uur De sterren, chansonprogramma 8.20 uur De Humboldtsehool. tv-film g 8.45 uur Orgelreis door Oostenrijk g 9.25 uur Attentie voor sport g 9.55 uur Overdenking M 10.05 uur NTS-journaal 1 10.10 uur Sluiting. VIT HET RADIOPROGRAMMA: HILVERSUM 1: I 8.05 u 9.25 u ül HILVERSUM Van correspondent in Bonn) i Het warentijdschrift „DM" is uit het faillissement van oprichter-eige naar Waldemar Schweitzer opge kocht en zal in de herfst waarschijn lijk weer uitkomen. De kopers van DM zijn de uitgevers Barmeier en Nekel in Frankfort. Zij geven onder meer het links-satirische maandblad „Pardon" uit. De prijs van DM zal op anderhalve mark gehandhaafd blijven. Of het blad elke veertien dagen of elke maand zal verschijnen, staat nog niet vast. Wel als zeker geldt dat Schwfeitzer niet is aangezocht om DM opnieuw als hoofdredacteur te I leiden. De failliete Schweitzer houdt zich weer bezig met het uitgeven van I gestencilde economische nieuwsbe- j richten, zoals hij ook voor de oprich- ting van DM deed. De oplage van de nieuwe DM zal j tussen de 220.000 en de 250.000 exem plaren liggen. In zijn beste tijd had het blad een oplage van 700.000. Dat was in de zomer van 1964. Nummer 20 van mei van dit jaar betekende het dieptepunt: het verscheen in het 1 geheel niet. hoewel het bij de druk- j ker geheel gereed lag. Eind juli vroeg Schweitzer faillissement aan, nadat hij had gepoogd grote bedrijven voor I zijn uitgave financieel te interesse- en gisteren Actiefst Max Tak laat niets na om aan het gezicht van Nederland in Ame rika te bouwen. Hfj is niet alleen o'e nestor, i ook de actiefste t Nederlandse correspondenten Amerika. Hun pennevruchten volgt hij allemaal, want hij ziet en leest alle Nederlandse dag- en week bladen. In de journalistieke organisaties zit Tak vooraan. Hij is onder meer vice-president van de buitenlandse persvereniging in Amerika, waarbij nonderden journalisten uit alle de len van de'wereld zijn aangesloten, clit tezamen 350 miljoen lezers ver tegenwoordigen. Vandaag vertrekt Tak naar Parijs. Drie dagen later is hij in Brussel. Want in zijn vakantie kan hij niet stil zitten. En dat in het geheim van rijn enorme vitaliteit, waar menige vijftiger hem om benijdt. „Als ik werk heb ik plezier. Werken is te vens mijn ontspanning. Om met pen sioen te gaan en achter de ramen ritten te kijken hoe de buren de %vas doen, daar ben ik nog te jong De Beatlefans aller landen kun nen gerust zijn. Hun vier progres sief gekapte idolen wekken nog altijd een overmaat aan sympa thie onder de kapitaalkrachtige tieners van Amerika. Er is geen sprake, dat de Beatlesuccessen van Yesterday geen stralende toe komst beschoren zou zijn. Welis waar dromden er wat minder aan het hart drukte, dat het in een trekker zijn toevlucht moest nemen. In Washington ging bovendien al les naar wens. Maar liefst 32.164 Beatleminnaars stroomden samen naar het openluchtstadion en lieten voor lange tijd het stadsverkeer to taal vastlopen. Het halfuur optreden van het Britse kwartet oogste golven van enthousiasme en de emotie, die overigens keurig in toom werden ge houden door een met 200 Onze strijdmacht De Avro bracht gisteravond j drie reportages over onze strijd macht. Reportages over drie le geronderdelen. Zestig jaar be schikt de Marine over een on derzeedienst, 50 jaar geleden verschenen de eerste tanks op de slagvelden van Frankrijk en sinds 15 jaar bestaat het com mando tactische luchtstrijd krachten. Frans van Houtert wrong zich in duizend bochten in het net van smalle gangetjes van de on derzeeboot Tonijn, liet zich door een uitstekend ingevoerde ma joor van de cavalerie met mono tone stem uitleggen dat zo'n tank eigenlijk een wonder van techniek is en gaf eerlijk toe dat het vliegen in een Starfighter een hele belevenis, maar toch ook wel een beetje angstig is. Wat het instructieve betreft: we weten nu tenminste dat de nieuwe modelijn van onderzee boten teruggaat op de druppel- vorm van de allereerste model len. dat een tank zo ongeveer 11 op 1 loopt, dat de vlieger op een van de Starfightere zijn toe stel „net een sportauto" vindt. Tussen al die techniek en koel bloedigheid doet een opmerking als die van de cavalerie-adju- dant „Wat de sfeer betreft, verlang ik wel eens terug naar de tijd van de paarden" dan ook weldadig aan. We mogen aannemen dat de Avro blijft zoeken naar heuglijke data als deze en ons mettertijd wel volledig wegwijs zal maken in ons defensieapparaat. iillllllllllllllllllllllllllllllllllH ziekliefhebbers samen in Cleve- i sterkte politiemacht van het stadion. land. ivaar de Beatles enige dagen geleden optraden, maar daar Alkmaarse Marjolein Bartelts kan na gisteravond aan een carrière als zangeres gaan den ken en werken. In de laatste „Nieuwe oogst" kreeg zij de meeste punten. „Wat minder ademhalen", raadde Bep Og- terop haar aan, maar Marjolein zal wel zo wijs zijn, die opmer king slechts ter harte te nemen voor zover het haar zingen be treft Eindhoven was ditmaal de plaats waar deze strijd werd uit gevochten. Geen wonder dat de vereniging die zich heeft gespe cialiseerd in „Dijenkletsers-mu- ziek" van de zaal de meeste pun ten kreeg. Daarom is het maar goed dat de waardering van de zaal slechts een kwart van het geheel uitmaakt, want het enthousiasme waarmee het vijf tal mondaccordeonnisten in hun instrumenten hapten, leverde aanzienlijk meer muzikaal ple zier op, dat door de Eindhove- naren echter maar matig werd geappreciëerd. De Avro had trouwens voor de hele avond een opgewekt pro gramma in petto, want nog voor het weerbericht voorspelde dat het vandaag lekker weer zou worden, haoden we al een „tee nerparty" achter de rug. Wat beat, wat jazz-zang en na af loop de conclusie dat ook in Amerika maar weinig jonge ar tiesten zijn die al iets van een eigen stijl hebben. Een zanger k la Frankie Laine. een zangeres met een Mah alia Jackson-geluid waren daarvan de meest opval lende voorbeelden. stond weer tegenover dat een kleine groep fanatieke beioonde- raars van JohnPaul, George en Ringo het viertal bijna zo lijfelijk ADVERTENTIE Voorband springt Hagenaar gewond De 57-jarigs koopman A. v. d. Ussel uit Den Haag kwam gister middag omstreeks kwart over vier op de V orschoterweg in Leiden te vallen, toen de voorband van zijn bromfiets sprong. De man kreeg een vond boven het linkeroor en schaaf wonden aan handen en benen. Hij werd door de EH.D. naar een zie kenhuis vervoerd. GA ER NIET OP ZITTEN! Laat dat met een gerust hart aan de N.M.B. over. Daar zitten ze er bovenop. Om uw belangen zo goed mogelijk voor u te behartigen. Om uw geld zoveel mogelijk voor u te laV>n verdienen. Door een goede spaarrente. Door een gunstige effecten-belegging. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK De bank waar u zich thuis voelt! Lelden: Breestraat 61-63. Sassenheim: Postwljkkade 1 Welke liedjes de Beatles in Wash ington ten beste gaven, valt helaas niet te rapporteren, daar was het ge gil van een klein percentage vrouwe lijke tieners te luid voor. Voor hun lucratief verschijnen op het podium van het stadion, waar in normaal baseball wordt gespeeld, maar waar nu op de plaats van het tweede honk een groot platform was gebouwd, gaven de Beatles nog een korte persconferentie, waarop zij er blijk van gaven dat de stroom van kritiek, die gevolgd is op John Len- nons vergelijking tussen hun popu lariteit en die van Jezus, hun mee viel. Het aantal mensen, dat serieus ver ontwaardigd is, is niet zo groot, zei den zij met recht, want de groep do minees, die het de tieners uit hun gemeente verbiedt het harig viertal te gaan beluisteren, is maar klein en de gevallen van grammofoonplaatver branding minimaal. De handige pu- bliciteitspolitiek van de Beatles heeft aan het verflauwen van de kritiek- stroom echter zonder twijfel bijge dragen. Naast gematigde uitspraken op persconferenties heeft de omstre- den Lennon namelijk kans gezien in vele kranten, zelfs in zulke serieuze als de Washington Post. lange ana lyses afgedrukt te krijgen. Hierin werd ingegaan op zijn religieuze ont wikkeling en betoogd, dat zijn onge nuanceerde opmerkingen over de Beatles en Jezus, rock 'n roll en christendom, juist waren ingegeven doordat hij zo diepgaand nadenkt over de religieuze problematiek. spreking. 22 45 Kerkorgel mus. 23.15 Flultduo: kla 3 Lichte gram jnuz. 23.55-24.00 Nws. VOOK VRIJDAG 1» AUGUSTUS Nws. 20.05 Stereo: Omroeporl rankte levens: biografie ter der lichte muz. 22.au nws. zz.iu Act 23.00 Jazz cocktail. 23.55-24.00 Stereo: licht Instr. 18.25 Lichte krant. 19.30 Muz. van het Leger des Heils (gr.). 19.45 Klass. kamermuziek (gr.). 20.00 Donderdagavondmozaïek, gev. progr. 22.00 Geref. zangvereniging met orgelbegeleiding: geestelijke liede ren 22.15 Avondoverdenking 22.30 Nws. en herh. SOS-ber. 22.40 Boekbe- 7.30-7.35 Van de iftrsoverzlcht. 8.00-8.10 Nws.). Iws. 9.40 VPRO: Morgenwijding. '*RA: 10.00 Stereo: K1«M. bf"" 1 40 Stereo: Oude 12.27 Mededelin- „Verhoging van levensstandaard in Zuid-Amerika" De Amerikaanse president Lyndon Johnson heeft gisteren opgeroepen lot de economische integratie van Latijns-Amerika en een eensgezinde ampagne «m de levensstandaard Jaai te verhogen. Johnson verklaar de dat „het bondgenootschap voor de J vooruitgang" nieuwe gezichtsvelden inoet openen. „In de eerste plaats", tuinbouw. 12.30 g: Uitzending voor landbouw. 12.40 Elektronisch orgel spel: lichte muz. 12.55 Reportage We reldkampioenschappen Kanovaren Te Oost-Berlljn AVRO: 13.00 Nws. 13.10 Act. 13.30 Stereo: Pulclnella. ballet (gr.). 14.15 Schakeringencultureel pï« gi. In woord en muz. 15 15 Lichte gram .muz. (gr.). VPRO: 16.00 Nws. Aansluitend: Thuis, praatje. 16.30 Ste reo Holland Festival 1966: Nederlands kanerorkest en soliste: oude en mod, muz. 17.30 Voor de Jeugd. 17.50 Act. NCRV7.00 Nws. 7.10 Dagopening 7 JU Lichte gram muz. (7.30 Nws.). 7.45 Radiokrant. 8.00 Nws. 8.10 Lichte gram. muz. 830 Nws. 8.32 Oude muz. igr.). 10.30 Morgendie! orkestklassieke (gr). 11.15 In ingen t.b.v. land- xirdracht. 15.10 1 ekendtlps. 14 20 Duizendschoon, 16.45 Stereo: Licht StereoVocai zo zei hij, „is daar mische integratie i de i Latijns-Ameri- |Nw Nieuwe gesevens v ÏJ over kamparts Het openbaar ministerie in Frank fort heeft het Ghanese gerechtshof in Accra nieuwe bezwarende gegevens vertrekt voor de behandeling van het Westduitse verzoek tot uitlevering van de voormalige concentratiekamp arts Schumann. Schumann wordt moord op en ste- rillisatie van tienduizend mensen ten laste gelegd, gepleegd in het kamp Auschwitz. De arts wist zich in 1951 aan arrestatie in de bondsrepubliek te onttrekken door naar Grana te vluchten. Staatshoofd Kwame Nrkoe- Enkele maanden geleden stelde i Johnson tijdens een bezoek aan Me- /.co een conferentie voor van staats hoofden van het westelijk halfrond, j Tn zijn rede van gisteren, ter ge- legenheid van de vijfde verjaardag .an het bondgenootschap voor de vooruitgang, zei hij niets over een mogelijke datum van deze conferen- tit hoewel men meent dat de streef datum in begin december velt. mah weigerde tot dit voorjaar Schu- manns uitlevering. Nu Nkroemah niet meer aan het bewind is zal het Gha nese gerechtshof morgen over een nieuw verzoek tot uitlevering beslis- 1300 Nws. 13.01 Drui 13.10 Filmmuz. 13.30 Dlxlelandmuz. 14.00 Nws. 14.02 Momentopnamen uit 't Spaanse badplaatsje Stlges. 14.35 Licht lnstr. trio en symfonieorkest: mud. muz. 15.00 Nws. 15 02 Oibantfltt m 15.40 Licht orkest. 16 02 Licht gev. platenprogramma. 17.00 Nws. 17 02- 1R uo Gev. platenprogramma voor auto mobilisten. 19.05 Zij zyn 16. O.OO Journaal. KRO 20.20 Brandpunt. 20.60 Boune Sera, shewprogr. 21 40 Bonanza TV-Western (ttfl. 31). 22.30 Epiloog. NTS: 22.40- Journaal (-22.45). Nederland II NTS: 20 00 Nws. In het kort. VPRO: 20.01 Patrouille wagen '54 antwoord!. TV-fllm. 20.25 Vc.rm en funct e, progr. over functto- do- La jwerozee. 21.10 Onaantn.st TV-fllm. 21.55 Jazz-zangeres me' in strumentale begeleiding. NTS; 22.15- 22.20 Journaal.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 5