LEIDSCH DAGBLAD otersmokkel wordt nu eheerst door gangsters Tumult bij commissie in Amerika onderzoek JAMIN TWINTIG PROCENT VAN PRODVKTIE VERDWIJNT OVER BELGISCHE GRENS wet nodig Zonnig Zoon des huizes stah boerderij in brand ILuns ziet'i j nog geen I oplossing\ Noodweer in Italië: twintig slachtoffers (§uct &ÏÏe euivo .jppgeHeht 1 ™aart 1860 DC DONDERDAQ 18 AUGUSTUS 1968 No. S1950 p^ecteur; A. E. van Dlshoeck joofdredacfóur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 11,90 per kwartaal, f 3,97 per maand, f 0,93 per week, (bij vooruitbetaling) losse Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 67055 W ne Oppositiebewegingen tegen de oorlog in Vietnam (Van onze Bossche correspondent) Ongeveer 20 procent van de Nederlandse boterproduktie ver dwijnt via smokkelaars over de Belgische grens. De winst, die de nokkelhandel maakt, bedraagt bijna een rijksdaalder per kilo. Dit heeft de officier van Justitie in Den Boschmr. P. Duyx, gisteren eegedeeld. De officier van Justitie verklaarde, dat politie en douane mei machteloos staan tegen de moderne smokkelmethoden, waarbij ider meer gepantserde auto's worden gebruikt. boter, in beslag genomen en daarna \V r-m-m /vv "wm /v ondergebracht in de ryksautomobiel- 1 "I %JT lil v centrale, die in de kelders I <"5 nieuwe P.T.T.-kantoor, naast het ter- rein van de technische hogeschool 1 ondergebracht. Men heeft getracht, Mr. Duyx gaf te kennen, dat zijns jiens alleen een wijziging van de de smokkelarij kan tegengaan, wet zou het vervoer, de opslag de vrije handel van boter aan al- lei beperkende bepalingen moeten derwerpen. Hoe dit zou moeten ge bieden, wist de officier van Justi- ook niet. Maar op het ogenblik n de douane alleen maar optreden het moment, dat de boter de ens overgaat. Geen schietpartijen Mr. Duyx merkte ernstig op, dat er h een gangsterdom ontwikkeld eft onder de smokkelaars. Als men effectief wil bestrijden met be- het huidige wettig toege- ine, vallen er doden, zo verzekerde Bossche officier van Justitie. De okkelaars gebruiken behalve pant- Molotow-cocktails en rook- nmen om achtervolgers af te udden. len dient nu te voorkomen, dat wilde achtervolgingen komen, met ietpartijen voor de vuist weg, it dan kunnen er ook onder de oerbevolking doden vallen. De veiligheid van het publiek zal eventuele achtervolgingen im- rs voorop moeten blijven staan en d kan het zich uiteraard niet per- Iteren dat bijvoorbeeld in een stad Eindhoven een wilde schietpartij ontstaan, iets waartoe de gang- is die momenteel aan het werk i, zeker in staat moeten worden cht. Terug stelen De botersmokkelaars hebben van- Bht overigens weer een staaltje van drieste optreden vertoond. Deze niet met de ongrijpbare gepant- de smokkelauto waarmee zij tocht tocht over de grens maken, maar )r te trachten een reeds in beslag lomen wagen terug te stelen. Vo- e week werd een vrachtauto op de Eindhoven, beladen met 11 Verdere daling oersen New York De koerswaarde van de aan- tlen op de Newyorkse effec- tibeurs is gisteren opnieuw ge lald en wel met ongeveer twee iljard dollars. De marktge- iddelden sloten opnieuw op n laagste peil voor dit jaar. De koersdaling wordt toege- breven aan de verhoging van 1 „prime loan"-rentetarief. De ding werd evenwel afgeremd oor baissedekkingen. 'WEERBERICHT be Bilt verwacht van heden- tot- irgenavond: Droog en overwegend anig weer met een zwakke tot ma- noordoostelijke wind en opnieuw hogere temperaturen. (Opgemaakt om 11.15 uur) STRAND VERWACHTING Het hogedrukgebied neemt wel iets maar blijft voortgaan zomers andweer te brengen. Door de °ge lucht ls er kans op gevaar voor toebrand. Matige oosten wind. In 1 middag van 20 tot 22 graden. Vooruitzichten: aanhoudend zon- 8 strandweer. 19 AUGUSTUS z°n op: 05.30 uur; onder: 19.57 u. Maan op: 09.19 u.; onder: 21.30 u. Hoogwater in Katwijk te 05.02 en 1751 uur. Haagwater te 01.06 en 13.25 uur. Hit nummer bestaat alt 18 pagina') zonder succes overigens, de toegangs deuren tot deze centrale te forceren. De politie heeft aanwijzingen dat de beruchte smokkelbende weer aan het werk is geweest. Ook veesmokkel Een 40-jarige landbouwer uit het Duitse dorp Saffelen is in het Lim burgse Koningsbosch wegens smok kelen van twintig kalveren in de armen van de Nederlandse douane gelopen. De boer reed in de nacht van dinsdag op woensdag met een tractor en aanhanger over de wei landen Nederland binnen. In de laad bak vervoerde hij de twintig beesten, die elk in een jutezak waren „ver pakt". Over de wagen was een groot zeil gespannen. Het geheel was weer afgedekt met planken. De smokke laar is in Roermond ingesloten. De kalveren zijn in verband met het ge vaar voor mond- en klauwzeer-be- smetting.in quarantaine gezet. Langs de Limburgs-Duitse grens leeft de lucratieve sluikhandel in vee van tijd tot tijd hoog op. Merkwaardig is daarbij, dat door de gedurige schom meling van de vleesprfjzen in Duits land en Nederland de smokkel van vee naar en uit Duitsland plaats heeft. Zestien personen zijn gisteren in Washington door de politie met har de hand uit de zaal verwijderd waar Commissie voor anti-Amerikaan activiteit uit het Amerikaanse Hui» van Afgevaardigden bezig is met een onderzoek naar de oppositie bewegingen tegen de oorlog in Viet- Zeven advocaten van voor een verhoor opgeroepen personen liepen daarop uit protest weg. Een van degenen die buiten de deur werden gezet was Arthur Kinoy, die als advocaat optrad voor Wal Teaque, de voorzitter van het Ame rikaanse comité voor steun aan het Nationale Bevrijdingsfront in Zuid- Vietnam. Tussen Kinoy en de voor zitter van de congrescommissie was hevige woordenwisseling uit gebroken. Toen hij werd weggeleid riep een tweede advocaat: „Gooi ons dan allemaal er maar uit", waarop ten hevig tumult losbarstte, waar pas na enkele minuten een einde kwam. Anderen die uit de zaal wer- gezet hadden anti-oorlogsuitlatin- van enkele getuigen met luid applaus begroet. De Amerikaanse senaat heeft gis teren president Johnson gemachtigd leden van de nationale reserve op te roepen voor aétieve dienst in Viet- Johnson had hier niet om ge- gd, maar de voorzitter van de se naatscommissie voor de strijdkrach ten had op die machtiging aange drongen om een einde te maken aan hij een onrechtvaardige behande ling noemde die voortvloeide uit het huidige systeem. Op grond van dit systeem konden jonge Amerikanen hun hele dienst in de reserve doorbrengen en actieve dienst ontkomen, behalve dan voor korte opleidingsperioden. Kosigin Premier Kosigin van de Sowjet- Unie heeft de Britse pacifist lord Russeli laten weten, dat een inten sivering van de strijd in Vietnam „het onmiddellijke gevaar een mili tair conflict buiten de grenzen van zuidoost-Azië met zich mee zal bren- gtn". De Russische leider schreef dit in antwoord op een beroep van lord Russell op de Russen om met hun luchtmacht Vietnam te verdedigen tegen Amerikaanse luchtaanvallen. Op een fancy fair in Hoé in Zuid- Vietnam, waar talrijke personen zich rc-nd de stalletjes verdrongen, woensdagavond een kneedbom ont pit ft. 27 personen kwamen hierbij het leven en 150 werden gewond. Het schijnt dat de aanslag het werk geweest van de Vietcong. Deze cijfers waren opgegeven door een Zuidvletnamese militaire woordvoerder. Volgens de burgemees- waren er 16 Vietnamezen omge komen en ruim 50 gewond. Vier ver dachten zijn aangehouden. De Zweedse regering heeft een wa- penleverantieverbod aan Australië afgekondigd omdat dit land deel neemt aan de oorlog in Vietnam. De ze maatregel vloeit voort uit de strik te neutraliteit die Zweden in acht neemt, aldus een bekendmaking van de Zweedse ambassade in Canberra. Diplomatiek incident op een receptie Twee jongens bij botsing gedood Op i receptie, die de Indonesi- den, (Van onze Eindhovense correspondent) ree jongens, die op één fiets re- werden gistermiddag op het sche zaakgelastigde in Peking giste ren gaf ter gelegenheid van de vie ring van de onafhankelijkheidsdag van zijn land, heeft zich een inci dent voorgedaan. Na een korte rede bracht de zaakgelastigde, baron Soe- tadisastra, een dronk uit op partij leider Mao Tse-toeng, president Lioe Sjao-sji en op premier Tsjoe en-Lai. De Chinese onderminister van Bui tenlandse Zaken, Han Nien-loeng, die de ontvangst bijwoonde, verliet korte tijd later het ambassadege bouw zonder op de heilwensen van de Indonesische diplomaat te hebben geantwoord. Ondanks de bestaande wrijving tussen de twee landen had den buitenlandse diplomaten niet een dergelijke schending van het pro tocol door de Chinezen verwacht. Vorig jaar werd de receptie bijge woond door premier Tsjoe En-lai en diens minister van Buitenlandse Zaken, maarschalk Tsjen-li. De politie in Buitenpost heeft gis teravond een 23-jarige boerenzoon aangehouden, die heeft bekend eer der op de dag in Drogeham (Fr.) de boerderij van zijn vader in brand te hebben gestoken. De jongeman, die geestelijk niet geheel volwaardig is, veroorzaakte thuis van tijd tot tijd moeilijkheden, die meermalen leid den tot een uitbarsting. In het ver leden heeft hij bij dergelijke explo sies wel eens gedreigd de boerderij in brand te zullen steken, maar de huisgenoten namen deze uitspraken nooit au-serieux. Nadat de jongeman gistermiddag na zijn werk thuis was gekomen, ontstond er weer een twist gesprek. dat eindigde toen de jonge man het huis verliet, naar men aan nam, om naar buiten te gaan. Enige tijd later hoorde de familie wat la waai op de zolder en toen men ging kijken, stond de boerderij in lichter laaie. De jongeman, die in de om trek liep, werd door buren meege nomen en later door de politie weg gebracht. De boerderij brandde in een half uur tijds tot de grond af. waarbij ook de gehele voorraad hooi verlo ren ging. Men zag door het snel om zich heen grijpende vuur geen kans Vijf gewonden AUTOMOBILIST RIJDT IN OP KINDEREN de telefoon te bereiken. De brand weer kon bü gebrek aan bluswater niets uitrichten. De familie zag alleen kans het tv- apparaat en het radiotoestel te red den. De schade wordt geraamd op f 120.000. De landbouwer is tegen brand verzekerd. kruispunt Wethouder van Weilaan Bakelsedijk in Helmond aangereden door een vrachtauto en op slag ge dood De beide slachtoffertjes kon den de eerste uren niet geïdenti ficeerd worden. Dit werd pas moge- 'ijk nadat de arts H. Veeger, uit Bakel, de Helmondse politie opbelde met de vraag, of er in Helmond mis schien een ongeluk was gebeurd. De arts bleek de vader te zijn van de twee slachtoffertjes: Clement en Peter Veeger (zeven en elf jaar). De jongetjes waren naar Helmond ge fietst om in een winkel visjes te ko pen. WATERSNOOD IN OOSTENRIJK Grote delen van Oostenrijk heb ben te lijden van overstromingen en aardverschuivingen. Wegen en spoor wegen zijn versperd. Dorpen moesten ontruimd worden en in vele gebieden is de noodtoestand afgekondigd. Oost-Tirol is vrijwel van de rest van het land geïsoleerd door de on bruikbaarheid van de toegangswegen. De rivieren in Karinthië stijgen nog ttpeds. In de provincie Salzburg staat de weg tussen Hof en Bad Gas- Icin blank. In de tunnel door de Tauem zijn 700 auto's vastgelopen. In het dal van de Drau zijn ver scheidene dorpen ontruimd. Het wegverkeer tussen Italië en Oostenrijk is gestremd. Alle wegen die naar de Brennerpas leiden, zfjn gesloten. Ook Nederlanders getroffen Getooid met een fraaie strooi en hoed keerde minister Luns gisteren van een vakantie In Italië op Schiphol terug. Enkele uren later al moest hij alweer de (figuurlijke) ministerssteek opzetten, toen h(j in Wassenaar met enige collega's aanwezig was op de receptie van de am bassadeur van Indonesië ter ge legenheid van de Indonesische onafhankelijkheidsdag. Gedurende de drieënhalve week, dat het echtpaar Luns in het plaatsje Ronci van een „rus tige en waardige" vakantie heeft genoten heeft mr. Luns steeds contact met Den Haag onder houden over de kwestie van de Chinezen. Gisteren op Schiphol moest de bewindsman toegeven, dat hij er nog geen oplossing voor ziet. Hij zal eerst deze zaak In de ministerraad bespreken alvorens stappen te ondernemen. Het eventueel verbreken van de diplomatieke betrekkingen met China vond h(j een vér gaande maatregel, waaraan voorlopig nog niet moet worden gedacht. Hfj zag ook geen enkel gevaar voor de Nederlandse zaakgelastigde in Peking, de heer G. J. Jongejans, die als persona non grata nog steeds huisarrest heeft. iVan onze correspondent in Rome) onderkomen in een schoolokaal of in Het noodweer, dat geheel noord- ten openbaar gebouw, met één de- italië van de Alpen tot Florence ken en één maaltijd per dag. heeft geteisterd, heeft niet minder dan twintig slachtoffers gemaakt. Acht personen (allen Italianen) zijn ADVERTENTIE chocolade niet duur wel heerlijk Tien minuten door de bliksem getroffen, twaalf deren zijn verdronken op het Garda- ineer, toen hun boten omsloegen. De Noorditaüaanse meren zijn namelijk, wanneer het stormt, gevaarlijker dan En gestormd heeft het. De ontzet- irnde onweersbuien, gepaard aan I wolkbreuken en wervelstormen, j maakten in de vroege namiddag van j maandag een einde aan de feestelijke uag van Maria Hemelvaart. Het aan- :ai toeristen en dagjesmensen was uit ce aard der zaak buitengewoon groot en dit verklaart de vele slachtoffers. Voor honderden anderen is de vakan tie plotseling op een bijzonder De Amerikaanse luchtmacht in Vietnam past een nieuwe metho de toe om soldaten naar hun doel te brengenzij worden, zoals op deze foto. met behulp van touw ladders neergelaten in het gebied waar zij in actie moeten komen. De wervelstorm heeft niet lang ge duurd, op sommige plaatsen niet rueei dan tien minuten, maar dat was ruimschoots genoeg om enorme schade te berokkenen. In de buurt van het Gardameer alleen al wordt ''ij geschat op vele miljarden lires. Vele zomerhuisjes en een groot aan tal tenten en automobielen zijn ver nield. Vele huizen hebben hun dak verloren. Ook nadat het noodweer een wei nig was gekalmeerd is het weer nog b\izonder slecht gebleven. Het regen- at gisteravond op de meeste plaatsen in het noorden reeds meer dan twin- lig uur. Dat geldt met name ook voor Venetië, waar de stranden Doordat zijn remmen weigerden is gisteravond een automobilist van achteren ingereden op een groep kin deren. die meeliepen in een lampion- optocht in Munnikezfjl (gem. Kol- iumerland). Vier kinderen in de leef tijd van negen tot twaalf iaar en een moeder van één der kinderen raak ten ernstig gewond en zyn opgeno men in een ziekenhuis in Groningen De kinderen liepen op de Oldeborg- weg even buiten de bebouwde kom van het dorp. De automobilist heeft, toen hij merkte, dat de remmen van zijr auto weigerden, nog geprobeerd om de groep heen te rijden, maar deze manoeuvre mislukte. prettige wijze geëindigd. Vooral de L*do plotseling geheel verlaten lig- de kampeerterr aan het Gardameer hun tenten had der opgeslagen, hebben vrijwel alles verloren. De tenten zijn weggespoeld, oe caravans zijn vernield door val lende bomen en in de mepste ge vallen hebben de mensen er ook hun kieken en overige bagage bij inge schoten. He» betreft voornamelijk Nederlan- cers, Duitsers en in mindere mate Fransen. Sommige hebben geluk ge- nao, omdat zij nog een onderkomen Konden vinden in een hotel of pen sion. De meesten zyn echter aange wezen op de gemeentelijke armen zorg van de plaatsjes waar ze zich bevinden en dat komt neer op een Dt- zuidelijkste plaats, waar het i oodweer is doorgedrongen, was Flo- tence. Ook daar bereikte de wind een snelheid van ruim 70 km. per uur, 'ets wat in Florence nooit voorkomt, riet regende dan ook dakpannen en schoorstenen, precies als in de overige 'teöen van noord-Italië, Milaan, Ge nua. Turijn, Venetië. In Al to Adige zijn verscheidene rivieren buiten hun oevers getreden en de wegen zijn voor een groot, deel mbruikbaar, zodat verscheidene klei ne plaatsen in de Dolomieten volko men geïsoleerd zijn. Op de grote ver keersweg tussen Bolzano en de Bren nerpas 6taat een halve meter water. ADVERTENTIE SAMEN NATUURLIJK - GEZELLIG I Maar ook voor recepties, bruiloften e.d. bieden wij plaats tot 50 pers. in ons gezellig restaurant op de lste etage Praat eens met onze CHEF KOEL. Bespreek vroegtijdig. RESTAURANT PETER LEENEN GANGETJE 11 TEL. MMS Uit het Leldsch Dagblad van f 17 Augustus 1866: 1 ZM. heeft aan Mr. H. I 1 Cock, emeritus hoogleer aar te 4 Leiden, op zijn verzoek eervol f ontslag verleend als lid der I commissie voor het afnemen der diplomatieke examens. 4 Bij den Gemeenteraad is ingekomen een voorstel van 4 H.H. Commissarissen der Ste- 4 1 delijke Gasfabriek, tot ver- I mindering der prijs van het I gas van f4,50 op f4 de 1000 I 1 kub. voeten. 4

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1