Jeugdorkest uit Tel-Aviv winnaar symfonieafdeling Schilderijen gestolen uit „De Witten bur Vitale jongeren drempel nieuwe de wereld op kaleiöoscoQp WERELDMUZIEKCONCOURS KERKRADE WERD GLANSRIJK BESLOTEN Talrijke prijzen werden uitgereikt AMATEURS AAN HET WERK... lieten hangen Inbrekers Rembrandt Tenor Jan Kiepura in Amerika overleden Dichter J. C. Bloem, ter aarde besteld Honderden op begraafplaats Adviesraad van het W etenscliapsbeleid Hella Haasse op Jeugd festival „De ouderen zijn te zeer afwezig" PAGINA 4 LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 16 AUGUSTUS lfijj ADVERTENTIE (Van onze correspondent) Het vijfde Wereldmuziekconcours in Kerkrade heeft zich wat moeizaam naar het einde gesleept. Gisteravond tegen middernacht verstomden de laatste tonen van de ruim 280 deel nemende muziekkorpsen uit de hele wereld, die in de Roda-hal, dan wel in het stadion van Kerkrade, vier weken lang hun beste amateurbeentje hebben voor gezet in respectievelijk concert- en marswedstrijden. De beslissing in dit m tuiekfesti val viel zondagavond al, toen het nationaal ,,Gadna"-jeugdorkest uit Tel-Aviv Israëlin de eerste di visie van de afdeling symfonieor kesten door de jury Kees van Baaren (Nederland)Frank Wright (Engeland), Désiré Dondeyne (Frankrijk) en prof. Paul Walter (Oostenrijk met 359 van de 360 te behalen punten werd beloond. Een toch wel rijkelijk hoge belo ning voor de vertolking van ,,Les Préludes" van Franz Liszt en Stra- winsky's „L'oiseau de feu"die niet helemaal zonder schoonheids fouten verliep. Wellicht heeft de jury de Israëli die fouten niet te sterk willen aan rekenen. Over de beoordeling van het niet geheel gave concert van de Britse G.UB.-band sinds zondag 7 augustus met 358 punten een ern stige bedreiging voor de al tweevou dige Israëlische W.M.C.-kampioene was al het nodige rumoer ont staan. Met de zegepalm van dit W M.C. komen de jonge musici uit Israël nu definitief in het bezit van de Zilveren Lier van Koningin Julia na. In 1958 en 1962 verwierven zij die al twee maal tijdelijk. Excellente harmonieën Het Israëlische concert van zon dag dat hij al wel haast zeker de eindoverwinning van het WM.C. opleverde, vermocht toch geen glans weg te nemen van de concerten van de drie excellente Limburgse harmo nieën, die vreemd genoeg in het W.M.C.-programma alle drie op éen dag op het podium van de Ro da-hal waren uitgenodigd. De span ning werd door het W.M.C.-bestuur helemaal naar de laatste dag ver legd, door ook de rivaal van het Spaanse korps „Union Musical" op 7 augustus beloond met 327 pun ten de harmonie „Banda Primiti- va' uit hetzelfde armoedige Spaanse dorpje, naar het programma van de laatste dag te verwijzen. Het Limburgse Festival van giste ren leverde een zege op voor de Ko ninklijke Philliarmonie Bocholtz, die met een eerste prijs van 340 punten en lof van de jury de hoogste nationale titel in de sectie harmo nieën mee naar huis kregen. De be langstelling voor de concerten van deze harmonie en de koninklijke Harmonie van Thorn en de Harmo nie Sint Caecilia uit Simpelveld was overdonderenn. Niet alleen de 3.000 beschikbare zitplaatsen in de Roda- lial waren tot de laatste toe bezet, nog 1500 gegadigden hadden een plaats in de muziekhal weten te be machtigen. Er waren muziekliefheb- tot zeven uur 's avonds meters-lange files voor d kassa's vormden in de hoop nog een opengevallen plaats te kunnen bemachtigen. De hoogste Internationale onder scheiding in de sectie harmonieën ging mee naar „Liria" in Spanje. De „Banda Primitiva" haalde voor het concert^zondagavond 351 punten. Sectie Fanfares In de afdeling fanfares heeft de fanfare Sint Jozef uit het Limburgse Meers-Elsloo de hoogste nationale en internationale onderscheiding weten te behalen (327 punten). iNog een Limburgse overwinning was voor het jeugd-accordeonorkest Geleen" in de afdeling mandoline- en accordeonorkesten (288 punten). De internationale prijs ln deze sectie is gegaan naar Wenen, het Weense mandoline- en gitaarensemble van prof. Vinzenz Hladkey behaalde met 319 punten een eerste prijs met lof der jury. In de sectie symfonieor kesten en brassbands konden alleen internationale prijzen worden uitge reikt, omdat geen Nederlandse korp- de eerste divisies van die morgens serties hebben geconcerteerd. De brassband-prijs was voor de fa- brieksband G.U.S. uit Kettering 'Gioot-Brittannië) en bij. de symfo nieorkesten, zoals al gezegd, voor de kampioenen uit Israël. Het tamboer- en pijpercorps „Kunst en Genoegen" uit Leiden heeft gelijk gisteren gemeld met een eerste prijs en lof (112% punten) de nationale en internatio nale hoogste prijs bij de marswed strijden (sectie drumbands) in de wacht weten te slepen. Sectie marswedstrijd De internationale zegepalm ln de sectie harmonieën, fanfares en tam boerkorpsen bjj de marswedstryden is gewonnen door de Amerikaanse Cardinal Dougherty High School Band (115 punten). De leider van deze band uit Philadelphia was er zondagmorgen al vroeg voor uit bed gekomen om telefonisch naar de einduitslag te informeren. Om drie uur het was toen in Amerika nog maar zeven uur 's morgens kon het W.M.C.-secretariaat hem het Amerikaanse succes berichten. De nationale prijs in deze afdeling is voor de drumband M.C.C. te Laren. (Van onze correspondent) Bij een inbraak in het ..Kasteel de Wittenburg" aan de Rijks straatweg te Wassenaar zijn in de nacht van donderdag op vrij dag vorige week twee kostbare schilderijen ter waarde van resp. f 10.000 en f20.000 buitgemaakt, zo vernemen wij eerst nu van de Wassenaarse recherche. De inbrekers hebben talrijke andere schilderijen, waaronder een uiterst kostbare ..Rembrandt", laten hangen. De gestolen schilderijen zijn van Willem van Miereveldt en Josse van Cleve, twee meesters uit het begin van de 17de eeuw. Er verblijft 's nachts geen concier ge. Het kasteel, dat zeer kostbaar is ingericht, werd ook niet anderszins op enige wijze bewaakt. Hierin zal nu verandering komen. Behalve de twee schilderijen stalen de inbrekers nog drie kandelaars: een drie-armige kandelaar ter waarde van f 94,- en twee eenplts kandelaars van elk f 46.- uit alles biykt dat de inbrekers 'of inbreker) amateurs zijn: niet alleen lieten zij de kost baarste stukken van de inventaris onaangeroerd, doch buitendien moet het Inslaan van het kelderraam zeer veel lawaai hebben gemaakt. Van de dader's) ontbreekt tot nog toe echter elk spoor. De doeken zijn gestolen uit de kel derruimte van het kasteel. De inbre kers zijn binnengekomen door het in slaan van een ruit aan de achterzijde van het pand. De kelderruimte is in gericht als ontvangstzaal. De binnen deuren waren niet afgesloten, zodat de daders eventueel het hele kasteel hadden kunnen leegroven. Omdat de mogelijkheid bestaat dat de gestolen schilderijen te koop zul len worden aangeboden geeft de Wassenaarse recherche de volgende beschrijving. Het schilderij van Josse van Cleve (waarde f20.000,-) is 60 bij 90 cm groot. Het stelt een keuken- interieur voor, met verscheidene fi guren rond een schouw. Het schilderij van Willem van Mie reveldt (f 10.000) meet 68 bij 62 cm en is gevat in een ebbenhouten lyst. Het stelt de buste van een officier voor, naar rechts gekeerd, gekleed in een gele jas on met een kanten kraag over 'n stalen borststuk. Beide schil derstukken zijn op hout gemaakt. Eigenaar van de gestolen kunst voorwerpen is de Exploitatiemaat- schappij ,.De Wittenburg". De eige- is verzekerd. Nieuwe mode in olié? Inderdaad, want met Shell's nieuwste olie (Shell Super motorolie) in het carter van uw wagen bent u immers uw tijd ver vooruit. Nu één olie (10W 40!) want voor alle rij-stijlen, voor alle rij-omstandigheden, voor alle tem peraturen en voor alle typen auto's is Shell Super motorolie de modernste sm'ering en bescherming. Motorslijtage wordt drasticch beperkt en de prestaties worden verhoogd! Shell Super motorolie - voor smering in veelvoud! SHELL BIEDT MÉÉR! (Van onze correspondent) Op het kerkhof van Paasloo rond het uit de 14e eeuw date rende kerkje gelegen, is gistermiddag de dichter mr. J. C. Bloem ten grave gedragen. Mr. Bloem overleed vorige week woensdag in Kalenberg. een rustig plaatsje in Overrijssels noordwesthoek en het waren de mensent ussen wie hij daar zijn laatste jaren sleet, die de baar droegen. Onder klokgelui gingen enige honderden vrienden en bekenden achter de baar de begraafplaats op. blijft hij in aanwezigheid, aldus Ro land Holst., Ook Andrea Domburg sprak van de angst voor de dood die Bloem kendeDe laatste jaren heeft hij echter de rust gevonden om nu te kunnen sterven. Verder spraken nog Evert Poepjes uit Kalenberg („We hebben een goede buur verloren"), mevrouw Collee uit Oldemarkt en de dichter Cor Stutvoet uit Den Voorop mevrouw Clara Eggink en de dichter A. Roland Holst. Verder o.m. dr. Victor E. van Vriesland, Pedde Schürer, Simon Carmiggelt, Andrea Domburg, prof. H. A. Go:ri per ts, Pierre Dubois, Max Dender- monde, Adraan van der Veen en Jacques de Haas. De groeve werd on der vele bloemstukken, waaronder een van het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk, bedolven. De dichter Roland Holst schetste de dichter Bloem als de meest pure dichter van zijn tijd. Als geen ander had hij het vermogen de werkelijkheid in zich op te nemen. Hij was verknocht aan het leven, de tegenstem was zijn angst voor de dood. Geen ander bracht diè angst zó duidelijk onder woorden. Door onze levenslange vriendschap De- hoort Bloem tot het verhaal van mijn leven en datzelfde geldt voor niet-weinigen van de velen die zijn weg kruisten. Zijn laatste jaren wa ren moeilijk, maar ze zouden nog zwaarder zijn geweest als zij (Clara Eggink) zijn levensavond niet had begeleid. Voor mij en de anderen TENNISTEAM TEGEN ZWEDEN Nederland heeft voor het tennis toernooi om de Koning Gustaafbeker in de eerste ronde geloot tegen Zwe den. Het is nog niet bekend in welke stad in Zweden de ontmoeting tus sen het Nederlandse en Zweedse (he ren) team zal plaats vinden. De ee ste ronde wordt gespeeld op 29 en oktober, de tweede op 12 en 13 m vember en de finale is op 25, 26 f november in Milaan. De overige deelnemers naast Ne derland en Zweden de wedstrijden worden op overdekte, harde banen gespeeld aan dit toernooi zijn Itaiië, België, Frankrijk, Tsjecho-Slo- wakijke, Denemarken. Noorwegen, Duitsland, Joego-Slavië, Finland, Po len en Engeland. ADVERTENTIE Reumatische pijnen TOG AL HELPT Griep Migraine Menstruatiepijn Verkouden Hoofdpijn Spit TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT Wordt in oktober geinstalleerd Minister Diepenhorst van On derwijs en Wetenschappen is voor nemens begin oktober de Raad van Advies voor het Wetenschapsbeleid te installeren. Deze raad, die met in gang van 1 september a.s. zijn werk zaamheden zal aanvangen, krijgt tot taak de regering te adviseren over beleidsvragen ten aanzien van de wetenschapsbeoefening. De raad Op 62-jarige leeftijd is gisteren in zijn woning te Harrison in de Amerikaanse staat New York, over leden de indertijd zeer bekende tenor Jan Kiepura. Hij was in Sos- nowiez (Polen) geboren. Jan Kiepura, die getrouwd was met de filmster Martha Eggerth, maakte in 1925 zijn debuut in War schau en werd reeds op betrekke lijk jeugdige leeftijd een der voor naamste zangers van de Weense opera. Uit die tijd herinneren wij ons zijn herhaaldelijk optreden met de destijds beroemde sopraan Mar ria Jeritza. Hij beschikte over een prachtig aansprekende, lichte en glansrijke stem, waarmee hij vele triomfen vieide. In later jaren trad hij ook veelvuldig in films op, o.a. met de bekende sopraan Martha Eggerth. Ook heep hij dikivijls ge zongen in de Scala te Milaan en in de Metropolitan Opera te New York. Hij vestigde zich, na een pe riode van veel roem, in Tsjeclxo- Slowakije, waar hij eigenaar van een groot hotel was. Hierbij Jan Kiepura toen hij in zijn jonge jaren een hoofdrol ver vulde in de U.F.A.-film „Das Lied einer Nacht". i Dichter Kreymborg - 82 - gestorven I In een TerplMcinrichtlng te Mil- ford (Connecticut) is op 82-jarige I leeftijd overleden de Amerikaanse j dichter en toneelschrijver Alfred Kreymborg, die 40 boeken heeft ge- I schreven, waarvan liü vele heeft oP- gedragen aan zijn weduwe, Dorothy j Bloom. Kreymborg is voorzitter geweest j van de Vereniging van dichters ven Amerika en was lid van het natio- aal Instituut van kunst en letteren. I Hij heeft 46 jaar in Greenwich Vil- lage geleefd en verdiende daar acht jaar lang zijn levensonderhoud als beroeps-schaakspeler. Hij hield dikwijls voordrachten van zijn eigen gedichten, waarbij hij mu zikaal werd begeleid door zijn vrouw, die vaak met behulp van marionetten zijn gedichten dramatiseerde. Auteur Anton Gabele overleden De Westduitse romanschrijver en dichter Anton Gabel® is in het afge lopen weekeinde op 76-jarige leeftijd te Koblenz overleden. Zijn eers'e succes kreeg hij in 1929 met zijn ro man „Die Zwillingbriider". In het daaropvolgende Jaar ontving hij voor „lm Schatten des Schtcksals" de jeugdprijs van de Duitse letterkunde. In de Jaren '30 verscheen slechts zijn roman „Mittsommer". Na de oorlog publiceerde hij ln 1953 zijn biografie „Haus zur Sonne". (Van onze correspondent) Als we de moderne literatuur aan een nader onderzoek onderwerpen, treffen we als karakteristiek hiervoor altijd weer de falende en afwezige oudere generatie aan. Het voltooide, liet afzijn, het absolute wordt ver drongen door de jeugd als symbool voor een nieuxoe mensvorming, voor een nieuw mensbeeld. Een jeugd, die boordevol vitaliteit op de drempel van een nieuwe wereld staat. Zo begon gistermiddag Hella Haas- se haar causerie „spanning tussen de generaties", tijdens de opening van het achtste jeugdfestival Velp in het Huis der Provincie te Arnhem. In haar verdere betoog ging zij uit van de vraagstelling waarop dit falen zou kunnen wijzen. Hebben we hier te maken met een totale devaluatie van waarden en normen? Moeten we concluderen dat het beeld van de volledigheid en de volwassenheid in de huidige maatschappij-structuur heeft afgedaan? Om een inzicht ln deze vraag te krijgen voerde zij liaar jeugdig gehoor mee op een kleine rondgang door de literatuur, van het klassieke Griekse drama tot en met Jongere auteurs als Hugo Raes en Jan Wolkers. In de klassieke litera tuur, met name de Bijbel en de Griekse tragedies, is het spelgegeveri eveneens vaak 't spanningsveld tus sen de oudere en de jongere genera tie Ook hier is de ouder een afwezi ge, falende en zelfs geheel niet be staande personage. De waarden van Jeugd reageert positief De jeugd blijft zich, ondanks het overvloedig vloeien van bloed, voor het erfgoed van zijn voorgeslacht in spannen en reageert altijd positief. Onder invloed van Rousseau"s „Emi- le ou l'education" ondergaat dit beeld in de negentiende eeuw een ingrij pende verandering. De eenzaamheid doet zijn intrede en de jeugd wordt een buitenstaander. Het leven wordt gezien als een fatale kringloop, waar aan ook de jeugd niet kan ontkomen, wil zij niet altijd een buitenstaander blijven, In dit kader haalde Hella Haasse een uitspraak van Francois Mauriac aan, waarin deze zegt, dat het menszijn van de adolescent vaak volmaakter is dan dat van de vol wassene. Hiermee plaatste zij haar gehoor midden ln het heden, waar de schrijver de volwassenen een mis plaatst gevoel van een voltooide we reld verwijt. Jeugd in eigen wereld In de werken van o.m. Van het Reve, Jan Wolkers, Jacques Hame link en Hugo Raes spelen de volwas senen, in de zin van een ouders- en leidersfunctie geen rol. In de Hol landse binnenkamers leeft niet het minste besef van de andere wereld, met zijn dreiging van oorlog en au tomatisering. De kinderen vertalen deze moeilijkheden, de heimelijke on wetendheid van de komende gevaren van him ouders, in hun eigen taal. Zy vormen hun eigen wereld, waar in brokstukken uit die van de oude ren door nieuwe spelregels een eigen leven gaan leiden. Beide gebieden raken elkaar niet meer. Het falen krijgt hierin het karakter van een schuld. Zowel de ouder als de jeugd worstelt met het probleem een leven te moeten leiden, waarvan geen voor beelden zijn. Het probleem ligt volko men individueel, waarby het gaat om een steeds veranderende wereld aan te durven. Een verantwoordelykheid die des te groter wordt als men zelf kinderen krijgt. Kinderen, die als ze groter worden het ook niet weten. Samenwerking nodi» De uiteindelijke opgave van het menszijn is er dan in gelegen, de maatschappeiyke uitdaging niet uit de weg te gaan, maar de wil te blij ven tonen er zelf Iets aan te doen. zonodig met de jongeren samen. In het samengaan kan het ouderschap een nieuwe functie krijgen, zo be- I persooniyke kwaliteit, en niet als sloot Hella Haasse haar causerie. tegenwoordiger van enige instantie. zal in zyn overwegingen moeten betrekken de ontwikkeling van alle taken van wetenschap, dus zowel op geestes- en sociale wetenschappen als de natuurwetenschappen en daarop gebaseerde technologieën, het wetenschapsbeleid zyn naast de belangen van de wetenschap onder meer in het geding de economische groei en de maatschappeiyke c< quenties van wetenschap en techniek op langere termyn. Tegen deze ach tergrond zal de raad zich bezighou den met waagstukken betreffende evenwichtige ontwikkeling van wetenschapsbeoefening, de prioritei tenbepaling, de kosten (in 1964 be liepen de uitgaven voor natuurweten- schappelyk onderzoek en ontwik- kelingswerk in de overheids- en par ticuliere sector in totaal f1150 miljoen, een verdubbeling 1959), de methoden van financiering, de bjj de wetenschapsbeoefening be trokken mankracht en de interna tionale samenwerking. Thans zyn per 1 september 196( bij KB tot leden van de raad be noemd Tot lid. tevens voorzitter: prof. dr C. J. F. Böttcher, buitengewoon hoogleraar fysische chemie te Lei den, directeur Gaubius Instituut, en adviseur by de research-raad van de Koninkhjke Shell-groep. Tot M, tevens vice-voorzitter: prof dr. H. W. Lambers, hoogleraar alge mene leer der economie,, onderne- mings- en bedryfswezen le R'dam, directeur van de stichting Neder- landsch Economisch Instituut. Tot leden: prof dr. H. B. G. Casi- mir, lid raad van bestuur van N. V, Philips gloeilampenfabrieken, bij zonder hoogleraar natuurkunde te Leiden, ondervoorzitter afdeling na tuurkunde van de Koninkhjke Ne derlandse Akademie van Wetenschap pen, lid college van curatoren Tech nische Hogeschool te Delft; prof. dr, J. A. Cohen, hoogleraar enzymolo gie en radiobiologie te Leiden, di recteur van het medisch-biologiscb laboratorium Ryksverdedigingsorga- nisatie T. N. O.; prof. dr. E. W. Hof stee, -hoogleraar empirische sociologie en sociografie te Wageningen, voor zitter van de sociaal-wetenschappe lijke raad van de Koninklyke Ne derlandse Akademie v. Wetenschap pen; prof. di-. H. H. Janssen, hoog leraar Latynse taal- en letterkunde te Nymegen, oud-staatssecretaris vaD Onderwys, voorzitter van de afdeling voor hoger onderwys van de Onder- wysraad; drs. J. de Vries, president directeur Verenigde Bedrijven Bre- dero N.V. te Utrecht, voorzitter van de contactcommissie bedrijfsleven hoger onderwys; prof. mr. G. J- Wiarda, lid van de Hoge Raad der Nederlanden, voormalig voorzitter van de commissie bestuursweten schappen ke studie; prof. dr. J. Zijl- stra, buitengewoon hoogleraar in de leer der openbare financiën, Vrije (Jniversiteit, Amsterdam, oud-minis-1 tei van Economische Zaken, oud-mi-1 nister van Financiën. Alle leden hebben zitting in hun

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 4