„De Overdekte" wordt gemeentelijk zwembad OMYL In Leiden-Noord wordt b.l.o.-school gebouwd „Bedrijfsveiligheid hij SLF laat wel een en ander te wensen over randstal uitzendbureau Dr. D. v. Arkel Leicls lector in sociale geschiedenis Gratis toegang tot museum De Lakenhal DINSDAG 16 AUGUSTUS 1966 LEIDSCH DAGBLAD AANKOOP NOODZAKELIJK ADVERTENTIE Vif De overdekte zweminrichting aan de Haarlem merstraat wordt, behoudens goedkeuring van de raad, eigendom van de gemeente Leiden. De huidige eigenaar van „De Overdekte", de heer W. ten Have I uit Oegstgeest, biedt de zwem- I inrichting aan de gemeente koog aan onder voorwaarde, dat een I bevredigende oplossing wordt ge- I vonden voor het personeel, dat in de inrichting werkzaam is. en W. zeggen in het betref - I Jende voorstel aan de raad, dat I aan deze voorwaarde kan worden I voldaan door overneming van het I yersoneel in gemeentedienst. Het ligt in de bedoeling van B. en W. de gemeenteraad te ge- legener tijd voor te stellen het bad in beheer en exploitatie te geven L aan de Sportstichting, zoals ook I met betrekking tot de andere \zwem- en instructiebaden is ge- I schied. Kerkgebouw „De Overdekte" is in 1937 ingericht ln het voormalige r.-k. kerkgebouw ter plaatse. Het gebouw was uiter aard voor dit doel niet zonder meer geschikt. Nu verkeert het object bo vendien in een minder goede staat van onderhoud. Slechts het. deel van het complex, waarin zich het zwem bassin bevindt, verkeert in een rede lijke goede toestand. De gebouwen achter de zwemzaal en de ruimten op de verdiepingen, die als jeugdcentrum worden gebruikt, zijn verwaarloosd. Ook de kleedgelegenheid en de ver schillende installaties behoeven ver nieuwing, c.q. verbetering. Lijkt aankoop van „De Overdekte" door de gemeente niet zeer aantrek kelijk, anderzijds is het bad de enige overdekte zwemgelegenheid in Lei den, die is berekend op publiek zwem men. Voorts heeft er een belangrijk deel van het schoolzwemmen plaats. Aangenomen moet worden, aldus B. en W., dat, indien de gemeente niet tot kopen zou besluiten, de cige- Anderhalf miljoen meer voor Leidse vuilverbranding De bouw van een vuilverbrandings installatie nabij de Gabriël Metsu- straat in Leiden-Noord bs duurder gebleken dan aanvankelijk was ge il. en W. vragen de raad in ver band hiermee een aanvullend krediet van f 1.500.000 beschikbaar te stellen. De gemeenteraad heeft voor de bouw van de vuilverbrandingsinrichting, die in het komende najaar in gebruik zal worden genomen, al een bedrag van f 5.670.800 uitgetrokken. naar niemand bereid zal vinden de zweminrichting te kopen om haar als zodanig te exploiteren. In dat geval zou Leiden gedurende een reeks van jaren van overdekte zwemgelegenheid verstoken zijn, afgezien van het in- structiebad aan de Zweilandlaan. De kans, dat de gecombineerde open en overdekte zweminrichting in de Pest huispolder spoedig tot stand zal kun nen komen is volgens het college ge ring, mede omdat het nog niet gelukt is de desbetreffende gronden te ver werven. Schoolzwemmen Andere mogelijkheden om tot spoe dige bouw van een overdekt bad te geraken zijn niet aanwezig. Aange zien het in Lei den-Zuidwest gepro jecteerde instructiebad vermoedelijk pas over enkele jaren zal kunnen worden gebouwd, zou voorts het schoolzwemmen voorlopig sterk moe ten worden ingekrompen. Tenslotte zouden de zwemverenigingen „De Overdekte" niet meer als oefengele genheid kunnen gebruiken en voor het spelen van waterpolowedstrijden in de wintercompetitie elders onder dak moeten trachten te vinden. Het behoeft volgens B. en W. geen betoog, dat het ontbreken van over dekte zwemgelegenheid in een stad als Leiden een onmogelijke situatie zou betekenen. Het college acht de aankoop van „De Overdekte" nood zakelijk en de bedongen prijs aan vaardbaar. voor de inspringkracht Hoflaan 129 Voor leerlingen Cunera- en Dr. Van V oorthuijsenschool die er uitspringt! Bei: 34299 Leiden - Brussel (Foto L.D./Holvast) Er bestaan plannen om aan de Willem de Zwijgerlaan. na bij de Koningstraat, in Leiden- Noord. een school voor imbe ciele kinderen te bouwen. B. en W. hebben al een voor stel aan de raadsleden doen uitgaan inzake de oprichting van een gezamenlijk schoolge bouw voor buitengewoon lager onderwijs voor de Dr van Voorthuijsenschool, voor zover j thans gehuisvest in het gebouw Pieterskerkhof 4a. en voor de St. Cunera-school. uitgaande van het bestuur van het Liefde werk van de H. Cunera. Het plan omvat voor de afdeling I imbecielen van de Dr. van Voort huijsenschool een klas-werklo- I kaal voor meisjes, een klas-werklo- kaal voor jongens, een overblijflo kaal, een kamer voor het personeel alsmede een badkamer, toiletten en andere bijruimten, voor de r.k.- school voor imbeciele kinderen de zelfde vertrekken alsmede drie ge wone leslokalen en voor gemeen schappelijk gebruik een lokaal voor ADVERTENTIE llll!lllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!lllllllllllllllllllllllll!ll!lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllill!lll!ir| cteur ter verantwoording bedrijfsongeval "EJIIIIillllllllllllillllllillillilllllllllllllllllll!lllllllilillllllllllilll!!llllliliiii!ii!li!l!lllillilllillillllllllllllinillll!llllllll!lll!lllll!lllllll!llllllll!li!lliïï Voor de Leidse kantonrechter ADVERTENTIE Meer licht op Haarlemmerweg Het is noodzakelijk dat de open bare straatverlichting van het ge deelte van de Haarlemmerweg, gele gen tussen de Maresingel en de Groenoordstraat, wordt aange past aan de onlangs in bedrijf in stelde verbeterde verlichting van de Maresingel alsmede aan de gepro jecteerde verlichting van de weg ten westen van het toekomstige vee- marktterrein en van de te bouwen Willem de Zwijgerbrug over de Haarlemmertrekvaart. De nieuw te plaatsen lichtmasten die langs de kant van het water ko men te staan, zullen worden voor wen van een armatuur met één kwiklamp van 250 Watt. Met de uitvoering van het plan is een bedrag gemoeid van f 13.700.-. dat door de Leidse raad beschikbaar moet worden gesteld. Naast een aantal zaken, waarbij sprake was van een min of meer ernstige verkeersovertreding, trad gisteren voor het Leidse kanton gerecht een zaak, die betrekking had op een overtreding van het veiligheidsbesluit in fabrieken en werkplaatsen, bijzonder op de voorgrond. De verdachte, een 62-jarige in genieur uit Leiden, directeur van de Stedelijke Lichtfabrieken, was ten laste gelegd, dat in het bedrijf een lift werd gebruikt, die niet aan de bepaalde veiligheidsvoor schriften voldeed en niet voor personenvervoer geschikt was. Dit laatste stond niet door middel van een verbodsbord bij de betreffen de lift aangegeven. Een en ander kwam aan het licht toen op 11 februari j.l. een magazijnbediende in de lift bekneld raakte en kort daarop dood werd aangetroffen. Hoewel het ongeval hem uiteraard niet ten laste was gelegd, werd tegen de directeur toch proces-verbaal op gemaakt, omdat hij als hoofd van de onderneming volgens de wet aanspra kelijk Is voor de naleving van het veiligheidsbesluit, Verdachtes raadsman trad tevens op als diens gemachtigde. Uit het on derzoek ter zitting bleek o.m. dat het hier een z.g. stapellift betrof, die be doeld is om goederen, zoals gasfor nuizen, vanaf de eerste etage (maga zijn) naar de begane grond te ver- Matig In zijn requisitoir legde de officier, mr. J. A. J. v. d. Bruggen, de nadruk op het feit, dat blijkens het proces verbaal van de ambtenaren van de veiligheidsraad het met het in acht nemen van de veiligheidsvoorschrif ten in de S.L.F. maar matig gesteld was. Zo kwam aan het licht, dat de fabrieksveiligheidscommissie maar éénmaal per jaar vergaderde en de directeur pas van het bestaan van de lift hoorde nadat het dodelijk onge val had plaats gevonden. „Verdachte liet de toezicht van de naleving van het veiligheidsbesluit aan bepaalde ondergeschikten over maar had er wel degelijk op moeten toezien dat deze mensen hun taken naar behoren vervulden", aldus de officier, die het overigens diep betreurde, dat bepaal de nalatigheden een personeelslid het leven kostte. Ter correctie eiste hij een boete van f250 (subs. 1 maand). In zijn uitvoerig pleidooi wees de raadsman onder meer op het feit, dat het hier een „stapellift" en geen personenlift betrof. Daar de in het proces-verbaal vermelde niet nage leefde voorschriften betrekking had den op een „personenlift", was de raadsman van mening, dat de ten lastelegging elke grond miste en zijns inziens slechts ontslag van rechtsver volging kon volgen. Hij releveerde tot slot nog, dat niemand getuige van het ongeval is geweest en de juiste toedracht hiervan dus met werd op gelost. Het slachtoffer begaf zich al léén met de betreffende lift naar bo ven en heeft hoe dan ook helaas daarbij een onvoorzichtigheid begaan. Nadat de officier in zijn repliek te kennen had gegeven, dat hij bleef bij zijn eis, deelde de kantonrechter, mr. W. de Koning mee, dat hij mede op verzoek van de raadsman over 14 dagen schriftelijk vonnis zal wij zen. Doorgeroest Een 20-jarige automonteur uit Noordwijk stond terecht omdat het tweede hands autootje waarmee hij reed zich in een zeer ondeugdelijke staat van onderhoud bevond. Zo wa ren de chassisbalken en de bodem hier en daar totaal doorgeroest. „U had de gaten in de bodem nota bene met planken afgedekt om te voorko men, dat Uw passagiers er doorheen zouden zakken", las de kantonrech ter in het proces-verbaal. De rechter ontdekte voorts nog, dat de monteur het vehikel kort voor zijn aanhouding voor f165 had gekocht en ook nog een soortgelijk exemplaar rijk was. „Ik kocht hem van een vriend en wist niet, dat het zo erg met de roestvor- ming was gesteld. Ik keek namelijk alleen maar naar het mechanisch ge deelte en dat was prima in orde", voerde verdachte tot zijn verweer aan. „Dat is dus geen al te beste vriend", vond de rechter. Desgevraagd verklaarde verdachte, dat hü het „andere vehikel" naar de sloper had gebracht. „Een zeer ver standig besluit", meende de rechter. „Verdachte is automonteur van be roep en behoort toch te weten, dat je voor f 165 alleen maar een „rijp-voor- de-sloop-vehikel" kunt kopen", merk te de officier in zijn requisitoir op Gezien de ernst van het feit, eiste hij zowel een geldboete van f 100 subs 20 dagen als de voorwaardelijke ontzeg ging van verdachtes rijbevoegdheid voor de tijd van 6 maanden met een proeftijd van 2 jaar. De kantonrechter maakte er f75 boete en de geëiste voorwaardelijke ontzegging van en legde tevens per vonnis vast. dat het in beslaggenomen vehikel van Rijkswege zal worden vernietigd. te slechts als verklaring van zijn stunt aanvoeren. „Volgens de politie was U kenne lijk oververmoeid en daardoor onop lettend geworden", kon de kanton rechter hier nog aan toevoegen. Ver dachte gaf toe, dat hij inderdaad oververmoeid was geweest als gevolg van een lange dagtaak. „Een kwalijke zaak. die zeer ern stige gevolgen had kunnen hebben", kwam de officier tot de conclusie en hij eiste een boete van f75 subs 15 dagen. Omdat verdachte tevoren nog nim mer met de politie in aanraking was geweest, liet hij diens rijbewijs dit maal nog buiten het geding. De rechter vonniste conform. Portier open Een 58-jarige receptioniste uit Voorschoten had met haar auto op de Leidseweg plotseling een scherpe zwenking naar rechts gemaakt en daarbij niet minder dan 4 auto's ach tereenvolgens de nodige schade toe gebracht. „Mijn linkerportier was even te vo ren in een bocht opengevlogen en ik wilde het al rijdende weer dichtdoen. Daarbij verloor ik helaas even m'n aandacht op de weg", verklaarde ver dachte haar schadelijke stunt. „Uw onachtzaamheid had nogal wat schade tot gevolg. U had beslist even moeten stoppen om dat portier weer te sluiten", repliceerde de rech ter met de nodige nadruk. De officier laakte verdachtes on achtzaamheid in hoge mate en eiste ter correctie een boete van f 75 subs 15 dagen alsmede de voorwaardelijke ontzegging van haar rijbevoegdheid voor de tijd van 6 maanden met een proeftijd van 2 jaar. ..Als ik het portier niet had gepakt, zou een achterkomende auto er be slist tegenaan zijn gereden", voerde verdachte in haar laatste woord nog als „een verzachtende omstandigheid" aan. „Daar komt U nu pas mee aan, want er staat niets over in het pro ces-verbaal", repliceerde de rechter en wees vervolgens conform vonnis. Vrijspraak Een 42-jarige veehandelaar uit Al kemade werd tot zijn zichtbare vol doening vrijgesproken van het hem ten laste gelegde feit. Hij stond te recht. omdat hij met zijn auto op de Pastoor v. d. Plaatsstraat te plaatse nabij het aldaar gelegen nauwe via duct dermate sterk had afgeremd, dat zijn auto in een slip raakte. In deze slip botste zijn auto tegen een tegen ligger op. De tegenligger was een ADVERTENTIE f $.65- f4 95 EEN ORGANON PRODUKT Rijkspolitieauto, dus was de verbali sant ter plaatse. „Die politieauto kwam grotendeels op het linkerweggedeelte rijdende plotseling vanaf de afrit het viaduct in en ik remde toen krachtig om aan aanrijding te voorkomen", verklaarde verdachte. Doordat zijn auto toen ging slippen werd de aanrijding toch nog een feit. Twee getuigen k dechar ge verklaarden eveneens, dat de po litieauto te veel links hield en ook als verdachte niet had afgeremd een botsing hoogstwaarschijnlijk zou zijn ontstaan. De officier kwam hierna tot de conclusie, dat de bestuurder van de politieauto „hoogstwaarschijnlijk niet helemaal correct had gereden" en liet dit feit in het voordeel van verdachte spreken. Conform zijn verzoek, sprak de kantonrechter een vrijsprekend vonnis uit. De veehandelaar glun- I motorische therapie, twee kleedruim- I len, een wasruimte, een toestellen- berging, een dokterskamer, een bad- kamer, toiletten en een ruimte voor i de centrale verwarming. Het be- j schikbare terrein biedt voor de uitvoering van het plan juist vol- doende ruimte. In verband hiermee kan niet worden voldaan aan een verzoek, dat het college van het be- i stuur van de prot. Chr. Vereniging voor B.L.O. voor Leiden en Omge- ving ontving, om in het plan alsnog j vertrekken op te nemen voor een I aan haar school voor debiele kinde ren te verbinden afdeling voor imbe cielen. f 1.300.000 De kosten van realisering van het plan, exclusief de kosten van meu bilering, stoffering en leer- en hulp middelen, worden geraamd op f 1.300.000, welk bedrag in veertig jaar kan worden afgeschreven. B. en W. achten het gewenst dat de bouw van de school onderhands wordt aanbesteed onder een drietal in houtbouw gespecialiseerde firma's. BURGERLIJKE STAND LEIDEN GEBOREN': Johannes, zn van J. C. Plug cn A. Laman; Ab Jan, zn van H. van Oosten en L. van Egmond; Nancy, dr van M. Keereweer en G. Seijn; Baatlaan Alex ander. zn van R. J. in 't Veld en Y. de Bok; Monique, dr van G. Bernard en C. J. de Geus; Alwln Ratmond. zn van H. Flllppo en A. F. van Donge; Hn- bertus Hendrlkus Maria, zn van G. H. M. A. Vogelenzang en G. J. C. Roze- meijer; Sandra Jolanda Franclna, dr van F. J. W. Blom en J. Havelaar; Pte- ternella Hendrlka. dr van A. van den Oever en N. E. Theussen: Olaf Joan nes Willem, zn van J. O. M. Croon en I. A. Lampe; Rudolf Jokobus Antonius zn van H. B. van Ierland en F. de Jong; Wlllemijn. dr van L. D. Couprie en E). van Buuren; Tltla Ulblne. dr van J. R. van Ruiten en E. M H. M. U. R. de Vos; Ellen Jacoba, dr van J. Kool en M. J. B. Stoelman; Ro bert Alexander, zn van R. Kulvenho- H. P. Brlttljn en M. W. E. Hoogen- boom; H. J M. Sloos en F. J. W. \an Tongeren; J. A. van Haasteren en C. van der Steen; H. J. Klom en H. Bles- roek; P. D. van Walbeek en M. Wljts- OVERLEDEN: C. van Buuren. 85 Jaar. echtgen. van W. F. Tegelaar. C. J Verhel), 49 Jaar. man; A. J. Streng, 72 Jaar. man; C. Ouwehand. 22 Jaar zoon; E. Oosten- Als Leidse raad akkoord gaat De agenda voor de eerstvolgende vergadering van de Leidse raad be vat een voorstel van B. en W. om geen toegangsrecht meer te heffen voor het bezichtigen van het stede lijk museum „De Lakenhal". Veel sehade Leeropdracht van prof. Riiter Bij K.B. is dr. D. van Arkel. we tenschappelijk ambtenaar Iste-klasse in de economische en sociale geschie denis, in het bijzonder belast met onderwijs aan studenten in de socio logie, benoemd tot Leids lector in de faculteit der letteren om on derwijs te geven in de sociale ge schiedenis. De leerstoel sociale ge schiedenis was vacant geworden door het overladen van prof. dr. A. J. C. Filter in augustus 1965. Dr. D. van Arkel, die in 1924 is geLoren, studeerde geschiedenis aan de Leidse Universiteit, alwaar hij in 1952 het doctoraal examen met lof aflegde. Van 1953 tot 1956 verrichtte het stuur kwijt raakte", kon verdach- hy als fellow van de Rockefeller Een 31-jarige vertegenwoordiger uit Den Haag veroorzaakte in de nacht van de 12de april j.l. op Rijksweg 4 A onder Leiderdorp een aanrijding. Hij reed tegen enige geleidehekken en een knipperlichtinstallatie op, die wegens een wegdekreparatie ter plaatse tijdelijk waren neergezet. De schade bedroeg naar schatting ruim f 1000,—. „Ik kan mij slechts herinneren, dat ik met de rechterwielen even in de berm kwam en toen de macht over Foundation in Frankrijk, Engeland. Oustenrük en Duitsland wetenschap pelijk onderzoek in verband met het antisemitisme in de genoemde lan den. In mei van dit jaar promoveer de hü tot doctor in de faculteit der letteren op een proefschrift getiteld „Antisemitism in Austria". Na enkele jaren verbonden te zün geweest aan het tijdschrift Historical Abstracts, was hü van 1957 tot 1959 leraar geschiedenis en maatschappij leer aan het Incrementum van het Baarnsch Lyceum in Baarn. Van 1959 af vervulde hij de functie van wetenschappelük ambtenaar 1ste- klasse in de economische- en sociale geschiedenis in Leiden, welk ambte naarschap thans dus is omgezet in een lectoraat. Behalve zün proefschrift heeft dr. Van Arkel ook enkele studies op het gebied van de sociale geschiedenis het licht doen zien. Sleutelstad-dames behouden kleine promotiekans (Van onze waterpolomedewerker) De dames van De Sleutelstad heb ben nog altüd een kans op promo tie naar de tweede klasse van de KNZB De Leidse dames verloren wel iswaar de eerste promot iewesst rijd van het sterke Haagse Zios (4-2), maar zy kwamen in de tweede ont moeting tussen HDZ (Amsterdam) heel wat beter voor de dag en ze gevlerden dan ook verdiend met 2-1 door doelpunten van Ellie Doove- Stouten en Bep Slachwein. Het duel tussen HDZ en Zios ging verleden week niet door omdat de Amsterdam se ploeg over onvoldoende speelsters beschikte, wat hen twee punten in mindering opleverde. De beslissen de ontmoeting is vrüdagavond op nieuw vastgesteld. Er kan slechts één ploeg promoveren. latief gering. Voorts zou, aldus het college, een motief voor afschaffing van het toegangsrecht kunnen zün, dat de toegang tot het museum op de dagen met het grootste bezoek (zon dagen, de goede vrüdag, de tweede paas- en pinksterdagen, de hemel vaartsdagen en de dag, waarop Lei- dens ontzet wordt gevierd) al vrij is. Een doorslaggevend argument om op andere dagen, büvoorbeeld de vrüe zaterdag, wel toegangsrecht te heffen is er naar de mening van het college eigenlük niet. Zeker niet als de educatieve waarde van mu- seumbezoek mede in de beschouwin gen zou worden betrokken. B. en W. merken ter voorkoming van misverstand nog op, dat voor de in ,J)e Lakenhal" georganiseerde incidentele tentoonstellingen een toegangsrecht verschuldigd zal blü- vei, dat evenals tot nog toe voor iedere expositie afzonderlek wordt vastgesteld. ADVERTENTIE Motten? OMYL f9.66. f4 95 EEN ORGANON PRODUKT

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 3