Russin in Enschede vindt familie terug Twee kantonrechters veroordelen zeventig demonstranten MET EEN ENKEL WOORD BEZORGINGS-CONTROLEUR Zuid-Afrika brengt prof. in opspraak LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 16 AUGUSTÜ8!i Na bijna kwarteeuw (Van onze Enschedese correspondent) Ten huize van de jam. L. Pietera aan de Dirk Hartogstraat in Gla- nerbrug heerst al dagen lang een jubelstemming. Oorzaak daarvan is een brief, die mevr. PietersRus sische van geboorte en sedert het einde van de oorlog in Enschede woonachtig, na jaren van pij nigende onzekerheid, angst en vrees de verlossende tijding heeft ge- bracht dat haar familieleden in de Sow jet-Unie in goede gezondheid verkeren. „Ik ben dolgelukkig en kan het nog nauwelijks geloven", dat zei ons een stralende mevrouw Pieters, met de brief en een fami liefoto in de hand. Klaudia Solodilowa was veertien jaar, toen de Duitse legers ook haar geboortestad Mariupol aan de zee van Asof bezetten. In 1942 kwam ook daar de ge dwongen „Arberittseinsatz". Medio ONSPORTIEF De Haagse politierechter had wei nig goede woorden voor het gedrag van een 21-Jarlge slager uit War mond, die tijdens een gezellig avond- Je van zijn voetbalclub stiekum naar de kleedkamer ging en daar aan het roven sloeg. De slager had meegespeeld en na de wedstrijd was er een feestje met de club waartegen gespeeld was. Tot zover ging alles best, doch toen werd een kwade geest over de voet baller vaardig en hij verliet het vro lijke gezelschap om eens in het kleedlokaal rond te neuzen. Hij vond daar o.a. een portefeuille met geld en allerlei papieren, die hij later voor een deel verbrandde, hetgeen voor de benadeelde nogal wat moeilijkhe den veroorzaakte. Het werd ook niet duidelijk, om welke reden de slager onder andere •een pantalon en colbertjasje weg nam, die hem niet eens pasten en daarom wegwierp. Verdachte zocht de schuld in het bier, want hij zou eigenlijk niet eens hebben geweten wat hy deed die avond. Bovendien had hü al een harde les gehad, door dat zyn werkgever hem had ontsla gen. De Officier van Justitie wilde met dit alles wel rekening houden en eiste f 120.boete en drie weken gevangenisstraf voorwaardelijk met proeftyd van 3 jaar. De rechter verminderde de boete tot f 100, doch de voorwaardelijke gevangenisstraf bleef gehandhaafd. New York Herald Tribune staakt verschijning De New York Herald Tribune, een van de vooraanstaande Amerikaanse bladen, zal niet meer verschijnen. Het ochtendblad werd in 1924 op gericht. Er werd toen tot een fusie besloten van de „New York Herald", in 1833 gesticht door James Gordon Bennett en de „New York Tribune", in 1841 opgericht door Horace Gree ley. De „New York Herald Tribune" was betrokken bij een staking, die ruim 16 weken geleden begon naar aanleiding van het samengaan van de Herald Tribune met de Journal- American en de World Telegram in de World-Journal-Tribune-maat- schappy in april jl. Het was de be doeling geweest de Herald als och tend-, middag- en zondagsblad te laten verschenen. Geen van de bla den van de nieuwe combinatie is sinds het begin van de staking uit gekomen. New York met zyn acht miljoen inwoners heeft nu nog slechts vieï grote dagbladen: de New York Times en de Daily News, die 's ochtends verschynen, en de avondbladen de New York Post en de nog niet ver schenen World-Journal. De ParUse editie van de New York Herald Tribune is vanochtend nor maal verschenen en zal ook verder blijven verschijnen. Het verdwynen van de Newyorkse editie zal geen invloed hebben op de Parijse editie, aangezien de Europese uitgave bui ten de nieuwe krantencombinatie blijft en het eigendom is van John Hay Whitney. Laatstgenoemde heeft officieel verklaard dat de Paryse editie in geen geval zal ophouden te bestaan. Alpinisten door bliksem getroffen Tydens een onweer in Frans Sa- voie by Pralognan la Vanoise zyn alpinisten door de bliksem getroffen. Volgens de eerste berichten zyn er drie doden en twee gewonden. Een zesde bergbeklimmer bleef ongedeerd. De zes alpinisten waren in twee groepen van drie bezig met het berg beklimmen. Uit Chamonix wordt bericht, dat drie Oostenrykse alpinisten, die be zig waren met de afdaling van een top van de Mont Blanc, gistermid dag eveneens door een onweer zyn overvallen. Een der Oostenrykers verloor het leven en een tweede werd ernstig gewond. augustus 1942 was het ook voor Klaudia zover, dat ze afscheid moest nemen van haar geliefden In Mariu pol. Met honderden andere inwoners, mannen en vrouwen, jongens en meisjes, ging ze in goederenwa gens naar Duitsland. Ze werd er te werkgesteld in een munitiefabriek in Freundenberg in het Roergebied. Daar leerde Klaudia Lambert Pie ters uit Enschede kennen, een paar jaar ouder dan zy. Het einde van de oorlog was toen al in zicht. 5 mei Op 5 mei 1945, de dag waarop in Europa het einde van de oorlog werd gevierd, trouwden Lambert Pieters en Klaudia Solodolowa in een Duit se r.k. kerk, waarna ze dolgelukkig naar Nederland reisden. Nog het zelfde jaar werd hun huweiyk ln het stadhuis in Enschede voor de wet gesloten. „Die eerste jaren van ons huwe iyk heb ik etteiyke keren geprobeerd met myn familie in Rusland in con tact te komen. Ik kreeg taal noch teken. De laatste briefkaart van moeder dateerde uit 1943. Van Duit se soldaten had ik gehoord, dat Ma riupol in de oorlog heel erg had ge leden. Ik was bang, dat myn fami lie niet meer leefde. En die vrees werd nog groter, toen ik na verloop van tyd een vyftal brieven aan myn moeder als onbestelbaar terugkreeg". Nederlands Mevrouw Pieters-Solodolowa zocht troost by haar Jonge gezin. Ze voel de zich hier steeds meer thuis. Klau dia werd Klara, haar zoon Hans groeide als kool. Haar Russische va derland leek steeds verder uit haar gedachten weg te ebben. Ze schreef niet eens meer. Vorige maand wist een Russische vriendin, ook met een Enschedeër getrouwd, haar weer zover te krij gen het toch nog weer eens te pro beren, ditmaal via het Russische Ro de Kruis. Samen stelden zy een brief op. Die werd 7 juli gepost. Er gin gen weken voorbij zonder dat er een reactie kwam. Klara gaf de moed en de hoop al weer op. Maar dezer dagen lag er in de gang, toen mevr. Pieters thuis kwam, een kaartje, dat er een aangetekend stuk voor de heer Pieters was aan gekomen. Omdat ze toch voor de kin- derbyslag in het postkantoor moest zyn, besloot ze nog dezelfde middag de brief te halen. „Nog dacht ik niet aan een brief uit Rusland, al was er stilletjes toch wel wat hoop Het was inderdaad een brief uit Rusland. „Ik zag het handschrift Russische woorden erop. Ik fietste zo hard ik kon naar huis. En toen durfde ik de brief niet open te ma ken. Ik heb er wel een kwartier mee rondgelopen. Het zal wel de angst Foto Nadat ze toch eindeiyk de schaar door de enveloppe had gehaald en begon te lezen, moeizaam en hak kelend („ik was het eigenlijk al he lemaal verleerd, sommige woorden begreep ik helemaal niet") barstte ze m en luiid snikken uit. Zoveel had ze er wel van begrepen: moe der leefde, haar broer en schoon zusje ook. Voor het eerst na 24 jaar zag ze hen terug, op een wat bleke foto, maar toch heel duideiyk. Moeder schreef: „Er is hier veel vreugde geweest en we hebben al lemaal gehuild. We konden ons niet indenken dat je nog leefde kom als jeblieft zo gauw mogelijk hierheen". Dat wil mevr. Pieters, blond en blauwogig, eigeniyk met niets Rus sisch in haar uiteriyk en vrijwel foutloos Nederlands sprekend. Liever morgen dan volgende week. Maar ze zal nog een tyd je geduld moeten hebben. „We zullen moeten sparen", zegt ze heel nuchter, „Want de reis is 3700 km lang. En els 'fc even kan wil ook myn man mee naar Rus land". Radio-Damascus: „Nu offensieve oorlogsvoering tegen Israël" Syrische vliegtuigen hebben gis teren een „strafexpeditie" uitgevoerd tegen Israëlische kanonneerboten op het meer van Galilea, waarbij drie Israëlitische boten vernield en acht in brand geschoten werden, aldus een communique van het leger in Damascus. De luchtaanval volgde op een aan val van een Israëlitische kanonneer boot op Syrische posten aan de oevers van het meer. Volgens het Syrische leger hadden twee kanonneerboten het vuur ge opend op Syrische posten aan de ocstehjke oever van het meer. De Syrische woordvoerder zei niets over de Israëlische berichten dat tydens het gevecht twee Syrische Mig-jagers waren neergeschoten. Radio-Damascus heeft gister avond in commentaar op de inciden ten gezegd, dat Syrië van nu af een strategie van offensieve oorlog voering tegen Israël zal volgen. „Het is hoog tijd dat de wapens waar voor het Syrisch-Arabische volk be taalt, worden gebruikt om de vyand het zwygen op te leggen en zyn mo reel ten gronde te richten", aldus het onder regeringstoezicht staande ra dio-station. Syrië zal zich niet lan ger tot de Verenigde Naties wenden of een verdedigende houding aan nemen, „maar zich ten doel stellen de agressiehaarden in bezet Palesti na een afstraffing te geven". Ongeval marinevaartuig Weduwen krijgen schadevergoeding Er is thans vry'wel overeenstem ming bereikt met de weduwe van een by een op de Bergse Maas tijdens een ongeval met een marinevaartuig omgekomen man, zodat uitkering van een door alle betrokken party en aanvaarde schadevergoeding op kor te termyn tegemoet kan worden gezien. Minister Diepenhorst heeft dit als minister van Defensie a.i. meegedeeld aan de Tweede Kamerleden Maeuen en Kleisterlee (beiden van de KVP) die vragen hadden gesteld ove* de moeiiykheden, die de weduwe na hei. ongeval had ondervonden. Het ligt in het voornemen d» beide andere weduwen, die bij het onder havige ongeval hun echtgenoot heb ben verloren, overeenkomstig gelijke normen schadeloos te stellen. ADVERTENTIE Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Muntendam (toez.) C. J. Rach) R. Oordt te Brouwersha- Minnertsga P. L. M. Bedankt o_ Sterrenburg te Broek op°Langendljk; voor Voorthuizen (vac. H. A. van Slooten) M. J. G. v. d. Velden te Ren- Nleuwleusen i CIIR. Bedankt vo<__ 0v Noort) H. W. Eerland te Amersfoort. TH0RA-R0LLEN VRIJGEGEVEN Twee Amsterdamse kantonrechters hebben gistermiddag in een vier uur durende marathonzitting een zeven tigtal demonstranten aan een op vrijdagavond 1 juli in de hoofdstad gehouden optocht, waarvoor geen vergunning was aangevraagd en die gericht was tegen het bombarderen door de Amerikanen van Hanoi, ver oordeeld tot een boete van f. 25, sub sidiair vijf dagen hechtenis. Een aantal werd by verstek berecht. De officier van Justitie, mr. J. W. Scheffers, eiste tegen allen boeten van f. 50 subsidiair tien dagen hech tenis. Het was de eerste keer, dat de mobiele eenheid der Amsterdamse politie, onder leiding van een van haar commandanten, hoofdinspec teur A. M. Koppejan, tot massale arrestatie overging. Niet minder dan 85 demonstranten werden die avond op het Rokin gearresteerd en in legerwagens overgebracht naar het hoofdbureau van politie. Het ging in alle gevallen om over treding van het artikel 101 der alge mene politieverordening, waarby het verboden is om optochten te houden en daaraan deel te nemen waarvoor geen vergunning is leend door de burgemeester. De hier- opstaande maximum straf is boete van f. 300 of twee maanden hechtenis. Kantonrechter mr. A. W. Haan, die 36 vonnissen velde, merkte op, dat wat onder een optocht wordt verstaan, niet in de gemeenteveror dening staat, maar dat belet de rech ter niet om daar een interpretatie aan te geven. Naar aanleiding het verweer van sommige demon stranten. dat de bewuste a.p.v.-artl- kel in strijd met het Verdrag Rome is, merkte mr. Haan op. dat ook hij bezwaren tegen de verorde ning heeft, zonder deze overigens te noemen, en hy wel zou willen dat deze zaak tot voor de hoge raad wordt uitgevochten. Over hoger be roep zullen de demonstranten deze week beslissen. De Roemeense regering heeft nog 2500 Thora-rollen uit in onbruik ge raakte Roemeense synagogen vrijge- geven, aldus deelde de Israëlische minister voor Godsdienstzaken, dr. Z--rah Wahrhaftig gisteren mee. Hij zei, dat Roemenië er mee in gestemd heeft de rollen perkament in het Hebreeuws met de teksten van de vyf boeken van Mozes vrij van kosten over te dragen op voorwaar de, dat zy beschikbaar zullen zyn voor elke godsdienstige groep, die ze wil zien. Meer dan 1000 rollen, verpakt in veertien kisten zyn nu op weg van Wenen. Verwacht wordt, dat de rest binnen twee maanden in Wenen zal aankomen voor doorzending naar Is raël. De onderhandelingen over de zaak begonnen ongeveer twee jaar gele den door een joodse „joint"-orga- >atie en de opperrabbyn van Roe menië, dr. Rosen. Er vonden geen rechtstreekse onderhandelingen tus sen de twee regeringen plaats. BINNENLAND Bedrijfsongeval De 30-Jarige pa- pierdroger S. Wiltenburg in Wormer is gisteren verongelukt in het com plex van de Koninkiyke Papierfa briek Van Gelder en Zonen in Wor mer. De man was onder een draaien de papiermachine gekropen om te trachten een stremming in de pa- pierproduktie op te heffen. Hy werd daarby door een stalen rol gegrepen en vervolgens door een lopende band omhoog gevoerd, waarna hy van gro te hoogte op een stenen vloer viel. Hy was vrywel op slag dood. Belgische verdronken Gister middag is in de zee voor Cadzand een 19-jarig Belgisch meisje uit Kap- ryke verdronken. Het meisje was op een afstand van ongeveer 25 m met haar verloofde in zee, waar, door het afgaande gety en de noordweste wind, een sterke stroming stond. De badmeester zag dat het meisje in moeiiykheden verkeerde en spoedde te hulp. Drie kwartier lang heeft men mond-op-mondbeademing en hartmassage toegepast, hetgeen ech ter niet meer mocht baten. Hakenkruisen op grafstenen De politie van Wageningen zoekt op het ogenblik naar de onbekenden, die op een drietal grafstenen op een kerk hof aan de Generaal Foulkesweg in Wageningen rode hakenkruisen heb ben aangebracht. De politie ver moedt, dat de daders zich vergist hebben en een ander kerkhof op het oog hadden (het naby gelegen jood se kerkhof). Het kerkhof,, waarvan de graven thans besmeurd werden, betreft de begraafplaats van doden, die reeds voor 1900 ter aarde werden besteld. Hartjesdag, brandjesdag Vele jeugdige Amsterdammers hebben gis teravond „Hartjesdag" gevierd door het stoken van straatvuurtjes. Auto banden, fietsbanden, oude kle dingstukken, meubelstukken en sta pels papier, alles wat maar wilde branden, werd aan de vlammen prysgegeven. De brandweer was om elf uur 's avonds al 18 maal uitge rukt om de wat grotere „fikkies" te doven. Goochelcongres Op 9, 10 en 11 september heeft in de Orpheus Schouwburg in Apeldoorn het Jaar lijkse nationale congres voor de goo chelkunst plaats. Dit zal het vijftien de congres zyn dat onder auspiciën van de Nederlandse Magische Unie wordt gehouden. De organisatie is dit jaar in handen van de vereniging Magic Seven. Vijf man bewusteloos By het schoonmaken van een gierkelder op de boerdery van de heer H. J. Bos goed in Twello, raakten vyf perso nen door amoniakdampen bewuste loos. Het eerste slachtoffer was de 18-jarige zoon Theo Bosgoed. Ook zyn 25-jarige broer Antoon, die hem te hulp snelde, raakte bewusteloos. Jan Bosgoed lukte het om beide broers te redden, maar werd zelf het slachtoffer, geiyk met zyn vader. Deze laatste en zoon Jan werden naar een ziekenhuis in Deventer overgebracht, terwyi Theo en zyn broer Antoon met buurman Peter Harmsen, die zich zeer verdienstelyk had gemaakt, spoedig weer tot bewustzyn kwamen. Om de gehele redding mogeiyk te maken was het noodzakelijk om met man en macht op uiterst snelle wyze de gierkelder aan de achterzyde open te breken, zodat het mogelijk was om de kelder af te dalen en beiden naar boven te halen. Niet genoeg fo<>L... Twee por tiers van de „Ober Bayern", een dansgelegenheid aan de Palacestreat in Scheveningen hebben gisternacht een 22-jarige jongeman uit Wasse naar neergeslagen, omdat hy niet ge noeg fooi gaf. De ene portier sloeg het slachtoffer met een stuk met lood gevulde gummislang op het hoofd, de andere sloeg het slachtof fer met een yzeren veer in het ge zicht. De politie verleende het hevig bloedende slachtoffer eerste hulp. De twee 25-jarige portiers werden ver dacht van mishandeling achter slot en grendel gezet. „Betreurenswaardige geschiedenis", lichtte de directie van het pretcentrum toe. „Geen van onze bezoekers is namelyk verplicht een fooi te geven". BUITENLAND Belangrijker De Indiase pre mier Mevr. Indira Gandhi zei giste ren in een toespraak ter gelegen- een grote mensenmenigte in Nieuw- Delhi, dat de versnelde economi sche ontwikkeling voor India belang rijker is dan de bewaking van de grenzen. Vonnissen vernietigd Een hof van beroep in New Orleans heeft de doodvonnissen vernietigd die twaalf jaar geleden zyn geveld over de ne gers Edgar Labat en Alton Poret wegens verkrachting van een blan ke vrouw. Het hof vond dat Labat en Poret, die al die tyd op hun te rechtstelling hebben zitten wachten, geen biliyke berechting hebben ge had, daar de jury die hen schuldig verklaarde geheel uit blanken be stond. Onrust in Tanzania Officieel is bekendgemaakt, dat 120 Tanzani- aanse dienstplichtigen in hechtenis zyn genomen of weggezonden na ongeregeldheden in een kamp ten noordwesten van Dar es Salaam Deze vonden tien dagen geleden plaats. Dertig mannen zyn voor een verhoor vastgehouden en 87 zyn, in het belang van de handhaving van rust en orde ontslagen. Bos verwoest Een reusachtige brand, die twee dagen lang heeft ge woed, heeft het pynbomen- en ei- kenbos in de streek van Robledo de Chavela, ongeveer zestig km ten noorden van Madrid, tot een deso laat beeld van verwoesting gemaakt. De schade welke aan dit door de Madrilenen zo geliefde weekeindont- spanningsoord is toegebracht wordt op vier miljoen gulden geschat. NAVO-oefening Schepen en vliegtuigen van vyf verschil lende NAVO-landen de Verenigde Staten, Groot-Brittannië, Nederland met de onderzeeboot „Tonyn", Frankrijk en Noorwegen) nemen thans deel aan een NAVO-oefening, genaamd „Straight Laced" in het noordeiyke deel van de Atlantische Oceaan. Aardschokken In de Indiase stad He zyn gisteren drie huizen in gestort tydens korte aardschokken welke door geweldige slagregens ge volgd werden. Zeker 15 personen zyn om het leven gekomen, terwyi er 28 gewonden vielen. Brennerpas geblokkeerd Door een hevig onweer is gisteravond een aardverschuiving ontstaan, die de autoweg door de Brennerpas tus sen Italië en Oostenryk heeft ver sperd. Het verkeer werd gestremd. Aan beide zyden van de grens vorm den zich files auto's van ettelyke kilometers. Voorzover bekend zyn er geen slachtoffers en evenmin be schadigde auto's. Arrestaties in Thailand In Thailand (Siam) is een aantal per sonen gearresteerd, die betrokken zouden zyn by een communistische samenzwering om leden van de rege ring uit de weg te ruimen. Maurer in Denemarken Premier Maurer van Roemenië en zyn mi nister van Buitenlandse Zaken, Ma- nescu, zyn gisteren voor een offi cieel bezoek van vyf dagen aan De nemarken in Kopenhagen aangeko- Relletjes in Quito De politie van Quito, de hoofdstad van Ecuador, heeft gisteren traangas moeten ge bruiken om een einde te maken aan vechtpartyen tussen passagiers en busschauffeurs nadat de vervoersta- rieven zonder voorafgaande aankon diging verhoogd waren. In ver scheidene straten werden de bussen met stenen bekogeld. De chauffeurs gingen daarop in staking, waardoor het openbare vervoer stil kwam te liggen. „Oud-Lelden" door oud Lelden, 6.15 Du Rleuschool: Volle Evangellezen- dlng. Spr. dhr. G Grootveld. 8 uur Stadhuis (wachtkamer trouwzaal): Zitting Bouwfonds Ned. Gemeenten. „Oud-Leiden" door oud Leider 6.15 W. de Zwijgerlaan 105: Bahal-ge- spreksavond. 8 uur nam. VRIJDAG Koningskerk: Ruilclub 7,3010 uu: Oude Vest 13: Evangelisatie Chris- tengem. „Ecclesia". 8 uur nam. ZONDAG: HAAGSE AGENDA DINSDAG 16 AUGUSTUS Kurzaal, 20.15 uur: Israëlische Dans groep. ■angelist N. v. d. Brugge, 7. Du Rleuschool: Volle Evang. z> ng, spreker J. ZIJ' Dr. Van Voorth stergemeente, sprei Steenschuur 6 Christus van de dagen, speker de heer" Diender, ïi BIOSCOPEN Camera: „Ontsnapping uit i gendarme de Salnt-T gelijks 2." iondag 2.30. 4.45, 7 en 9.15 Trianon: „Some like It hot", 14 Dagelijks 2.30, 7 en 9.15 uur. Zont 2.15, 4.30, 7 en 9.15 Lido: „The great race", aJ„ Dt UJks 2.30 en 8 uur. Studio: „Liefde 65", 18 Jaar, IX UJks 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag 2 4.45, 7 en 9.15 uur. Dageiyks 1! uur (behalve zondag)„Sjors en S] mie" ai. Astra: Wassenaar: „Terug uit TENTOONSTELLINGEN Galerie Walenkamp Nieuwst eeg ADVERTENTIE voor de stadsbezorging gevraagd. Werkzaamheden: toezicht by uitgifte aan de bezorgers, regeling en hulp bij bezorging klachtenbehandeling en wykencontrole. Werktijden dagelijks van 3.15 tot 6 uur of later, indien dit nodig is. Zaterdagen ,11.45 tot 2.15 of later Indien noodzakelyk. Aanmelden by het LEIDSCH DAGBLAD Witte Singel 1, Lelden Geen sollicitanten van buiten de stad. Een klemmend betoog tegen de typisch-Zuidafrikaanse geneigdheid de apartheidspolitiek met een vlag christelykheid te dekken heeft onlangs prof. dr. A. van Selms daar hevig in opspraak gebracht. De Ne derlandse, sinds 1938 in Preto ria woonachtige hoogleraar in de Se mitische talen deed dat ln het Zuid. afrikaanse blad „Pro Veritate". Ge zien de reacties uit kringen der Ne derduits Hervormde Kerk is de klap hard aangekomen. Hoe toetst de houding van een groot deel van de blanke Zuidafri- Wyszynski mag niet naar V.S. en Canada Kardinaal Stefan Wyszynski heeft meegedeeld, dat de Poolse regering hem niet toestaat een voorgenomen bezoek aan Amerika en Canada later deze maand te brengen. tiy verklaarde dit voor 60.000 pel grims, die zich verzameld hadden voor het 600 jaar oude klooster, waar in de zwarte madonna hangt, ter ge legenheid van de viering van Maria Hemelvaart. Eind augustus zou de kardinaal in Chicago de leiding hebben van een herdenking ter gelegenheid van het lOuO-jarige bestaan van het christen dom in Polen, waarna hy diensten zou leiden in andere Amerikaanse en Canadese steden. kaanse bevolking aan de vermanin gen van Jesaja. „Wy beschouwen ons zelf als een christen-natie; wy hebben de hele dag het woord „chris- telyk-nationaal" in de mond. Zoals de priesters in de dagen van Jeremia roepen wy „des Heren tempel zyn wij'. Maar de profeet zegt: „Bedrie- jgeiyke woorden". Het zyn de woorden, die by de geharnaste apostelen van de Neder duits Hervormde Kerk van blank Zuid-Afrika weinig weerklank vin den. Evenals de vraag, die prof. Van Seims verderop in zyn artikel stelt: „Wilt u beweren, dat u Gods bedoe lingen met de volksplanting aan de Kaap kent?" Liever dan op deze vraag te antwoorden zoeken tegenstanders het in aantygingen. Zoals prof. Pont, eveneens van de universiteit van Pretoria: „Nu be grijpen wy waarom prof. Van Selms sinds 1938 nog niet om het Zuid- afrikaanse burgerschap heeft ge vraagd." Of van ds. Griesel van de Nederduits Hervormde Kerk: „zyn taal is de taal van een ongelovige. hy is niet een van ons". Als om te onderstrepen, dat in 2. id-Afrika het „christendom" de grootste tegenstander is van het christendom melden dagbladen als „Dagbreek", dat er een actie gaande is de subsidies aan de un.versiteit te staken, totdat passende maatrege len tegen prof Van Selms zyn ge nomen. De hoogleraar, thans 60 Jaar oud, was vroeger ondermeer predi kant in Hansweert. De oorlogsjaren bracht hy door in Nederlands-Indië. Al eerder deed hij in Zuid-Afrika van zich spreken, toen hij een andere tegenstander van de apartheidspolitiek, prof. Geyser, openlyk steunde. uitzondering 1 (Pesthuislaan) (zondag 1-S uur) Molenmuseum: Molen „d< s maandags gesloten, dinsdag ,wo« dag, donderdag, vrydag en zaten van 10 tot 6 uur: zondag van Rijksmuseum voor Volkeokur (Steenstraat 1) Dag 10-17 u: 'as aags 13-17 uur Rijksmuseum voor Volkenkui Tentoonstelling „De mens vg i en bedrijf van de prehlstoris Werkd. 10-17 zond. 13-17 Oudneden: Oef atuurwetenschappen: Dag zond 1-4 uur ..„ssenaar (Kunstzaal Heuff, B laan 7)Tentoonstelling Prite K< Zondag gesloten (t.e Avond- en nachtdienst der apotheïf apotheek R. Breest Smallenburg te Lelderde wordt waargenomen door de Zuid Apotheek. ji genoot van uw nulsarti specialist (of diens waarnemers) WEERRAPPORTEN (Tan hedenmorgen 7 uur) Eelde De Bilt Twenthe Eindhoven Z.-Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Brussel licht bew. 17 mist 17 onbewolkt 18 licht bew. 18 licht bew. 17 onbewolki 18 onbewolkt 18 onbewolkt 21 r bev 25 14 licht bew geh. bew. regen r bew 20 13 18 Athene Barcelona wolkt 32 18 onbewolkt 31 r bew 30 21 0 onbewolkt 37 17 licht bew. 34 22 onbewolkt 31 18

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 2