EIDSCH DAGBLAD iljoenenschade door windhozen Storm teisterde jol „Fourwinds" Orbiter werd maansatelliet Weer sprong voorwaarts JAMIN Zonnig OODWEER TROK OVER ONS LAND Toeristen stroomden □us land binnen HBliksem in zwembad twee meisjes gedood jpgericht 1 maart 1860 MAANDAG 15 AUGUSTUS 1966 No. 31947 ecteur; E. A. E. van Dishoeck oofdredacteur: J. Brouwei DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f11,90 per kwartaal, f 3,97 per maand, f 0,93 per week, (bij vooruitbetaling) losse nummers f 0.25 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Een tropisch warme dag met in Limburg 32 graden werd zater- lagmiddag en -avond gevolgd door een aantal hevige onweers- mien met zware hagelval en windhozen, die veel schade hebben angericht. In vier gebieden waren deze buien het hevigst, n.l. Zeeuws-Vlaanderen, in een streek tussen Schoonhoven en Aosdrecht, bij Weert en in het gebied tussen Groenlo en inschede. In het zwembad van het kampeerterrein Vogelenzang in Bloemendaal wden zaterdagmiddag twee Amsterdamse meisjes door de bliksem ge lood. De slachtoffers waren de 15-jarige naaister B. Rotgans en de 16- irige kantoorbediende W. M. L. Siegrest. Eerstgenoemd meisje was op woek bij haar vriendin, die met haar ouders op de Lamperü verbleef. f»n de ongeveer twintig andere personen, die op het moment, dat de liksem insloeg, in het water waren, moesten enigen zich in het Marine- lUf, lospitaal van Overveen laten behandelen. Wat triest kijkt deze fruitkweker it het gebied tussen Harmeien en teuten naar de schade van het oodweer. Enorme hagelstenen ebben appéls en peren aan de omen beurs geslagen. WEERBERICHT Het KNMI in De Bilt verwacht lot morgenavond Droog en overwegend zonnig weer. ..Zwakke tot matige wind, aanvanke- lijk noordwestelijk, later veranderlijk. Koude nacht en hogere middagtem- [g peraturen. (Opgemaakt om 11.15 uur). STRAND VERWACHTING Een hogedrukgebied komt via Engeland naderbij. Morgen droge licht en zonneschijn. Afnemende *ind. in de middag ongeveer 20 Paden, zeewater bijna 18 graden. Vooruitzichten: zonnig weer en st\j- Pnde temperaturen. 16 AUGUSTUS Zon op: 05.25 uur; onder: 20.03 uur. Maan op: 04.42 u.; onder: 20.39 u. Hoogwater in Katwijk te 02.42 en 15.13 uur. Laagwater te 11.02 en 23.28 uur. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Hagelstenen van zes centimeter In Sint Jansteen in Zeeuws-Vlaan deren vielen zeer grote hagelstenen. Een boomkweker zei: „Ik woon hier r.u vijftig jaar, maar dit heb ik nog nooit meegemaakt. Ik heb tal van nagelstenen gemeten met een mid- cellijn van vier tot zes centimeter. Het zag wit van de hagel. De schade aan fruit is bijzonder groot." Dat laatste werd ook geconstateerd in het gebied ten westen van Utrecht. „De hagelstenen waren zo groot als cuive-eieren", zei een politiefunctio naris. Vele fruittelers vrezen daar, dat hun oogst zal tegenvallen of mis lukken. Op vele plaatsen bezweken iuiten van woningen en kassen onder dit „hemelspervuur". De schade aan fruit en glas wordt op 3.5 miljoen gulden geschat in deze streken. Merkwaardig natuurverschijnsel. Op de Groenedyk in De Meern bij Utrecht ging de complete oogst van ten fruitteler verloren, maar een vijftig meter verder wonende collega nad geen last van de hagel. Langs grens Om negen uur zaterdagavond ver dween het noodweer langs onze oost grens om tussen Groenlo en Ensche de opnieuw veel schade ean te rich ten. De schade aan huizen was bijzon dei groot. Er werden honderden bo men geveld, terwijl tal van mensen dakloos werden doordat daken van woningen werden gerukt. Een van de gedupeerden, mevrouw Meyer uit Enschede vertelde over de 'atale seconde waarop het gebeurde. „We hadden net naar het journaal gekeken. Heus, ik was wel wat ang stig door de storm rondom onze flat, vooral omdat het onder de dakpan nen spookachtig klapperde. Plots kreeg ik het gevoel of er iets in ons -.uis trilde. Even daarna hoorden we f-eri klap. Pas toen dikke regendrup pels door het zachtboard drongen, Kregen we het angstige vermoeden, cat er iets mis was. Snel brachten we onze gehele inventaris naar de enige kamer, waarboven nog een stukje dak was achtergebleven. Hier in de woonkamer kijken we naar de hemel". Afgebroken De ervaringen van mevrouw Meyer zyn de ervaringen van vrijwel alle gedupeerden. Van de mensen van de getroffen flat aan de Europalaan in Enschede en van het flat in de Far- viksingel. Doordat de daken van bei- oe flats door de wind afgerukt wer den, werden tientallen gezinnen plot- •eling dakloos. In Enschede werd bo vendien het dak van het gymnas tieklokaal van het St.-Jacobuscollege al gerukt, terwijl een boerderij ge- trolfen werd door een vallende boom. De boerderij moest in de loop van zondag worden afgebroken. Op een kampeerterrein bij Ensche- oe waar de ravage bijzonder groot" was, zocht een jong gezin in de puin hoop van hun tent vergeefs naar hun baby. Het bleek dat het kind huiten de tent was terecht gekomen en de bemodderde baby was rustig door blijven slapen. Ook vanaf Groenlo tot Enschede werden grote vernielingen aan gericht. Er werden boerderijen ge- trolfen door vallende bomen, daken werden afgerukt van huizen. Ook in ae gemeente Losser werd een nog pas 2 maanden geleden afgeleverd huis dooi de windhoos getroffen. Het dak werd hier afgerukt en een deel van de muur was weggebrokkeld. Giste- ln Amsterdam is dit weekeind een ware golf van toeristen neergestre ken. voornamelijk Fransen, Ame rikanen en Duitsers. Om negen uur zaterdagavond was in heel Amsterdam en wijde omgeving geen hotelbed meer te krijgen. Door het inschakelen van parti culiere adressen lukte het de V V V echter iedereen, die zich aanmeld de, voor de nacht een onderkomen te geven. Ook gisteren liep het nog storm bij de V.V.V. In Den Haag en Scheveningen was 1 het eveneens zeer druk zaterdag. Men kwam hotelruimte tekort. En- kele van de duurste kamers ble- van onbezet, maar de V.V.V. heeft tientallen logeergasten moeten doorsturen naar Delft en Leiden, waar nog plaats was. De hotels in Wassenaar, Kijkduin, Katwijk en Noordwijk zaten toen ook al vol. Uoor deze toeristenstroom en het mooie weer was het zeer druk op de wegen. Bij Oudenrijn weer de bekende filevorming. „Lekker druk", karakteriseerde de politie het. Op de wegen naar de kust stonden overal lange rijen auto's, die vaak slechts stapvoets konden rijden. Het is gedurende het week einde vry druk gebleven. Gister middag behoorden de opstoppingen echter tot het verleden, behalve op de Zuiderzeestraatweg tussen Har derwijk en Nijkerk en de weg van Amsterdam naar het Gooi. Bij het verkeersplein Oudenrijn waren de files op dat moment zeer kort. De Nederlandse Spoorwegen hebben zoals te doen gebruikelijk bij zulke dagen veel reizigers te verwerken gekregen. Vooral zaterdag was er grote trek naar Zand voort en Hoek van Holland. Er werden extra trei nen ingelegd. De eerste Amerikaanse Lunar Orbiter is na gisteren uitge voerde manoeuvres in een baan om de maan gekomen, die slechts zeer weinig afwijkt van de geprojecteerde. Een zeer belangrijke fase van dit experiment werd daarmee met succes bekroond, maar om het gehele experiment te doen slagen moet het ruimte vaartuig in de komende dagen nog enkele ingewikkelde op drachten uitvoeren. Eerst daarna zal blijken, of de Orbiter in derdaad de landingsterreinen voor toekomstige ruimtevaarders op de maan doeltreffend zal verkennen. ien bleken vooral de getroffen flats in Enschede een toeristische trek pleister te zijn. Limburg Boven Limburg ontlaadde zich het noodweer eveneens op een verschrik kelijke w\jze. Het ergste hadden Weert en Nederweert te lijden. Van ongeveer 25 flatwoningen werden de deken afgerukt. Negen gezinnen moesten worden geëvacueerd. Op een kampeerterrein ontstond een enorme lavage. Uit de wirwar van tentzei len en touwen kropen de mensen te voorschijn om te trachten elders een goed onderkomen te vinden. Acht auto's werden door vallende daken De kracht van de winhoos blijkt uit deze zware boom, die met wor tel en al uit de grond werd gerukt en op een boerderij terecht kwam. of bomen vernield. De gewassen op de velden werden grotendeels ver woest. Dertienduizend piepkuikens kwamen in één slag om, toen hun verblijf werd weggeblazen. Op een schuttersfeest werd de grote tent met ae bijbehorende kramen weggebla zen. Zo ook in Maasbree, Maar juist een groot dorpsfeest was begonnen. Ken zware os was aan het spit ge braden en twee feesttenten stroom den vol met hongerige mensen. In één ruk sloegen de tenten echter tegen de grond, daarbij tientallen personen meesleurend. Wonder boven m onder liep slechts één persoon een hersenschudding op. Op diverse an- oerc plaatsen in Noord-Limburg had men veel overlast van water, dat door ue riolen niet kon worden verwerkt Aaast vele televislemasten sneuvel den tal van bomen. In één bos wer den er meer dan duizend ontworteld. Cruising Club Lowestoftna angstige dag nu op iveg naar Katwijk aan Zee opgenomen, maar men ver wachtte hem daar met twee da gen weer te kunnen laten ver trekken. Het was vrijdagavond allemaal zo feestelijk en enthousiast, vol goede moed, in Lowestoft begonnen. Rond half negen waren de zeven bootjes vertrokken. De weerberichten waren uitstekend. Tony Smith, die alleen in zijn jol was en die geen motor aan boord had, toonde zich een snel le zeiler. Zaterdagmorgen 5 uur werd hij voor het laatst gezien op 35 mijl van Lowestoft. Hy liep op de andere scheepjes steeds meer uit. Op weg Dc gehele zondag hebben de leden van de Cruising Club uit Lowestoft, die deze week een uitwisselingsbezoek zouden bren gen aan de Katwijkse watersportvereniging „Skuytevaert", in spanning gezeten over het lot van één hunner, de 29-jarige Tony Smith uit Ellingham. Geheel alleen nam hij met zijn zestienvoets jol „Fourwinds" deel aan de „oversteek". Smith was de enige uitsluitend op windkracht aangewezen deelnemer. Overvallen door de plotseling opgekomen storm, waren vijf van de zeven scheepjes nog zaterdagavond IJmuiden binnengevallen. Het zesde volgde zondagmorgen in alle vroegte. Maar van Tony Smith was sinds zaterdagmorgen vijf uur niets meer gezien of vernomen. Met het verstrijken van de uren nam de vrees toe. Scheveningen Radio en Hum- ber Radio zonden SOS-berich- ten uit met een frequentie van een half uur. De scheepvaart werd verzocht scherp uit te kij ken naar de witte boot van 4,5 meter lengte. Urenlang heeft 't marinevliegtuig Playmaid I van de M.L.D. uit Valkenburg ver geefs gezocht. Totdat zondag avond uit Petten 't verlossende bericht kwam. dat de jol daar was aangespoeld en dat Tony Smith uitgeput, maar verder waarschijnlijk gezond, in veilig heid was. Hij is ter observatie in het Centraal Ziekenhuis in Alkmaar Alles leek naar wens te zullen ver lopen. Een prachtige zomerse dag. waarover voor de zeilers alleen maar in figuurlijke zin een schaduw viel toen het nagenoeg bladstil werd. Met de lichte motoren aan boord kon echter toch vaart Morden gehou den. Maar alle leden van de Crui sing Club Misten, dat Tony Smith dat niet kon. Niemand Mist echter precies Maar hij zat. Niemand ook maakte zich zorgen. Het eerste het beste zuchtje wind zou hij wel in zjjn witte zeilen opvangen. Dat zuchtje wind werd zaterdag avond, zelfs voor de meteorologen volkomen onverwacht, een complete storm. Donder en bliksem gingen vergezeld van zware slagregens. De eerst zo vredige zee werd nu een woest geweld van bergen water. Hui zenhoge golven, zoals wij nog nooit hebben gezien, vertelden de in IJmuiden aangekomen leden van de Cruising Club. zondagmorgen, toen het even minder werd, het waagde tussen de pieren door naar binnen te „prikken" Slot pag. 2 Bijna ideale baan De 385,5 kg wegende Lunar Orbiter die woensdagavond werd gelanceerd, weigerde zich in de loop van zijn vlucht naar de maan te oriënteren op de ster Canopus, Door opdracht tot het kiezen van een ander oriën tatiepunt (de maan zelf) slaagden de technici op aarde er in, de beno digde baancorrecties uit te voeren. Gistermiddag bereikte de Orbiter het juiste punt voor de meest kritieke koers- en snelheidscorrectie. Zonder deze correctie zou het ruimtevaartuig langs de maan zyn geschoten en in een baan om de zon terecht zyn ge komen. Om 16.34 uur Nederlandse tijd wer den gistermiddag de remraketten in Israël schiet twee Syrische vliegtuigen neer Twee Syrische jachtvliegtuigen van het type Mig zijn vanochtend door de Israëliërs neergeschoten in de omgeving van het Meer van Galilea. Vier van die toestellen vielen een Israëlisch vaartuig van de kust wacht aan, dat aan de oever van het meer was vastgelopen nabij het Syrische dorp Massondye. zo is van Israëlische zyde meegedeeld. „Revolutionaire sfeer in China" „In communistisch-China heerst i niveau, dat is bereikt in de ontwik een revolutionaire sfeer, die zal lei- keling van wetenschap, techniek en den tot een „nieuwe grote sprong industrie in China. De Lunar Arbiter, geteksna tr- gen een (denkbeeldig) maanland schap. werking gesteld, die tien minuten bleven werken. Daardoor werd de snelheid zodanig afgeremd, dat de maan de Orbiter blijvend ln haar zwaartekracht8-gTeep ving. Na het afleggen van één omwente ling om de maan bleek een baan te zyn bereikt waarvan de hoogte varieert van 191 tot 1866 kilometer, de beoogde baanhoogten varieerden van 199 tot 1959 kilometer. Binnen enkele dagen, nadat de baanelementen zeer nauwkeurig be rekend en een geschikte positie van de verkenner is bereikt, wordt een nieuwe baancorrectie uitgevoerd waardoor het laagste punt van de baan op slechts 44 km hoogte komt te liggen. Het laagste deel van de baan moet,dan over de equator aan de naar de aarde toegekeerde zijde van de maan liggen. Van die positie uit moeten zeer vele foto's gemaakt worden van de negen equatoriale ge bieden, die geschikt geacht worden voor de landing van ruimtevaarders. Voordat deze laatste baancorrectie ls uitgevoerd, moeten al enkele proef- opnamen gemaakt zyn, onder meer van de onbekende „achterzijde" van de maan, waarvan slechts globale kaarten beschikbaar zyn aan de hand van eerdere zeer vage Russi sche Loena-foto's. De Lunar Orbiter is de tweede- maan-sateiliet. De eerste was de Russische Loena X, die in april werd gelanceerd, doch geen fotoappara tuur aan boord had. voorwaarts". Dit is volgens het pers bureau Nieuw-China een van de conclusies van de plenaire zitting van het centrale partijcomité, dat van 1 tot 12 augustus in Peking bijeen is geweest, de eerste vergade ring sedert september 1962. De ver gadering m-erd voorgezeten door partijvoorzitter Mao Tse-toeng. Het comité heeft met algemene stemmen vertrouwen uitgesproken in Mao Tse-toeng. Het verklaarde zich volledig akkoord met „de serie van briljante politieke besluiten van beslissend en fundamenteel belang" in de afgelopen vier jaar. Het comité geeft een opsomming van negen be leidslijnen op binnenlands politiek gebied van de 72-jarige leider. Ze De vergadering ging akkoprd met varlëren van het ,eld(?8n de zuivering op nationale schaal d,e gers v00r de revolutie tot zjin jongste wordt uitgevoerd onder de titel richtm„en dat het leger, dé industrie, .grote proletarische culturele reyo- de dorpeil de scholen, handelsonder- lutie Ook werden belangrijke be- nemingen en partij- en regerines- sluiten goedgekeurd die het politieke orBanen grote scholen van bureau van de partij sedert 1962 tle moeten worden heeft aangenomen. De plaatselijke Durf revolutle te maken fn WMS plattelandscommunes zyn verder ge- soe(j jn bet maken van revolutie. consolideerden ontwikkeld, aldus Wees niet bang voor chaos„ aldug het communique. het com|^, dat zich verder ook keert Kort na het begin van de storm j Het economische leven ontwikkelt tegen de Sowjet-Unie „waar de waren de meesten de pieren van zich gestadig en gezond en met het groep die de mantel van Chroesjtsjow IJmuiden binnengelopen, de een na derde vijfjarenplan is een b?sin se- heeft geërfd, het revisionisme van de ander, behalve de aanvoerder i maakt Voor het vierde jaar in sue- Chroesjtsjow zonder Chroesjtsjow van de vloot, vice-commodore van de j cessie is de oogst goed. De pryzen bedrijft" Een verenigd front met de club F. Midgley. Met zijn lichte mo- j blijven stabiel. Sowjet-Unie is een onmogelijkheid, tortje had hij slecht 6 mijl kunnen j De drie kernproeven van China. I aldus het comité. Het zegt toe het maken tegen de andere acht. Hij aldus het communiqué zyn geslaagd Vietnamese volk te zullen blijven heeft het zwaarste deel van de storm en vormen op geconcentreerde wijze steunen tot de eindzege over de op zee moeten doorstaan, voordat hij een uitdrukking van het nieuwe Amerikaanse agressie. ADVERTENTIE biscuits niet duur wet heerlijk (9ud Qlieuwo Uit het Leidsch Dagblad van 14 Augustus 1866: a Te Chicago in de Ver- eenigde Staten van Noord- t Amerika wordt thans gas- t licht uit ruwe petroleum ge- brand, dat viermaal sterker t dan het steenkolengas en t j veel goedkooper is. f t Onlangs deelden wij mede, t dat door de heeren De Veer c.s. te Delft, voorloopig con- cessie was aangevraagd tot het aanleggen eener duinwa- ter leiding waaronder voor Leiden. Thans kunnen wij be- richten, dat het voorloopig terreinondzrzoek alleszins be- vredigende uitkomsten heeft opgeleverd. f t De Koning van Pruisen J heeft de verteringen, door J hem en zijn gevolg in de Oos- J tenrijkse hótels gemaakt, niet J betaald. f

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1