Bosraers moet de par ticuliere woningbouw gaan steunen Gigantische klopjacht op Britse moordenaars MUUR H KLM helpt Garoeda uit financiële nood LEIDSCII DAGBLAD Vijf jaar geleder, begon Oost- Duitsland met de bouw van de „Muur* nadat het, toch nog on verwacht, in het nachtelijk duister van 13 augustus 1961 de grens had gesloten tussen de drie Westelijke sectoren van Berlijn enerzijds m de Sowjetrussische sector anderzijds. En daarmee werd, met schending van de eenheid tussen de Grote Viei (Ame rika. Sow jet-Rusland, Engeland en Frankrijk) en tegen alle afspraken in, de voormalige Duitse hoofdstad in twee hermetisch gescheiden delen gesplitst. Helemaal een verrassing was dat beruchte bouwwerk overi gens niet. Want de vier tegenstan ders van nazi-Duitsland hadden wel iswaar in 1944 in Londen besloten Berlijn tot een afzonderlijk bezet- tingsgebied te verklaren en daarvoor regelen opgesteld, maar reeds drie jaar na het beëindigen van de oorlog, in april 1948, begonnen de Russen door scherpe controle het weg-, scheepvaart- en grensverkeer te be moeilijken. In juni van dat jaar leg den zij wegens „technische storin gen" het personen-, goederen- en postvervoer tussen het „eiland" Ber lijn en West-Duitsland stil en ver hinderden ook de levering van con sumptiegoederen. Dat was het begin van de „blokkade", die tot mei 1949 zou duren. Toen moest Moskou sma delijk bakzeil halen voor de snel ge- improviseerde jen al spoedig feilloos werkende „luchtbrug". Nadien zoch ten de communisten het in voortdu rende chicanes, die hun hoogtepunt vonden in het ultimatum van no vember 1958. toen Moskou eiste, dat West-Berlijn een „vrije stad" zou worden. Die eis werd door het Wes ten resoluut van de hand gewezen, maar drie jaar laiter was het dan zover, dat begonnen werd met de „Muur" dwars door de stad en om de Westelijke sectoren heen, spoedig gevolgd door beperking van het aan tal grensovergangen. In oktober van datzelfde spannende jaar zagen de Amerikanen zich gedwongen onder bescherming van hun zware tanks hun recht op vrije doorgang bij de sec torovergang aan de Friedrichstrasse (Checkpoint Charlie) af te dwingen. Sindsdien zijn er nog tal van plage rijen geweest, zoals in 1962 het hin deren van het burger- en luchtver keer in de drie corridors naar West- Duitsland, ten dele d<*>r Russische straaljagers, ten dele ook door het uitwerpen van aluminiumstrookjes om radio- en radarcontacten te sto ren. Ook op de grond werd er ge treiterd: in de herfst van 1963 or d< autoweg Helmstedt-Berlijn door het tegenhouden van militaire konvooien der Amerikanen, die evenwel op hun stuk bleven staan: anderhalf jaar later (april 1965) d<*>r langdurige controles, waardoor er wachttijden van dertig tot vijftig uur ontstonden. Al dit kleingeestige sarren heeft ech ter niets uitgehaald, want zowel de drie grote landen van de vrije wereld als de bevolking van West-Berlijn ja „Muur" is dus een gevolg vangrijpen. Inkrimping programma iVan onze parlementaire redactie). Er bestaat grote kans, dat in de troonrede financiële steun in welke vorm dan ook zal worden aangekondigd voor de particuliere woningbouw. Op het ogenblik is de animo voor het beginnen van nieuwe projecten in deze sector uiterst ge ring. Door de krapte op de kapitaal markt en de hoge rentevoet is de particuliere woningbouw ernstig in het slop geraakt. Minister Bogaers (Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening) staat nu voor de vraag hoe hy deze sector nieuw leven moet inblazen. Maar het ziet er ai naar uit, dat de bewindsman zijn woning- bouwprogramma voor 1967 aanzien lijk zal moeten inkrimpen, vergeleken by de afgelopen jaren. Door allerlei factoren dreigt op het ogenblik in de bouwnijverheid ern stig de klad te komen. De krappe kapitaalmarkt heeft de rentevoet on der sterke opwaartse druk gezet, het geen remmend werkt op de nieuw bouw in de particuliere sector. De dure hypotheken en de algemene geldkrapte zijn er de oorzaak van dat vele huizen en panden onver koopbaar blijven. Dat is vooral het geval bij aanbiedingen boven de 100.000 gulden. Door deze ontwikkeling hebben vele bouwondernemers hun plannen voor de bouw van woningen in de particuliere sector opgeschort. Men ziet er op dit moment weinig heil in. Voorzover niet kan wor den overgeschakeld op de gesubsi dieerde bouw (waarvan de finan ciering door de overheid is verzekerd) komen er, zoals thans op forse schaal in Brabant, arbeidskrachten vrij, hetgeen de continuïteit in de bouw ernstig in gevaar brengt. Ook de uti liteitsbouw biedt door de bezuinigin gen, die minister Vondeling (Finan ciën) heeft aangebracht ten koste van de programma's van Rijkswater staat en Rijksgebouwendienst, geen uitweg. van het C.B.S. over juni. In deze j maand werden maar liefst 3.000 wo ningen minder in aanbouw genomen dan vorig jaar in dezelfde maand. Daardoor werd in het eerste half jaar 1966 slechts begonnen met de bouw van 58.000 woningen tegen 61.000 in het eerste half jaar van 1965. Doordat er 2500 woningen meer gereed kwamen dan in 1965 (gevolg van de vorig jaar aangehouden ex pansie) zal deze terugloop zich pas in 1967 duidelijk doen gelden. Om de continuïteit in de woning bouw, waarop drs. Bogaers steeds sterk heeft gewerkt, niet verder in gevaar te brengen, zal de regering voor volgend jaar met maatregelen ter stimuleren van de particuliere woningbouw moeten komen, zo is de mening in de bouwwereld. Vanuit die bouwwereld zelf is reeds met klem aangedrongen op het verstrekken van rente-subsidies of aflopende jaarlijk se bijdragen, dan wel uitkeringen in eens. De moeilijkheid is evenwel, dat dit soort subsidies de regering, die sterk móet bezuinigen, veel geld gaat kosten, tenzij de suggestie van de Cijfers Dat de bouwactiviteiten teruglo pen, blijkt reeds uit de bouwcfjfers raad van bouwondernemers wordt overgenomen en er gelden worden vrijgemaakt door een geringe beper king van het bouwprogramma in de woningwet-sector. Het nadeel daar van is echter dat de befaamde bouw- stromen, die voor een belangrijk deel tot het succes van drs. Bogaers heb ben bijgedragen, in gevaar worden gebracht. De raad van bouwondernemers heeft uitgerekend dat met het schrap pen van 1 woningwetwoning-B (zo genaamde voorhoede-woningde bouw van vijf particuliere huizen te stimuleren valt. De B-woning, die bestemd is om wat luxueuzer uit te vallen, vraagt aan stichtingskosten ongeveer 32.000 gulden. De steun voor de particuliere sector is berekend op 6.400 gulden per woning. Op deze wijze biedt een geringe beperking van het woningwetprogramma dus goede perspectieven voor realisatie van het bouwprogramma, aldus de bouwondernemers. stergemeenl Spr dhr. F A, L. Poe Du Rieuschool: Volle Evang. Zending Spr dhr J Zijlstra. 10 uur nam. Haarlemmerweg 41: Show Datsun- auto's. 10 uur voorm.8 uur nam. Steenschuur 6: Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen Spr. dhr Diender 10.30 uur Oude Rijn 5: Baptlstengem. Gém voor oorspronkelijk christendom Spr evang. N v d. Brugge 7.30 uur nam Vervolg van pagina 1 Klacht over Amsterdamse politie Het optreden van de politie in Am- sterdam heeft gisteren opnieuw ge- 1 leid tot een klacht wegens mishande ling by de officier van justitie. De klacht is afkomstig van de 20-jarige typograaf en provo Peter B., die bij een donderdagavond rond het lie verdje op het Spui opgezette protest demonstratie tegen de boycot van Beatle-platen door een agent van de gemeentepolitie ongeveer twintig me ter aan zijn haar over de straat werd gesleept. In zijn klacht schrijft B„ dat hij zich niet tegen de aanhouding heeft verzet. Volgens hoofdinspecteur J. Valken, die de leiding had bij het optreden tegen de ongeveer vijftig demon stranten, probeerde B. het politie mannen die hem aan wilden houden, dit onmogelijk te maken, door zich te laten vallen en over de straat te gaan rollen. Hierdoor moest een van de twee agenten die B. weg wilde voeren, hem wel bij het haar vast hebben tot op heden standgehouden en het recht oP vrije toegang tot de omsingelde stad krachtig verdedigd et ziet er intussen niet naar uit. dat er spoedig een einde zal komen aan de kunstmatige af grendeling van 46 km sectorgrens <m de stad zelf) en 115 km zonegrens (om de stad heen). En daarmee duurt niet alleen een politiek, maar ook een menselijk drama voort. Fa milies zijn uiteengerukt, werkgele genheid is komen te vervallen en telkens weer richten de Oostduitse grenswachten hun vuurwapenen op hen. die pogen het Oosten ce ont vluchten. In die vlucht van Oost naar West, in dat „kiezen van de vrijheid met de voeten" zoals wijlen president Kennedy het formuleerde, liet dan ook de voornaamste reden van het oprichten van het bouwsel van steen en prikkeldraad. Tot augustus 1961 hadden niet rrnnder dan bijna vier miljoen Oostauitsers de zegeningen van hun arbeiders-en boerenstaal vaarwel gezegd. Van communistische zijde is daartegen over beweerd, dat het ging om „het behoud van de vrede", omdat het vrije deel van de vroegere Duitse hoofdstad „als steunpunt van de NAVO een haard van onrust was ge worden" Een goedkoop excuus, om dat men de symbolische troepen macht van de Westelijke geallieerden diepgaande Oostduitse ergernis over West-Berlijn als „etalage van de vrije wereld" en tevens een symbool van economisch en sociaal onvermogen. Aan werklust ontbreekt het de Oostduitsers evenmin als de bewoners van de Bondsrepubliek, maar de omstandigheden zijn ginds van dien aard, dat Ulbricht de 1.381 km lange grenslijn tussen zijn „Duit se Democratische Republiek" en de verfoeide staat van Adenauer en Er- hard heeft moeten afgrendelen met een dubbele prikkeldraadversperring van ruim twee meter hoog, met meer dan vijfhonderd bewapende wacht torens en meer dan zeshonderd bun kers. Bovendien liggen er over ruim 700 km mijnenvelden en over een af stand van 650 km kuilen en andere versperringen. In Berlijn zelf is de eigenlijke muur dus de afscheiding van steen vijftien km lang, de rest van de scheiding bestaat uit prikkeldraadversperring van 130 km lengte. Muur en versperring in en om de stad tellen bovendien 193 wachttorens en 208 bunkers. Voor de bewaking van muur, demarcatielijn en de kusten van de Oostzee heeft het regime-Uibricht de beschikking over 50.000 grenssoldaten, uitgerust met machinegeweren, lichte tank en kleine oorlogsschepen. Dit alles om de begenadigde bewoners van Oost- Duitslaod binnen de grenzen te hou den. Desondanks hebben in de vijf tien sindsdien verstreken jaren toch nog 24.500 vluchtelingen over de muur. het prikkeldraad en door de mijnenvelden de ellende van het Het Amsterdamse P. v. d. A.-raads- lid Ed. van Thijn heeft aan B. en W. schriftelijk gevraagd, of zij kunnen meedelen wanneer de installatie van de commissie burgerij-politie, als toe gezegd in de raadsvergadering van 22 juni j.l., kan worden tegemoet ge zien en of ze bereid zijn om, in af wachting van deze installatie, regel matig overleg te plegen met het senioren-convent over de toegepaste methodes van gezagshandh'aving. Onmiddellijk na de aanslag werd groot alarm gegeven en een giganti sche klopjacht begon. Agenten en rechercheurs uit geheel West-Lon- den werden gemobiliseerd en in al lerijl naar Braybrook Street gezon den, waar de hele omgeving werd afgezet. Politiepatrouilles sloten de uitvalswegen van Londen af. Vroeg in de avond werd een man voor ver hoor naar het bureau overgebracht, die met zijn zwarte baard en groene trui geheel voldeed aan het signale- met, dat enige getuigen van een der moordenaars hadden opgegeven. Over hem zijn geen nadere inlich tingen verstrekt. Ook bracht de politie een bezoek aan een huis in noord-Londen, het adres van degene op wiens naam de wagen van de bandieten was gere gistreerd. De man, wiens woning men pas durfde binnengaan nadat aan zienlijke versterkingen waren aan gerukt, bleek met de bende niets van doen te hebben. Hij had de auto reeds een jaar geleden verkocht Zoals men weet, is de Engelse po litie niet bewapend. Tot voor kort bestond de enige bescherming die zij genoot hieruit, dat iemand die een lid van het korps vermoordde, auto matisch de doodstraf kreeg. De se cretaris van de Britse politie-fede- ratie en vele anderen hebben reeds verklaard, dat het gezien dit drama en andere recente aanslagen op po litiepersoneel, het dringend nood zakelijk is de zwaarste straf in ere te herstellen, of anders voor bewa pening zorg te dragen. Bijna een jaar geleden 20 au gustus werd een 40-jarige agent in Wolverhampton voor de ingang van een winkel doodgestoken. De moordenaar kreeg levenslang. In fe bruari 1965 schoot een gewapende bandiet in het Lake district een po litieman dood en verwondde twee anderen. In augustus 1962 werd een rechercheur van Scotland Yard in een bioscoop door een revolverschot ernstig gewond. Ds. Niemöller in Zuid-Afrika Ds. Martin Niemöller, de bekende leider van de Duitse Evangelische kerk, is per vliegtuig in Pretoria aan gekomen voor een bezoek van zes weken aan Zuid-Afrika. Hij zal ge sprekken voeren met geestelijken van alle kerkgenootschappen en pre ken in kerken van Duits-luthersen, congregationalisten, methodisten, an glicanen en Nederduits-gereformeer- gelegen gevangenis van Wormwood Scrubs. Totdat de politie liet weten, dat daar al sinds enige tijd geen vluchtpogingen meer zijn onderno men. Over een andere mogelijkheid: dat de moordenaars de daders zouden zijn geweest van een roofoverval op het postkantoor in East Acton (west- nigheid en de omstandigheid dat in Londen), zweeg Scotland Yard gis- Shepherds Bush de afgelopen twee teravond in alle talen, avonden een opvallend grote politie- I Twee van de gedode politie-ambte- activiteit had geheerst, brachten de i naren waren gehuwd. Een hunner buurtbewoners tot de stellige over- I was 41 jaar en had kinderen van 18, tuiging „dat er veel meer achter deze 16 en 2 jaar, de ander (25) was moord moest zitten". Aanvankelijk j vader van een paar kleuters van 3 bracht men de aanslag in verband en 1 jaar. Het derde, ongehuwde met een ontsnapping uit de nabij- slachtoffer was 30 jaar oud. Geheimzinnigheid Scotland Yard was gisteravond, waarschijnlijk in het belang van het onderzoek, uiterst karig met het doen van mededelingen. Deze geheimzin (Van onze Haagse correspondent) De K.L.M. is met de Garoeda In donesian Airways een overeenkomst aangegaan waarbij de Nederlandse luchtvaartmaatschappij van de In donesische voor onbepaalde tijd een splinternieuwe DC-8-50 zal huren. Gedurende de periode dat het toe stel deel uitmaakt van de KLM-vloot, zal het worden ingeschreven in het Nederlandse luchtvaartregister onder de letters PH-DCV en zal het vlie gen onder de naam „Bali". Volgens de KLM is deze naam gekozen „ter onderstreping van de toeristische mogelijkheden van dit eiland". miljoen dollar aan particuliere In donesische ondernemers. Deze moes ten de daarvoor benodigde devie zen aan traenten te verkrygen uio export. Deze vlieger is echter niet opgegaan. Aannemelijk is, dat de KLM nu de rekening voor het tweede toestel namens Garoeda bij Douglas be taalt en de overeengekomen huur penningen op het voorschot af schrijft. De KLM heeft zelf ook nog een aantal toestellen bij Douglas in bestelling, die echter pas in 1967 zul len kunnen worden afgeleverd. Het aantal DC-8-en van de KLM komt hiermee op achttien. Het toestel wordt in de tweede helft van septem ber op Schiphol verwacht en komt rechtstreeks van de fabriek in Long Beach, Californië. Hoewel de KLM Vele Britse steden lopen bij het j zich over de motivering van de huur- personeelsgebrek bij de politie steeds groter gevaar door vaak perfect ge organiseerde misdadigerswezen of door wanhopigen die nergens voor terugdeinzen te worden beheerst. De laatste maal dat er bij een incident drie politeagenten werden gedood was in 1910. Dat leidde tot de beroemde belegering van Sydney Street in het Londense East End. overeenkomst niet wenst uit te la ten, staat het vast dat zij met dit gebaar de Indonesische maatschap pij uit een acute moeilijkheid wenst te helpen. President Soekarno heeft geruime tijd geleden bij Douglas vier van deze grote verkeerstoestellen, die 25 miljoen gulden per stuk kosten, be steld. Toen zich de huidige proble- Bobbies gewapend met jachtgewe- jmen rond de Indonesische staatskas ren en onder leiding van de toenma- openbaarden, konden twee vliegtui- lige minister van Binnenlandse Za- gen n0g worden afbesteld. Van de ken Winston Churchill leverden overige twee zal Garoeda er zelf één slag tegen mensen die werden veron- 1 afnemen en inzetten op de grote bui- dersteld anarchist te zijn. tenlandse lijnen. Het tweede toestel Roy Jenkis. de Britse minister van wilde men in Djakarta zien te fi den. Hij zal in Kaapstad waarschijn- I Binnenlandse Zaken, heeft zijn va- j nancieren door de verkoop van GIA- lijk ook spreken met parlementariërs. kantie onderbroken en zou zich van- j aandelen tot een waarde van negen MET EEN ENKEL WOORD BINNENLAND Geen voorrang In America, be- BerliVn" toch moeilijk als een be- westen "opgezocht.Tragisch is het horend tot de Limburgse gemeente dreiging van het gebied achter het lot van ijzeren gordijn kan beschouwen. En verder: tussen het „eiland" Berlijn en het grondgebied van de Bonds republiek ligt een afstand van 170 km. Maar wèl is Berlyn omringd door een enorme macht van Russi sche en Oostduitse strijdkrachten, zoals de Westiuitse minister van De fensie. Von Hassel. dezer dagen nog eens vaststelde: 350.000 Russen die beschikken over 6.000 tanks en een raket-bataljon met een bereik van 300 km: duizend vliegtuigen, die kernwapens kunnen vervoeren: ver der de Oostduitse troepen, die zeker op 300.000 man geschat kunnen wor den. tezamen 650.000 —«rhpw*- hen, die niet slaagden. Hon- Horst, is gistermiddag een 39-jarige derden van hen verloren het leven en zeker 1-400 van degenen, die gepakt werden, stonden terecht. Want voor het regime van Ulbricht is een vluchteling een verrader, dus een staatsvijand en derhalve een misda diger. Terecht verklaarde de Neder landse minister van Buitenlandse Zaken, mr. Luns, in 1962 bij een be zoek aan Berlijn: „Door de oprich ting van de muur hebben de Russen hun stelling van „vreedzaam samen leven" een dodelijkg dolkstoot toege bracht. Ik sta verbaasd, dat zij zoiets onmenselijks en ock iets zó onver standigs hebben toegelaten". Wie verder zoekt naar de oorzaken van nende soldaten Het is dus nonsens te j h6t bestaan van dc „Muur" komt i„a,,ia,.o„ Hot Hp ..muur" de „West- „n.nzplfsDrekend terecht bij het wal- beweren, dat de „muur" de „West duitse generaals verhindert Oost- Duitsland binnen te rukken". Even min kan waarde worden gehecht aan het Oostduitse argument, dat West- Duitsland en West-Berlijn „arbeids krachten in Oost-Duitsland ronse len" Als dit waar was zou het alleen maar betekenen, dat de arbeidsom- standigheden in het westen van Duitsland zoveel beter zijn dan in het paradijs van Ulbricht, da* de Oostduitsers liever in het westen dan in het oosten van verdeeld Duitsland werken. Bovendien beschikken de Westduitse industrieën over niet minder dan een miljoen buitenlandse arbeiders uit Italië Spanje. Grieken land. Turkije en andere landen Zij allen hebben zich geheel vrijw.il vanzelfsprekend terecht bij het gelijke nazi-regime, dat destijds meende van Berlijn uit de gehele wereld te kunnen ringeloren. Maar de vernietiging van dit verschrikkelijke gevaar heeft geen verbetering ge bracht thans is een deel van Berlijn nog steeds steunpunt van een niet minder gevaarlijk streven om de het tottoir in de Meermanstraat in vrije wereld zijn wil op te leggen. Na Rotterdam, waar hij werd aangetrof horlogemaker uit Horst met zijn bromfiets verongelukt, toen hij op een kruispunt geen voorrang verleen de aan een personenauto. De man is in het ziekenhuis aan zijn ver wondingen bezweken. Verdronken Een 20-jarige En gelse kok uit Dudley is gisterochtend bij het zwemmen in de Lek bij Lo- pik verdronken. De Engelsman voer als kok op een plezierboot. Hij heeft waarschijnlijk kramp gekregen. X Onwel achter stuur Een 53- jarige vertegenwoordiger uit Heem stede is gisteravond op de Herenweg in zijn woonplaats bij een verkeers ongeluk omgekomen. Hij raakte met zyn auto op de andere rijbaan en kwam daar in botsing met een bus. De politie vermoedt dat de man on wel is geworden. Slang op straat Een groene slang van ongeveer een meter lang kroop donderdagmiddag rustig over de bruine nu de rode terreur Het vraagstuk-Berlijn is een facet van de internationale spanning, die voort vloeit uit het probleem-Duitsland. Hier geldt vooral het woord van de vroegere Engelse minister van Bui tenlandse Zaken: „Niemand weet wanneer deze muur nog eens zal ver dwijnen. Maar ik geloof, dat het met geduld, standvastigheid en met fen door een vijftigjarige inwoner van Rotterdam, die onmiddellijk de politie waarschuwde. De slang is nu, wachtend op zijn eigenaar, onderge bracht in het reptielenhuis in de Diergaarde Bltjdorp. Het is een gif tige zogenaamde groene boomslang uit Zuid-Afrika. Verongelukt Bij een auto-on- Verdronken In Krimpen a. d. Lek is het tweejarig meisje Theodora Touw, dat met haar ouders woonde op het schip „Mitropa". overboord gevallen en verdronken. Het ongeluk gebeurde, terwijl de moeder in Rot terdam boodschappen aan het doen was en de vader in het ruim enkele werkzaamheden verrichtte. Om half Samenwerking in Mexico In de stad Mexico heeft de politie gister avond 33 personen, onder wie vijf vrouwen, aangehouden omdat zij een samenzwering tegen de veiligheid j2®11- Het was het eerste luchtgevecht van de staat op touw zouden heb- sinds 24 juli toen een Mig-21 een ben gezet. Volgens een bekendma- iP105 ten noorden van Hanoi aanviel. Harriman op de uitkijk President Johnson heeft zijn rei zende ambassadeur Averell Harriman verscheidene weken geleden opgedra gen scherp uit te zien naar tekenen van bereidheid bij de tegenpartij tot vredesonderhandelingen, zo is door een woordvoerder van het Witte Huis meegedeeld. Alle inlichtingen over Vietnam passeren Harriman. „De president wil er zeker van zijn dat elke mogelijke indicatie in de richting van vrede en elke kans op een vreedzame regeling worden on derzocht", aldus de woordvoerder. Een aantal F105-Thunderchiefs van de Amerikaanse luchtmacht heeft gisteren 100 km ten noordwesten van Hanoi, slag geleverd met twee com munistische Mig-17's, zo heeft het Amerikaanse opperbevel vandaag be kendgemaakt. Volgens een Ameri kaanse woordvoerder werden beide Migs beschadigd. Een van de F105's werd eveneens licht beschadigd. De beide Migs hebben de aftocht gebla- king is een hoeveelheid wapens, waaronder machinegweren, geweren en pistolen, in beslag genomen. Geen van beide vliegtuigen liep toen schade op. Amerikaanse vliegtuigen hebben gisterochtend de grootste Noordviet- namese centrale. 24 km ten noord westen van Haiphong te Wong Bi, gebombardeerd. Donderdag waren ternacht een opslagplaats voor radio- jeen veld aan het werk en haar kin h»t WMtdiiitse bedrllfsleven ter, krachtig nelooT in de eigen ra** een-: geval bU Ljungby in zuid-Zweden j doodgeschoten als represaille helehlkkirar gesteld Wanneer dan„raai zóver zal komen, dat ook dit .zijn een Nederlander en een Zweeds - rkvïfHiittsers hun voorbeeld willen restant van het Stalinisme zal ver- meisje gedood. Hun auto kwam by volgen ploit dit allesbehalve voor dedw«nen. zoals ook middeleeuwse ge-een Inhaalmanouvre in botsing met en arbeidsvoorwaarden ach- brulken het veld hebben moeten t^enllgger. De identiteit van de I ruimen". (Nederlander is nog niet bekend. ter het ijzeren gordijn. Zeven doden by bos brand Een Afrikaanse vrouw en haar zes kin- vyf werd het hjkje door de rijks- j deren zyn om het leven gekomen politie te water opgedregd. I bij een bosbrand in de buurt van I aanvallen gedaan op twaalf olie-op- Inbraak Inbrekers hebben gis- Soquera in Angola. De vrouw was op slagplaatsen, aldus een Amerikaanse ,J militaire woordvoerder. Nederlanders gewond bij busongeluk Oostenrijk (Van onze Haagse correspondent). Nu pas is bekend geworden, dat af gelopen zondag bij Strobel tussen Salzburg en St.-Wolfgang in Oosten rijk een Oostenrijkse bus met 28 Ne derlanders is verongelukt. Twee Ne derlanders liepen een lichte hersen schudding op, een derde brak een on derarm. De rest kwam er af met schrammen en builen. Inmiddels zijn de vakantiegangers met een vliegtuig in Nederland terug gekeerd. Niemand van hen bevindt zich thans nog :n een ziekenhuis. De bus reed in opdracht van de Nederlandse Reiscentrale voor Ka tholieken St.-Christoffel in Rotter dam. De directeur daarvan is op het ogenblik in Oostenrijk om de zaak uit te zoeken. Over de oorzaak van het ongeluk is nog niets bekend. deren speelden in de buurt, toen ze door de vlammen omsingeld wer den. Ze kregen geen kans meer om te ontkomen. Autoriteiten in cen- traal-Angola zyn van mening dat het vuur is aangestoken door jagers, die dieren uit het bos wilden ver jagen om ze te kunnen schieten in het open veld. Waarschuwing voor wolven In de Bieszczady-bergen In zuidoostelijk Polen is een waarschuwing voor wolven uitgegeven. Dit meldt het blad Zycie Warszawy. Er zouden op de bergweiden in deze zomer reeds 300 schapen door wolven zyn gedood. Het blad wees er verder op dat-men niet kan verwachten dat schaap herders die alleen met stokken zijn gewapend hun kudden tegen de roofdieren kunnen beveiligen. Het blad dringt aan op hulp van jagers verenigingen. Het aantal Poolse wolven in vrijheid wordt geschat op tweehonderd. Ontploffing Een monument voor een groep partizanen die 22 jaar geleden door de nazi's en. fascis ten terechtgesteld werd is door een ontploffing vernield. Het monument stond op de plaats waar de vier par- zijn geïnterneerd, omdat zij niet I tisanen in mei 1944 werden doodge- meer voor het huidige bewind zou-1 schoten. De politie stelt een onder den willen werken. 'zoek in. en t.v.-toestellen in de Bollandstraat in Rotterdam leeggeroofd. De waar de van de buit, enige t.v.-toestellen en 690 draagbare radio's, bedraagt ongeveer vijftigduizend gulden. De inbrekers, die naar de politie aan neemt, van een auto gebruik hebben gemaakt, zijn tot dusver spoorloos verdwenen. BUITENLAND Gevangenisopstand In de ge vangenis van de staat Massachu setts te Wal pole zijn gisteravond 50 tot 100 gevangenen gaan muiten. Zij maakten zich heer en meester van het gevangenisziekenhuis. Zes bewa ker kregen lichte steekwonden, maar wisten te ontkomen en werden op genomen in het ziekenhuis in het nabijgelegen Norwood. Volgens het ziekenhuis is de toestand van geen hunner ernstig. De oproerpolitie was de toestand in een uur meester. Executies op Cuba? Volgens een Cubaanse vluchteling, die onlangs in Florida Is aangekomen, zouden op 8 augustus in een landbouwkolonie in de provincie Matanzas 47 tegen standers van premier Castro zijn WOENSDAG sociale raadsvn DONDERDAG Den Burcht: Rondwandeling „Oud-Lelden" door oud Lelden j W. de Zwijgerlaa/n 105: Baba! spreksavond. 8 urn- nam. VRIJDAG Konlngskerk: Rullclub 7.30—io BIOSCOPEN Camera: „Ontsnapping Orient" 18 jaar. Dagelijks 7 en uur. Dagelljk: 2.30 uur (zondag 4.45 uur)„SJors van de Rei* Rex: „Duizend tomahawks Luxor: „Le gendarme de Saint-- pez". a.l. Dagelijks 2.30, 7 en 9.15 Zondag 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur, Trianon: „Some like It hot" n Dagelijks 2.30, 7 en 9.15 uur. Zoq 2.15. 4.30, 7 en 9.15 uur. Studio: „Liefde 65", 18 Jaar lijks 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 4.45. 7 en 9.15 uur. Dagelijks i| uur (behalve zondag)„Sjors en S' mie" a.l. Astra: Wassenaar: „Terug uit hel" 14 Jaar, donderdag, 8 uur; dag 8 uur. zaterdag 7 en 9.15 t zondag 2.30 uur. Zondag 7 en 9.15 .Zeg nooit vaarwel" (Never say n bye) TENTOONSTELLINGEN Galerie Walenkamp (Nleuwsteeg Exposities Werkd 11 uur voora uur nam. Zondag en maa ten. (T/m 7 september). Lakenhal; Tentoonstelling Gat Meteu Werkdagen 10 uur voorm c nam bovendien donderdag! Legermuseum (Pesthuislaan); uitzondering van zaterdag vbd ioi (zondag Molenn s maandags gesloten, dinsdag dag. donderdag, vrijdag en zl. van 10 tot 6 uur: zondag van 1-51 Rijksmuseum Steenstras t 1 dags 13-17 uur Rijksmuseum voor Volkeniu Tentoonstelling „De mens van to leven en bedryi van de prehlsturt mens In het verre en nabije Oost Werkd 10-17 uur; zond. 13-17 (tot 1 oktober), Rijksmuseum van Oudheden Oi UJks 10-5 uur: zond 1-6 uur Rijksmuseum voor de geschleö deT natuurwetenschappen: Wassenaar (Kunstzaal Heuff, i laan 7): Tentoonstelling Frits en Ruth Fausch. Werkd. 10 uur vc 5 uur nam.; bovendien dinsdagai 810 uur. Zondag gesloten t.eas augustus). Avond- en nachtdienst der apotlül Geopend voor spoedeisende geva! Zuider Apotheek. Lammenschacf 7 tel. 23653. De zaterdag-, zondag-, avond nachtdienst van apotheek R. Breest Smallenburg te Leidei wordt waargenomen door de f Apotheek. De dienst van Apotheek Voor* ten wordit op zondag 14 augustui 's morgens 8 uur tot 's avonds 22 waargenomen door de Zuider theek. De Oegstgeestse Apotheek ie i pend.. ZONDAGSDIENST DER HUISABI Voor spoedgevallen zijn van u dagmiddag 12 uur tot maandag! gen 8 uur bereid waar te neme: doktoren H. J. Postel, Witte Singel tel. 23089; H. P. Veldhuizen, Del de Kanterstroat 35, tel. 20617; P. J Wydicks, Witte Singel 17, tel. 30: G e. j. Pieterse, Hoge Rijndijk 4, 24403; en B. Sastrowijoto, Toscat laan 18. tel. 34779. Te Oegstgeest dokter J. B. Hui holtz, tel. 51390. BU geen genm.r van on tlDlsarti specialist (of diens waarnemers) op dnkterstelemnn 22222. HAAGS AGENDÜ ZONDAG 14 AUGUSTUS Kurzaal. 11 30 uur: José Stordias Willem Hielkema, altviool Orkest. DINSDAG 16 AUGUSTUS Kurzaal, 20.15 uur: Het Reside Patrouilles va i Indonesië en Maleisie Indonesië en Maleisië overwfl gezamenlijk te gaan patrouilleren de grensgebieden op Borneo, men vermoedt dat zich 700 Mil sische communistische guerillas ders bevinden. Dit is in Ka Loempoer meegedeeld door de nesische minister van Buitenlat Zaken Malik. De guerrillastrijd zijn door het vorige Indonesische' wind bewapend en geoefend. De Maleisische vice-premier heeft meegedeeld dat de Maleisi' generaal-majoor Ibrahim tot W van de operaties in Borneo is1 noemd. Voorheen stonden deze der leiding van de Britse geus majoor Lea. Razak zei dat er zo spoedig le lijk in de Maleisische gebieden Borneo verkiezingen zullen wore gehouden, waarbij de bevolking' nieuw zal worden gevraagd bij Maleisië wil blijven. Engeland zal geleidelijk een d van zyn strijdmacht '50.000 uit Zuidoost-Azië terugtrekken.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 2