Meubelen... van der Klugf NU Johnson blijft bereid tot hulp aan Aziaten vertegenwoordigers grondwerkers Rassengeweld in VS duurt nog voort Baanploeg allround voorspanmonteurs REGENKLEDING v.a. 39,- SERVEERSTER DRUCO DRUKKERIJ BEDRIJVEN N.V. een rotaprinfdrukker een offsetdrukker een leerling-offsetdrukker een vlakdrukmonteur of een handzeffer betontimmerlieden AANNEMERSBEDRIJF N.V. NELIS NETTE FLINKE JONGEMAN ruimte beschikbaar Herenhuis Adverteert in het Leidsch Dagblad I Amerikaanse president over vredesprojecten President Johnson heeft er gis teren opnieuw bij de leiders in Hanoi en Peking op aangedrongen een eind aan de oorlog te maken en samen te werken bij vredesprojecten voor alle Aziaten. De Amerikaanse president, die de jaarlijkse vredesonderscheiding van de Vereniging van de achtste pant serdivisie een groep veteranen uit de tweede wereldoorlog uitreikte, zei in een toespraak: „Ik zeg het hun eens te meer. Zolang de agressie in Zuid-Vielnam voortduurt zullen wy die weerstaan. Maar als zij bereid zijn de wapens af te leggen en de werktuigen voor vrede en vooruit gang ter hand te nemen, als zij be sluiten het molesteren van hun bu ren te staken, zullen zij dit land ge reed en bereid vinden te helpen bij deze grootsere en vruchtbaarder in spanning. Johnson zei dat zijn grootste wens toen hij in 1963 president werd was geweest een „vredespresident" te zijn, ter bevordering van de ontwikkeling van het onderwijs, de gezondheid en het welzijn in de gehele wereld. De voormalige Amerikaanse vice- president Richard M- Nixon heeft gisteravond voorspeld dat de Vietna mese oorlog 0ver twee jaar geëindigd kan zijn als hij op de huidige schaaJ wordt voortgezet. Maar in een gesprek met journa listen in Tokio bij zijn aankomst uit I longkong, herhaalde hij zijn stand punt dat hij in Saigon tot uitdruk king heeft gebracht, dat de troepen macht in Vietnam met 25 procent moet worden opgevoerd vergeleken met de huidige plannen. .Maximale kracht" kan de oorlog sneller en met minder verliezen doen eindigen, zo zei hij. Nixon over China „Wij moeten op de grond en in de lucht genoeg troepen hebben om het initiatief te hebben in plaats van on derbroken acties zoals wij die nu voe ren", aldug Nixon. Wat betreft het gevaar dat com- munistisch-Chlna zich daadwerkelijk met de oorlog gaat bemoeien, ver klaarde Nixon: „Ik geloof niet dat de Chinese communisten de militaire middelen hebben om tegen de Ver enigde Staten te vechten. Als dat wel het geval zou zijn, zou er nu in Korea geen Jaloe-grens zijn. De voormalige vice-president zou vandaag een ontmoeting hebben met de Japanse premier Sato en met am bassadeur Reischauer. Hij vliegt za terdag naar Seoel voor besrpekingen met de Zuidkoreaanse regeringslei ders. Daarna keert hij naar de VJS. terug. Premier Ky van Zuld-Vietnam, die een bezoek aflegt aan de Philippij- nen, heeft vandaag de Aziatische landen opgeroepen zich te verenigen voor de strijd tegen het communis me. Hij verweet enige Aziatische landen zich afzijdig te houden. De oorlog in Vietnam is in de ogen van de Noordvietnamese communisten „en hun meesters, de Chinese com munisten, slechts het eerste stadium van een oorlog waarin de rest van de wereld het slagveld moet worden. Dit is meer dan een strijd om een stuk grondgebied: het is een strijd voor een belangrijk stuk ideologie". Premier Ky zei dat Frankrijk een verkeerde houding aanneemt, dat land „beschouwt de Vietnamese oor log alsof het de Algerijnse oorlog' was. Bovendien heeft Frankrijk praktisch gesproken niets meer met Vietnam te maken", aldus Ky. Overmacht Een bataljon Amerikaanse mari niers ongeveer 750 man heeft standgehouden tegen een overmacht van zeker tweemaal zoveel Noord vietnamese geregelde troepen. De mariniers achtervolgen de Noord Viet nam ezen aoor de rijstvelden oP onge veer 60 km van Da Nang. De mari niers zijn op een deel van een Noord- vietnamees regiment gestoten bij een zuiveringsactie. Er moeten in het ge bied twee regimenten Noordvietna- mezen zijn, een totaal van 6.000 man. Er zijn oP het slagveld 121 lichamen van Noordvietnamezen geteld. De op trekkende mariniers krijgen steun van straaljagers van de luchtmacht. Straaljagers en B-52-bommenwer- pers hebben het centrale bergland ten westen vam Pleikoe bestookt. Zuidkoreaanse troepen hebben daar ?en eenheid Noordvietnamezen opge spoord. "Woensdag zijn daar 170 Noordvietnamezen gesneuveld. Giste ren hebben de Zuidkoreanen er Amerikaanse cavaleristen bij htm op rukken nog verspreid vuurcontact met de vijand gehad. Het is voor het eerst sinds vele da gen dat de grondacties in Vietnam weer belangrijker zijn dan de lucht acties. Slecht weer boven Noord- Vietnam heeft het aantal aanvals- vluchten op dat land beperkt tot 98 Er zijn geen Amerikaanse toestellen verloren gegaan en er zijn geen luchtdoelraketten waargenomen. De aanvallen bleven beperkt tot het kustgebied in het zuiden van Noord- Vietnam, waar brarndstofdepots, bruggen, schepen en een trein wer den aangevallen. In Zuid-Vietnam zijn 358 aanvals- vluchten uitgevoerd, voornamelijk ter ondersteuning van grondacties Meer Zuidkoreanen Het Amerikaanse opperbevel heeft gisteren meegdeeld dat 111 de afgelo pen week 71 Amerikaanse militairen bij acties zijn omgekomen en 615 ge wond. Het aantal gesneuvelde Ame rikanen is daarmee sinds 1961 geste gen tot 4.610, van wie 2.762 sinds 1 januari van d'it jaar. Het totaal aantal gewonden sedert 1 januari is 15.627. Een Amerikaanse woordvoerder verklaarde, dat de afgelopen week 649 man van de Vietcong zijn ge sneuveld. dat wil zeggen 3,2 voor elke geallieerde gesneuvelde. Sedert 1 ja nuari is het sneuvelen van 30.698 man van de Vietcong gemeld. Sedert 1 Januari zijn voorts 5.765 Zuidvietnamese militairen gesneu veld. Zuid-Korea heeft besloten zjjn strijdmacht in Zuid-Vietnam, die nu 25.000 man 0mvat, met 20.000 mili tairen te versterken. In de komende maanden gaat de negende legerdivi sie, bestaande uit 15.000 militairen, met ondersteuningseenheden ter sterkte van 5.000 man, scheep naar het zuiden. OPROEP VAN ZWEDEN Zweden heeft gisteren een beroep gedaan op de grote atoomlanden om alle produktie van atoomwapen- materiaal voor 1 juli 1967 stop te zetten. De Zweedse afgevaardigde, ambas sadeur mevr. Myrdal, verklaarde voor d« conferentie, waaraan door 17 landen wordt deelgenomen, dat een dergelijke stopzetting een essentiële maatregel is om te helpen de ver spreiding van atoomwapens tot staan te brengen. Mevr. Myrdal zei, dat de grote mogendheden de tijd gegeven moet worden beëindiging van hun produk- tieprogramma's op lange termijn voor te bereiden. De conferentie is er tot dusverre niet in geslaagd enigerlei vorderin gen te maken met een verdrag dat tot doel heeft de verspreiding van atoomwapens te verhinderen. Philips trekt voor kleurentelevisie mijnwerkers aan (Van 1 Bossche correspondent) Werd enkele dagen geleden gemeld dat het Philipsbedrijf in Eindhoven het natuurlijk verloop van het perso neelsbestand slechts ten dele zou op vangen, waardoor enkele duizenden mensen op den duur zouden afvloei en, nu blijkt dat dit uitsluitend voor de indirecte sector geldt (employé's). In enkele voornamelijk Limburgse dagbladen is het Eindhovense bedrijf tenminste een advertentiecampagne begonnen waarin het arbeidskrach ten vraagt voor ploegendiensten In Eindhoven en Stadskanaal. In Lim burg zullen zelfs wervingsbussen worden gestationeerd waar geïnte resseerde mijnwerkers alle inlichtin gen over het werken bij Philips kun nen krijgen. Dit is vooral interessant omdat door de ln de toekomst slui tende mijnen grote aantallen mijn werkers elders werk dienen te vin den. Het ligt in de bedoeling de mensen speciaal bij de fabricage van beeld buizen voor kleuren toestellen in te zetten. De nieuwe tak aan de Phi- lipsboom begint nu langzaam op gang te komen. Zoals men weet hoopt het bedrijf in 1967 met de eerste ontvangers op de Nederlandse markt te verschijnen, terzelfdertijd zullen dan in Bussum maandelijks (proef) uitzendingen geschieden. Philips-Stadskanaal heeft nog een vijftigtal arbeidsplaatsen open, aan gezien een groot deel van de zwart wit-prod uk tie naar deze vestiging zal worden overgebracht. Stapje vooruit in Grenada (Van onze correspondent in Washington) Het conflict rond de negers woedt nog steeds met een gold van geweld dadigheid over het Amerikaanse continent. Gisteren botsten weer groepen blanke en negers in Detroit. Ook in New York werd gevochten. Tenslotte waren er relletjes in het 8000 inwoners tellende plaatjse Gre nada in Mississippi in dit oord, ge legen diep ln het van rassenhaat doortrokken Amerikaanse zuiden, bleef de geweldpleging evenwel be perkt omdat 150 zwaar gewapende staatspolitiemannen de orde bewaar den. Daarbij is het opvallend en uniek voor Amerika's zuidelijke sta ten, dat de politiemannen hun bajo netten en vuurmonden voorname lijk richtten op blanke oproerkraai ers die probeerden door het werpen van voetzoekers en stenen een vol- Levenslang geëist tegen voormalige SS-sergeant De openbare aanklager in Frank fort, Wiese, heeft gisteren in Frank fort levenslang geëist tegen de voormalige segeant van de SS, Josef Erb«r wegens deelneming aan moord neer dan 125.000 mannen, vrou- en kinderen In het nazi-doden kamp Auschwitz. In West-Duitsland de doodstraf afgeschaft. De 69-jarige Erber is een vah de drie beklaagden tegen wie sinds 14 december berechtiging aan de gang is. Hun zaak staat bekend als het tweede Auschwitz-proces. Het eerste werd vorig jaar gehouden en duimde twintig maanden. Volgens Wiese had Erver o.a. acht vrouwen vergast om aan hun juwelen te komen. Verder had hij 200 gevangenen die op een rij stonden in het achterhoofd ge schoten. Tegen een andere verdachte, de 57-jarige Gerhard Neubert, eiste de openbare aanklager acht jaar. Hem wordt medeplichtigheid aan moord in zeker 14.000 gevallen tenlaste ge legd. Wiese heeft tegen een derde ver dachte. de voormalige SS-majoor Bruger. twaalf jaar geëist. strekt legale demonstratie van ne gers ten bate van de rassen-integra tie in Grenada in de war te sturen. Met andere woorden: blanke agen ten van de staat Mississippi be schermden negerdemonstranten en dreigden agressieve blanke burgers van Mississippi met wapengeweld. Dit is zeker een stap vooruit in de situatie in het zuiden. Daar werkten tot nog toe overheid en politie steeds mee met het „op hun plaats houden van negers". Het betekende uit- teraard steeds voorzetting van de onderdrukking der negers. Dat deze nieuwe houding van de politié in Grenada pas werd bereikt na zware druk van de organisaties voor de burgerrechten doet hieraan weinig af. Concentratie Ds. King, wees er gisteren in zijn jaarlijkse rapport aan de organisa tie „Southern Christian Leadership Conference" op, dat nu hier en daar voortgang wordt geboekt in de zui delijke staten een grotere concentra tie op feitelijke rassenscheiding in het noorden noodzakelijk is. Chicago, de stad waar hij de af gelopen maanden demonstraties en acties heeft geleid voor betere be huizing en scholing van de negers, noemde King het „meest vijandige bastion van de feitelijke rassenschei ding in het noorden". Daarnaast zet te hij als parallel de staat Missis sippi als „het grootste bastion van fnuikende en nog officiële scheiding in het zuiden". Tenslotte gaf King in zijn rapport advies wat zou moeten worden ge daan om rassenspanningen vooral in steden tegen te gaan. Uitbreiding van de strijd tegen de armoede is volgens hem nodig. Daarvoor zou er massaal openbare-werken-pro- gramma moeten komen met een ..vrijheidsbegroting" van 100 miljard dollar. HONKBALWEEK Voor een verrassing zorgde gister avond ln de Haarlemse honkbalweek het team van de Nederlandse Antil len door een 11-7 overwinning op 't Amerikaanse team de Bayonets. De gedetailleerde uitslag luidt: Ned- An tillen l, 0, 3. 0, 0, 0. 4, l, 2 11; Bay- nets 0, 3, 1, 0, 0, 1, 2, 0, 0 7. Door de Nd. Antillen werden drie homeruns geslagen, door Wilfred irs (2) en Sam Jacobs (1) en bij de Bayonets vier, door Rock Gibson, De sportcommissie van de KNï heeft voor de wereldkampoeiisck pen op de baan, die van 30 augu?. tot en met 4 september in Franfc- worden gehouden, de volgende tt Sprint amateurs: Jan Jansen (jJ>. sterdam) en Wira Koopman (Rotti dam)voor eigen rekening gaat C- Kipping (Den Haag). Tandem amateurs: Jan Jansen., Wim Koopman: 1 km "tijdrit staande start: van de Ruit (Amsterdam); ploegenachtervolging: Ger Bon? (Voorst», Leo Duyndam «Honsefe dijk), Tiemen Groen (Follega), Fr den Hertog lEemelo), Frans van Ruit (Amsterdam), Harry Steen (Elsloo). De vier definitieven zui in Frankfort worden aangewezen;: achtervolging amateurs: Tien» I Groen (Follega). Voor een twee I kandidaat zal een keuze worden maakt uit Ger Bongers, Frans n de Ruit en Fedor den Hertog; achtervolging profs: Henk Nijdj (Zundert) profstayers: Jan Legrand (Amste dam), achter Stakenburg; Piet der Lans (Sassenheim) achter raven; Jaap Oudkerk achter De Graaf; amateurst-ayersPiet de Wit (Wc mei-veer) achter Koch; Andries E; sloot (Amsterdam) achter Wiens chef d'equipe: A. Zwartepooft k.- Kersbergen zekei van hoofdprijs Solo-zeiler Jos Kersbergen koe rechtstreeks op de hoofdprijs van: Soloweek aan. Ook tijdens de derf race, die gisteren onder ideale weet]£ omstandigheden werd gehouden, zej* de de bekwame Kersbergen op ktr?' Op de tweede plaats wordt hij in lPr algemeen klassement gevolgd doortoi Damstee. In de B-groep, die i lijk weer eens aan bod kwam, j de overwinning naa se zeiler Wesseling. Het algemeen klassement op het ogenblik als volgt uit: Kersbergen; 2. Damstee; 3. BehreL 4. Van Vende; 5. Jonge van Ellen-: 6. De Swaagen; 7. Wilton (G.-lpE 8. mej. Pott; 9. Curtic (G.-B.);j Kaan. K t CUllfO kwam, g.i Loosdrect nent ziet' Ken Cunningham, Jim Metz en Dj' Cummings. De stand ziet er als uit: 1. Nederland 4 3 2. California Stags 4 3 1 3. Bayonets 5 14 4. Ned. Antillen 5 14 kunt u bewijzen wat u waard bent - en dat krijgt u dan ook! Dit is een uitdaging. Aan verkopers - ervaren of „in de dop". Eén der grootste concerns op het gebied van elektrische huis houdelijke apparatuur vraagt voor zo spoe dig mogelijke indiensttreding LET WEL: u krijgt natuurlijk een prima opleiding. Maar dat is op zichzelf niet vol doende. Schrijft u alleen, indien u zelf voelt uit het goede verkoophout gesneden te zijn. Werklust, doorzettingsvermogen en benen, die de weelde van een baan met een grote mate van vrijheid kunnen dragen, zijn daar toe vereist. Bezit u die eigenschappen? Solliciteert u dan. U wacht een prima toe komst. Uitstekend inkomen (uitstekende pro visieregeling, terwijl een behoorlijk minimum inkomen wordt gegarandeerd. Vanzelfsprekend prima sociale voorzieningen en ruimschoots mogelijkheden om uzelf te bewijzen wat u waard bent. Bezit u die eigenschappen niet, bespaart u dan ons en uzelf tijd en teleurstelling. Er staan meer personeels-advertenties in deze krant. Wilt u onze jaar, schrijft blad. GEVRAAGD HOOG LOON Goede sociale voorzieningen. Telefoon 01718—5797 of 070—678171 GEVRAAGD i.v.m. produktie-uitbreiding BETONINDUSTRIE HOLLAND-DAK N.V. TELEFOON 02513—2544 telefoon 02507—3773 Profiteer van onze aanbieding voor dames en heren Wij vragen iin. leeftijd 18 ja Persoonlijke sollicitaties dagelijks gedurende de winkel openstelling (ook op zaterdag), afdeling Personeels zaken, 2e etage. LEIDEN. spoedige indiensttreding die daartoe wil worden opgeleid. prettige werkkring met In de St. Ursula kliniek, Eikenlaan 3-5, Wassenaar, vaceert per 1 oktober de plaats DIËTISTE (part-time) Liefst in het bezit van een getuigschrift van een erkend opleidingsinstituut. Goede salariëring en uitstekende sociale voorzieningen. Wendt u voor nadere informatie en sollici tatie tot de Direktrice van de St. Ursula kli niek. Het telefoonnummer is: 01751 - 9441. nieuwbouwprojecten in de IJmond UITGEEST TELEFOON 02550—7441 Na 18.00 uur telefoon 0250043196. Persoonlijk aanmelden na 18.00 uur Lisse, Nieuwstraat 35. als chauffeur voor onze besteldienst en magazijnwerk. Rijbewijs vereist. Slijterij ,*t Wijnhuis' De Kempenaerstraat 39, Oegstgeest, telefoon 50892 Aardgasverwarming Als U voor de winter de Juiste GASHAARD wilt branden of uw gehele huis voordelig verwarmen, bel dan 26661 en U krijgt alle modellen. J. J. STEENBERGEN Zn. Gedipl. gasfitters HERENGRACHT 73. Aannemersbedrijf heeft voor kleine en grote verbou wingen, modernisering van kamers en keukens, schuren en loodsenbouw, tegen con currerende prijzen. Correct en snel uitgevoerd. Mauvelaan 12 te Leidschen- dam; 6 kamers, keuken, bad kamer, c.v. gas, voor- en ach tertuin plus uitgang, in prima staat. Direct leeg te aanvaar den. Vraagprijs f. 72.500. Inl. Makelaarskantoor HOOGENRAAD. Tel. kantoor 070981714. Privé: 070—119589. Auto HEEMSKEH1 occasions d< PEUGEOT 404 PEUGEOT 404 Stationcar VAUXHALL Cresta OPEL Kapitan OPEL Kapitan OPEL Caravan BMW 1800 BUICK Skylark HILLMAN Super Minx DKW F 11 SIMCA 1000 SIMCA Aronde TRABANT SAAB Stationcar FORD Taunus 12M FORD Taunus 12M FORD Taunus 17M FORD Taunus Transitbui FORD Corsair FORD Consul Aluminium- en kopergieterij „DE SLEUTELS"* r< zandvormcr, erki machinevormer.^ afbramer en h bankwerker trie UTR. JAAGPAD 122A - LEIDEN - TEL. 0I71>J,t',: Na 18.00 uur telefoon 01710—24971 P

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 4