Een sfeer van desillusie 1 Cuba-1966 Ir iv 'r De val van Berlijn rTm Beatleplaten in brand vud DONDERDAG 11 AUGUSTUS 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA De bevolking is ondanks alle campagnes niet anti-VS imiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiii iiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii i (Van onze reisredacteur mr. H. L. Leffelaar) De kwestie-Cuba is bezig een vergeten raadsel te worden. Uit de belangstelling van Washington verdreven door I Vietnam, door Moskou sinds i de rakettencrisis aanzienlijk J minder interessant gevonden I dan voordien, en gebrouilleerd met Peking, ligt Castro's volks- j republiek aan zijn lot overge laten als een voetnoot van de geschiedenis in de Caribische Zee. In de hoofdstad waar om „strate gische redenen" geen enkele platte- j grond te krygen is, waar de Ameri kaanse ambassade al jaren als een holle huls in de „Skyline" figureert, waar de Amerikaanse adelaar van het grote monument op de zeebou- 1 levard is gesloopt, in Havana sleept het leven zich zonder veel animo van de ene dag naar de andere voort. De Cubanen zijn hun gevoel voor humor wel niet kwijt, maar de opge- legde doctrinaire discipline van een staatsbestel dat by de gratie van de „collectieve inspanning" bestaat, heeft een zichtbare domper geplaatst op het traditioneel zorgeloze Cu baanse volkskarakter. Men doet wat cr verlangd wordt, maar zonder veel overtuigihg. Twijfel Behalve dit gebrek aan over tuiging valt bij een kort bezoek ook een vooralsnog ongericht, maar niet te miskennen sfeer van desillusie op. In vluchtige gesprekken over heerst een moedeloosheid die, wan neer zij geformuleerd wordt, uitdruk king geeft aan twijfel over doel en nut van de revolutie. Hierbij is op vallend dat de kritiek zich nooit ADVERTENTIE •TEENSTRAAT 8 HERENSTRAAT 8 ''HAARLEMMERSTR* 204 e i d c KERSENWIJN nieuwe oogst. Per fles f2,65 Alléén onze zaak Haarlemmerstr. 204 i wegens vakantie gesloten van 15 t.m. 22 augustus. richt op Fidel Castro, die nog steeds de reputatie heeft zoals president Soekarno tot voor kort) alle euvels by toverslag op te kunnen lossen, maar op het systeem. Heeft het Castroïsme voldoen de wortel geschoten om zich in Cu ba te handhaven en om in Latyns- Amerika een blijvende factor te zijn? Het antwoord daarop is specu latief. Succes is voor een gunstige ontwikkeling van het Castroïsme on ontbeerlijk, en aan succes heeft het sinds enkele jaren ontbroken. De spectaculaire val van Batista, de na de afwijzing door Washington met bravour uitgevoerde nationali sering van de grote Amerikaanse bedrijven, de „overwinning" op de Varkens-baai-invasie, zelfs het mis lukte huzarenstukje met Chroesjt- sjows raketten het waren feiten waarop de revolutie zich kon beroe pen en die nog steeds herkauwd wor den voor wat ze nog aan inspiratie produceren kunnen. Isolement Sindsdien hebben de vastgelopen economie, de rantsoenering van be langrijke levensmiddelen, het chro nisch tekort aan essentiële appara tuur en onderdelen, de hoge prijzen en gefixeerde lonen echter weinig bijgedragen tot de gewenste revolu- lutionaire verve. Tegelijkertijd heeft zich een steeds sterker wordende sensatie van isolement meester ge maakt van het eiland. Geroutineerde waarnemers zyn van mening dat dit isolement een van de voornaamste beweegredenen van de Cubaanse regering is bij zijn pogingen om de Castro-revolutie naar andere delen van Latijns Ame rika te „exporteren". Cuba kan er immers alleen maar baat bij hebben, zeggen deze analytici, wanneer het Inderdaad bestaat er in Óuba on danks alle campagnes nog steeds een potentieel reservoir aan pro- Amerikaanse goodwill. Van een ac tieve anti-Amerikaanse gezindheid is onder de Cubanen nauwelijks iets te merken. De „cuba si, Yankee no" slagzinnen zij zo goed als uit het stadsbeeld verdwenen. En voor wie zyn ogen en oren de kost geeft is er een goede portie heimwee naar de dagen van weleer te bemerken. „Grote draak" Bob Scoggin, leider van de Ku Klux Klan gooit Beatleplaten en foto's in de vlam men van een brandend kruis. Dit gebeurde in Zuid-Carolina, omdat één der Beatles, John Lennon, in een interview heeft gezegd dat de groep populairder zou zijn dan Jezus, wat hij overigens zelf be treurt. In Engeland is niets van de Amerikaanse storm te bemerken. De l.p. van de Beatles, Revolver, staat thans boven aan de lijst van tophits, minder dan een week na dat de plaat in de handel werd gebracht. zich kan verzekeren van de sympa thie van gelijkgezinden die de doel stellingen van de revolutie onder schrijven, en daarmee het isolement doorbreken. In dit verband wordt ook gewezen op het doubieuze effect van de door Washington doorgevoerde economi sche blokkade. Niet alleen zou de blokkade de Cubaanse regering een blijvend excuus verschaffen voor zijn anti- Amerika hetze, maar hij levert tevens dankbaar materiaal op voor de revolutionaire uitvoer van kreten, die het bewijs moeten leve ren dat de „Imperialisten" zich al leen kunnen bedienen, van materia listische chantage. „De regelmatige aanvoer van Amerikaanse films", zei 'n Westerse waarnemer, „zou meer effect sorte ren dan de hele blokkade". Heimwee 99 Toch zijn deze feiten bedrieglijk. Zij betekenen in elk geval niet dat de Cubaanse bevolking, bij toene ming van de economische nood, een poging zouden ondernemen om het regime- Castro omver te werpen en zich in de schoot van Washington zou vleien. Zij betekenen ook niet dat. mocht er ooit een uit Cuba gedirigeerde po litieke verandering optreden, deze gebaseerd zal zijn op een herstel van de oude betrekkingen met de V.S. Wat dat betreft heeft de regerings functionaris gelyk, toen hij mij zei: „Wat er in de toekomst ook mag gebeuren, Cuba zal nooit meer wor den wat het geweest is". Vies woord Een realistische Cuba-politiek zal van deze feiten uit moeten gaan. Het is echter de vraag of Washington be reid zal zijn deze gegevens te accep teren, want zij impliceren een prin- piële koerswijziging. Het betekent dat een stabiele oplossing de toleran tie vereist van een socialistische vorm van zelfbestuur. Maar zolang „socialisme" in de VS de klank van een „vies woord"' blijft houden, zal een reële verandering uitblijven. Cuba heeft op het ogenblik wei nig reden zich ingenomen te voelen met de steun die het van Moskou Met deze biljetten wordt de I Cubaanse bevolking opgeroepen tot paraatheid voor de naar de mening van Castro voortdurend bestaande dreiging van een nieu we Amerikaanse invasie. krygt. Na de mislukking van het I raketten-avontuur heeft het Krem lin duidelijk zyn belangstelling voor Ideze buitenpost van het communis me verloren. De hulpverlening gaat I wel door, maar er zyn weinigen meer die zich illusies maken over de prak tische mogelijkheden van een logis tiek die een halve wereld omspant bovendien een economische red- dingslijn die in tijden van interna tionale crises onmiddellijk gevaar loopt. Daarnaast is er het vrijwel onop losbare probleem van fabrieken met Amerikaanse motoren en machines waarvoor de Russische industrie geen onderdelen kan leveren, een pro bleem dat al grote stagnaties teweeg heeft gebracht in de Cubaanse na tionale produktie. De VS blijven daarom onder alle omstandigheden de meest aangewe zen stut voor de Cubaanse economie. Dat van deze stut geen gebruik wordt gemaakt, ligt niet aan Castro maar aan Washington, dat tot nog toe de steriele politiek van een eco nomische blokkade prefereert boven een creatieve benadering van het Cubaanse vraagstuk. Bijzondere documentaire met authentieke Russische heelden maandagavond op t.v. 99 99 (Van onze Haagse correspondent) Van de talrijke documentaires, die door televisiestations in vele landen over het ontstaan en de ondergang van Hitiers Derde Rijk zijn gemaakt, verdient de Franse produktie over ..De val van Berlijn", geregisseerd door Frédéric Rossif. bijzondere aandacht. De AVRO zendt deze unieke documentaire maandag avond van 21.20—22.10 uur uit. via het tweede net. Hitier keerde in 1945 terug naar Berlijn en beloofde de bewoners: over tien jaar kennen jullie je eigen stad niet meer. Het zou twaalf jaren du ren, en niet de Duitsers maar de Rus sen zouden het bewerkstelligen. Hit- Iers toekomstbeeld kwam in negatieve zin uit. Na twaalf jaren nazi-bewind ging Berlijn in vlammen op; de stad 1 werd één rokende puinhoop. Fredéric Rossif heeft deze laatste periode tot onderwerp van zijn documentaire ge maakt. Uit nazi-archieven Het authentieke filmmateriaal is voornamelijk afkomstig uit de Russi sche nazi-archieven en is voortreffelijk van kwaliteit. Het begin van de do cumentaire toont de zegetochten en de brallende toespraken van Hitier en het hysterische enthousiasme van de Berlyners die hun Führer onder con fetti en rozen bedolven. Maar in februari 1945 gaan de Inwoners van de Duitse hoofdstad begrijpen dat Berlijn frontstad is ge worden en er maakt zich een enorme paniek van hen meester. Hitler, die is ondergedoken in de Führerbunker onder het gebouw van de rijkskanse larij. geeft opdracht mannen en jon gens «van de Hitlerjugend en de Volkssturm) in uniformen te steken en van wapens te vQorzien. Van dit slecht bewapende en onge schoolde leger, dat het stadsgarnizoen moet vormen, blyven maar zeer wei nigen over.i Als de krankzinnig ge worden Hitier samen met zijn echt genote Eva Braun zelfmoord pleegt, breekt de ban en generaal Weidling kondigt enkele dagen later de on voorwaardelijke capitulatie af. moderne stad van vandaag, waarin goedgeklede burgers langs de wel voorziene etalages slenteren. De band met het verleden blijkt uit een fragment uit Peter Weiss' „Die Ermittlung", waarin een acteur over de door de nazi's bedreven misdaden zegt: „Wij hebben allemaal geweten waarom het ging". Elizabeth Taylor reikte aan haar echtgenoot Richard Burton de filmprijs „David di Donatello" uit tijdens het filmfestival van Taormina Italiëvoor zijn rol in de film „The spy who came in from the cold". Vakmanschap Met groot vakmanschap is de te- genstelling in beeld gebracht tussen het verwoeste Berlijn van 1945 en de 1 NEDERLAND 1 VPRO: 7.00 uur Nieuws in het kort. NTS 7.01 uur Klaas Vaak. voor de kleuters 7.05 uur De Verrekijker, jeugdprogramma 7.35 uur Lucy show 8.00 uur NTS-journaal 8.20 uur Concert voor jonge mensen 9.15 uur Vreemde wereld, tv-spel 10.00 uur Verkenning en herkenning gj 10.40 uur NTS-journaal M 10.45 uur Sluiting. NEDERLAND 2 AVRO: 8.00 uur Nieuws in het kort, NTS 8.01 uur Mr. Magoo, tekenfilm 8.05 uur De onbekende wereld, film 8.30 uur Joop Walvis speelt, muzikaal progran 8.40 uur Li-la-lo, cabaretprogramma M 9.15 uur The long hot summer, film 10.05 uur NTS-journaal 10.10 uur Sluiting. UIT HET RADIOPROGRAMMA: HILVERSUM 1: 7.30 uur Country- and Westernmusic HILVERSUM 2: 10.00 urr Geestelijke liederen 10.45 uur Haarlemse orgelmaand. Gesprek over .ontslag regels" Naar aanleiding van het op stellen van de z.g. „ontslagre- gels" door de werkgeversbonden stelde Herman Wigbpld in een aflevering van VARA's actuali teitenrubriek Achter het nieuws enkele vragen aan de heren Kloos voorzitter NW> en Bos- ma (voorzitter CSWi. Zoals be kend heeft het NW scherp ge protesteerd tegen deze ontslag- regels. Kloos vertelde, nadat hij er zijn waardering over had uit gesproken dat er aandacht aan de ..menselijke belangen" is be steed, wat zijn klachten ook zijn. Hij achtte het niet in over eenstemming met de verbetering van het klimaat tussen werkge vers en werknemers dat er vooraf geen overleg is gepleegd. Bovendien zei hy ernstige be zwaren te hebben tegen de be paling dat alleen de leiding van de onderneming bepaalt wie ontslagen worden. „De vakbe weging wordt pas ingelicht als de beslissing is gevallen", aldus Kloos, die zich opnieuw als handig, televisie-geniek causeur ontpopte. Bosma verweet Kloos dat deze deed alsof dit splinternieuwe richtlijnen zijn. „In 1963 zijn al eens regels bij massale ontsla gen opgesteld, maar daaraan is nooit veel publiciteit gegeven", verklaarde hij. Hij was het eens met Kloos dat de financiële consequenties voor een werkne mer bij zo'n ontslag mede in aanmerking moeten worden ge nomen en dat deze kwestie nau welijks wordt aangeroerd in de „ontslagregels". Hij zei daar graag met Kloos van gedacht/n ov«- te willen wisselen. Glii liezen Bas Roodnat en Jan Schaper deden ons vervolgens één mo ment geloven dat we een repor tage vanuit een tuin aan de Adriaan Goekooplaan tegemoet zouden gaan. Maar het werden andere Chinezen, een veel gro tere groep, die zich minder be kommert om diplomatieke be trekkingen en zich meer bezig houdt met het vullen onzer hongerige magen in de Chinese restaurants. Volgens het minis terie van Justitie bevinden zich ongeveer 300 van deze Chinezen uit China. Formosa en Indone sië zonder verblijfsvergunning in ons land. Justitie: hun aan tal wordt té groot, daarom ma ken wij sinds 1963 „jacht" op deze illigalen. „Achter het nieuws": ze zyn broodnodig oin de 319 restaurants van koks te voorzien. onbarmhartig om mensen het land uit te sturen, die zulk nuttig werk doen en hier al zolang zijn. Tenslotte fluisterde Koos Pos- tema na signalering van het bericht over de Amerikaanse ge boortegolf (negen maanden na een kink in de elektriciteitska bel). geschrokken: „Je zal toch moeten wachten tot de stoppen doorslaan". Wist u. dat de vrouw van Joop van Os wel eens lucifers en koek koopt en die boodschappen rustig laat opschrijven? Wij za gen dat in 'n heel knusse repor tage van nieuwslezer Ed Lauten- slager, die eens gezellig en on gedwongen (nou ja, dat was de bedoelingop bezoek ging bij zijn kamperende collega van „Achter het nieuws". Dat Spa kenburg toch, wie Je er al niet ontmeet! „Dag Joop!", „Ha, die Ed!". „koffie?", „Nou maar dè.t lijkt me heerlijk. Hoe is nou hier de acoommodatie, zeg?" Joop was vriendelijk genoeg om Ed dat even te laten zien: een kleine, eenvoudige camping, echt iets voor Joop. En even la ter weer in het hartje van Spa kenburg: „Hé, dag Ed. naar de palingen?" Het moet een droe vige mededeling voor Van Os zijn, maar folkloristisch gezien hebben wij er weinig van mee genomen. In .Attentie" op Nedeland II zagen we hoe de Bitse opposi tieleider Edward Heath van twee interviewers gelegenheid kreeg te vertellen wat Wilson hem allemaal heeft aangedaan. Hij vond dat de staalnationa- lisatie zo snel mogelijk moet worden afgeschaft en de werk nemersbelasting moet worden herzien. Samenvattend: in on dubbelzinnige bewoordingen uit te Heath zijn kritiek op het economische beleid, waarbij het hem belachelijk voorkwam, dat Wilson juist nu de toestand rooskleurig noemt. Overigens wel een interview dat wij in Nederland „hard" zouden vinden: vragen recht op de man af. antwoorden zonder er om heen te draaien. VOOR DOM)EItI>.\( Al'GUSTl 23.55-24.00 Hilversum I. 402 M X AVRO: 19.00 Nws 18.15 Act. 18.30 Weekendwegwijzer. 19.10 Sportparade. 19.30 Country and Western muz. (gr.). 20.00 Nws. 20.05 Stereo: Koorzang. 20.35 Voordracht. 20.50 Stereo: Rndlo Kamerorkest en soliste: mod. en klass. muz. 21.45 Muzikaal klankbeeld. 22.26 Honkbalweek 1966. Haarlem. 22.30 Nws. 22.40 Act. 23.00 Stereo: Lichte nieuwe gram.platen. 23.55-24.00 Nws. Hilversum 2, 298 m NCRV: 17.50 Sportrubrlek. 18.10 Ste reo: Licht instr. trio. 18.25 Nederlandse liederen en liedjes. 18.40 Voor de twin tigers. 19.00 Nws., en weerpraatje. 19.10 Radiokrant. 19.30 Muz. van het Leger des Heils (gr.). 19.45 Klass. gram.muz. 20.00 Donderdagavondmozaiek. geva rieerd progr. 22.00 Geestelijke liederen gr.22.15 Avondoverdenking. 22.30 Nws. en herh. SOS-ber. 22.40 Boek bespreking. 22.45 Klass. orgelmuz. 23.15 I Vers ln het gehoor: voordracht - i 23.40 Lichte gram Nws. VOOR VRIJDAG 12 AUGUSTUS Hilversum 1, 402 m VARA: 7.00 Nws. ochtendgym. en socialistisch strijdlied. 7.23 Lichte gram. I muz. lom 7.30-7.35 Van de voorpag I persoverzicht)8 00 Nws. 8.10 Lichte gram.muz .9.00 Te land en te water: |een Informatief progr voor weg- en waterweggebruikers. 8.35 Waterstanden. VPRO: 9.40 Morgenwijding VARA: 10.00 Operettemuz. tgr.). 11.00 Nws. 11.02 Goed gepers(d)t. progr. over Unesco's gram.platenseries en kunst pockets. 11.40 Stereo: Orgelconc. (gr.), oude muz. 12.00 Licht instr. ensemble. 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Overheidsvoorlichting: Uitzending voor de landbouw. 12.40 Elektronisch orgelspel. 12.55 Act. AVRO: 13.00 Nws. 13.10 Act. 13.30 Coupe classlque spéciale: muzikaal Instr. ensemble VPRO: 16.00 Nws. 16.05 Thuis, praatje. 16.30 Radiophll- barmonlsch orkest; mod. muz. 17.15 Hilversum 2,2 98 ni KRO: 7.00 Nws. 7.10 Meditatie 7.15 Lichte gram.muz. (7.30-7.32 Nws.). 7.55 Overweging. 8.00 Nws. 8.10 Voor de Jeugd. 8.30 Nws. 8.32 Lichte gram. muz. met vakantletlps. 10.00 In de platensoos: lichte gram muz. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Amateursprogramma mandolinekwartet. 12.00 Angelus. 12 03 Wereldmuzlekconcours Kerkrade 196(5. 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Nws. 12 40 Art. 12 50 Licht Instr. ensemble, (opn.). 13 10 Ste reo: Metropole ork.: amusemenUmuz. 13.35 Iets voor U misschien. 13 45 Lichte gram.muz. 15.00 De deur ging op slot. hoorspel. 15.30 Voor de zieken. 16.30 Instr. ensemble: mod. muziek. 16.50 Pianorecital (gr).: klass. muz. Hilversum 3. FM en 240 m NRU AVRO: 9 00 Nws. 9 02 Zet m op: vrolijk ochtendprogr. (Om 10 00 en 11.00 Nws.), 12 00 Nws 12 02 Operette- fragmenten. NRU VARA 13 00 Nws 13.02 Gev. gram .muz 14 00 Nws. 14 02 Licht Instr. trio. 14.25 Oev. gram.muz. 15.00 Nws. 15.02 Licht grara.platenpro- gramma. NRU/AVRO: 16.00 Nws. 16.02 Sorbet: licht gev. muz progr. (opn i. 17.00 Nws. 17.02-1800 Gev. platenpro- gramma voor automobilisten. TELEYISIEPROGRAMM VS Nederland i - NT8 19 00 Nwa. m i het kort. 19.01 Klaas Vaak. film voor de kleuters- NCRV: 19 05 Station Pet ticoat. TV-film. 19.30 Zangduo- Ame rikaanse 'olksmuz. NTS: 20 00 Jour- I naai. NCRV: 20220 Show zonder poes pas. gev. progr. 21.20 Zomaar een dag in vredestijd, korte film. 2145 Die Amerikaan ln Nederland, 2e afl. van leen programmaserle rond dc Amen- jkaanse zanger-entertainer Don Pau- lin. 22.10 Attentie, act rubriek. 22 35 Dagsluiting. NTS: 22 45 ANVV-Spot. i 22.50-22.55 Journaal. Nederland II NTS 20.00 Nws in het kort. VARA: 20.01 Dagjesmen sen, TV-fllm. (herh van 27 augustus 1963). 20.30 Achter het nieuws. 20 55 Het duel, TV-spel. NTS: 22.10-22 15

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 5