FANTA ORANGE krijgt u 6 boekjes MALIK EN KAZAK TEKENEN VERDRAG Zwartkop Shampodor Wilson wijzigt zijn kabinet Zwartkop Shampodor wast uw haar en geeft het tegelijk een decente make-up, aangepast aan uw haarkleur Zwartkop zegels slechts 2 guldens %/FANTA WEEKEND BIBLIOTHEEK PAGINA 4 LEÏDSCH DAGBLAD DONDERDAG 11 AUGUSTUS 190J George Brown naar Buitenlandse Zaken (Van onze Londense correspondent) De Britse minister van Eco- nom. Zaken, George Brown, heeft zijn portefeuille geruild met de minister van Buiten landse Zaken, Michael Stewart. Dit heeft premier Wilson gis teravond bekend gemaakt. Verder schuift minister Green wood op van Ontwikkelings hulp naar Woningbouw. Minis ter Bottomley wisselt de porte feuille van Gemenebestzaken voor die van de ontwikkelings hulp een slapende post om dat er toch geen geld voor is. Gemenebestzaken belangrijk in verband met de Rhodesische kwestie komt in handen van Bowden, die op het ogenblik het Lagerhuis leidt. Algemeen was verwacht dat Wilson pas in het komende reces een kabi netsverschuiving zou aankondigen. De vervroeging daarvan kwam dan ook als een verrassing. De oppositie beschouwt het als een handige manoeuvre om de aandacht af te leiden van de Labour-rebellie tegen de financiële dwangmaatregelen van de regering. Maar Wilson wil de ministers tyd gunnen zich in te wer ken voordat de conferentie van de Labour-partij in oktober begint. Om de spanningen daar en ook die op het congres van de vakbeweging in .september te verminderen, was deze ministeriële stoelendans tactisch noodzakelijk. Er zijn nog geen slachtoffers ge- /allen. Maar men verwacht dat Wil son tijdens het reces een tweede portie kabinetswijzigingen zal bekend maken. Daarbij zou een aantal oudere ministers door jongere Lager huisleden uit de achterhoede worden vervangen. De benoeming van de loslippige en impulsieve George Brown tot minister van Buitenlandse Zaken kwam als een bijzondere surprise. Brown lijkt het tegendeel van een diplomaat, maar zijn open, warme en geestdriftige persoonlijkheid heeft hem algemeen bemind gemaakt. Als weinigen is hij in staat tot het scheppen van persoonlijk contact. Hij blijft vice-premier en plaatsvervan gend leider van de Labour-partij. De benoemingen werden bekend juist nadat Brown gisteravond in het Lagerhuis de slotrede in het storm achtige debat over de prijs- en loon politiek had gehouden. Het fel om streden wetsontwerp kreeg een meer derheid van 58 stemmen. Van de linkervleugel van Labour onthielden zich ditmaal 22 leden van stemming. Brown is een overtuigd „Euro peaan", die al in 1962 op het partij congres een vurig pleidooi hield voor Engelands aansluiting by de EEG. Als minister van Economische Zaken was hy speciaal belast met de ver sterking van de economische banden met het Europees continent. Omdat Brown het aanvankelyk oneens was met Wilson over de economische politiek, had hy enkele weken geleden op de voor hem be kende dramatische wyze zyn ontslag ingediend. Maar Wilson praatte hem Browns overplaatsing is ook het gevolg van het feit dat zyn oorspron keiyk geheel op vrywilligheid be rustende inkomenspolitiek, waarvoo: hy met al zyn energie heeft gevoch ten, mislukt is. Brown wilde nu zelf ook een andering en hy heeft al toen Labour in oktober 1964 de macht veroverde, zyn voorkeur voor Buitenlandse Zaken uitgesproken. „Norm" voor vrije pomphouders Voor de harmonisering van alle belangen by de verkoop van vrije benzine is in Den Haag de stichting „Norm" opgericht. Het bestuur wordt gevormd door mr. A. M. J. van Dal, voorzitter, ir. E. J. A. Goegebeur en drs. J. Korporaal. De doelstelling wil de stichting bereiken door o.m. een kwaliteitscontrole voor de vrije ben zine in te voeren en door continu ering van de levering van vrye ben- ne te bewerkstelligen. Er zyn in ons land ongeveer vrije pomphouders. Naar schatting hebben zy ongeveer tien procent de markt veroverd. „Norm", naam die ook bedoeld is om als han delsmerk te worden gevoerd, gaat voorts kaarten uitgeven, waarop de aangesloten vrije pompen staan aan gegeven. Op het programma van „Norm" staan voorts: collectieve re clame en prijsregelend optreden, waarby een maximumprys zal wor den geadviseerd. De kwaliteitscontrole zal geschieden door middel van een onderzoek dat in samenwerking met T.N.O. wordt opgezet. Het plan is het onderzoek te verrichten voor de benzine aan de pomphouders wordt geleverd. Einde aan jaar strijd 50 man personeel N.V. Hunze gaat dicht De N.V. Hunze, machinefabriek constructiewerkplaats en transport werktuigen in Zwyndreoht, wordt geliquideerd. Het 50 man tellende personeel is dat deze week meege deeld. Zij kunnen worden overgeno men door aannemersbedrijf De Mar- ne in Rotterdam, maar de Algemene Nederlandse Metaalbedrijfsbond, af deling Dordrecht, voelt niet zoveel voor deze wyze van kopppelen. Mor gen zal de A.N.M.B. met de directie van de N.V. Hunze een besprekin; houden over de consequenties voo het personeel. Naar verluidt ver keert N.V. Hunze in financiële moei lijkheden. Indonesië en Maleisië hebben van ochtend in Djakarta een vredesover eenkomst getekend, die officieel een einde maakt aan de onderlinge stryd van de afgelopen 3Mi jaar. Maleisië werd vertegenwoordigd door vice-premier Toen Abdoel Razak terwyi voor Indonesië de minister van Buitenlandse Zaken, Adam Malik, het akkoord ondertekende. Volgens de overeenkomst heeft de Maleisische regering er mee inge stemd dat de bevolking van Serawak en Sabah zo spoedig mogeiyk gele genheid krijgt zich nog eens door middel van onafhankelijke en demo cratische verkiezingen uit te spreken over de positie van deze gebieden in de federatie. De diplomatieke betrek kingen zullen onverwyid hersteld worden. Voordat het akkoord werd onder tekend had Razak president Soekar- no bezocht en hem een geschenk van de koning van Maleisië, een zilveren theeservies, overhandigd. Uit de reactie van Soekamo op het onderhoud bleek dat hy het maar een twyfelachtige eer gevonden had. Hij zei dat hy met Razak alleen over koetjes en kalfjes had gesproken. Maar Soekamo voegde eraan toe: „Zo God wil, zal Maleisië een van de onderwerpen in myn rede van 17 augustus zijn". Soekamo zal de natie die dag rindonesiës onanfhankeiyk- heidsdag) toespreken. zwaar tegen had was dat de bevol king van Sabah en Serawak nooit behooriyk was geraadpleegd over de vraag of zy al of niet by de federa tie wilde. Malik en Razak waren degenen die in mei en juni van dit jaar in Bangkok het akkoord opstelden. Ge neraal Soeharto had besloten naar vrede met Maleisië te streven nadat president Soekamo de uitvoerende macht in zyn handen had gelegd. Soeharto zag dat Indonesië door de confrontatie financieel werd geruï neerd. Ook Maleisië leed verliezen door uitgaven voor defensie en het verlies aan handel. Engeland heeft ongeveer 225 miljoen pond sterling per jaar uitgegeven voor handhaving een strydmacht van ongeveer 50-000 man in Maleisië en Singapore de vloot voor het Verre Oosten, 700 doden Met de ondertekening is een einde gekomen aan de niet-verklaarde oor log, die zich sinds 1963 voornamelijk afspeelde in de oerwouden van Bor neo en ongeveer 700 mensenlevens heeft gekost. In januari 1963 ver klaarde president Soekamo dat de federatie Maleisië, die in september van dat jaar zou worden gevormd, een neo-kolonialistische structuur had en verpletterd moest worden. Oor spronkelijk bestond de federatie uit Malakka, Singapore, Sabah (Noord- Bomeo) en Serawak. Singapore trok zich een jaar geleden terug en werd onafhankelyk. Een van de pun ten waar president Soekamo be- De 27-jarige Guy Perillat uit Clusaz heeft woensdag Frankryk by de wereldkampioenschappen skiën in Portillo de derde wereldtitel ge schonken, namelyk die in de reuzen slalom. 1. Guy Perillat (Fr.) 3 min. 19,42 sec (1.37.43 1.41.99); 2. Georges Mauduit (Fr.) 3.19.93 (1.38.43+ 1.41.50); 3. Karl Schranz (Oost.) 3.20.40 (1.37.64+1.42.76). Britse lagerhuis neemt loon- en prijsstop aan Het Britse Lagerhuis heeft giste- n met 272 tegen 214 stemmen het wetsontwerp aangenomen, dat de re gering bevoegdheid geeft een loon- prysstop door te zetten als dat niet vrywillig gebeurt. Het ontwerp zou vandaag in het Hogerhuis in stemming komen en naar verwach ting ook daar worden goedgekeurd. Woordvoerder van de oppositie in het Lagerhuis veroordeelden de loon- en prijsstop van de regering scherp als de aanslag op de vryheid en als ongeschikt om de chronische econo mische kwalen van het land te ge nezen. De conservatief Sit Keith Jo seph zei o.m. „De socialistische regering- heeft ons land in een angstwekkende chaos gestort en voor een oplossing heeft zij heimelijk getracht in het parlement tirannie te bedryven. In dit wetsontwerp wordt een maatre gel voorgesteld die heviger tegen de individuele vrijheid ingaat nan in welk vry land dan ook. Als de con servatieve party met dit wetsont- zou zijn gekomen, zou de Labour- party amok zijn gaan maken". Het wetsontwerp verplicht de werk gevers en de vakbonden van te vo ren kennis te geven van prysver- hogingen en looneisen en geeft de regering de macht om die voor onderzoek uit te stellen Voorgesteld wordt om overtreders, d.w.z. die niet Rassenrelletjes iu talrijke steden In de Amerikaanse steden Detroit in de staat Michigan en Grenada Missisippi hebben zich gisteren we. derom rassenrelletjes voorgedaan. In Detroit werd een 26-jarige ne. ?r door blanken in een auto op raat neergeschoten. Hy werd in een ziekenhuis opgenomen. Onder de 15 jongeren die werden aangehouden, bevonden zich zeven blanken die in het bezit waren van benzinebommen. De andere acht worden beschuldig van opruiing. Het duurde twee um voordat de polbie de toestand mees- ter was. In Grenada dreven 225 met kara. jnen bewapende politiemannen eer. menigte blanken uiteen, die zich ge reed maakte een aanval te doen op 200 negers die betoogden voor de in. schrijving van negers in de kiesreg®. ters. Er vielen geen gewonden. Me: het oog op eerdere ongeregeldheden garde de alarmtoestand afgekondigd In New York werden twee blank- jongelui ernstig gewond door schoten die negers op hen afvuurden. Het in cident deed zich voor in een blank* wyk van Brooklyn. Volgens de poli- tie trachten ongeveer veertig blanken vier negers uit de wyk te verdrijven De negers openden echter het vuur, van te voren kennis geven van voo: nemens om pry zen te verhogen i looneisen te stellen, te bestraffen m tot vijfhonderd pond boete. Voor blond haar: goudblond Voor middel- en donkerblond haar: tabakblond Voor donkerblond en bruin haar; goudbruin Voor grijs en wit haar; zilver Zwartkop Shampodor met gouden dop is een shampoo, maar het doet veel meer dan uw haar alleen-maar-wassen. Het iseen com plete schoonheidsbehandeling, die de kleur van uw haar verdiept, de fijne nuances weer tot leven brengt. Dank zij deze nieuwe Zwartkop Shampodor een prachtig kapsel Haal snel zo'n flacon met gouden dop in huis, voor f 1,85. In vier kleuren verkrijgbaar goudblond, tabakblond, goudbruin, zilver Met Fanta meer profijt van Uw vrije tijd Fanta Orange, de sprankelende vruchtenlimonade, bereid met zuivere jus d'orange, zorgt weer voor een fantastische zomeraanbieding. Weekends en vakantie: tijd voor recreatie, voor tripjes, dagjes uit, picknicks, eindjes rijden, met volle teugen ontspannen en genieten.' Daar hoort natuurlijk die heerlijke Fanta Orange bij in de grote gezinsfles. En... wat er ook bij hoort, dat zijn die 6 leuke, onderhoudende en spelenderwijs ook zo instruktieve boekjes van de Fanta Weekend Bibliotheek. Rijk geïllustreerd en op handig pocketboek-formaat. i het gra.r zighec „Wat ik c i planten die r tegenkomen. dagjesmensen" Een yoornamellj' recepten voor uit en thuis. 6. „Ginnegapjes i de gezinsfles Fanta mrt 2 iotheek, I krijgt de boekjes dan spoedig thuisgestuurd. Voei Erkend Bottelaar van "Fanta" en "Coca-Cola"; Bottelo N.V. Schiedam - 's-Gravenhags

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 4