Diepvries en ijs zijn belangrijk voor Unilever ©4 Tito kan nog stap on m ogen terug doen Grootste winst komt van levensmiddelen n.binH HAAGS AGENDi; LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 11 AUGUST? (Van onze financiële redactie) ..Merkwaardig genoeg heeft Unilever het in deze vergeten zomer nogal getroffen met 4e diepvriesprodukten en het con sumptie-ijs. Terwijl het met de margarine en de spijsvetten niet zo goed loopt, zodat de winst hierop zich slechts op een lager peil dan verleden jaar kon handhaven, valt er bij de overige levensmiddelen een goede vooruitgang te constateren. Dit geldt in het bijzonder voor de diepvriesartikelen en het consumptie-ijs. Voor het eerst in het bestaan van Unilever hebben de „overige levensmiddelen" een grotere bijdrage tot de winst geleverd dan enige andere artikelgroep. Op het gebied van de wasmiddelen vooruitzichten voor margarine blijft Unilever nog de gevolgen on dervinden van de felle concurrentie strijd. In de Ver. Staten heeft de concurrentie een ongunstige invloed uitgeoefend op de resultaten. De Protest van PvdA- afdeling lege' verhoging Het bestuur van de afdeling IJmui- den van de Party van de Arbeid heeft een brief gezonden aan de voorzitter van de P. v. d. A.-fractie In de Tweede Kamer, waarin de ver ontrusting van de leden van de afdeling wordt uitgesproken over het mogeiyk aannemen van het wets ontwerp dat beoogt de salarissen te verhogen van de leden van het Koninkiyk Huis en de Kamerleden. Het bestuur acht de inhoud van dit wetsontwerp in stryd met hetgeen op het ogenblik onder de leden en kie zers van de P. v. d. A. leeft, zodat wordt verwacht dat door de leden van de P. v. d. A. in de Tweede Kamer, tegen dit wetsontwerp zal worden gestemd. Tevens is het hoofd bestuur van de P. v. d. A. een af schrift van deze brief toegezonden. Ook uit andere afdelingen van de Party van de Arbeid zyn protesten binnengekomen, zodat inmiddels wel gesproken kan worden van een vrij grote druk op de socialistische Kamerfractie om niet mee te werken aan de voorstellen. Het staat wel vast dat vooral het voorstel tot verhoging van de salaris sen van het Koninkiyk Huis ook buiten de Party van de Arbeid op grote weerstand zal stuiten. Minister-president Cals kan reke nen op een vrij uitvoerig voorlopig verslag waarin hem vele vragen zul len worden gesteld over onderwerpen die in de toelichting by het voorstel slechts summier werden besproken, zoals de omvang van het personeels bestand, de invloed van de belasting vrijdom voor inkomen en vermogen van de Koningin. Over het tydstip waarop de open bare behandeling zal kunnen ge schieden valt nog weinig met zeker heid te zeggen. Vast staat wel dat het voorstel niet voor begin oktober in de Kamer zal kunnen komen. Men rekent er in Den Haag op dat pre mier Cals er een harde dobber aan zal hebben om het voorstel zonder al te veel politieke moeiiykheden over de parlementaire eindstreep te trek ken. Veilifirheidsgordel voor bromfiets en motorrijders Ook W'addinxveen werkt mee aan de verkeersveiligheid; een plaatse lijke handelmaatschappu heeft een veiligheidsgordel voor bromfiets- en motorrijders ontworpen, die binnen kort in de handel komt. Als „test piloten" hebben gefungeerd 17- en 18-jarige jongens uit Waddinxveen, die met gepast* vaardigheid de proefgordels op hun deugdeiykheid hebben beproefd. Uitgangspunt van de Waddinx- veense handelsmaatschappU was. dat de passagier zonder gordel de be stuurder in moeiiyke omstandighe den blindelings vastgrypt en daar mee de kans op ongelukken vergroot. Bil gebruik van de gordel, die als een normale ceintuur om de bestuur der wordt bevestigd en aan de ach- terzyde twee handgrepen heeft, zou de passagier met de bewegingen van de bestuurder „mee gaan" en daar door de wegligging verbeteren. Het plotselinge rukken aan de jas van de bestuurder zou daarmee van de baan zijn. Ook zou de passagier, die by gebruik van de gordel op armlengte van de bestuurder zit. een beter overzicht hebben dan zonder, en daardoor op noodsituaties vlugger reageren Dit zou allemaal door de jongelui zyn bewezen. De gordel komt in twee uitvoerin gen in de handel; met vliegtuigslui ting en gewone gesp. Maar beide uit voeringen, aldus de handelsmaat- BINNENLAND Benen gebroken Op een trottoir in de Eerste Van Swindenstraat in Amsterdam is gistermiddag' een 65- jarige vrouw, toen zy zich naar haar auto begaf, aangereden door een ne genjarig jongetje in een zeepkist- autootje. De vrouw brak niet alleen haar rechter (kunst)-been, maar ook haar linker onderbeen. Dodelijke val De zesjarige A. H. M. Klarenbeek uit Maarssen is gistermiddag op slag gedood by een al van een bouwsteiger. De steiger stond tegen de gevel van een huis aan de Lange Gracht in Maarssen. De werklui hadden, toen zy gingen schaften, de ladder by <3e steiger weggehaald. Toch klommen enkele kinderen op de houten stellage. In zee verdronken Op het noor- delyk strand van Zandvoort is gis termiddag de 36-jarige Heinz Engel- hardt uit West-Beriyn in zee ver dronken. De man, die niet ver in de ruwe zee was, riep nog om hulp, doch was reeds buiten bewustzyn toen hy aan wal werd gebracht. Kunstmatige ademhaling leverde geen resultaat op. Verdronken Bertje Groen (5) uit Kinderdyk, gemeente Nieuwlek- kerkerk, is gisteravond in de jacht haven in Kinderdyk spelenderwys te water geraakt en verdronken. Kind verdronken De zevenjarige Eddy, jongste kind van het gezin De Jong in Oudesluis, is gistermiddag tydens het vissen in een sloot in zyn woonplaats gevallen en verdron ken. Eddy was met een buurjonge tje gaan vissen, maar omdat er niets gevangen werd ging het buurjonge tje naar huis, in de veronderstelling dat Eddy ook reeds naar huis was gegaan. Later werd het jongetje door zyn huisgenoten gemist. Vrywel de gehele dorpsgemeenschap heeft in tensief deelgenomen aan het zoeken naar het vermiste kind. Het stoffe- lyk overschot werd gevonden op nau- weiyks drie meter afstand van de plaats waar zyn hengel op de wal lag. Ponymarkt Dinsdag 16 augus tus wordt in het Betuwse dorp Bem- mel voor de negende maal de grootste ponymarkt van Nederland gehouden. Vorig jaar bedroeg de aanvoer op deze markt ongeveer 1500 pony's. Bemmel is, wat Nederland betreft, het centrum van deze handel, die de laatste jaren uitzonderiyk floreert. 5 land worden ook veel uit Engeland geïmporteerde pony's door verkocht naar Frankrijk, België, Zwitserland en vooral naar Duitsland De belangstelling van buitenlandse handelaren voor de Bemmelse markt is dan ook altijd byzonder groot. R. Wijkstra verlaat N.V-V. De heer R. wykstra, die volgend jaar als penningmeester van het N.V.V. zou aftreden, heeft besloten het N.V.V. een jaar eerder te verlaten. Reeds in oktober van dit jaar neemt de nieuw benoemde N.V.V .-penning- meester, de heer B. ter Borch, zyn werkzaamheden volledig over. De heer Wykstra wordt volgend jaar di recteur van de arbeidsverzekerings- bank „De Centrale" in Den Haag. Van hooizolder gevallen Tydens het opslaan van het hooi is de 55- jarige landbouwer W. van Hout in het peelplaatsje Bakel van een hooi zolder gevallen. Hy was op slag dood. Samen met zyn dochter was de landbouwer bezig hooi op te slaan. De heer Van Hout is daarby over de rand van de zolderopening geraakt schappy,. zouden even veilig zyn, len zes meter lager op een betonnen want zti zijn door de TNO getest en I vloer gevallen. Zijn dochter had van deugdelyk bevonden. bet ongeval niets gemerkt en trof spusvetten worden overschaduwd door een stygende tendens in de grondstoffenpryzen, welke thans valt waar te nemen, In Afrika, zowel in West-, Cen traal- als Oost-Afrika, waar Unilever mede door de werkzaamheden van de United Africa groep een belangrijk werkterrein heeft, zal de winst in het tweede halfjaar lager uitvallen. Deze verwachting is gebaseerd op de om standigheid dat de toestanden voor het bedryfsleven er slechter zyn ge worden. Betere winstmarges Over het algemeen genomen heb ben de winstmarges by Unilever in het tweede kwartaal een verbetering gebracht ten opzichte van het eerste kwartaal. Dit geldt voor het gehele pakket van artikelen. Daarby hebben de levensmiddelen buiben de groep margarine en spysvetten een belang rijke bijdrage geleverd. De verbetering is vooral te consta teren geweest by de onder N.V. val lende concernmaatschappyen, waar de verkopen aan derden vermeerder den van f 2,409 min in april/juni 1965 tot f2.540 min in het onderhavige tydvak. Bij Limited steeg de omzet van f2.174 min tot f2.341 min. De total* concernomzet aan derden be liep daarmede f 4.881 min tegen f 4.583 min. De omzet van de eerste zes maanden beliep by n.v. f 4.947 min togen f4.715 min en bij ltd f4.732 min tegen f 4.414 min, waardoor het totaal uitkomt op f 9.679 min tegen f9.129 min. tdastingfactor De winst vóór belastingen beliep in het tweede kwartaal in totaal f 342 min tegen 324 min, waarvan f 197 min by n.v. tegen f 183 min en f 145 min tegen f 141 min by ltd. Voor het eerste halfjaar komt de winst vóór belasting uit op f 628 min tegen f 630 min, waarvan by N.V. f 346 min tegen f344 min en by ltd f282 min tegen f286 min. Ondanks het feit dat de winst dus niet veel veranderde heeft de fiscus zyn aanspraken vergroot. Dat ligt voornamelijk aan de Britse fiscus, die een grotere portie voor zich opeist. De naar de winst geheven belastin gen komen voor het tweede kwartaal uit op een totaal van f 151 min tegei f 137 min, waarby N.V. omhoog ging van f 80 min tot f 88 min en Ltd van f 57 min tot f 63 min. Netto-winst MET EEN ENKEL WOORD fiscus opzij leggen tegen f270 min. Hiervan bedraagt het aandeel van N.V. f 156 min tegen f 153 min en voor Ltd f 125 min tegen f 117 min. Ondanks het feit dat de omzetten in het eerste halfjaar met rond 6% is toegenomen komt de geconsolideerde netto-winst 4,7% lager uit. Na aftrek van belastingen en r .indeel van der den in de winsten van onderhorige maatschappyen beliep de netto-winst van het eerste halfjaar f325 min te gen vorig jaar f 341 min op rekening van n.v. kwam f178 min tegen f181 min en op die van ltd f 147 min tegen f 160 min. De nettowinstmarge op de verkopen aan derden komt voor het eerste halfjaar uit op 3,3% tegen 3,5% in 1965. ADVERTENTIE H30IGBRIHT <,5 TEL 01710 30194 LEI0LH Auto-ongeluk: vier doden In de gemeente Dirksland is gis teravond een auto van de bochtige Dirkslandse Dijk geraakt en in een sloot beland, waarbij drie van de vier inzittenden op slag werden ge dood; de vierde bezweek korte tyd later. Alle slachtoffers zyn afkom stig uit Mlddelharnls. Volgens de politie is het ongeluk vermoedelyk te wyten aan te hard ryden van de bestuurder. Nadat deze de macht over het stuur had verloren, velde de wagen eerst nog een boom alvo rens van de dijk te tuimelen. De slachtoffers zijn de 28-jarige hotelhouder J. Jacob! en zyn 28-ja rige echtgenote, de 23-jarige D. Wil- deboer en de één jaar jongere Van de Nieuwendyk. Extraatje voor marechaussees De minister van Defensie heeft bepaald, dat de militairen van het wapen der Koninkiyke Marchaus- see die in het tydvak van 14 juni tot 2 juli 1966 daadwerkelyk hebben deelgenomen aan het verlenen van militaire bystand in Amster dam, aanspraak kunnen maken op een uitkering boven hun bezoldiging van f4,50 per dag. Over deze uitke ring behoeft geen belasting te wor den betaald. cjencla DONDERDAG Breestraat 19: Geref. Gem. onder 't Kruis. Spreker evang. C. v Schans te Den Haag. 8 uur nam. VRIJDAG Pieterskerk: K. en O. Orgelconcert Wlm van Beek m.m.v. Eevrhard Spel berg. 8.15 uur nam. ZONDAG v Dr. Van VoorthuyzenschoolPink stergemeente. Spr. dhr. F. A. L. Poe- teray. 3 uur nam. Du Rleuschool: Volle Evang. Zending Spr. dhr. J. Zijlstra. 10 uur nam. Steenschuur 6: Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen. Spr. dhr. Diender. 10.30 uur voorm. Oude Rijn 5: Baptlstengeny Gem voor oorspronkelijk christendom. Spr evang. N. v. d. Brugge. 7.30 uur nam DINSDAG Stadhuis (wachtkamer trouwzaal): Zitting Bouwfonds Ned. Gemeenten. 78 uur nam. WOENSDAG Pieterskerk: Avondgebed te 7.30 uur in (Van onze Wcense correspondent) Wie volgt Joego-Slavië's leider Tito op? Dat is de vraag die centraal staat in dit land na de opzienbarende ontwikkelingen van de laatste maanden, waarbij eerst de hoge regeringsfunctio narissen Rankowitsj en Stefanowitsj in ongenade vielen en waar bij nu de jonge schrijver en geleerde Michajlow onder voorlopig arrest is geplaatst. De nu al 76-jarige president Tito heeft zyn vroegere rechterhand Ran kowitsj met zijn spionagenet van ge heime partypolitie uitgeschakeld, om dat hy geen willekeur duldt en be slist geen terugkeer wenst naar de terroristische methoden, die eens hun hoogty vierden in de communistische wereld naar het voorbeeld van de Russische dictator Stalin. In de nu uitgeschakelde kringen van de geheime partypolitie heeft men aan de toekomst gedacht en wil de men maatregelen nemen om in vloed uit te oefenen op de toekom stige keuze van Tito's opvolger. Ook Michajlow en zijn groep den ken aan de toekomst van hun land. Daarby houdt Michajlow bewust vast aan het niet al te starre en steeds vrijer wordende beleid van Tito. Niet belemmerd door de rompslomp en de praktische mogelykheden van de da- geiykse politiek gaat hy daarby veel consequenter te werk dan de maar schalk zelf kan gaan. Om de erfenis van Tito te handhaven en te be schermen en om een opvolger te krij gen die de Titoïstische politiek conse quent voortzet, wil de groep rond Michajlow de voorwaarden in het le ven roepen om Tito's werk te be schermen. Daarom kan men Michaj low willen karakteriseren als de bes te verdediger van Tito zelf, die de omstandigheden tegen heeft dat hy een opstandeling ïykt. Idealisme Michajlow ken is als een idealisti sche jonge geleerde, met een scherp verstand en veel moed. Op het eerste gezicht maakt hy die indruk niet. Maar hy is slim en ziet heel duidelyk In dat oude veteranen in de party geen kans maken, ofschoon zy na het fiasco van Rankowitsj opeens weer voor het voetlicht zyn gehaald. Michajlow gaat in zyn idealisme zo ver, dat hy zelfs aan Djilas als op volger denkt, ofschoon deze oude par- tisaan en strijdmakker van Tito nu al jarenlang in het tuchthuis van Sremska Mllrovica zit opgesloten. En Michajlow staat niet alleen. De groep jonge intellectuelen rondom hem, meestal evenals hy professoren, wilde voorlopig alleen een tydschrift oprichten, waarin de democratische ideeën consequent tot uitdrukking zouden komen. Tito heeft nu Michaj- geruime tyd later haar vader leven loos aan. BUITENLAND Ontzilting De Ver. Staten gaan in het gebied van Los Angeles de grootste kerninstallatie ter wereld voor het ontzilten van zeewater bou wen, zo heeft de Amerikaanse Com missie voor kernenergie gisteren be kendgemaakt. De fabriek zal op een kunstmatig eiland worden gebouwd. De bouwkosten worden geraamd op 390 miljoen dollar. Dageiyks zal de installatie 600 miljoen liter zoet wa ter kunnen leveren, hetgeen overeen komt met het waterverbruik van een stad van 7.50.000 inwoners. Ondergrondse kernproef De VS hebben gisteren in Nevada een on dergrondse kernproef van geringe sterkte genomen, de 26ste in dit ka der van dit jaar De kracht van de ontploffing was minder dan die van 20 kiloton tnt, aldus de Amerikaanse Commissie voor Atoomenergie. Oude auto's en rijtuigen Een gewone peugeot van het bouwjaar 1906 heeft gisteren op een veiling in Royan, Frankrijk, 200.000 francs opgebracht. Dezelfde prijs werd be taald voor een buitengewoon zeld zame door stoom aangedreven drie wieler van Dion Bouton die in 1895 gebouwd werd. Tot de andere wa gens, welke verkocht werden aanver- zamelaars in Frankryk, Groot-Brit- tannië, Zwitserland en Neder land behoorde een unieke rykoets uit 1913 (7.000 francs), een Clement- bayard uit 1911 (12.000 francs), een houten driewieler uit 1845 (1800 francs) en een staatsiekoets welke voor Koning Lodewyk XIV gebouwd werd (22.000 francs). De vijfde Een 45-jarige moeder van vier kinderen is gisteren dood aangetroffen by de badplaats Asbury Park in de Amerikaanse staat New Jersey. Zy was de vyfde vrouw die dit jaar langs de kust van Jersey op brute wyze is vermoord. Het slacht offer werd gevonden in een gepar keerde auto tussen de voorbank en het dashboard. De politie zoekt met behulp van bloedhonden naar de da der. Non redt man Een non heeft in een ziekenhuis in Madrid zeven minuten lang de benen van een 23- jarige patiënt vastgehouden om te voorkomen dat de man uit het raam van de achtste verdieping zou springen. De man was op de venster bank van een ziekenzaal geklommen, toen de zuster hem zag. Ze was nog net op tyd om zyn benen te gry- pen. Zeven minuten lang hield ze nem vast, totdat ander personeel van het ziekenhuis haar te hulp kon ko men en de patiënt naar binnen kon trekken. Zwemmende Chinezen Tiendui zend volledig bewapende Chinese mi litairen zyn, geïnspireerd door Mao Tse-toeng, de rivier de Jangtse over gezwommen, zo meldt het Chinese persbureau Nieuw-China. Zy heb ben daarmee „uiting gegeven aan hun afkeer van alle soorten mon sters in binnen- en buitenland". Toen de zwemmers de andere oever hadden bereikt, riepen zy allerlei leuzen, zoals „lang leve voorzitter Mao" en „lang leve de overwinning van het volk". Lagerhuis en t.v. Mogeiyk zul len de debatten in het Britse Lager huis binnenkort voor een proefpe riode van twee maanden over een ger tien terroristen gedood. Boven- gesloten televisienet worden uitge- j dien kwamen een soldaat en zeven zonden. Een speciale commissie van I burgers om het leven by een ter- J het Lagerhuis, die zich een jaar met jreuraanval op een dorpje. In Angola Zai"eind van het jaar een bezoek deze kwestie heeft beziggehouden. is één soldaat gesneuveld. Over de j aan Frankrijk brengen. Hy zal met heeft dit gisteren in een rapport verliezen van de terroristen werd i president De Gaulle de vrede in aarzelend voorgesteld. Er zyn veel met geen woord gerept. I Azië bespreken tegenstanders van het plan. Ze vre zen dat uitzending van de debatten over de televisie het aanzien van het parlement zal schaden. Kort na hun terugkeer van het zomerreces, op 18 oktober, zullen de leden van het huis zich over het voorstel van de com missie uitspreken. Bulten de wet Alle 60 volwassen inwoners van een afgelegen dorp op Madagascar zyn gearresteerd, omdat zy met elkaar afgesproken hadden niets naar buiten te laten uitlekken over een vier jaar geleden gepleeg de moord. Drie dorpelingen zyn be schuldigd van moord en de rest van medeplichtigheid. De dorpelin gen hadden besloten niets over de moord te vertellen daar zy niets te maken wilden hebben met de poli tie. Ieder, die iets over de moord zou vertellen, zou gestraft worden. Mao in het openbaar Naar Ra dio-Peking meldt, is de leider van de Chinese communistische par ty, Mao Tse-toeng, gisteravond ver schenen op een byeenkomst te Pe king, die belegd was ter ere van de besluiten van het centrale partyco mité inzake de „culturele revolutie". Glimlachend wuifde Mao naar de menigte van 10.000 mensen die riep „lang leve voorzitter Mao". aldus het Chinese radiostation. Brug ingestort Elf personen zyn gisteren om het leven gekomen, doordat aan de zuidwestkant van Ottawa een in aanbouw zynde ver- keersbrug over de rivier de Rideau instortte. Zestig personen liepen ver woningen op. Er zouden ongeveer 170 man aan het werk zyn geweest, toen een deel van de brug het be gaf en 12 meter lager op de rivier oever terecht kwam. Portugese operaties De Portu gese militaire autoriteiten hebben medegedeeld dat de operaties tegen de terroristen in Portugals Afrikaan se gebiedsdelen in de eerste week van augustus zyn voortgezet, maar dat het aantal slachtoffers is gedaald. In Portugees Guinea heeft het le- Botsingen in Sjillong De poli tie in Sjillong (Assam) heeft giste ren het vuur geopend op betogers. Daarby vielen vier doden en meer dan honderd gewonden, is van offi ciële zyde verklaard. Er is een uit gaansverbod afgekondigd. De beto gingen kwamen voort uit ontevre denheid met de voedselschaarte en hoge pryzen. Spionage Het Oostduitse hoog gerechtshof heeft gisteren de 36-ja rige Günter Laudahn veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf op be schuldiging van spionage voor de Amerikaanse geheime dienst. Lau dahn verklaarde voor het hof, dat hy in mei in Oost-Beriyn was ge arresteerd, toen hy daar contact probeerde te leggen met de broer van een Oostduitse piloot. Hy moest gedaan weten te krijgen dat die pi loot met een supersonische Mig-21 naar het Westen zou vliegen. De Mig moest dan zoveel mogeiyk ge heime uitrustingsstukken aan boord hebben. Bijna Frankrijk en West-Duits- land hebben byna overeenstemming bereikt over een juridische basis voor het verblyf in Duitsland van de Franse strydkrachten, die op 1 juli uit NAVO-verband zyn losgemaakt. Dit is door de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Couve d< Murville, aan het kabinet meege deeld. De minister zei, dat Frankryk de Paryse overeenkomst van 1954 als een praktische basis voor de hand having van de troepen beschouwt. Ontslag gevraagd Vyf West- duitse „Starfighter"-viiegers hebben vervroegd ontslag uit de militaire dienst gevraagd, zo deelt het minis terie van Defensie in Bonn mee. Drie van hen zullen komende maand met groot verlof gaan en het verzoek vn de twee anderen wordt bestudeerd. Het ministerie deelt voorts mee dat „enkele andere vlie gers" overplaatsing hebben gevraagd van de supersonische „Starflghter" naar andere toestellen. Een woord voerder noemde geen aantal. Ajoeb Clian naar de Gaulle President Ajoeb Chan van Pakistan BIOSCOPEN Camera: „Ontsnapping Orient" 18 Jaar. Dagelijks 7, uur. Dagelijks 2.30 uur (zont en 4.45 uur)„SJors van de p. club", ai. Rex: „Duizend tomshawlti Luxor: „Le gendarme de Sa- pez" ai. Dagelijks 2.30, 7 en t Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 t Trianon: „Some like it hof Dagelijks 2.30, 7 en 9.15 uur 2.15. 4.30, 7 en 9.15 uur. Lldo: „The great race", tl lij ks 2.30 en 8 uur. Studio: „Liefde 65", 18 Jaan lyks 2.30, 7 en 9.15 uur. Zontf" 4.45. 7 en 9.15 uur. Dageljib uur behalve zondag): „SjortK dag 8 uur, zaterdag 7 en zondag 2.30 uur. Zondag 7 en „Zeg nooit vaarwel" (Never ett, bye). TENTOONSTELLINGEN Galerie Walenkamp (Nleuwit* Exposities Werkd. 11 uur vol uur nam. Zondag en maandii, ten. (T/m. 7 september). LakenhalTentoonstelling Meteu Werkdagen 10 uur vocn 5 uur nam.; bovendien dondert» 10 uur nam.; zondag 1 0 W (tot 6 september) Legermuseum (Pesthuialaan Molenmuseum: Moien „dt s maandags gesloten, dinsdag dag. donderdag, vrijdag en t» van 10 tot 6 uur: zondag vanïl Rijksmuseum voor Voliirji (Steenstraat 1); Dag 10-17 u:» dags 13-17 uur Rijksmuseum voor Volkol Tentoonstelling „De mens vui leven en bedrflf van de prehlK* mens in het verre en nabije M Werkd. 10-17 uur; zond. IS-if (tot 1 oktober). Rijksmuseum v tyks 10-6 uur: zond 1-6 uur Rijksmuseum voor de der natuurwetenschappen T uu zond 1-4 uur Wassenaar (Kunstzaal Heufll laan 7): Tentoonstelling Fritil en Ruth Fausoh. Werkd. 10 uury 5 uur nam.; bovendien dlnadig 810 uur. Zondag gesloten (t« augustus). Avond- en nachtdienst der ap$) Geopend voor spoedeisende git apotheek Herdingh Blanken,! woerd 171, tel. 20502. i Oudheden i 1 1-6 uur. Q ré PRESIDENT TITO low laten arresteren en de politie die dit bevel uitvoerde, gaf hiervoor als motief op, dat hij „onder invloed staat van het imperialisme". Dat is natuurlyk een voorwendsel. Ook valt er geen spoor te ontdekken van de beweringen, dat de volkswoede zich tegen de intellectuelen zal ver zetten en hen in gevaar zou brengen. In werkelykheid plukt Tl to de vruchten van het zaad dat hy zelf heeft uitgestrooid, zyn geleidelijke weg naar het zelfbeheer van de be drijven, naar grotere liberalisering en naar meer democratie, kan tenslotte alleen daar op uitlopen dat het uit sluitende privilege van een enkele communistische party wordt prijsge geven en ook andere democratische partyen een kans krygen. Die moge lijkheid is theoretisch gegeven in de tameiyk liberale grondwet van Joego slavië, waarop Michajlow zich be roept. Er is dan ook geen schyn van kans dat Tito de jonge intellectuelen even radicaal zal uitschakelen, zoals Mao dat in China doet. Daarvoor heeft hy de liberalisering te sterk ondersteund en alle pogingen van links-extremis ten onderdrukt. Consequent De nu gearresteerde Michajlow is niet het slachtoffer van imperialisti sche infectie, maar een consequente denker, die weet dat ook Tito geen stap terug kan doen. Misschien is Michajlow niet erg psychologisch op getreden. Ik ken hem uit gesprekken in Wenen en in Joego-Slavië. Hy is zó sterk overtuigd van de juistheid van zyn opvattingen, dat hy zonder enige schroom opzienbarende artike len over zyn ideeën heeft gepubli ceerd in twee Oostenrykse tydschrif- ten. Iedere buitenlandse journalist is welkom by hem en met een ontwape nende openhartigheid verkondigt hy zijn ideeën. Tot op het laatste ogen blik kon hy niet geloven dat Tito maatregelen tegen hem zou nemen. Nu is dat toch het geval en wel licht zal de geschiedenis Tito in het ongelyk moeten stellen. Er voltrekt zich in het communisme een interessante ontwikkeling die in Joego-Slavië het duidelykst tot uit drukking komt, maar waarvan men ook al sporen ontdekt in andere com munistische landen. Niet het Westen heeft zyn systeem veranderd, maar het communisme doet dit langs de weg van het revisionisme. Zodra een zekere stabilisering en een meer democratisch beleid is be reikt, gaat de ontwikkeling onbarm hartig in diezelfde richting voort. Te rugkeer is onmogelyk. Michajlow kan misschien slachtoffer en martelaar worden, maar de verdere ontwikke ling staat aan zyn kant. wordt waargenomen Herdingh Blanken. itheek U te Lek* door tje op dokteratelefoon 2*228. van donderdag 11 augustu 1 woensdag 17 augustus, i DONDERDAG 11 AUGUSTfl Kuxraal, 20.16 uur: Het R*ó 1 Orkest. i VRIJDAG 12 AUGUSTUl' Nieuwe Kerk. 20.15 uur: OtJ cours voor amateurs. ZATERDAG 13 AUGUSTtj Goede Vrijdag-kerk, 14.30 u1 gelconcours voor amateurs. ZONDAG 14 AUGUSTTI i 1 Kurzaaü, 11.80 uur: José Stort» Willem Hielkema, altviool sn] (C). MAANDAG 15 AUGUSTll DINSDAG 16 AUGUSTll Kurzaal, 20.15 uur: Het R«ö Orkest. HAAGSE BIOSCOPEN' Apollo: Harem Holiday, al. Asta: Battle of the Bulge, 14 Ju Bijou: The Collector, 18 Jaar, Camera: Nooit op zondag, 18 Jü Capitol: Fluiten naar Je duiten) Cineac: 15 minuten topvoetbali were ldkampioenschappen City: De Lokvogels, 14 Jaar. Corso: Thunderball. 14 Jaar. Du Midi: Flipper de dolfijn, al Euro Cinema: The sound of mus Flora: James Bond 007 contrafl 14 Jaar. Hollywood: Terreur der driften) Kri-terionMy sister my love. 19 Metropole: De Whisky karavét Odeon: How the West was w Jaar. Olvmpia: De man van Rio, 149 Passage: Chinese avonturen ln' a.l. Rembrandt: Biceps en biktnl'i.' Rex: Maak Je niet kwaad, al Roxy: O.S.S. 117-furie in Bii Seinpost: Laurel en Hardy door' Studio de luxe: Le gendarm»: Tropez. 14 jaar. Thalla: Mars door de hel, 14 ]n De Uitkijk: Lief zyn voor de bctf West-End: Mary Popplna, al WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 onf Amsterdam Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twenthe Eindhoven Z.-Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Luxemburg Parijs Bc deaux Grenoble Nice Berlijn Frankfurt München Zürlch Genève LoCt.rno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Barcelona Madrid LLsabon Mallorca half bew. 19 zwaar bew licht bew zwaar bew geh. bew. hal. bew. licht bew. hall bew. motregen half bew. onbewolkt licht bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkl zwaar bew onbewolkt cnbewolki licht bew onbewolkl onbewolkt onbewolkt onbewolkt o.ibf wolkt licht bew. onbewolkt licht bew half bew. onbewolkt onbewolkt 17 4 22 H 25 i

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 2