LEIDSCH DAGBLAD Amerikanen verloren minder vliegtuigen dan werd verwacht JAMIN I Geboortenstijging 1 na stroomstoring I eis ijs .Onaanvaardbaar" Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 10 AUGUSTUS 1968 No. S1943 Directeur; A. E. van Dlsfcoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 11,90 per kwartaal, f 3,97 per maand, f 0.93 per week, (by vooruitbetaling) losse nummert f 0,25 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte 8lngel l. Lelden - CHro do. 57065 Verklaring van president Johnson: De militaire toestand in Zuid-Vietnam is er voor de Amerikanen niet slechter op geworden, aldus verklaarde president Johnson gis teren op een persconferentie in Washington. De president zei dit naar aanleiding van de verliezen aan vliegtuigen en hefschroef- frvliegtuigen in Noord-Vietnam, maar volgens hem zijn deze ver liezen .kleiner dan was voorzien". Met nadruk ontkende de pre sident, dat het ministerie van Defensie de duur van de oorlog op nog tenminste acht jaar zou schatten wanneer deze op de huidige erdeschaal zou voortgaan en dat Amerika zijn aantal militairen zou ETKAimoeten uitbreiden tot in totaal 750.000 man om de duur van de ?ndef«borlog tot vijf jaar te verminderen, zoals in bepaalde persorganen eerd Jwas gezegd. De president herhaalde, dat de Ver. Staten altijd be aat blijven elk ogenblik aan de conferentietafel plaats te nemen nrechlpH® een redelijke oplossing te bereiken. De houding van de Viet- sierïijrofig blijft echter onveranderd. ?edme Ieders Volgens welingelichte kringen in jpassctwuhington kan uit het besluit de Amerikaanse vliegdekschepen te con centreren ter hoogte van de Noord- Vietnamese kust opgemaakt worden, de aanvallen op Noord-Vietnam zullen worden. Sedert 4 augustus hebben geen vliegtuigen van vliegdekschepen deelgenomen aan aanvallen op Zuidvietnamese doelen. Hiervoor worden nog slechts vliegtuigen van de Amerikaanse luchtmacht in Zuid-Vietnam, van de Zuidvietnamese luchtmacht en de achtmotorlge B 52-bommenwerpers van de basis Guam gebruikt. Het Amerikaanse eskader vliegdeksche pen in de Vietnamese wateren om vat thans de „Constellation", de „Orlskany", de „Banger" en de „Franklin Delano Roosevelt". Op elk van deze schepen zijn 75 tot 90 vliegtuigen gestationeerd. Canada heeft Polen verzocht deel te nemen aan een onderzoek door ie internationale controlecommissie eren'* De 21-jarige leerling-verpleeg ster N. Hendrikse die na haar k™1 vroege dienst gistermiddag in het zusterhuis van het Wilhelmina- nstun gasthuis in Amsterdam lag te sla- ffcü&Ven, werd wakker doordat in haar toelikamer brand was ontstaan. De nogal felle rookontwikkeling bracht het meisje in paniek, en hoewel zij normaal via de deur en de trap zichzelf in veiligheid had hunnen brengen, schoof zij het raam open en gilde om hulp. vanc Haastig toegeschoten personeel in* var. de röntgenafdeling van het voor: zieJcenhuis maakte van dekens 'een geïmproviseerd vangzeil. Het meisje sprong, maar werd ernstig ■k),{aan haar gezicht verwond. Ze is •direfin het Wilhelminagasthuis opge- mans nomen. De brand kon snel wor- igji den geblust, al brandde de kamer geheel uit III' naar beweerde schendingen van de gedemilitariseerde zone tussen Noord- en Zuid-Vietnam. Een woord voerder van het Canadese ministerie van Buitenlandse Zaken in Ottawa zei gisteren, dat de Poolse regering Canada als lid van de commissie onlangs had verzocht de Amerikaan se luchtaanvallen op de zone te ver oordelen. De Canadese regering wil dat wordt onderzocht of de bewering van minister Rusk juist is volgens welke de Noordvietnamezen man schappen en materieel via de gede militariseerde zone naar het zuiden zenden. Canada wil voorts met Polen en India (leden der controlecommissie) de situatie onderzoeken welke ls ontstaan door het Amerikaanse bom bardement op het Cambodjaanse dorp Thlop Traek op 2 augustus. De woordvoerder noemde het bombar dement een „betreurenswaardig In cident". Er komen maandelijks ongeveer 5000 Noordvietnamese militairen Zuid-Vietnam binnen, aldus de laat ste gegevens, die gisteren In Saigon bekendgemaakt zijn. Dit cijfer Is mede gecontroleerd aan de hand van ondervragingen van gevangenen en buitgemaakte documenten. Volgens onbevestigde getuigenverklaringen infiltreren echter maandelijks ten minste 7.000 Noordvietnamezen In Zuid-Vietnam. Elf Noordvietnamese militairen, die onlangs ten zuiden van de gedemili tariseerde zone waren gevangen ge nomen, hebben gisteren ln Saigon te genover persvertegenwoordigers ver klaard, dat zij ln de loop van de laatste drie maanden over de grens naar het zuiden waren gekomen, via genoemde zone. Vijf van de Noord vietnamezen hebben inmiddels de zijde van de Zuidvietnamese rege ringstroepen gekozen. De Amerika nen hebben ter verdediging van hun recente bombardementen op de ge- demilitarsieerde zone aangevoerd, dat er via dit gebied regelmatig infiltra ties uit Noord-Vietnam plaatsvinden. De Amerikaanse ambassadeur in Parijs. Charles E. Bohlen. heeft er gisteren bil de Franse regering over geklaagd dat de nieuwsprogramma's van de Franse radio en televisie in zake Vietnam anti-Amerikaans zijn. Bohlen sprak een half uur met minister van staat Louis Joxe in het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken. De Amerikaanse ambassa deur heeft geen officieel protest ingediend, maar wel de aandacht van Joxe gevestigd op bedoelde pro gramma's. De Franse radio en televisie worden door de staat ge controleerd. WEERBERICHT DROOG WEER Het KNMI in De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: enkele wolkenvelden, maar ook opklaringen. Op de meeste plaatsen droog weer. Overwegend matige, aan de Wadden- kust aanvankelijk nog krachtige wind tussen west en zuidwest. Koudere nacht, maar iets hogere middagtem pera turen. (Opgemaakt om 11.15 uur). STRANDVERW ACHTING De zuidwesten wind gaat morgen warmere lucht uit de Golf van Bis kaje aanvoeren. Hierin morgen op klaringen en overwegend droog weer. Overdag ongeveer 20 graden: zee water 17 graden. Vooruitzichten: aangename temperatuur maar nog niet geheel stabiel. 11 AUGUSTUS Zon op: 05.17 uur; onder: 20.13 uur. Maan op: onder: 16.30 uur. Hoogwater in Katwijk te 09.51 en 22.22 uur; laagwater te 05.20 en 17 50 Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Amerikanen die naar de radio-1 programma's luisteren of vaak naai de televisie kijken, hebben een toe- j nemende anti-Amerikaanse toon in i de commentaren inzake Vietnam i opgemerkt. Fort in Moskou De Amerikaanse ambassade in Moskou wordt omgebouwd tot een miniatuur-fort om anti-Amerikaan- se demonstranten te kunnen weer staan. Alle ingangen worden voorzien van stalen deuren, de ramen op de begane grond krijgen tralies en voor de andere ramen worden stalen lui ken aangebracht. Het negen verdie pingen tellende gebouw is sinds 1956 zevenmaal door demonstranten be legerd. Vorig jaar werden in twee aanvallen honderden ruiten gebro ken. Het gebouw ligt direct aan de straat, in tegenstelling tot de am bassadegebouwen van andere Weste lijke landen, die meestal in een tuin liggen. De versterking zal worden uitgevoerd door elf leden van een eonstructiegroep van de Amerikaan se marine. Na de demonstraties van vorig jaar is in de Amerikaanse ambassade een huistelevisiesysteem gebouwd om alle kanten van het gebouw in het oog te kunnen hou den. Het Nederlandse vrachtschip "Maas Lloyd" is gisteren in New York aangekomen met een lading van 55 dieren uit Oost-Afrika, be stemd voor Amerikaanse dieren tuinen. Het Amerikaanse depar tement van Landbouw had aan vankelijk bepaald, dat de olifan ten, gazelles, giraffen en zebra's het land niet mochten binnen komen wegens het gevaar van mond- en klauwzeer. De gezag voerder van het schip liet daarop weten, dat hem in dit geval geen andere uitweg overbleef dan de dieren overboord te zetten. Dat was de Amerikaanse autoriteiten toch te bar. Het departement zocht daarop contact met Con gresleden, dierentuindirecteuren en de afzenders. Men is nu tot de volgende regeling gekomen: de dieren zullen worden vervoerd naar het verlaten legerkamp Fort Slocum op een eiland bij New York. Het departement zal boven dien 90.000 gulden bijdragen in de kosten van de speciale hokken waarin de dieren zestig dagen moeten blijven. Daarna worden ze naar een andere plaats overge bracht, waar ze de normale qua rantaine van dertig dagen moe ten doorbrengen. Pas daarna worden ze naar de dierentuinen vervoerd. Jury in Cleveland: „Rassenrelletjes veroorzaakt door kleine groep'' Een ..grand jury" is tot de conclu sie gekomen, dat de rassenonlusten die vorige maand in Cleveland aan vier negers het leven hebben gekost en waarbij ruim vijftig personen ver wondingen hebben opgelopen, waren georganiseerd door een „betrekkelijk kleine groep opgeleide en gediscipli neerde beroepsmensen". Deze aan stichters waren geholpen door „mis leide mensen van alle leeftijden en huidskleur, van wie velen in geweld en extremisme geloven en van wie enkelen ook lid zijn van of een func tie bekleden in de communistische partij". De jury baseerde zich op de ver klaringen van veertig getuigen. Acht personen werden in staat van be schuldiging gesteld. De politie van Grenada (Missis sippi) is gisteravond streng opgetre den tegen groepen elkaa, vijandig gezinde blanken en negers, die op het grote stadsplein waren samengeko men- Uiteenspattende voetzoekers en re belse kreten verscheurden de avond lijke stilte, terwijl stenen en flessen terecht kwamen tussen de 200 negers, die van een bureau voor de registra tie van kiezers opgemarcheerd waren naar het centrum van het stadje in noord-Mississippi Thunderstreaks in revisie Uit voorzorg, omdat zioh namelijk in bepaalde onderdelen van de mo toren, na een aantal draaiuren me taalmoeheid kan voordoen zal een aantal F-84 - S -Thunderstreaks van de Kon. Luchtmacht gereviseerd worden. Het aantal vliegtuigen dat in revisie moet is van dien aard dat de twee parate squadrons, gestatio neerd op de basis Eindhoven, hun taken volledig kunnen blijven vervul len. Gebleken is dat zich bij de zoge naamde schoepenbladen van de vier de en vijfde trap van de Wright J-65- motoren, waarmee de Thunderstreaks zijn uitgerust, na ongeveer 950 draai uren, metaalmoeheid kan voordoen, aldus de luchtmachtvoorlichtings dienst. Omdat de Kon. Luchtmacht een zeer accurate „boekhouding" bij houdt van het aantal draaiuren dat met de motoren wordt gemaakt, heeft men onmiddellijk kunnen nagaan welke vliegtuigen voor de revisie in aanmerking komen. In totaal be schikt de luchtmacht over rond zes tig toestellen van het type Thunder- streak. Nieuwe lijndienst via Canada naar westkust van V.S. Behoudens goedkeuring van beide betrokken regeringen is de Canade se luchtvaartmaatschappij Canadian Pacific Airlines voornemens een da gelijkse lijndienst te openen van Vancouver naar San Francisco in de V.S. Omdat de maatschappij een ge regelde dienst tussen Vancouver en Amsterdam onderhoudt zal het bin nenkort mogelijk zijn om met een en dezelfde maatschappij vanuit Am sterdam de westkust van de Verenig de Staten te bereiken. Het Witte Huis heeft gisteren de foto vrijgegeven van het af scheid van Luci Johnson en haar echtgenoot Patrick Nugent van de familie Johnson alvorens op huwelijksreis naar de Bahama- eilanden te gaan. Drie Nederlandse bergbeklimmers r aan dood ontsnapt Drie Amsterdamse toeristen, die met gebrekkige berguitrusting een tocht maakten in het Ammergeberg- te by Garmisch-Partenkirchen. zyn ternauwernood aan de dood ontsnapt. De bergwacht van Oberammergau had maandag van een andere groep Nederlanders gehoord dat drie land genoten niet van een bergtocht waren teruggekeerd. Dertien berg- wachters doorzochten toen een nacht lang het Ammergebergte. zonder evenwel van de drie toeristen een spoor te ontdekken. Pas gisteren zyn er drie. onder wie een vrouw, uitgeput en styf van de kou door bosarbeiders op een akker gevonden. Het weer was tydens hun uitstapje omgeslagen en volgens de bergwachten zyn zy door een toeval aan de bevriezingsdood ontsnapt. Tariefverhosrng P.T.T. in 1967 Op verzoek van de minister van Verkeer en Waterstaat deelt de cen trale directie van de PTT mee, dat rekening moet worden gehouden met verhoging van een aantal tarieven by dit staatsbedryf omstreeks begin 1967. Aard en omvang van de tarief wy- zigingen staan nog niet geheel vast, zodat thans nog geen nadere gege vens kunnen worden verstrekt. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Een aantal Newyorkse zieken huizen meldt deze week een fik se geboortenstyging precies negen maanden nadat een groot deel van Amerika door een stroomstoring langdurig in het donker zat. Verscheidene Ame rikaanse sociologen hebben al het vermoeden uitgesproken dat het een met het ander verband houdt. Dr. Robert Hodge by- voorbeeld, die een speciale stu die maakt van de uitwerking van de storing op het gedrag van de mensen, verklaarde het verschynsel hieruit, dat de meeste mensen nadat de stroom was uitgevallen in huis liepen rond te draaien en een belang- ryke verstrooiingsbron, de tele visie, moesten missen. Het Mount-Sinaiziekenhuis, waar gemiddeld elf bevallingen per dag worden „gedaan", telde er maandag achtentwintig, ter wijl het dagrecord op achttien stond. Een zeer vermoeide ver pleegster daar zei: „We zyn dag en nacht in touw. Ik kan me niet herinneren dat het ooit zo erg is geweest". Andere zieken huizen meldden een geboorten- stijging van drieendertig tot vyftig procent. De stroomstoring van 9 no vember vorig jaar trof acht staten in de V.S. en een deel van Canada en zette dertig mil joen mensen in het donker. Op veel plaatsen duurde het euvel by na veertien uur. 'lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllUf ADVERTENTIE van heerlijk veel en niofduur Commentaar van N.V.V. op ontslagregels werkgevers *>r (Van onze parlementaire redactie) ..Deze richtlijnen zijn voor ons uit een oogpunt van belan genbehartiging voor onze leden onaanvaardbaar. Er spreekt de nog altijd patriarchale houding van de werkgevers uit van: wij zijn de baas in huis. Dit zei de voorzitter van het NVV, de heer A. H. Kloos in commentaar op de ontslagregels die de vier werk geversverbonden hebben gepubli ceerd. De regels zyn bedoeld voor het geval tot fusie, concentratie of li quidatie wordt overgegaan en er veel personeel moet afvloeien. Inspraak den voorts kwaJyk dat zy de richt- lynen hebben gepubliceerd zonder ook maar enig overleg te plegen met de vakcentrales. C.N.V. De heer Kloos zei dat de vakbe weging inspraak wenst in de be sluitvorming, omdat daarby de so ciale kosten, die met een fusie of op heffing gepaard gaan, een rol spelen. De vakbeweging wil zich niet men gen in de beslissingen zelf, maar ver langt overleg over de verplaatsing en afvloeiing van personeel voordat er beslissingen worden genomen. Om die reden verwerpt het NVV de stel ling dat er over het ontslag niet te discussiëren zou zyn. De heer Kloos nam het de werkgeversverbon- Het bestuur van het CNV betreurt het eveneens dat over een zaak. die zo direct verband houdt met het voe ren van een sociaal verantwoord be leid in en door de ondernemingen, door de werkgeversorganisaties geen overleg nodig werd geacht met de werknemersvakcentrales Juist nu er wordt gezocht naar een verbetering van de samenwerking binnen de Stichting van de Arbeid had dit punt onderwerp van bespreking in de Stichting behoren te zijn. zo meent het CNV-bestuur Het gaat immers by deze ontslagen om de positie van de onderneming en derhalve ook om de positie van allen, die by de in- derneming zyn betrokken Over de inhoud van de gepubli ceerde richtlijnen zal het CNV-be stuur zich nader beraden. ADVERTENTIE Sikkens autolokken NIEUWE RIJN 49 Noordzee Sedert 5 juli 21 slachtoffers In de afgelopen weken ls het aan tal ln zee verdronken personen schrikbarend groot geweest. Sedert 5 juli verdronken langs onze Noord zeekust 21 mensen, nameiyk twaalf Nederlanders, acht Duitsers en een Zwitser. Dit aantal benadert vrywel het cyfer van in zee verdronken mensen gedurende het gehele jaar 1965: 23. Opvallend is het naar verhouding vry grote aantal kinderen dat ver dronk, nameiyk zeven kinderen tus sen zes en tien Jaar. De leeftyd van de ouderen die verdronken ligt tus sen de zeventien en 46 jaar. In Zee land verdronken vier. in Zuid-Hol land zes en in Noord-Holland elf personen. Tussen 11 juni en 15 Juli verdron ken vyf Nederlanders tussen acht en 27 Jaar in het Veluwemeer. (3ud Qïte, leuwo Uit het Leidsch Dagblad van 9 Augustus 1866: Uit Utrecht wordt mede gedeeld dat aldaar sedert meer dan 50 jaren in een der achterbuurten woonachtig is een persoon, die meer dan 100 handwagens of karren bezit, welke hij dagelijks verhuurt of uitleent voor 5 cents ieder, bovendien behalve de icagens een rijksdaalder uitleent en 's avonds de rijksdaalder met 25 cents rente terugontvangt. Woensdagmorgen viel een knaap van 12 jaren op de Heerengracht in het water. Een knecht van de heeren Sanders en Comp., Jan de Vrind geheeten, begaf zich gekleed te water en redde de knaap.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1