HEROS: op en top circus K.L.M. vliegers worden zeer streng gekeurd 574ste STAATSLOTERIJ 2e KLASSE Nederlandse monteur vond in tien minuten 23 gebreken aan Duitse Star fighter DsGroot naar Friesland randsta uitzendbureau USTt DINSDAG 9 AUGUSTUS 1966 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 iMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiinnnnmnininnnnnmnn, iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiL ADVERTENTIE Dinsdag 9 augustus 1966 Prijzen van: f. 10 zijn gevallen op nummers eindigende op f. 50. zijn gevallen op nummers eindigende op 624 O O gevallen op nummers eindigende op 005 f. 200 zijn gevallen op nummers eindigende op 109 f. 400 zijn gevallen op nummers eindigende op 41 1 f. 1000 zijn gevallen op nummers eindigende op 9402* een prijs van f. 2000 is gevallen op het nummer 011794 een prijs van f. 2000 is gevallen op het nummer 010824 een prijs van 066480 een prijs van f, 2000 is gevallen op het nummer 027796 een prijs van f. 2000 is gevallen op het nummer 088453 een prijs van f. 5000 is gevallen op het nummer 050233 de prijs van f. 25000 is gevallen op het nummer 068010 Let wel: op dit nummer zijn twee prijzen gevallen. iVan onze Haagse correspondent». Een monteur van de Nederlandse luchtmacht die door een toeval 1 een Duitse Starfighter te inspec teren kreeg, had niet meer dan tien minuten nodig om 23 gebreken aan het toestel te constateren. Ondanks heftige protesten van de Duitse vlieger kreeg deze een startverbod opgelegd; de technische manke- j menten werken in een lang rap- port aan Bonn gemeld, waar zy. wenst zij niet te geven teneinde de verhouding met een NAVO-partner niet onnodig te vertroebelen. Sedert de indienststelling van de Star fighter bij de Westduitse lucht macht nu vjjf jaar geleden, zjjn zestig van de 700 aangeschafte exemplaren verongelukt. Het is be kend dat de Luftwaffe kampt met een enorm tekort aangeschoolde. maar vooral geroutineerde technici. Deze Nederlandse monteur Sinds ..Der Spieeel" er zalerdac heeft het met de ontdekking ran melding Tan maakte, nieuwe ele- 23 gebreken verder gebracht dan de Amerikaanse en Westduitse Op het ogenblik zyn het de Italianen, die hun tenten in Leiden hebben opgeslagen. Tot en met donderdagavond zal het vooral in Zuid-Europa befaam de circus Heros op het Schut tersveld zijn voorstellingen ge ven. Het is niet alleen wat om vang maar ook wat het pro gramma betreft ongetwijfeld het grootste circus, dat ooit een bezoek aan de Sleutelstad heeft gebracht. De enorme tent, die deze week het beeld in dit deel van de stad beheerst, biedt plaats aan niet minder dan zes duizend toeschouwers. Het pro gramma van Heros is zeer uitge breid zonder een overladen in druk te maken en bovendien bijzonder beschaafd. Het is een bont circusprogramma in een al even kleurrijke enscenering, vol vaart en variatie, dat in drie pistes tegelijk wordt afgewerkt. Wie mocht menen dat het circus bezig is uit te sterven heeft het mis. Inte- gendeel, het circus leeft 1 Het circus met al zijn lief en leed. zijn mensen en zijn menagerie, zijn ge il zwoeg en gesjouw. Het we- reldje van pluimen en pai- 1 letten, van salto's (mortale) en sensaties, van zand en zaagsel. Het wereldje, dat i nog steeds een geheim- li zinnige aantrekkingskracht uitoefent op het „hoogge- eerd publiek". IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIHIW Wat dit laatste betreft valt het de toeschouwers af en toe las tig om het spektakel in zijn ge heel te overzien, hoewel het boeiend genoeg is. Overigens biedt Heros een klassiek cir- cusfestUn met clowns en acro baten, danseresjes en dompteurs olifanten en tijgers, chimpan sees en prachtige Arabische en Lippizaner hengsten. Het is niet gemakkelijk om ook maar één programmaonder deel als hoogtepunt te noemen, omdat de gehele voorstelling bij wijze van spreken een aan eenschakeling van hoogtepunten is. Niet onvermeld mag echter blijven het precisiewerk van Daviso op het slappe koord en het nummer luchtacrobatiek van de Jarz en de Cardonas Enzo Cardona schijnt de enige artiest ter wereld te zijn, die een dubbele salto mortale voor waarts over de trapeze ten uit voer brengt en in een driedub bele pirouette weer op de tra peze terugkomt. Dan zijn er nog de Rastelli's met hun muzikale clownerieën en »de Charivari's met hun flic-flacs, buitelingen en kopsprongen. Bruno Togni, nauwelijks hersteld van de ver wondingen, die hij enkele weken geleden tijdens een leeuwen- ïummer in Rotterdam hr-'t op gelopen, treedt ook weer op, nu echter niet met de koningen van het oerwoud, maar met vijftien Indische olifanten en jen twaalftal Siciliaanse vossen ?n Hongaarse rappen. Zijn plaats als dompteur wordt voor lopig ingenomen door de Frans man Jeff van Been. die met vijf Bengaalse tijgers in de piste verschijnt. Evenals Loredana met haar Venetiaanse duiven verkoopt deze dompteur zijn nummer voortitffelijk. Genoeg of dus voor dit gigantische cir cus met zijn zuidelijk tempera ment. Als circusliefhebber doet men er goed aan om zich zelf van Hero's voortreffelijke kwali teiten te overtuigen. In Leiden oestaat daartoe zoals gezegd tot »n met donderdagavond a.s. ge- egenheid. menten toevoegen aan het nog steeds groeiende Starfighterschan- Het voorval op de vliegbasis Volkel Ls al enkele maanden oud. Op 11 mei j.l. landde er een Duitse vlieger die op oefenvlucht was met de melding dat hy moeilijkheden ondervond Moderne luchtvaart stelt hoge eisen aan uithoudingsvermogen In oktobei (Van onze correspondent) Het stoffelijk overschot van gezagvoerder G. de Groot, die vrijdag kort voor de landing in Tokio in de cockpit van zijn Dc-3 overleed, is gisteravond per KLM-toestel via de poolroute naar naar Amsterdam vervoerd. Tweede vlieger C. de Jager maakt zijn normale reisprogramma via de zuidelijke route huiswaarts en wordt pas op 14 augustus op Schiphol verwacht. Gezagvoer der P. J. Aarts uit Den Haag heeft zich inmiddels bij hem ge voegd en het commando van de ..Nikolaus August Otto over genomen. ritme. Het toestel dat 's middags om één uur Schiphol verlaat richting New York komt om drie uur plaat selijke tijd aan. Volgens de Ameri kaanse oostkustklok duurt het dan nog een uur of drie, vier eer het normale tijdstip voor het avondmaal Is aangebroken, en zeker nog acht uur voor men in New York te ruste gaat. Volgens de inwendige biologi sche „klok" van de uit West-Europa gestarte reizigers vallen deze New- yorkse tijdstippen echter voor het avondeten tegen „middernacht" en dat voor het naar bed gaan om „vijf uur in de volgende „ochtend"! gekeurd. De voor KLM-vliegers voor geschreven keuring behoort zelfs tot de strengste ter wereld. Alle vitale organen van het menselijk lichaam worden minutieus gecontroleerd, waarbij het elektro-cardiogram ter meting van de hartfuncties de be langrijkste plaats inneemt. SPANNINGEN De plotselingen dood van de 48- jarige vlieger heeft nogmaals de aandacht gevestigd op de grote spanningen waaraan het personeel aan boord van de moderne straal- verkeersvliegtuigen bloot staat. Hoe sneller het vliegtuig, hoe geconcen treerder immers het werk van het gehele bemanningsteam. Gezagvoerders in de scheepvaart kennen tussen afvaart en aankomst, Indien zich geen bijzondere omstan digheden voordoen een periode van betrekkelijke rust; vliegers dragen hun volledige verantwoordelijkheid telkens opnieuw binnen het tijdsbe stek van een paar uur. Het ingewik kelde systeem van wacht- en rust tijden en „slip"-bemanningen die per keer slechts een deel van de lange oost-westtrajecten vliegen, verhinderen niet, dat zij hun volle energie telkens in „explosie" moeten leveren. Daarbij komt nog, dat het vliegen met de klok mee of tegen de klok in bij de huidige snelheden van ge middeld 900 kilometer per uur, ont regelend werkt op het slaap- en eet- Voor gezonde mensen is dat voor één keer niet zo erg, maar de straal- verkeersbemanningen ondergaan de ze ontregeling om de paar dagen. Een ingrijpende verandering in deze situatie is pas te verwachten als tegen 1972 de supersone transport middelen hun intrede doen. Een reisduur AmsterdamNew York van slechts drie uur maakt het mogelijk binnen het tijdsbestek van een dag taak heen en terug te vliegen. Intussen wordt het vliegend perso neel van de grote luchtvaartmaat schappijen elk half jaar medisch Ds. J. Groot, sinds 1950 hervormd predikant in Leiden, heeft het be roep van de hervormde gemeente in Harich-Ruigahuizen (Gaasterland, Friesland) aangenomen. Ds. Groot werd in 1914 in Steg- gerda geboren. Hij studeerde van 1932 tot 1937 in Utrecht. Zijn eerste predikantsplaats® was Haulerwijk, bij De geringste onvolkomenheid leidt J Appelscha. Ds. Groot ging in 1942 tot onmiddellijk uit de dienst nemen naar Valburg (Betuwe» en in 1946 van de vlieger. Het afgelopen jaar naar Bergentheim (Overijssel». Hij werden vijf van de 639 op dat ogen- ruilde deze plaats in 1950 voor Lei- blik bij de KLM in dienst zijnde j den. Ds. Groot is in Leiden geruime vliegers wegens afwijkingen in de j tijd scriba geweest van de centrale bloedsomloop naar huis gestuurd.1 kerkeraad. De Leidse predikant hoopt Tijdelijke afkeuringen om andere in oktober intrede te doen in H^rich. dan hart- en vaatziekten komen ook voor, maar behoeven uiteraard geen ernstige gevolgen voor de vliegers te hebben. Geslaagd voor H.B.S.-A Voor het staatsexamen h.b.s.-A slaagden de volgende leerlingen van de Stichting Leidse Avond-h.b.s.: W. C. Brussee, Zoeterwoude; mej. W. Dekker, Noordwijk aan Zee; J. A. J. Heemskerk, Rijnsburg; M. C. Hoo- gerwerf, Alphen aan den Rijn; D. Noort. Rijnsburg; C. J. C. Vrolijk, Noordwijkerhout deskundigen, die. zoals zaterdag in onze kolommen werd gemeld, de ..fatale fout" van de Starfigh ter zouden hebben ontdekt. Daar bij was sprake van ..de automa tische regeling van de spoed van de propeller". Naar aanleiding met de automatische besturing. Een ^Hnr^tfpn V0H technicus yan een Tan de Neder- \"ZllZ l Jï f™ I" landse Starfightersquadrons kreeg I sche ppJrSj2J,7' t ir°ni~ opdracht de Duitser even te helpen. J/fltf) maar binnen een kwartier was hij I bij zijn chef 'enig. Zo talrijk waren Na ..Der Spiegel" schijnt nu ook de mankementen dat de Neder- I het „Leidsch Dagblad er toe te zfjn landse autoriteiten het noodzakelijk overgegaan bepaalde topgeheimen (zy wN.-ru i de grond het in dit geval gelukkig maar één!» aan de ongewenste openbaarheid prys te geven Niemand (zelfs de construc teurs nietwas. tot op het moment van plaatsing van het gewraakte ar tikel, var» het feit op de hoogte dat de Starfighter een propeller heeft. Zowel de ..Shape" als de ..NAVO" hebben deze wetenschap niet ..top- secret" geklassificeerd. En u brengt dat achteloos, klakkeloos en alles voorbijziend op de frontpagina onder het oog van diverse spionerende per sonages. Ongetwijfeld zullen hierover vragen In de Tweede Kamer gesteld worden en evenzo ongetwijfeld zullen ook de Russen en Chinezen hun Migs en Jaks met propellers uitrusten. En dat alles door een krantenberichtje van 31 regels. oordeelden de Duitser a De luchtmachtvoorlichtingsdienst be perkt zich ertoe het gebeurde te be vestigen. Nadere mededelingen ADVERTENTIE Dat de natuur de wetenschap on danks alle kennis en kunde toch steeds weer voor raadselen kan stel len bewijst de plotselinge dood van gezagvoerder De Groot, die op 28 juni nog volkomen gezond was be vonden en tot in de laatste minuut van zijn leven geen teken van ziekte of zwakte gaf. Ook op deze schijn baar onmogelijke toevalstreffers is de wereldluchtvaart echter nog be dacht; de tweede vlieger is te allen tijde in staat en volledig bevoegd om de besturing van een volbeladen passagiersvliegtuig over te nemen. Vlieger C. de Jager heeft dit in Tokio op spectaculaire wijze aange- Opening nieuwe school St. Agnes Hert op 12 sept. feest Het nieuwe St. Agnes-lyceum ln het Leidse Houtkwartier wordt maan dagmiddag 12 september officieel ge opend. De opening zal worden ver richt door de burgemeester van Lei den, mr. G. C. van der Willigen, in de aula van het lyceum. Ter gele genheid va ndeze feestelijke opening is er 's-avonds een toneelopvoering door ltraren en leerlingen van dit Leidse meisjeslyceum. Weer relletjes in Lansing In Lansing, in de Amerikaanse staat Michigan, is het gisteravond weer tot relletjes gekomen tussen jonge blanken en negers. In de ne- gerwijk werd geschoten en jonge ne gers gooiden benzinebommen naar auto's met blanken. Twee personen hebben verwondingen opgelopen. Ook winkelruiten en geparkeerde auto's moesten het ontgelden. Vol gens de politie ontstonden de moei lijkheden toen negers blanken in een cabaret aanvielen. Leiders van de twee bevolkings groepen hebben een beroep op alle inwoners gedaan zoveel moge lijk thuis te blijven. Zoekt U een gouden armband of collier voor f 70,- en f 100,- of f 300,- en f800,— Juwelier v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 heeft ze Grote keuze ln alle prijzen. AJtiJd voordelig '8 Maandags gesloten Nieuw gebouw voor tie LJH Op vrijdag 2 september wordt het nieuwe gebouw van de Leidse Her vormde Jeugdraad aan het Leven daal 101 officieel geopend. Het voor malige „Wijkgebouw Levendaal" is grondig gerestaureerd en aangepast aan de eisen van het moderne Jeugd werk. De restauratie werd mogelijk gemaakt met behulp van een grote loterij die de Hervormde Jeugdraad dit jaar heeft georganiseerd. Tour de Frats is begonnen uit Rotterdam zyn gisteren 178 jongens vertrokken 0m de komende dagen per fiets door Nederland te trekken, zy nemen deel aan de Tour de Frats 1966. een f ietsevenement voor jongelui, dat in voorgaande ja ren steeds veel belangstelling heeft getrokken. Er rijden dit Jaar ver schillende ploegen uit Leiden mee. Verder is er een Duitse ploeg, terwijl Rotterdam met maar liefst zeventig renners vertegenwoordigd is. De eer ste etappe leidde van Rotterdam naar Naaldwijk. In Hoek van Hol land werd een sprint georganiseerd, waarbij de Leidenaar L Riethoven de sterkste bleek, een mooi resultaat voor deze 13-jarige ..coureur" Het ploegenklassement na de eerste dag luidt: 1. Drugabel. 2. Revilac. 3 Trio 4. Wehkamp, 5. Albert Heyn. 6 Lee Cooper. 7. Eternit, 8. Hopax. 9 Tele- vizier, 10. Galeries Modernes. ADVERTENTIE voorde inspringkracht1 Hoflaan 129\V die er uitspringt! Bel: 34299

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 3