Van allerlei over aardappelen len tijdje naar het buitenland Begrensd paradijs Aubergines zijn licht verteerbaar 6 AUGUSTUS 1960 LEIDSCH DAGBLAD L.D.-EXTRA 3 FRANSE UIENSOEP Het Is geen zeldzaamheid, dat meisjes die op goed geluk ingaan op aanlokkelijke advertenties voor baantjes in het buitenland, minder prettige ervaringen opdoen. Wanneer een meisje graag naar het buitenland wil, is daar niets op tegen. Het is echter dringend gewenst dat er van tevo ren nadere inlichtingen worden ingewonnen over de toekomstige werkgeefster.; Zélf betrouwbare inlichtingen inwinnen is vrijwel ondoenlijk. Maar er is in ons land een instantie die zich in dit soort informatiewerk heeft gespecialiseerd:,* het Maatschappelijk Advies- en Inlichtingenbureau, dat ook bemiddelt bij het leggen van contacten met bonafide adressen in verscheidene Europese landen. in Frankrijk een opleiding-in- kort-bestek tot „moniteur" of „monltrice". Wie omstreeks Pasen zo'n cursus volgt van een week. kan dikwijls in de zomer een week of zes werken in een Fran se vakantiekolonie. Voor Neder landse jongelui die van kinderen houden heeft het optrekken met Franse kindertjes een bijzonde re charme. Wie voor korte tijd als huishou delijke hulp aan de slag wil, heeft ook wel kans van slagen. Zo'n bui tenlands verblijf van een maand of twee heeft aantrekkelijke kan ten. Maar eigenlijk zijn twee maanden te kort om er véél van te mogen verwachten. De ervaring is. dat je na een maand pas een beetje op dreef komt. Dan begint het contact tot stand te komen met de omgeving. De taalbarrière brok kelt af en daardoor wordt de per soonlijke omgang wat gemakkelij ker en soepeler. Daarom is het jammer om, als het anders kan en men wil graag naar het buiten land. te beknibbelen op de tijd. Juist na die eerste twee maanden kunnen werkgeefster en werk neemster wat meer aan elkaar hebben! Wie een stage in het bui tenland ziet als een soort va kantie. moet er beslist niet aan beginnen. Wie bereid is om harder te werken dan thuis en een beetje doorzettingsver mogen heeft, kan een boeiende ervaring opdoen. Maar ver zuim dan vooral niet. gebruik te maken van de bemiddeling van een betrouwbare instantie. Even vanzelfsprekend als de Parijzenaar op straat z'n krantje leest, studeren deze meisjes op de Quai des Or- fèvres. W) ETENSWAARD De prachtige, dieppaarse eiervrucht, auber- ine. zien we weer in de groentewinkels liggen, /an oorsprong een tropische vrucht, wordt ze u ook in Nederland in kassen gekweekt. De oedingswaarde is niet zo groot, omdat ze voor een groot deel uit water bestaat, maar ze is wel licht verteerbaar. De toepassingsmogelijkheden zijn vele: in blokjes, in plakjes, gekookt, gebak ken of gestoofd zijn ze heerlijk. Ook gehalveerd, uitgehold en gevuld kunnen ze als warm voor gerecht worden gegeven. ^ibergines a la Chinoise Kaasgehakt twef tentje knoflook toe en wat Laat hierin 4 geschilde en in jes gesneden augurken mee- 0C^en. Doe er 4 dl water bij en zlc het gerecht in 25 minuten rekk/t'jes k°kend gaar worden, je en i ,er t /.up pa pavese yi&i ,r bfk in een koekepan wat sneetjes in boter croquant en leg in Mai90ePbord één gebakken sneetje gaiihierop een gebakken ei. strooi feraspte kaas over en giet er otte hete bouillon op. 200 gr gehakt, 200 gr geraspte kaas, 2 eieren, 1 ui, gehakte peter selie, zout, peper, paprika, aroma, 60 gr roomboter. Meng het gehakt aan met de ge raspte kaas, de losgeklopte eieren de fijngehakte ui en de kruiden. Vorm er vier balletjes van en bak deze rondom in de hete boter gaai en bruin. Men kan er ook een lange rol van maken, die koud in dunne plakjes gesneden kan worden. Sour-creamsaus 2 bakjes sour-cream, zout, peper, paprika, fijngehakt uitje. Meng alle ingrediënten, al kloppende, goed dooreen. ;Wist u, dat men aardappe len o p wel 111 verschillende manieren kan klaarmaken? En dan zijn de vele salades en dergelijke nog niet eens mee gerekend.; In ons land, waar volgens een opinie-onderzoek 38 procent van alle mensen dagelijks aardappelen eet, ko men de meeste aardappelen gewoon rechttoe, rechtaan ge kookt op tafel. Maar dat typisch Nederlandse ge recht dan: de biefstuk met gebak ken aardappeltjes? ach, we lopen toch ook niet allemaal op klom pen en dat gaat eveneens door vooi typisch Nederlands. Nee, het staat wel vast dat ln 61 procent van di huishoudingen nooit een aardappel wordt gebakken. In de grote ste den is dat percentage zelfs 68, maar daar staat tegenover dat 56 procent van de huisvrouwen in de zuidelijke provincies geregeld ge bakken aardappelen op tafel brengt. Dit alles is te lezen in een ..prentenboekje" genaamd: „Over aardappelen", dat dit jaar is uit gegeven ter gelegenheid van het 25-jarig jubileum van het Centraal Instituut voor Voedingsonderzoek T.N.O. te Zeist. De schrijver is ir. Edmond Nicolas, die met humor de exotische knol te lijf is gegaan. Over de consumptie thuis weet hij nog te melden dat in het noordoosten van het land 69 pro cent van de gezinnen nooit pata tes frites eet. In het zuiden is dat 27 procent en in de grote steden bakt 56 procent van de huisvrou wen nooit frites. Het zijn de jon gere huisvrouwen die duidelijk meer op hebben met deze lekker nij dan de ouderen, zoals zij het ook zijn die vaker iets anders dan aardappelen eten. Puree wordt in het hele land iets vaker gegeten dan pommes frites, vooral in het noorden en zuiden. En daar vooral, maar ook VOOR 4 PERSONEN 500 g (Vi kilo) uien 50 g ruim 3 eetl.) boter of margarine 50 g (6 afgestreken eetl.) havermout 1 liter bouillon of 1 liter xcater en bouillonblokjes zout en peper naar smaak 2 korstloze sneetjes brood 30 g 2 eetl.) boter of margarine 25 g (5 eetl.) geraspte kaas Snipper de uien zeer fijn. Smelt de boter of margarine in een pan en voeg de uien, de havermout, het zout en de peper toe. Laat de uien onder voortdurend roeren lichtgeel van kleur worden. Giet de bouillon lepel bij lepel erbij en laat de soep 20 minuten zachtjes doorkoken. Snijd de sneetjes brood in kleine dobbelsteentjes en bak deze goudgeel In boter of margarine. Giet de soep In koppen, doe vlak voor het serveren de dobbelsteentjes gebakken brood hierin en bestrooi het geheel met de geraspte kaas. Hebt U een grill? Maak deze vantevoren roodgloeiend. Zet dan de gevulde soepkoppen op het rooster zo dicht mogelijk onder de grill en laat In 10 minuten de kaas smelten en kleuren. in de rest van ons land is men dol op stamppot. Niet alle 111 recepten zijn be kend, maar iedere huisvrouw '93 procent) doet toch wel eens iets anders met aardappelen dan ko ken. En wat gebeurt er met de restjes? Slechts zes procent van de huisvrouwen houdt niets over. De andere bakken de restjes de vol gende dag op of ze maken er pu ree van. Tien procent voert ze aan de huisdieren en achttien procent gooit ze weg of geeft ze aan de schilleman. En dan heb je nog al tijd drie procent huisvrouwen die de volgende dag de aardappelrest jes gewoon bij de verse op de schaal doen. Een exotische knol wordt de aardappel wel genoemd, even uit heems als tabak, tomaat, tulp en hyacint. Hij werd in de 16de eeuw uit Peru en Bolivia naar West- Europa gebracht als een curiositeit voor de tuinen van de groten der aarde. Men wist wel dat de In dianen de aardappel zelf als voed sel gebruikten, maar uit een soort snobisme at men hier aanvanke lijk alleen het loof. En dat kan niet lekker zijn geweest. Parmen- tier (beroemd door zijn potage) en anderen hebben de aardappelcul tuur gepropageerd, vooral omdat ze zulke grote opbrengsten gaf. Pas tegen het einde van de 18e eeuw kreeg de aardappel gelegenheid po pulair te worden en toen werd hij dan ook 's morgens, 's middags en 's avonds gegeten, want het bleek een goedkoop voedingsmiddel te zijn In de vorige eeuw werd de aard appel grondstof voor industrieel gebruik. Niet alleen voor aardap pelmeel, er kon ook alcohol van worden gestookt, hetgeen in Schie dam heel wat mout uitgespaard heeft. De eerste produkten die men van aardappelmeel wist te maken waren glucosestroop en sa go, daarna volgde dextrine. Apprèt voor katoenen stoffen, behangers plaksel hebben beide de aardappel als basis. Bij de papierfabricage, in de aardolie-industrie en ook in schoonheidscrème, overal is op de een of andere manier een aardap- pelprodukt toegepast. De heer Nlcolaas wijst in dit aardige boekje ook op de vitami- nenrijkdom van de aardappelen. Wij Nederlanders, die gemiddeld 'n half pondje consumeren krijgen op die manier dagelijks niet alleen calo rieën binnen maar ook eiwit, vi tamine c, vitamine b 1 en b2 en verder de nodige mineralen, zoals ijzer en fosfor. Ergens zegt de schrijver dat het zo jammer is dat ons volk een duidelijke voorliefde heeft voor kruim ige aardappels want dat maakt ons tot grote Jus- consumenten. En de combinatie kruimige aardappel met lekker veel jus zou wel eens oorzaak kunnen zijn van ons nationale over-gewlcht. Het snoepen van zakjes patates frites op straat is volgens de schrij ver waarschijnlijk minder veront rustend dan het nuttigen van min der degelijke lekkernijen llill V J en als ik dan van )ol kom. zoek ik een baan- in het buitenland!" ..Wat zeggen de vriendinnen, i «r dikwijls heeft noch het lustige meisje, noch haar [eving een duidelijke voor- Ving van het werken in het genland. n meisje dat een tijd in Enge- L Va heeft gewerkt schrijft: „Ik jwme hier geen ogenblik werke- jpwiuis gevoeld. Als ik zelf ooit f&ren krijg, hoeven ze voor mij .naar het buitenland!" En een r meisje, dat in een gezin in ikrijk werkt: „Er is niets op de puding aan te merken, maar jel me alleen!" .e bij een van de Maatschap- ke Advies- en Inlichtingen - laus gaat praten over een jUjke werking in Frankrijk, iland. Zwitserland of elders ifjn van deze bureaus in Am- n. Rotterdam. Utrecht, Den Haarlem, Arnhem en Gro- krijgt precies te horen wat .itieve èn de negatieve kan- lyn van het werken in een \RDEV0L M.A.I. ziet terdege de waar van de vorming van jonge in een buitenlands milieu, verruimt de blik, het ont- sn van mensen met een totaal geaardheid kan leiden tot ter begrip van de vreemde de eigen omgeving. Ook het ind leren spreken van een ide taal kan waardevol zijn Ihet latere leven. Istudie wordt dan. ook vaak :md als motief voor een ver- buitenslands. Toch is dat niet jelangrykste drijfveer voor al lisjes die „eruit" willen. Ze vooral het nieuwe, het on- ide. Ze willen afstand nemen voohet milieu waarin ze zijn op- >eid. En dan gebeurt het nog- jns. dat het werken en stude- in het buitenland worden ge- A&seerd. en i,or Wie 6611 al te zonnige voor- er ,ng heeft van het buitenland, bibli e kii werkt een rustig gesprek op een M.A.I.-bureau dikwijls ontnuchte rend. Er zijn dan ook altijd meis jes die na zo'n gesprek toch maar liever afzien van hun buitenland se plannen. Het meisje dat werkelijk op een dag de boot neemt naar Engeland of de trein naar Frankrijk, zal al gauw merken dat ze na enkele uren weer in een andere regelmaat te rechtkomt. Vrijwel iedere taalstu dente die voor een half jaar of langer haar plaats thuis of op kan toor heeft verwisseld voor keuken en kinderkamer elders, zal achter af dan ook blij zijn om twee din gen: ten eerste dat ze de boeiende ervaring heeft opgedaan van een verblijf in het buitenland, en ten tweede dat ze weer thuis is en haar oude beroep weer kan opvat ten. Het gebeurt maar zelden dat een secretaresse, eenmaal terug uit Parijs, probeert om opnieuw een baantje te bemachtigen „bij kin deren". De meeste meisjes gaan veel liever snel weer aan de slag- of aan de studie dan dat ze, zoals een van hen het omschreef, „een klein, ongemakkelijk jongetje da gelijks zoet moeten houden door samen met blokjes en speelgoed autootjes te spelen". Denkt de kinderjuffrouw-in- spé bij haar vertrek naar Lyon of Manchester teveel aan het salaris dat ze had kunnen ver dienen wanneer ze in Neder land was gebleven, dan valt het veelal krappe zakgeld hard tegen. Bekijkt ze de zaak ech ter van de kant van de huis vrouw. die slechts een ..halve hulp" heeft tegen kost plus in woning plus dat zakgeld, dan begrijpt ze wel dat ze niet zovéél meer mag verwachten. Het beroep dat ze door haar permanente aanwezigheid doet op de gastvrijheid van de fa milie moet ze óók verdiscon- 'eren. Al kan een Nederlands meisje ln het buitenland dus geen al te hoge eisen stellen, ze hoeft natuurlijk ook niet alles te slikken. Ook niet als ze haar adres via het MA.I. heeft verworven! Neem bijvoor beeld dat meisje dat in Engeland, tegen de afspraak in, aan een En gelse cursus niet toekwam. Na een volle dag van hard werken moest ze bovendien om kwart voor ne gen naar bed want dan gin gen mevrouw en meneer naar bed en dan mocht ik niet meer door hun kamer"). Ze had gelijk toen ze er de brui aan gaf en met hulp van het M.A.I. een ander baantje zocht. Een ander meisje, dat tijdens haar verblijf in Parijs in de sa lon moest slapen (ook Parijs kent woningnood), nam dat ongerief op de koop toe. „Ik heb een leuke familie", schreef ze opgewekt, „en ik wist dit toen ik hierheen ging!" Haar verblijf beantwoordde wél aan het gestelde doel: behalve dat ze hielp in het huishouden, volgde ze geregeld lessen aan de Sorbon- ne, mevrouw hielp haar met de studie en verbeterde haar fou ten in de conversatie. Ondanks het gemis van een eigen kamer bracht deze „aide familiale" met plezier vijf maanden door in (en buiten» een Frans gezin. KORT VERBLIJF Ook voor een korter verblijf in het buitenland zijn tegenwoordig wel mogelijkheden. Zo kent men Soms vraag ik mij af: hoe onder gaat een kind het reizen? Dan kijk ik naar Marian, die sinds haar derde jaar 's zomers met ons Euro pa rondtrekt om de doodeenvoudige reden dat zij nog te klein is om op eigen houtje te gaan avonturen. In het begin lieten we de kin deren heel democratisch mee be slissen, maar kinderen zijn con servatief: ze willen altijd daarheen waar ze het de vorige keer naar hun zin hadden. Dat is niet leuk. Wy willen nieuwe streken en er varingen exploreren en daarom ma ken wij uit hoe de reis zal worden. Marian mag haar mond houden en meegaan. Hoe ondergaat een kind zoiets? Ze begint altyd met mopperen. „Jasses, alwéér Frankrijk? Waar om niet Italië?" En als het Italië wordt, wil ze naar Frankryk. Dit is haar manier om verzet aan te tekenen tegen onze dictatuur. Wat haar echter in hoge mate schynt te interesseren zyn de grenspos ten. De eerste komt al na ander half uur of zo, en nauweiyks zyn we de slagboom gepasseerd of Ma rian laat haar commentaar los. „Zyn we nu in België, ai, dan moeten we straks Frans spreken. Ik zal volgend jaar toch eens Frans gaan leren. Mag ik mee als Je boodschappen gaat doen? 't Is al tyd zo leuk om je te horen stotte ren en de onbegrypende gezichten van de winkeliers te zien. En als ze antwoord geven versta jy het weer niet. Maar zó moeilyk kan de met een Italiaans jongetje en die avond slaan we de tent op by een meertje waarin de vissen de zons ondergang tegemoet springen en je voor vyf gulden een half uur kunt waterfietsen. De Edammer is van het menu verdwenen en heeft plaats gemaakt voor Camembert en Ro quefort. Marian vindt een „vrien din" die precies als zy moet af wachten waarheen haar ouders haar brengen en die niettemin, precies als Marian, geniet van hetgeen er onderweg te zien en te beleven valt. Plotseling voelt het dochtertje zich thuis. Ze verzint de dolste spel letjes. tracht een bergriviertje af te dammen met rolkeien, ze gaat op visvangst met een leeg conser- venblikje, ze zwemt een stuk van het meer over om een mossig stuk rots van dichtbij te bekyken, ze gaat paadjes zoeken die doodlo pen in de wildernis en vergeet dat ze vergeten is een pop mee te nemen. Ze verliest haar bevangenheid te genover vreemde mensen en onuit- sprekeiyke talen en gaat op eigen houtje ysjes, lollies en kauwgom kopen in het kampwinkeltje. Het kan haar geen lor schelen of dit nu Auvergne. Dordogne of de Dau- phiné is; 't is Frankrijk, haar twee de vaderland en dat volstaat. De gekke grensgrendels dwars op de weg waren toch niet helemaal voor niets; een paradijs moet af gegrendeld zyn, je moet er enige moeite voor over hebben, des te in tenser kun je er van genieten. THEA BECKMAX Hygiëne in de vakantie We zitten middenin de vakanties velen van ons genieten van natuur en buitenlucht in tenten en cara vans. Op zo'n camping waar alles wat primitiever toegaat dan we thuis gewend zyn moeten we extra goed op de hygiëne letten, zowel wat ons lichaam als wat onze voe ding betreft. Buikgriep is een in fectie, die veel in het warme Jaar- getyde voorkomt en ze wordt ver oorzaakt door salmonella bacte riën. Deze buikgriep is een typische voedselinfectie. vaak door vlees e:i vleeswaren veroorzaakt. Ga er das op de juiste wyze mee om; bewaar 'juist als u niet over een koelkast beschikt) rauw vlees zo kort mo gelijk en bewaar vleeswaren alleen gekoeld. Kook of bak het vlees (dus geen broodje tartaar) en neem vlees direct uit de plastic- of papieren verpakking (zodra u het in huis hebt). En tot slot: wees voorzichtig met etensresten van de vorige dag. Als u geur en smaak ook maar even niet vertrouwt, gooi ze dan weg, ook al vindt u dit erg jammer. Franse taal toch niet zijn. alle klei ne kinderen hier spreken het vloei end. Waarom zyn er eigeniyk grenzen? Die slagbomen midden op de weg zyn verder overal verboden, behalve aan de grens, daar mag het opeens. Wat een onzin. Ze be lemmeren toch het verkeer. Als ik later ooit diamanten of wapens ga smokkelen doe ik dat in de ver momming van kampeerder-met-va kantie. Ik stop die dingen weg tus sen de slaapzakken, geen enkele douaneman kykt ooit een slaapzak na". Ik verbaas me een beetje over die uitspraak. Niet dat ik Ma rian er voor aanzie beroepssmok kelaar te worden, maar het uit gekookte idee bewyst dat reizen, ook voor kinderen, byzonder leer zaam is. Ze zuigen de indrukken op en verbinden er stevige con clusies aan. „Hoe laat zyn we op het kam peerterrein?" vraagt ze om half twaalf verveeld. Uit ervaring kan ze weten dat we dat niet weten. Ten eerste is het nog volslagen on bekend waar we de nacht zullen doorbrengen, ten tweede kan er van alles gebeuren: lekke banden, ver keersopstoppingen, verdwalen, (we verdwalen meestal meteen de eerste reisdag al) zodat we lang niet zo ver komen als we hadden gehoopt. Bedenkend, dat een rei zend kind houvast nodig heeft, zeg ik echter: „Om zes uur". „Waar?" vraagt Marian logisch en ik zeg op goed geluk: „Sens". Natuurlyk wordt het Troyes of Saurot, l'Eglise of een andere plaats met een betoverende naam waar niet veel te beleven valt en dan is Marian diep teleurgesteld. Ze verklaart Frankrijk te haten. Maar de volgende dag vindt eens klaps de acclimatisering plaats. Op eens ontdekt ze dat ze reist! Ze ziet bergen en meren en woeste beken, ze krygt een snoepje van een Fran se bakkersvrouw en een koekje van een Duitse toerist, ze maakt kennis Moederlijke ^overpeinzing j

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 9