De Beatles en het (gevreesde) huwelijk! Populariteit bleef.i Ouders voor acht weken BANG VOOR GEVOLGEN ZATERDAG 6 AUOU8TUS 1966 LEIDSCH DAGBLAD L.D.-EXTR^d A rtiesten als de Beatles, die de hoogste sport van de ladder naar succes hebben bereikt en ontelbare bewonderaars aan hun voeten hebben gebracht, zijn ondanks het geschitter van gouden platen, de roem en de ge duchte honoraria, niet in alle opzichten benij denswaardige lieden. Met hun persoonlijke vrij heid is het vaak droevig gesteld, want behalve de impresario's zijn ook de [ans zeer veeleisend, zozeer zelfs dat bij alles wat de artiest in het openbaar doet. met deze laatsten rekening ge houden moet worden. Een onderneming die voor tiener-idolen wel een zeer groot risico met zich meebrengt, is het aangaan van een huwelijk. Drie Beatles zijn in middels getrouwd, zonder dat daaruit voor hen consequenties zijn voortgevloeid wat hun finan ciële omstandigheden of populariteit betreft. „Het is een vreselijk lief kind," zegt mijnheer Seelen. „Hoewel zij ons- en dat was onze eigen wens tante en oom noemt, is zij een stukje v» ons gezin geworden. Mjjn vrouw is <yok erg biy met haar." „Ja", zegt mevrouw Seelen; „Brigitte en ik kunnen heel goed met elkai opschieten. Zy is zo zelfstandig, dat ze wel in de buurt boodschappen vof me doet. We hebben nooit moelijkheden. Wij kenden haar niet en zij oi niet. Het had net zo goed anders kunnen lopen. Emil (13), onze jongst speelt de hele dag met haar. Voordat ze komt. telt hij de dagen af en ve heugt zich er zo op dat hij er haast niet van kan slapen." By de familie Timmer logeren Emilia Stoitsthew (12) en haar nichtje Gabi Jeschko (5) uit Steyr in Oostenrijk. Zowel voor Emilia als voor Gabi die van Bulgaarse afkomst zijn, is dit niet het eerste bezoek aan Nederland. Vorig logeerde Emilia bij een Venlose familie en Gabi. net als dit jaar, bij de familie Timmer. Wat zijn de beweegredenen van mevrouw Timmer geweest om zich aan te melden? „Je kunt natuurlijk wel 'n gift schenken", zegt zij, „maar dat vinden wij niet genoeg. Toen ik het bericht dan ook in de krant las, hebben mijn man en ik besloten het maar eens te proberen. Wy hebben zo'n groot gezin (zes personen), dat het voor ons niets uitmaakt of ik voor wat meer mensen moet koken. Bovendien is het gezellig. Weken van tevoren verheugen we ons al op de komst van de kinderen. Vooral Emilia heeft een fyne vriendin aan mijn dochter Lia (14). Ze trekken de hele dag met elkaar op. En In het weekeinde gaan we er met de auto van myn man, die bedryfsleider is. op uit". Vindt u het niet Jammer dat u zelf niet met vakantie kunt? „We gaan gewoon wat later. Dat hebben we vorig jaar ook gedaan. Ik heb nog twee dochters, één van 19 en één van 23, die zorgen dan voor hun jongere broer en zuster. Vorig jaar zyn we naar de ouders van Gabi geweest, dat was reuze gezellig. Misschien doen we dat dit jaar wel weer, want ik mis ze wel wanneer ze ver dwenen zyn. Z« zyn een stukje van ons gezin gewor den, weet u". niet een gezonde familieband, om over de huweiyksontrouw, vaak een gevolg van het trieste verle den. nog maar niet te spreken. FAMILIEBAND „Er zyn vele gezinnen die al voor de vyfde er is zelfs een gezin dat al voor de dertiende keer als pleeggezin fungeert. Dat is eigeniyk ook de opzet. Het is voor pleegouders aantrekkelyk het zelfde kind elk jaar terug te zien. Sommige gezinnen hechten zich aan het kind, waardoor er een fa milieband ontstaat. Voor de kin deren is dit belangryk, omdat die band in de kampen vaak niet aan wezig is". Vindt mevrouw Stael niet, dat wanneer het gezinsleven thuis zoek is en de kinderen hier zes weken lang hebben gezien „hoe het wel moet", de overgang naar huis te groot is? „Ach nee. dat geloof ik niet. U moet bedenken, dat dit niet de la- bielste kinderen zyn. Ze zyn dooi de omstandigheden veel ryper dan andere leeftydgenootjes. Daar- by worden zy by hun terugkomst opgevangen door de genoemde cfl ritas-instanties en het österre^ chisch-Hollandisch Gesellschaft.^ Kunnen gezinnen die niet by instanties aangesloten zyn ook n vakantie gaan en bystand krygei BUITENKANT „Nee", zegt mevrouw Stael, ,f dat zal ook wel altyd het groots probleem blyven, want de nl' aangeslotenen zyn meestal de 1* i roerdste gevallen. Maar om geho1* pen te worden, moet er in de ee ste plaats bereidheid by de meT sen zelf zyn". Mevrouw Stael heeft zelf twet maal een Siedlung bezocht. Wr waren nu haar indrukken? L „Je komt er nooit helemaal acr ter, je blyft de buitenkant zl(L.' En die is uiteraard zeer betrekt lyk. Het is vreseiyk moeliyk je de omstandigheden in te leven f zeker om er een oordeel over t vellen. Toch geloof ik, dat war. neer het verdiende geld beter W? steed zou worden, er veel ellen# opgelost zou kunnen worden. Ma» zoiets moet je leren en daar gaf vaak jaren overheen". 'I Toch hebben de Beatles met engst en beven de gevolgen van hun stap afgewacht, bevreesd voor de grilligheid van hun fans. Toen John Lennon vyf jaar ge leden in Liverpool trouwde met Cynthia Powell, moesten de Beat les de grote sprong naar het succes nog maken. John en Cynthia hiel den hun huwelyk geheim evenals de geboorte van hun zoontje Ju lian. Bezorgdheid over de reactie van hun fans dreef hen tot deze geheimzinnigheid, die beiden heel wat moeilijke ogenblikken heeft bezorgd. Drummer Ringo Starr kreeg, sinds hij nu ruim drie jaar geleden verliefd werd op May Cox, een zelfde periode vol spanning en twyfels te verwerken, zy maakten de vreemdste capriolen om uit het zoeklicht van de publiciteit te blijven en ontkenden tot het laat ste moment alle geruchten. Nog moeilyker was het voor George Harrison en Patti Boyd, omdat Patti, in tegenstelling tot Cynthia en May, zelf grote be kendheid genoot by het publiek. Tegen een verslaggever, die haar een dag voor haar huwelyk inter viewde, zei de blonde, 21-jarige Patti kribbig: „Ja. ik ken George Maar het is nieuws voor my. dat ik met hem ga trouwen. Wat heeft u in vredesnaam op het idee ge bracht?" De kranten meldden la ter, dat het huwelyk van George een miljoen meisjesharten had ge broken. Twee van de drie gehuwde Beat les zyn intussen al vader, de derde hoopt dat dit jaar te worden. Eén lid van het befaamde kwartet blijft dus nog als vrygezel over: Paul McCartney. Maar hoewel ook hij alle trouwplannen ontkent, ziet het er wel naar uit dat aan zyn vrij- gezellenloopbaan ook spoedig een einde zal komen. Het is namelyk niet onopgemerkt gebleven, dat hy met zyn vriendin Jane As- her dochter van een bekend chi rurg, in maart bezig was een huis te zoeken in de omgeving van weybridge, waar ook de andere Beatles wonen. Geen terugval Maar Paul wordt niet beheerst door de angsten die zyn vrienden het leven zuur hebben gemaakt. Brian Epstein, de ontdekker van de Beatles, een man van een jaar of dertig, die in een periode van vier jaar jaar één der meest voor aanstaande managers ter wereld werd, zegt immers; „Drie leden van het kwartet zyn getrouwd en het heeft niet de minste invloed gen ook de vrouwen hun steentje by Toen Ringo's zoon Zak op 13 september van het vorig jaar ter wereld kwam, vond John Lennons echtgenote Cynthia, die toen al twee jaar ervaring als moeder had opgedaan, het vanzelfsprekend te gaan helpen. Amerika De rest van dit jaar zal waar- schyniyk een van de drukste pe riodes worden die het viertal ooit heeft gekend. Behalve de voorbe reidingen voor een nieuwe film en het maken van plaatopnamen, staat een hele reeks van uitvoe ringen in het buitenland op het programma. Op 12 augustus be gint hun tournee door de Verenig de Staten, waarby Chicago, Wash ington, St. Louis, Louisville, Phi ladelphia, Boston. Memphis, Seatt le, Los Angelos. San Francisco en New York worden aangedaan. Het verblyf aan de andere zijde van de oceaan wordt besloten met uit voeringen in Toronto en Ontario, in Canada. Johnson „wy verheugen ons er zeer op de kennismaking met Elvis Pres ley te kunnen hernieuwen", zegt drummer Ringo Starr, „wy waar deren hem zeer en vinden hem bo vendien een toffe jongen". John Lennon voegt daaraan toe; „Wij hoorden dat hy gauw gaat trou wen en hopen dat dat gebeurt in de tyd dat wy in Amerika zyn. We zullen graag een show afzeg gen om erby te kunnen zyn. Het zal vast een geweldige trouwpartij worden, als Elvis zich- tenminste niet verborgen houdt en ergens in het geheim in het huwelyk treedt". Er zyn nog een paar mensen die de Beatles in de Verenigde Staten hopen te ontmoeten: president Johnson en diens vrouw en doch ters. Ringo Starr vertelt: „Wy heb ben een nieuwe versie van „The yellow rose of Texas" die speciaal voor de „Johnson-girls" is ge schreven en die ze vast wel leuk zullpn vinden. Maar we willen het nummer alleen maar ten gehore brengen als zy er zelf by zyn. Hopeiyk kan de ontmoeting met de president voor ons worden gere geld als we ln Washington zyn". Acht weken lang - tot 29 augustus - vinden 500 Oosten rijkse vluchtelingetjes in Ne derland bij pleegouders een gastvrij onthaal. De kinderen, tussen vier en twaalf jaar zijn hier naar toe gehaald door de in Den Bosch gevestigde stich ting ..Mensen in Nood", die zich steeds sinds de tweede we reldoorlog tot taak heeft ge steld hulp te bieden waar dat nodig is. Zo'n twintig jaar geleden betrof het projecten als huisvesting van ontheemden. Nu wordt er een ziekenhuis in.Brazilië gebouwd, een hulpactie aan India op touw gezet en de vakantie-uitzending van de in Duitsland en Oostenryk wonen de vluchtelingen geregeld. Deze jaariykse uitzending van veelal van afkomst Poolse kinderen, wordt in samenwerking met de Oosterykse en Duitse Caritas-instanties en het „Österreichische-Hollandische Ge selschaft" te Wenen georganiseerd. WERVEN „Het is dus niet de eerste keer", zegt mevrouw Stael-Merkx uit Utrecht, die als contactpersoon de belangen van de stichting in die provincie behartigt. Die belangen zyn: opvangen van de kinderen by hun aankomst, regelen van hun vertrek, oplossen van moeiiykhederf wanneer een kind zich niet in het pleeggezin zou kunnen aanpassen en, natuurlyk, werven van de ge zinnen. „Vooral dit werven is een altijd terugkerend probleem", zegt zij". „Want de verzorging van een of meer pleegkinderen is nu een maal geen sinecure. Je moet hen gedurende die acht weken bezig houden en verzorgen. Zelfs met va kantie gaan schiet er vaak by in, of je zou het kind mee moeten nemen". „Toch krijgen we veel aanmel dingen. Dit wil echter geenszins zeggen dat al die gezinnen voor een pleegkind in aanmerking ko men. De redenen waarom men graag een logé zou willen hebben, lopen namelyk uiteen. Soms zit ten hier vreemde psychologische motiveringen by. ook komt het wel voor, dat de families er eigeniyk geen ruimte voor hebben. Het kind zou byvoorbeeld in de slaapkamer van de pleegouders moeten slapen. Daarom bezoekt een maatschap- peiyk werkster eerst de gezinnen. Dit valt lang niet altyd in goede aarde, „zyn we soms niet goed ge noeg", zyn de kreten die we wel in de aanmeldingstijd horen", zegt mevrouw Stael. GEEN RISICO „Maar zo'n bezoek is heus nood- zakeiyk, we kunnen geen enkel ri sico nemen. De kinderen komen vaak uit moreel totaal ontredder de gezinnen en het is juist de be doeling dat zy eens kennis maken met een normaal gezin, liefst een familie die zelf kinderen in de leeftyd van de gast(e) heeft. Het is weliswaar niet meer zo dat de kinderen die in de zogenaamde „Siedlungen" wonen, echte armoe de ïyden, maar de omstandigheden waarin zy leven zyn vrij trooste loos". Dat er toch een bepaalde armoe de bestaat, zit in het feit dat veel ouders niet met geld kunnen om gaan. Een grote auto, tv-toestel en ritsen andere luxe artikelen zyn voor hen belangryker dan het on derhouden van het gezin. Veel moe ders werken er zuiver voor het geld, het wonen in kampen of piepkleine huisjes bevordert ook op hun populariteit gehad. Er is geen enkele reden om aan te ne men, waarom dit anders zal worden als Paul McCartney in het huwe lijk treedt. Dat er ondanks alle Irouweryen inderdaad geen terug val is gekomen, wordt wel geïllus treerd door, het bod dat een be kend promotor onlangs op een aandeel in de Beatles deed: tien miljoen dollar durfde hij er nog wel aan te wagen Vriendschap Het echtpaar Starr met zoon Zak. hechte vriendschappen een vrucht bare bodem vinden. Hoe groter de roem en het inkomen, des te snel ler gaat de onderlinge nayver de verstandhouding aantasten. De Baetles echter zyn goede vrienden gebleven, hoewel twee hunner, John Lennon en Paul MacCartney als liedjesschryvers en eigenaars van een muziekuitgeverij, grotere successen oogsten op financiëel ge bied dan de beide anderen. De waardering die de Beatles voor el kaar hebben, komt het duideiykst tot uiting wanneer de naam Ringo Starr ter sprake komt. John, Paul en George draaien er geen moment om heen. dat het hun drummer is, die voor een belangryk deel voor de verworven populariteit verant- woordelyk is. Droevig Richard Starkey, alias Ringt Starr, wiens exotische artiesten naam alleen al voldoende ïykt om golven van extase te veroorzaken, begrypt niet goed wat men in hem ziet. Klein en allerminst fraai van uiteriyk, is hy geenszins het type van de veroveraar. Zyn gezicht, waarin een paar opvallend diep blauwe ogen staat, vertoont ech ter zo'n intens droevige uitdruk king, dat blykbaar ieder meisje ge grepen wordt door de drang hem te bemoederen. Maar ook vele vol wassenen voelen zich aangetrok ken tot deze jongeman, die alle moeilykheden ter wereld met zich mee scliynt te torsen. Ontelbare ouderen, die de Beatles verschrik- keiyk zeggen te vinden, lopen met Ringo weg. Zelf zegt hij: „Ik heb helemaal niet die zorgen die my worden toegedicht. Maar een goe de drummer kent zyn plaats en ik ken de myne". Dat de Beatles het goed met el kaar kunnen vinden, blykt ook wel uit het feit. dat zy zelfs tydens de weekeinde dikwyls in elkanders ge zelschap zyn te vinden. By toer beurt stellen de echtparen hun huis open voor „familiebezoe ken", waarby zo weinig mogeiyk over zaken wordt gesproken. Aan deze hechte vriendschapsband dra- De artiestenwereld vormt nu niet bepaald een omgeving waarin Brigitte Sommer (11) logeert voor het vyfde jaar by de familie Uit het feit dat ze zegt tien maanden per jaar in Wenen te wel hoe zij zich elk jaar weer op de twee maanden in Nederland De familie Seelen is dol op haar. „Zelf hebben we twee zoons, Rob en Zo'n pleegdochter erbij is dus reuze leuk. Zowel voor de jongens als voj4*" ons." >ei m Wat doet Brigitte nu de hele dag? ir Zy haalt een lijst waarop ze alles aantekent, wat ze bezocht heeft. Art'11 blykt favoriet te zyn. Maar 0ok binnenspelen vindt ze fijn. Emil en /01 hebben een club op zolder ingericht. „Seelens detectivebureau" staat er (PÉ de deur. Er staat een biljart, er bevindt zich eengeïmproviseerde biblii theek, waarvan Brigitte de administratie byhoudt. Verder werken de kiu^ deren veel met geheime doosjes waarin „belangryke" papieren opgeborg» zyn.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 8