TROS wil uur per week Rust in negerwijken nu enigszins teruggekeerd Jan Theys naar KRO Beide verdachten zijn geestelijk gestoord Kind in brand LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 5 PLANNEN NOG VAAG (Van onze r.t.v.-medewerkster) Al is dan officieel vast gesteld dat de televisie en radio omroepstichting TROS per 1 oktober in de ether zal komen, wet nu precies de plannen zijn, is ook gisteren nog niet duidelijk geworden tijdens een in Den Haag gehouden persconferentie. De financiën zijn nog niet goed gekeurd, ook al heeft de minis ter dan een blanco krediet ge geven. de programma's zijn nog niet klaar, omdat de TROS zelf gerekend heeft op één uur zend tijd per week. Maar de N.T.S. heeft bepaald dat dit 12 avonden op Nederland 1 en 8 avonden op Nederland 2 per jaar tullen worden een besluit waar tegen de TROS officieel beroep heeft aangekondigd bij minister Vrolijk voor Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk Werk. Voor 15 augustus moet het volledige TROS-program- m& ingeleverd zyn bij de N.T.S. In de kortst mogelijke tijd zal de TROS trachten de 100.000 leden te halen. Om dit ideaal waar te ma ken. heeft men. aldus de TROS, be hoefte aan een uur zendtijd per week en dat is dan ook de reden dat men een protest bij minister Vro- lyk heeft ingediend. Van regelma tig terugkerende uitzendingen ver wacht men namelijk grotere werf kracht dan van twintig avondvullen de programma's per jaar. „Wy hebben recht op dat ene uur per week", aldus de heer Landré, ,,want minister Vrolijk heeft ons op 9 mei een uur zendtijd per week ver leend conform de bepalingen van het televisiebesluit 1956, ook al heeft de minister dan. buiten ons weten om. de N.T.S. gemachtigd onze zendtijd samen te voegen". Beroep Op het beroep bij minister Vrolijk, is nog geen antwoord ontvangen. Mocht dit beroep negatief uitvallen, dan overweegt de TROS een nieuw beroep via de wet beroep admini stratieve beslissingen. Zolang het be sluit van de N.T.S. echter nog niet ongedaan gemaakt is door de mi nister, zal men het door de N.T.S. vastgestelde schema aanhouden. Wat het onafhankelijke karakter van de TROS nu precies in de prak tijk voor uitwerking zal hebben, kon noch de heer Landré. noch de be- stuurssecretaris mr. H. J. Minderop duidelijk maken. „Het zal wel blij ken uit onze programma's", aldus beide heren. Er is inmiddels een commissie van toezicht benoemd. Deze bestaat uit de heren dr. F. W. T. Hunger uit Rotterdam (secretaris-generaal van de Rotterdamse Kamer van Koop handel», mr. A. Maout uit Den Haag deken van de Orde van Advoca ten» en mr. J. A. G. Jonckheer in j Amsterdam (directeur van de Stoom vaart Maatschappij Nederland». Op 26 september verschijnt het eerste nummer van het wekelijkse TROS-omroepblad, het „Troskom- pas". Dit blad, uit te geven in pocket formaat. bevat 64 pagina's, gedeelte lijk in kleur. De verantwoordelijk heid voor de inhoud berust bij de heer Landré „Troskompas" zal ver schijnen in een oplage van 100.000 exemplaren. Enny Mols-de Leeuwe terug uit New York (Van onze Haagse correspondent) Enny Mols-De Leeuwe is gisteren teruggekeerd uit New York, na een verblijf van één maand en twee da gen in deze fascinerende wereldstad Ze praat enthousiast over „Fiddler on the roof", de Amerikaanse musi cal die 21 december onder de titel „Anatewka" in Nederland in pre mière zal gaan. en waarin zij naast Lex Goudsmit de hoofdrol vertolkt. De musical zal een getrouwe kopie worden van de Amerikaanse opvoe ring. Een reden voor regisseur Ri chard Altmann, die Ko van Dijk met de regie zal bijstaan, om Enny Mols te verbieden de musical meer dan één keer te zien. „Hij had van mijn imiteer-talent gehoord", zegt ze. „Ik heb die avond genoten. Ik zat op de tweede rij en er werden her haaldelijk steelse blikken naar my geworpen. Na afloop van de voor stelling heb ik Herschel Bernardi ontmoet, die de rol van mijn echtge noot Tewje speelt. En verder heb ik veel musicals gezien en musea, en het VN-gebouw. Het is nog niet bekend wanneer de repetities van Anatewka zullen beginnen, maar lang zal het niet meer duren. Producer Paul Kyzer gelooft onvoorwaardelijk in het suc ces van Anatewka. De grote regisseur Jerome Robbins komt twee weken voor de première naar Nederland om (Van onze r.t.v.-medewerkster» Jan Theys, de Belgische t.v.-pre sentator die vooral bekend is gewor den door zijn medewerking aan .In terland" van de N.C.R.V. en door de zangfestivals in Knokke. gaat werken bij de K.R.O. Tijdens het winterseizoen zal hij het bindend ele ment vormen in een serie zaterdag avond-amusementsprogramma's op Nederland I. Jan Theys treedt hier door in de voetsporen van zijn land genoten Karei Jonckheere en Nand Baert (van „Wie van de drie") die hun activiteiten ook naar ons land hebben verlegd. Jan Theys begon zeven jaar gele den zijn loopbaan als toneelspeler bij de Kon Vlaamse Schouwburg in Antwerpen en werkte daarna bij Ra dio Luxemburg en als t.v.-omroeper bij de B.R.T. Nog onlangs heeft hij een grammofoonplaatje gemaakt: „Het leven is een hitparade". NEDERLAND 1 KRO 7.00 uur Nieuws In het kort. NTS 7.01 uur Voor de kleuters: Klaas Vaak 7.05 uur Journaal voor gehoorgestoorden 7.30 uur Wereldkampioenschap Voetbal: Portugal 8.15 uur Journaal 8.25 uur Wereldkampioenschappen voetbal: Portugal— Engeland 9.15 uur Anna Moffo Show, KRO 10.00 uur Silhouet 10.30 uur Journaal, NTS 10.35 uur Sluiting. NEDERLAND i 10.00 t 10.10 I 10.40 i AVRO Nieuws in het kort, NTS Mr. Magoo, tekenfilm De onbekende wereld, documentaire, NTS Hogan's helden Van Budapest tot New York. programma rond Sandor Vivak The long hot summer, film Pauze Tot het uiterste, tv-serie CVK, IKOR Journaal, NTS Sluiting. de laatste hand aan de Nederlandse j voorstelling te leggen. Er zijn nu al 9000 plaatsen verkocht. Na Carré komt de musical naar Den Haag, in I het vernieuwde circusgebouw. DIT HET RADIOPRAGRAMMA: Hilversum 1 19.05 uur Pierre Palla, piano Hilversum 2 18.30 uur Hallo Buurman. In Belfast Alle openbare vergaderingen drie maanden verboden De regering van Noord-Ierland beeft gisteren alle openbare verga deringen in Belfast voor drie maan den verbodem Eventueel zullen nog neer maatregelen worden genomen >m de openbare orde t« handhaven, i In de afgelopen maanden is het in de Noordierse hoofdstad onrustig geweest als gevolg van anti-katholie- demonstraties van protestantse extremisten. Een rechter in Belfast heeft een demonstrant in de Noordierse reli gieuze strijd gisteren tot een maand veroordeeld en tot hem gezegd: „Ik in deze stad geen verdere moei lijkheden. Ik ga er tegen optreden". De waarschuwing werd uitgespro ken door de politierechter Dorfunkle jen weekeinde van wanordelijk heden waarbij de politie rieten schil den, stalen helmen, wapenstokken en waterkanonnen gebruikte om demon strerende massa's uiteen te drijven, die betoogden tegen de gevangenzet ting van Paisley, de protestantse ex tremistische leider. Gisteren moesten 23 personen voorkomen, onder beschuldiging van wanordelijk gedrag op zaterdag en zondag. Drie onder wie een 18-jarig meisje werden op borg vrijgelaten 20 anderen zullen vastgehouden wor den tot woensdag. Het politie-onderzoek is nog niet voltooid en de mogelijkheid bestaat i ernstiger beschuldigingen. en cfióteren Meer kleur in I commentaar gewenst 1 Een halve-finale met steriel 1 voetbal, spanningloos (op de laa tste minuut naweinig crea- tief, dat was de tol die de tele- H visiekijkers moesten betalen voor de uitschakeling van het Zuid- IÊ amerikaanse voetbal. W.-Duits- M land en Rusland tornden als 1 vermoeide helden tegen elkaar op. inplaats van langs elkaar H been, zonder dat het tot noe- 1 menswaardige botsingen kwam. H Wel werd traditie-getrouw een Rus, vlak voor rust, uit het veld 1 gestuurd, zodat de uitslag toen g il vast stond (het was op dat g Het commentaar van Herman M Kuiphof was heel bevredigend. naar zou toch nog wat meer deur. en vooral wat meer accen- 1 en kunnen hebben. Wij bedoe- j| ten dit. Zondag kregen we in .Sport in beeld", dat daarvoor niet hoog genoeg geprezen kan f| worden 'n uitstekende samen- vatting te zien van de kwartfi- I nales tussen Portugal-Noord- Korea, en Hongarije-Rusland. Wedstrijden die niet integraal M werden uitgezonden. Wij waren 1 al bang dat we 't verrassende Noord-Koreaanse elftal In het geheel niet meer in actie zouden s cien, maar dat viel dus erg mee. 1 Op de achtergrond van een van 1 leze reportages hoorden we ff (half weggedraaid) de stem van I de Engelse commentator, en het M viel toen op dat deze, zonder in M een rad-gesproken radio-com- mentaar te vervallen, wel dege- ff lijk de „dramatische" mom en- 1 ten in de match accentueerde 1 door bij een doelpunt een portie i opwinding door zijn stem te 1 mengen, bij een doelworstellng minstens te verheffen, en bij het i niddenveldspel op de kabbelende toon van dat middenveldspel zelf |f te spreken. Bij onze commenta- j| tors is vaak het verschil tussen 1 een fraai doelpunt en een kop- 1 bal in de middencirkel nauwe- lijks waarneembaar, wat de in- tonatie van de stem betreft. Overigens: andere vermelden.s_ 1 waardige programma's waren er 1 gisteren niet op de televisie I Misschien vanavond weer. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHHIIIIIUII Ih.flllllllllllllllU.j Deze zeer geharde en uiterst ge concentreerd kijkende coureur is geen coureur, wèl de Franse ac teur Yves Montavd. De afgelopen week draaide hij in Zandvoort zijn rondjes voor de Cineramafüm Grand Prix, die door M.G.M. wordt opge nomen. Voor niet-kennersYves Montavd zetelt in een Ferrari. Nieuwe uitgaven W. J. Alberts. Nederland bouwt, door mr. dr. ir. M. M. van Praag. De burger en zfju staat, door prof. mr. A. D. Bellnfante. Samsom N. V„ Alphen aan den Rijn. Amsterdam. Psychiatrisch onderzoek in Stockholmse moord: Alleen bestuur van New York trad zeer behoedzaam op VOOR DINSDAG 26 AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.25 I ten. 19.00^Gesproken1 "brk611 119.05 Stereo: Pianorecital utt^farijB. (Van c orrespondent in New York) i Cleveland, Chicago, Jacksonville Nu in de negerwijken van Cleveland, Chicago, Jacksonville en New York een betrekkelijke rust is teruggekeerd, denkt men erover om de nationale reservetroepen naar huis te sturen. Alleen de kleine negermeisjes spelen nog soldaatje. Zij fouilleren elkaar, terwijl de één met de rug tegen de muur staat, de handen omhoog. De soldaten, die loom tegen diezelfde muur zitten, rusten uit van hun dag-en-nacht-patrouilles en halen hun schouders op over de spelletjes, die heel Amerika natuurlijk direct op de televisie kan beleven. (Van correspondent in Stockholm) De moordenaars van Henk Drost zijn geestelijk gestoord. Zo luidt de eindconclusie van het psychiatrisch rapport, dat over de twee verd3chten. Joop en Jan, is uitgebracht. Deze conclusie vormt het belangrijkste nieuws, dat de voortgezette behandeling van het proces zal kunnen opleveren. Het nieuws is meegedeeld door advocaat mr. Ragmar Gottfarb, verdediger van Joop. Vandaag is door de Stockholmse rechtbank het proces tegen de moor denaar van Henk Drost voortgezet. Drost, de 21-jarige monteur uit Har derwijk, verliet zomer vorig jaar ons land om wat van de wereld te zien. Op 1 december vond hij een voor tijdige en gruwelijk einde in de Zweedse hoofdstad. Zijn moordenaars zijn de 21-jarige Arnhemse draaier Joop en de 18- jarige Rotterdamse ingenieurszoon Jan. Tydens een der meest opzien barende moordprocessen waarvan Zweden ooit heeft gehoord, beken den zij dat zij in de nacht van 1 op 2 december vorig jaar Henk Drost in een half gesloopt kantoorpand in de Stockholmse afbraakwijk Klara door wurging en messteken om het leven hebben gebracht. Zedenkwetsend Tijdens de openbare zitting van de Stockholmse rechtbank op 24. 25 en 27 januari jl. kwamen omtrent de achtergronden van deze moord de tails aan het licht, die voor een Ne derlandse rechtbank ongetwijfeld aanleiding geweest zouden zijn de deuren te sluiten in verband met het zedenkwetsende karakter ervan. Tevens werd duidelijk dat ten minste één der verdachten zeer ziekelijke neigingen moet hebben. Op 27 januari, na het verhoor van de verdachten en alle getuigen, be sloot de Stockholmse rechtbank dat een uitvoerig onderzoek moest wor den ingesteld naar de geestvermo gens der beide moordenaars. Zij werden daartoe gedurende het afgelopen half jaar ter observatie op genomen in 'n psychiatrische kliniek nabij de Zweedse hoofdstad. Dezer dagen was 't onderzoek voltooid De resultaten zijn neergelegd in 'n psy chiatrisch rapport, ter voorlichting van de rechtbank. Tydens de voortgezette behande ling van het proces tegen Joop en Jan zal dit rapport gedurende de ko mende dagen ter zitting uitgebreid ter sprake komen. Tevens zal voorle zing worden gedaan van alle in eers te instantie afgelegde verklaringen. Pas daarna zal de openbare aan klager mr. S. Mattson zijn requisi toir houden en zijn eis stellen en zullen ook de beide verdedigers mr. R. Gottfarb en mr. O. Perselius aan het woord komen voor het houden van hun pleidooien. In Washington zijn de eerste rap porten binnengekomen over de on lusten. Duidelijk is nu geworden dat de bloedige gevechten begonnen zijn door militante jeugdbendes. Slechts een kleine groep had telkens aan de relletjes deelgenomen, maar zy was goed bewapend en soms ook goed voorbereid en georganiseerd. De jon gelui hadden in elk geval geleerd hoe thuis bommen te maken en wisten waar de onlusten te beginnen. Verscheidene waarnemers van de federale regering hebben een totaal gebrek aan verstandhouding gecon stateerd tussen de stadsbestuurders en de negergemeenschap en vooral ook tussen de andere minderheden •'joden. Italianen, Ieren en Polen» en de negers in de armste wyken. Vooral dat laatste kwam naar voren bij de ongeregeldheden in oost-New- York. Voor het merendeel hebben de blanken de getto's verlaten, maar het zijn juist de kleine groepjes die overgebleven zijn en zich verenigd hebben, die zo vijandig tegenover nieuwkomers staan. Immers zij voe len zich bedreigd nu de neger wat meer hulp krijgt volgens de nieuwe wetten en de discriminatie wat af neemt. Gevaarlijk De vergadering van de kerken van Cleveland en omgeving drukt het zó uit: „Wat deze onlusten juist zo gevaarlijk maakt, is de onmacht of de onwil van het stadsbestuur om in te zien hoe diep de teleurstelling en de wanhoop geworteld zyn by het grootste deel van de negers in Cle veland". Alleen in New York wisten burge meester Lindsay en zijn staf de jeugdleiders te bewegen de straatge vechten te beëindigen. Hij inviteer de de leiders (blank en zwart tege lijk» naar het stadhuis te komen en trakteerde hen op limonade, koffie en goedbelegde boterhammen. De bendeleiders stemden toe „om het wat rustig aan te doen". Door dag en nacht op post te zijn wist het stads bestuur erger te voorkomen. Ook de politie toonde een overmaat aan tact. Zy was voor het eerst duidelijk ge ïnstrueerd om pas in het allerlaatste geval tot actie over te gaan. iets ge heel nieuws by de „revoluties", gedu rende de lange hete zomers. Behuizing Het Amerikaanse parlement ls vandaag begonnen aan de behande ling van een wet die de negers betere behuizing moet garanderen. Volgens dit voorstel kan een neger door een makelaar niet langer worden gewei gerd. Maar het ziet er niet naar uit dat de wet het in de senaat haalt. Vooral de Republikeinen zien het voorstel als „niet-constitutioneel". Sargent Shriver, de directeur van het regeringsprogramma voor de oor log tegen de armoede, heeft gewaar schuwd dat Amerika de strijd in Vietnam misschien gaat winnen, maar haar in de sloppen van de gro te steden dreigt te verliezen. Voor zyn programma zou hij te wei nig geld kunnen krijgen van de rege ring nu de oorlog in Azië zich zo uit- Aandelen AKLJ in eensgevend ?eld C O De aandelen van Algemene Kunst zijde Unie N.V. zullen ingevolge het besluit van de Vereeniging voor den Effectenhandel van 1 augustus 1966 af op de Amsterdamse effectenbeurs in eensgevend geld genoteerd wor den en wel op basis van aandelen van nominaal f. 20.—. Een statutenwijziging van de ven nootschap, die op 26 mei door de aandeelhouders is goedgekeurd en thans van kracht is geworden, open de hiertoe de mogelijkheid. En zo groeit de onrust in de get to's van de steden en blijft de rege ring in dit verkiezingsjaar voorzich tig op een afstand. Een enkele bur gemeester weet erger te voorkomen, maar de kreet „zwart aan de macht" zou waarschynlyk op geen enkel an der moment zo gemakkelijk naar vo ren hebben kunnen komen.Jonge negers kunnen geen werk voor de zo mermaanden krijgen, voor verbete ring van de huizen raken de fond sen uitgeput, de steden weten niet waar te beginnen nu de goede belas tingbetalers naar buiten trekken en steeds meer armen binnenstro men om alleen maar ln aanmerking te komen voor een werkloosheidsuit kering en de ellende in de getto's Wordt Gibraltar Britse „provincie"? De Britse regering heeft voorge steld van Gibraltar een soort Britse provincie te maken als onderdeel van een nieuwe regeling van hangen de kwesties met Spanje op basis van leven en laten leven. Diplomatieke zegslieden die dit vandaag hebben meegedeeld hebben hieraan toege voegd dat de aanspraken van gene raal Franco inzake souvereini- teit over de rots voor Engeland vol ledig onaanvaardbaar zyn. In geheime besprekingen met Spanje over de toekomst van Gibral- zou Engeland een aantal punten compromis naar voren heb ben gebracht, de besprekingen zyn nu verdaagd en er zouden geen nieu we data voor overleg zyn vastgesteld. De zegslieden noemden de volgen de punten van de Britse voorstellen: 1. Óm de rots het stigma van kolo nialisme te ontnemen, zou het een soort Britse provincie moeten worden met een gemeenteraad en een bur gemeester, inplaats van met een ka binet en een premier zoals nu. 2. Het zou de Spaanse regering vry moeten staan een missie in Gibral tar te vestigen. 3. De Britten zouden de 58 jaar oude muur die de neutrale zone tus sen Spanje en Gibraltar scheidt, wil len afbreken, als Spanje afziet van de scherpe controle op binnen komend verkeer van de rota in Spanje. sementsmuz. 21.45 Voordracht. 21.55 Stereo: Holland Festival 1966: Instr. kwartet: mod. muz. 22.30 Nws. 22 40 Act. 23.00 Stereo: Filharmonisch or kest van Dresden (gr): klas. muz. 23.55-24.00 Nws. Hilversum 2. 298 m KRO: 18.00 Metropole orkest en so- Nederlandse en baretliedjes. 18.50 En nu mijn geval: vragenbeantwoordlng. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.30 Omroeporkest en muz. 20.30 Wereldkampioenschappen voetbal 1966: reportage van de tweede helft van de halve finale ln Londen. 21.20 Gram muz. 21.30 Klas. gram.muz 22.00 Geestelijke liederen. 22.25 B< 23.55-24.00 Nws. VOOR WOENSDAG 27 Jl LI Hilversum 1. 402 m VARA: 7.00 Nws., ochtendgym e ciallstisch strijdlied. 7.23 Lichte 9.00 Van al. (8.00-8.10 NwsL i, praatje (gr). 9.10 Stereo: Klas. vloolcon- Voor het platteland. 12.27 zieken. 16.30 Wegwijzer: tips aautle- en snlpperdage" 16.30 VARA-dansorkest 7.45 Radiokrant. 8.00 Nws. 8.10 Lichte j i.muz. 8.30 Nws. 8.32 Mod. orkest- menlevlng. NTS: 22.25-22.30 Journaal. Nederland II NTS: Nws ln het kort. VARA: 20.01 Avontuur Twee dagen ln een krater, fllmreportagc 20.30 Achter het nws. 20 55 Kolonel Hyde contra Scotland Yard. TV-rilm. (14 Jaar en ouder). NTS: 22 40-22.45 Concertgebouworkei muz. 12.00 Tourlngclub atles en ber. voor bu Ungen t.b.v. land- bultenlandse de Jeugd. 16.00 Voor de Jeugd. 17.00 Klas. vioolconcerten (gr). 17.40 Voor de kleuters. Hilversum 3. FM en 240 m NRU/KRO: 9.00 Nw6. 9.02 Licht gev. .00 Nws 10.02 Act. 10.05 platenprogr. NRU/AVRO 15.00 (gr) 17.00 Nws. 17.02-18.00 Gev. pla tenprogr. voor automobilisten. TELEVISIEPROGRAMMA'S (Ierland I VARA: 17.00-17.35 de Jeugd. NTS: 19.00 Nws. ln het 19.01 Klaas Vaak. 19.05 Huls te huur Comedy Caper. 19.20 Uitzen ding Stichting Socutera. VPRO: 19.35 Patrouillewagen 54 antwoord!. TV-film. NTS: 20.00 Journaal. VPRO 20.20 Politiek bekeken: progr. over po litieke wetenswaardigheden. 21.00 Cave Caveau cabaret. 21.20 De an der. korte Ned. speelfilm. 2145 L'aml Joseph. TV-spel. 22.10 Extra: gesprek Spel niet benzine (Van onze Venlose correspondent Het vierjarig zoontje van de fami lie Kikken in Venlo rende gistermid dag als een brandende fakkel naar huis en viel neer. Het hele bovenlyf het kind was overdekt met brandwonden. Onmiddeliyk werd het knaapje naar het ziekenhuis overge bracht alwaar direct operatief moest worden ingegrepen. Het kind ver keert in levensgevaar. Een onderzoek door de politie wees uit dat kinderen naby een in aan bouw zynde school gespeeld hadden met vuur. Zy hadden een jampotje, gevuld met benzine, in brand gesto ken en er mee rond geslingerd. Toen het touwtje waaraan het potje was bevestigd doorbrandde, kreeg het kind de brandende benzine tegen zich aan Inbreker biedt excuses aan A'damse correspondent) (Van „Ik heb U nog nooit gezien en U mij ook niet, maar voor mij is de zaak pas helemaal afgedaan als ik U persoonlijk mijn excuses heb aan geboden. Neemt U maar echt van me aan dat het me heel wat moeite heeft gekost hier binnen te stap pen". Dit zei gistermiddag een ongeveer J/0-jarige man tegen de eigenaresse een parfwriérieeaak in dt Oo- ronagalarij tussen het Rokin en de Kalverstraat in Amsterdam, me vrouw S. Drente. Even tevoren uas hij schuchter de zaak binnengestapt en had hij naar haar gevraagd. De man wilde zijn excuses aanbieden voor een inbraak, die hij vorig jaar januari met een vriend in de zaak van mevrouw Drente heeft ge pleegd. Hij heeft hiervoor een ge vangenisstraf van vegen maanden gekregen en is alweer ern tijdje vrij. ..Dat vind ik geweldig"rea geerde mevrouw Drente Bil de in braak heeft de man niets gestolen. Hij uyerd met zijn vriend op heter daad betrapt.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 5