Bromfietser overleden DOLF del Prado: Suriname klein paradijs in zonnig land Tour de Frats is van start gegaan Onderzoek naar de voedselbiologie van de zilvermeeuw I het bos.. LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 PRINSES BEATRIX: DOLF JIJ BENT OOK HIER ,.Ik vind het heerlijk in Suriname terug te zijn. Van landgenoten, die ik in Leiden ontmoette, vernam ik reeds vele interessante verhalen over Suriname, maar hetgeen ik hier zag, overtrof wel mijn stoutste verwachtingen.', aldus de Leidse sociëteitsbediende, Dolf del Prado in een interview, dat hij bij aankomst in zijn geboorteland had met een redacteur van ..De West", dagblad uit en voor Suriname. Enthousiast Dolf del Prado, die, zoals bekend, deze reis ter gelegenheid van zijn veertig-jarig jubileum als sociëteits- bediende kreeg aangeboden, is bij zonder enthousiast over Suriname. Een klein paradijs noemt hij dit zonnige land. Ds heer Del Prado en zijn echt genote, aldus „De West" raken niet uitgesproken over Suriname. „Het is heerlik, weer eens je schoolvrienden te ontmoeten en wat mij zo bijzonder treft, is de belangstelling die de men sen hier voor elkaar tonen", zegt hij opgewonden. Op tien oktober 1925 aanvaardde hij een betrekking als bediende bij de Sociëteit Minerva. Hij voelt zich door zijn veertigjarig verblijf in Nederland daar zo thuis, dat hij Lei den voor geen plaats ter wereld zou willen ruilen. „Ik ben van de men sen gaan houden, die mij op hun beurt op handen dragen", vertelde hij niet zonder trots. Duizenden studenten onder wie ook vele Suri- namers heeft „oom Dolf" zien op groeien tot waardige mannen in de maatschappij. „Ik heb er veel direc teuren meegemaakt", zei hij. „Het werk aan de sociëteit is zwaar, maar mooi. Vaak blijft hij de hele dag en nacht weg, maar hij heeft vol ledige bevrediging in zijn werk en dat doet goed", voegt zijn wederhelft er aan toe. Nog steeds onder de indruk ver telt onze landgenoot dat hij bij zijn vertrek op hartveroverende wijze uit geleide werd gedaan door reünisten, leden van het Leidse studentenkorps en vele vrienden. „We laten je niet met rust, voordat je in het vlieg tuig zit", zeiden ze me. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Zoeklicht-toogdag De negende Zoeklicht toogdag wordt woensdag 10 augustus in de Expohal te Hilversum gehouden. De sprekers zijn; ds. G. A. Bracks, evan gelist. Th. Dikkes, ds. J. Graven deel, evangelist, J.Kirts (leider Toog dag), evangelist, Jb. Klein Haneveld, ds. G. van 't Wout en ds. Sj. Zijlstra. De muzikale medewerking bestaat uit zang door John Buurman, de gebr. Spaargaren en mevr. A. Vos- Spaargaren. Kerk, mens en gemeenschap De deelnemers aan de wereldcon ferentie over kerk en gemeenschap van de Wereldraad van Kerken heb ben een raport van een studiecom missie aangenomen over „De mens en de gemeenschap in de veranderde maatschappij". In dit rapport wordt o.m. aan de Wereldraad en de kerken, die er lid van zijn, verzocht de christelijke houding ten aanzien van de seksua liteit opnieuw te bestuderen in het licht van de nieuwe vraagstukken. De conferentie sprak verder de me ning uit, dat het voorkomen van een kernoorlog de eerste plicht der regeringen is. De kerken zouden kun nen helpen een werkelijke dialoog tussen de voornaamste politieke ideo logieën in de wereld tot stand te brengen. De kerk moet de gerechtvaardigde verlangens van onderdrukte minder heden en meerderheden steunen. Elke discriminatie moet worden af gewezen. De kerk moet haar opvoe dende taak krachtiger ter hand ne- De voorstellen en aanbevelingen van de conferentie zullen ter discus sie aan de kerken, die van de We reldraad lid zijn, worden voorgelegd, alvorens zij door de vierde algeme ne vergadering van de raad in 1968 in behandeling wordengenomen. Advertentie <3*£0> Zoekt een gouden armband of collier voor f70,- en f 100,- of f300 en f800,—. Juwelier v. d. WATER Grote keuze In alle prijzen. Altijd voordelig, 's Maandags gesloten. zonnig land". (Foto LD/Holva®t?) Behalve als bediende is oom Dolf ook een zeer gewild muzikant onder de studenten. Op studenten feestjes treedt hij in de sociëteit op met zijn band „Cinco Estrellas". Met pittige Surinaamse muziek bezorgt de band Busdienst Den Haag tijdelijk niet via Oegstgeest Met ingang van a.s. maandag zal de N.Z.H.-busdienst Den Haag-Was senaar-Leiden (lijn 43) wegens werk zaamheden aan rijksweg 4 niet via Oegstgeest kunnen rijden. Op het traject Haagsche Schouw- Leiden Station zal gereden worden via De Vink en Leiden Noordeinde. Reizigers uit Oegstgeest dienen met de lijnen 11, 21, 40, 41, 42, 50 of 60 naar het station in Leiden te gaan, waarvan de bussen van lijn 43 vol gens de geldende dienstregeling ver trekken. Maandabonnementen en zes-retou- kaarten op lijn 43 naar en van Oegst geest zijn geldig voor de verbinding Leidsebuurt-Leiden Station. De omlegging duurt tot in de tweede helft van september. VRIJWILLIGERS NAAR RWANDA Half september worden door het gereformeerde zendingscentrum drie vrijwilligers uitgezonden naar Rwan da (Afrika). Ze zullen worden inge schakeld bij de verschillende bouw projecten, die kerk en zending daar onder handen hebben. Intussen is de Rwanda-commissie van de gerefor meerde zending erin geslaagd om ook een aannemer uit Rotterdam aan te trekken, die de leiding zal krijgen van de drie vrijwilligers. Dit team gaat assistentie verlenen aan de huidige bouwers Jan Hylkema en Johan de Smalen. Zij geven vooral hun aan dacht aan de grote projecten van de middelbare meisjesschool in Remera welk project wordt gesteund door de Nederlandse ontwikkelingsfondsen en het kerkelijk centrum in Kigalië, waarvan de bouw wordt gefinancierd door de zending van de Geref. Ker ken, en wat de jeugdsector betreft, door het Centrum voor gereformeerd jeugdwerk. Behalve de vier bouwers gaat bin nenkort ook mej. E. A. Smaal uit Katwijk aan den Rijn naar Rwanda. Zij zal zich in het bijzonder bezig houden met het onderwijs aan de kinderen. de studenten (waartoe ook eens onze kroonprinses Beatrix behoorde), vele genoeglijke avonden. Hand van Beatrix „Dolf, jij bent ook hier"! riep prin ses Beatrix uit toen zij het echtpaar zaterdagmorgen (16 juli j.L) na de bloemenhulde op het Oranjeplein op merkte en de hand drukte. In Suriname heeft Dolf een zus ter, Mina Blijheid, en in Amerika een broer zitten. ..Ik heb jarenlang niets meer van ze gehoord. Ik heb tot nog toe alle gedaan om mijn zuster te zien, hetgeen mij he- j laas nog niet is gelukt" zei hij spij- tig. Opgewekt vervolgde hij: „Ik wil mijn vrouw alles laten zien, de plek waarop ik ben geboren, alles". De heer Del Prado, en zijn echt genote willen met volle teugen ge nieten van hun geliefd Suriname, eens de dertiende provincie van Ne derland genoemd, aldus „De West". Voor het examen Duits M.O.-a (schoolakte) zijn geslaagd de heren L. Leertouwer, Katwijk aan Zee, G. F. Pebesma, De Zilk, W. H. Messink, Hazerswoude en mej. J. A. G. Saveur, Leiden. Na botsing op Oude Singel Leids hoogleraar als werkleider Eén van de twee bromfietsers, die zaterdagmiddag op de Oude Singel i?i Leiden frontaal tegen elkaar botstenis gistermiddag in het Academisch Ziekenhuis aan zijn verwondingen bezwe ken. Het is de 35-jarige Leidse vertegenwoordiger G. J. Bos- sink, die bij het ongeluk ernstig hoofdletsel opliep. Het ongeluk gebeurde, zoals bekend., op het moment, dat op de Pauw- brug twee automobilisten hevige ruzie hadden over een voorrangs kwestie en twee andere autobe stuurders op de Oude Singel stil stonden in afwachting van het re sultaat van dit gevecht op de brug. De vertegenwoordiger, die de stil staande auto's op de Oude Singel links voorbij reed, kwam in botsing met een 17-jarige bromfietser, eveneens uit Leiden, wiens rem bij het vaart minderen nabij de plaats van de opstopping plotseling brak. De jongeman klaagde over hevige pijn in de borst en over misselijk heid. Zijn zusje, dat achter op de brommer zat, kwam door de kracht van de botsing te vallen, maar zij bleef op de walkant nog juist bo ven het water hangen. Het meisje liep bij dit tragische ongeluk geen letsel op. Inbraken in Leidse Hout nispark als in die in de Leidse Hout i i het sportpark n de nacht van zondag op maandag ingebroken. In de kantine van het tennispark maakten de inbrekers honderd pakjes sigaretten, vijftig repen chocolade en een geldsbedrag van vijftig gulden buit. In de kantine van het sportpark namen de inbrekers, na eerst een aantal flesjes limonade te hebben leeg gedronken, een staaflantaarn weg. Zij zijn de kantine binnengeko men door vernieling van een ruit. Onder Morspoort en r>p Blauwpoortsbrug Twee botsingen ■twee gewonden In Leiden hebben zich gisteren twee aanrijdingen met lichamelijk letsel voorgedaan. Op de Blauwpoortsbrug werd om streeks kwart over acht een 26-jarige wielrijdster uit deze stad aangere den door een haar achteropkomende personenauto, waarvan de bestuur der volgens de politie niet goed oplet te. De wielrijdster viel en kreeg kneuzingen aan de rugwervels. De EHD bracht haar naar het. Acade misch Ziekenhuis. Tegen twaalf uur gebeurde een on geluk onder de Morspoort, doordat een bromfietser deze poort in ver boden richting inreed. De bromfiet ser, een 20-jarige Leidenaar, botste in volle vaart tegen een personen auto, die van de andere kant nader de. Hij liep een gekneusd rechter- sleutelbeen op. Ook hij werd door de EHD naar het Academisch Zieken huis vervoerd. Kabel gestolen Van een bouwwerk aan rijksweg 4 a onder Leiden is in het afgelopen weekeinde vijftig meter elektriciteits kabel ontvreemd. De kabel vertegen woordigde een waarde van ongeveer duizend gulden. Donderdag door Leiden De Nederlandse organisatie voor Zuiver-Wetenschappelijk Onder- zoek heeft de Stichting Weten- schappelijk Duinonderzoek een subsidie verleend voor een onder zoek naar de voedselbiologie van de zilvermeeuw op Terschelling. Dit onderzoek, dat enkele jaren zal duren, wordt verricht door de heer A. L. Spaans, doctorandus in de biologie. De werkleider van dit project is prof. dr. D. J. Kuenen, directeur van het Zoölogisch La boratorium van de Leidse Univer siteit en de dagelijkse leiding be rust bij drs. J. Rooth, verbonden aan het Rijksinstituut voor Veld- biologisch Onderzoek ten behoeve van het Natuurbehoud (Rivon) in Zeist. Het bewuste onderzoek past geheel in het kader van het wetenschappe lijk speurwerk, dat door de Stichting Wetenschappelijk Duinonderzoek wordt verricht in de duinen en op de wadden en speciaal op Terschelling. De reden hiervan is dat zich op dit eiland het biologisch station Schel- lingerland bevindt, dat vroeger in be heer was bij de Stichting Weten schappelijk Duinonderzoek, maar te genwoordig bij het Rivon. Beide in stanties achten het namelijk van grote betekenis, dat het wetenschap pelijk duinonderzoek, dat reeds jaren met Z.W.O.-steun op Terschelling wordt uitgevoerd laatstelijk door drs. A. H. J. Freijsen gecontinu eerd wordt. Wat het ornithologische kader van het onderzoek door de heer Spaans betreft, dit is niet alleen van belang voor de oecologie als zodanig, maar ook voor de toegepaste biologie. Hoe wel het onderzoek verw; it is aan het eveneens door ZWO gesubsidiëerde onderzoek dat de heer R. J. Drent op Schiermonnikoog instelt naar het broedgedrag van de zilvermeeuw, heeft het er toch geen verdere be trekkingen mee. Fundamenteel Vandaar dat een onderzoek naar de voedselbiologie van de zilvermeeuw- van fundamentele betekenis is om meer te weten te komen over de in vloed van deze veranderingen. Een verbetering van de voedsel situatie kan op twee manieren heb ben bijgedragen tot de toeneming van de zilvermeeuw, namelijk door een verlaging van de mortaliteit onder de kuikens en door een verlaging van de sterfte in de herfst en in de winter. Terug uit veilig thuis, het f Leidse kereltje, dat gis term id- J a dag helemaal alleen he,t het T opgenomen Begunstigd door stralend weer be reikte de Tour der Ver. Naties, de jeugdronde van Nederland, die be kend staat onder de naam Tour de Frats, gistermiddag geheel vol gens het tijdschema Driebergen. De eerste etappe, die in Arnhem begon, zat op! BURGERLIJKE STAND LEIDEN Vandaag is de wielerkaravaan, waar bij zich een groot aantal jongens uit Leiden en omgeving heeft aangesloten, vol goede moed naar Amsterdam vertrokken om morgen woensdag, in Sassenheim aan te komen en donderdag via de Sleutel stad naar Rotterdam te rijden. Er was op de eerste toerdag een tyd- rit, die werd gehouden onder de rook van Ede. Deze tijdrit werd gewonnen door de jeugdige Nales. Hij mocht op deze eerste dag de gele tirui aantrekken en een over- winningskus van tourmiss Marian ne Busch in ontvangst nemen. De groene trui kwam in het bezit van Polman, die zich de meest strijd lustige renner toonde. De standen zijn in het ploegenklas- sement: 1. Sirocco; 2. Okay; 3. Te- levizier; 4. Galerie Modernes: 5. Hopax 6. DRU; 7. Sony: 8. Hilo: 9. Wehkamp; 10. Revilax. Alge meen klassement: 1. Nales, Lee Cooper: 2. Kesber, Kaasunie Lei den; 3. Amels, Galeries, Valkens- waard. Op de foto een groep wielrennertjes tijdens de start van de Tour de Frats, gisterochtend in Arnhem, M. S. Addink; Hen- Burgerjon en A. E. Hes; der Kaay; Slmone Geereke, -- C. J. Hamer- Baart en D. Donkersloot; Bartholomeus, zn van J. M. Töniann en G. M. C. Feilen; Mi chael, "Ja C Zeeuw; Ronald Cornells Christiaan, zn van C. Korenhof en M. J. J. C. Overdljk: Mercy Lawlor; Ida Theresia, Heemskerk en J. M. vac W. Bakker: Marijke, dr van M. Holub en A. L L. van Rossum; Tl- tla Marlëtte. dr van J. J. de Meijer en L. Post: Sytske. dr van K. R. Corver en H. Zeelenberg; Paulus Bernardus i en J. A. W. Zuijderduijn; J. Theunisz. Horder. 59 Jaar, A. Eilander, BI Quist, 40 faar man; J. H. M. Roozen, 32 jaar, man; M. Wijchman, 61 jaar echtgen. van A. T. Arends, De zilvermeeuw (Larus Argentatus) is een van de vogelsoorten die, blij kens de vakliteratuur, gedurende deze eeuw sterk in aantal is toegenomen, zowel in Nederland als in de overige landen van noordwest-Europa. In Nederland kan deze toeneming vol gens onze vogeldeskundigen theo retisch het gevolg zijn van een viertal factoren, namelijk le beschermende maatregelen in de broedtijd, zoals een betere bescherming van de broedkolo- nies en het verbod om eieren te ra pen, 2e gunstige veranderingen van de broedterreinen, door het begroeid raken van de duinen en door de be ëindiging van de beweiding met vee. 3e door immigratie en 4e door de ver laging van de sterfte door gunstige veranderingen in de voedselsituatie door invloed van de visserij en de toeneming van menselijk afval. Daar de toeneming van de zilvermeeuw I zich echter niet alleen tot Nederland beperkt, maar zich uitstrekt over ge heel noordwest-Europa is het on waarschijnlijk dat de eerste drie ge noemde factoren voor de bewuste toe neming verantwoordelijk kunnen worden gesteld. Daarom is het aan nemelijker dat een zelfde factor of factorencomplex in geheel noordwest- Europa werkzaam is en het ligt voor de hand, de gunstige veranderingen die zijn opgetreden in de voedsel situatie, hiermee in verband te bren gen. Groenendaalse bos bij Heem- f stale achterbleef. J t Het zes-jarige jongetje werd f door de politie van Heemstede j f in het bos aangetroffen. Hij zou f t behoren tot een groep kinderen l uit Leiden, die met de bus naar f het bos waren gegaan. Het ke- f relt je wist, afgezien van zijn l naam, niet veel meer te ver- f l tellen Inmiddels vervoegde zich aan jl f het Leidse politiebureau een f t herig verontruste moeder om f t melding te maken van het feit, f dat haar zoontje niet terug was j t gekomen van een reisje in het f t kader van de vakantiebezig- f r heden ondernomen, naar het i f Groenendaalse bos. De leidster f f van het groepje kinderen zou f haar hebben gezegddat alle f f kinderen in Leiden waren te- ruggekeerd, waardoor het raad- f f sel nog groter werd. f a Groot was uiteraard de a vreugde van de moeder, toen J zij na een angstige middag haar zoek geraakte zoontje bij de dienaren van de Heilige f Hermandad in Heemstede kon ophalen. Nederlander bij ijzeren gordijn vermist Mevrouw Soiunokil in ons lam (Van onze Groningse correspond.) De 25-jarige Daniel de Haan uit Hoogezand. die medicijnen studeert in Groningen, wordt sinds vorige week vermist. Hij verbleef met een studievriend en diens verloofde in Joego-Slavië en i$ daar in de buurt van de grens met Albanië plotseling verdwenen. Deze vriend heeft zich in Joego-Slavië in verbinding gesteld met de Nederlandse consul, die zich weer tot het ministerie van Buiten landse Zaken in Den Haag heeft ge wend. Donderdag werd de politie in Hoogezand over deze kwestie bena derd door Buitenlandse Zaken. Nade re gegevens ontbreken nog. Toen de verdwijning van Daniel de Haan in Nederland bekend werd. verbleven zijn ouders met vakantie in de Voge- Zij zijn inmiddels op de hoogte ge steld van de vermissing van hun zoon. (Van onze Amsterdamse correspond.) 1 Met een lijnvliegtuig van Garoeda is vanochtend mevrouw Josina Sou- mokil uit Djakarta op Schiphol aan- gekomen. De kleine, tengere weduwe van de op 12 april op een eilandje in de baai van Djakarta geëxcuteerde vroegere president van de Republiek j der Zuid-Molukken, werd op de j luchthaven met een driewerf hoera begroet door ongeveer 200 van de 26.000 Zuidmolukkers die in ons land verblijven en die met vlaggen gewa- I pend bij de uitgang van de luchtha ven een verkeersopstopping veroor zaakten. Aan de voet van de vlieg tuigtrap werd mevrouw Soumokil op gewacht door een delegatie van de Zuidmolukkers. Hierbij was ir. J. A. Manoesoema, die na de dood van Soumokil tot. president van de repu bliek is gekozen voor de vestiging waarvan de Zuidmolukkers strijden aanwezig. En ook de advocaat mr. P. W. Bloch die Soumokil heeft ver dedigd voor het hogere militaire ge rechtshof. dat Soumokil in 1964 we gens gewapende opstand tegen de wettige regering en pogingen om een vreemd gezag in te stellen ter dood veroordeelde. Mevrouw Soumokil was in het ge zelschap van een zuster en haar 12- jarige zoontje Tommie. „Ik ben naar Nederland gekomen omdat de laatste wens van mijn man was. dat zijn zoon hier onderwijs zou krijgen", zei zij. Mevrouw Soumokil gaat voorlopig in een Ambonese woonwijk in Assen wonen, bij dominee Metiary. Mr. Bloch. die pas enkele dagen üa ons land is, wilde zich niet uitlaten over de vraag of het proces tegen Soumo kil eerlijk is geweest. Wel zei hij wei nig tijd te hebben gehad voor zijn verdediging. Automarketv in Ermelo Een .automarket" is in Ermelo op de weg verschenen. Dit is een rijdende supermarkt, waarin het ge hele levensmiddelenassortiment, dus ook vlees, groente en fruit, in zelfbediening kan worden gekocht. Het is de bedoeling van A en O Nederland, een organisatie van 1300 levensmiddelenbedrijrcn, na ver loop van tijd enige honderden van deze rijdende winkels op de weg te brengen, vooral in die wijken, waar weinig winkels zijn. Het systeem r an de rijwinkeT wordt in Zwitserland veel toegepast. Plezierrilje met de koning De Britse kolonel Marcus Fox brak gisteren een voortand tijdens een rit in een zwaar amfibievoertuig, bestuurd door koning Hoessein van Jordanië. Deze. op bezoek in Enge land, was tijdens de bezichtiging van een legerkamp ingegaan op een uitnodiging, de wagen op een oefenterrein voor tanks te beproe ven. In een grote plas water maakte het voertuig plots een slin gerbeweging waardoor de naast de koning gezeten kolonel naar vdren schoot. Kolonel Fox zei na afloop met een lach op zijn gezicht en waar schijnlijk een wat stijve bovenlip: „het was een pittig ritje. Voor een beginneling reed de koning opmer kelijk goed".

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 3