Parade in Warschau Verkeersperikelen in de Sleutelstad Kalk op het hoofd.. MET EEN ENKEL WOORD PAOINA 2 LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 23 JULI eldóe JURIDISCH j—J et Internationale Gerechtshof in Den Haag heeft deze week voor een verrassende uit spraak gezorgd in de kwestie-Zuid- west-Afrika, waarover Ethiopië en Liberie al jaren geleden een klacht hadden ingediend. De kern van het besluit komt hierop neer, dat de kla gers thans, in 1966, geen rechten kunnen doen gelden, die zy evenmin bezaten toen zy en Zuid-Afrika nog lid waren van de Volkenbond, glo baal genomen dus vóór de Tweede Wereldoorlog. Duidelijk is, dat het Hof niet een morele of politieke, maar een juridische beslissing heeft geno men. Een conclusie over de toelaat baarheid van de Zuidafrikaanse apartheidspolitiek bleef welbewust achterwege en het Hof gaf met zoveel woorden te kennen, dat het een juri dische instantie is en geen politiek forum. Daarmee zyn de eigenlijke bedoelingen van de aanklagers, die zich de spreekbuis voelden van de Organisatie van Afrikaanse staten, voorlopig te niet gedaan. Liberië en Ethiopië hadden nl. het oog op arti kel 94 van het Handvest van de Verenigde Naties, waarbij ieder lid zich vertaindt de beslissingen van de Haagse rechters na te komen. Sub. 2 volgt dan de bepaling: „Indien een party bij een zaak in gebreke blijft de verplichtingen na te komen, welke ingevolge een door het Hof uitge sproken vonnis op haar rusten, kan de andere partij een beroep doen op de Veiligheidsraad, die, indien hij dat nodig oordeelt, aanbevelingen kan doen of besluiten kan tot maatre gelen, die genomen moeten worden om het vonnis te doen nakomen". Met andere woorden: zou Zuid-Afri ka de verliezende party zyn geweest en zich niet by het vonnis hebben neergelegd, dan zou de weg hebben opengestaan voor een door de Afri kaanse landen gewenste sanctie-po litiek. Het Internationale Gerechts hof heeft zich echter buiten de poli tiek gehouden, tot verontwaardiging van de Afrikaanse staten, die nu naar andere middelen moeten zoeken om het beoogde doel (optreden tegen Zuid-Afrika) te bereiken. De rege ring in Pretoria beseft terdege, dat de Haagse uitspraak geen einde heeft gemaakt aan de „internationale cam pagne van diegenen, die een vendet ta tegen Zuid-Afrika voeren", zoals dr. Verwoerd in een radiorede zei. Intussen is echter wel gebleken, dat het Internationale Gerechtshof be reid is de voorgelegde kwesties koel- Juridisch te beoordelen en zich niet, of althans zo min mogebjk, te laten beïnvloeden door politieke hartstoch ten. Wat er in de wereld ook op een bepaalde politieke maat gesneden wordt, het Internationale recht niet. „POWER" Er is in de kringen van de Ame rikaanse negers thans een dui- del yke splitsing merkbaar: tus sen hen, die da stryd om de toe passing van de burgerrechten ge weldloos willen doen verlopen en een groep, die, onder het motto „black power" (zwarte machtontplooiing) niet langer bereid is harde middelen te schuwen. In een onlangs ver schenen brochure wyst (de pas be noemde Leidse hoogleraar) dr. J. W. Sohulte Nordholt op de snelle ont wikkeling, die de negers sinds de vry wording van de slaven, honderd jaar geleden, hebben doorgemaakt. De gemiddelde levensduur van de thans 22 miljoen tellende negerbe volking steeg van 33 tot 64 jaar, die van de blanken van 48 tot 69.7 Het analfabetisme onder de negers is vry wel verdwenen: 93% kan lezen en schryven, van de jongeren zelfs 98.8 Ook economisch is er vooruit gang: in 1963 bedroeg het gemiddel de inkomen van de negers 65 van dat van de blanken in de VS. In 1940 was 5.6% van alle regeringsamte- naren zwart, in 1963 bedroeg dit per centage 12.2 meer dus dan het percentage van de zwarte bevolking. Verder is er een zwarte middenstand ontstaan en zelfs een topklasse: in 1962 waren er naar schatting meer dan dertig negermiljonairs en meer dan honderd negers met een bezit van meer dan 250.000 dollar. Maar, zegt de schryver, juist deze vooruit gang heeft de neger-revolte van 1963 doen ontstaan. „Want het is hier ge gaan als overal in de wereld: de on derliggende en lang verdrukte groe pen komen niet in opstand als ze geheel verkommerd zyn, zoals de „Verelendungs-theorie" van Karl Marx leert, maar integendeel als ze op een zekere progressie kunnen bo gen". Toch denkt men onwillekeurig aan belangrijke contingenten van Europese naties en zelfs in ons eigen land, die eveneens een aanzieniyke .sprong voorwaarts" hebben gedaan zonder dat dit evenwel tot ernstige verwikkelingen aanleiding heeft ge geven Waarom dan wèl in Amerika? Er zijn natuuriyk belangryke ver schillen. In de eerste plaats ging en gaat het daar niet om een stap voor uit van byv. kleine naar gezeten bur gerij, maar van „have nots" naar hogere treden op de maatschappeiy- ke ladder. Voorts speelt de Pf^ode een rol: de „maalstroom" van de tya eist urgente maatregelen. Verder is er de remmende invloed van de huidskleur en de mateloze publiciteit die zelfs onbeduidende incidenten tot ernstige conflicten opblaast. De vraag blijft niettemin of het de ne gerbevolking in Amerika niet aan een zekere mate van saamhorigheid ontbreekt, dit onder invloed van de leuze „ieder voor zich en God voor ons allen"; of ook aan inneriyk ver trouwen op een zonniger toekomst, en eelfs aan de stuwende creativiteit die vernederingen gemakkeiyker doet dragen. RESPECT D opstandigheid van de Ameri kaanse negerbevolking pleegt zich vooral in de snikhete zo mermaanden voor te doen. De En gelse .Daily Telegraph" mericte dezer dagen op, dat „de lange, hete zomer dagen altyd gevaarlijk zyn en tot gevolg hebben, dat de slechtbehuisde negers in de straten gaan rondhan gen". Toch, ondanks deze bijkomende De Deense kroonprinses Mar- grethe volgt een cursus bij de op leidingsschool van de Deense luchtmacht in Jonstrup, na ^af loop waarvan zij luitenant bij de luchtmacht zal zijn. In de Poolse hoofdstad Warschau is gisteren met een grootscheepse pa rade, waaraan ook historische groe pen deelnamen, het feit herdacht dat Polen duizend jaar geleden een staat werd. In de manifestatie werd er de nadruk opgelegd, dat Polen in de loop van zyn geschiedenis herhaal- deiyk bloot heeft gestaan aan aan vallen van Duitse zyde. Vóór het begin van de parade ver klaarde maarschalk Spychalski, dat „de vrede en veiligheid in Europa be dreigd worden door de onverantwoor- delyke politiek van de regering in Bonn en de brute agressie van de Verenigde Staten in Vietnam". omstandigheid, is er wel degelijk een radicalisering van de neger-massa's merkbaar. Steeds groter wordt het aantal berichten over gehedme wa- penvoorraden, clandestiene oefenin gen in militaire styi en dergelyke Maken de extremisten onder de ne gers zich gereed voor een openlijke opstand? Het gevaar is allerminst denkbeeldig en de dreiging van bloe dige botsingen, die veel verder gaan dan wat er tot nu toe te zien is ge weest, mag niet onderschat worden. De meningen over de betekenis van de leuze „black power" lopen overi gens uiteen. Sommigen geloven, dat het streven is gericht op puur fysiek geweld, anderen verwachten dat de negers hun „gewicht" aan de stem bus tot uitdrukking willen brengen en weer anderen houden het oo eco nomische krachtsontplooiing. In elk geval staan de gevestigde leiders zeer argwanend tegenover de nieuwe stro ming, dié zy de vader van de haat en de moeder van de rebellie noemen Typerend voor de aanhangers van „black power" is, dat men niets wil weten van blanke steun voor de ne gers. Er is een krachtig rasbewust- zijn en men gevoelt zich in gedrag en opvattingen duidelijk van de blan ken ónderscheiden. Niet ten onrech te spreekt men dan ook wel van „zwarte apartheid", „zwart, nationa lisme" en .zwarte suprematie". Wat de leiders in werkelijkheid willen be reiken is echter nog steeds onduide lijk. Wil men haat. gewapende con flicten, vernielingen?. En zo ja, wat denkt men daarmee dan te bereiken? Het enige gevolg zal zyn, dat vele sympathisanten zich teleurgesteld zullen afwenden. Want wait er ook aan de blanke maatschap pij moge mankeren het voornaamste beginsel van haar successen is gele gen in onvermoeide werklust, zs'-n tot onderzoek en de .lange adem", die de bereidheid geeft om t,e aanvaarden, dat pas een volgend geslacht bereikt wat nu noe- n'et mogelijk is Onge duld is een kwalijke zaak. vooral wanneer dat geen been heeft om op te staan Werkelijke vooruitgang is pas mogeliik als zij gedragen wordt door innerlilke groei en spankracht Menigeen zal bü het lezen over wéér een demonstratieve mars van negers door Amerika hebben gedacht: waar om dat marcheren, buig je over de boeken en dwing door dicinline van intellect en karakter respect af Nu blijft de emanctoet'e van de zwarte bevolking in de V S. nog vaak steken in extrovert vertoon. Dat is wel de gemakkelijkste manier maar niet de vruchtbaarste. Cubanen werken liever op hun eigen land De communistische partij op Cuba is een actie begonnen tegen arbeids verzuim, slechte administratie en onverantwoordelijke beleidsvoering op de collectieve boerderijen in heel Cuba om de produktie op te voeren. In het geheim zyn partyfunctio narissen te werk gesteld op de boer derijen, die er achter zyn gekomen dat de meeste boeren per dag 4 uur werkten. Ze besteedden een groot deel van hun tijd aan hun eigen landjes en het verzorgen van hun eigen vee. Hun bazen waren over het algemeen niet op de hoogte van deze praktijken of lieten ze ooglui kend toe Nu zyn vele bazen ontslagen en werkdagen verlengd tot acht of tien uur. Het communistische systeem van wedyver is ingevoerd. Verschei dene zogenaamde werkbrigades pro beren de hoogste produktie te krij gen, waarbij er zelfs op zondag vrij willig gewerkt schijnt te worden. Een brigade die wint krijgt een rode wim pel en een die goed vooruit gaat een gele. SPECK BUITEN LEVENSGEVAAR Richard Speck, de vermoedeiyke moordenaar van de acht verpleeg sters in Chicago, wordt buiten le vensgevaar beschouwd, zo deelde gis teren rechter Ryan mee na een te lefoongesprek met de twee hart specialisten die Speek hebben onder zocht. Zij hadden een ontsteking van het hartvlies by hem geconstateerd, maar voorspelden een spoedig herstel. Speck, die in 't gevangenisziekenhuis in Chicago ligt, moet in principe op 28 juli voor de rechter verschynen. Hij is nog steeds niet ondervraagd. Dialoog tussen R.K. en Luth. Kerk Een gemengde studiegroep van de R.K. kerk en de Lutherse wereld federatie heeft gisteren een plan be kendgemaakt voor verdere diepgaande besprekingen, maar tegelijkertyd ge waarschuwd voor onderschatting van de grote onderlinge tegenstellingen. In Vaticaanstad werd een geza- meniyk rapport uitgegeven als uit vloeisel van twee byeenkomsten in Straatsburg van vooraanstaande theologen van beide kerken, welke in augustus 1965 en in april van dit jaar zyn gehouden. De theologen bevelen in eerste in stantie de vorming aan van twee, veertien leden tellende commissies, waarvan er één zich bezig zal hou den met „het evangelie en de kerk", de andere met „de theologie van het huwelijk". Voorts spreken zy zich uit voor nauwere contacten tussen de kerken en voor samenwerking by liefdadigheids-en sociaal werk. Mgr. Willebrands, de (Nederland se) secretaris van het Vaticaanse se cretariaat voor de eenheid der chris tenen, die de byeenkomsten in Straatsbuurg bywoonde, schreef gis teren in het Vaticaanse blad „Osser- vatore Romano" dat het uitgegeven document een basis vormt voor de verdere dialoog „die ons, met Gods genade, in staat zal stellen voort te gaan langs de weg naai' de eenheid van allen, die de doop hebben ont vangen en de naam van Christus be- ïyden". DOMINEE TREKT BIJ PASTOOR IN De hervormde predikant ds. Schlin- gemann uit Aalst heeft de pastoor van het naburige Waalre uit de nood geholpen, toen de huishoudster van de pastoor veertien dagen met vakantie ging. De dominee en zijn vrouw zyn die tyd in de pastorie van de pastoor gaan wonen, zodat de pastoor niet onverzorgd achterbleef. ZONDAG Aula Du RleusohoolVolle Evange- llezendlng Spr. dhr J. Maasbach, 10 u. Dr. Van Voorthuyzenschool (aula): Pinkstergemeente. Spr. dhr. J. Elker- bout te Voorburg. Hoge woerd 176: Wachttoerastudle van Jehovah's getuiger nam; openbare lezing: Oude Rijn 5: Baptlstengem. Gem. voor oorspronkeiyk christendom. Spr. dhr. N. v. d. Brugge. 7.30 uur nam. Steenschuur 6: Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen. Spr. dhr. Diender 10.30 uur MAANDAG Luxor-theaterVakantiebezigheden. Film: „De stropers van de Zalmrivier". Geachte redactie, In het Leidsch Dagblad van 7 ju ni 1966 stond een foto met onder schrift, die een beeld gaf van de werkzaamheden langs de voor- zyde van het Leidse stadhuis. Het onderschrift vermeldde de aanleg van een trottoir, „een belangrijke verbetering voor het voetgangers verkeer 'n de Breestraat" zo werd vastgesteld. Van de aanleg van een trottoir, of althans een verhoogde trottoir band is geen sprake geweest; men heeft slechts het gedeelte met de „kleine steentjes" enigszins verbreed, zodat nu ook naast de stadhuistrap een smal strookje aanwezig is, waar voetgangers elkaar nauweiyks kun nen passeren, als er tenminste geen auto's rijden. Verder is het genoem de weggedeelte enigszins verhoogd. Had men het hlerby gelaten, dan was het resultaat nog niet eens zo slecht geweest, maar daarna is de rijbaan eveneens opgehoogd tot het zelfde niveau als het voetpad. Het gevolg is dat nu nog meer dan voor heen vele automobilisten genoemde strook beschouwen als parkeerplaats, doorgaans ook nog zonder gebruik van de parkeerschyf, omdat dit ge deelte buiten de zone valt. Het resultaat is dageiyks te zien: zaterdagmiddag jl. rond twee uur was zelfs de gehele voetgangersstrook bezet met dwars geparkeerde auto's, de bumpers vlak voor de stadhuis gevel, zodat de voetgangers gedwon gen waren ver op de rijbaan te lo pen, waar soms een dubbele file auto's zich al toeterend voortbe woog. Het is duideiyk, dat er op deze wyze van veiligheid geen sprake is- Nu neemt ook op andere plaatsen het parkeren op trottoirs e.d. hand over hand toe en toegegeven moet worden dat het uitdelen van bon netjes hier weinig zin heeft, omdat daarmee die auto's nog niet verdwe nen zyn. Toch vraag ik my af, of in dit geval en op deze plaats, waar dikwyis agenten op weg naar het bu reau passeren, een veelvuldiger ver- In Kaapstad werd onlangs een vergadering van gemeenteleden ge houden om over de noodzakeiyke reparaties van een kerkgebouw te spreken. Er werden plannen gemaakt om aan geld te komen. Een van de gemeenteleden stond op en zei dat hy f 50.zou bydra- gen. Juist toen hij weer ging zitten viel er een stuk kalk op zijn hoofd. Direct stond hij weer op en zei dat hy zyn gave verhoogde tot f 500.—. Iemand reageerde toen met: „Hal leluja Heer, raak hem nog een keer!" baliseren geen effect zou sorteren. Waar, meen ik, de politie zich ook nog wel eens bezighoudt met het naar het bureau brengen van fietsen, die op verboden plaatsen neergezet zyn, dikwyis ook als er van werkeiyke overlast geen sprake is (Stations plein), vraag ik my verder af, of men in Leiden niet kan beschikken over een kraanwagen, waardoor eveneens hinderiyk neergezette auto's weggehaald zouden kunnen worden. Men krijgt nu de indruk, dat soms tegen de bezitters van rij wielen strenger wordt opgetreden dan tegen autobezitters, en dat ïykt my on juist. Waar het echter om gaat is, dat in Leiden dikwyis nodeloos gevaariyke toestanden bestaan of geschapen worden, die met veelal kleine veran deringen, resp. het achterwege laten daarvan en met geringe financiële offers verholpen kunnen worden. Doch afgezien hiervan kan gewe zen worden naar het voorbeeld van Haarlem, waar het gemotoriseerde verkeer zoveel mogeiyk uit het cen trum geweerd wordt; het'winkelende publiek in het Leidse centrum daar entegen wordt vooral op zaterdagen ernstig gehinderd door de files auto's en het schots en scheef parkeren van voertuigen. En dit alles, terwyi er aan de rand van het centrum terreinen grotendeels leeg zyn, byv. achter het Levendaal, op het Schut tersveld. Ook vele straten buiten het winkelcentrum bieden nog plaats. In tegenstelling tot een by sommi gen levende opvatting geloof ik niet, dat het bezoek aan de binnenstad op deze wyze bevorderd wordt; persoon- ïyk ken ik byv. reeds verschillende mensen, die afzien van het winkelen op zaterdag in Leiden. Het gehele verkeer verloopt by zonder traag, ook de busdiensten zyn vertraagd en rij den dientengevolge onregelmatig. Het oversteken van de overvolle straten rondom de markt door het winkelende publiek is tydrovend en gevaariyk, ook al door de overal tus sendoor vliegende snelbrommers, ter- wyl elke stap naast de meestal te smalle drukke trottoirs levensgevaar- ïyk is, vooral op die eenrichtingswe- gen, waar dikwyis snelrijdende auto's uiterst links langs de trottoirs scheren. Berucht in dit opzicht zyn enkele gedeelten van de Breestraat, de Botermarkt, Aalmarkt, Haarlem merstraat (vooral voor de wielryders in dit geval) en Steenstraat. De concentratie van een groot aan tal bushalten op de Steenstraat dwingt de voetgangers meestal, op de rybaan te gaan lopen, omdat het smalle trottoirtje vol staat met wachtende passagiers. Waarom wordt dit trottoir niet verbreed? De ruimte is er voor aanwezig, de Steenstraat is hier breder dan elders. De chaos rond de belacheiyk smal le Turfmarktsbrug zal ieder wel be kend zyn; kan hier geen hulpbrug voor voetgangers komen? De bushal ten op de Nieuwe Beestenmarkt wor den dan tenminste bereikbaar en kunnen eindeiyk aan hun doel be antwoorden. Waarom is voorts het zebrapad op de Prinsessekade nog niet opgenomen in het verkeerslich tencircuit Kort-Rapenburg? De voet gangers moeten zich vaak tussen de voor het stoplicht wachtende voertui gen door wringen en dreigen daarna overreden te worden door naderende auto's, brommers en fietsers op de middelste wegstrook; bestemd voor afslaand verkeer naar de Apo- thekersdyk. Ondanks de reeds enige jaren geleden uitgevoerde obligate versmalling van het trottoir aan de huizenzyde is de rybaan richting Turfmarkt veel te smal zodat hier herhaaldeiyk wielryders In de knel komen of in levensgevaar verkeren door rakelings passerende auto's. Waarom wordt die middelste strook niet opgeruimd, het trottoir weer op een aanvaardbare breedte gebracht en desnoods het linksaf- slaan naar de Apothekersdyk ver boden? Dit laatste heeft als by ko mend voordeel, dat Apothekersdyk, Stille Ryn en Haarlemmerstraat richting Haven verlost worden van veel doorgaand verkeer, dat beter over de noordelyke singelroute kan rijden. Voor het plaatseiyke verkeer biyft de Haarlemmerstraat bereik baar. Verder is een betere beveiliging noodzakelyk van de zebrapaden op de invalswegen, zoals de Rynsbur- gerweg. Honderden bezoekers van het Academisch Ziekenhuis en na de va kantie eveneens weer vele honderden scholieren lopen hier nodeloos ge vaar. Ook meen ik, dat te vaak wordt gegrepen naar het lapmiddel van het versmallen van trottoirs by kruis punten; weliswaar kan het ryverkeer hierdoor soms iets vlotter verlopen, maar het grotere gevaar voor de voetgangers maakt duideiyk, dat dergebjke eenzydige maatregelen on juist zyn. Verruiming van de ry baan by kruispunten leidt ertoe, dat het rijverkeer sneller gaat rijden by afslaan en de situatie voor overste kende voetgangers onoverzichteiyker wordt, mede doordat aanstormende bromfietsers zelden richting aange ven! Ik wys hier op het Kruispunt Valkbrug - Rynsburgersingel Schuttersveld, waar men het inder- tyd bovendien niét nodig heeft ge vonden zebrapaden aan te leggen. Wanneer de stoplichten niet werken, is het oversteken een waagstuk. Daar komt nog bij, dat de wegmarkering van stippellijnen op dit voorrangs kruispunt verwarrend werkt. Laat men nu niet aanvoeren, dat er geen geld is voor verbetering van genoemde euvelen, want hier is veel al sprake van een afwegen van be langen. Wanneer dit op de juiste wy ze gebeurt, kan het resultaat lijkt my niet twyfelachtig zyn. Is het zo moeilyk, om meer aandacht te be steden aan de veiligheid op de weg, zelfs al zou dit tot gevolg hebben, dat er wat minder gemotoriseerd ver keer door de stad kan worden ge loodst? Men heeft tegenwoordig de mond vol over bevordering van het openbaar vervoer, maar het blyft by woorden. (Van redactiewege enigszins bekort). Hoogachtend, W. v. Rooyen, Marislaan 11, Leiden. BINNENLAND. Man in knie geschoten De Rotterdamse recherche heeft gis teren een 20-jarige havenarbeider aangehouden, die donderdagavond in de Spidobar in de Maasstad een chauffeur met een pistoolschot in de knie trof. De havenarbeider liet zijn pistool, waarvoor hy geen ver gunning had, zien en wilde dit ont laden. By deze handeling ging een schot af, dat de chauffeur, de 51- jarige J. Plugers uit de Tolhuis- straat, in zyn been trof. Melkpoeder voor India In Cal cutta is gisteren een gift van 540 ton melkpoeder van de Nederlandse regering formeel overgedragen aan India. De Nederlandse consul-gene raal, B. Potjer, zei dat Öit slechts een deel is van de Nederlandse hulp ter bestrijding van het voedseltekort in India. Behalve de regeringsby- drage van ongeveer 4,5 miljoen gul den heeft het Nederlandse volk 23 miljoen gulden geschonken. Een deel van deze laatste som is gebruikt vor het zenden van 6.000 ton ryst, 5.000 ton melkpoeder en andere voe dingsmiddelen. De rest zal gebruikt worden voor kunstmest en het fi nancieren van landbouwprojecten. Boeken gestolen De Amsterdam se politie heeft een 31-jarige dag bladcorrector aangehouden die er van wordt vei'dacht in de afgelopen twee jaar by een twintigtal hoofd- stedelyke boekhandelaren enkele dui zenden boeken te hebben gestolen. De boeken, in prys variërend van drie kwartjes tot f 80.werden in de woning van de man in beslag ge nomen en met een vrachtwagen naar het bureau gebracht. BUITENLAND Gromiko naar Japan De Sow- jetrussische minister van Buiten landse Zaken brengt vanaf vandaag een officieel bezoek van een week aan Japan. Hy doet dit op uitnodi ging van de Japanse regering. Wereldconferentie De Sow jet- Unie en Hongarye hebben gisteren voorgesteld een wereldconferentie over ontwapening en een Paneuro- pese conferentie over zaken van in ternationale veiligheid te houden. Dit staat in een communiqué, dat is uit gegeven aan het einde van het bezoek van de Hongaarse minister van Bui tenlandse Zaken Peter aan Moskou, dat negen dagen heeft geduurd- De twee landen sloten zich aan by een gezameniyke verklaring van de landen van het Pact van Warschau waarin deze conferenties worden voorgesteld Hongaren veroordeeld Elf' jonge Hongaren zijn gisteren veroordeeld tot gevangenisstraffen tot vier jaar wegens samenzwering, het beramen van plannen om een juwelierszaak te beroven en een opstand te ontkete nen. Het proces tegen hen begon op 13 juni. Israëlische tegenklacht Israël heeft gisteravond een tegenklacht tegen Syrië ingediend en zelf om een spoedby eenkomst van de Veilig heidsraad verzocht. Israël beticht Syrië van agressie. De Veilig heidsraad komt maandag op verzoek van Syrië by een. Explosie op zeebodem De Ame rikaanse marine zal op 28 juli in de Atlantische Oceaan, 120 km uit de kust van Noord-Carolina, op twaalf honderd meter diepte driehonderd ton explosieven tot ontploffing bren gen. Dit gebeurt by wyze van expe riment, verband houdend met het re gistreren van ondergrondse kern proeven. Egypte doet niet mee Egypte zal niet deelnemen aan de Arabische topconferentie in Algiers, die op 5 september moet beginnen. Dit bete kent echter niet dat Egypte zich daarvan geheel terugtrekt, maar Egy- te heeft de Arabische landen en aan de Arabische Liga verzocht deze con ferentie voor onbepaalde tyd uit te stellen. President Nasser zei, dat hij niet naast de „reactionaire krachten" op Arabische topconferenties wil zit ten. Met reactionaire krachten be^ doelt Nasser meestal de Arabische monarchieën. cliase deel van Kasjmier, zyn giste ren twee mannen tot vyf jaar ge vangenisstraf veroordeeld, die ln op dracht van de Pakistaanse autoritei ten zouden hebben deelgenomen aan een moordaanslag op de eerste-mi- nister van Kasjmier, Ghoelam Mo hammed Sadiq. Op zestien mei is te Baramoella een handgranaat naar Sadiq gegooid, die echter zelf onge deerd bleef. Drie personen wer den gedood en 37 liepen verwondin gen op. Nieuwe typografenstaking Ita lië moet het dit weekeinde zonder dagbladen stellen. Het is de vierde landeiyke staking van de typogra fen sinds het begin van de maand. De typografen, die 48 uur niet zul len werken, eisen nieuwe arbeidscon tracten en hogere lonen. Door de staking verschenen de middagbla den van gisteren en vandaag niet. Vandaag en morgen komen evenmin ochtendbladen uit. Overvallen Vier gemaskerde mannen hebben gisteren in Bedford (Massachusetts, VS) een overval ge pleegd op een auto, waarin salarissen werden vervoerd, zy maakte zich uit de voeten met 130.000 dollar (ongeveer 460.000 gulden). In de Ca nadese stad Montreal werden drie mannen die salarissen vervoerden eveneens het slachtoffer van een overval. Drie gewapende man nen gingen er met 78.000 dollar van door. 10 uur voorm. Stadhuis (wachtkamer trou^ Zitting Bouwfonds Ned,. Geniep 7-8 uur nam. WOENSDAG Luxor-theater. Vakantlebezlgk Film: „De stropers van de Zalmrir 10 uur DONDERDAG Bospark Kikkerpolder: Vakant) zigheden. Opvoering van „Het van het Kokos-eiland. 2 uur (Bij slecht weer in Stadsgehoota Hogewoerd 175: Dienstvergaderfc Jehovah's getuigen. 7.25 uur r Oude Vest 13: Evangelisatie q tengem. „Ecclesia". 8 uur nam, Pieterskerk: K. en O. Orgelw Kamiel d'Hooghe. 8.15 uur nam. BIOSCOPEN TRIANON „Kaarten op tafel1 Jr.. dageiyks 2.30, 7 en 9.15 uur dag 2.15. 4.30. 7 en 9.15 uur. CAMERA „Incident op Cvtr 18 Jr., dageiyks 7 en 9.15 u. „8nï witje en de 7 dwergen", a.l. Dasi 2.30 uur. zondag 2.30 en 4.45 uui STUDIO „De Jacht op het bi briefje", 18 Jr., dageiyks 2.30, 7 en uur. Zondag 2.30 4.45, 7 en 9 15 Elke morgen 10.30 uur. behalve dags: „SJors en SJimmie". LIDO „Mary Popptns", a.l, n or* zondag LUXOR „Boeing-Boeing" n dageiyks 250, 7 en 9.15 uur.'Zu 2.30 4.45, 7 en 9,15 uur. REX „De wrede heerseres vat bylon", 14 jr., dageiyks 2.30, 7,1 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 71! 9.16 uur. A8TRA Wassenaar „Veel uit Moskou". (From Russia with do., vr. 8, zat., zon. 7, en 9.15 Zon. 2.30 uur: „De zwarte ridder Cornwall". 14 Jr.. TENTOONSTELLINGEN Oegstgeest (Mansarde): 8chUde tentoonstelling Beatrice Jonk, 1 dag t/m zondag, 6 uur nam.r" nacht (t/m 31 lull). Hortus Botanicus: Aqua/Flora tus 9 uur voorm. tot 11 uur (t.e.m. 7 augustus). Galerie Walenkamp (Nieuwsteen Expositie Martin Rous ©n Ray 8! man. Dageiyks 11 uur voorm<-r nam.; zondag en maandag (tot 29 Juli). LakenhalTentoonstelling Gi Meten Werkdagen 10 uur voorn 5 uur nam.; bovendien donderden 10 uur nam.; zondag 1—6 uur (tot 5 september). De Lakenhal: Dag, 10-5 uur: 1-5 uur Legermuseum (Pesthulalaan) uitzondering van zaterdag van (zondag 1-5 uur) Molenmuseum: Molen „de 'e maandags gesloten, dinsdag ,i dag, donderdag, vrijdag en taï van 10 tot 6 uur: zondag van 1-1 Ryfcsmuaeum voor Volkenlo (Steenstraat 1): Dag. 10-17 u: dage 13-17 uur Ryksmuseum voor Volkenfc Tentoonstelling „De mens van t leven en bedrijf van de prehlsta mens ln het verre en nabye Oa Werkd. 10-17 uur; zond. 13*11' (tot 1 oktober). Rykamuaeum van Oudheden diks 10-5 uur: zond 1=9 uur. Rijksmuseum voor de geschift der natuurwetenschappen: Dag mu zond 1-4 uur Wassenaar: (Kunstzaal Heuff) derijen van Tllla Terwlndt en bouwwerken van Wim Rijvers, lljks .10 u voorm.5 u nam.; ellen dinsdag 810 u nam.; i gesloten, (t/m 4 augustus). Avond- en nachtdienst der apott Geopend voor spoedeisende gen Doeza Apotheek, Doezastraat 31, 21313 en Haven Apotheek Have tel. 20085. De zaterdag-, zondag-, avond nachtdienst van apotheek R. v. B Smallenburg te Leiderdorp wordt: genomen door d' Haven Apotheel De dienst van Apotheek Vooral wordt op zondag 24 Juli vs gens 8 uur tot 's avondB 22 genomen door de Doeza Apotbed De Oegsfcgeestse Apotheek is g«( ZONDAGDIENST DER HUISAB! Voor spoedgevallen zijn terdagmiddag 12 uur tot maü morgen 8 uur bereid waar te n de doktoren: Veldhuyzen de Ui Kanterstraat 35, tel. 20Ö17. Va: phen, Noordeindeplein 2a, tel. Meel, Thorbeckestraat 5, tel. Van Gent, Plantage 14, tel. 2253! Jong, Hoge Ryndljk 15, tel. 32871 op dokterstelPfono 22223. HAAGS AGENDi ZONDAG 24 JULI Kurzaal, 11.30 uur: Toos Ondf wijngaard, piano. Poppentheater Prank Kooman,, uur: „Reintje de Vos op de maan' MANDAG 25 JULI Kurzaal. 20.15 uur: Het ResM Orkest o.l.v Zdenek Koeler, mm' dolf Flrkusny, piano. Openluohttheater „Zuiderpark", uur: „Haak. Bolletje en de veld' DINSDAG 26 JULI Kurzaal, 20,15 uur: „Eln W traum", Hoofdstadoperette. Openluchttheater „Zuiderpark" uur: „Alleen op de wereld'1. WOENSDAG 27 JULI Kurzaal, 20.15 uur: „Eln W traum", Hoofdstadoperette. Openluchttheater ..Zulderpark' uur: „Het gehelr van de oude® DAGELIJKS Dlllgentia. 20.15 uur: „Wie 1* voor Lure lel?" Kurzaal, 20.15 uur: „Dans en uit Tunesië", tot 24 Juli. Kurhaus Paviljoen, 20.30 uur:' Cabaret met Wim Kan en CorryJ_ van 22 Juli t/m 31 augustus, m geen voorstelling. Odeon Theater, 20.00 uur; duurt het langst.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 2