LEIDSCH DAGBLAD Sterk Nederlands verzet bij overleg in Brussel BOOT Akkoorden van Geneve volledig van de baan' JAMIN Kabinet eens over begroting 1967 Zambiaans koper via Rhodesië Vakantietochtje op plezierboot eindigt in een catastrofe Circusdirecteur door leeuwen aangevallen Jongens o f meis jes S# IE MC O nv. (9ud Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 23 JULI 1966 No. 31928 Directeur; E. A. E. van Dlshoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f11,25 per kwartaal, f3,75 per maand, f0,88 per week, (bU vooruitbetaling) losse nummers f 0.25 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 67055 ,,De regering is niet van plan zich in Brussel in een hoek te laten drukken". Dat zei minister-president Cals vannacht om twee uur op het Binnenhof na afloop van de kabinetszitting, die onder meer aan de E.E.G.-onderhandelingen was gewijd. Het kabinet heeft de rijksbegroting voor het volgend jaar rond. Premier Cals liet weten dat nog enkele onderdelen van het finan cieringsplan nader moeten worden geregeld, alvorens de begro ting bij de Raad van State kan worden ingediend. Dat het zo laat *as geworden, weet hij aan de moeilijkheden met de E.E.G.- inderhandelingen, waarmee het kabinet zich gisteravond nog jitvoerig heeft bezig gehouden. Mr. Cals weigerde ook maar een inkel detail uit het financieringsplan voor 1967 bekend te maken. Jlel wordt heel moeilijk „Het wordt heel moeilijk", zei de «mier, doelend op de conferentie ns in Brussel aan de gang is", wij zijn niet van plan alles laar toe te geven". Ook de vice-premier, mr. B. W. iesheuvel, die de ministerraad in russel presideert, maar gistermiddag eciaal voor het kabinetsberaad naar tn Haag kwam om vanochtend we- (rom per regerings-Dakota naar de elgisehe hoofdstad terug te keren, temde de situatie moeilijk. Hü bleek er ingenomen met de unanieme tun, die hij in het kabinet had ge regen voor de onderhandelingstac- tk, die hij vandaag in Brussel wil an volgen. lode terreur pp de, Philippijneu De Philippijnse regering heeft een «loning van 185.000 pesos (ongeveer 85.000 gulden) uitgeloofd voor de evangenneming, dood of levend, van e dertien leidinggevende Hoeks e communistische opstandelingen d het land. Nog afgelopen maandag lachten geüniformeerde Hoeks de urgemeester van een provinciestadje ii vjjf zijner medewerkers om het le en, toen dezen op weg waren naax lanilla om met president Marcos het raagstuk van de communistische Wisten te bespreken. iets (Van onze weerkundige medewerker) Duizenden vakantiegangers sa- en gisteren in volle verbazing aar de lucht. De zon was weer oor het grauwe wolkendék ge raken, hetgeen in de afgelopen ceefc (met veel regen) een merk- mrdig verschijnsel ivas gewor- en. In De Bilt heeft juli al een ekort van bijna 50 uur zon opge- tyen. Vandaag is het wel zonnig n zomers met een temperatuur- j, maar morgen is alweer tn wat frissere luchtstroom te trwachten. In de komende nacht f morgenochtend passeert een oufrontje met plaatselijk wat tgen. Dit front wordt ons door tn depressie bij Noorwegen ge- iuurd, gevolgd door een iets koe ne luchtstroom tussen west- en oordwest. Wel zijn er achter dit lontje weer pklaringen te ver- tochten maar het mooie weer an vandaag zal helaas niet het tgin van een periode van warm omerweer betekenen. WEERBERICHT STRAND VERWACHTING storingsfrontje passeert in de tocht of morgenochtend met plaat- elijk wat regen. Zondag weer ge- olgd door opklaringen, maar met en te sterke wind tussen west en 'oordwest. Hierdoor iets te koel, Nerdag 16—18°, zeewater 17°. Vooruitzichten: Minder somber dan i de afgelopen week, maar door een uchtstroom van de Oceaan blijft het re«r koel en wisselvallig. 24 JULI ta op: 04.49 uur; onder: 20.43 uur. kno op: 13.04 uur; onder; 23.40 uur. 'oogwater in Katwijk te 07.44 en U4 uur. Laagwater te 03.39 en 15.58 juli: hoogwater te 08.44 en 21.14 nu; laagwater te 04.30 en 16.48 uur). 1 nummer bestaat uit 18 pagina's Geen vorderingen De E.E.G.-ministers van Landbouw hebben gisteren in Brussel vrijwel geen vorderingen kunnen maken met de voltooiing van de Europese land bouwpolitiek. De Nederlandse delega tie blijft als enige verzet aantekenen tegen een verhoging van de Europese melkprijs van 38 tot 39 Pfennig. De ze prijs vindt Nederland te hoog. Ook de regeling van de Europese markt voor groenten en fruit vormt een ernstig struikelblok. De grote EEG-raad, die gisteren onder voorzitterschap van staats secretaris De Block een aantal eigen zaken heeft behandeld, staat vandaag voor de zware opgave een onderhan delingspositie van de gemeenschap voor de Kennedy-ronde in Genève vast te stellen. Dit kan echter niet voor de ministers van Landbouw (al dan niet in samenwerking met de ministers van Buitenlandse Zaken) het gemeenschappelijk landbouwbe leid en vooral ook het Europese prijs beleid voor een aantal belangrijke produkten hebben voltooid. Wel kunnen de ministers van Bui tenlandse Zaken vandaag alvast aan een andere zware opgave beginnen: de fusie van EEG-commissie, Eura- tomcommissie en de Hoge Autoriteit van de EGKS. Volgens de laatste be richten is er geen verandering geko men in het Franse verzet tegen de benoeming van prof. Walter Hallstein tot voorzitter van de nieuwe uitvoe rende commissie. Men houdt er dan ook rekening me, dat de fusie niet zal doorgaan en de bestaande executie ven zullen blijven zitten, hetzij offi cieel herbenoemd voor twee jaar, hetzü gewoon demissionnair, wat vele van de leden reeds sedert januari in feite zijn. De echte marathonsfeer ontbreekt overigens nog in Brussel men con stateert weliswaar nauwelijks vorde ringen, doch men heeft kennelijk niet het gevoel onder de druk van een dreigende crisis te werken. Wel is de sfeer soms wat geprikkeld. Hetgeen bijv. tot een scherpe woordenwisse ling heeft geleid tussen dr. Mansholt en minister Biesheuvel, die zich hard nekkig blyft verzetten tegen de te hoog geachte Europese landbouwprij zen en een krachtige protectie van de Europese groente en fruitmarkt ten behoeve van de Italianen ee: protectie waarvan de financiële con sequenties volgens hem niet overzien kunnen worden. De Nederlandse zaakgelastig de in Peking, de heer G. J. Jonge- jans, die tot ongewenste diplo maat is verklaard en Rood-China niet mag verlaten, voor de Chi nese delegatieleden aan het in ternationaal lascongres veilig in Peking terug zijn. De Chinese delegatieleden bevinden zich nog steeds in Den Haag. Met onmiddellijke ingang zal het koper uit Zambia weer over Rhode- sisch grondgebied per spoor naar Bei- ra worden vervoerd. Dit vervoer was 24 mei stopgezet. Gisteren is in Loe- saka een overeenkomst tot hervatting tussen Zambia en Rhodesië onder tekend, aldus een woordvoerder van de Zambiaanse kopermijnen in Lon den. Een gevolg hiervan is een lagere notering op de metaalbeurs in Lon den voor koper, ongeveer 20 pond sterling per ton. Van welingelichte zijde in Loesaka wordt vernomen, dat de koperafne mers Rhodesië zullen betalen voor het vervoer door dat land. Aangezien de meeste klanten van Zambia Engelsen zyn zal de Engelse regering dus goed vinden dat de Rhodesische „opstan delingen" de hoognodige contanten krijgen. Het spoorwegvervoer van koper le vert Rhodesië per ton ongeveer 100 gulden op, wat inhoudt dat Rhode sië 32 miljoen gulden zou krijgen voor de helft van de produktie van Zambia. Elke maand zal besloten worden hoeveel koper op deze wijze zal wor den uitgevoerd. „De hoeveelheid zal langzamerhand worden verminderd naarmate zich andere uitvoermoge- lijkheden voordoen", aldus een woord voerder in Loesaka. Het besluit weer via Rhodesië te gaan uitvoeren is voorafgegaan door pogingen de 60.000 ton, die per maand geproduceerd worden via Kongo, Tanzania, Malawi Angola en Mozam bique op de wereldmarkt te krijgen. Vooral de route door Kongo heeft niet aan de verwachtingen voldaan doordat de regering van generaal Moboetoe in Kinsjasa zich niet aan haar beloften heeft gehouden. Zam bia, de grootste koperproducent ter wereld, zal deze maand maar 40% van de produktie langs andere routes uitvoeren. Chinese vice-premier zegt De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken Rusk heeft gisteren een aanval gedaan op hen, die de oorlog in Vietnam als een „burger oorlog" beschouwen. Hij stelde de vraag of de communistische wereld ook van een „burgeroorlog" zou spre ken als de Zuidkoreaanse regering een leger opleidde om Noord-Korea binnen te vallen of als de Westduit sers troepen naar Oost-Duitsland zouden sturen Rusk deed voorts een beroep op Moskou om samen met Engeland de conferentie van Genève weer bijeen te roepen om over een vreedzame schikking van de oorlog in Vietnam te spreken. Engeland en Sowjet-Rus- land waren voorzitters van de veer- tien-landenconferentie, die in 1954 en 1962 in Genève de toestand in Zuidoost-Azië besprak. Rusk herin nerde eraan, dat de landen van het pact van Warschau (Oost-Europa) onlangs hebben aangedrongen op na leving van de akkoorden van Genève. Intussen verklaarde de Roodchinese vice-president Tao Tsjoe gisteren in een toespraak in Peking, dat Ame rika met zijn bombardementen op Noord-Vietnam de demarcatielijn tussen zuid en noord volledig heeft uitgewist. De Chinese vice-premier zei, dat de akkoorden van Genève volledig van de baan zijn, waarmee ook alle door deze akkoorden gestelde be perkingen en grenzen volkomen zijn weggevallen. Daar behoeft het Chi nese volk bij zijn hulp aan Noord- Vletnam dus geen rekening meer mee te houden, aldus de conclusie van Tao Sjoe, die de Sowjet-Unie „de voornaamste medeplichtige van Amerika noemde. Een piloot van de Amerikaanse marineluchtvaartdienst is uit com- ministische krijgsgevanenschap ont snapt, aldus deelde het Amerikaanse hoofdkwartier in Saigon vandaag mee. De militaire woordvoerder kon echter uit veiligheidsoverwegingen geen bijzonderheden verstrekken. Hij deelde uitsluitend mee dat de man „onder Amerikaans bevel in Zuid- Vietnam was teruggekeerd" en wei gerde de vraag te beantwoorden of de piloot in Noord-Vietnam gevangen had gezeten. De Franse diplomaat Santeney, die kort geleden is teruggekeerd van een reis naar Peking en Hanoi, heeft in een vraaggesprek over de radio zijn mening gegeven over het lot van de Amerikaanse piloten, die in Noord-Vietnam gevangen zijn geno men. „Ik denk dat de Amerikaanse piloten zeker zullen worden berecht, in tegenwoordigheid van een grote menigte", zei Sainteny, „maar ik Dr. Drees in ziekenhuis De oud-premier dr. Willem Drees, die onlangs zijn tachtigste verjaar dag vierde, is naar pas nu bekend is geworden woensdag in een ziekenhuis in Rotterdam opgenomen. De bejaarde staatsman klaagde reeds enige tijd over een steeds slechter wordend gezichtsvermogen, een ouderdomsproces dat misschien door een medische ingreep tot staan kan worden gebracht. Hij is voor een 10 dagen durend onderzoek opgenomen in het oogzie kenhuis in Rotterdam. Volgens de artsen is zijn toestand normaal en is er geen reden zich over zijn ge zondheid ongerust te maken. Dr. Drees kon zelf bepalen welke perio de hem het beste uitkwam. denk niet dat de vonnissen waar schijnlijk de doodstraf ten uitvoer gebracht zullen worden". Het Amerikaanse militaire hoofd kwartier deelde gisteren mee, dat een Amerikaans-Zuidvietnamese le germacht langs de gedemilitariseer de zome in gevecht gewikkeld is met een Noordvietnamese elite-divisie van 8000 tot 10.000 man. Deze divi sie staat onder bevel van een gene raal, die de reputatie heeft aanval len te doen „met golven soldaten". Het is de eerste maal in de Viet namese oorlog dat de geallieerden konden meedelen, dat een volledige Noordvietnamese divisie aan de strijd deelneemt. In Noord-Vietnam vermindert het Amerikaanse luchtoffensief intussen niet. De toestellen gaan voort zware aanvallen te doen op olie-opslag plaatsen en andere doelen. De lucht macht maakte 101 vluchten boven Noord-Vietnam, waarbij negen olie depots werden aangevallen. De pilo ten meldden dat 51 vrachtboten ver woest of beschadigd werden, 70 spoorwegwagons en 12 vrachtauto's. Breed glimlachend zijn de as tronauten van de Gemini-X gis teren naar Kaap Kennedy terug gekeerd om verslag uit te brengen over de bijzonderheden van een van de meest opmerkelijke en be langrijke bemande ruimtevluch- ten. John W. Young en ruimtewan delaar Michael Collins landden in een, lichte motregen na een héli- koptervlucht van anderhalf uur van het vliegkampschip Guadal canal. Young zei in een gesprek over het ruimteavontuur„Wij zijn op 640 km hoogte geweest en Colum bus had gelijk, de ivereld is rond". Zij kwamen in twee afzonder lijke helikopters aan. Na de stilte in de ruimte xoas de loeiende mo tor van een turbo-jet wentelwiek teveel voor Collins (rechts) en hij stopte zijn oren dicht. schilderde Prince of Wales, is giste ren in een drama geëindigd toen het schip in aanvaring kwam met een brug over de riviermonding bij Bar mouth in Wales en daarna snel zonk. Op vijf plaatsen gewond Tijdens de avondvoorstelling van het Italiaanse circus Heros gisteravond op de Sint-Jacobs- plaats in Rotterdam, is één van de drie directeuren, Bruno Tog- ni, (35), aangevallen door leeu wen en vrij ernstig gewond ge raakt. Het gebeurde toen hij op trad met negen abessijnse leeu wen. De heer Togni had zijn nummer bijna voltooid, toen een leeuw en leeuwin met elkaar begonnen te vechten. Hij trachtte de dieren to scheiden, maar werd daarbij be sprongen door vrijwel de gehele groep. Bruno Togni wist zich onder de klauwende en bijtende dieren uit te werken, maar hij liep daarbij di verse verwondingen op. Het publiek was bijzonder geschokt door dit ge beuren. Evenzo de medewerkenden van het circus. De broer van de aan gevallene, Willi Togni, snelde de kooi binnen. Voordat de leeuwen verder onheil konden aanrichten werden zij weggeleid via de loopgang. Bruno bracht nog de kracht op, steunende op zijn broer, een buiging voor het publiek te maken. Onmiddellijk daarna is de directeur van het cir cus Heros naar het Dij kzigtzielo en- huis gebracht, waar operatief werd Prinselijk paar op Aruba Prinses Beatrix en Prins Claus zijn gisterochtend op het eiland Aruba aangekomen voor een driedaags be zoek. Na de bezoeken aan Curasao en Bonaire was het enthousiasme op Aruba zo mogelijk nog groter. Na de ontvangst op het vliegveld maakte het gezelschap een rondrit door Oranjestad, waar vrijwel de ge hele bevolking op de been was. In de middag bezocht het prinselijk paar enkele grote bedrijven, (Van onze Londense correspondent) I Een aantal passagiers werd doof Een vakantietochtje op een pie- j d„ ,nrllt stroom mtP„s]eurd. Gutpr_ zierbootje, de in vrolijke kleuren ge- avond werd gevreesd, dat 12 tot 14 vakantiegangers zün verdronken. De lichamen van vier vrouwen z(jn reeds gevonden. Van de opvarenden wer den er 23 naar het ziekenhuis ge bracht. Er waren 38 mensen aan boord, onder wie 15 kinderen. De boeg van het scheepje werd bij de botsing opengereten en het bene- dendek stroomde in een oogwenk vol, waarna het vaartuig snel onder ging. Over de gehele 150 meter brede baai zag men overal drenkelingen voor hun leven zwemmen. Een flottielje van kleine bootjes verliet spoedig de rivieroevers. Ook de plaatselijke reddingboot en een helikopter namen aan de reddings operatie deel. Een hotel-eigenaaf bracht op een vlot een tiental dren kelingen in veiligheid. De ramp gebeurde op een gevaar lijke plek in de rivier. De plezier boot (eigendom van de havenmees ter van Barmouth), was een ver bouwde reddingboot. Bij het draaien midden in de rivier had men heb scheepje niet meer onder controle kunnen houden en botste tegen de houten peilers van een tolbrug. De tocht zou worden gemaakt langs een route, beroemd om haar natuurschoon, namelijk van Snow- donla in het noorden naar het ge bergte in het zuiden, langs glooiende heidevelden, bergtoppen en oude goudmijnen. Schrikken De artsen constateerden dat Togni op vijf plaatsen verwondingen had opgelopen. Ze meenden echter dat, indien zich geen complicaties zouden voordoen, de Italiaanse circusdirec teur binnen zeer korte tijd het zie kenhuis zou kunnen verlaten. Volgens de directie van het circus, is het de eerste keer dat de heer Tog ni zoiets is overkomen. Uiteraard zoekt men naarstig naar de oorzaak van de plotselinge agressiviteit van de leeuwen. Sommigen schrijven die toe aan het schrikken van de die ren door het passeren van een trein op het viaduct, dat vlak naast het circus ligt. ORGELS - PIANO'S ELEKTRONISCHE ORGELS liwiLi—«.i.i.-i.TJiiaaj papen BUPSTromrgfflBJNSBURft W Tel. 01726 2541 Vraagt geïllustreerde prijslijst (Van onze Arnhemse correspondent) Het is bij de huidige mode en lange haardracht vaak moeilijk om uit te maken of men een meisje of een jongen voor zich heeft. Dat kan soms vreemde gevolgen hebben, zoals op de kampeerterreinen in Arnhem. Bij het kantoor méldden zich 's-ochtends twee langharigen, die een plaatsje voor hun tent wilden. Men was in de veronderstelling hier met een echtpaar te doen te hébben één van de twee had een nogal vrou welijk gezicht en dus kregen ze een plaatsje op het gezinskamp toe gewezen. Daar ontstond in de loop van de dag enige verwarring onder de kampeerders. Er werden héle discussies gevoerd over de vraag, xvelke sekse het tweetal had. Waren het twee jongenstwee meisjes, of was het inderdaad een echtpaarKampbeheerder W. Westerink hakte de knoop door en vroeg het op de man (of de vrouw?af. Het waren txvee jongens en zij zijn dan ook overhaast en onder hilari teit naar het jongenskamp overgebracht. ZOMERPRIJZEN BREESTRAAT 173 Verkoop tijdelijk le etage. Lid Stichting Bontwaarborg. Advertentie IllIillIHMHIIIIIIilllinil VOLAUTOMATISCHE Heeft U onze collectie al gezien? Zo niet, kom dan spoedig kijken. Ruim® parkeergelegenheid. als "toetje" na cfle maaltijd Ï|S van niet duur we! heerlijk euwo Dinsdagavond werden in het water te Gorkum nabij de Kleine Griend door per sonen, behoorende tot de sekte der Mormonen, twee meisjes gedoopt, waarbij ze genbeden werden uitgespro ken. De voornaamste koopman te New York, de heer Stewart, heeft als zijn jaarlijks inko men aangegeven f 12.000.000. Hiervoor betaalt hij aan de inkomstenbelasting één mil- lioen. iiiitniiiitk

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1