felmut Schon ziet het somber in PORT van vandaag 1 Willy "s dagboek DUINDIGT KRANTEN BEZORGER Amerika kijkt al naar Mexico '70 Onbedreigde zege van John Hofland yfflAQ 3mI 1866 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 ff est Duitsland kan het in kwartfinale tegen onbekend Uruguay wel eens moeilijk krijgen (Van onze speciale verslaggever) gedrongen, breedgeschouderde man, met een kaal hoofd, lestal kijkt hij nors voor zich uit. Maar soms neemt zijn gezicht 'inderlijke verbaasde uitdrukking van filmregisseur Hitchcock is de Westduitse coach Helmut Schön. Ondanks Westduitslands sing in de kwartfinales toont hij zich geen optimistisch man. nog niet gerust op de verdere kansen van zijn ploeg, die in de trijden tegen de Latijnse elftallen van Argentinië en Spanje heeft voorspeld dat zün matadoren Onega, Mas en Artime wel zul len zorgen dat de wereldbeker naar Buenos Aires gaat. Dat soort kre ten is niets voor de stille, bijna schuwe Duitse voetbalcoach. Zijn spelers willen ook niet veel over hem zeggen. Zij erkennen hem als een kundig trainer. Hü kent de finesses van techniek en taktiek van het spel. Maar hü mist de gemak- kelüke manieren van zün beroem de voorganger Sepp Herberger, die in 1954 de Duitsers naar de wereld titel leidde. Herberger was een dic tator, die het wel en wee van de spelers bepaalde en hun leven tot in details beheerste. Dat kan men ONGERUST is een wat schuwe man, die node uit de landelüke omgeving het trainingskamp en het een- dige plattelandshotel naar de stad heeft laten lokken. Hü zichtbaar aan de opgave om de Engelse „bookmakers" oriet geachte Duitse ploeg naar finale of zelfs de halve finale M f®™' genoten-reporters stormen op af en overspoelen hem met lldgen. Zü willen het thuisfront op- gtische taal laten horen over de 118 zende vorm van „mannschaft". in mompelt enkele nauwelijks laanbare woorden als waar- wend antwoord. Hü is niet te- m en hij is er ook niet gerust 0 kan men wel uit zün woor- pmaken. Niet tevreden over de de samenhang in de aan- angstig voor een eventuele Jfk onder zijn verdedigers, als istVlbloedige aanvallers van Uru- !°m zaterdag de zwakke plekken n aftasten. Hij weigert bijna 29j positieve kanten te aanvaar- tnurlijk, er ls toch maar een geeft hü onwillig toe. ad] fl Schön allemaal toegeven, icoren, praat hü de Duitse ra- trslaggever na. Schnellinger is goed verdediger, doelman jwski heeft ervaring. Sigi Heldt othar Emmerich zijn machtige Iters en aanvoerder Uwe See- ttaat borg voor een enorm Biiiü Schon allemaal toegeven, 18 ir", werpt hü tegen, „niemand de werkelüke kracht van nay". Niemand weet wat er ïort als de Zuid-amerikanen elijk in de aanval gaan. „Men 1 niet pessimistisch te zijn, ,p. r er kan van alles gebeuren. En 26 ihlllende Duitse favorieten, zo- Brülls zün nog geblesseerd," jüi schuwt hij grommend. „Neen, de kansen kan Schön niets en. „Ach, laat ik dat maar Lf me houden. In maakt als propagandist geen figuur temidden van andere hes, die onmiddelük voor en wedstrijden bereid zün lallen verklaringen af te leggen, r misschien is dat ook maar Het internationale voetbal- is in Engeland herinnert nog al te goed de optimisti- uitspraken van de Braziliaan- or oach Feola, de machtige dicta lof die in zijn bagage een nieuwe Idvoetbalbeker had meegeno om de FIFA aan te bieden, Ün sterren de Coupe Jules Ri- definitief hadden meege 125 len naar hun vaderland voor de derde maal wereld- pioen te worden. Feola's hoofd nu geëist in alle plaatsei het onmetelijke land waa ""ff dan twee Brazilianen bijeen -S 350 voetballers nodig kent ook de arme dr- Fab- de Italiaanse keuzeheer die zijn Milanese sterren stil de reis naar het zuiden aanvaarden. Anders *rc 5n is anders. Bijna verwonderd «i temt hü dat zijn Argentünse ivoeter Juan Carlos Lorenzo van Schön niet zeggen. Hij geeft zijn spelers een grote persoonlijke vrüheid. Maar de tijden zün veranderd en zo zegt men in het Duitse kamp misschien is Schön wel de juiste man om zijn ploeg verder te leiden over de verschillende hindernissen, die de weg naar de eindstrüd in het Londense Wembley versperren. De Amerikaan Garry Anderson in Wiesbaden zijn wereldtitel 1 geweer drie posities (liggend, Sm. staand) met succes verde- Met zijn puntentotaal van 1156 erde hij tevens het wereldre- Ook de wereldtitel voor teams, jaar lang in handen van "issen was, werd door de Ame- n veroverd. Gisteren hebben 1317 wande- de derde dag van de Apel- 2 vierdaagse met succes vol- Negen deelnemers legden het parcours dat naar Asselt en >u<|Wjk voerde, niet of slechts ge- slijk af. Helmut Schön (rechts) is nog niet zo zeker van zijn zaak, dat hij de voorbereidingen op de komende strijd tegen Uruguay wat kan laten lopen. Hier geeft hij de aanwijzingen aan Albert Brülls en Uwe Seeler (links). (Van onze oorrespondent) „The Philadelphia Ukrainians" zün kampioen van de Verenigde Staten van Noord Amerika. Gistermiddag vertelde voorzitter Helmut Schurer mij, dat Amerika voor het komende seizoen 350 voetballers zoekt, die de kern gaan vormen voor de offficiële prof-competitie, die in de States be gint. 350 voetballers: de heer Schurer denkt dat er 250 uit Europa zullen komen en 100 uit Zuid-Amerika. De betalingen? De heer Ingold. vice- voorzitter van de voetbalbond in Pennsylvania, was Schurer even voor met het antwoord. Iedere voetballer, die bij ons een contract krijgt, kan rekenen op een goed bedrag. Hetgeen betekent dat er tenminste 350 gulden per week zal worden betaald (plus dat nog voor een bijbaantje wordt Zij zeiden het beiden tegelük: ,Als u spelers weet: laat het ons weten, zy zijn welkom". Amerika wil in de komende Jaren gaan meetellen in voetbal. Met het wereldkampioenschap in Mexico over vier jaar voor ogen, hebben de za kenmensen die in de Verenigde Sta ten met groot genoegen hun geld steken in baseball of „het Ameri kaanse voetbal" wat ergens een overeenkomst heeft met rugby, be grepen dat er mogelijkheden zijn om voetbal in Amerika te introdu ceren. „The Philadelphia Ukrainians", ook in 1961 en '62 nationaal kam pioen, hebben niet meer dan 2 teams: 1 elftal, waarvan de spelers semi-prof zijn en een amateurelftal. De meesten die deel uitmaken van het semi-prof-elftal, zijn afkomstig uit Zuid-Amerika. Helmut Schurer onderstreept zijn woorden met dui delijke gebaren. Amerika is rijp voor voetbal. De zakenmensen hebben, vooral door de televisie-uitzendingen, begrepen dat er een mogelijkheid is om geld te verdienen. .Hoeveel ka- Verregende Kaagweek (Van onze zeilmedewerker Het is een totaal verregende 46ste Kaagweek geworden. Al dit water ontnam bü velen de strijdlust, waar door de bekende nachtkaars door de regen werd gedoofd. Sommige klas sen werden drie ronden lang door regenbuien achtervolgd, terwül ook de wind matig was. Een triest beeld dus op de slotdag van de Kaagweek. Het was ook niet dank op de Ka- gerplassen. Publiek was er niet, want het terrein van de Kaagsociëteit was in één grote modderpoel veran derd. Alleen de trotse bezitters van laarzen vonden het een geweldige sport om door de modder te ploegen. Op het water gingen 's morgens ne gen van de achttien Regenbogen het eerst van start. John Hofland zeilde zioh vrijwel direct naar een eerste plaats en werd door niemand bedreigd. Hof lands concurrenten, Bouw van Wijk en Harm us Alberda, kwamen op de Dieperpolder by el kaar te liggen. Spinnakerend naar het Norremeer lag Alberda iets voor. Bij de nauwe doorgang stuurde Al berda dicht onder de wal, terwijl Van Wijk daar nog tussen lag. Dit moest fout gaan. Van Wijk werd nog j dichter op de wal gedreven. Alberda stuurde nog hoger en liep vast. Bouw j van Wijk liep ook aan de grond, was J spoedig los al kostte deze grap hem twee plaatsen en een protest van j Van Wyk. De Woubrugse botenbou- j wer, met pet op, klom in de mast en probeerde zyn schip ver te laten overhellen. Eerst ging het niet, maar na het nodige wrikken met het roer kwam ,De Rakker" weer vlot. Van Wük vervolgde zijn weg als laatste. I In de twee volgende ronden begon Bouw van Wijk aan een achtervol-1 ging. Boosdoener Alberda werd zelfs weer gepasseerd. Hofland bleef één. Bij het af toeteren waren maar liefst vier protesten en was dus het een en ander misgegaan. Hein de Goede ren, H annus Alberda en Ab Gebuis werden uitgesloten. Voor Hofland was er geen vuiltje aan de lucht. Met 1-3-1-1 (tegen Van Wyk 6-1-3-4 en Do v. d. Hulst 12-5-2-3) werd hü onbedreigd eerste. De uitslagen van de laatste dag van de Kaagweek luiden: 12 m2: 1. Guldemond, 2. Den Enting, Hoofd prijs Guldemond. pitaal er achter de gloednieuwe or ganisatie staat?" De heer Schurer grypt in de lucht. .Hoeveel? mil joenen dollars". Hij spreekt deze woorden bijna achteloos uit. Miljoe nen betekenen soms in de States niet veel. Het is in de Amerikaanse com petitie om het nationale kampioen schap een wat wonderlyke situatie. Niet meer dan 10 ploegen op z'n hoogst spelen tegen elkaar: een maal. Dus geen competitie zoals Eu ropa dat kent. Een paar wedstryden per seizoen: de winnaars komen een ronde verder. Een uitwedstrüd in Amerika. Een club van de westkust tegen een elftal uit het oosten: 3 uur vliegen. Het is de afstand van New York naar Londen. Amerika zoekt prof-voetballers. Goede spelers uit Engeland, Zweden. West-Duits- land, Spanje, Frankrijk en Portugal. Maar ook uit Nederland. Helmut Schurer zei het my duidelyk: „Als er iemand uit uw eredevisie belang stelling heeft, laat het mü weten". 350 gulden per week en daarnaast de extra premies voor gewonnen wedstryden of een gelyk spel is het minimum. Men kan rustig aan nemen dat iedere speler tenminste per week komt op een bedrag van 600 gulden. Voetbal in Amerika komt langzaam op gang. Het aantal toeschouwers stygt, al is het dan, naar Nederland se maatstaven, nog niet hoog: 3 tot 4000 per wedstrijd met de finale om het kampioenschap (25.000 als uit schieter). Het elftal van Amerika wil de eindronde van het toernooi om de wereldtitel 1970 bereiken. Ameri kaanse zakenlieden zijn bereid om vele miljoenen guldens in deze grote business te steken. Het wachten is op de spelers. Er is nu al. hier in Londen, belangstelling uit verschei dene landen. Advertentie Fin jollen: 1. Seret, 2. Van der Rest, Hoofdprys: Kogchelland. Olympiajollen1. Van der Voort. 2. Blok, Hoofdprijs: Van der Voort. Flying Junior: 1. Ozinga, 2. Kra mer, Hoofdprys: Ozinga. Schakel: 1. Kirkenier, 2. Korswa- gen jr., Hoofdprijs: Verworst. O K jollen: 1. Verweümeren, 2. Lacnotzki, Hoofdprijs: Verharen. Solo: 1. Nater, 2. Van Vemde, hoofdprijs: De Vries. Flying Dutchman: 1. Van Schagen, 2. Van Eisen, Hoofdprijs: Vain Een denburg. Regenboog: 1. Hofland, 2. De Wil de, Hoofdprijs: Hofland. 16 m2 streep: 1. Bauer, 2. Paulsen, Hoofdprijs: Bauer. Pampus: 1. Van Asten, 2. Biesot, Hoofdprijs: De Wit. Stern: 1. Canorinus, 2. Berkhout, Hoofdprijs: Oancrim/us. Vaurien: 1. Panne vis, 2. Steenber gen, Hoofdprijs: Pannevis. .RENBAAN WASSENAAR COURSE- AGENDA zondag 24 |utf half twee zaterdag 30 juli vijf uur woensdag 3 augustus half vier ■fa De verrassing van het we reldkampioen 1966 is Noord Ko reaHier enige Aziaten na hun triomf op Italië .Morgen spelen zij tegen Portugal. Duitsers in Engeland. Links Schulzrechts Schnellinger, bei den compleet met bolhoed en pa raplu. In Bussum is gisteravond de eerste wedstryd gespeeld tussen de waterpoloteams van Het Gooi (Bus sum) en ZIAN (Den Haag) met als inzet een plaats in de hoofdklasse Het Gooi won de ontmoeting met 5—4. De tweede wedstrijd wordt za terdagavond in Den Haag gespeeld. gevraagd. Leeftijd 1550 jaar. fmelden: Bureau LEIDSCH DAGBLAD, Witte Singel I Onder grote belangstel ling van de beivoners van Lymm hebben de spelers van Brazilië gisteren afscheid ge nomen van Engeland. De Brazilianen, die in de weken dat zij in Lymm vertoefd haddenzeer populair waren geworden, konden slechts met hulp van de politie hun bus bereiken. Zwitserland is gisteren zonder achterspeler Richard Dürr uit Engeland vertrok ken. Dürr, die zich al enkele dagen niet fit voelde, werd woensdagnacht naar een zie kenhuis gebracht, waar een blinde darm operatie op hem verricht werd. Onmiddellijk na afloop van de kwartfinale tussen Engeland en Argentinië zal de FIFA beslissen, welke lan den de halve finales in Lon den en in Liverpool zullen spelen. Tevens worden dan de scheidsrechters aangewezen. Noord-Korea, dat zo vol komen onverwacht doordrong tot de kwartfinales heeft een wel wat ongewoon onderdak gekregen. De Aziaten logeren in het jezuïten klooster Rainhill vlakbij Liverpool. De Engelsman Nobby Stiles, die een twijfelachtige reputatie geniet vanwege zijn vrij harde manier van tacke len, heeft een officiële waar schuwing gekregen nadat hij woensdag in de wedstrijd En gelandFrankrijk ivas opge schreven. Na de achtste finales zijn de „noteringen" bij de Londense bookmakers: Por tugal 52, Engeland 72, Hongarije 41, West-Duits- land 92, Argentinië 81, Rusland 91, Uruguay 201, Noord-Korea 1001. West-Duitsland zal za terdag tegen Uruguay in het traditionele zwart-wit kun nen spelen. Uruguay, dat nor maal met een hemelsblauw shirt en een zwarte broek uitkomt, zal reservekleding moeten dragen. In de andere wedstrijden moeten Honga rije, Engeland en Noord-Ko rea ook een andere „uitmon stering" dragen aldus is gis teren bij loting vastgesteld. Noord-Korea is tijdens de wedstrijden in Middlesbo- wugh zo populair geworden ivoor dig er s zich verder van dat vele Engelsen de Aziaten in hun kwartfinale wedstrijd tegen Portugal willen steu nen. Er zijn extra bussen en treinen ingelegd voor de trip naar Liverpool. Ook in dit wereldkam pioenschap is het verdedigen de speltype duidelijk popu lair. In de 24 ivedstrijden, die voor de achtste finales wer den gespeeld, vielen slechts 58 doelpunten, gemiddeld 2.4 per wedstrijd. In Chili (1962) was dat 2,7 en in Zweden (1958) 3,5. Franco Evangelista, de voorzitter van het Italiaanse „As Romaheeft de kritiek van het Italiaanse parlement op het uitschakelen van het nationale team tijdens het wereldkampioenschap voet bal scherp veroordeeld. Evan- gelisti, zelf parlementariër, vond dat wanneer de spelers hun verplichtingen tegenover de minister van financiën vervulden, de volksvertegen- Gisteren zijn de officiële cijfers bekend gemaakt voor wat het aantal bezoekers be treft bij de wedstrijden voor de achtste finales. Welgeteld 979.412 toeschouwers, gemid deld 40.809 per wedstrijd. De verdeling per groep was: Groep A (Londen) 382.500 ge middeld 63.750. Groep B: (Sheffield-Birmingham) 234.639—39.106. Groep C Manchester/Liverpool) 236.626—39.438. Groep D Middlesborough/Sunder land) 125.646—20.941. Engeland zal het zater dag in de kwartfinale tegen Argentinië, waarvan men al gemeen verwacht dat het een bikkelhard duel wordt waar schijnlijk zonder Jimmy Greaves moeten doen. De En gelsman heeft woensdag avond in de wedstrijd tegen Frankrijk een vrij diepe vleeswonde opgelopen, die gehecht moest worden. Als gevolg van de vel» verwondingen tijdens het we reldkampioenschap, bestaat de mogelijkheid dat de inval- lersregel voor het toernooi dat in 1970 in Mexico wordt gehouden, veranderd zal ivor den. Helmut Kaser, de secre taris-generaal van de FIFA verklaarde gisteren in Lon den: „Ik geloof dat wij moe ten toestaan gewonde spelers te laten vervangen. Voor Bra zilië, Italië en Frankrijk, is het feit dat zij spelers door verwondingen kwijt raakten, waarschijnlijk van beslissen de invloed geweest". De FIFA heeft gisteren de scheidsrechters en grens rechters aangewezen voor de kwartfinales: Londen-Enge- landArgentinië: scheids rechter Kreitlein (W.-Dld.), grensrechters: Dienst (Zwit serland) en Zsolt (Honga rije). Sheffield: West-Duits landUruguay: Finney (GB) en Philips (Schot.)Kandil (Egypte). Liverpool): Portu galNoord-Korea: Ashkena- si Israëlen Schwinte (Fr.) Galba (Tsj.-Sl.). Sunder land: RuslandHongarije: Gardeazabal (Sp.) en Cam pos (Port.) en Codesal (Uru guay).

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 7