SPORT van vandaag 1 Jinde an Braziliaans voetbaltijdperk Rouw in Rio Willy's dagboek KRANTEN BEZORGER Knappe overwinning van Astrid Sunrbeek ïr URUGUAY houdt het weer op 0-0 IH8DAG 20 <fULI 1966 LfciDSCH DAGBLAD £DfeHO§OfJ> vijfde speeldag de wereldkampioenschappen voetbal zal de geschiedenis Brazilië is er nog een theoretische kans als Bulgarije vandaag met groot ver- Jsaan als de dag van de sensationele uitslagen. In Liverpool en Middlesbrough schil wint van Hongarije. In die mogelijkheid gelooft echter zelfs de meest fer- ierden complete^ drama s opgevoerd. Wereldkampioen Brazilië, wankelend na de vente Braziliaanse supporter niet meer. Vreugde daarentegen heerste in het kamp van Rusland en Portugal. Beide landen zijn reeds zeker van de eerste plaats in hun groep. Daarnaast kwalificeerden de beide Zuidamerikaanse landen Uruguay en Argentinië zich nog voor de kwart finales. Zwitserland, Italië en Mexico hebben daarentegen definitief hun laatste wedstrijd in Engeland gespeeld. Jjnverwachte nederlaag tegen Hongarije, werd definitief geveld door Portugal (13), terwijl 's-werelds grootste voetballer Pele aan de knie gewond, nauwelijks kon doen om het onheil te voorkomen. ,e val van Italië tegen Noord Korea was zo mogelijk nog dieper, al was hier de itslag slechts 0—1. Al met al kunnen de landen, die elk tweemaal de wereldtitel •roverden, zich opmaken voor de thuisreis. Voor Italië is het definitief uit. Voor Tennis in Hilversum irtugal te erk voor mpioenen 'door Frank Bonte) 'et tweede doelpunt van Por- in de wedstrijd tegen Brazi- lusebio (links) is er de maker (Van onze speciale verslaggever) Niet Pele versloeg Portugal, maar Eusebio hield Brazilië lemaal wereldkampioen-voetbal uit de halve finale. Niet Pele. r Eusebio. Manga Leer dribbelend ove: man: Eusebio. ELE OP ALVE ^RACHT schoten, die de 23-jarige ugees uit alle hoekenon- ihartig hard, in de richting Brazilië's doel dirigeerde, lerrefeu doelman Manga een hebben bezorgd, die mis- en de slechtste is geweest, die ooit heeft gehad. hi inga heeft gehouden. Zijn ploeg. Bra- moet de „Coup Jules Rimet" eker voor het sterkste voetbal ter wereld, achterlaten in Lon- Want niemand verwacht dat arye vandaag van Bulgarije jwakste in deze groep zal ver- pi. Zij mogen zelfs gelijk spelen, ker nog: de Hongaren hebben 1—0 nederlaag voldoende zich te scharen tussen de trotse t, die zich kwalificeren voor de De Brazilianen dus de grote Pele zullen we in toernooi niet meer terug zien. scheidsrechter McCabe niet. De ^elsman tolereerde letterlijk alles. hij niemand de weg wees naar ^kleedkamers was een raadsel- De zitter van de scheidsrechters- missie van dit wereldtoernooi Aston, zei mij na de wedstrijd: Cabe heeft voor ons afgedaan, had zeker vijf waarschuwingen ien uitdelen". Wie krijgt de eer finale te leiden? Er wordt één gefuisterd: Ken Dagnall, de Ha elsman, die Hongarije-Brazilië Ttreffelijk floot. Tenminste, in- Engeland de finale niet bereikt. Jj* it mochten de elf van Engeland eindstrijd binnen treden dan mag, regels van de FIFA. een xxrfieidsrechter uit het eigen land deze Kjstrijd niet leiden. Wie dan? Er verscheidene gegadigden. het Braziliaanse doel zenuwachtig heen de witte lijn, zag gisteravond in Liverpool Eusebio genomen, sloegen in als gra naten. Doelman Manga prees zich geluk kig dat hij er enkele stopte en wreef zich daarna de pijnlijke han den. Eusebio was overal. Pele, door een veel te harde tackle aan zijn rechter knie geblesseerd, werd slechts een figurantenrol toebedeeld. Op de linkervleugel huppelde Pele, de ont troonde koning, wat mee, maar schopte niet dan wel tegen de bal. Portugal speelde op winst: Brazi lië ook, maar de Brazilianen speelden op Pele. Een voorhoede van drie man met Pele als speerpunt. En Portugal? Het is misschien te veel eer om de overwinning die de Portugezen gis teravond behaalden, alleen toe te schrijven op naam van Eusebio- Tor res en Simoes, de twee die de lin kervleugel formeerden, waren een twee-eenheid, met daarnaast Eusebio. Zijn passes en sprints trokken de nachtmerrie Overal jji ïusebio. De speler met een haast ren gevoel voor situaties, met baltechniek, die zelfs de in de der jaren vergrijsde kenners wonderd de wenkbrauwen doet d# lalcn. De vrije schoppen, door doel te komen toen Eusebio ritmisch tussen de Braziliaanse verdediging door marcheerde. Eusebio's kopbal bereikte via de handen van Manga het net 20. Brazilië stond verloren. Tien niaii Even nog kwamen de tien van de» Zuid-Amerikaanse wereldkampioenen terug de tien, want Pele, gewond, telde al niet meer mee. Rildo ver naar voren geschoven, bracht Brazi lië dichter bij de Portugezen (21). Het was daarna echter weer Euse bio. Doelman Manga kon alleen nog verschrikt over zijn rechterschouder kijken naar het projectiel dat het net in beroering had gebracht. Het was de bal. Manga heeft hem niet eens gezien: 31. De Braziliaanse supporter, die een Zuidamerikaanse trom helemaal mee sjouwde naar En geland, sleepte de drum mismoedig achter zich aan, terwijl Eusebio de koning uitbundig wuifde naar zijn publiek. j Voor een prettige surprise zorgde gisteren op het banencomplex van de HLTC de coming-Iady althans een van de coming-ladies, van het i Nederlandse tennis, Astrid Suurbeek. I Met fris en onbevangen spel scha kelde zy in de morgenuren de erva ren Fran<?aLse Janine Lieffrig vo rig jaar nog finallste in het dames- dubbel in Wimbledon uit: 64, 63. Daarby mag zeker worden aan gemerkt dat de Francaise niet tot de categorie speelsters behoort, die wan neer de zaken niet naar wens ver lopen. partyen cadeau pleegt te geven. De Nederlandse top kwam even eens binnen de lijnen en het werden op een enkele uitzondering na, over winningen. Overwinningen ook, die aantoonden dat de periode voorbij is dat onze spelers en speelsters in ternationaal eigenlijk niet meetelden. Met aan duidelijkheid niets te wen sen latende cijfers sloegen Trudy Groenman, Elly Krocké, Els Spruyt en Okker zich naar de derde ronde. Jan Hajer wist weliswaar de Zuid- Afrikaan Zeeman wiens verrich tingen langs de lijn met meer dan gewone belangstelling werden ge volgd door de blonde Gail Sheriff uit Australië met 61, 62 terug te wijzen, maar daarna moest de Eindhovense sportleraar zijn meer dere erkennen in de soepel spelende Chileen Pinto Bravo. Gevochten echter heeft Hajer zoals men dat overigens van hem gewend is wel. Liefst zeven matchpunten deed hij op eigen kracht teniet alvorens Pinto Bravo, niet zonder enige opluchting, op 6—5 en het achtste matchpunt winnend kon afsluiten met een diepe backhand, waarop Hajer het ant woord schuldig bleef. De Japanner Watanabe gaf de Amsterdammer Ron van Gelder een les in groundstrokes (6—3, 6—0). Een bijzondere indruk maakte op de tweede dag van deze internatio nale kampioenschappen van Neder land de Pers Akbari. In het enkel spel gaf hij de Italiaan Castigliano, overwinnaar van de Leidenaar Ri chard Kasten in de eerste ronde en bepaald geen kleine jongen op het Zwitserland puntloos naar huis gravel, geen kans om ook maar even gevaarlijk te worden. Tegen Okker kan dat een interessant gevecht wor den, al zal de grotere vaart van de Nederlandse kampioen wel de door slag geven. Akbari kon gisteren nog eenmaal als winnaar van de baan stappen. Dat gebeurde in het herendubbel met zijn landgenoot Khodai tegen de eerste formatie van de hoofdklasser A, DDV, Weijerman Stradmeijer. De Amsterdammers boden de Perzen pittige tegenstand, maar moesten tenslotte met 26, 57 de eer aan Akbari'Khodai laten. Een vermakelijk incident deed zich voor in de tweede set, bij de stand 55 en 3030 op de service van Khodai. De Pers sloeg de eerste ser vice flitsend hard in en tegelijk knet terde er een daverende donderslag. Stradmeijer schrok hevig en miste de bal finaal. De arbiter telde on verstoorbaar 4030 en weigerde de let waarom de Amsterdammer met het nodige misbaar vroeg zulks onder grote hilariteit van het pu bliek te geven. Het bleef 40—30 en luttele minuten later was de partij afgelopen. Stradmeijer/Weyerman verlieten luid mopperend de baan! Trekpleister Bob Hewitt speelde met de Boliviaan Corostiago, die er na 6—0. 10 voor de Zuidafrikaanse Australiër de brui aan gaf en zich terugtrok Gerben Karstens klopt Planckaert Gerben Karstens heeft gisteren in Denderleeuw een criterium over 80 km gewonnen. De uitslag luidt: 1. Karstens (Ned.) 1.54.00; 2. op 30 se conden Van Coningsloo (Belg.); 3. Seis (Belg.); 4. Planckaert (Belg.); 5. Gimondi (It.). Cricketprogramma Den Haag (KCC-terrein)Neder lands XIOxford University (23/7 en 24/7, beide dagen aanvang 11 uur voorm.). Eerste klasse B: Rood en Wit II de Krekels; SpartaExcelsior; VRA HCC II; ExcelsiorKCC II (23/7). 2de klasse BI: Ajax—.Victoria. 3de klasse C: RW VI—A Jax II. i flarden. Braziliaanse verdediging aj Er bleef, bij vlagen, niets van over. Dit was sturen op een overwinning. Alleen met een zege wenste de Portu gezen genoegen te nemen. Doelman Manga ondersteunde de Portugezen bij hun nijvere pogingen. In de 17de minuut sloeg hij de bal op het hoofd van Simoes. hetgeen 1—0 beteken- de en nog voor de eerste 45 minuten waren verstreken vergat hij uit zijn „Feolti moet per roeiboot uit Engeland terugkomen" Mexieo uitgeschakeld O Londen, groep A, Uruguay Mexico 0—ft. Scheidsrechter Bertil Loow (Zweden). Toeschouwers 35.000 Antonio Carbajal verliet wuivend als een gevierde held de arena. Het Britse publiek, dat altijd uitzonder lijke prestaties op zijn juiste waarde weet te schatten, juichte hem luide toe. Mexico had zich staande weten te houden tegen Uruguay (0—0). Carbajal's vijfde optreden bij een wereldkampioenschap was een gran dioos succes geworden. Het was of de opstelling van Carbajal een af scheidscadeau van coach Trelles de Mexicaande ploeg nog eens extra had geïnspireerd. De middenameri kanen ook in het geval van een overwinning vrijwel zeker uitgescha keld wilden nog eenmaal laten zien waartoe zij in staat waren. De ene aanval na de andere golfde af op het doel van Uruguay. Zeker tien gave kansen creëerden de aanvallers zich in de eerste helft. De mooiste kans deed zich in de 12de minuut gevraagd. Leeftijd 1550 jaar. tanmeiden: Bureau LEIDSCH DAGBLAD, Witte Singel eiden. voor, toen Cisneros langs de hele verdediging zwenkte en alleen voor de doelman kwam. Zijn schot stuitte echter via de paal in de handen van Mazurkieviz. Maar de lakonieke Uruguese verde diging hield stand. De vertragings acties, die Engeland een week eerder tot wanhoop hadden gebracht, wer den weer met veel stoicijnse vanzelf sprekendheid uitgevoerd en allengs verdween bij de Mexicanen net zo als eerder bij de Britten het vuur uit hun acties. Het Britse publiek mocht fluiten wat het wilde, de Uruguezen j „Feola moeten hadden in het geheel geen haast, be halve by enkele malen, dat hun aan val in actie kwam. Gebrek aan man kracht in de voorste linies verhin derde echter dat zij doelman Carba- jals lustrumwedstrijd in de war kon den sturen. Op trottoirs en stoepen in winkels en cafés werd zonder schaamte ge weend door mannen, vrouwen en kinderen, toen het nieuws uit de luidsprekers steeds somberder werd. Talrijke vrouwen vielen flauw in een menigte van 5000 mensen op een plaats in de stad waar de radiouitzending van de wedstrijd in Liverpool te horen was via grote luidsprekers. Er brak ook enig handgemeen uit. Het hoofdkantoor van de Brazili aanse sportfederatie wordt door politie bewaakt om aanvallen van woedende voetballiefhebbers af te slaan. In Sao Paulo heeft men een cordon getrokken rond het huis van trainer Vicente Feola, die waarschijnlijk de zondebok zal lynchen en dan op een groot plein ophangen" gromde een verbolgen Braziliaan in een bar in Rio. „Hij moet per roeiboot terugkomen uit Engeland en in Belem aan land gaan waar nie mand hem ziet" was de mening van een ander. veel kri tiek hoort op Feola en andere of ficials maar nauwelijks op de voet ballers zelf. goed als zeker uitschakelen Het is opmerkelijk dat van Brazilië in het toernooi om' het wereldkampioenschap voetbal was in het centrum van Rio de Janeiro aanleiding voor een regen van zwart carbonpapier uit de ra men van kantoren. Duizenden stonden somber in de straten te luisteren naar het. vervliegen van de nationale hoop. Ook tijdens de uitzending van de wedstrijd zijn er enige gevechten voorgekomen voornamelijk in ca fés. In Sao Paulo kreeg een luid ruchtige supporter van Portugal een dreun met een bierfles op het hoofd van een getergde Brazilië- supporter. In Rio is een café-eige naar in het ziekenhuis opgenomen na een verschil van mening in zijn zaak. Sheffield Groep B: Argentinië- Zwitserland 2-0 (0-0). Rust. Artl- me 1-0 Onega 2-0. Scheidsrech ter Joachim Fernandez Campos (Por- tugal) Toeschouwers 30.000. Het Zwitserse team, dat Nederland uitschakelde in de voorronden, zal als enige van de zestien deelnemende landen in Engeland de thuisreis moe ten aanvaarden zonder een enkel punt te hebben behaald. De Zwitsers verloren gisteren hun derde en laat ste wedstrijd voor groep B met 2-0 van Argentinië. Argentinië dat zich in de voorgaande wedstrijd tegen Westduitsland van een nogal onspor tieve zijde had laten zien, zegevierde in walstempo. De geroutineerde Zuid amerikaanse profs vingen de oppor tunistische aanvallen van Kuhn, en de zijnen bekwaam op en gingen in de tweede helft tot het offensief STANDEN Het openbare leven in Brazilië bij het begin van de wedstrijd genoeg tot stilstand gekomen. Regeringskantoren sloten na- I Uruguay j Engeland de I Mexico 3 12 0 4 2 110 3 3 0 2 1 2 erknemers de gelegenheid te ge ven te luisteren naar de wedstrijd, de laatste kans van Brazilië om in de strijd te blijven en als eerste land drie maal achtereen de Coupe Jules Rimet te winnen waarme beker voor goed in het land zou blijven. Er werden wat anti-Portugese op merkingen gehoord, maar ook hoort men na de wedstrijd wel de mening dat nu Brazilië er toch uit is het gehele land morele steun dient te geven aan Potugal. Het doelpunt van Rildo leidde nog tot een uitbarsting van geestdrift die gepaard ging met een vuurwerk en een confettiregen in Rio. De bles sure van Pele leidde tot een hoor baar gekreun in de menigte van duizenden in het centrum bij de luidsprekers. Frankrijk 2 0 111 2- Vandaag: EngelandFrankrijk Groep B. Argentinië 3 2 1 0 5 4- dë|W. Duitsland 2 1 1 0 3 5- Spanje 2 10 12 3- Zwitserland 3 0 0 3 0 1- Vandaag: West DuitslandSpanje. Groep C: Portugal 3 3 0 0 6 9- Hongarije 2 10 12 4- Brazilië 3 1 0 2 2 4- Bulgarije 2 0 0 2 0 0- Va ndaagHongarij eBulgarij e Groep D: Rusland N.-Korea Italië 3 1 0 Chili 2 0 1 Vandaag: RuslandChili. 2 0 0 4 4—0 1113 2-4 die Brazilië had moeten redden van het veld ge dragen. Later zou hij terugkomen en op minder dan halve kracht verder spelen. Antonio Carvajal. de 38- jarige Mexicaanse doelverde- diger, heeft gisteren historie gemaakt in de voetbalwereld. Hij is de eerste speler, die aan vijf eindtoernooien om het wereldkampioenschap heeft deelgenomen. Door een schouderblessure van Ignacio Calderon werd Carvajal, die ditmaal reservedoelman is, aangewezen om in de toed- strijd tegen Uruguay, in het Wembleystadion het Mexi caanse doel te verdedigen. Carvajal nam eerder deel aan de toernooien van 1950, 1954, 1958 en 1962. Carvajal speel de zijn eerste wedstrijd in het Wembley-stadion in 1948 tij dens de Olympische Spelen. Ook de Engelse team manager, Alf Ramsey, heeft zorgen, al mag worden aan genomen, dat zijn ploeg tot de kwart finales zal door dringen. Vandaag spelen de Engelsen hiervoor hun beslis- sende wedstrijd tegen Frank rijk, maar welk elftal hij m het veld zal brengen, is hem zelf nog niet helemaal duide lijk. Vermoed ivordt, dat hij in de voorhoede de niet over tuigend spelende Terry Paine zal vervangen door George Eestham van Arsenal. In de stromende tegen, teripijl een harde wind over het veld stond, trainde Ramsey gister morgen met de spelers. In de middag- en avonduren zat de ploeg voor het kijkglas en volgde met grote interesse de verrichtingen van de con currentie. De Russischt ploeglei ding doet alles om de 37-ja- rige Lev Yashin, die lange tijd als de beste doelverdedi- ger van de wereld heeft ge golden, voor de kwart-finales weer geheel fit te hebben. Yashin blesseerde in de wed strijd tegen Italië zijn rech terschouder en heeft even eens last van een oude knie blessure. In het Russische kamp in Durham wordt Yas hin medisch behandeld en hij is zelfs naar Newcastle ge weest voor Turkse baden. Tegen Chili zal hij vanavond echter niet spelen. Overigens heeft Yashin de geruchten, dat hij na dit wereldtoernooi (zijn derde) met voetballen zou stoppen, tegengesproken. „Hiervan is geen sprake. Ik vind het nog altijd leuk en daarom zal ik zo lang spelen, als mijn vereniging Dynamo Moskou en de Sowjet-Unie mij nodig hebben", aldus Yashin. EngelandFrankrijk zal vanavond voor volle tribunes worden gespeeld. Het Wem- bleystadion zal dan voor het eerst tijdens dit wereld toernooi zijn uitverkocht. Dit betekent, dat er 100.000 toe schouwers zullen zijn. Ofschoon Groot-Brittan- Jiië geen diplomatieke betrek kingen onderhoudt met Noord-Korea zal de natio nale voetbalploeg van Noord- Korea morgen toch aanwezig zijn op een officiële ont vangst van de Britse regering in Londen. De uitnodiging, die door de Noordkoreancn reeds is geaccepteerd, is af komstig van de Britse minis ter van sport, Dennis Howell. Na vijf speeldagen we reldvoetbal zijn de Argentijn Luis Artime en de Portugees Ferreira Eusebio de beste schutters gebleken. Zowel de 27-jarige Argentijn aJs de 24- jarige Portugees nestelden zich met elk drie gave doel punten boven aan de rang lijst. Met hun scores hadden zij een belangrijk aandeel in de kwalificatie van hun lan den voor de kwartfinales vari het wereldtoernooi. Achter hen volgt een illuster vijftal, dat twee treffers scoorde. Het zijn de Duitsers Helmut Hol ler en Franz Beckenbauer, de Hongaar erenc Bene, de Rus Edouard Malafeev en de Por tugezen Jose Auguto en Jose Torres.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 9